Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UUR BEGINT HET AL! jammer 77. Donderdag 28 September L905, 28e Jaargang. A N T 0 O N TIELEN, BEKENDMAKING Duitsehland. BUITENLAND. Zweden en Noorwegen. Japan. Oostenrijk-Hongarije. BINNENLAND. Rusland. I T O K V E R WAALWIJK. Niet aldus. Nil ill wijk sell i' Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Loting Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen voor de eerste maal ter kennis tan de belanghebbenden, dat de loting der in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangen aanschrijving van den Heer Commissaris der Konigin in deie Pro vincie dd. 7 September 1905 No. 97, 2e afdeeling tal plaats hebben op Donderdag, den 2G October a. a. des voormiddags 9'/i uur ten Raadhuise te Waalwijk. Zij, die daaraan moeten deelnemen, worden uiigenoodigd om op den bepaalden tijd aldaar tot voorschreven einde aanwezig te rijn of, bij verhindering, zich aldaar door hunnen vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. De opgekomen ingeschrevenen, of zij die voor hen tijn op gekomen, zullen dadelijk na het trekken van een nummer de redenen van vrijstelling moeten opgeven die zij raeenen te hebben. Waalwijk 17 September 1905. Burgemeester cn Wethouders voornoemd. K. DE van der SCHUEREN De Secretaris F. W. van LIEMPT. Nationale Militie. Buagemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen door deze ter openbare kennis dat het register en de alphabetische naamlijst van de ingeschrevenen voor de lichting van 1906 ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd van 25 September tot en met den 5 October 1905 en dat 'eder, die te-en register of lijst bezwaren neeft in te brengen, deze, op de wijze in Art. 88 der railitiewei ver meld. binnen den tijd der nederlegging bij den den Commissaris der Koningin in de Provincio moet indienen. Waalwijk, 23 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Maar gecsel nog tncer de werklieden, die van geen organisatie weten willen Organiseert toch de boerenarbeiders, want ook de levenstoestanden Van die menschen roepen en schreeuwen om verbetering En hierin komt geen verbetering, indien zij niet opgestuwd worden tot vereenigen Schept betere toestanden, tracht er ten minste toet alle kracht en macht naar en... de massa is u I Doch doet ge dit niet, u ziet het, hoe het gaat. In een eenvoudig landstadje valt de kath. candidaat voor een socialist, hoe zal het dan op den duur iu de grootere gemeenten gaan Wij zullen niet ophouden, met alle kracht, die iu o. s is, hierop te blijven wijzen. Als onze geheele katholieke provinciale pers onze zwakke pogingen medesteunen cn mede op dit aanbeeld blijft hameren, zal men ten stade èn de aangehaalde feiten èn den aan drang van 't prikkelende woord niet meer kunnen weerstaan. Men zal dan wel moeten Naar men uit Steeubergen aan „Het Volk" meldde, ii de partijgenoot W. A. Borgers, die bij de periodieke verkiezing iu Juni was gevallen, nu tot lid van den gemeenteraad gekozen met 425 stemmen tegen 337, die uitgebracht waren op den candidaat der Kath. Kiesvereeniging, den heer J. Flooren Het Volk noemt dit een schitterend succes v en, wij zeggen met de Nbr., het kan zoo spreken. Of is het geen schitterend succes, als in een beslist katholieke plaats als Steen bergen toch is, de caudidaat der katholieke kiesvereeniging met bijna 100 stemmen minder valt voor den socialist Eu zouden hierdoor de oogen in onze provincie nu nog niet opengaan De Nbr. merkt bij dit bericht op: *De vijaud. is in ons midden en op sommige plaatsen reeds sterk. Verbetering van mis standen en betere toestanden scheppen voor het volk moet onze leus zijn, want het a»D- tal der socialisten is nog zoo groot niet, maar de ontevredenen onder ons bezorgden den socialisten