TE Ml Eft TE ZWAARD. BINNENLAND. FEUILLETON. Provinciaal Nieuws Waalwijk 30 Aug. 1905. Gouverneur van Suriname. Bij Kon. besluit ran 25 dezer is aan den gouverneur van Suriname, C. Lely, op zijn verzoek, met ingang van 12 September, eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Iloni. De correspondent der N.R.Cr, te Batavia seint In een vergadering van den gouverneur Kroesen met den habat en honderd hoofden is de betaling van f 70,UÜO oorlogsschatting aangenomen zes maanden lang zal er een hoofdgeld van vijf gulden worden geheven; de slavernij is afgeschaft. De vorst is na.ir Tjitta gevlucht. Hiermede, zegt dc N. R Ct. is aan de voornaamste eisclien voldaan, daar de heffing van het hoofdgeld onzerzijds wel zal betee- keuen, dat wij de belastingheffing in eigen hand nemen. Kamerverkiezingen. Naai wij vernemen is tasschen de drie christelijke partijen te Rotterdam overeen gekomen, dat in district I. zal worden op getreden met een anti-revolutionnairen en in district V. met een roomsch-katholieken candidaat. De candidaat der roorasch-katholieken in dit district is, naar wij vernemen de heer Jac. P. van Terra hoofdredacteur van de Gelderlander. De sociaal-democraten hebben candi daat ge'teld voor de Tweede Kamer in Rot terdam I den heer Spiekman aldaar, en in Rotterdam V den heer W. P. G. Helsdingen te Arnhem. Te Arnhem heeft de Soc. Dera. Arb. Partij den heer Helsdingen de candidatuur voor de Tweede Kamer (vacature-Rink) aan geboden. Celebes. Bij het departement van koloniën zijn ontvangen de volgende, van gis'eren en he den gedagteekende telegrammen van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië betreffende het gewapend optreden in Zuid- Celebes. I. Voorzieningen voor het landsbestuur van Boni zijn door den gouverneur van Ce lebes getroffen. Manjoor Anten met stand plaats Watampone is voorloopig civiel gezag hebber. De vorst is uitgeweken naar Siden- gring. Onze troepenmacht is lePampanoea, vanwaar de aanvang van de actie tegen Wadjo, Soppeng en Lamoeroe geschiedt. De bevolking is vredelievend. De bezetting van Pareparo is opgerukt naar Masepe. II. De troepenmacht van Parepare uitge rukt, ontmoette heftigen tegenstand en ver meesterde verschillende stellingen. De vijand heeft 80 dooden en gewonden, veel wapens en voorraden achtergelaten. DoorgeriiKt naar Pabarnssang. Onzerzijds werden gewond 2 officieren, 1 Europeesch en 8 Amboineesche mindere militairen. 't Hof H. M. de Koningin is Zaterdagavond 7 uur 4 min. in Haar salonlrein van Den Haag naar Soestdijk vertrokken, van waar H jVJ. Maandiigochti nd vroegtijdig per auto mobiel naar Hot Loo terugkeerde, waar H. M. te halfacht aankwam. De Prins keerde per trein op 't Loo terug. IIM. arriveerde Zaterdagavond 8 uur 12 aan halte Soestdijk. H. M de Koningin- Moeder met barones van Ittersson en jhr. Schiinmelpenninck haalde de Koningin in hofrijtuigen af. II. M. de Koningin-Moeder is voor nemens heden naar Het Loo te gaan ten Lieldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuiden, vertaald door H DERDEBOEK. (83) HOOFDSTUK X Met deze woordeu gingen z<j uiteende kapitein bracht zijn paard naast het portier vau het rijtuig zijner aangebedene. Wolodowaki stelde zijn manschappen in slagorde eu plaatste zich met getrokken sobel aan hun hoofd. Zagloba voegde zich bij hem. Wat wilde dat zeemonster toch? vroeg hij. Charlamp? O die heeft mij uit gedaagd iu een duel. l'as op hij zal je vierkant doorsteken met zijn neus I Iu ieder geval zal ik Annette nog eens zooveel oplettendheden bewijzen ik wil een beetje afleiding hebben. Wat zouden wij iu Warschau beter kunnen doen? O het zal ons niet aan bezigheid ont breken, zei Zagloba. Destijds, toen ik een reis maakte door de