Rummer 84. Zondag 22 October L905. 28e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. lETimmml TE m\\ El\ TE MAUIE ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat git DRIE BLADEN. FEUILLETON. ITGEYEH in. WaalwQkscke en Lansstraalstlie la mant. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den WAALWIJK. Advkrtkntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abouncment worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Wanneer wij in dit artikel zullen be handelen de tweede kinderwet, waarbij in de wetboeken van strafrecht en straf verordening bepalingen worden gebracht, die het straffen en de strafrechtspleging van jeugdige personen behandelen dan zal het allereerst ons streven zijn vooral te doen uitkomen, dat de kracht van de kinderwetten ligt in haar preventieve werking, in haar streven, om de mis dadigheid en verwaarloozing van kinde ren te voorkomen. De z. g- repressieve methode, d. i. methode van beteugeling van de misdaad, zooals die tot nog toe werd toegepast, heeft gefaald. In alle landen zoowel in Europa als in Amerika neemt de misdaad toe. En het wassende aantal der jeugdige misdadigers bewijst, dat de regeling van de tegenwoordige strafwetten te wenschen overlaat. Van daar deze veranderde zienswijze en nieuwe richting ïrl onze strafrechtspleging voor jeugdige personen, van welke nieuwe zienswijze onze kinderwetten eene ge lukkige uiting zijn. Welke is nu, in dit licht beschouwd, de bedoeling dezer kinderwet en welke mogelijkheden opent zij Als een min derjarige zich misdraagt, in huis niet deugen wil, vagabondeert, overtredingen pleegt of ook zich aan ernstige straf bare feiten schuldig maakt, dan zijn er voor de verschillende gevallen en de verschillende karakters verschillende mid delen mogelijk, waarmede men kan trachten hen te verbeteren. En jegens de onverbeterlijken is het voorts noodig, maatregelen van maatschappelijke veilig heid te stellen. Vooral nu om het stelsel van verbe tering uitgebreider en geschikter te ma ken, zijn onze kinderwetten tot stand gekomen. lieldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H DERDE BOEK. HOOFDSTUK XXI. (97) Het scheen Wolodowski, dat hij den klank dier vreemde stem kende en hij gelastte den oppasser, den man binnen te lateD. Tusschen de openstaande deuren vertoonde zich het stralende, verheugde gezicht van Reudiane. De sluwe kerel liet zijn blik on derzoekend rondgaan, vervolgens boog hij en sprak den gebruikelijken groet: Geloofd zij Jezus Christus In de eeuwen der eeuwen antwoordde Wolodowski, liendiane Ik groet u eerbiedig, heeeren Maar waar is mijn meester? Die ligt ziek te Korc. God in den hemel 1 wat zegt U Is hij ernstig ziek Hij wordt langzamerhand beter. En ik bracht hem nieuws van de prinses. Michel schudde treurig het hoofd. Maak maar geen haast. Je meester weet reeds, dat zij dood is. Wij treuren allen met hem. Rendiane keek verschrikt op. Is zij dood Ze is niet haren natuurlijken dood ge storven de schurken hebben haar vermoord in Kieuw. In welk Kieuw Wat zegt u daar Hoe, welk Kieuw Bij God U schertst. Wat zou de prin ses te Kieuw gedaan hebben. Als ik u zeg, dat zij verborgen gehouden wordt, niet ver De nieuwe maatregelen, in deze wet aangegeven zijn velerlei en veelzijdig. Vooreerst kan een kind, over hetwelk de ouder of de voogd gewichtige rede nen van misnoegen heeft, op verzoek geplaatst worden in eene tuchtschool. Deze maatregel strekt, om den minder jarige, waarvoor door de wettelijke ver zorgers zelve de behoefte aan meer menschkundige en strengere leiding wordt gewenscht, in eene daartoe dienstige inrichting over te brengen. In bedoeling bestond het voorschrift reeds vóór de kinderwetten. Dit doel werd echter in