ummer 89. aargang. Donderdag 9 November L905, Toegewijd aan Handei, Industrie en Gemeentebelangen. ie vii it i ie mm. BEKENDMAKING- AN TOON TIELEN, FEUILLETON. BUITEN LAND. Engeland. Duitschland. Oostenrijk Rusland. I T G E ver: WAALWIJK. Bittere Ironie OPROEPING IN MILITAIREN DIENST. De Burgeraeest r der Gemeente Waalwijk 3t bij deze op om in werkelijken dienst tc en, de milicien verlofganger der gemeente ,iel, lichting 1903, DIRK BONIS, die te dien van ai de door hem van het Korps mede Üomeu kleeding- en uitrustingstukken, zak— likje en verlofpas, op 27 November 1905 moet uwitig zijn bij zijn Korps, in het garnizoen BREDA, Het uitnoodiging om daags te voren zich ter «retarie aan te melden tot het teekenen van .i verlofpas, hel ontvangen van daggeld en ,-TOerbewijs per spoor, voor zoover hij daarop ,o(praak heeft. Waalwijk. 7 November 1905. De Burgemeester van Waalwijk. K. de van der Schueren. ris Liisslnitsfir Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtbntib.n 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. LANDWEER. Bargemeester en Weihouders van Waalwijk jjken bekend, dat bij beschikking van den :ftr Commissaris der Koningin in Noord-Bra- ünt van den 22 September 1905 is bepaald dat jt onderzoek der verlofgangers der Landweer it jaar aal plaats hebben op Dinsdag 28 No- joiber a s. in het lokaal der boterhal. De9 voormiddags om 10 uur voor hen die bij i Landweer zijn overgegaan in 1903 er. 1904. Des namiddags om 1 uur voor hen die in 1905 pin overgegaan. De verlofgangers behooien bij dat onderzoak verschijnen in uniform gekleed, voorzien van e kleeding- en uitrustingstukken aan hen bij vertrek met verlof medegegeven, alsmede hun zakboekje en nun verlofpus. Den verlofgangers wordt er op gewezen, dat idurende den tijd dien bet onderzoek duurt en i bet algemeen wanneer «ij in uniform gekleed ijo, volgens hot bepaalde sub 2e en 3e v»n iriikel 21 der Landweerwct worden g.acht ader de wapenen te zijn en l\«t Crimineel Wet- lOtk van het Reglement van krijgstucht voor iet krijgsvolk hier te lande op heu van toepas- ,ug is. Nog wordt de aandacht gevestigd op «volgende bepalingen der Landweerwet: Art. 32, Behoudeus het bepaalde in artikel 11 kau een arrest van twee tot zes dagen wor- ien opgelegd te ondergaan in de naastbij gelegon jrovooit of het Da*6tbij zijnde huis van bewaring, ioor den districtscommandant worden opgelegd isd den verlofganger: le, die zonder geldige reden niet bij het on- itrioek verschijnt; 2e. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel- ge reden niet voorzien ie van de in het vorige irtikel vermelde voorwerpen 3e. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden ge vonden 4e. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een mder toebehoorende, als de zijne vertoont. Art. 33. Is de verlotganger, wier. krachtens bet vorig artikel straf is opgelegd, bij het on derzoek tegenwoordig, dan kan h'j dadelijk on der verzekerd geleide in arrest worden getnaeht. Is bij niet tegenwoordig en onderwerpt hij sich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den districts commandant, te richten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, uange- houdeu en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naa.-töij zijnde huis van bewaring overgebracht. Art. 24. Onverminderd de strsf in artikel 32 varmeid is de verlofganger verplicht op den dA&rtoe door den districtscommandant tcbep.len tijd en plaats en op de in artikel 31 voorge schreven wijze voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 35. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4e van artikel 32 bedoeld, of niet oxereenkomstig artikel 34 voor den districtscommandant verschijnt, of, voor dezen verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2e en 3e van ariikel 32 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. Hierbij geldt da tweede volzin van ariikel 23. Waalwijk, 4 November 1905. Burgemeester en Weihouders voornoemd. K. da van der Schueren. De Secretaris, F. W. van Liempt. Met bazuingeschal en fanfares is ook in onze provincie begroet de wording der „Katholieke Sociale Actie". Duizenden wer den bijeengebracht, om die „Katholieke Ac tie" de „ziel der negotie" te bezorgen. Plaatselijke Comités werden opgericbl, deze vereenigd tot Diocesa e Comité's, het „Centraal Bureau" werd plechtig ingewijd enz. enz. Men jubelde duizendtongig. En de enthousiast dacht "Zie zoo, nu worden we wakkeroveral zal die Actie nieuwe -ctie wekkenoveral zal da keru der Sociale Actie n 1. de rak-actie gaan bloeien Maar ja wel, die warme geestdriftig? had getekend buiten.. KaatsheuvelDat lieve dorp staat daar als een „Heuvel" waartegen alle actie af-„K»ats"(t), En waarom ook niet Men moet toch zijn naam in eere houden. Bovendien, wat hebben daar die brave lederbewerkers en schoenmakers met ac'.ie te maken En nog wel met Sociale r.ctie Brrr1 Daar is een luchtje »an De patroons, zie je, die mogen daar wel zoo wat in liefhebberen Die mi gen en kunnen wel toetreden tot den „Bond van Schoenfabrikanten", maar de knechts Neen maar het Kaalsheuvelscho wereldje ging op zijn kop staan. Een harmonie, een handboogschutterij, een kaartclub of zoo iets, nou ja, dat kan wel 1 Dat/ klinkt niet sociaalachtig, zie je Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H DERDE BOEK. HOOFDSTUK XXII. (102) Maar eensklaps vlogen zij voort, een lawaai hoorden de verborgenen op den grooten weg door het bosch, in de verte schemerden lichten, een musket-schot verstoorde de eenzame itilte de hand van Wolodowski rustte op den arm van Zagloba. Zij hoorden nieuwe salvo's de kreten der muzelmannen, bet gekletter der i&bels, en het geklapper van een galop en het woeste hinniken der paarden. Men is in gevecht op den weg riep Zagloba. De onzen De onzen. Hoerrah Hoerrah balkte Zagloba. De Tartaren, die in het bosch verspreid waren, sprongen verder om te vluchten. Wolodowski zette ze na, en had ze weldra Zagloba bleef nog eenige tijd iu zijn schuil- plaats liggen, en toen hij ze wilde verlaten, iou hij niet. Hij gevoelde overal pijn en was geheel verstijfd. Schurken riep bij. Hoe jammer, dat er geen enkele hier gebleven is dan mocht hij mij gezelschap houden in dit gat en ik zou hem eens even inpeperen Heidenen Heiden- eche houden Daar ginds wordt ge geslacht als vee Ik wilde dat het Yarema was die tou je tot pap slaan Roep nu maar Allah I" De wolven zullen gauw nAllnha roepen over je lijken En Michel laat mij hier zoo maar liggen Als ik tenminste mijn veldüesch maar niet kwijt was Die duivels hebben ze zeker meegenomen nnar een vakvereeniging, een werklieden- b indHet kon da;i wel enns een klein Ruzlandje worden, ons brave allerbeste Kaatsheuvel En daarom, Tilburgsche pro pagandisten, handjes thuis, hoorBlijf van o-'.s rustig keiligdommetje afOnze menschcn willen geen organisatie 1 Zij kannen best op der-eigen-beenen slaan, onze brave werklieden Ze hebben je hulp niet noodigEu wat geven wij om zoo'n verklaring van eer. eerw. adviseur van een R. K. B ind 1 Wij, toongevers iu Kaats heuvel, wet m hel beter, zelfs nog beter dan Mgr. de Bisschop Och, arme verdwaasde menscheu Voelt ge dan niet, dat ge. met uwe domme betweterij en.... dwaze intriges het paard van Troje binnen haalt? Uwe menschen hebben zich dezen keer nog eins laten.... overdonderen, maar lang zal dit niet meer gaan. De drang naar tereeniging zal ook u, domme krachten voor het conserva tisine, eens, en God weet, hoe spoedig reeds, te machtig worden. En dau zal het in Kaats heuvel gaan, zooals het op vele plaatsen is gegaan, dan zult ge eene vereeniging krij gen die niet met u, maar tegen u is, dan zul de „roode liaan" koning kraaien eu dan, j.i dau zult gc den stroom willen keeren, maar dan z-1 het te laat zijn Is u het voorbeeld van Rusland ni^t leerrijk genoeg Ook daar vierde de reac tie hoogtij, tot.... nu, leest uw kranten 1 Kom, rrannen