iimmer 90. Zondag 12 November 1905. k8e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dér de Blad. AN TOON TIELEN, Gemengd Nieuws, Uitgever BUITENLAND. België. Frankrijk Duitschland. e. Rusland. Zuid-Amerika. BINNENLAND. Ingezonden Stnltken Kerknieuws. andelsberichten. wars e Echo van het Zuiden. aalwljksclic rn I.aisslraalsrhf Courant Pit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. b o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f().~5. franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing vau een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. BESOIJEN. Eerste winterconcert te geven door Liedertafel >Oefening baart Kunst4 an Besoijen, op Zondag 12 Nov. a. s. hare zaal bij den heer Brokken. Aanvang 7 uur. Zie programma's. NIEUWKUIK. Groote Uitvoering te geven door het 1de »St. Chrispijn4 van Onsenoort en lièuwkuik, op Maandag 13 Nov. a. s. het café van den heer G. de Bont Nieuwkuik. Aanvang 6 uur. Zie programma's. Thans begint de heer Eugène Baie de Petit Bleu een verslag te geven ran het onderhoud dat hij gehad heeft net Belgische autoriteiten over het samengaan van Nederland en België, dan 't woord komen de senators Beer- jaert en Sam Wiener, die eene nauwere lansluiting ten zeerste toejuichen. Ook Métropole komt zich thans ten gunste an eene conlerentie verklaren. De groote doorsteek.... is uitgesteld n besloten tot uitvoering van een dok- ranaal, dit is het voorstel van Helleputte cn hiermede is ook de regeering gered. Het crediet voor dit jaar behoeft slechts 48 millioen in plaats van 108 te zijn. Ook knauw, het militair-ontwerp krijgt een 1 fort in plaats van 8. Na een rumoerig debat, waarin Rou- vier, minister-president verklaarde dat indien de Kamer zich tegen de regee ring uitsprak, dit ministerie zou aftre den, werd eene gunstige motie aange nomen met 310 tegen 147 stemmen. Alleen Berteaux, minister van oorlog is afgetreden. Naar aanleiding van het bezoek van den Spaanschen koning aan Duitsch land wint de overtuiging veld, dat het weldra tot een verloving zal komen van hem met de hertogin Marie Antoinette van Mecklenburg, 22 jaar oud en Katho lick. De Porte houdt vol met hare weige- gering om de financieele controle der mogendheden in Macedonië goed te keuren en de mogendheden maken zie op om een vlootbetooging te houden De berichten uit de verschillende deelen van Rusland, met uitzondering van de Kaukasus gaven over 't geheel den indruk dat de kalmte weer lang zamerhand was ingetreden, toen plotseling telegrammen ons bereikten over een nieuwen verschrikkelijken militairen op stand te Kroonstad. Berichten uit Kroonstad melden, dat de toestand zeer ernstig is. Soldaten en matrozen zijn gezamenlijk aan het plun deren. De straten zijn met bloed be dekt. Een troep ulanen werd uit Peterhof hierheen gezonden, maar de eersten die aan land kwamen, werden met de bajonet doorstoken. De overigen voegden zich bij de opstandelingen. De halve stad staat in brand Hotels, winkels en particuliere gebouwen worden geplunderd. Omtrent de onlusten te Kroonstad wordt verder het volgende medege deeld Het marine-clubgebouw en eeni- ge winkels zijn verwoest en in brand gestoken. Een schaar muiters en ma trozen trekt door de stad, lost schoten en terroriseert de bevolking. De gees telijkheid organiseerde een processie, in de hoop de plundering te stuiten. Er heerscht een algemeene paniek, en in de straten liggen overal bloedplassen. De plundering wordt voortgezet. De burgers vluchten snel uit de stad de booten die naar Petersburg en Oraniënbaum vertrekken zijn vol vluch tende inwoners. Twee bataljons van het infanterie-re- giment Irkoetsk zijn naar Kroonstad af gezonden. Een hardnekkig gevecht woedt tus- scben twee groepen soldaten en matro zen. De oorlogsschepen hebben order gekregen de haven te verlaten. Volgens eene andere lezing ontstond de muiterij toen een stoomschip uit Pe tersburg met 125 gevangen matrozen aan boord, die wegens hun deelneming aan de laatste onlusten in Petersburg, te Kroonstad hun straf moesten ondergaan, de haven binnenliep. De