het geheel niet bereikt, waar toen de gevangenis als plaats van opname dienst deed. Nu is de tuchtschool aangewezen. In het algemeen geschiedt de opneming in de tuchtschool voor dit geval op de kosten van den ouder of den minder jarige. Indien deze echter de kosten niet kunnen betalen, dan kan de rechter be slissen, dat deze kosten ten laste van den staat komen. Wat is nu eigenlijk eene tuchtschool De bestemming van eene dergelijke in richting is, door betrekkelijk korte vrij- heidsberooving in gestrenge tucht, onder kundig toezicht het kind in 't gareel te brengen, waar ouders of voogden niet toe in staat waren. Van de bijzondere straffen voor jeugdige personen is de tuchtschool de zwaarste, en haar aard wordt misschien nog het beste begrepen, door te bedenken, dat zij bedoeld is ter vervanging van de gevangenisstraf en hechtenis voor jeugdige personen. Ter vervanging, omdat men de nadeelen al te langen of al te korten duur, ge- brekkigen invloed op vorming en karak ter en overgelatenheid aan zich zeiven of aan slecht gezelschap wilde opheffen. De tuchtschool is dus eene tempering der bestaande vrijheidsstraf, maar in elk geval eene vrijheidsstraf. Tot tuchtschool kan elke dader onder de 18 jaar veroordeeld worden. Voor den duur is een betrekkelijk hoog mini mum aangenomen. Minstens eene maand en hoogstens voor lichtere overtredin gen 3 of 6 maanden, al naar gelang de da der jonger is dan 14 jaar of 14-18 jaar voor misdrijven en ernstige overtredingen als baldadigheid, openbare dronkenschap, bedelarij, landlooperij, dievenkweeling enz., respectievelijk 6 maanden of 1 jaar. Tuchtscholen staan er te Haren en Nijmegen (voor jongens) en te Zeist (voor meisjes)voor latere vestiging zijn voorts nog aangewezen Ginneken en Velsen. 'Aan de tuchtscholen wordt gegeven lager onderwijs, nagenoeg steeds ge meenschappelijk, en er wordt aan eigen lijk vakonderwijs, aan handenarbeid, gedaan. Voorts godsdienstige verzorging, zooveel doenlijk overeenkomstig de wen schen door ouders of voogden kenbaar gemaakt. Men kent in de tuchtschool 4 klassen. De le klasse zijn zij, die nieuw in 't gesticht komen. Deze worden aanvan kelijk in afzondering geplaatst. Die af zondering geschiedt in een eenvoudig, doch' ruim dag- en nachtverblijf. Jonge ren dan 10 jaar en zij, voor wie afzon dering niet geschikt blijkt, verlaten deze echter zoo spoedig de gezondheids- eischen zulks toelaten. De 2e klasse bevat de bevolking, waarop geen buitengewone maatregelen van toepassing zijn. De 3e en 4e klassen dienen als bui tengewone paedagogische middelende 3e is voor hen, die blijk geven van goeden wil en biedt voorrechten de 4e is voor hen, die zich aan voortgezet wangedrag schuldig maken en brengt beperkingen mede. Bovendien bestaan verschillende dis ciplinaire straffen onthouding van cor respondentie, van bezoekwater en brood cachot (met arbeid) gewone sluiting (slechts voor de 4e klasse en dan ouderen dan 14 jaar.) De verpleging in de tuchtschool is, behoudens de le klasse, gemeenschap pelijk. De verschillende klassen blijven echter gescheiden, 's Nachts heeft afzon dering plaats in afsluitbare kleine kamers. Wij hebben bij deze inrichtingen wat langer stil gestaan, wijl zij geheel nieuw zijn en tevens om te doen uitkomen, dat de kinderwetten met deze inrichtin gen de mogelijkheid openen van de in deeling in klassen van kinderen, die dezelfde eigenschappen bezitten. Dit is een groot zedelijk voordeel. Voorts wil len we hierbij voegen, dat wij het vol komen eens zijn met Mr. Annie de Waal, ran Raszkow, op de oevers van de Waladijn- ka. De toovenares, die haar bewaakt, heeft streng bevel gekregen, haar geen voet te laten verzetten tot aan den terugkeer van Bohun. Welke