succes". Wij kunnen ons geheel met bovenstaande vereenigen, behoudens het slot. Meent de Nbr. werkelijk, dat het aantal der socialis ten onder ons nog uiet zoo groot is O zeker, zij zijn Goddank nog niet in de meerderheid, doch geloof maar vrij, dat er veel meer zijn, als men wel denkt. En dat kkn ook eenvoudig niet anders. Waar de organisatie nog zoo stelselmatig tegengewerkt wordt als in onze provincie ot, daar, waar ze bestaat, zoet gehouden wordt met mooie jooorden over katholieke democratie, terwijl de daden uitblijven, daar moet'teen vrucht bare bodem geven voor den wettigen opbloei van 't socialisme, dat wat men het ook kan aanwrijven toch in geen geval kan verwijten, dat het bestaande misstanden uiet durft te signaleeren. Wie had een dergelijke verkiezing kun nen denken in de buurt van onzen grooten socioloog van de theorie, maar vooral ook van de praotijk, den heer Vlekke z. g. Leefde hij nog, hoogstwaarschijnlijk ware dit niet gepasseerd. En mocht het toch zoo ge weest zijn want één man alleen kan niet alles hoe zou hij de sociale wantoestan den gestriemd hebben, welke van zulk eene verkiezing de oorzaak zijul Leiders en voormannen der sociale bewe ging, vooral der kath. sociale beweging in onze provincie, wordt toch wakker. Pak de koe bij de horens Geesel gerust de patroons, die de werkliedenorgauisatie tegenwerken In bovenstaande driestar sprekeude over de bestrijding van 't socialisme, kunnen wij niet nalaten het volgende op te merken. In het K. S. IV. lezen we onder de „Korte Berichten*, er een, getiteld: „De eerlijkheid der S. L). A. P. enz. En hieruit wordt naar aanleiding van eene zinsnede in 't veislag van 't Partijbestuur, waarin de rekeningen en kwitanties opgrvraagd werden van uitgaven voor de verkiezing»-actie, de conclusie getrokken, dat de heer Tak zijne Pappenheimers schijnt te kennen en niet bijster te vertrouwen. Met alle bescheidenheid zij opgemerkt, dat we dit eene zeer kleingeestige opmerking vinden. Immers, zoo iets is geen blijk van wantrouwen, maar eischt elke goede admi nistratie. Wij zouden eer. bestuur, dat zoo iets niet deed, geen goed administrateur noemen. Maar bovendien zulke middelen ter be - strijding moeten wij niet kieren. Die z jn o. i. te gezocht, te klein. Er komen iu 't K. S. IV. genoeg verweer- en bestrijdingsartikelen voor van heel wat solider en schitterender gehalte, dat die kleine middelen gerust achterwege kunneu blijven. Ook liet Centrum maakt zich o. i. in den laatsten tijd aan dergelijke kleine dingen schuldig, zoo 1) v. met zijn laatste buiteo- landsch overzicht, waar het, sprekende over 't socialisten-congres te Jena, daf-rboven zet met vette letters: „Heeren Socialisten*, Och, dat zij" van die kleine dingen, die een verstandig lezer even de schouders doet ophalen. Ons dunkt dergelijke kefferijen hebben meestal een tegenovergestelde uitwerking als de bedoelde. Men lacht er «eus om. Nog eens, èn 't K. S. IV. èn 't Centrum hanteeren wel andere wapenen, dat uie kleine dingen wel achterwege kunnen blijven. 't ontwerp worden overgelegd. Na onder- teekening der verdragen zal Zweden zoo spoedig mogelijk aan de buitenlandsche mogendheden mededeelen, dat het Noorwe- wegen als zelfstandig lar.d heeft erkend. Een arbcidscouflikt. In het electriciteitsvak is een ernstig ar- b idsconflikt uitgebroken, welke van de eene zijde een werkstaking, van de rndere een uitsluiting heelt doen ontstaan. De Allge- ineine Electrizha s-Gezellsch .ft heeft gistsr- avond aan 10,000 werklieden te kennen gegeven, dat zij zijn uitgesloten, zulks naar aanleiding van een gedeeltelijke staking van haar personeel. Ook bij de labrieken van Siemens en lalske en Siemens-Schuckert is een con flict aanstaande, daar de werklieden de aatste voorstellen de directie hebben