Gemengd Nieuws Rusland. Zweden en Noorwegen. BUITENLAND. Italië. Roemenië. Amerika. BI N NENLAN Provinciaal Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL* Kerknieuws. ge Waalwijk, 20 Sept. 1905. I voorbereid. L)e gewijzigde Drankwet levert in hare toepassing moeilijkheden op, welke verande ring van sommige harer bepalingen wensche- lijk doen achten. De toestand van 's lands financiën maakt een zuinig en omzichtig beheer beslist nood zakelijk. De stijging van de opbrengst der middelen is, boewei belangrijk, niet vol doende om het hoofd te kunnen bieden aan de toeneming dt r uitgaven. Versterking der middelen is derhalve noodig aanstonds en tijdelijk, met het oog op het voor 1906 geraamde tekort duurzaam, ook ter be strijding van de te verwachten uitgaven voor het Lager Ouderwijs en voor sociale hervormingen. Voor tijdelijke versterking wordt L b'j de Staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar een voorstel aangeboden voor de duurzame, worden maatregelen voor bereid. Bepalingen zullen worden ontworpen be- treffende vooroefening der jeugd, ten einde do mogelijkheid te openen om cp den duur, door eene verkorting van den diensttijd o.ider de wapenen, te geraken tot verh roging van het militie-contingent, geleidelijk voe rende tot weerbaarheid van hetgeheelc volk. Eene regeling wordt voorbereid om het daarheen te leiden, dat steeds over een jong en krachtig kader kan worden beschikt De vraag is in overweging, op welke wij ze eene voorziening ware te treffen, waardoor Zonder verzwaring der lasten de stelling van Amsterdam zoo worden voltooid binnen den koristen lijd, waarin zulks in verband met technische eischen kan plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en tot verhoogicg der productiviteit van den bodem in de onderscheidene deelen d»*s Lands zal naarmate de middelen dit toelaten, Dwe medewerking worden gevraagd voor den aan leg of het subsidieeren van openbare wer ken. De instelling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt en kele wijzigingen in bestaande wetten noo dig. Aan uw oordeel zullen worden onderworpen regelingen van de verplichte ziektever zekering in verband met wijziging der On gevallenwet, en van de verplichte itivaliditeits- en ouderdorasTerzekeringdeze laatste in te voeren, zoodra de vereischte middelen be schikbaar zullen zijn. Behalve tot hen die in de landbouwbe drijven er. in de zeevi-scherij werkzaam zijn zal U worden voorgesteld de ongevallenver zekering uit te breiden tot zeelieden ter koopvaardij. Wettelijke bepalingen zullen worden ont worpen ten einde scheepsrampen zooveel doenlijk te voorkomen. Stappen zullen worden gedaan om te ge raken tot geheele afschaffing van tienden. De financieele toestand van Nederlandsch- Iudië maakt verhooging van bestaande en invoering van nieuwe belastingen onvermij delijk. Bij de voorstellen daartoe zal echter in het oog worden gehouden, dat de directe belastingen, voor zoover zij op de inlandsche bevolking van Java en Madoera drukken, niet mogen worden verzwaard. Met het ne men van maatregelen tot economische ver heffing dier bevolking zal worden voortge gaan. Een voorstel is in bewerking, strekkende om aan Nederlandsch-hidië op financiëel ge bit d grootere zelfstandigheid te verleenen. Tot vaststelling van eene Mijnwet voor Curagao zal Uwe ra*dewerlci"g worden ge vraagd. Ten einde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling der kiesbevoegdheid zal U eene herziening worden voorgesteld van de daarover handelende bepalingen der Grondwet. Vooraf