umraer ondag 3 September aargang Tweede Blad. 1880—1905- De Oorlog. LANDBOUW hlNNF.NLAN Provinciaal Nieuws van het WAALWIJK. Op Zondag 3 September zal door de Liedertafel Oefening en Vermaak* op hare zaal Musis Sacrum worden uitge voerd Domina salvam fac Reginam nostram Giessen. Neerlands Heil. Holl. solo's, kwartetten. Hollands glorie. Holl. Vrijen Toegang. 1 SEPTEMBER. Wij schrijven I September 1880. De blijde gebeurtenis door het Nederlandsche volk met zooveel spanning verbeid, is eindelijk een feit geworden. Reeds vroeg op den dag brengt de telegraaf de heuglijke tijding, dat ons dierbaar Vor stenhuis den vorigen avond met een princesje is vermeerderd. Als met een tooverslag ontplooit zich van schier alle huizen en openbare gebouwen de natio nale driekleurde klokken luiden, de tamboers roffelen door de straten en weldra trekken officieren en manschappen onzer schutterij, allen in groot tenue, naar het Marktveld, waar, in tegen woordigheid der gemeenteautoriteiten, een schitterende parade gehouden zal worden. Deze militaire plechtigheid ten einde, marcheert de troep, voorafgegaan door de harmonie St. Crispijn en om stuwd door een zeer talrijke juichende, joelende, van vreugde opgetogen me nigte door de met vlaggen versierde Groote Straat. In dien stoet stapt kalm en waardig een stemmig, net gekleed, met strikjes getooid gezelschap het is de harmonie l'Espèrance, die voor de eerste maal >en corps* officieel aan den optocht deelneemt. Reeds zeven dagen later, 8 September, de verjaardag van wijlen burgemeester Van der Klokken, stoot zij hare eerste vreugdetonen uit haar nieuwe, blinkende, door het zonnelicht bestraalde instrumenten, om tegelijk met hare hulde aan den beminden burger vader, den gemeentenaren van hare geboorte en levenskracht kond te doen De jeugdige loot was geplant, ging groeien en bloeien, om reeds na weinig jaren, den ouden stam, waaraan zij ont sproten was, boven het hoofd te wassen Dank zij den steun van vermogende kunstlievende ingezetenen, de voortreffe lijke leiding van haren eersten directeur den heer Theodorus Schambergcn, de rustelooze ijver en vlijt der werkende leden, en de bekoring, die van het nieuwe steeds uitgaat, werden hare goed ver zorgde uitvoeringen steeds drukker be zocht en kreeg de Vereeniging al spoe dig zulk een renommee, dat haar talrijke uitnoodigingen ook van elders gewerden De concoursen, in dien tijd nog niet zoo aan de orde van den dag als thans prikkelden ook l'Espérance. Zij nam deel aan den wedstrijd te Breda, waar haar, niettegenstaande felle concurrentie, een tweede prijs werd toe gekend. Haar voordeel doende met de op dien wedstrijden opgedane ervaringen ging zij ijverig voort met zich nog meer te volmaken. De vruchten dier energieke inspanning bleven niet uit. Achtereen volgens verwierf zij te Nijmegen, Eind hoven en Tilburg een eersten prijs en telkenmale bereidden Waalwijks ingeze tenen de gelauwerde Vereeniging eene schitterende ontvangst. Het zou ons te ver voeren hier al datgene aan te halen wat de harmonie in hare 25 jarige loop baan, tot groote eer heeft verstrekt. Wij zouden dan, buiten het reeds ge noemde, nog moeten gewagen van hare zoo gunstig gerecenseerde uitvoeringen te 's Hertogenbosch, Nijmegen, Rozen- daal enz. van de werken aan haar opge dragen o. a. door kapitein Haarman, enz. enz. Doch wisseling heerscht op de onder- maansche kust. Aan de ijzeren wet die al het geschapene schijnt te drukken, kon ook L'Espérance zich niet onttrekken. Na opkomst en hoogen bloei volgde een langzaam verval- Verscheidene malen werd de vrees geuit, dat de Nieuwe Harmonie haar zilveren feest niet vieren zou, meer dan eens stond zij aan den rand van den afgrond, doch de vlijt en offervaardigheid van haar Hoofdbestuur, de goede wil der oude leden, behoedden haar telkens voor ondergang. Hoewel de roemvolle