u in ra Zonda^^^AugitsUi^l905 28 Jaargang Tweede Blad. [ene stembusles voorhetZuiden. I. De Oorlog. BtNNF.NLAN BUITENLAND. Duitschland. Italië. Zuid-Afrika. Rusland, Provinciaal Nieuws van BAARDWIJK. Concert te geven door de Nieuwe Har monic van Drunen op Zondag 27 Aug. in den tuin van den-beer II. Mulders. Aanvang 5 uur. Entrée 10 ct. Zie programma's. BESOIJEN. Volksmatinée te geven door de Liedertafel ,Oefening baart Kunst"' in hare zaal in het hotel Brokken. .Aanvang 12 uur. 'iffi ÏÏiP* :-C Grande Matinée Amusante, te geven dóór de Liedertafel „Oefening baart Kunst» Of Maandsg 28 Aug. in hare zaal in het hotel. Brokken. Aanvang 101/, uur precies. Zie programma's. Groot Matinée op Zondag 27 Augustus door de gunstig bekende karakter-humo risten den Heer en Mevrouw Krijuen in het café „Central*, H. Lakeinan. Aaurang 12 uur. Entiée 10 cent. Zondagavond en voorts i'pderen avond Soiree. Entrée 10 ct. Aanvang 7 uur. [Ingezonden.) Nu de opwinding, door de verkiezin gen in zoo hooge mate door 't geheele land opgewekt, een weinig geluwd is, kan het zijn nut hebben na te gaan, welke lessen ons de stembus heeft gege ven. Ik wensch daarbij echter niet meer aan te komen met datgene, *wat reeds besproken is, als den broederstrijd in de districten Grave, Zevenbergen, Tilburg en Druten ook niet met de constatee ring en bespreking van de slechte orga nisatie als b.v. in het district Gorinchem evenmin met eene lange redeneering over drank-verkiezingspractijken. Reeds is op dit alles voldoende gewezen. Waarop ik echter wèl den nadruk in dit artikel wil leggen, is hetgeen ons de stembus geleerd heeft omtrent het socialisme in het Zuiden4. En dan zij onmiddellijk geconstateerd,' dat het socialisme in het Zuiden, met name in onze provincie, reeds heel aardig bres geschoten heeft. Of is het niet teekenend, dat in het katholieke Breda een Dr. v. d. Brink ongeveer 1000 stemmen verkreeg, dat in het katholieke Eindhoven deze zelfde can- didaat uitkwam met bijna 450 stemmen ja, dat het met de gemeenteraadsver kiezingen in Breda maar betrekkelijk weinig scheelde, of diezelfde v. d. Brink had den katholieken wethouder gewipt. En hoe ging het in datzelfde Breda op den dag der ver- en herkiezingen toe Telkens als de uitslag voor links gunstig was, klonk er een daverend hoera. Doch, het is niet alleen te Breda, dat deze aspiratie's naar links aanwezig zijn. Eenigen tijd na de verkiezingen sprak schrijver dezes enkele ontwikkel de katholieken uit de omstreken van 's-Hertogenbosch. En wat verklaarden dezen onomwonden? »Dat zij blijde waren, dat het ministerie Kuyper ge vallen was l4 Zij voegden hieraan nog toe, dat er nog veel meer socialisten in de Kamer moesten zitten, want deze maakten en hielden den boel wakker. Vooral in 't Zuiden moest zoo rede neerden zij verder eens ferm van die zijde gepropageerd worden, want daar sliep men nog. Wat zegt u van zoo iets, waarde lezers Wist, of liever, wil men in onze provincie dezen geest wel zien Tracht men hem niet met mooie woorden en klinkende phrazen over katholieke sociale actie te overstemmen Kijk eens, blindemannetje spelen is... een spel voor kinderen. En is het waarlijk geen blindemannetje spelen, als men den waren toestand niet wil zien Zal het strijken met vernis over een zwarten achtergrond dezen inderdaad mooier maken Laat ons toch den socialen toestand recht onder de oogen zien en zwart noemen, wat zwart is. Of is het niet zwart, als men ziet, dat in een katholiek dorp in de Langstraat, waar pl. m. 3000 schoenmakersknechts zijn, geen vakvereeniging bestaat, noch pogingen in deze richting door bevoegde personen worden aangewend Ja, nog sterker. Ik weet, dat door een oprecht vriend der werklieden, een waar katholiek en goed roomsch democratisch man, hiertoe po gingen zijn aangewend, doch dat deze afstuiten op den onwil der patroons. Toen bewuste heer aldaar uit den trein stapte, werd hij opgewacht door pl. m. 100 werklieden, met wie hij zich toen op een afgelegen