wensch ik te doen onderzoeken welke andere wijzigingen nog in de Grond wet moeten gebracht worden. Bij de uitvoering der aangekondigde voor nemens zal zooveel doenlijk rekening gehou den worden met de wensohen van alle groepen van Mijn volk, zonder onderscheid van richting. Gewichtig is de taak, die U wacht. Moge Uw arbeid onder Gods zegen, strekken ten nutte van het Nederlandsche volk. Ik verklaar de gewone Zitting der Staten- Geueraal te zij'i geopend. het corps diplomatiek, terwijl «Is Roemeen, sche gezant bij hel Grirksche hof Papiuin evenmin een terugroeping van zijn regeering heeft ontvangen. De correspondent van de Neue Preie Presse te Boekarest is derhalve, verkeerd ingelicht geweest. inillioen roebels be bouwen eener nieuwe Jaarlijks zullen 50 steed worden voor het vloot. Een Russisch blad berekent, dat de verliezen der Russische vloot bij Port Arthur en Wladiwostock bedragen 106.217.266 roebels en in den slag bij Tchoechima 120.718.932 roebels. Particulirre berichten uit Bakoe be schrijven den toestand aldaar nog altijd «Is troosteloos. De burgeroorlog neemt toe. De Tataien vergiftigen vr 10111611, om die daarna aan Armeniërs te laten verknopen. Een ingenieur is op klaarlichten dag op straat doodgestoken. Een Tartaar, die aan een Armenische krant meewerkte, is even eens vermoord. Er is geen sprake van .lat het werk vooreerst k»n herval worden. De Russische regeering heeft thans naar Bakoe, waar de toestand voortdurend ver schrikkelijker wordt, eene geheele divisie ontwerp tot voorziening tegen hinderlijke of schadelijke waterverontreinigingen in te trekken. militairen gezonden met 18 stukken schut, om aan di gruwelen een einde te maken. o Naar met zekerheid verluidt, zullen, zoo lang de onderhandelingen duren, Noorsche noch Zweedsclie troepen naar de grens ge zonden worden. Verder zullen er maat regelen getroffen worden om de grensbe- wakingstroepen van b-ide landen zoo ver terug te trekken, dat er voor geeu wrijving tusschen ben gevreesd behoeft te worden. Over het naar buis zenden van de bewa kingstroepen verluidt niets. De paus heeft een half millioeu lire ge geven voor de slachtoffers van de aardbeving. Mrt inzamelingen zal getracht worden liet bedrag tot een millioen op te voeren. De gemeenteraad van Berlijn schonk 10.000 mark. Als 6tn gevolg van de aardbeving is een oude zwavelbron op den berg Poro droog- geloopen, terwijl daarentegen de rivier Mes sina zwaveldampen aan haar mond uitwa semt* Namens het Roemeensche gezantschap in den Haag wordt medegedeeld, dat het door Reuter uit Weenen geseinde bericht (ont leend aan de Neue Freie Presse) als zou de Grieksche gezant te Boekarest met onbepaald verlof vau daar vertrokken zijn en de diplo, inatieke betrekkingen dus oogenscbijnlijk afgebroken, te eenenmale onjuist is. De Grieksche gezant Torn basis bevindt zich te Sinaïa, het zomerverblijf van bet Hof en De Amerikanen hebben ook al lekkertjes zitten uitrekenen, wat de vreuesonderhan delingen tusschen Rusland en Japan aan.... tel gramkosten hebben opgebracht. Niet weinig. Er werden dagelijks dringende telegram men tot ongeveer 10000 woorden ter ver- seining aangeboden. Naar Tokio kostten deze f 1.30 per woord naar Petersburg I 0.70. Eu dan nog de menigte gewone telegram men. Herhaaldelijk is in de dagbladen ge wezen op het ergerlijke feit, dat aan boord der groote. Transatlantische booten in het publiek meer gedobbeld wordt dan eigenlijk toelaatbaar is. Een buitergewoon kras staaltje van hazardeeren moet onlangs zijn voorgevallen op een der groote