..DE ECHO VAN HEI ZÖIOEH". DERDE BLAD. Aan hel Publiek Gemengd Nieuws Kerknieuws. Rechtzaken. Ingezonden Stukken Langzamerhand beginnen de avonden te lengen en breekt de tijd van lezen aan, abonneert U dus tijdig op het blad voor Waalwijk, en Lang straat en omstreken. Treurig. Wraak. Uitvaart. Donderdag ten tien ure had iu de kerk van Korvel te Tilburg ds solemneele uit vaart plaat» voor den te vroeg ontslapen kapelaan H. J. M. Völker. Een talrijke schare priesters uit Tilburg en ver daarbuiten, waaronder mgr. H. Brouwers, voormalig pastoor van Korrel, was opgekomen om getuigenis af te leggen van den eerbied, die allen bezielde voor den jeugdigen, ijverigen priester. Het stoffelijk overschot van kapelaan Völker wordt per boot vanuit Oonstantinopel vervoerd naar zijn geboorteplaats Vegbel om daar geplaatst te worden in de familie grafkelder. De Echo ran liet Zeiden. Geheimzinnige moord Zooals we hebben gemald is Zondagavond Id de Mersiharatunnel bij Londen op de rails het lijk van een jonge vrouw gevonden. Gisteren is het 1 erkei.d, dat te zijn van zekere Mary Sophia Money, oud twee-en-twintig jaren, als boekhoud ster in dienst van den winkelier Bridger, 245 Lavauder hill, Clapham Junction. Zondagavond was z'j te kwart voor «even our uitgegaan en niet weer gezien. Toen dus in de bladen het bericht van het vinden van een vroa- wenlijk werd geleien, is haar broeder, een land bouwer dit gaan zien en aan de kleeren heeft hij zijn zuster slachts kannen herkennen, daar de gelaatstiekken te zeer verminkt waren. Men sehijnt hier met 'n geheimzinnigen roof moord te doen te hebben. Aanleg voor zelfmoord lag in het geheel niet in het karakter der over ledene en haar familie zouden ook geen reden daarvoor weten. Zij was niet verloold en had ook met geen jongen man omgang. Bovendien is het natuurlijk, *an moord te denken, daar in den mond van het meisje een stuk van een sluier stak, zooals dame9-automobilisten gebruiken. On gelukkig had de politie dit verwijderd. Op het lijk werden geld, portemonnie, noch spoorwegkaartje gevonden. Te alf uur is het lijk door een inspecteur, die met eenige werklieden door de tunnel gingent- dekt. Het lichaam wa9 toen nog warm, zoodat de dood kort te voren moet zijn ingetreden. H( t linkerbeen was door een trein bijna afgereden, het rechterdijbeen was gebroken. Vermoedelijk heeft het jonge meisje gereisd met den trein van 9.40 van Charing Cross. De wagens daarvan zijn geïnspecteerd, maar er is geen spoor van worste- ling gevonden. Alleen op den wand van de tun nel zijn bloedsporen gevonden, 5 oet 8 inches boven den grond, terwijl het meisje 5 voet 2 inches lang was. De heer Bridger weet alleen, dat Mary Money Zondag na den middag ia uitgegaan en dat hij met zijn gezin tot 's nachts een uur op haar ge wacht heeft, maar te vergeefs. Een andere vrou welijke bediende van Bridger zegt, dat zij Miss Money is tegengekomen in de richting van Clamp- ham Junction Station. Zij wilde met haar raeê- loopen, maar miss Money zeide.Neen, dankje, ik wil liever allesn gaan". Op haar rechterarm zijn sporen van drukking gevonden, als die i een worsteling kunnen zijn toegebracht. Waanzinnig. Een Treeselijk tooneel heeft zich op het station te Milaan afgespeeld. Een I aliaanech arbeider, die pas uit pruisen terng was gekomen, ging in plotselingen aanval van waanzin allen, die hij kon bereiken, met z^jn mes te lijf. Verschillende reizigers werden ernstig gewond. O a. kregen een militaire dukter, een kolonel en een politie agent zware verwondingen. De «gen bezweek nog denzelfden avoud. Een kellner. die den man het mes wilde afnemen, kieeg een doodelijken sleek in het hart en zonk op de plaats neen. Het kostte een vreeselijke moeite den dolleman te overmeesteren. Het gansche bloedtooneel had zich in een kwartier tijds afgespeeld. Te Parijs heeft een achtjarige knaap zijn vader ernstig met een keukenmes verwond. De man (een bediende in een magazijn) kwam 's avonds beschonken thuis. Er ontstond een woordenwis seling tusechen man en vrouw. De man, die toch al opgewonden was, greep, na eerst zijn vrouw uitgemaakt te hebben voor alles wat leelijk was, haar plotseling beet, wierp haar ter aarde en wilde haar worgen. Op het gekerm der vrouw kwam de achtjarige knaap toesnellen. Hij rende naar de keuken, haalde daar een mes uit een lade en stak dit zijn vader tot twee malen toe in de linkerzijde. De toestand van den gewonde is vrij bedenkelijkmen vreest voor complicaties, daar het lemmet van het mes zeer varroe6t was. Ougeluk Het 10-jarig dochtertje van den heer L. te Doetinchem geraakte al spelende met het hoofd in een dortchmolen en was onmiddelijk dood. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde te Dil- lerdange. In een veld werkte men aan den aardappeloogst en middelerwijl had meo een grooten hoop ver droogd loof in brand gestoken! Benige knapen vermaakten zich met in dit vaur aardappelen te braden. Doch drie der jongens kregen ruzie over het ▼erdeelen ervan. Daar de grond hier sterk af hellend is, rolden lij in den braudslapel en de andere kinderen, dit aiende, namen al schreeuwende de vlucht. Eenige landbouwers snelden toe en haalden hen zoo goed het kon nit het vnur, maar twee hunner waron reeds zoo goed als verkoold. De andere stierf korten tijd nadien. De zuak ('herpion. Het hof van Cassatie heeft in aijn zitting van gisteren 't verzoek om herziening verworpen van het vonnis van Jules Cherpion, die in Augustus doo»'tHof van Assisen te Luik veroordeeld was, tot levenslangen dwangarbeid. Het verzoek was volgens 't Hof niet dsn met onvoldoende redenen omkleed. Do Lynchwet. Te Copway in Arkansas haeft een razende menigte zich op een neger geworpen dien men verdacht een aanslag te hebben gepleegd op een blanke vrouw cn haar kind te hebben "ermoord. \lan greep den n- ger, viel met messen op hem aan zoodat zijn lichaam een zeef gelijk was ge worden en hing het overschot op. Op het ooger.blik dak het volk zijn slachtofTer van zijn blinde wraak ophing, ai resteerde de politie den waren schuldige. Twintig jaar geleden werd bij Budapest de directeur teDer fabriek vermoord. Op het lijk vond men nog een zeer aanzienlijke som gelde benevens andere kostbaarheden, zoodat vermoede lijk wraak de aanleiding was van den moord. Twee werklieden door dien directeur weggezon den Ketrchks en Hausaer werden verdacht. De eerste was ormiddelijk na het misdiijf spoorloos verdwenen, de tweede werd, ondanks zijn be tuigingen van onschuld veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf. Nadat hij deze had ondergaa trachtte hij KeUchkn, den waren schuldi en op te sporen, maar te vergeefsch. Onlar gs noodigde zijn zoon die usar Amerika was getrokken hrm uil ook den Oceaan over te stekeu. llii son ham daar werk bezorgen aan de fabriek van een landsman. Hausner gaf blijde gel-oor aan die nitnoodiging en werd als werkman aangenomen door den fabrikant die zieh Kepjon deed noe men, maar in wien Hsusuer op het eerste gezicht Kctschko herkende. Wo dend greep Hausnerecn mes en stak hem dood. Een moord voor de aardigheid Te Esch, in Luxemburg, is een Italiaansch werkman zonder eenige aanleiding, doodgeschoten door een boef "an de ergite scort. die, door drank opgewonden, met een puor kameraden had afge sproken, dat zij voor de aardigheid iemand van kant zouden maken. De Italiaan school, toen hij de drie gewelde naars in 't oog kreeg, achter een muur weg; maar het hielp hrm niet; hij weid door een kogel in het hart getroffen. Da man was nunr Esch gekomen om daar den volgenden dag zijn vrouw af te halen, die uit Italië kwam en die hij in twee jaren niet ge zien had. De smart der arme vrouw, toen zij den vol genden morgen bij hare aankomst d< n moord vernam was hartversclieui end. De moordenaar werd nog denzclfden avond door de politie gevat en naar de gevangenis ge bracht. Zijn medeplichtigen liet men voorloopig op vrije voeten. Automobielongeluk. Op den weg nabij Lngny is een automobiel in volle vaart op een rijtuig gereden. I'nard, rijtuig en inzittenden werden verscheidene meters ver weg geslingerd en de auto rolde in eene gracht. Als door een wonder hadden de chauffeurs enkel eenige schrammen, maar de eigenaar van het rijtuig was dood en zijn zoon erg gekwetst. De ontplofling der zChutham". Uit Port-Said kwamen gislerennamid-lag be richten over de ontploffing der Chatham'. De ontploffing had te 9 uur 50 plaa's. Het kanaal leed geen ernstige schade en zsl waarschijnlijk binnen 4 dagen van wrakhout zijn gezuiverd. De spoorweg en de zoetwaterleiding zijnor.beschadigd. De knal van de outploffing werd gehoord op de plaats, wair zich het personeel der Maat schappij bevond, dat met de bewerking belast was, dus op 6 K.M. afstand cn was zoo hevig, dat men aanneemt, dat men erin geslaagd is de geheele, gevaarlijke lading (100,000 K.