ver worpen. Voorts staken 1100 werklieden bij de telefoon. Het is te verwachten dat morgen 50,000 werklieden in dit vak zullen staken of uitgesloten zijn. Dit is reeds ee feit. Heden zijn nog meer aanverwante bedrij ven gesloten. Reuter seint in extenso het oi.twerp over, vastgesteld door de gedelegeerden der Noorsche en Zweedsche regeeringen te Karl stad, van een overeenkomst, die tusschen beide landen zal gesloten worden. Volgens dat ontwerp verplichten beide landen zich alle geschillen voor het Hof van Abritrage in Den Haag te zullen brengen, behalve die geschillen, welke de onafhankelijkheid, on- aantasbaarheid en de levensbelangen der beide lar.den raken. De overeenkomst wordt aangegaan voor 10 j iar, doch kan n". expi ratie van dien termijn weer met 10 jaar verlengd worden. In 't zuideu van heide landen wordt een neutrale zone van 15 K.M. breed vastgesteld de vestingen binnen die zone worden geslecht binnen 8 maanden Een commissie van buitenlandsche officieren zal controle uitoefenen op de uitvoering dezer maatregelen. Ook zijn bepalingen gemaakt omtrent het weiderecht der Lappen, het transito-verkeer tusschen beide landen en 't gebruik der gemeenschappelijke waterwerken. Aan den Rijksdag van elk der beide lan den zal een voorstel tot goedkeuring van Rusland nl de vrede tusschen Armeniërs en Tartaren kwam tot stand. Tien Muzelinau- nen en tien Armeniërs blijven met hun ver mogen, d it verscheidene millioenen bedraagt borg voor 't naleven der overeenkomst. Er zal een scheidsgerecht, bestaande uit 5 Armeniërs en 5 Tartaren, in het leven worden geroepen om de bijzon derheden van de overeenkomst uit te werken en de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen uit den weg t- ruimen. De overeenkomst wordt van kracht op 14 October. De Muzelmannen stelden voor de regeering hij de gevangenneming der op standelingen te ondersteunen, maar de Armeniërs weigerden daartoe mede te werken wijl alsdan de bevolking gedwongen zou worden het werk der geheime politie agenten te verrichten, maar ze lieten zich wel voor vinden de verantwoordelijkheid op zch te nemen vo :r misdaden van Armenische, opstandelingen tegen het leveu en vermogen der Tartaren. De keizer ontving Zaterdag de leiders der meerderheid iu het Ilongaarsche parlement de hreren Andrassy, Apponyl, Banffy, Kos- soeth en Zichy en noodigde hen uit hem vooretellen te doen betreffende de vorming van een parlementair kabinet. De keizer droeg aan graaf Cziraky op onderhandelingen aan te knoopen met de vertegenwoordigers van de Ilongaarsche coalitie. Dit parlementaire kabinet zal onder de vol gende voorwaarden kunuen worden gevormd De militaire kwesties, betreffende de commando en diensttaal, waarin de keizer op geen enkel punt wil toegeven, worden het program afgevoerd grondslagen van de Unie, wat het leger betreft, blijven onaan getast. Wat aan gaat de andere kwesties, die in verband staan met de economisch'? of andere betrekkingen tusschen Oostenrijk en Hongarije, zal er een herziening plaats hebben op de giondslagen van de wet van 1867, niet bij overleg alleen tusschen de Kroon en het Ilongaarsche volk, maar slechts langs den weg van een overeenkomst tusschen beide staten. De begrootiogen der militaire lichtingen, de handelsverdragen, het militaire wetsontwerp en de uitgaven noodig ter vol doening aan de militaire eischen, van welke de laatste delegatiën de quoten voor 1904 en 1905 goedkeurden, moeten worden aan genomen. De keizer wees de hoofden der coalitie op de groote verantwoordelijkheid, die ze op zich laadden, wanneer ze bij hun vroeger standpunt bleven volharden. De vertegenwoordigers der coalilis begaven zich te 12l/j uur naar den heer Goloechowsky, minister van buitenlandsche zaken en ver klaarden dezen, dat ze met