Duitsche booten. De spelers waren b kende Ameri- kaansche groot-financiers, die terugkwamen van een reisje in Europa. Een Duily- Telegraph-correspondent» die zich ook aan boord bevond, schrijft daarover. Gedurpnde den gansehen overtocht werd gepokerd. In bet begin mocht de pot niet hooger worden dan 200 p st., maar allengs werden de inzetten hooger en waren potjes* van 8000 h 12,000 p. st. niets ongewoons. Den laatsten nacht van de reis „sleurde* de heer Norman Ream, voorheen directeur van de Toledo Railway, een pot van 18,000 pond sterling. Deze zelfde spelers zijn het die door hun manupilatiën op de beursen van New-York en Chicago de Nederlandsche speculanten in Ameriksansche waarden naar keuze kunnen doen verliezen of doen winnen. Legerzaken. De schrijver van de „Haagsche Kiekjes* in het Nieuwsblad van het Noorden schrijft naar aanleiding van de circulaire van mi nister Staal en de heerschende ontevreden- beid in het leger het volgen 'e Een stap verder in de richting om de toenemende ontevredenheid onder de officie ren, speciaal der infanterie, weg te nemen, is het feit, dat de inspecteur van dit wapen, generaal Snijders, de man van de discipline houtrance een wenk gekregen heeft zijn ontslag aan te vragen. Wel is dezer dagen officieus tegengesproken, dat de geduchte geDeraal een omvangrijke aanschrijving vau het de partement zou gekregen hebben vol bedekte toespellingen op den verkeerden geest, die er door het bandhaven van een ijzeren discipline bij het boofdwapeu zou zijn in gekomen en van een dergelijk schrijven moet dan ook in welingelichte kringen niets bekend zijn, maar het is een feit, dat aan generaal Snijders van Gr zijde te verstaan is gegeven, dat zijn regiem niet langer stand kon houden. Binnenkort mag men dan ook zijn ontslag-aanvrage tegemoet zien. Wellicht na afloop der groote manoeuvres. Naar de „N.R.Ct.* verneemt, heeft de minister van oorlog besloten den paradepas bij het leger af te schaffen Dat zou eeu groote verbetering zijn. Ingetrokken wetsontwerpen. Het in September 1904 ingediende wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van het Wetboek vau Strafrecht is door de regeering ingetrokken. De Avondp. verneemt, dal het in de bedoeling der regeering licht om bet wets- Ingetrokken sijnde tarjefwet, wet tot afschaffing der staals'oterij eo wet op gedistilleerd. Hofbericht. Aan de. Vossische Zig. wordt gemeld dat onze Koningin en prins Hendrik van plan zijn, komende jaar eeoigen tijd in de Eitel door te brengen. Ifldische begrooting. De ontworpen Indische begrooting voor 1906 wijst de volgende eindcijfers aan Middelen in Nederland f 17,101,415. Mid delen in Indië f 181,988,898 t« zamen f 149,090.313. Uitgaven in Nederland f29,067,764; uitgave in Indië f 180,672,086; te zamen f 159.739,850, zoodat de begroo- ting sluit met een tekort van f 10,649,537, tegen 'i vorig 16 inillioen. Kegeeringstelegrnm. Bij liet departement van koloniën is ont vingen het volgende telegram van den gouverneur-generaal ven Nedrrlandsch Indië: ZUID-CELEBES. Ultima'um door Loewoe verworpen, E.fdon dezer geland te Belandia. Verzet gering. Kraton Pabippa bezet. Verliezen vijand onbekend. FLORES. Op Flores werd de tegen het bestuur zich verzettende Lirantoekasclie bergkatnpong Lekloewoe op achttien Augustus genomen zonder verlies. TIMOR. Benden pretendent Sonuebait Timor deden negentien Augustus een inval in ons direct gebied nabij Pariti. vermoorden 32 en ont voerden 62 personen. NIEUW-GUINEA. Acht-er.