van de Katholieke Sociale Actie, oud r wier woonhuizen-rook al deze dwaze dingen gebeuren, tracht toch een ein de aan dien wantoestand te maken Zoekt de conservatieve elementen, die in Kaats heuvel de rem zijn voor gezonde organisa tie, persoonlijk op, tracht heu van het ver keerde hunner handelwijze te overtuigen en.... gaat dat niet, welnu, bindt dan zelf de kat de hel aan, en roept zelf de goed gezinde werklieden bijeen, desnoods in de open lucht. Dat is o. i. gezonde Katholieke Sociale Actie Hier moet voorkomen worden, dit de rooden zich meester maken van onze vaktnauneu En gaat, dat niet goedschiks, dan maar kwaadschiks Zachte heelmeesters genezen hier die stinkende wonde niet Laat het buitenland, dal zoo mooi ge schreven heeft over onze „Katholieke Socia le Actie" toch niet met deze toestanden be kend worden I Want weet wel, Kaatsheuvel staat in deze niet alleeu 1 Er zijn nog wel meer plaatsen, waar dergelijke denkbeelden door de toonaangevers gekoesterd worden Kom aan dan, op En.... dkn „Augius" stal van conservatisme gezuiverd 1 S. Maandagavond is de Luiksche tentoon stelling met muziek, vuurwerk en een op tocht gesloten. Men «Chat het aantal per sonen, die de sluiting bijwoonden op 90,000. In het geheel hebben 6,143,000 personeu de tentoonstelling bezocht. Kreten en geweerschoten verwijderden zich iu de richting der vlakte. Ha Ha zei Zagloba Ze worden op de hielen gezeten. Ge dorst dus geen weerstand bieden, houdeugebroedsel Eere zij God Eere zij den Allerhoogste Het strijdgewoel stierf langzamerhand weg. Ze hebben haast om weg te komen, mompelde de edelman. Ik sterf van dorsten ik moet in dien ellendigeu sloot blijven liggen. Wonder dat ik nog geen bezoek krijg van de wolven. Een mooie dag/ Eerst Bohuu, daarna Tartaren, en om het spel compleet te maken, de wolven Dat Bohuu verzinke en de wolven de krampkoortsen krijgen De Tartaren nu ja! die zijn toevertrouwd aan de zorg der onzen! Hél Michel Michel I.... Geen antwoord. Het wond ruischte heel iu de verte klonk nog het lawaai. Moet ik hier den heelen nacht blijven liggen, ja of neen? Hé iMichel/ Wo-lo-dows-ki Wederom klonk er een paardengetrappel op den weg en scheen er licht tusschen (le hoornen. Michel Ik ben hier riep Zagloba. Kom er dan uit, oude heer Graag; als ik naar kou. Wolodowski hield een fakkel in de hand hij boog zich over den sloot en stak hem de andere toe. Kom er maar uit! zei hij. Er zijn geen Tartaren meer. Wij hebben ze kort eu klein geslaan en de rest in het andere* bosch ge jaagd Wie zijn ons dan ter hulp gekomen? Kuchel en Roztworowski met twee duizend ruiters. Mijne dragonders zijn er bij. En waren er veel ongeloovigeu Eenige duizenden God zij gedanktGeef mij wat te drinken want waarachtig, ik sterf Behoorlijk versterkt, bevond Zagloba zich twee uren later te midden der dragonders. Naast hem reed Wolodowski. Wees maar niet ongerust, zei de kleine krijgsman. De kleine prinses zal niet tegelijk met ons te Zbaraz komen, maar nog veel erger was het geweest, wanneer zij iu handen der heidenen gevallen was. Misschien dat Rendiane met verachting van alle gevaar te Zbaraz wil komen. Maandag trok een optocht van duizenden arme vrouwen uit Oost— en Zuid-Londen naar de Downingstraat, om minister Balfour een adres aan te bieden. Tal va i banieren verkondigden het doel van den optocht „Brood voor onze kinderen 1 Werk voor onze mannen!" In het adres wordt uit eengezet, dat de toeslanden in Oost— en Zuid- Londen onduldbaar ziju geworden. De rrouwen waren niet langer van zins, stilzwijgend te lijden. Bloed vergieten zou volgen, indien de grieven niet werden weggenomen. Do deputatie verzocht een buitengewone zitting va» het parlement bijeen te roepen ter behandeling vain het. vraagstuk der werkloosheid, Minister Balfour achtte een buitengewone zitting van het parlement niet den juislen weg, om tot een oplossing te komen. Te leurgesteld ging de deputatie heen en hield daarop in