toovenares? Van wie spreekt ge dan. Hordyna, pardieu 1 Ik ken haar wel de dnivelin Bij de wonden van ChristuB 1 riep Zag- loba eensklaps uit. Zwijg, laat mij hem on dervragen Bleek als een doode de zweetdruppels pa relend op zijn voorhoofd, had hij Rendiane hij de schouders genomen en met heesche stem vroeg hij Wie heeft je gezegd, dat zij verborgen wordt gehouden in de omstreken van Raez kow Maar, Bohun zelfwie auderB Schurk, ben je gek geworden riep Zagloba. Wat lig je te malen van Bohun? OIO! kerrado Rendiane. Waarom knijpt U mij zoo? Van w«-lken Bohun zou ik spreken Zijn er dan meer? Kent U hem niet? Spreek, als je waarde hecht aan het leven 1 Waar hebt ge Bohun gezien Te Wlodawa. Maar wat scheelt U Ben ik een misdadiger Zagloba liet zich op ean bank vallen uitge put, buiten zich zei ven, Wolodowski, op zijne beurt, ondervroeg Rendiane. Wanneer hebt gij Bohun gezien Drie weken geleden. Leeft hij nog? Waarom zou hij niet meer leven Hij vertelde mij zelf, hoe U hem toegetakeld hebtmaar hij is er bovenop gekomen En hij heeft je gezegd, dat de prinses verborgen was in de omstrekan van Raszkow Wie zou het mij anders gezegd hebben? Luister, Rendianehet gaat om het leven van je meester en van de prinses Weet gij van Bohun zelf, dat zij niet te te Kieuw was Maar hoe zou zij nu te Kieuw geweest kunnen zijn, daar zij te Raszkow is, toever trouwd aan de hoede van de toovenares, die met haar hoofd voor haar instaat. Bohun heeft mij een vrijgeleide gegeven en een ring, met de opdracht de prinses namens hem te gaan groeten. Zijn wonden waren openge gaan hij kon niet verder. De laatste woorden van Rendiane gingen verloren onder de kreten, die Zagloba uit stiet. Hij was weder opgestaan, wrong zijne enkele grijze lokken tusschen de vingers en rieh luidkeels Zij leeft dus, het arme, lieve kind Zij leeft, bij de wonden van den Verlosser Zij is dus niet vermoord te Kieuw Zij leeft, mijn lieveling En de grijsaard huiverde, lachte en snikte beurtelings vervolgens nam hij Rendiane in de armen en overlaadde hem met liefkozingen. Bedaar, bedaar ik stik bijna Wolodowski kwam tnsschenbeiden. Hij heeft gelijk, laat hem vertellen 1 Vertel Vertel riep Zagloba. Ab ovo vriend, ab ovo 1 zei Longinus met tranen in de oogen. Laat mij eerst wat. op mijn verhaal komen, heeren. Eerst het venster sluiten die vervloekte nachtigalen maken een lawaai dat gij mij niet verstaan zoudt. Een kruik wijn beval Wolodowski. Rendiane sloot omzichtig het venster. U zult wel toestaan dat ik ga ziiten ik ben moe. Ga zitten en drink met ons, Vooruit drink.... En nu, begin. Een mooi kleurtje zei Rendiane, zijn glas tegen het licht houdend. Begin je? riep Zagloba ongeduldig. Ja zeker, ik begin. Maar ik merk, dat ik mijne geschiedenis van den aanvang af moet vertellen. Vang aan, waar je wilt, maar begin in Godsnaam 1 U herrinnert zich zeker, dat ik toen wij hoorden dat Bar ingenomen was en de prinses verloren waanden, naar mijne geboorteplaats teruggekeerd beu om mijne ouders het spaar potje ter hand te stellen, dat ik gedurende mijn verblijf onder de roovers had gemaakt. U weet ook, dat ik verleden jaar, toen ik krijgsgevangen was te Tchérine, Bohun heb verpleegd en zijn vertrouwen heb weten te winnen. Te geiykertijd vond ik gelegenheid, waar zij in haar uitgebreid artikel over de Kinderwetten zegt, dat het gewenscht is de inrichtingen op kleine schaal te doen werken geen kazernes moeten het zijn, maar er moet een familieatmosfeer heerschen. En om dit denkbeeld moge lijk te maken, moet, voor zoover dat kan, worden doorgevoerd een uitbeste- dings- en patronaatsysteem, zoodat het rijksgesticht meer wordt een doorgangs huis. Veel zal verder afhangen van den directeur, hij moet veel