weiland begaf, om daar de oprichting eener vakvereeniging te bespreken. De werklieden durfden niet in 't volle licht hiermede te komen, daar zij bevreesd waren, door hunne patroons óf ten strengste berispt óf aan den dijk gezet te worden. Zijn dat nu toestanden in onzen de- mocratischen tijd En is het dan te verwonderen, dat men, geen medewer king vindende bij de eigen partij, hulp zoekt bij eene andere, die ontegenzeg gelijk er niet tegen opziet misstanden te signaleeren Welnu, als we bovenstaand weten, zal het ons dan nog zoozeer verbazen, dat de sociaal-democratische partij reeds vier afdeelingen in onze provincie telt, dat zij elke verkiezing wint in stemmen- cijfers, dat zoo er niet flink en open lijk gewerkt wordt in democratische richting Noord-Brabant en ook Lim burg een vruchtbaar terrein zal zijn en blijven voor de roode heeren Dat men ten onzent toch eens flink wakker worde en zich niet tevreden stelle met het houden van een spontane Katholiekendag. O, zeker deze zijn als algemeene wapenschouwingen ten volle aan te bevelen. Ook zijn zij te noemen, als congressen, waarop de algemeene marschroute wordt aangegeven, doch iedereen voelt het hier mag het niet bijblijven. Thuis gekomen, moeten de voormannen de mooie conclusie's in daden weten om te zetten. Maar hieraan ontbreekt het helaas. Men laat de talrijke motie's en conclusies verschimmelen. Op eene enkele uitzondering na is de gunstige machtige indruk van zoo'n dag al heel spoedig weer weggedoezeld en men loopt weer in hetzelfde gareeltje als voorheen. Neen, dat is geen vruchtbaar werk. Dat is eenvoudig het vullen van een Danaïdenvat. En indien dit niet verandert, dan zie ik in een niet zoo heel lang tijdsverloop één der Noord- Brabantsche nijverheidsdistricten door een socialist vertegenwoordigd. En dan hebben we dit eenvoudig aan ons zeiven te wijten. Haast u daarom, katholieke voormannen in het zuiden, met het oprichten van speciale vakvereenigingen Deze en deze ook alleen zullen den aan- wassenden stroom van het socialisme kunnen keeren. Spiegelt u aan dat voor beeld, door een der sprekers op 't Vak congres te Utrecht aangehaald. Deze verhaalde dat hij met eenige andere op eene plaats in Twente was gekomen en bij de geestelijke overheid had aange klopt, om aldaar een afdeeling van den christelijken Textielbond op te richten Het werd toen nog niet noodig geoor deeld en het volgende jaar, zegge het volgende jaar. was er een socialis tische afdeeling. Hierbij is zeker elke commentair over bodig. Welnu dan, een verstandig man doet zijn voordeel met de lessen van 't verledene, al ligt dit nog zoo kort achter hem. Bovendien, wie zich spiegelt aan een ander, spiegelt zich zacht. Denkt derhalve aan 't bovengenoemde voor beeld en u zult wakker zijn en blijven. U zult onmiddellijk de hand aan den ploeg slaan en overal, waar zij recht van bestaan hebben, christelijke, katho lieke vakvereenigingen oprichten, wier hooge nut en noodzakelijkheid u, nog niet zoo heel lang geleden, zoo wel sprekend is geschetst door Mgr. Koo nings, één der pioniers der kern-gezonde Katholiek-Sociale-Actie. >Richt dus vak vereenigingen op, overal l4 Ziedaar voor het Zuiden het a.b c. der sociale actie. S. *au weinig toegevendheid blijk g*-eft, Rus land zal zeker later niet kunnen zeggen, dat zijn onderhandelaars lichtvaardig met zijn belangen hebben omgesprongen cn hun lialssfarrig weigeren om een duim breed grond af te staan en een kopek oorlogs schatting Ie betalen, hebben al evenzeer bijgedragen om de onderhandelingen tot dusver zoo weinig vruchtdragend te maken. Nu nog eens wordt het door den Rus- sischen minister van buitenlandscbe zaken, graaf Lamsdorff, door middel van het agent schap Reuter wereldkundig gemaakt, dat het Ozarenrijk in geen betaling van geld, noch direct, noch indirect bewilligen zal en geen afstand van grondgebied voornemens is te doen. Toen Witte Woensdagavond in zijn hotel terugkeerde moet zijn gezicht allesbehalve vroolijk hebben