Provinciaal Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Kerknieuws. Waalwijk 9 Aug. 1905. Een dergelijk telegram is door do N. li. Ct. ontvangen. Het brengt bericht van de onderwerping der Noord-Boniers. Alzoo mooi succes voor onze wapenen. Pa9empa is een rotsvesting, die goed te verdedigen zou geweest zijn. En dan, dat de hoofden zich aj overgeven, is dit niet een bewijs van onderwerping. Eigenlijk is het al te mooi, dat het opnerige Boni zoo maar zonder horten en stooten zich dadelijk onderwerpt, 't Ligt zoo voor de hand om hier aau een krijgslist te denken. I)e N. R. Ct. acht het dan ook zeer goed moge lijk dat de Boniers zich aanvankelijk van verzet onthielden, om ons verder het land in te lokken, om dan het afmattende op treden tegen onze transporten enz. te be ginnen. Wat hiervan moge zijn, op hun hoede zullen de aanvoerders onzer expeditie zeker wel wezen. Eu zij zullen zich, zegt de N. Crt. ongetwijfeld niet met een een voudige betuiging van onderwerping tevre den 9tellen, maar tastbare bewijzen van vredelievende gezindheid vragen, de inleve ring der wapens eisclien. En zoo lezen wij dan ook in het telegram aan de Tel., dat de gouverneur den eisch van inlevering van wapens en sieraden, men leze rijkssieraden, heeft gesteld. Gelijk wij vroeger reeds heb ben gezegd, komt het er, bij het oorlog voeren op Z.-Celebee, vooral opaan, deze rijkssierraden in handen te krijgen, aange zien het bezit daarvan in het oog der be volking de bevoegheid om gezag uit te oefenen medebrengt. De Crisis. Uit Den Haag werd ons bericht, zooals wo Maandag direct per bulletin hebben bekend gemaakt: Naar men ons verzekert zou het nieuwe Kabinet als volgt ziju samengesteld: £rof. mr. G..A. van Hamel, hoogleeraar te Amsterdam, Coalitie. Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, gezant te Washington, Buitenlandsche Zaken. Kapitein-luitenant ter zee W. J. Cohen Stuart, Marine. Generaal majoor H. P. Staal, sous-chef van den generalen staf, Oorlog. Mr, Th. H. de Meester, vice-president van den Raad ran Indie, Financiën. Mr. P. Rink, lid der T«eede Kamer, Binuenlandsche Zaken. Mr. L). Fock, lid der Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Zuidholland, Koloniën. Het departement van Waterstaat zou worden gesplitst. Als hoofd van de eene afdeeüng, omvattende waarschijnlijk Land bouw, Handel en Arbeid, thans bij binnen landsche zaken, zou optreden mr. J. D. Veegens, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, terwijl het technisch gedeelte van het tegenwoordige departement zou komen te staan onder het beheer van p<of. Krans, hoogleeraar-dirccteur der Tech nische Hoogeschool te Delft. Lj nden Nader meldt men Prof. Van Hamel zal of minister van Binuenlandsche Zaken óf van Justitie worden. In het laatste geval zou de portefeuille van Binnenlandscho Zaken aau mr. Rink worden opgedragen. De benoeming van jhr. De Marees van Swinderen tot minister van Buitenlandsche Zaken staat nog niet vast. Het nieuwe departement aan het hoofd waarvan mr. Veegens zal komen te staan, zal den titel dragen van Departement van Nijverheid" en omvatten Landbouw, Handel en Nijverheid en de afdeeling Arbeid (thans bij Binnenlandsche Zaken). Het departement, waarvan prof. Kraus het hoofd zal ziju, zal den naam voeren van Departement van Waterstaat" en omvatten Waterstaat, Spoorwegen, Posterijen en Tele grafie. De aanstaande minister van marine Cohen Stuart is sedert eenigen tijd bevorderd tot