-twintig Augustus werd de politie post te Sekar aan de Mac-Cluergolf door Alfoeren aangevallen en verbrand, waarbij gesneuveld zijn vier politiedienaren. Opening rnn dc zitting der Staten Generaal. Met het gebruikv lijk cermonieel had Diasdaginiddag de plechtige opening van de zitting der Staten Generaal plaats. De stoet trok bIs altijd veel bekijks en H. M de Koningin werd door liet talrijke publiek herhaaldelijk warm toegejuicht. Door eeu commissie uit de beide Kamers werd H. M. de Koningin, die ve-gezeld wa- van Z K. H. den Prins ontvangen en naa; den Troon geleid, welke thans naar de achtereinde der Ridderzaal was verplaatst, waardoor deze een Veel rustig» r en waardiger aanzien verkregen had. Door de veranderde plaatsing van de:i troon bleek inderdaad de geheele zaal ge- wonnen te hebben. Allereerst wat het licht betreft. De troon toch, toen zij aan de langzijde der zaal geplaatst was, onder - schepte geheel het lie it van een der vensters aan die zijde, welke achier den tio.m verborgen was. Thans viel door deze vensters, versierd met de wapens der Zeeuw sche steden, overvloedig licht in het midden der zaal en stond Zeeland niet langer ten achter bij de zusterprovinciën, terwijl de troon zelf beschenen werd door het licht der vensters, waarin de wapens de eerste koopsteden van ons land, Am sterdam en Rotterdam, zijn aangebracht. In een enceinte voor den troon een halven cirkel vormend, waren de ze.tels voor de Kamerleden geplaatst en die der ministers, welke aan den linkerkant plaats namen, tegenover den voorzitter der ver gadering. De ruimte tusschen den troon en de plaats dier zetels was belegd met een kostbaar tapijt, in rood en groen ge tint, waarvan een looper, in dezelfde tinten, de voortzetting vormt tot ar.n de ingangs deur en het overige der zaal in twee helften verdeelt. Over dezen looper schreed de Koninklijke stoet, in plechtigen opgang naar den troon. Achter de zetels der Kamerleden en mi nisters bevonden zich links de zitplaatsen voor de hooge colleges van Staat, rechts die der diplomaten, terwijl het voorgedeelte der zaal werd ingenomen door de plaatsen van het genoodigd publiek. De ministers en de meeste Kamerleden waren in plechtgewaad. Nadat H. M. op den Troon had plaats genomeu las zij de Troonrede voor, waarbij hare stem tot het eind toe vast en helder klank bleef. van Daarna verliet II. M., op dezelfde wijze uitgeleide gedaan, alt Zij ontvangen was, de vergadering, op de gebruikelijke wijze met een „Leve de Koningin* begroet waarna de voorzitter de vergaderiug sloot. Gemeenteraadsvergadering. Hedenavond ten 6*/* uur zal de raad onzer gemeente eene openbare vergadering houden ter behandeling van 1. Benoeming van een directeur der tee- kenschool. 2. Aanvraag van J. A. Dekkers te Capelle om vergunning tot het plaatsen van een beer put op gemeentegrond ten behoeve vau een door hem te bouwen huis aan de Markt alhier met voorstel van B. en W. 3. Wijziging der begrooting van 1905. 4. Reclames lloofdelijken Omslag. Loting Nat. Militie. Zooals blijkt uit vorenstaande bekend making zal de loting voor de nationale militie voor de gemeenten Waalwijk, Baard wijk, Besoijen en Capelle plaats hebben op Donderdag 26 October a.s. des voormiddags ten 97s uur. Hel aantal lotelingen voor de gemeente Waalwijk bedraagt 42. Later zullen we de opgegeven vrijstelling mededeeleu. RiindertubercuIo.se. In gevolge het Kon. Besluit van 2 Sept 1904, betreffende de uitvoering van de maatregelen tot bestrijding van tuberculose ond°r het rundvee, zijn in onze gemeente ter secretarie reeds 2 runderen als lijdende aan die ziekte, ter overname door het rijk, aangeboden. Beide runderen toebehoorende, eene aan A. van Huiten en eene aan A. van Nooy, zijn onderzocht, lijdende bevonden en aan de geschatte waarde door 't rijk overgenomen. Benoeming. Als sub.