gestaan en aan de correspondent van de New-York Herald verklaarde hij, dat de zaak der onderhan delingen er niet mooi bij 'stond. Toen in Dlutow bij Lodz een volks verzameling van 2001) personen uitren werd gedreven weid van den kant der arbeiders geschoten waarop ook de snldaten eenige s.dvo's afvuurden en drie personen doodden, terwijl meerdere gekwetst werden. Meer dan 400 arbeiders werden gearresteerd. Ook in andere plaatsen van Polen blijft het roerig en op verschillende punten zijn poli tiebeambten doodgeschoten. In de mijnen wordt gestaakt. Volgens berichten uit Groentsjoeling, te Petersburg ontvangen, trekken de Japanners hun troepen saam te Litzatai, klaarblijkelijk met de bedoeling, van daar op te rukken in noordwestelijke, richting. Linjewitsj daarentegen zou, als men den correspondent van de Daily Telegraph t* Nioe-tsjwang gelooven mag, zijn uitersten rechtervleugel aanzienlijk versterken. Mochten de krijgsbedrijven hervat worden, dan zou lij aldus de Japanners willen dwingen, hun linkervleugel te dekken, wat een ioo- gelijken aanslag hunnerzijds op de verbinding der Russen met Charbin en Wladiwostok zou bemoeilijken. Men zegt dat veel Russen, ook officieren, zich telkens nog aan de Japanners over geven, als gevolg van den revolutionairen geest in het leger, en dit de voornaamste reden is waarom Linjewitsj aanvallenderwijs wil optreden De belangrijkste rede die op den katho liekendag te Straatsburg werd gehouden, was wel die van prof Mausbach. 's Professors betoog kwam hierop neer dat de roomsche kerk ook met den hedendaagschen •taat kan en wil leven, en dat die staat evenzeer met de kerk kan en, als hij verstandig is, ook wil leven. „De kerk i« een gehoren vr» desliga en paus Pius X heeft nog in zijn brief aan de huidige ver gadering op de eendracht tuaschen slaals- en kerkmacht en de achting voor de meening van andersdenkenden nadruk gelegd. En wij hebben in deze dagen gebeden opge zonden voor het slagen van deze algemeene vergadering, gebeden voor kerk en staat want zoo katholiek zijn wij, zoo Duitsch zijn wij ook*. Erfprins von Löwenstein wierp een terug blik op de beraadslagingen en besloot met het door dr. Schadler bevleugelde woord „Religion ohne Konfessionist Konfusion*. Met den zegen van den nuncius Caputa en htt zingen van „Grosser Gott, wir loben dich* ging de katholiekendag uiteen. Bedoelde plaat9 is niet Waalwijk. Wenscht men echter den naam te weten, ik zal hem met toestemming der Redactie vrijuit noemen. Uit Rome wordt aan de Figaro geseind De paus maakt een zeer belangrijk docu ment gereed, de gedragslijn vooischrijvende aan de Frausche bisschoppen en geestelijken na de afkondiging der scheidingswet. Wij lezen in de Z.A. Post „De bevol king van Transvaal telt, volgens de volks telling van 17 April jl. buiten Engelschen en Boeren, 14,782 mannen boven 21 jaar van vreemde nationaliteit (Europeanen). Hiervan zijn 2102 Nederlanders, 6000 Russen, 3000 Duitschers, 1217 Italianen, 300 Franschen, 500 Scandinaviërs, 400 Grieken, 150 Turken en 122 Belgen, en voorts 600 Amerikanen.* Meer Russeu en meer Duitschers dan Nederland-rs in Transvaal I Uit de Hofwereld. Het Vorstelijk bezoek aan Vlissingen Omtrent het Koninklijk bezoek aan Vlis singen vernemen wij dat het Koninklijk Echtpaar met gevolg Dinsdagmorgen e. k. te 10 uur per extra-trein aldaar zal aanko men. Na een kort oponthoud aan het sta tion zullen de Koningin en de Prins zftjh in de gereedstaande hofrijtuigen naar de Rotonde op den Noorazee-boulevard bege ven. Aldaar zal II. M. de Koningin een toespraak houden tot de Marine en zullen de oude kanonnen worden gewijd. Na afloop dezrr plechtigheid keert de stoet terug naar de Ponton en zal het Koninklijk Echtpaar om 11 uur embaikeeren aan boord van het pantserdekschip „Utrecht*. De Javadivisie is gisterenavond te Vlissingen aangekomen. H. M. de koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen, naar men thans verneemt Maandag 25 September per II. IJ. S. M via