Nummer 88. Zondag 5 IN ov ember UK)5. ti8e Jaargang Zondaar 5 November Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. lij ASTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. LANDBOUW Overzicht der wettelijke maatregelen tegenover minderjarigen BUITENLAND. Noorwegen. Turkije. Duitschland. liuslaud. Se Echo van het Zuiden, sens* ti'ititmii vphw ril l.iasslraatsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franoo te zenden Uitgever. den I T G E V K It WAALWIJK. Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 3 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Gronden. LEEFTIJD. Tot aan meerderjarigheid (21 jaar). Gewichtige redenen van misnoegen van ouder of voogd over het gedrag van den minderjarige. Ongeschiktheid of onmacht van ouders verwaarloozing of mis bruik door ouders of voogden verkeerde eigenschap pen van dezen Verlating en ver- waailoozingafwezig heid van ouders of voogden. Opneming in tuchtschool. Ontheffing uit de ouderlijke macht of voogdij. Ontzetting uit de ouderlijke macht of voogdij. Voorloopige schorsing door de rechtbank. Hiermede veelal ge paard opdracht van de voogdij aan particulie ren of instellingen. Onmiddellijk ingrijpen door den officier van justitie Voorloopig toevertrouwen aan den voogdijraad (beide te volgen door een procedure tot ontzetting der ouders.) Voor een strafbaar feit, (vechten, dronken schap enz). Misdrijf. Als op 't misdrijf een maximum gevan genisstraf van 3 jaar of meer is gesteld. Overtreding. Jonger dan 14 jaar. Preventieve hech tenis (voor-arrest), buiten de gevange nis (bv. een gesticht, een weeshuis enz. Teruggaveaan ou ders of voogd. Dwangopvoeding tuchtschoolboete. Berisping (met of zonder voorwaarde lijke veroordeeling tot tuchtschool. Na 't onderzoek buiten vervolging stelling. Als voor misdrijf. Bij de dwangop voeding ook gevan genisstraf, ten hoog ste van de helft van het op 't misdrijf gestelde maximum, te ondergaan na be ëindiging der voor ziening in de op voeding. Teruggave aan ou ders of voogd. Berisping (met of zonder voorwaarde lijke veroordeeling tot tuchtschool.) V oorwaardelijke veroordeeling tot tuchtschool. 1416 jaar. Als hiernaast. Teruggave aan ou ders of voogd. Dwangopvoeding; tuchtschoolboete. Na buiten 't onderzoek vervolging stelling. Als hiernaast. 16—18 jaar. Als hiernaast. Dwangopvoeding tuchtschoolboete. Straffen voor per sonen boven 18jaar, behalve hechtenis. Na 't onderzoek buiten vervolging stelling. Als hiernaast. Als devervolgde bin nen 2 jaar voor het ple gen der overtreding on herroepelijk aan eenig strafbaar feit is schul dig verklaard. Als de overtreding oplevert baldadigheid, openbare dronkensch., bedelarij, landlooperij, dierenkwellerij enz. en de vervolgde binnen de laatste 2 jaren we gens een dezer over tredingen of eenig mis drijf is schuldig ver klaard. Als dit binnen de laatste 2 jaar tweemaal is geschied. Als hierboven. Ook nogtucht school en boete. Als hierboven. Als hierboven. Ook nogdwang opvoeding. Als hiernaast. Als hiernaast. Als hierboven. Ook nogtucht school en boete. Berisping (met of zonder voorwaarde lijke veroordeeling tot tuchtschool.) Voorwaardelijke veroordeeling tot tuchtschool. Als hiernaast. Als hierboven. Ook nog tucht school en boete. Als hierboven. Ik heb reeds lang Kaïniet voor mijn weiden besteld. Twee pendanten. 