-agent der Rijksverzekeringsbank is in plaats yan den heer A. J. van Liempt, thans gemeente-secretaris te Didam, alhier benoemd de heer Autoon van Liempt, le ambtenaar ter secretarie alhier. Kanaal 's Bosch—Drongelen. Ter aanvulling van ons verslag der verga dering betrvffende de aao te leggen oprit aan den weg in den overlaat naar den Baardwijkschen liniedijk ia verband met het te graven kanaal 's Bovch-Drongelen kunnen wij nog mededeeleu dat door de tramweg maatschappij „Hollandsche Buurtspoorwegen* ecu krachtig adres in denzelfden geest als 't medegedeelde aan de bevoegde autoriteiten zal worden gezonden. Groote onderscheiding Mi t groot genoegen kunnen we mede deeleu, dat aan den heer E. W. Klijberg- Pernot, voor zijne inzending schoenen op de tentoonstelling van Mode en Reform te Amsterdam, de eerste prijs n.l. de gouden medaille, is toegekend. Wij feliciteeren den lieer Klijberg van harte met drze hoogste onderscheiding, weer een nieuw bewijs van wat groote vakkennis, gppiard aan energie en bekwame leiding vermogen, een bewijs te meer van de steeds toenemende goede hoedanigheden van dit fabrikaat, w«t toch reeds in den lande en daarbuiten zoo'n goede naam heeft. Hecht door Zee. Maandag hield de Kon. Doelen, Recht door Zee, gevestigd bij den Keer J. Fransen, haar jaarlijksch koning- en prijsschieten. Het ging er den gcheelen middag recht gezellig naar toe vooral bij het koningschieten. Na een warmen strijd trad den heer Louis Wage- makers als overwinnaar uit het strijdperk, waarna hij tot koning wt-rd geproclameerd. Hierna vereenigden zich de, leden aan een keurig versierde en welvoorziene tafel om den iuwendigen raensch te versterken. i)e president, de heer C. van Wijck, bracht in welgekozen woorden hulde aan eenige be stuursleden. en aan de gastvrouw die zoo goed en heerlijk had weten op te scheppen. Tot laat in den avond bleet men gezellig bijeen. BAARDWIJK, 18 Sept. Bij de heden ge houden herstemming voor een lid van den gemeenteraad bekwam de heer H. Puilens Hz. 117, de heer G. Jansen 97 stemmen, zoodat de eerste gekozen is. BEZOOIEN, 18 Sept. De Weleerw. heer Dierkens, predikant bij de Ned. Herv. ga rneeute alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Oosierzee en Echten (Fr.) 's-HERTOGEN BOSCH. 19 Sept. Bij de heden gehouden openbare aanbesteding van het uitbreiden van het hoofd- of administratie gebouw en de gebouwen der vrouwenafdeeliug, alsmede eenige daarmede verband houdende werken, aau het geneeskundig gesticht Reiuier van Arckel alhier, werden 21 biljetten inge- ij De hoogste inschrijving was die van leverd. R. v. d. Biggel aar, ad f 61.900," de laagste die van P. Hochstenbach, ad f 44,300, beiden alhier. KAATSHEUVEL. 19 Sept. 1905 Ziekte. De kwaadaardige kinderziekte, waarvan iu een onzer vorige nummers melding is gemaakt en die in den beginne een twijfelachtig ka rakter droeg, heeft zich thans duidelijk als roodvonk ontpopt. Verschillende kinderen zijn reeds gestoaven, terwijl nog dagelijks nieuwe gevallen zich voordoen. Direct bij het uitbreken der ziekte zijn door de geneesheeren de noodige maatregelen genomen om uitbrei ding van dezen kwaadaardigen vorm van roodvonk te voorkomen en thans zijn eveneens de scholen gesloten. Baldadigheid. Zondagavond zijn bij P. G. de ruiten stuk gegooid. De daders gingen, toen