tact en paeda- gogischen aanleg bezitten. Gelukkig, dat de nieuwe wet meer invloed toekent aan de stem van den directeur. Alvorens nu nog de andere maatie gelen te noemen, die de wet voor ver waarloosde of misdadige kinderen kent, willen we eer^t nog even op het vol gende wijzen. - Volgens de nu nog gel dende wet worden kinderen beneden 10 jaar als niet toerekenbaar beschouwd, en slechts ia zeer buitengewone gevallen naar een Rijksopvoedingsgesticht gezon den. Boven de 16 jaar worden zij als strafrechterlijk meerderjarig beschouwd en als volwassen misdadigers behandeld. Van 10 tot .16 jaar worden zij vrijgesproken als ze niet met oordeel des onderscheids hebben gehandeld, en als dit wel het geval is, gevangen gezet, niet cellulair, zoodat zij groot gevaar loopen, om in alle zonde en boosheid volleerd te worden. Dit is nu, volgens de nieuwe wet, anders geworden. De oude vraag naar het >oordeel des onderscheids* is vol gens 't gewijzigde strafwetboek van geen beteekenis meer. Het geheele begrip is vervallenen de beoordeeling van de jeugdige personen kon dus naar andere, wezenlijker maatstaven geschieden dan deze vroegere wettelijke formule toeliet. Nu kan, neen moet ook een misdadig kind als een kind behandeld worden. Hierdoor is er natuurlijk ook eene groote wijziging gekomen in de macht van den rechter. Deze zal voortaan ook kinderen beneden de tien jaar kunnen vervolgen, altijd in dien zin, dat, zoo opvoeding gewenscht blijkt, hij het kind ter be schikking der regeering kan stellen, de uitvoerende macht plaatst het dan in een gesticht. wut zilverwera, wat edelsteeneu van die ellendige schurken te koopeu.... Ja, ja, dat weten we, zei Wolodowski. Ik kom dus bij mijne ouders, dia hun oogen uitkijken op al het moois, dat ik mee bracht. Ik moest mijn grootvader zweren, dat alles eerlijk mijn eigendom was. Maar eerst moet ik vertellen dat mijn vader in proces ligt met de Yaworskis, zijn naaste buren, en zie hier waarom. Het gaat over een gemeenschappelijken muur en over een boom, waarvan de takken... Spot niet met m'n geduld, rekel 1 riep Zaglobahoud op met die geschiedenissen, welke niets met onze zaak te mukeu hebben 1 Met uw verlof, ik ben geen rekel, vol strekt niet, maar een edelman, een arme stakker, wel is waar maar toch een edelman. De heeren Wolodowski en Longinus zouden het desnoods kunnen getuigen. Zagloba wrong zich de handen Bamen, maar zwoer zich, hem niet nseer in de rede te vallen. Juist, vriend, sprak Longinus met zijne gewone kalmte, maar vertel ons van Bohun. Goed ik zal van Bohun vertellen. Welnu dan Bohun hield mij voor zijn trouwste vriend en dienaar, zonder te weten, dat ik een heiligen eed gezworen had, mij ééns te wreken. Vertel ons liever, hoe gij hem terugge vonden hebt. Toen met onze buren de zaak aan kant was, zei ik bij mij zeiven: «Nu is het tijd om aan Bohun te denkeu." In vertrouwen deel ik mijne wraakplannen mede aan mijne ouders en mijnen grootvader. Grootvader, een man van eer, omhelst mij«Ga omdat gij het gezworen hebt. Ieder edelman, die zijn woord niet nakomt, is een onwaardige." Toen dacht ik zoo «Als ik met Gods huln den Kozak dood en de princes verlos, dan zal mijn meester mij niot nalaten, mij rijk te beloonen Zeker nieten ook wij zullen je beloouen Bij mij kunt ge rekenen op een paard en eene geheele uitrusting, voegde Longinus erbij. Ik dank U welhet doet goed wanneer men zijn werk op prijs gesteld ziet.... Ik ben niet zoo, dat ik de gaven van den goeden God Dit is natuurlijk van groot belang daar, waar verwaarloozing van dergelij ke jeugdige kinderen plaats heeft. Deze verwaarloozing is aanwezig, als de ou ders handelingen hebben verzuimd of zich van handelingen onthouden die zij moesten