Westminster ten reusachtige protestmeeting. Dreigementen werden ge hoord. Er werd besloteu, de hulp der koningin iu te roepen, om redding uit den wanhopigen toestand te verkrijgen. Do koning van Spanje is te Berlijn aan gekomen en met veel ge/stdiift en plech tigheid ontvanger.. Aangezien we hier natuurlijk weer hebben mede te derlen van diners, revues, speeches, gala-voorstellingen enz. zullen we het bij deze vermelding laten. Het Berliner Tageblati verneemt uit Kiel, dat Keizer Wilhelm in Februari voor Wel neen 1 Wel neen De weg is bezet dat weet hij. De horde, die wij uiteengejaagd hebben, is nu op onze hielen.... op een afstand, natuurlijk En ieder oogenblik kan Burlay voor Zbaraz komen. Rendiane kan er niet aan denken, hem voor te ziju. Van den anderen kant komen Chmielni§ki eu de Khan van Koratantinow. Maar dan loopen onze vrienden in de val I Wanneer Rendiane slim is, dan moet hij tueschen Zbaraz en Konstantinow doorsluipen, voordat het te laat is, en trachton te voor komen, dat de regimenten van Chmielni§ki en de horden van den Khan hem insluiten. En ik br>n overtuigd, dat hij daarin slagen zal God geve het Het is een slimme kerel. Gij hebt veel knoopen in uw staart, maar hij is nog veel sluwer dan gij. Wij braken ons het hoofd om middelen te vinden tot bevrijding van het meisje, en gaven den koop op: door zijn toedoen is alles ten goede gekeerd- Hij zal er door sluipen als een slang. Moed! Want ook God, die haar zoo dikwijls gered heeft, waakt over haar De woorden van Michel stelden Zagloba wat gerust. Michel, zei hij na een oogenblik van beraad, hebt gij niet aan Kuchel gevraagd, waar Krétuski is Die is reeds te Zbaraz en, God zij ge dankt, goed gezond, Hij is met Zawila van prins Kore^ki gekomen. En wat zullen wij hem zeggen? Dat is juist de groote moeilijkheid Hij is nog steeds in de veronderstelling, dat het meisje te Kieuw vermoord is, niet waar Ja I Hebt gij tegen Kuchel of tegen iemand anders gezegd, waar wij vandaan kwamen Ik dacht, dat het beter was, dat wij el kaar eerst spraken. Ik zou voorstellen, geen woord te reppen van de heele geschiedenis, zei Zagloba. Het meisje moest maar eens in handen der Kozak keu of Tartaren vallen waarvoor God haar behoededat zou voor Krétuski slechts een nieuwe smart zyn en zijne wond weêr res weken op reis zal gaan naar Italië en Konstantinopel. De gepantserde kruiser Yorck en de adviesboot Sleipner zullen het keizerlijke jacht Hohenzollern vergezellen. Zes moorhriigsten uit de Trakehusche stoeterijen worden ingescheept aan boord van de Lloyd-boot Eitel Friedrich, die als geschenk van den keizer voor den Mikado van Japan over Genua zullen gaan. Uit Praag wordt gemeld, dat de kies rechtbeweging zich daar in eea volslagen oproer ontwikkelt. Het volk heeft barri caden gebouwd, die door de politie bestormd moeten worden om ze te nemen. Troepen karapeeren op verschillende pun ten van de stad, die er uitziet alsof ze door militairen was ingenomen. De gemoederen zijn zeer onrustig, Eiken dug erger. De toestand wordt steeds donkerder. Het beste bewijs diarvoor is, naar 't om wil voorkomen, wel een nieuw regeeringscom- muniqué om het volk te bezweren toch op te houden met den ouderlingen strijd en zich om de regeering te scharen, die het toch zoo goed met hen voor heeft. Een an der bewijs is de eiken dag grootere uit breiding der reactionaire beweging, die blijkens de telegrammen nu den Kaukasus, pas getuige vau zooveel ongebreidelde woest heid en namelooze ellende, heeft aangetast en niet op kleine schaal. Hoe het Zaterdag te Petersburg stond vertelt ons o. a. een telegram aan de Neue Freie Presse. In een aantal bladen werd nogmaals uitroeping der republiek verlangd als eenige redmiddelzij verheerlijkten den moord op grootvorst Sergius, eischten Tre- pot's onmiddellijk ontslag en verklaarden, dat zoodra de tijd gekotneu is de laatste slag aan het oude régime zal worden toegebracht. Wij zouden kolommenlangen