kapiteiu-ler-zee. Het Vad. verneemt, dat bij de defini tieve formatie van het nieuwe Kabinet nog enkele moeilijkheden te overwinnen bleken, zoodat het eenige dagen zal duren, vóór de Staatscourant de namen der benoemden kan brengen. Volgens het blad heeft jhr. mr. De Marees van Swinderen, gezant te Washington, gis terenochtend medegedeeld, dat hij op z;jn voorwaardelijke toezegging terugkwun en heeft ook prof. van Hamel te Amsterdam, zich teruggetrokken. Het Vad. meldt verder, dat de gep. vice- admiraai F. J. Slokhuijzen, gewezen com mandant der zeemacht is aangezocht ge worden de portefeuille van Marine te aan vaarden. De heer Stokhuijzen had, evenals reeds een vorige maal, daarvoor bedankt. Het nieuwe kabinet blijkt, op een enkele benoeming na, gereed te zijn. Zoolang de namen der nieuwe titularissen nog niet in de Staatscourant verschenen zijn ware het echter voorbarig tot beschouwingen over te gaan. Maar in afwachting van het officiecle bericht, mag toch wrl even worden gecon stateerd, dat, volgens de officieusc mede- deelingen, de eigenlijke leiders der Linker zijde in het k.ibinet zullen worden gemist. Noch Borgesius, noch R o 11, noch P i e r s o n, noch I) r u c k e r, noch T r e u b zullen een portefeuille aanvaarden, om van de socialisten maar te zwijgen. De veteranen, de voormannen der over winnende groepen houden zich op den achter grond en laten het veld ruim voor //nieuwe mannen". Bescheidenheid of iets anders (C.) Bultciilandscliti Zitken. Aan jhr. mr. W. M. van Weede is bij Kon. besluit op zijn verzoek, met ingang van Dinsdag, eervol ontslag verleend als Minister van Buitenlandsche Zaken, mei dankb tuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen. liet beheer van liet departement van Buitenlandsche Zaken is ad interim opge dragen aan den minister van Marine, den vice-admiraal EUis. De Buitenbol Crisis. Mr. R. Melvil van b-ron van acht zich verplicht in het Vad. te verkla ren, dat hij geen kennis heeft aan de in dut blad opgenomen artikelen betreffende „de historie der Buitenhof-crisis', en dat al die stukken geliaal buiten zijn voorkennis of medeweten zijn opgesteld en geplaatst, terwijl het hem volkomen onbekend is, wie dc stellers of inzenders daarvan zijn. Zutpiien Bij de gisteren in het distiict Zutphen gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer is gekozen de heer F Lief- tinck (L. U.) Benoemingen. Bij Kon. besl. van 4 dezer is H. A. Banning, letterkundige te Vught, benoemd tot ridder in d* orde van Oranje N«ssau. De heer mr. Ilenri van Kol te Eind hoven een groot weldoener van het alle belang stelling waardige werk der missie onder de katholieke Armeniè'S in Klein-Azië is door Z. H. den Paus tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote benoemd Spaunseh bezoek. De Madridschc bladen melden, dat de regeering heeft beslotenden kruiser Princesa Asturias naar Nederland te zenden, om het beleefdheidsbezoek te beantwoorden, dat door Nedrrlandsche oorlogsschepen aan San Sebas tian werd gebracht. Dr. Kuyper naur bet buitenlund De minister van Binuenlandsche Zaken is Zaterdagmiddag per Staatspoor van 4 uur 50 naar Kistingen afgereisd, doch zal eerst nog een korte pooze te Keulen verwijlen. Dr. Kuyper werd tot aan den trein op de meest hartelijke wijze uitgeleid door al zijn ambtgenoolen, behalve de ministers vau Financien en van Koloniën, üic uitstedig of verhinderd waren Het voorzitterschap van den Ministerraad is thans voor den nog verderen tijd van aanblijven van het tegenwoordige ministerie overgegaan op den minister van Oorlog, luit.