gevangen ma trozen sloegen onderweg aan het muiten en verschenen met roode vlaggen in Kroonstad, waar al heel spoedig de artil lerietroepen en matrozen gemeene zaak met hen maakten. Officieren, die dit wilden beletten, werden gedood, brande wijnwinkels en publieke huizen bestormd en geplunderd. Tallooze liederlijke wij ven vermeerderden het tumult, dat op een vreeselijke wijze in moorden en brandstichting van losgelaten benden uitliep. Twee uit Petersburg ontboden regimenten infanterie, benevens het snel vuurgeschut van de garde, konden eerst na eenige uren de rust eenigermate her stellen, waarbij verscheidene honderden gedood en gewond werden. Hoofdzake lijk was de onderdrukking van het op roer te danken aan het munitiegebrek der oproerlingen, die van te voren te vergeefs getracht hadden het arsenaal binnen te dringen en die, toen zij hunne patronen Verschoten hadden, de geweren doormidden braken en in het water wier pen om zich met steenen te verdedigen, waarbij zij overweldigd werden. Ofschoon daarna weifelende afdeelingen der marine zich onderworpen hebben, is men be zorgd voor het opnieuw uitbreken der onlusten. Honderden dooden zijn weer gevallen, de toestand is er verschrikkelijk. Trepof is afgetredenWitte heeft thans een kabinet uit ambtenaren ge vormd. Polen vraagt zelfregeering even als Finland, in de Kaukasus overal heftige tooneelen, zoo ziet men is en blijft de staat van zaken zeer onzeker an onrust barend in Rusland. Een andere Revolutie wordt uit Zuid- Amerika bericht, uit Brazilië. Volgens een telegram dat de »New York Herald4 uit Buenos-Aires ontving, zou in Brazilië een omwenteling uitge broken zijn en worden honderden in de straten van Rio de Janeiro doodgeschoten. De beweging schijnt sedert eenigen tijd voorbereid te zijn, in overleg met revolutionnairen. In het lort heeft een verwoed gevecht plaats gehad, waarbij 3 officieren en 60 soldaten den dood gevonden hebben De vloot houdt het fort ingesloten. fp Een opzienbarend bericht. Men weet, dat de Prov.,Staten van Noord- Brabant in de Zomerzitting het ontwerp-re- glement op de provinciale paardenbelasting hebben goedgekeurd. Nu zendt men massas requesten naar Den Haag, opdat men daar het provinciaal Reglement niet goedkeuren zal. Aan belangstellenden kan natuurlijk het recht otn te lequestrceren niet worden ont zegd. Daarom, schrijft nu het Hsgz., ..klinkt ongelooflijk wat ons dezer dagen uit goede bron ter oore kwam, dat de leden der Pro vinciale Staten van hooger hand zouden zijn aangezocht om (ie adresbeweging tegen de paardenbelasting te fnuiken en hun invloed te doen gelden bij de leden der Tweede Kamer. Inderdaad klinkt dat ongelooflijk. Want hoe zouden de Statenleden die dresbeweging moeten fnuiken En welk soort hoogerhand zou zulk ee-n vreemdsoor tige vraag aan de Statenleden hebben ge steld Wij hebben dan ook een paar Statenleden gevraagd, w»', er waar kon zijn van dat be richt omtrent het hoogerhandzeh© aanzoek. Niets, antwoordden zo ons. D. v. N. Het Hof. H. M. de Koningin-Moeder vertrok Don derdag voor eenige dagen naar Venetië, ver trekt daarna over Milaan en Frankfort naar Nederland, waar H.M. 18 dezer op het Loo hoopt aan te komen en voor eenigen tijd te verblijven, alvorens naar den Haag terug te keeren. Onze bijzondere berichtgever schrijft ons uit Stuttgart van Woensdag •- Met groote belangstelling en vreugde ziet de oude Zwabische residentiesta l het bezoek van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik ugemoet. Reeds bij vroegere bezoeken heeft Nederland' s Koningin hier aller harten ge wonnen. De. aankomst van het Koninklijk Echtpaar uit Baden is vastgesteld op Maandag 13 November, 's namiddags 12.35 uur. Een officie.ele ontvangst heeft wegens het meer intieme karakter van dit familiebezoek niet plaats, maar toch zal het Wurtenbergsche koningspaar met de andere leden der ko ninklijke familie de Gasten reeds aan het centraalstation verwelkomen. In open rijtui gen wordt dan terstond naar het paleis der kroonpiirysen gereden, dat naast de beroem de Koningsbau tegenover het residentieslot is gelegen en bewoond wordt door prins Wilhelm, neef van den koning en vermoe delijke troonsopvolger. Daar heeft een dejeu ner plaats, 's Avonds wordt in Hen hofschouw- burg een galavoorstelling gegeven. Opgevoerd word Carmen. Daarna heeft in het residentieslot een gala-maaltijd plaats, waaraan ook de minis ters en de hooge bofdignitarissen zullen deelnemen. Dinsdag wordt een groote jachtpartij ge geven in het op 10 K. M. van de stad ge legen prachtige park van 't lusthof ^Solitude", gevolgd door een intiem diner. 