G. buiten kwam, aau den haal, om te getuigen van hun moed en durf. Diefstal. Dat de aardappel een noodzakelijke levens behoefte geworden is, blijkt wel hieruit, dat sommigen er alles aan wagen om ze te be machtigen. Bij W. hebben dan ook weer enkelen hun slag geslaan en een heel plekje op den akker ontvreemd. Goed uitgevallen. Een rijtuig en oen fietser komen elkaar tegen. Door eeu handwagen, die op den weg stond, kou de fietser niet meer uitwijken. Om het rijtuig te ontkomen, wendt hij zijn stuur plotseling om, stoot tegen den trottoirband en maakt op een gevoelige wijze met de keien kennis. Geheel zijn knieën, benevens zijn handen waren ontveld. Volksconcert. Zondag gaf de harmonie „Apollo" eene uit voering op de kiosk. Veel volk was ojo de been om naar de muziek te luisteren. Geen uitvoering dan ook, of met succes. De stuk ken werden verdienstelijk gespeeld. Pogiug tot Moord. Zondagavond omstr«eks elf uur werd de Kei Kerstraat te Breda door 't lonen vnn echoten nil een revolver in rep en roer gebracht Zekere V metselaar van beroep wonende in de Zwaanstrüt was sinds eenige tijd verbitterd op J. v. D. 0m dat deie in de Keizerstraat samenwoont met d vrouw van M. die hear echtgenoot kwaadwilli» heeft verlaten. Door M. werden 6cboten op D. gelost die daardoor driemaal werd getroffen en wel iv den "m, aan den linkerduim en in het aangezicht' Ernstig bloedend werd hij door de politie near' het bareau van politie op da Gr. Markt ovCrge. bra. ht en aldaar verbonden. De wonde zijn nje! van ernstigen aard. De dader M. werd spoedig door de politie gearres eard en in het politiebure&n in verzekerde bewaring gehouden. Een brutale inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag iiinge. broken bij den heer A. Bruin, kastelein aaD dtn Sehoterweg te Haarlem. De inbreker is op zeer brutale wijze te werk gegaan. Hij heeft buiige- maakt een bedrag van f42 en een gouden Hol. londsche kap met juweelen veeren. De heer B, deelde mee, dat hij veronderstelt, dat de inbreker «1» volgt is te werk gegaan Door een raam aan den Sehoterweg, dat werd opgeschoren is hij gekomen in een kamertje, waar de zoon lag te slapen. Van hier is hij gega»n' door de gang naar de koffiekamer. Hier werd de geldlade opengetrokken, maar drze werd, to«n het bleek dat ze slechts een bedrag van ongeveer 80 ct. bevatte ongemoeid gelaten. Daarop ia dt dief gegaan in de kamer waar het echtpaar »li«p in een bedstede. Met nachtlichtje is b*j hier rond- geloopen. Eerat beeft hij van een schrijftafel de laadjes opengemaakt en daarna de deur van de linnenkast, Hierin lag op een der planken de gou- den kap van de vrouw des huizes, welke kap werd weggenomen. De zwarte muts. welke hier onder wordt gedragen, werd op tafel gesmeten. Een aantal zilveren lepeh en vorken, die naait de kap lagen, heeft de dief onaangeroerd gelaten Hierop is het brutaalste stuk uitgehaald. De in. breker heeft ven de bedplank weggenomen, buk kende over de vrouw en den man, die in diepe rust lagen, een glazen bakje met een bedrag van f 42. De heer Bruin werd wakker, toen hij hoorde dat de lat viel waarmee de voordeur is afgesloten Hij wekte zijn vrouw en riep: »Er is iemand in hui».» Daarop sprong hij het bed uit en zag door de voordeur eeu man verdwijnen. Buitengekomen was er geen spoor van den inbreker meer te zien. D.»t de inbreker met het olielichtje heeft rond geloopen, blijkt hieruit dat op bet laken van de schrijftafel en op het vloerkleed op verschillende plaatsen olievlekken zijn gevondeD. Gistermorgen werden door een jongen twee