Stavoren te 12,30 te Sueek arriveeren en van daar onraiddelijk per extra-tram Ier Ned. Tramweg Mij naar Bolsward vertrekken. De ringrijderij te Leeuwarden belooft een aardig feest te worden. N&ar wij vernemen bestaat er veel animo voor den wedstrijd en zullen vele dames, behalve met het voorge- «chreven oorijzer, ook in oud-Friesch cos- stuum op de krompaneelen clinis verschijnen Tevens vernamen wij, dat H. M. de Ko ningin voornemens is zelf ook „op 't Friesch* de ringrijderij bij te wonvn, terwijl de hof dames zich eveneens met het Friesch gouden oorijzer zullen tooien. De Limb Koerier deelt mede dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden voorne mens is de manoeuvres iu Limburg van 12 en 13 September bij te wonen en geduren de die dagen de gast zal zijn van den Com missaris der koningin in Limburg. Gunstige cijfers. Men zendt het volgende staatje aan het Centraal Bisschoppelijke College te Roermond, 4 candidaten, allen geslaagd. R. K. Gymnasium „Rolduc*. 13 cand., geslaagd 12. R. K. Gymnasium te Katwijk, 10 cand., geslaagd 10. Canisius College te Nijmtgen, 8 cand, geslaagd 7. R. K. Gymnasium te Amsterdam, 14 cand. geslaagd 13. Dus van de 49 candidaten slaagden 46 of 96 pCt. Aan de' verschillende openbare gymnasia slaagden van de 283 cand. 241, dat is 85 pCt. Werklieden Sprekers. De Noordbrabanter zegt onder dit op schrift Pastoor Prinsen sprak een waar woord aan het slot van de belangrijke afdeelingsverga dering der werklieden op dpn Helmondschen katholiekendag, toen hij wees op den krani- gen spreker, die de conclusiën verdedigd had en op de debatters, die de voorgestelde wijzigingen niet minder waardig verdedigd hadden. Hier waren uieerendeels werkliedeu aan het woord geweest. „Zij kunnen spreken als ze maar willen, en als ze maar eenmaal op de planken staan, kunnen ze het*. Onze propagandaclubs en en debattingclubs beval hij zeer warm aan. Dat was ons naar het hart gesproken. Onze werklieden moeten voor den dag kunnen komen, ze moeten de tolk en de verdedigers Tjn van hun eigen be.angen. Niemand kan dat beter dan zij Zij kennen eigen behoeften en noo- den beter dan de buitenstanders, want ze voelen wat er ontbreektze spreken uit het hart en uit ondervinding. Aan de Times wordt uit Portsmouth ge meld, dat Japau's laatste voorstel omtrent Sachalin een ultimatum zal zijn. Het nieuws moet de correspondent uit vertrouwbare Japansche bron hebben vernomen en het moet gezegd worden, erg onbetrouwbaar ziet het er niet uit. 't Wordt werkelijk tijd, dat aan het dralen der Russische diplomaten een einde komt en al moge het waar zijn, dat Japan met zijn volharden bij den eisch tot betaling van een oorlogsschatting De Correspondent van de Matin telegra feert, dat het eerste garderegiment te Czarkoje-Selo aan het muiten is geslagen. De soldaten hebben huu onderofficieren uit de barakken gezet, die ze bewonen en weigeren thans hun kolonel toe te laten. Ook bij de andere garderegimenten, seint de correspondent, is de discipline aan het afnemen en wordt gemor vernomen. In Moskou zijn 26 officieren in arrest gesteld, die geagiteerd zouden hebben, ook na de instelling van de rijksdoema, voor politieke hervormingen. Waalwijk 26 Aug. 1905. Koninginnefeesten. Hoe meer de dag nadert, des te meer ziel meu toebereidselen maken, overal komt meer en meer animo om het fee9t zoo schitterend mogelijk te doea zijn. Gisterenavond weid de jury geinstalleerd en hield deze eene bijeenkomst ter bespre king en regeling van een en ander. De opgave der juryleden in ons vorig nummer v*a- i iet vollulig, deze bestaat nl. uit de herren: F. v. Gils, Van Nispen, inspecteur, Mr. Sassen, griffier, Tb. Smeele, Willem Timtnerraai.a en Herman I. A. Zergers. Voorloopig kunnon we wel uiedrdcvlen hoe 't programma van den avond zal luiden, hoewi 1 dit nog niet geheel is vastgesteld en voor wijzigingen vatb.ar is. Ten 7 uur opstellen van den stoet aan de 2e Zcine, dan trekken door de geheele straal, beoordeeling door de