's Avond wordt nogmaals een feestvoor- stelling gegeven in de hofopera (Wagner' s Walküre), waarna een souper in het resi dentieslot. Woensdagmorgen vertrekt het Koninklijk Echtpaar met een salontrein naar Nederland. Soppeng. H Q$, correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint In Soppeng drie stellingen ontdekt, bezet door 80 geweerdragenden, waarvan 80 be- uumonts. Slechts een genomen door kleine colonne, ten koste van 3 gewonden. Toen geretireerd. Een hernieuwd optreden tegen Soppeng is nu noodztkelijk geworden. De waarschu wing van deskundigen tegen optimisme was blijkbaar gegrond. Commissie grondwetsherziening. De Commissie voor de grondwetsherziening is gisteren door den minister van binnenl. zaken geïnstalleerd. Z.Ex. hield eene rede, waarin hij hare taak uiteen zette. De regeering wenscht alleen een herziening van die artikels der grondwet, die de kies wet betreffen. Van alle kanten kwamen de dorpelingen met de politie aangeloopen, mecnende dat er brand was. Het bleek echter, dat negen Leidsche stu denten, die daar roet een rijtuig waren aan gekomen zich toegang tot den tuin hadden verschaft en zelfs eenige ruiten, van het gesticht hadden stuk geslagen, waarop de overste, veronderstellende met inbrekers te doen te hebben, de torenklok in beweging bracht. Een woeste jacht werd er nu door de dorpelingen, waarvan sommige met knuppels gewipend, op de studenten gemaakt, langs de paden en door de donkere bosschen, tot dat men eindelijk allen te p.kkcn had. Eód der studenten was zelfs tot bloedens toe aan het hoofd toegetakeld geworden, zoodat hij later verbonden moest woiden. Met behulp der politie werden ze in de beide arrestai.tenlokalen opgesloten, waaruit ze in den loop van den dag, nadat de bur gemeester de zaak nauwkeurig had onder zocht en er proces-verbaal van opgemaakt, weer werden vrijgelaten. De studenten zullen er echter later nog wel wat meer van hooren. Brand. Uit Tilburg wordt gemeld: Te GoirVe is Vrijdagnacht een blok van vijf burgerwoningen geheel afgebrand. Van do bewoners, die zich met moeite konden redden, kreeg zekere l. vrij ernstige brand wonden. Door den drank. Het N. v. h. N. meldt het volgende In de Aduardersteeg te Groningen heeft zich Zondagnacht een droevig tooneel afgespeeld. Daar woonde het echtpaar R., dat veel misbruik maakte van sterken drankvooral de vrouw deed dit in erge mate. Maandagmor gen kwam de man naar buiten stormen, aan de buren mededeelende, dat zijn vrouw dood op den zolder lag. Men ging kijken en inderdaad bleek dit het geval te zijn een jeneverflesch werd in haar nabijheid gevonden. Omtrent de doodsoorzaak dezer vrouw, wier lijk naar het ziekenhuis werd ge bracht. doen fantastische verhalen de ronde. Enkele spreken van zelfmoord, anderen schromen niet aan misdaad te denken. Deze laatste verdenking grondt zich op het feit, dat de man, zooals gezegd wordt, zijn vrouw Zaterdagavond moet gedreigd hebben. Ongeluk. Terwijl de ouders afwezig waren speelden gisteren de kinderen van W. W. te Dron- gelen met lucifers. De kleertjes van een 3-jarig kind geraakten ic brand en eer toegeschoten voorbijgangers hulp konden bieden had het kind zulke hevige braudwon- den bekomen, dat het aai. de gevolgen is overleden. Men meldt uit Heerlen Dezen nacht gebeurde er op de inijn Oranje-Nassau alhier, wederom e n ongeluk. Een werkman, bezig zijnde met het beschie ten der muren, werd hierbij zoodanig ge troffen, dat de dood onmiddelijk volgde. (Buiten verantwoordelijkheid der R-daclie.) gaat geven, daar is mij dit zeer