-gen. Bergansius, die alzoo de benoeming van éen der a s. nieuwe ministers zal heb - ben te contransigneeren. Zaterdag werd nog de gewone ministerraad gehouden. "JLW1 Koninginnefeest. De commissie besloot, om eenieder in staat te stellen zijne gift hoe klein ook voor de feestviering ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin !e kunnen bijdragen, een lijst door de gemeente te laten circuleeren. De opbrengst hiervan zal het //hoe" en „wat" der feestviering bepalen. Eene subsidie wordt aan den ge meenteraad aangevraagd. Zoodra mogelijk zal dan een plan worden opgemaakt en gepubliceerd. Exawca. Met geooegeu kunnen we melden dat de heer Jan Marks, schilder alhier, gisteren te 's-IIage slaagde voor het examen handtee- kenen. Dit is een dubbel succes, wanneer we weten, in welken korten tijd de geslaagde deze acte behaalde. Vroeger verwierf hij te Autwerpen het diploma voor houtverwen en marmeren. Genoemden heer onze felicitaties. Vrijwillige Oefeningen. Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel die met October a. s. aanvan gen, hebben zich alhier 13 jongelui aange meld. Concert. Zondagnamiddag gaf de harmonie l'Espé- rance een concert in den tuin van den heer Stans van Dongen te Besoijen, wat druk werd bezocht. Nu het weder lokte dan ook wel aan om buiten in de frissche lucht eenige goede uummers onzer harmonie te gaan hooren de muziek waarop we vergast werden was werkelijk goed te noemen er schijut toch degelijk gerepeteerd te worden onder den directeur den heer A. Appelshet zou toch ook zoo jam rer zijn indien het anders ware, lust en ambitie der leden is een eerste rer- eischte naast voortdurende belangstelling van 't publiek, waarop we zoo dikwijls aan drongen. Maar revenons A nos moutous, er werd een goed concert gegeven en de tegen woor- digeu hebben beslist aangename en gezellige uurtjes doorgebracht't is dan ook een ee.iige lommerrijke tuin daar. Prfjsuttdccliiig. Maandagmorgen haii bij de Eerw. Zusters de jsarlijkscne plechtige prijsuitdeeliug plaats, welke werd bijgewoond door de eerw. heercu geestelijken, de leden der St. Vincentius-, en de dames der St. Elisabethsvereeniging. Onder de gebruikelijke voordrachten, toe- spraken, piauonummers en zangstukjes werden der jeugd de prijzen uitgereikt, als belooning voor het goed gedrag en vorderingen over 't afgeloopen en als aanmoediging voor het volgend. Wat waren ze lief die voordrachten, die toespraken, die kinderlijke gezangen, wat waren ze aardig die wel gevouden ramen spraken, wat straalden zc van geluk die kleinen bij 't zien der mooie en goedgeko zen prijzen. Het was voor alle aanwezigen een aan gename morgen, voor de kinderen en voor de eerw. zusters, die onvermoeide verzorgsters en opvoedsters onzer jeugd, zeer zeiter een dag van voldoening en geluk. Het programma bevatte 19 nummers, dus geen kleinigheid en alles liep even goed van stapel. Muréehuussée. Zooals men onder een andere rubriek in ons blad kan lezen is de kazerne der ma réchaussee te Kaatsheuvel aanbesteed; naar wij vernemen zal dit gebouw December a s. klaar moeten zijn, om in de eerste maan den van 't volgeud jaai te worden betrokken. Voorloopig zal die brigade bestaan uit een brigadier met 2 manschappen en komt hierdoor in het 'ambtsgebied van onze brigade groote verandering De brigade van Kaatsheuvel krijgt nl: alles ten uideu de