hem niet in besprekingen konden treden over onderwer pen, betrekking hebbende op de Hongaarsche zaken, daar zij slechts een Hongaar bevoegd achten deel te nemen aan onderhandelingen over dit ouderwerp. De toestand is door het gebeurde zeer verscherpt, zooals uit de stemming in Boe dapest blijkt, waar Kosuth en de zijnen als nationale helden ziju biunengehaald. Niet alleen in Hongarije, maar ook hier is de taal van de pers zeer pessistisch. Men vraagt waarom, als de kroon vrede wil, zij heeren heeft laten overkomen om hun een programma te overhandigen dat op een ulti matum lijkt zoodat de kans op een minne lijke oplossing van het conflict verminderd is en de Hongaren, van welke partij ook. in de armen der Onafhankelijken gedreven worden. De vraag is: wat nu? Hoe denkt de Koning zijn eischen door te zetten en het conflict dat tusschen hem en Hongarije ontstaan is te dempen Missehien dat wij daarover iets in den Oostenrijkschen Rijksdag hooren, die heden na het zomerresces weer bij elkaar is ingekomen. Het aantal verzoekschriften, rechtstreeks naar de Kroon gezonden en waarin het vredesverdrag wordt afgekeurd bedraagt meer dan 40. Het voornaamste gaat uit van 6 professoren der keizerlijke hoogrschool en ilezen betoo jen de noodzakel'jkheid het vredesverdrag, dat vol gevaren is voor de toekomst, te verworpen Ondanks het aandringen van al de voor naamste dagbladen, die het aftreden der regeering viagen, gelooft men dat de mi nisters zullen aanblijven tol na afwikkeliug van den toestand, door den oorlog verwekt. Uitgekomen is, dat het verdrag eeu be paling bevat, luidens welke Japan zich ver bindt, de straat van La Pérouse niet te versterken dit feit heeft een levendige ver ontwaardiging teweeggebracht. De Koningin. Wij lezen in de Haagsche Kroniek der N. Groninger Courant: Goed nieuws als 't waar is komt uit Alvorens voor ditmaal afscheid te nemen van de politiek, moet ik u een aardige bi- zonderheid mededeelen, die bewijst hoe groot de belangstelling onzer Koningin is in de uitingen vin de pers over den staatkundigen gang van zaken. Dinsdagavond werdeu op last van H. M. alle dagbladen, die in den Haag waren te verkrijgen, kranten van alle richtingen en uit verschillende deelen des lands opgezameld, omdat II. M. zooveel mogelijk al de beschouwingen over de Troonrede wenschte te lezen. Nu ik over de Kouingin spreek m»g ik wel met groote ingenomenheid coustateeren, dat iedereen aangenaam getroffeu was over het gezonde en opgewekte uiterlijk van II. M. bij de openingsplechtigheid. In langen tijd zag de vorstin er niet zoo welvarend uit Dit is te verblijdender nu H. M. door de politieke gebeurtenissen dit jaar moest afzien van haar voorgenomen reis naar het buitenland. Reeds nu zijn er evenwel plannen gemaakt voor een langdurig opont houd in den vreemde in het volgend jaar. liet Koninklijk bezoek nan Friesland. Het koninklijk paar is over Alkmaar en Enkhuizen, waar hun hulde werd gebracht naar Friesland gereisd. Te Stavoren ontving het Koninklijk Echt paar Maandag de eerste hulde van Friesland. Toen de salonboot, waarmede H. M. en Z. K. H. den overtocht van uit Enkhuizen maakte de eertijds zoo trotsche stad naderde, lag heel de visschersvloot van Molkwerum en Stavoren opgetuigd voor anker en van de havenhoofden wo°i de vlag. Toen de salon boot Friesland passeerde salueerden de onge veer 50 jollen, met de vlag. He» was een eenvoudige, maar hartelijke betooging. De Commissaris der Koningin iu Friesland baron Van Harinxma thoe Sloot en begroette het Koniuklijk Echtpaar, waarna ook de burgemeester van Stavoren eene kovte aan spraak hield, die door H. M. hartelijk werd beantwoord. Het oudste voontje vau den burgemeester bood H. M. een bouquet en den Prins een palmtak aan. lil een salonrijtuig van de