Republiek, heb ik zoowat alle steden bezochtmaar, op mijn woord, ner gens heb ik een vroolijker leven geleid dan in Warschau. HOOFDSTUK XI. Een paar weken gingen voorbij. De adel bleef nog steeds aauetroomen en vau alle stre ken der wereld kwamen kooplieden opdagen uit Klein-Azië, uit Perzië, uit de eilaudeu vau den Levaut eu uit Engeland. Te Wola werd, evenals gewooulijk, eene tribune gebouwd, waarop de Senaat zitting hield. Daar omheeu was de geheele vlakte bezaaid met duizenden tenten. Niemand kon zeggen, welke der beide einde den verjaardag mede te vieren van de Koningin. Vrijdag 1 Srpt. wordt II. M. weer ten Paleize Soestdijk terugverwacht. Het Koninklijk Echtpaar te Vlisslngen. Een strakke loodlticht hing gisteren morgen over Vlissingen en de dikke r*gen- bund-ls sijpelden er onophoudelijk uit neer en het zag er wel naar uit dat het zoo den geherlen dag zou blijven. Wederom moest Vlissingen zijn Koningio- ne-feest bedorven zien door knagelijk nood lot van te vroege aajaarstormen, evenals nu juist voor elf jaar geleden toen door H. M. de Koningin en Hare Moeder de Ruijlers beeld werd onthuld. Ook toen was het een even wanhopig weer, wel bijna zoo doorstormd van regenorkanen als nu. Niettegenstaande het slechte weer was hel tegen 10 nu aan 't station al tamelijk druk waar de Koningin en de Prins werden verwacht, oo die gewone, altoos en overal zich herhalende en tvel eigenaardige drukte voor een Koninklijk bezoek. In Vlissingen was het nog wel kleuriger door de. mooie Zeeuwsche vrouwencostuums, die in 't straatgewoel fel eu vroolijk leven, 't Was fleurig vol op den kortenweg van het station tot de Rotonde en toen de Koninklijke stoet om kwart over tien Vlissingen binnen reed vond hij er wel een geestdriftvolle ontvangst van de in massa opgestelde menigte. Het kolossale station was geheel afgezet, maar er buiten, overal rondom, hadden epnige honderden een plaats veroverd, van waar zij weinig of niets zien konden, maar alevel hun blij hoera wisten te doen doorklinken. Door den burgemeester van Viissiogrn werden de Koningin en de Prins vcrwcl komd. Van het station reed men, ondanks het slechte weer iu open landauer naar het llotoude. Wat haddeu de arme menschen op den weg te lijden van de woedende buien. Toch druipnat geslagen, de parapluis moeilijk vasthoudend in de week natte handen, ble ven de kelen onvermoeid eu dc glimlach van H. M. werd opgevangen. Men vond haar vermoeid, bleek, maar dat weer ook dat vreeselijke. hondsche, dreinende, erbar- minglooze weer Op het plateau, waar het standbeeld van De Ruijter staat, was een groot gezelschap bijeen, dat de rede, dn H. M. zou uitspre ken, zou aanhooren en de plechtige over dracht van de beide oude kanonuen van den ouden admiraal zou zien. En toen de Koningin dan stond op de Rotonde, juist op dezelfde plaats, waar zij elf jaar geleden stond, bij de onthulling vau De Ruijter, toen was 't er juist in dezelf'e omstandigheden. Onder een klein baldakijn was de Koning in tegen de regenvlagen maar zeer onvol doende beschut, en wie er rondom stonden, hulpeloos overgeleverd aan de uit zee aan jagende stormen, werden in enkele minuten druipnat. Parapluies sloegen stuk, hoofd deksels waaiden weg. De armeu menscheu rondom gingen iu een deining van woedende winden kla6elijk mee, en maar enkele konden in deze omstandigheden de woorden hooren die H. M. sprak, langzaam, nadrukkelbk trachtend Zich verstaanbaar te maken. Het papier, dat Zij iu de handen had, raadpleegde Zij niet stukgeregend hing het over de druipnatte japon. De Koningin sprak als volgt: Officieren, onderofficieren en schepelingen van de Koninklijke Nederlandsche Marine/ Wij allen zijn hier samengekomen, om hulde te brengen aan ons roemrijk