dagen uit het tijdperk der ïeeren Theodorus Schambergen en Go- defridus van Iersel voorbij zijn, bestaat toch de gegrorfde hoop, dat L'Espérance onder leiding van haren huidigen direc teur, den heer Adrianus Appels, weer een betere toekomst te gemoet gaat. Ieder rechtgeaard Waalwijker, die iets voor de toonkunst gevoelt en beseft, dat minstens één goede harmonie voor een plaats als Waalwijk een dringende be hoefte is, zal haar met ons dit van harte toewenschen. Gelijk wij altijd ons beij verd hebben in ons blad het Vereeni. gingsleven bevorderlijk te zijn en hulde te jrengen, waar zulks noodig of gewenscht was, kunnen wij ook thans niet nalaten de Vereeniging van harte geluk te wen- schen met haar zilveren feest. Bij dezen gelukvvensch voegen wij mede den hartelijken dank voor al de uitvoeringen, die L,Espérance in zoo overvloedige mate ons bereid heeft, voor de tallooze fees ten, die zij in onze gemeente door hare medewei king heeft opgeluisterd. Moge de Vereeniging onder leiding van den heer Adr. Appels en met den onmisbaren steun van haar Hoofdbestuur, groeien en bloeien tot vooruitgang der kunst, tot vreugde en voldoening der leden, en tot eer van ons dierbaar Waalwijk. lisalpeter uil over het giaanlaiul, '/.ooüra de plantjes boven den grond staan. Waar de plantjes anders peen direct opneembare stik stof vinden, hebben ze die nu wel tot hun ne beschikking en zijn zij dus in staat, in kotten tijd veel te groeien. Rn dat is noo dig, want de dagen worden korter en de zon wordt minder warm; wat de tijd ont breekt, moet in kracht ingehaald worden. Want noodig is het, dat er vóór den win ter nog peti zekere mate van ontwikkeling bereikt wordt, om dat jaargetijde met suc ces door te komen. Landbouwers vertrouwt dus niet te veel op jullie verschen stalmest doch helpt het graan vooruit met een baal chili. Versche Stalmest. Het is nu onderhand weer de tijd om de wintergranen te zaaien, de rogge, de tarwe en de gerst. En het is voor die wintergra nen, dat de landbouwers huu stalmest ge- bruikeu. Het is natuurlijk zaak voor eiken boer, om de bestelling van den akker zoo in te richten, dat de graangewassen voor den winter, in elk geval vóór den vorst nog zoo ver gevorderd zijn, dat de planten de noodige outwikkeling en stevigte Verkregen hebbeu, om den winter goed door te komen en in liet voorjaar zoo spoedig mogelijk den groei te kunnen hervatten. Nu wou ik toch wel een enkel woordje zeggen over den stalmest, die gewoonlijk gebruikt wordt voor de bemesting van het rogge, tarwe, en gerstland. Die stalmest is in de meeste gevallen lange, versche mest vooral daar, waar de koeien den geheelen zomer in de weide geweest zijn eu de mest van den vorigen winter in het voorjaar en den zomer gebruikt is. Elke boer weet, dat versche mest niet zoo gauw werkt als oude mest. Dat komt, omdat de stikstof iu den verschen stalmest daariu nog aanwezig is in den vorm van ammoniak en in den grond nog eerst omgezet moet worden in salpeter Want slechts stikstof iu den vorm van sal peter kau door de planten opgenomen wor den. Verder is het ook bekend, dat die salpe- tervormiug in den bodem slechts onder een bepaalde temperatuur plaats heeft en daar iu het najaar eu den winter de temperatuur daalt en soms zoo daalt, dat do salpeter- vorming niet meer plaats kan hebben, zoo is bet dus duidelijk, dat die versche stalmest vóór den winter niet meer zooveel zal uit richten. Ik raad daarom aan iets, wat trouwens zeer veel groote graanverbouwers ook alle jaren doen Hoe verschillend ook over den vrede, zijn oorzaken en gevolgen wordt gedacht, bijna overal is men het er over eens, dut Roose - velt werkelijke verdiensten beeft door hef eerste gunstig oogenblik voor den vrede terstond te benutten en zijn plan, ook toen het dreigde te mislukken, door te zetten en nogmaals door te zetten tot het