doen, b. v. als de ouders anders dan uit nooddrift de kinderen verstoken laten van wat voor hun op voeding en onderhoud noodig is. Grove verwaarloozing der opvoeding bestaat in verwaarloozing van de geestelijke ontwikkeling de kinderen laten zwerven en slenteren, in slecht gezelschap laten verkeeren enz. zoo ook b. v. als een vader of moeder toelaat, dat hun tweede echtgenoot, de stiefmoeder of-vader, het het kind mishandelt. Het nietnakomomen van de bepalin -gen der leerplichtwet zal er evenzeer onder kunnen vallen. Het geven van een slecht voorbeeld van ruwheid in taal en daden, van zede- of bandeloos heid. Wat er nu met deze verwaarloosde kinderen kan gebeuren, die, bij onthef fing of ontzetting van hunne ouders, erger dan wees zijn, zagen wij reeds in ons tweede artikel. Zij kunnen in een gesticht of een gezin geplaatst worden op kosten der ouders, of, zoo dit niet gaat, op gedeeltelijke kosten van den staat, die hoogstens 40 ct. per dag betaalt. En nu ten slotte de verdere maatre gelen. Voorop stade berechting van kinderen geschiedt niet meer in het openbaar. Hierdoor kan het geheele proces minder vormelijk, vriendelijker, hartelijker, meer kinderlijk behandeld worden. Verder heeft men de leeftijdsgrenzen van 10 en 16 jaar laten vallen. Volgens deze wet behoort men tot zijn 18e. jaar tot de jeugdige personen. Als nu een kind of jeugdig persoon zich aiCn een misdrijf of overtreding heeft schuldig gemaakt, dan is het min ste, wat de wet voorschrijft, dat het in 't geheel niet gestraft wordt, 't Kan aan zijn ouders teruggeven worden. Dit ge schiedt in de hoop, dat de gedachte »voor den rechter te zijn geweest, voor hem zelf en zijne ouders een heilzaamen schrik zal teweegbrengen en beiden zul- afsla, noch de Uwe. Dat de duivel hem halemompelde Zagloba. Dus gij verliet de ouderlijke woning... en verder? fluisterde Wolodowski hem in het oor. Ik verlaat de ouderlijke woning en vraag mij af: «Waar moet ik nu heen? Naar Zbaraz, ongetwijfeld Bohun moet daar in de buurt zijn en tegelijkertijd hoor ik iets van mijn meester." Ik ga dus op weg en trek verder en verderik kom door dorpen en stedenraiju arme paarden kunnen niet meer. Eindelijk rust ik in eene herberg... liet was marktd.-ig... Overal meuschen Edellieden, burgers en nog eens edellieden... Geen sprake \an logeeren... »Ik had nog ééue kamer vrij, maar een uur geleden heeft een gewond edel man haar genomen" zei me de herbergier. Ik antwoord«Dat treft goed, ik versta de kunst, wonden te verbinden: de barbier heeft het te druk op een marktdag." Eerst zei hij, dat de gewonde uiemnud wilde zien, maar op mijn aandringen gaat hij vragen, of hij mijne hulp niet kou gebruiken. Ilij verwijdert zich en komt na eeuige oogeublikken terug «Ja hij was van mijne hulp gediend". Ik ga binnen, kijk, en wie zie ik onder de dekens? Bohun Eindelijk I zei Zagloba. Van verwondering sla ik een kruis«In den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes Hij herkent mij aanstonds on was buitengewoon vriendelijk. «God zelf zend je! Nu zal ik niet sterven...— «En hoe komt gij hiervroeg ik hem. Hij legt den vinger op zijn mond StilteEindelijk, toen hij overtuigd was, dat niemand ons kon hooren vertelde >iij zijn wedervaren. Had hij nogal een goed idee van my vroeg de kleine officier. Of hij dat moet ik zeggen «Ik uncht, zei hij me. dat ik met den eenen of anderen windbuil te doen had, en mijne tegenpartij was een van de beBte sabels van het leger En dan, wanneer hij van mijnheer Zagloba sprak, oh dan schuimde hij, want die schyut U tot den tweestrijd te hebbeu aangespoord. Om kort te gaan, ging Rendiane voort, wij werden weer de beste vrienden, (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1