verleden, dat zeker niet het minst in den persoon van Ad miraal De Ituyter voortleeft in ons aller har ten 'Wij staan aan den voet van het gedenk- teeken van hem die tot de grootsten onzer zeehelden behoorde, die de woorden «ik wil broeders, die aanspraak maakten op den troon, de overhand zou bekomen de cardinaal Jan Casimir, of prins Karei, de bisschop van Plock. Van beide kanten werden ontelbare vlug schriften eu pamfletten uitgegeven, waarin de verdiensten dor pretendenten werden verheer lijk! of hun fouten gehekeld. Prins Karei had op zijne hand hertog Yaréma, die zeer zeker het grootste gedeelte van den minderen adel zou aanbrengen en het was dikwijls gebeurd, dat dezen bij eene verkiezing den doorslag gaven, door het groote aantal hunner stem men. Jan Casimir daarentegen had het eerst- geboorte-rechl. Vóór hem hadden zich ver klaard de groot-kanselier van het Kijk, de primaat, het meerendeel der groote landheeren, die ieder de stemmen an hun aanhang mede brachten onder hen kwam op de eerste plaats prins Domiuicus Zaslawski, hertog van Ostrog, palatiju vau Saudomir, wiens naam, wel is waar, sinds de schandelijke paniek van Pila- wiec gebrandmerkt was, maar die tevens door ging voor den rijksteu grondeigenaar der Re publiek, misschien dor geheele wereld. Het overwicht van zijn onmetelijk vermogen kon wellicht de weegschaal doen doorslaan ten- gunste van zijn candidaat. De bisschop van Plock besteedde zijn in komen tot het bewapenen vau nieuwe regi menten, welke Wisniowiegki tot nieuwe over winningen zou voeren. Gaarne had Jan Casimir dit voorbeeld gevolgd, maar door zijne vrij gevigheid was zijn schatkist uitgeput: het was zoover gekomen, dat hij tegeu hooge renten geld had moeten opnemen vau zijne vrienden of van Joodsche woekeraars De beide broeders bleven onderhandelingen voeren, al bestreden zij elkaar nog zoo vinnig. lederen dag draafden koeriers op en neêr, op den weg tusschen Nieporent, een jachtslot van Jan Casimir, en Yablonua, het verblijf van den bisschop vau Plock. Iu zijne ho- dauigheid van eerst-geborene, bezwoer de cardinaal den bisschop, ten zijuen gunste afstand te doen van den troon maar de bisschop antwoordde, dat hij eene macht, welke de natie hem door eene vrije stemming, liberie suffrages, zou toekeuueu, niet van de hand mocht wijzen. De dag der verkiezing naderde en met hem het dreigende gevaar der Kozakken. De tijding mijn leven wagon, waar ue aiaten nnn betrouwen" eens door hem ge proken, door de daad heeft bevestigd, waar hij voor het va derland zijn leven liet tengevolge van de bekomen wonden in den slag bij Messina De hulde, hem toegedacht door de plaatsing bij zijn standbeeld van een tweetal vuurmonden behoord hebbende aan de Admiraliteit, i voorzeker de meest gepaste en eervolste, welke men dezen grooten vlootvoogd had kunnen toebrengen. Deze kanonnen, welke eertijds deel nitmaakten van de bewapening van de vloot der zeven Gewesten zijn destijds voor ons iu de Middellaudsche Zee verloren gegaan en hebben meer dan twee eeuwen op haar bodem gerust. Door de «Zeeland" onlangs op haar terugreis medegevoerd, kon hun geen betere bestemmingworden toegewezen, dan den zee held te eeren, die, die dank de onverbeterlijke toewijding zijner onderbevelhebbers, in het wellicht moeilijkste tijdperk inde geschiedenis van hat Nederlandsche Volk, zooveel bijbracht tot redding van het te land en te zee bedreigde Vaderland. Moge daza dag bij u allen, die tot de Zeemacht behoort, de herinnering verle vendigen aan het overwegend aandeel, welk onze oorlogsvloot gehad heeft aau de wording eu de grootheid van het Nederlandsche Volk, dat zijne vlag met Gods hulp steeds door dis vloot met eere zag hoog honden, zoowel iu tijden