ür. dyna miet) te vernielen. De waterverplastsing die men verwacht had, dat zeer groot zou zijr, deed zich niet gevoelen op de plaats, waar men aan het werk was. Het personeel en de ingenieurs der Maatschappij zijn vertrokken om de resultaten der ontploffing na te gaan. In het laatste varzonden telegram wordt ge meld, dat uit het ingestelde onderzoek Is geble ken, dat de Chatham' door de ontploffing ge- heol tot stukken is geslageu. De Oostelijke oever van het Susz-kanaal heeft over een aistand van 6000 voet schade geladen. Gelingevrde postwissels. Voor de rechtbauk te Rotterdam stond Donderdag terecht L. G., 21 jaar, klerk bij de posterijen en telegrafie, te Heusden (N -E.) In Februari 1904 was beklaagde werk zaam ten kantore te Voorburg en had een tekort in zijn kas en maakte hij gefingeerde postwissels uict valsche handtekeningen tot bedragen van f 19, f 17,25 en f 1G met ge fingeerde adressen van personen te Rotter dam en afgezonden uit Middelburg. De postwissels stempelde hij zoodanig, dat de naam Voorburg niet leesbaar was. Met deze postwissels ging hij naar Rotterdam, ontving het geld eu stortte het in de kas te Voor burg om zijn tekorten te dekken. Beklaagde bekende volledig. Twee deskundigen, dr. Van Ziegcnveldt, en dr. Van 't lloff, hebben beklaagde on derzocht en coustateeren, dat hij psychisch minderwaardig is. De doctoren hebben ver- «chillende afwijkingen geconstateerd, ook vaii den schedel, Niettemin acitten zij hem niet ontoere kenbaar. De geestvermogens bleken normaal ontwikkeld te zijn. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenisstraf. (Buiten verantwoordelijkheid der Radactie.) Aan hei bestuur der Hanze te Waalwijk. M. M. Veroorloof ons door middel van dit blad een verzoek tot U te richten, gerust dit mag iu 't publiek geschieden, daar wij allen er belang by hebben. Naar we vernemen zal gedurende een week eene vreemde firma wederom hier met hoeden bont enz. iu het ledigstaand huis van den Heer W. Coppeus komen etaleereu en dus de handelaars iu deze artikelen iu onze gemeente weer eene groote concurrentie komen aandoen. Nog niet genoeg ia 'tdat zooveel naar 's BoBch en andere plaatsen wordt gesleept, wat hier evengoed kou gekocht worden, neen de Waal wij ksche handel moet nog op eigen terrein verdrongen worden door van buitenkoiueuden, die gewoonlijk concurreeren A tort et a travers. Het zal natuurlijk moeilijk zijn dit te beletten, maar daarom durven wy tot l) 't verzoek richten, of het niet op uwen weg ligt thans eens de verkoop zooveel mogelijk tegen te gaan, door ten circulaire het publiek er op te wijzen, dat men zijn geld even goed, ja veel beter bij Waalwijkers kan besteden, die toch ook hier hun geld verteeren, die hier moeten leven, die hier ook hunne belastingen moeten betalen. Hiermede zo-.idt U den Waal- wijkschen handel, niet alleen nu, maar ook voor de toekomst een grooten dienst bewijzen en toonen dat 't u ernst is, de belangen van den neringdoenden middenstand te bevorderen. Hoogachtend, EENIGE NERINGDOENDEN. Kaatsheuvel 29 Sept. 1905. Mijnbeer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw veelgelezen blad. In uw nummer van 1.1. Woensdag komt eene aankondiging voor der vergadering, die 1 Oct. in 't café Snoeren alhier, zal gehouden worden. Gaarne zou ik hierover een woordje in 't midden brengen. Zooals men weet is het schoenenvak hier het hoofdmiddel van bestaan. Het is dus niet meer dan onze plicht, dat wij alles in het werk 6tellen, om ons zooveel mogelijk in dat vak te bekwamen. Wij zijn dat verplicht jegens de industrie zelf, die wij zoo hoog mogelijk moeten opvoe ren verplicht jegens onze huisgeuooten, ons gezin, omdat bij mseider bloei onzer industrie noodwendig meerder bloei moet komen in onze kringen verplicht ook jegens ons zei ven om iets meer te worden dan beunhazen in het vak, zooals er, helaas nog zoovele zijn. Schoon is thans de gelegenheid, die ons geboden wordt, om ons te bekwamen. Met voldoening hebben we gelezen de oprichting der Alg. N. Br. Sohoenmakers-conpeurs-ver. De commissieleden uit Kaatsheuvel, waarmede wij hier vooral te maken hebben, (dit zy gezegd zonder achterstelling der andoren) zijn mannen vol ambitie, waarvan iedereen hier ten volle overtuigd is, dat zy de noodige kennis bezitten van degelijk onderricht te geven, om U alle gewenschte inlichtingen te verschaffen, de schoenindustrie betreffende. Hun namen alleen blijven U burg, dat ge niet dan met succes, uit hun lessen en be sprekingen voordeel zult patten, zoo hoog noodig voor Uwe stoffelijke belangen. Laat on« dus niet met laauwheid bezield xyn, laten wij ons niet lerughouden door wat moeite, die ruimschoots vergoed zal worden,

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 4