Hollandsche Spoor begaven de hooge bezoekers zich thans naar Sneek,waar een trein der Ned. Trammnat- schappij gereed s'ond, om hen naar Bolsward te brengen, dat voor 't eerst de Koningin en de Prins in haar midden zou zien. Toen de tram de stad binnenreed ging al, schuch nog, gejuic t op, dat aanzwol, toen de Koningin zichtbaar werd en daverend loskwam, toen de tram stilhield voor het bekende oude stadhuis. Er was een bekleed plankier gelegd zéé, dat Koningin en Prins zonder van een Irede gebruik te maken dadelijk van de train het mooi versierde stadhuis konden binnengaan. Daar stonden de Wethouders en de Gemeen teraad ter ontvangst gereed en bood mej v. d. Veen bloemen aan. Nadat het vi o'stellen was geschiedt hield de burgemeester een begroe tingsrede, door de Koningiu met warmte beantwoord. Vervolgens werden eenige ververschingen gebruikt, de bezienswaardigheden op het stadhuis in oogenschouw genomen en de Martinikerk en de fabriek van geoondenseerdc melk „Hollandia* bezichtigd. Daarna werd de ïeis voortgezet naar de hoofdstad der provincie, waar de koninklijke trein omstreeks 4 uur werd verwacht. Maar om 3 uur was reeds geheel Leeuwarden op de been. De stoet begif zich nur het paleis van den Commissaris der Koningiu, het lraai- historiscli gebouw, weleer door de stadhou ders van Friesland bewoond en door Koning Willem III in bruikleen aan het Rijk af gestaan. De koningin nam daar o.a. een hulde van de vrouwen der Vischmarkt in ontvangst die iu een fraaien bloemenmand bestond, door twee der vrouwen gedragen. H. M. bedankte het tweetal met een handdruk en een har telijk woord, beneveus een gift voor tracta- tie. De saamgepakte menigte op het plein bleef de doorluchtige bezoekers voortdurend toejuicheD. Te 7 uur had op het Raadhuis het diuer plaats door de Stateu aangeboden, waarbij behalve de leden der Staten en de Eerste Kamerleden voor Friesland (mr. S. v. Hou ten uitgenomen) verschillende autoriteiten aanzaten. De commissaris der Koningin hield hier bij eeu lange reden, waarin hij wees op de historische banden tusschen Frieslanu en Oranjehuis en besloot met eenleve de Koningin leve de Prins De Koningin autwoerdde eveneens uit voerig en besloot haar toespraak met den volgenden in het Friesch gesproken heil - wensch Al hwet wy fiele for it lok en it wolwezen ten Fryslan, uterje wy yn dizze inkelde wirden „Libje Frysl&ti*. Na afloop van het diner werd cercle ge houden terwijl in de stad muziek en illu minatie de feestvreugde verhoogde. Gisteren was het weer vroeg dag en druk iu de stad. De dag opende met eene aubade die door het koninklijk Echtpaar voor het open raam van het paleis werd aangehoord. De me igte was enthouisiast. Daarna werd een rijtoer gemaakt en 't Friesch museum bezocht, verder de coöperatieve Stoorazui- velfabriek eu de tentoonstelling van Friesche Kunstnijverheid eu Huisvlijt, speciaal voor deze gelegenheid georganiseerd. De clou van alle festiviteiten was de groote ringrijdenj, in oud-nationaal Friesch costuum, aangeboden door het Provinciaal Bi-stuur, was inmiddels aangevangen. Keeds te half elf uur hadden zich in den Arends- tuin een 60-tal deelneemsters en deelne rntrs in hunne chaisen opgestel I. Hieronder bevinden zich zoowel d*mes en he-ren uit de oud-adellijke en voornaamste Friesche families, als gewone beroepsrijders en rijde- resscn uit het een of andere Friesche dorp. Eerstgenoemden dames zijn gekleed in kost bare ouderwetsche costumes, geheel van lichte zijde, met boezelaars en fichus van oude kant, het gouden oorijzer v-rsierd met juweelen en diamanten, een en al pracht en rijkdom. Voor alle deelneemsters is echter het gouden oorijzer verplichtend gesteld. Met de fraai beschildeide en met verguld

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1