jury; na afloop uitreiking der prijzen op de kiosk, verder concerten en eene korte uitvoering op de markt het publiek aangeboden doeft de gymnastiekvereniging „de Frank* met hare jongens-aldeeliug. Wil bet weder dus meewerken, dan be looft het een aangename avond te worden, een prachtige stoet vooral, want de ver eenigingen zetten haar beste beëntje vooruit wij hebben verschillende ontwerpen gezien, prachtig mooi, meer mogen we natuurlijk "niet zeggen. En wat een vreemdelingen zullen er komen. De ingezetenen zullen natuurlijk allen vlaggen en hier en daar sullen we wel eene mooie versiering en verlichting zienterwijl bij tijdige opgaaf tegen den kostenden prijs bij de commissie bengaalseh vuur verkrijgbaar is, welks ontsteking bij het voorbijtrekken van den stoet zulk een prachtig effect maakt. Tegen a.s. Maandag zijn de verschillende vereenigingen nogmaals tot eene bijeenkomst op Musis uitgeuoodigd tol eene laatste bespreking en 't geven der noodigo cousignes. Bij aldien het weder onverhoopt te slecht zou zijn om den lichtstoet te laten trekken, zal deze uitgesteld worden tot Zaterdag avond. In dit govnl zal de Liedertafel Donderdagsavonds met medewerking van alle leden van verdiensten op Musis Sacrum uitvoeren de aan haar opgedragen cantate „Neerlands Heil* woorden van onz^n Zeer Eerw. Heer Pastoor en muziek van R. Hol. De vereeniging bestudeert thans vlijtig dit fraaie werk om het zoo volmaakt moge lijk ten gehoore te brengen. Heeft het feest zijn normaal verloop, dan wordt de Cantate uitgevoerd Zondag daaraanvolgende, dus op 3 September, des '9 middag om 12 uur. De zaal is dan toegaukeiijk voor een ieder. Nog hebben zich tot deelname aange meld de vereeniging: Vriendschapsband, Loterijvereeniging„IIoop en Troost„, en een nieuwe opgerichte club van jeugdige fletse s: „Prins Hendrik* genaamd, waarvan Jan Wiesman aanvoerder is. Posterijen. Met ingang van l September e. k. zul len voor het publiek kosteloos verkrijgbaar worden gesteld formulieren war.rop frankeer zegels, briefkaarten enz. bij elke hoeveelheid, doch gezamenlijk tot geen mindere waarde dan van f 5,kunnen worden aangevraagd aan het post- of bulppostkautoor binnen welke bestelkring de aanvrager woont. De ingevulde en ondertcekende formulieren belmoren aan de kantoren te worden afgegeven of kunnen ongefrankotrd in de plaatselijke brievenbussen worden geworpen. De bezor ging der postwaarden aan huis zal, zoodra mogelijk, doch in geen geval voor den eerstvolgenden werkdagmorgen geschieden tegen betaling van het voor de bestelde zegels verscholdigde bedrag. De liordiiurcursus der Singer 3Iij. Wij wenschen nog even de aandacht te vestigen op achterstaande advertentie, waarbij de dames, die deelgenomen hebben aan den onlangste Waalwijk gegeven borduurcursus der Singer Maatschappij voor dit uitstekend onderricht openlijk dank betuigen, wel een bewijs hoezeer zij dit op prijs stellen eu van welk groot nut dit voor hen is geweest. Koninklijke onderscheiding. Bij Kon. besl is ter belooning van per soneel van het leger in Nederlandsch-ludië dat zich, hoofdzakelijk in het tweede half jaar 1904 heeft onderscheiden bij de krijgs verrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden, bepaald dat bij afzonderlijke dagorder zoo in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeid o.m de oud-Waalwijker korporaal- 7,iekenverpleger A. L. Velthoven. „Oefening cn Verniunk<. Naar wij vernemen heeft de Liedertafel het plan gevormd, op haar eerstvolgend winterconcert een paar opfretten op te voe len. Wij twijfelen niet of dit plan zal door de liefhebbers van muziek eu tooneel ten zeerste worden toegejuicht. Een Uitstapje. Morgen zal de harmonie St. Crispijn een uitstapje maken naar Nijmegen en omstre ken. Ook de tooneelvereeniging „Ons Ge noegen"' gevestigd bij den heer G. Smol ders, maakt dien dag hetzelfde pleizierreisje. Mogen beide Vereenigingen veel pleïzier van hun tochtje hebben.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5