slaagde. De Czaar zelf sprak openlijk zijn dank baarheid uit, hij seiude Aanvaard mijn gelukwenschen en mijn innigen dank voor uwe bemoeiingen om de vredesonderhandelingen tot een goed eiude te brengt n, een eiude dat te danken is aan uwe persoonlijke energieke pogingen. Mijn land zal dankbaar hei groote aandeel erken oen dat gij in de rreclrsconfcrentie van Ports mouth hebi gehad. Vooial natuurlijk de Amerikaausche bladen brengen president Roosevelt alle hulde voor hetgeen hij in het belaug van den vrede deed, terwijl zij met niet minder waardeering spre ken over de matigheid van Japan en de groote diplomatieke vaardigheid van den h:er Witte. Maar hoofdzaak blijft toch de hulde aan president Roosevelt. „De confeientie is een zegepisal van den vrede de vrede en de menschelijkbeid, en de vrede is het werk van president Roosevelt," zegt de Tribune, De president heeft een schitterende overwinning behaald. De rol van vredestichter bekroont schitterend zijn reeds schitterende loopbaan," zegt de World, en de New York Times meent: „Wij mogen er trotsch op zijn, dat de vrede op Amenkaansch gebied zal worden geteekend en dat de vredesconferentie te danken is aan het edele en belanglooze optreden van president Roosevelt.» De Japanners zijn echter niet erg te vreden. Reuter seint uit Tokio Het publiek is over de bijzonderheden van de vredtsovereenkomst cog niet ingelicht maar velen ziju overtuigd dat Japan belang rijke concessies deed. Er wordt reeds scherpe critiek gehoord. De r dicalen zijn van oordeel, dat wijziging van mioistcrie onvermijdelijk is en zeker. De vredesvoorwaarden worden in de pers en in staalkundige kringen, indien zij althans niet beter ziju dan men hier meent zeer ongunstig beoordeeld. Het publiek heeft natuurlijk een gevoel van verademing, maar er heerscht geen vreugde onder het volk. Trouwens ook te St. Petersburg bleef men kalm. Maar in Moskou, in Odessa en andere plaatsen was groote vreugde. Waarlijk Roosevelt heeft groote verdiens ten, maar zeke- ook de keizer van Japan, want als ooit zich de wereld heeft verwon derd, dan is het zeker thans, dat Japan zoo vee', vooral de schadeloosstelling heeft toe gegeven, want waarlijk Japan is toch steeds en overal overwinnaar gebleveu en de vruch ten zijn hoofdzakelijk, moreelen dat het zich daarmee tevreden heeft gesteld, is een geluk voor de menschheid. kamerzetel Tweede kamer. Men schrijft aan de Re«.-b. uit Breda Uit de beste bron vernemen wij, dat de heer Alb. van der Kallen, hoofdredacteur van het Dagblad van Noord Brabant, zich niet beschikbaar stelt voor eene candid'tuur voor den vacante. Kamerzetel in ous district Eveiiecus hooren wij u;t vertrouwbare bron, dat de heer mr. Max van Dam, de voorzitter der kiesvereeniging, insgelijks de candidatuur niet wemcht te aanvaarden. Prins lfendrik. Prins Hendrik zal 11 September te 8 uur 13 min. 's avonds te Maastricht aan komen en na atloop der manoeuvres met don Nederlandschen consul te Aken, jhr. von Pelzer Borensberg, een automobieltocht door de Eifel maken. De Gouverneur van Suriname. Aau hot bericht van het H.bld. dat de oud-minister van Koloniën, de heer Iden- hurg, aangezocht is om den heer Lely op te volgen als gouverneur van Suriname, kau het Vaderland toevoegen dat de gouverneurs benoeming binnen eukele dagen is te ver wachten, konlnginno verjaardag. De verjaardag onzer geliefde Koningin is overal in den lande, in stad en land mei zeer groot entlioesiasme gevierd. A lie versla gen geven wederom de duidelijkste bewijzen van de liefde die ons volk Haar toedraagt. Do tweede Uungsehc conferentie. Reuter seii.t uit Washington Wanneer het vredestractaat tusscheu Rus land en Japan is geteekend, lijkt er niets meer iu den weg te staan aan het bijeen komen van de tweede vredesconferentie in den Haag, waarvoor Roosevelt deu 25sten Oc'o er 11. uitnoodigingen