2o. Bij Wolterbuur. Wultcr kernen we reeds. En dat hij ge heel anders is dan zijn buurman Scholte weten wij ook. Toch moet gij niet denken dat hij zoo maar voetstoots alles aanneemt, wat men hem zegt. Al komt het ook uit de beste bronnen, hij moet zichzelf eerst overtuigd hebben, voor hij iets nieuws ge loofd. En zeker zal hij nooit een ander raad- geven, of hij moet dubbel en dik weten, Jat het zeker waar is, wat hij beweert. Toen hij Scholte raad gaf, Kaïniet op zijn weiden te doen wist hij dan ook zeer goed, dat het hoog noodig was en dat het goed zou werken. Vroeger verkeerde hij ook in de meeuing, dat de weiden van zelf groeiden en het gras geen bemesting noo dig had. In dien tijd stonden zijn wei en hooilanden er bijna even slecht voort, als nu bij zijn buurman en moest hij ook ge durende den weidegang heel wat bijvoeren, om zijn vee niet ie laten verhongeren. Doch zie. nu eens Al zijn weiden staan prachtig gevuld, er is boven cn ondergras, en de witte kLver vertoont zich overal tusschen het grasniet te veel klaver, dat is ook niet noodig, maar toch voldoende. G en klaver, als bij Scholte, Stuggink, deugt in het geheel niet. En Roobol ot Hermoes Zoek, maar, of gij ergens iets van dat scha delijk onkruid vindt. Er is geen plantje te bekennen. En dat komt enkel en alleen omdat hij met Kaïniet bemest. Vroeger, of liever een paar jaar geleden, want bemesten doet hij zijn lai.d al lang, een paar jaar geleden gaf hij ook wel Kaï liet maar in verhouding tot het slakkeuuieel niet ge noeg. Langzamerhand, is hij gaan inziet), dat vooral op za dgrond, de weiden meer Knï- niet moeten hebotn en geeft hij, al naar l;et uitkomt vau 600 tot 10 U K. G. per Hectare. Verleden jaar nog, om ook zeker heid te hebben van de werking van Kaïniet op zwaardere gronden, heeft hij op een wei de op kleigrond een proef genomen. Het vorige jaar had hij op de ganschc weide kalk laten brengen en nu gaf hij rerleden jaar op de eene helft superphosphaat en op de andere superphoshaat met Kaïniet. Van de eene helft, die welke hij ui<-t Kaïniet be zaaid had, trok hij meer dan 3000 K. G hooi, per Hectare berekend, meer. Na aftrek der meerdere bemestingskosten had hij een winst van een kleine zestig gulden. Maar Wolter begrijpt, dat het hem niet alleen in de grootere hoeveelheid vin het gras zit. Hij merkt heel goed, dat één voer hooi van zijn met Kaïniet bemeste weiden, meer waaide heefi dan twee voer van de weiden van zijn buurman Scholte. De aard, de kwaliteit van zijn gras is beter. Geen mos, geen zure grassen vindt men bij hem en dat gaat hee wat in de voedingswaarde schelen. Dat is dan ook heel goed aan zijn beesten te zien Zijn stal wedijvert met den beste in de streek Dat schrijft hij niet alleen, maar toch voor een groot gedeelte, aan zijn bemesting toe Wolter i« er dan ook elk najaar vroeg bij, om zijn kaïniel te koopen. Hij bemest zijn weiden altijd véór den winter, zoo vroeg mogelijk. Hij weet bij ervaring, dat Kaïnirt vroeg op de weiden moet uitgezaaid worden en wacht dan ook niet zoo latng met den aankoop, als sommige zijner buren N. B. En nu de moraal. Wanneer gij wilt zijn, als Scholte Stuggink en uwe weiden er. vee wilt zien erarmen, dan koopt gij geen Kaïniet. Doch wilt gij worden, als Wolter en een mooien stal met vee en goe de weiden hebben, dan volgt gij ook zijn voorbeeld en bemest uwe weiden met Kai- niet, vooral dit jaar, nu de Kaïniet bijna weggegeven wordt. jo-rivier, oostelijk van Hartebeest-iuond, 21) kilometers zuidoostelijk vau Loeusdrift, een uilerat moeielijk gevecht met een zeer ster ken vijand van minstens 400 man, onder wie Moreng»1, Morritz en Johannes Chris- tiaan. Nadat de strijd *ot het invallen van de duisternis geduurd had, ontruimde de vij and den vorigen