spoorlijn, nl. Sprang, Viijhoeven-Capel, Heijstrjat, Loonschen-dijk, Waspik-Boven, Kaatsheuvel, Loonopzand, de Moer, Loonsch-Hoekje de brigade Waalwijk behoudt: Waalwijk, Baardwijk, Drunen (met Wolfshoek en Giersbergen, Besoijen, Labbegat en Waspik, nl. alles gelegen ten noorden der spoorlijn tot den Maasmond. Overtredingen. Deze week werd door de politie proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der drankwet (tappen van sterken drank zonder vergunning) en hebben de kommiezen weder om eeD vet kalf benaderd, wegens vermoe delijke te lage aangifte. Dit laatste verwekte groote drukte op straat daar het vervoeren met vele moeilijkheden gepaard ging en de behulpzaamheid niet groot bleek I Ondcrsbheiding De ook in deze streek reed9 zoo gunstig bekende Esser Bakoveu (alleen verkoop Mej. de Wed. Vaags alhier) outving dezer dagen weer een nieuwe onderscheiding op de Land bouwtentoonstelling te I laarlemmermeer uitgc schreven dedoorHoll. Maatschappij v. Land bouw ter herdenking van het 50 jarig be staan der gemeeute Hvarlemmermeer, had de Fleer Esser zijn verplaatsbare Bakovens ge- exposeerd en zag ziju werk bekroond met de zilveren medaille. Baardwijk. De stoomtimmerfabriek alhier zal voorzien worden van gaslicht uit de fa briek te Waalwijk. Men i reeds druk bezig met den aanleg alsook van de waterleiding. Ecu persoon, die toch al niet zoo bij zonder in echtelijken vrede met zijne huis vrouw leefde, heelt haar Zond g verlaten en is tot heden niet teruggekeerd, wat men dan ook wel niet meer verwachtwaarheen hij vertrokken is, is onbekend. Besoijen Bij het gisteren te Arnhem ge - houdeu examen Fransch 1. o., slaagde o. m. onze oud—dorpsgenoot, de heer J. Benjaminse. Het concert 1.1. Zondag gegeven bij den Heer C. van Dongen mocht in alle doelen geslaagd heeten. Het prachtige weer had verscheidene liethebbers van de muziek naar het Plautaatje gelokt. Het moet dan ook gezegd worden dat alles meewerkte om het er gezellig te doen zijn. Deze tuin is zeker wel de schoonste van heel deze streek en l'E'pérance heeft ook schoone muziek ten gehoore gebracht. Het deed ons ge noegen weer die oude bekende grootere nummers op het programma te treffen als bijv. Italiaua enz. Het is ons te moeielijk hier alles precies weer te geven, doch een woord van lof mag hier èu den verdien stelijken directeur èu PEspéraucc niet ont houden worden. Sedert een paar jaren hadden wij het twijfelachtig genoegen in ons dorp een zekere G. D. onder de inwoners te tellen. Deze man gaf dezer dagen hier een aanschouwelijk tooneel, wat ellende misbruik van sterkeu drank teweeg kan brengen. Reeds Zondag onder den invloed van Bach us geweest en Maandag dito besloot hij zijn inboedel te verkoopen met het doel om met het grootste deel van het geld zijn onleschbaren dorst te stillen. Maandag en Dinsdag ging dan ook stuk voor stuk van de baud tegen een veel te lagen prijs, lot zelfs de werkblok waarop de zoon werkte. Toen alles ver kocht was zat bewuste alleeu in zijne wo ning en daar men niet erg op zijn gezel schap gesteld scheen is hij, een oogenblik buiten zijnde, in verzekerde bewaring gesteld. Een treurig l;e?ld leverden ecli'er de kin deren (D. is weduwnaar) op. Deze zaten, van alles verstoken, op straat en gaven er de voorkeur aan den nacht buiten door te brengen dan in liet gezelschap van zoo'n lieven vader. Toen gisterennacht de man bij de politie logeerde, konden de kinderen in de woning overnachteu Er loopen weer geruchten dat