van oorlog, als iu dagen van vrede. Ik acht Mij gelukkig, de scheepsmacht in oogenschouw te nemen, welke hier op de reede ligt eu ouder welke zich de devisie bevindt, welke iu het Vaderland is teruggekeerd, na iiispannendeu en langdnrigen dienst in Onze Koloniën en waarvan de bemanning zoovele blijken van ouvermoeiden ijVer en van toe wijding haeft gegeven. Deze heeft opnieuw bewezen dat nimmer tevorgeefs een beroep kan worden gedaan op de voortreffelijke pichtbe- trachting der Zoemacht, waarvan zoo menige bladzijde uit de geschiedenis van Onze over- zeesche bezittingen getuigt, eu dit van haar vnak zware offers vorderde, een plichtsbe trachting, welke Mij met recht matigen trots vervult en Mij de overtuiging schenkt, dat de roemvolle tradiëu onzer zeehelden en hun geest van gehoorzaamheid, voortvarendheid en moed in u voortleven. Met het oog op God gericht en bouwende op nw toewijding, zie Ik met vertrouwen da toekomst voor ons Vader- Innd tegemoet." Dadelijk na H. M. rede werd naar het station gereden waar, in opdracht van zijn Koning, de gezant van Spuije met den bevelhebber vsyi het Spaansche oorlogschip was, om H. M en de Prins ie comp imen- teeren Inmiddels bleef aldoor de regen stroomen eu onder de omstandigheden werd medege deeld dit van de loodsen van den Hoek bericht was gezonden, dat zei de HUtrecht" niet binnengaats den waterweg konden brengen. De reis naar den Hoek zou dus niet gemaakt worden. De Koningin en de Prins zouden aan boord gaan en daar blijven tot vier uur, om dan met een extra-tiein naar het Loo terug te keereu. Aan boord werd oogenblikkelijk aan den hoofdmast de Kon. standaardvlag gehesclien en na nog eenige plechtigheden werden de schepen door H. M. in oogenschouw genomen. In de stad zelf zijn door het aanhoudend regenen noodzakelijk geworden, de feestelijk heden uitgesteld tot Donderdag. Als het weer dan maar wat beter is. 't Vooruitzicht op beter weer is nog niet bijster groot. Harmonie l'Espérnnce. Vrijdag 1 September herdenkt de har monie l'Espérance, haar vijf en twintigjarig bestaan, hetwelk voorloopig a.s Maandag met een onderling feestavondje zal worden gevierd. Naar wij indertijd mededeelden zal Waalwijk het volgend jaar der harmonie een waardig herdenkingsfeest aanbieden. Op het Teven, strijden, overwinuen, lijden enz. der harmonie hopen we in ons volgend nummer meer breedvoerig terug te komeu. werd gebracht, dat Chmielwigki, na voor een zeer hoog losgeld het beleg van Léopol te hebben opgeheven, de stad Zamosc ingesloten had eu dag en nacht woedende aanvallen deed op dit laatste bolwerk der Republiek. Diplo maat zoowel als krijgsman, nad hij een ge zantschap naar de Staten gezonden In zijne hoedanigheid van Poolsch edelman verklaarde hij, zijne stem te geven aan Jan Casimir. Men beweerde, dat er zich ouder de gezanten tal rijke spionnen verborgen. Daar zij Poolache kleêren droegen en latiju spraken, was er geen verschil merkbaar tusschen hen en de edel lieden uit Klein-Ruslaud en de Ukraine zoo doende konden zij gemakkelijk hun taak vol brengen deze bestond hierin, dat zij moesten uitvorschen, welke de plannen waren der Re publiek, hoe het stond met hare strijdkrachten en met hare geldelijke middelen. Ouder de rumoerigsten van allen bekleedde Zagloba eene eerste plaats, dank zij den roem zijner heldendaden, zijn onlescbbaren dorst, zijn spreekwoordelijke eetlust en de lapheid zijner tong. En niettemin gevoelde hij op bepaalde tijden aanvallen vau zwaarmoedig heid. Dan sloot hij zich op iu zijn kamer of iu zijne teut en wilde niemand ontvangen dan Michel, wien hij zijn leed klaagde. De dikke grijsaard treurde dan over Krétuski en over prinses Hélène. «Wij hebben haar in den steek gelaten, Michel", zuchtte