morgen zijn verschanste stel ling en trok westwaarts af. De vervolging was door de vermoeidheid der troepen en wegens gebrek aan proviand en ammunit'e niet mogelijk. De vijand had zware verliezen. Aan Duilsche zijde sneuvelde drie officieren en dertien man, werden drie officieren en acht tien man zwaar, en dertien man licht gewond, terwijl vijf man vermist worden. Als hierboven. Op ouderen dan 18 jaar worden voor strafbare feiten de bepalingen voor vol wassenen toegepast. Nadat alle andere voorstellen omtrent de volkstemming verworpen waren, heeft het Noorsche Storting het voorstel der regeering aangenomen mei 87 tegen 29 stemmen. Hierbij wordt de regeering gemachtigd net prins Karei van Denemarken onderhandelin gen te voeren over de vraag of hij zich de keuze tot koning na beslissing van hel referendum zal laten welgevallen. De Sultan krijgt het steeds benauwder. Zes Russische oorlogschepen ankerden te Heraklcs voor de demonstratie, tengevolge van do weigering door den Sultan om op Vrijdag een audiëntie toe te staan. De verhouding wordt steeds meer gespan nen. En naar verzekerd wordt, zou de En- gelsche gezant den Sultan hebben doen we ten, dat hij Kon9tantinopel zou verlaten zonder een zaak gelastigde achter te laten, wanneer hij gern genoegdoening verkreeg op het punt van den Aidin-spoorweg de grens regeling van het achterland van Aden en vrijheid van douanerechten voor steenkool bestemd voor de Perzische kustvaart. De Sultan wil liever met Duitschlr.nd onderhandelen zegt hij, toegeven nooit1 Uit Duitsch-Zuidwest-Afrika wordt ge meld De eerste luitenant Yon Semmern met de afdeeling-Koppy, had aan de Oran- Do toestand. Onder de teUgrainmeu in ons vorig num mer konden we nog mededeelen, dat de Czaar een manifest had uitgevaardigd, waar iu liij ten slotte toegeeft en ee:ie constitutie verleend. Onder den eersten indruk was er overal vreugde en jubel over de vrijheid, waarnaar men reeds zoo lang smachtte; van de voornaamste bepalingen gaveu we reeds een overzicht: „Wij dragen onze regeering op, als volgt onzen onveranderlijken wil uit te voeren „le. Aan de bevolking moeten worden ver- leend de onwankelbare grondslagen van de burgerlijke vrijheid, berustonde op wezenlijke, onschendbaarheid van personen, vrijhvid van geweten, van het woord, van vereeniging en vergadering. 2e. Zonder dat de vroeger bevolen ver kiezingen voor de Rijksdoema worden op geschort, worden opgeroepen om aan deze verkiezingen deel te nemen, voor zoover de korte termijn voor de bijeenrocping der Doeina dit zal toelaten, de klassen der be volking, die thans geheel van het kiesrecht verstoken zijn, terwijl voorts de regeling van het algemeen kiesrecht wordt overgela ten aan de nieuw ingestelde wetgevende macht. 3e. Als onveranderlijke regel wordt ge steld, dat geen enkele wet in kracht kan treden, welke niet is goedgekeurd door de rijksdoema. Verder zal aan de gekozeuen van het volk de gelegenheid worden gegeven daadwerkelijk toezicht uit te oefenen op de wettigheid der handelingen vau de door ons benoemde ambtenaren. En ten slotte roept de Czaar „alle ge trouwe zonen van Rusland op, zich hun plicht jegen9 hun land te herinneren, mede te werken tot het doen eindigen der onge hoorde onlusten, en met ons gemeenschap pelijk hun krachten te geven tot herstel van de rust en den vrede iu hufl geboorteland Zooals we schreven eerst overal vreugde kreten, maar langzamerhand uit wantrouwen in de vervulling dier beloften, duor 't stoken de socialisten, die niet tevreden zijn natuurlijk is de toestand weer