heeft verzonden. Men verwacht dat de president bij zijn te rugkeer hier met Rood den minister van buitenlandsche zaken, overleg zal houden over de zaak, alvorens zich met de mogend heden in verbinding te stellen. Ter sprake zouden komen het gebruik van draadlooze telegraphic in oorlogstijd door uiet oorlogvoerenden, de controle op drijvende onderzeesche mijnen in volle zee ou de rechten van de oorlogvoerenden in onzijdige havens. JS'leuw Departement. Het Haagsche correspondentie bureau meldt Naar wij vernemen heeft het advies van der Raud van State omtrent het Koninklijk besluit tot instelling vau een nieuw depar tement van arbeid, landbouw en nijverheid welk advies overeenkomstig deu wensch van mr. Veegens is ingewonnen dat Hooge College tol heden nog niet verlaten, doch zal het weldra in handen worden gesteld van H. M. de Koningin, waarna de benoe ming van den nieuwen titularis zeer spoedig te wachten is, vermoedelijk vóór het einde der volgende week. Het eskader. Uit Den Helder meldt men De pantserschepeu Utrecht, Noordbrabant en Gelderland zijn gistermorgen om 9 uur tijdens zware buien, te Nieuwediep ter reede en in den nam'ddag in de haven gekomen. Bij de binnenkomst werden ze begroet door de muziekvereeniging en door de Mariue- kapel. trots het Duizenden menschen waren, alle wiutergranen in ongunstige weer, langs den havendijk op de het najaar nog een zekere hoeveelheid chili- been om de thuisvarende equipages te ver- salpeter te geven. Eeu halve baal of een baal welkoman. Te hunner eer is gisteravond een per bunder is voldoende. Men zaaie dit chi- coucert en vuurwerk gegeven. Waalwijk, 2 Sept. 1905. koninginne- verjaardag. Thans heeft Waalwijk voor de tweede maal de Koninginne-verjaardag op schit terende wijze gevierd. Of het was omdat wij nu den vijf-en-twintigsten ver jaardag van onze geliefde Koningin Wilhelmina vierden, wij weten het niet maar zeker is het dat ditmaal feestge vierd is zóó algemeen, zóó schitterend als nooit te voren. Wel hebben onze gemeentenaren eenige dagen tusschen vrees en hoop geleefd, want het weer had zich zoo zorgelijk laten aanzien met de buien die maar aldoor zwart-dreigend kwamen opzetten uit het noord-westen, zoo zelfs dat de commissie reeds maatregelen had genomen, om - wanneer het ook Don derdag zoo'n erbarmelijk slecht weer zou zijn de viering eenige dagen later te bepalen. Maar gelukkig, het behoefde niet, want zoo waar 's morgens bij het uit de veeren komen werd onze ge meente door een heerlijke oranje-zon verwelkomd en werd alzoo het tra ditioneele spreekwoordWaalwijk boft altijd met z'n feesten» wederom bewaar heid. En werkelijk »boft< Waalwijk met z'n weer. Herinnert u de meeste dagen der tentoonstelling nog maar eens en kijk daar dan tegenover eens naar de feesten die dezer dagen door het slechte weer in duigen zijn gevallen zooals in Vlissingen het bezoek van H. M. de Ko ningin en Z. K. H- Prins Hendrik en aan de tentoonstelling in Roosendaal, waar het terrein zelfs moest worden ontruimd omdat het door het overvloedig neer vallen van het hemelwater geheel blan stond. Ja, ja, Waalwijk is daarin altijd bijzonder gelukkig. Vlug werd nu overal het dundoek ontplooid. En al kwamen er om een uur of tien 's morgens weer van die on heilspellende wolkjes aan 't firnament, het bleet dien dag droog en tegen den avond werd 't zelfs best weer. Tegen negen uur trokken de school kinderen, alfen voorzien van oranjemutsen en sjerpen, naar de school waar nu geen »monsjeu* het woord zou voeren maar wist te brengen. Het was de jeugd na afloop aan te zien, dat zij hadden ge noten, genoten met volle teugen. Vroo- lijk zongen ze nu hunne Vaderlandsche iedjes door de bevlagde straten met blijde gezichten want nu was men verder den geheelen dag vrij van school. Ook was het aan het ongewoon druk heen en weer geloop van eene