er po gingen in het werk zouden worden gesteld om de Bes-njensche nrt de Waalwijksche kermis voortaan samen te doen vallen. Het is nu eeu onhoudbare toestand dear veel Besoijen«che werkliedeu in Waalwijk en omgekeerd vele Waalwijkers in Besoijen werkzaam zijn en liet toch niet opgaat twee kepren kermis te vieren. Een heel gemak kelijke zaak zou dit ziju wanneer bijv. de eerste dagen bet den hier kermis was en de laatste 4 dagen in Waalwijk. De matinée's bijv. zijn hier altijd druk terwijl die in Waalwijk zich niet meer in veel-bezoek kunnen verheugen. De beste weg was zeker het indienen van een adres voorzien van zooveel mogelijk handleekeningen. Drunen. Zondagnamiddag weid een kind van zekeren v. S. alhier door een fietser omvergereden. Inwendig gekneusd werd het bij de moeder binnengedragen. Wanneer zal aan dal woeste rijden toch eens een einde komen. Zondagmiddag gaf de harmonie „De Eendracht" een tuincor.cert bij den heer Melis, aan het station. Velen hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt om te genieten van de goede muziek en van h t heerlijke zomerweder. Ook a. s. Zondag zal weer een ininconcert gegeven worden thans door de Nieuwe Harmonie hij den heer Elshout, even eens kao hier een druk bezoek verwacht worden. Loonopzand. Bij 'i gisteren te Breda ge houden examen voor de hoofdacie, Haagde o. m., de heer J. J. A. Schoeumakers, alhier. Tilburg. Zaterdag werd alhier een proef rit door de s'.ad gemaakt met den eersteD Renardirein in Nederland, die bestow! uit een automobiel van 50 paardenkracht en twee groote rijtuigen. Aan den proefrit werd deel genomen door heeten wethouders en eenige raadsleden, waarbij ook het Kamerlid de heer Arts. Behalve een klein oponthoud in den Noordhoek slaagde de proefrit zeer goed. Zaterdag avond werd nog met dien trein eeu rii gemaakt naar Hilvareubeek. Op de terug reis uaar hier bleef de trein achter het Trap pistenklooster stil staap. De aulo weigerde omdat de luchikleppen verstopt geraakt waren. De dierst gaat ook ti ar Goirle. Itaamsdonk, 8 Aug. 1905. Gister ontstond brand in een hooischelf staande achter de woning van W. Zijlmar.s. Spoedig bemerkte met het onheil en na eer.e flinke krachtsin spanning, waarbij voornamelijk uitmuntte de heer A. Konings, werd het vuur gedoofd en een groote braud voorkomen.^ Raumsdonkreer. De Sociöteit „Forluna" alhier maakt a. s. Zaterdag een 4daagsch uitstapje naar Luik. Wij kunnen niet nalaten dt-n heeren teel pleizier op hunne reis toe te wenschen. Voor de betrekking van onderwijzer aan een der openbare lagere scholen alhier hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Binnen niet al te langen tijd zal ooze ge meenteraad moeten uitmaken wie de Ware Jacob is. De sigarenfabriek van den heer A. Zijlmans gevestigd teRaamsdouk, zal wegens de gebrekkige communicatiemiddelen aldaar, naar hier worden verplaatst. Dussen, 8 Aug. De^er dagen is van de feestcommissie het programma verschenen van de feestelijkheden welke ter gelegenheid van den 25sien verjaardag van H. M. onze geëer biedigde Koningin zullen plaats hebben. Het bevat: le Ringrijdeo te paard en per fiets ('s voormiddags) 2e volksvermakelijkheden ('s namiddags), 8; schitterend vuurwerk ('s avonds). De Weledelachtb. Heer Burgemeester heeft het eere-voorzitterschap aanvaard. De fanfare Wilhelmina alhier zal hare welwillende mede werking verleeuen. Moge de welgezeten burgers de te houden co lecte mild steunen, opdat het feest schit terend