hij op deerniswaar- digen toon «evenals Judas hebben wij. haar aau snoode handen overgeleverd Doch die oogeublikkeu van droefheid duurden nooit lauger dan één morgen. Des avonds leidde Zagloba een lustig leventje, als om zich schadeloos to Btellon voor den verloren tijd hij speelde eu dronk iu gezelschap van drinkebroers en wufte vrouwen. Michel bleef hem trouw terzijde uit vriendschap. Met hein verkeerde hij in de kringen van den adel en verzamelde hij stemmen voor den prins-bisschop Kareiwauueer het uoodig was, beschermde hij zijn vriend met zijn persoon. Er was geen plek, of zij slaagden erin, zich beiden toegang te verschaffen men zag heu te Nieparent, te Yablonua, aau alle feesten en maalt ijdeu der magnaten, zoowel als in de kleinste kroegen. Michel's handen jeukten voortdurend hij brandde van verlangen om te mogen toonen oniDgm Het programma van den lichtstoet is samengesteld als volgt 1. Schoenfabriek E. W. KLIJBERG- Pernot. 2. Verkiezingsagenten-Vereeniging. 3. Liedertafel >Oefcning en Vermaak.* 4. Commissie, 5. Gaudium inter nos. 6. Vereeniging Vlijt en Volharding». 7. Harmonie l'Espérance- 8. Gymnastiekvereeniging >De Frank.* 9. Fietsclub >Wilhelmina» 10. Waalwijksche Stoomschoenfabriek A. H. VAN SCHIJNDEL. 11. Bloemenwagen NIC. v. DONGEN. 12. Loterijvereeniging Hoop en troost.» 13. Commissie. 14. Versierde Bokkenwagens. 15. Fietsclub »Prins Hendrik». 16. Harmonie »St. Crispijn». 17. YVaalwijksche Gymnastiek—Veree niging. 18. Loterijvereeniging »Fortuna». 19. Commissie. 20. T. A. V. E. N. U. Opstelling van den stoet ten 7 uur precies aan de 2e Zeine, waar de Jury de wagens in oogenschouw neemt, door de St. Antonius-Parochie, de Stations straat, Markt (beoordeeling van af de kiosk), Groote Straat, (richting Haven), draaien bij de Wagenstraat, terug Groote Straat, (richting Hoek), door Nieuwstraat en Putsteeg, terug naar de Markt, alwaar vanaf de kiosk, door de Jury uitspraak wordt gedaan. Deze prijzen worden direct uitgereikt en de andere worden verloot. Ten 9l/i uur Concert der Liedertafel Oefening en Vermaak.* Ten 10IOV4 uur Gymnastiekuitvoering op de Markt, door de Vereeniging»DE FRANK». Ten 10lO'/i uur: Concert der harmonie »l'Espérance.* Ten 10s/« -li1/, uur: Concert der Harmonie »St. Crispijn.* Bij ongnnstig weder Lichtstoet Zater dagavond en Donderdagavond volks concert op Musis Sacrum. Zie verder programma's. Het zai oniioodig zijn de inwoners nog aan 't algemeeu uitsteken der vlaggeu te herinneren. Bengaalsch vuur is nog bij de Commissie verkrijgbaar. De Burgemeester vau Waalwijk maakt bekend, dat op Donderdag 31 Aug. a. s, de herbergen eu tapperijen mogen geopend blijven tot des nachts 12 uur. Waalwijk, 80 Aug. 1905. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. llesoijcn. Ofschoon de kermis voor de jeugd vooral een tegenvaller was, daar de draaimolen en schommels dit jaar ontbrekeu ziju de verschillende vermakelijkheden als naar gewoonte goed geslaagd. Zondagvoor middag gaf de Lie lertafcl „Oefening baart Kunsi" haar gewoon volksmatinée dat bui'en gewoon druk bezocht werd. De verschillende nummers werden uitstekend uitgevoerd. Ook het matinée van het Bredasche Comisch Trio bij den Heer Lakeman gegeven, was een succes voor de artisten, die onraiddelijk den bijval van het publiek mochten verwerven, zoodat ook 's avouds de zaal geregeld stamp vol was, en aangemoedigd door dit succes zij hun vei blijf alhier tot morgen hebben ver lengd, en hedenavond nog een soiiée zullen geven. De „clou" van de Kermis was echter tafel O f-ning baart Kunst op Maand gegeven. Voor een d'uk bezette zaal werd^ de verschillende Koo.nummers uitstekend gehoor» gebrach'. Vooral „'t Geuzenvendel1' van Van Wamel en „Anendfeier