groote beitels in den onderwal dicht bii het huis gevonden. Deze zijn door de Haarletuscüe politie in beslag genomen. De rechercheurs stelden ten huize van den beer Bruin eeD nauwgezet onderzoek in. Van den inbreker is geen spoor dekt. Uet Japansehe oorlogsschip Mikasa. De oorzaak van de ramp met het Japansehe oorlogschip Mikasa is nog altijd niet opgehelderd.' Sommigen denken aan zelfontbranding von ont plofbare stoffen, anderen vermoedden kwaadwil ligheid. Een berichtgever van de Daily Telegraph, ie Saseho geeft een beschrijving van het voorval. Hij zegt dat een reeks van onlploffingen aan het zinken van de Mika<a voorafging, sommige waren zoo luid, dat het scheen alsof vor6cheiden ka nonnen tegelijk afgeschoten werden, daartusschen in hoorde men doffe knallen. Dadelijk na de eerste ontploffing schoten groote vlammen op, die het heele schip schenen te om hullen. Het was een mooie nacht met heldere maas, en daar de andere oorlogsschepen en de stations aan deD wal hun zoeklichten onmiddelijk op de Mikasa richtten, kon men duidelijk de jammerlijke (ooneelen zien, die zich aan boord afspeelden. Van alle kanten werden overwijld booten naar het schip gezonden. De matrozen van de andere schepen, en de geredden van de Mikasa spande hun uiterste krachten in om hun kameraden te redden. Het water stroomde met groot geraas door een gat in de huid van het schip binnen, dai Weldra begon te zinken. Een transportschip, de Kaikoko mnroe, dat in de nabijheid van het oorlogschip lag, werd door het overslaande vuur beschadigd. Men gelooft dat de schade, die de Mikasa ge- geledeu heeft, gemakkelijk te herstellen zal z n. De dekken van het gezouken schip zijn zichtbaar Het aantal verdronkenen bediaagt ongeveer '200 man. De minister van mariene Jamaraoto spreekt het gerucht tegen, dat ontevredenheid onder de bemanning der vloot tot een aanslag op Miekaia geleid zou hebbeD. Er kan in eeD goed gedisci plineerde marine van zulk oen ontevredenheid geen sprake zijn en alle officieren van de Japan- sche marine zijn 't er over eens, dat de ramp aan eeD ongelukkig toeval geweten moet worden. Kerkwijding te 's Bossh. Nadat de bisschop vau VHertogenbosch, mgr. W. v. d. Ven, Zondagnamiddag j. J. aan de grens van de nieuwe parochie vau den H. Leonardus v. Vechel aldaar was op- go vacht en met groote praal binnengeleid heeft Z. D. H Maandag de nieuwe kerk dier parochie met het daarbij gebruikelijke cere- mouiëel ingewijd, Deze kerk. een fraai gebouw met twee toreus van 59 meter hoogte en in vroeg Golhiichen stijl gehouden, prijkt iu het voorportaal met een steen waarop gebeiteld „D. O. M. Tot meerdere eer en glorie van het Aan- biddelijk Sacrament, onder de Schutse van den H. Mart. Leonardus v. Vechel, werd dit Heiligdom opgericht 1903 1905 en deze gedenksteen geplaatst door G. A. M. v. d Kant, 9 Julij 1904* Rechts van het altaar is nog een steen met inscriptie ingemetseld. Deze, door den paus daarvoor gezonden, herinnert er aan dat de eerste paal voor de fundeering der kerk is ingeheid op den dag waarop de tegenwoordige paus werd gekozen. De steen van witmarmer, draagt het opschrift „Iu honorum Sanctissimi Sacramenti Hauc Lapidum benedicere diguatus est Pius P. P. X. Ciqus ipso electiouis die ac momento Prima jub'ica hujus ecclcsioe Defixa et Pridie nonas Aug. MC Mill* Benoeming. Z. D. H. Mgr. de bisschop "an 's-Bosch heeft benoemd tot Rector van liet Liefde gesticht te Zijtaart den Weleerw. Heer J. F. Berkelmans, die kapelaan was te Gemert.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2