slage. Cnpellc. In deze gemeente is tegenwoordig maar dikwijls braud. Zaterdagmorgen ont stond er brand iu de woning van H. d. B staande naast de school. In de kamer, be woond door N. V, werd, zoo verneemt men, de kachel aangemaakt met olie, zoodat de vlammen höogopsloegen en gevoed door het in de nabijheid zijnde droge hout^ snel om zich heengrepen De zolder werd dan ook al gauw aangetast doch met behulp van enkele personen kon men den brand blusschcn. Ware dit geval niet geweest, dan zou de brand grootere afmetingen hebben aangenomen dan de vorige maal. Het wil den aannemer v. Z. met het bouwen van de woning van de Wed. R. op deD Loonschendijk maar niet vlotten. Bij den aanvang met het bouwen werden aanhoudend afkeuringen gemaakt door d«u opzichter. Nu het huis buiteuwerks bijna geheel voltooid is, wordt er de geheele voorgevel weer uitge broken. De reden daarvan is, dat deze was gescheurd. Kaatsheuvel, 8 Aug. 1905. Buldudigheid. Zondag avond zijn op verschillende plaat sen de ruiten stuk gegooid. We noemen hier: de Wed. Hamers, D. de Kok, P. v. Laar hoven, J. v. Amelsfoort, A. en P. v. Kuijk. 'i Ware tc wenschen, dat de daders eens flink met de politie keunis maakten 1 Aanbesteding. Maandag morgio is op het raadhuis alhier het bouwcu der maréchaussécskazerue aan besteed voor ruim i 9000. Naar we uit goede bron vernemen, zal hier door het bouwcu eener maréchausséeskazerne, één veldwachter overcompleet worden. Pensioen. Heden ontving de heer Th. v. Woeneel, brieven- en telegrambesteller alhier, het be richt dat hij gepensioneerd werd op f336. We hopen, dat hij zich nog lang in dit pen sioen verheugen mag. Ongeluk. Zondag reden R. en J. zoodanig met de fietsen iu elkaar, dat beiden over den grond rolden. R. vooral was ieelijk aan het been geblesseerd; hij moest zich direct onder ge neeskundige behandeling stellen. Met J. liep het beter af, ofschoon ook hij nog al kneu zingen opliep. De heer J. v. B. kom1 met zijn motor aan rijden. Eensklaps springt de band van het achterwiel, zoodat de motor over de keieu gierde. Aan de kordaatheid en de tact van zijn bereider was het te danken, dat grooter ongeluk voorkomen werd. Inbraak. Maandagnacht is er ingebroken in den werkwinkel van Dieltjes, koperslager alhier Wat zinkwerk is alles, wat de dader of daders ontvreemd hebben. Wel vreemd Pelgrimstocht. Een praatje over den pelgrimstocht naar het heilig land. De tijd nadert, dat verscheiden Neder landers de plaatsen gaan bezoeken, door de herinneringen aan onzen Goddelijken Mee», ter, zoo heilig. Wij zijn nu reeds met 27 pelgrims, 12 leeken 8 heeren en 4 da mes 15 priesters. Nederland zal dan ook vergeleken bij de andere landen, die ver tegenwoordigd zijn een goed figuur maken. 't Zal dit keer een echt internationale pelgrimstocht zijn. Naar ik hoor, zullen Frankrijk. België, Duitschland. Spanje, Engeland, Italië en Amerika al vast vertegenwoordigd wezen. Ook wat de quantiteit betreft, weet men nog niet, welk land de kroon zal spannen. Ik wou wel eens, dat er leden medegingm van de vredesconferentie, om tebestudeeren waar 't aan ligt, dat er tusschen menschen van zoo'n verschillend volkskarakter toch zooveel vrede kan heerschen. Zoo zullen dan velen der onzen eens met eigen oogen zien de plaatsen, waarvan zij van hun prilste jeugd af zooveel boorden, als Bethlehem, Nazareth, Jericho, de Doode Zee, Genezarcth, Jeruzalem. Dat is zeker, er is bijna geen land, waar mede iedereen, leek of priester, zoo