beschouwin gen kunnen houden over de verschrikkelijken toestand die overal heerscht, maar eenige beschrijving van voorvallen uit sommige stedeu hierachter, zullen onze lezers een beter idee van de anarchie en verwoesting waaraan alles ten prooi is. Waar het heen moet? Wij durven ons niet meer aan voorspellingen te wagen. Zelfs openrijten. ik durf er mijn hoofd onder verwedden, dat Rendiane haar in Veiligheid brengt Ik ook maar er rust een vloek op de aarde. Beter is het te zwijgen en alles over te laten aan Gods wil. Het zij zoo Maar zou Podbipieta het geheim niet aan Krétuski verraden? Dan kont gij hera niet I Hij heeft zijn woord gegeven daar kannen wij gerust op zijn. Toen de zon opging sloot Kuchel zich bij hen aan en zij reden gezamelijk verderzij spruken over zaken van algemeen belang en over de ouverwijdelijke botsing der I'oolsche troepen met de geheele strijdmacht van Chmielnigki. HOOFDSTUK II. Wolodowski eu Zagloba vonden te Zharasz alle koninklijke troepen. Zij verwachtteu den vijand. En daar waren de grootkanselier van de kroon die van Koustantynow kwam en Lanchoronski, die goed nieuws naar Bar had gebracht, en Tirley van Dnbrowica, eu André Sierakowski en Konitc-polski. vaandrig en de generaal der artillerie Pchyemski, en verder twee duizend man van het linie-regiment zon der de regimenten van hertog Yaréma mede te tellen, welker gewoon garnizoen Zbaraz was. Zuidwaarts had Pchyemski een versterkt kamp aangelegd, dat slechts van voren aan gevallen kon worden want vijvers, het kasteel en de kleine rivier Guieza beschermden het aan den anderen kant. Men was van plan daar den vijand een onzichtburen weerstand te bieden, afwachtende dat do koning met de eerste en tweede lichting van den adel zou aankomen. Maar zou het mogelijk zijn dit plan te verwezelijkeu overgegeven aan de gewel dige overmacht van Chmiel? Velen twijfelden daaraan want werkelijk in 't kamp was de stelling slecht. Er heerschte voortdurend tweedracht. De regiments-oversten waren met tegenzin bij Zbaraz geconcentreerd. Eerst waren zij van plan zicli bij Koustantynow te verdedigen maar toen het bekend werd dat hertog Yaréma alleen toestemde de regeling der operaties op zich te nemen, als de strijd om Zbaraz plaats had, toen gaven de soldaten rondweg te ken nen, dat zij nergens anders zouden vechten. Van koogerhaud moest men aan dien drang gevolg geven, uit vrees de troepen te tien uit el kander gaan. Aldus, door den drang van zaken en on danks de koninklijke decreten, moest het hoogste bevel wel voor Wisuiowiccki onder doen, als zijnde de eenigste ouder wiens bevel de troepen wilden strijden en sterven. De terugkeer van Kuchel met de gevangenen te Zbaraz zette de geheele stad in beweging. Zij hebben Tartaren gevangen genomen 1 Victorie I Victorie! riepen dezen, en de anderenDe Tartaren zijn nabij Burlay voert hen aan. Naar de wallen Plannen, raadgevingen, vlogen door elkander als vlokken sneeuw. Kuchel wilde niet antwoorden, be zorgd om eerst zijn rapport volkomen uau den chef te brecgen. Wat Wolodowski en Zagloba betreft, ongeduldig als waren om KrétuBki te zien, bevrijdden zij zich spoedig van de lastige vragen van hunne kameraden der Ukruiuinsche regimenten en gingen hem op zoeken. Zij vonden hom op 't kasteel in gezelschap van den oudeu Zawiln, van twee monniken en van Longiuus. Hij werd een weinig bleek zijne oogeu flikkerden, de tegenwoordigheid zijner vrienden riep te veel dingen iu zijn geheugen. Desniettegenstaande begroette bij beu rustig, met vreugde zelf. Hij vroeg hun waar zij geweest waren eu zou zich met een slecht antwoord tevreden hebben gesteld waut zeker als hij was van den dood der prinses was hij ouverschillig voor alles. Longiuus, had uog een weinig hoop en liep met eeu ondervragendeu blik, al zuchtende de kamer op en neder; maar met Krétuski bezig zijnde, namen zij geen notitie van den Lithauwer. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1