in Venedi 1 van Weith werden bij /.onder lijn uiigtvoerd Ook de beide tenor soli werden teer |jei voorgedragen. De comische scènes van de Heer Wilmont oogstten.als altijd luiden bii! val iD. Het glansnuramer van het programma was echter de Operette „Valsch Alarm" vaD Verdonk. Deze Operette werd als eersteliDe in dit genre buitengewoon goed opgevoerd De verschillende rollen wa-en in goede handen vooral Rouge en Jan, zijn oppasser werden zeer natuurlijk weergegeven. De muziek der so'i, duetten, terzetten en koren, die werkelijk zeer dankbaar is, werd zuiver en verdienste'ijk uitgevoerd. Het geheel was een succes en kunnen wij de heeren executanten gerust den raad geven ook voor volgende concerteo dergelijke door het publiek zeer gewilde stukken in s udie te nemen. Een woord van hulde mag den directeur eu den heei C. van Helvoirt en den zangen' die aau het welslagen van dit matinée het hunne bijdroegen niet worden onthouden. Het slechte weder heeft veel afbreuk ge» daan aan het bezoek der kermis zelve, doch over het algemeen is over het verloop niet te klagen. Zooeven komt ons nog een programtni onder de oogen voor een soiree amusante heden bij den heer W. Brokken te geven door den heer Smits bekend karakterkomiek uit Tilburg en den heer Wilmont van Waalwijk. Het programma belooft veel goeds en twijfelen wij niet aan een druk bezoek. Beroepen te Oosterzee en Echten (Fr.) Ds. J. Dierkens te Bezoijen (N.—B.) Sprang. Raadsvergadering te Sprang op heden Woeusdag nam. 7 uur. Te behaudelen 1. Aanbieding gemeente-begrooting 1906. 2, Benoeming onderwijzer met verplichte hoofdacte. (Dc voordracht bestaat uit den eeuigen sollicitant M. M. Stam alhier.) Vrijhoeven Cappcl. Zondag viel het doch tertje van den schipper H. van het dtk in de kajuii. Het meisje b>ak haar beentje. Geneeskundige hulp werd door Dr. Van der Meuleu verleend. Dinsdag had een fietser bij het draaien het onge'uk legen de zwaar heiaden kar van den Heer H. v. T. uit D. te rijden. Het voorwiel kwam voor een der raderen en voor de voerman de kar kon stilhouden, was deze over het wiel gegaan en had dit in eengereden. G'apelle, 27 Aug. Bij het hevig onwede van Za:erdag 1.1. sloeg de bliksem in een boom in den tuin van het kasteel van dei Heer De Roy v. Zuidewiju op de Hoog Vaart. dat ds adel der Ukraine uitstak bovendien <ier andere palatinaten en de andere officieren van Wisuiowiegki boven die der andere legers. Zagloba en hij waren steeds op avonturen uit en zochten twist met de beroemste schermers, vooral ouder de partijgenooten van prins ZaslawBki, dien zij in den grond van hun hart haatten. Nu eens liet Zagloba zijn persoon gelden een andermaal antwoordde hij op verradelijken minachtenden toon «Mijnheer ik zou er eene gewetenszaak van maken, U aan een wissen dood prijs te geven door de sabel met U te kruisen maar daar is mijn zoon en leerling; tracht met hem de zaak klaar te spelen Dan kwam de zoon nader bij met opgestreken knevels, met een onnoozel gezicht en den neus in de wind. Als bekwaam schermer slaagde hij erin, zijn tegenstander na eeu paar uitvallen te ont wapenen of hem te verwonden aan borst of gelaat. Zoodoende zagen onze twee ouafscheide- lijken, Michel en Zagloba, van dag tot dag hun roem eu hun invloed toenemen. Vooral Zagloba trok voordeel uit dize vriendschap. Als de leerling van die kracht is, wat moet dan de meeBter zijn zeide men. Maar aan de slachtoffers vau den kleinen, opvliegenden dragonder ontbrak er nog één u.l. kapitein Charlamp. Deze was nergens te vinden. Zoo ging nog eeu maand voorbij. Het be slissende uur uaderde, maar reeds twijfelde niemand meer aan den uitslag der verkiezing Jau Casimir zou gekozeu worden. PrLs Karei had zich teruggetrokken. Vreemd