bekend is De meeste menschen zelfs weten mis schien van de geschiedenis dier plaatsen meer af, dan van hun eigen vaderland. Om van Egypte niet te spreken en van Athene en CoDstantinopel, die bij de lessen in de geschiedenis der oude tijden, Toor de stu denten niet weinig van belang waren, 't I» daarom, Jat deze schoone reis de aandacht in ons Nederland van velen wist te trekken. Talloos zijn de brieven, die ik van links en rechts er over ontving, toen ik ettelijke duizenden programs had verspreid. Ja, in vergelijking met het getal brieven is het getal pelgrims nog gering. Men ziet nog te zeer tegen deze reis op alsof zij bijna ondoenbaar ware. Dat was in België eerst ook. Die belachelijke vrees verdwijnt spoedig als er maar eens meerderen met de onder- vindingrijke assumptiouisteu gereisd hebben. Omdat er wel eeus een enkele inensch van in de 70 of 80 jaar oud, gestorven is, krijgen sommigen 't idee, dat Pelgrims naar 't H. Land hun leven er aan wagen. t Is een feit, dat krachtige mannen mee zouden gaan.,., als ze maar durfden. Menschen, die deze reizen kennen, ge zagvolle personen van ons land, die ge- ruimen tijd ginds vertoefden, heb ik ge raadpleegd en zij vinden allen deze vrees onnoozel. Als de volgende maal een ander den op roep door Nederland doet, zal hij ten minste niet meer met dit beletsel te kampen hebben. Behalve door duizenden programs, werd nog op andere wijze ruchtbaarheid aan den pelgrimstocht door 't land gegeven. Aan bijna alle eerw. pastoors en rectoren werden aanplakbiljetten thuis gezonden, kunstig getcekend door P. Gerrits, fijn uit gevoerd door de firma Koei sen. Ofschoon deze biljetten wel niet hunne bestemming bereikten, er kwam toch al weer meer be kendheid. Met dankbaarheid moet ik 't eindelijk erkennen, dat de pers den doorslag beeft gegeven zonder haar trouwen bijstand zou de poging, die mgr. Hofman voor het al te weinig enthousiastisch Nederland stout noemt, niet gelukt zijn, dat erken ik gaarne en met dankbaarheid. Thans zijn de velen in blijde en heilige spanning hunne toebereidselen aan 't maken voor de reis. Dan zorgen ze voor 't huis houdelijke, dan wippen ze, alsof 't dagelijksch werk was, op een (nog wel niet Arabisch) paardje paardrijden is anders heelemaal niet noodig, dat doen zij alleen, die den tocht maken naar Th&bor en Samarië dan weer zitten ze heel ernstig te studeeren in Guide de Palestine, Baedeker, Guide Joan of Meijer. Het vaandel is in wording wat teekening fijne uitwerking en kleurenpracht betreft, eenvoudig eenig. Ook dit, zoowel als het hoofd van De Pelgrim heeft de redactie van de Rath. Illustratie om de edele kunst, die er in de teekening ligt, ter plaatsing voor de hunnen gtVraagd. Als de tijd het toelaat zd hot vaandel hier en daar worden ter bezichtiging worden ten toon gesteld. Het houten kruis is te Marseille in de maak en zal de voorsteven sieren van 'l Etoile. Wat de velen betreft, die wel graag pelgrim zouden zijn. maar niet goed kunnen besluiten, nog dit Ik blijf er borg voor, valt uw besluit naar 't Oosten, uw leven lang zult ge u er over verheugeu, enorm. Blijft het voor en legen niet te lang op wegen de schaal slaat nooit heelemaal naar ons over, tr blijft links altijd een of ander bezwaar drukken. Nog hebt ge tijd tot 15 Augustus Maar dan moet de beslissing gevallen zijn en het geld worden opgestuurd. 7 Sep tember gaan we op den trein, 8 Sept. op de boot.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2