hachelijk geworden. En nu, de roode vlag winnende en de groote vraag moet gesteld, of het in Rus land volop revolutie worden zal, dan wel, of Witte erin zal kunnen slagen om de burgerij, in 'i algemeen de ordelievende par tijen, van de zegekar der socialisten af te krijgen. Blijkbaar komt de vrijheid te laat. Ja te laat zal het waarschijnlijk zijn, het volk kan zich niet gemakkelijk en van de andere zijde wil men zich niet meer vertrouwd maken met 't idee dat hun do vrijheid eener constitutioneele regeeringsvorm wordt ge schonken Ee.n oogenblik bleek het vuur gebluscht en thans staat alles in lichten laaie zelfs het hoofd van nieuwe ministerie, de popu laire Witte schijnt er niet in te slagen de hvlle gloed te doen verduisteren. Er loopt door de telegrammen van heden weer een bedenke ijk roode draad. Bloed wordt er vergoten in Petersburg, in Moskcu, in Watschau, in Kazan, in Roslof, in Kief, in Nolgorod, in Pskof, l:i Bjelostok, in Pol- towa er. hoeveel andere plaatsen. Alen zal ons opmerken, dat de slachtingen in llos'.of, Kief, Notgorod en Clierson niet het werk van militairen of kozakken zijn en dus niet op rekening der overheid te stellen. Voor de slachtoffers is dit een schrale troost, maar afgezien daarvan bestaat er alle ïeden om aan te nemen, dut de anlisemielische troebelen in genoemde steden als gewoonlijk door agenten der regeering zijn uitgelokt. Het is in ieder geval een verschrikkelijk bloedbad, dat wederom op vaak de onzin nigste en meest barbaarsclie wijze aloin wordt aangericht. Hier volgen eecige telegrammeu WARSCHAU, 2 Nov. Gisterenoclitend hadden volks\ergadcringen plaats, die aan vankelijk door de politie werden onderdrukt, waarbij zeven dooden en verscheiden gewon den vielen 's Middags werden de patrouilles teruggetrokken. Er heerschte groot gejuich onder het volk, dat zich broederlijk met de militairen vereenigde. 's Avonds werd de stad geïllumineerd. Het volk verzocht om vrijlating van de politieke gevangenen. Er werden er viThouderd in vrijheid g<steld; de menigte verlangde vrijlating van allen. Daarop drongen dc kozakken met het blanke wapen op haar op haar in. Er vielen zestian dooden, 23 zwaar- en verscheiden liehtge- wondeu. Er heerscht groote verbittering. Vreeselijk zijn ook de nadere hijzonder- heden over het gebeurde te Odessa. Van daar werd gisterenavond aan de Daily Mail gemeld 500 gewapende studenten hebben dezen middag een gevecht geleverd tegen de politie, die de overhand behield. De aanvallen tegen de joden duurden den heelen nacht. De met bommen en revolvers gewapende studenten trachtten hen te be schermen. Toen een afdeeling v.iet"olk ge weigerd had om op de studenten te schie ten, kwam een detrcheimnt van 100 kozak ken aangerend. Hel voetvolk opende toen het vuur op de kozakken, waarvan de helft vielen en tie andeie helft vluchtten. Uit Odessa, 1 Nov. 4 ure 's middags, aan de Standard. Meer dan 100 winkels en magazijnen zijn verwoest. Men plaatst nu rcvolverkaiionnen om het tolhuis te bescheripen. Hulfacht 's avonds: De toestand is in dt drie laatste uren onveranderd gebleven. Men spreekt van 500 tot 1000 dooden, maar de cijfers zijn on- mogelijk te coutroleeren Een generaal, die aan 't hoofd stond eener betooging, is door etn schot gedood. Eene halve sotnie kozakken, die eene barrikade opwierp, om het huis van generaal Kaulbais te beschermen, is door een bom uiteengeslagen. De joden verdedig n zich in hunne wijk krachtdadig tegen de aanvallers. Elf uur 'savonds:

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1