groote menigte, vooral van hen die 's avonds aan den lichtstoet zouden deelnemen, te zien dat er meer leven in den brouwerij 'kwam. Nu er moest dan ook nog hard worden gewerktj vooral door diegenen die met een wagen te voor schijn zouden komen. Zij toch hadden, doordat aanhoudend regenen, nog niets kunnen doen. Reeds lang voor het uur der samen stelling van den lichtstoet waren door spoor, tram, rijtuigen en fietsen dui zenden vreemdelingen aangebracht. Wij met zoorelen begaven ons tegen zeven uur naar de 2e Zeine om wat meer op ons gemak de verschillende nummers in oogenschouw te nemen. Alhoewel het ons bekend was, dat door alle deelnemers aan den stoet hun beste beentje zou worden voorgezet, zijn onze stoutste verwachtingen toch nog overtroffen; maar laten wij even het programma de revue passeeren. No. 1 de schoenfabriek E. W. Klij- berg-Pernot met zijne draagbare eere poort badend in een zee van oranje licht, waartusschen in licht van rood, wit en blauw het woord Hulde» was ge vormd dit openingnummer maakte een mooi effect, voldeed uitstekend. De werklieden die zoo flink waren vertegen woordigd wij gelooven dat er geen enkele ontbrak, hadden zich allen voor zien van een lampion, achter de eere poort opgesteld. Als no. 2 kwam de Verkiezingsagen- ten-vereeniging gezeten in een landdauer. iets met hun waardigheid overeenkomend, Daarachter was de Liedertafel «Oefening Vermaak», opgesteld, welke haar vaan del dat reeds zoo dikwijls getuige Is geweest van roemrijke overwinningen smaakvol had versierd, de leden allen voorzien van lampions er achter. Alsnu kwam een rijtuig waarin eenige leden der feestcommissie waren gezeten, om geven door eenige lampions-dragende schoolknapen. No. 5 Gaudium inter nos ontbrak op het appel, doordat zooals wij vernamen hun wagen te hoog was gebouwd zoo dat hij niet onder de pas in de Stations straat aangelegd e telephoondraden door kon. Daarom volgde nu de vereeniging Vlijt en Volharding» welke was ge zeten in een rijtuig waar voorop een transparant was geplaatst. Dan volgde de harmonie l'Espérance welke hare welluidende tonen zou doen hooren de stemming erin zou brengen. en Juist achter de muziek, hetgeen een goed idee is geweest van de com missie volgde de nog zoo jeugdige, doch reeds al veel van zich doen spre kende gymnastiek-vereeniging «De Frank» met een kolossaal grooten trans parant, voorstellend een eerepoort ge dragen door eenige flinke pootige turners- Het geheel was vervaardigd van oranje doek en uitgesneden papier en getuigde van een bijzonder fijnen smaak zoowel wat kleuren-harmonie, goed scheppings-idee als verlichting betreft. De turners met hunne jongelingen-atdeeling voorop en allen gekleed in turncrscostuum mar cheerden voorbeeldig-ordelijk. «De Frank», het moet worden gezegd, is kranig voor den dag gekomen, dat ziet men ook aan de uitspraak der jury. Dan weer een mooi nummerde jeug dige vereeniging, de fietsclub Wilhelmina, met een prachtig rijk versierden wagen. Voor de wagen reed een werkelijk heel aardige fiets voorzien van een trans parant waarop het beeld van H. M. de Koningin was aangebracht. Op den wagen was een zuil, met de beeltenis van H. M. de Koningin, aangebracht, te samen hoog 4 Meter. Om de zuil waren op werkelijk meester lijke wijze groen en bloemen geplaatst, waartusschen weer flink uitstralende lichten, welke het geheel een fantastisch aanzicht gaven 't geheel voldeed zeer goed, vooral ook de zoo prachtig versierde fietsen die bezijden en achter een goochelaar, een die zooveel speel- de wagen waren opgesteld en ieders goed als je maar wil hebben uit één bewondering afdwongen. De fiets van hoed weet te halen en nog zoo veel meer andere aardigheden voor den dag den jongenheer van Poppel versierd door F. van Bladel, verdient afzonderlijke

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5