verschijnsel de stem van Chraieluigki was voldoende om oen koning te kiezen. Men hoopte inderdaad dat de oproerige hetman zich zou onderwerpen aan den vorst, dien hijzelf gekozen had. Dit was eene uieuwe slag voor Wisniowiegkihet 6cheen, dat het systeem van onderhandelingen de overhand behield op dat van den oorlog. Zeer zeker, de hertog voorzag, dat geen onderhandelingen tot resultaat konden leiden en dat vroeg of laat het zwaard den Gordiaau- Bcheu knoop zou moeten doorhakken maar met Chini lwigkie onderhandelen, dat was zijne macht erkennen en dientengevolge zijn invlped verhoogen en de Republiek verlagen. Onder de officiereu werd gezegd, dat de 28 Aug. Bij het ODweder, dal in dep afgeloopen nacht woeddcj is een zware appelboom in den tuin van den Heer T. ontworteld en ter aarde geworpen. Bij het hevige onweder, dat Zaterdag middag 1.1. over deze gemeente woedde, moet het aan den Maasmond zoo hevig ge hageld hebben, dat het klein gevogelte door de groote hagelkorrels gedood werden. Ver scheideue dier vogels verden dood op deo grond gevonden. Runmsdonksruer. 28 Augustus. Relletje Zekere A. v. d, P. een man die naar men zegt, het niet al te nauw met de huwelijks plichten neemt heeft gisteren geeu pleizieri- gen dag gehad. In het calé Wed. K. d. R. bekwam hij tenige sneden over het gela t en toen hij goed en wel thuis was kwaraeu weer andeien en sloegen de tuiten stuk, Van eeu en ander is proces-verbaal opge maakt, zoodat dit muisje nog wel een staarije zal hebben. 29 Augustus. Op den 21 September aanstaande zal het 26 jaar geleden zijn dat de bijzondere R. K. school voor meisjes eo bewaar school gesiich: werd. Reeds nu is hertog Warschau verlaten zou, zonder den uitslag der verkiezing af te wachten. Dat was niet zoo. Niet alleen verwijderde Yarém» zich niet van de hoofdstad, maar hij begaf zich zelfs naar Jau Casimir te Nieporent. l)e prins ontving hem met opvallende welwillend heid zij hadden een lang onderhoud, waarna Wisniowiegki terugkeerde naar de stad, om zich geheel te wijden aan de oorlogsaange- legeuheden. Vóór alles was het zaak, van deu Landdag de noodige middelen te verkrijgen voor nieuwe troepeuhehtingeumet onver- moeiden ijver spande de hertog daartoe alle krachten in. Tegelijkertijd regelde hij de bewapening van nieuwe regimenten dra gonders en infanterie, welke de prinsbisschop van Plock bekostigde. Zoodra de gelederen voltallig waren, zond hij ze naar het oorlog»- tooueeleerst stuurde hij Kuchel eu Wierchul mede om hen verder te bekwamen,* daarna was het de beurt aan Wolodowski. Op een morgen liet de hertog ham roepen. Gij begeeft u naar Zaborow, zeide hjj hem, om daar remontepaarden uit te kiezen. Hier is eeu bon, welken de chef van mijn schatkamer u zal uitbetalen. Wolodowski begaf zich reeds den volgenden dag op weg, vergezeld van Zagloba. Zij vorderden slechts langzaam, daar de heel# streek wemelde van edellieden, dienaars, paarden en wagens. De armste hoeven, de ellendigste landgoederen waren propvol. In dit gedrang boden de avonturen zich van zelf aan. Zoo kwam het, dut op een goeden dag onze t wee vrienden aan de deur eener herberg een troep edellieden ontmoette, gereed om in het zadel te stijgen zij groeten elkaar weder- keerig toen eensklaps een der ruiters zijn paard naast dat van Michel bracht. Ha! zijt gij daar eindelijk, kereltje! Gij hield U verborgen, maar ik heb u ten slotte toch gevonden. Nu zult gij mij niet meer ontsnappen Hola mijneheeren riep hij- zich tot zijn makkers wendend, wacht een oogeublik als het u belieft. Ik heb een appeltje te schillen met dezen kleinen officier en ik zou u willen verzoeken getuigen te zijn van ons onderhoud. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2