duidelijk om de doodeenvoudige redenDe heer VVilmont is werkend lid der Liedertafel van Besoijen, zijne eerste schreden op de planken als komiek deed hij dddr, terwijl hij in Waal wijk (zijn plaats van inwoning) als 't waie. niet werd gekend, althans nooit als komiek werd gevraagd, ook niet bij nOefening en Vermaak". Zijn repertoire en voorko.nende benoo- digdheden ontving hij steeds vau zijn ver- eeuiging. Bij het voornemen te gaan naar het concours oudervond hij van diezelfde liedertafel den fiiuntieëlen steunvonder welke hij, zoo hij zelf beweerde, niet bij machte was de kosten er aan verbonden te bestrijden, aIzoo stelde die vereeniging hem in staat, zich in 't strijdperk te begeven cn is hieraan dan ook grootendeels zijn bekroning verschuldigd. Ik geloof nu mijne heeren U het optreden van den heer Wilmont in Besoijen niet on natuurlijk meer is, maar veeleer een plicht kan genoemd worden, terwijl ik, die hem in elk zijner creaties trouw heb aauhoord hem ook op het conce.rt niet graag in ziju „Ongelukkigeu Schoo meester" zou missen. Dankend voor verleende plaatsruimte. Y. Mijnheer de Redacteur Bij deze bericht ik het geachte publiek van Waalwijk en Besoijen, dal ik op het concert a. s. Zondag te geven door de Lie dertafel //Oefening baart Kunst" te Besoijen niet zal medewerken omstandigheden nood zaken mij dit besluit le nemen. JAN VVILMONT. 111 I I —7 1— I Octaaf Allerzielen. Voor de eerste koer werd in onze parochie kerk plechtig liet octaaf der Geloovige zielen gevierd. Eeue eenvoudige nette roawversiering, waarmee de kerk voor eouigeu tijd is vereerd geworden, bedekte bet priesterkoor en stemde tot ernst en godsvrucht. Dagelijks was het 's-avonds Lof dat zeer druk was bezocht door do geloovigeu uit alle standen, die daardoor opnieuw getuigenis af legden van hun waren godsdieust zin, vooral voor het heil der geloovige zielen. Zaak Scliellokens. Men herinuert zich, dat de Z. E. heer A. Schellekeus, plebaan der kathedrale kerk, te. Breda, indertijd is aangeklaagd, als zou hij kerkelijke plechtigheden hebben verricht omtrent een huwelijk, alvorens dit door den ambtenaar van den Burgelijke Stand was ingeschreven. De kautonrechter sprak den II. E heer Schellekeus indertijd vrij, doch de ambtenaar van het Openhaar Ministerie wenschte in hooger beroep te gaan. Dat was Vrijdag 28 April. Wij vernemen thans, dat de ambtenaar van het O. M. aan het kantongerecht te Breda het hooger beroep heeft ingett okken. D. v. N, Studenten stoutigheden. Gisternacht is Voorschoten in rep en roer geweestde alarmbel van het jongedames- pensionaat jLourdes" (Rijdorp) werd ge luid. Geachte Redactie Als honorair lid der Liedertafel ^Oefening baart Kunst" van Besoijen, kwam ik graag met een kleine toelichting in antwoord op het schrijven van enkele honoraire leden der Liedertafel ^Oefening en Vermaak" van Waalwijk, in Uw blad van Woensdag 1.1. Naar ik uit vertrouwbare bron kan me- dedeelen is van vervroeging van ecu concert van eerstgenoemde vereeniging, volstrekt geen sprake, alleen, dat de heer Wilmont persoonlijk dedirecteur en andere leden van O. B. K. verzekerde eerst op hddr winterconcert metziju bekroond nummer uit te komen en dan zich te presenteeren bij anderen. En waar ge U natuurlijk niet knnt voor stellen dat de heer Wilmont eerst de uit noodiging in Waalwijk aanneemt en dan een week te voren in Besoijen hetzelfde stuk WAALWIJK, 10 Nor. 1905. Beesten veel aanvoer en handel vlag. Kalfkoeion golden f 170.tot f250 Kalfvaarzen f 160,tot f 215— Varkens aangevoerd 27 etuka prijzen van f6.5Q tot 113,— Boter aangevoerd 1018 kilogr. prijzen vana'r 1.13 f 1,27 Eieren prijzen van 7 tot 8'/j cent per stuk. Nog steeds is de huidenmarkt in opgaande richting zoowel voor zware als lichte huiden in de goedu soorten. Te Antwerpen wareu deze week verschillende Engelicho en Duiteche Koopers die op de nieuwe ladingen C*sa blauca en Villa Colon, (Liebig) alle in lossing, uit kwamen. Deze par tijen zijn hoofdzakelijk winterhuiden, doch oerigeiis goed beleerd ei> droog geconditioneerd. Ze vindeu aftrek tegen fr. 76 ii 78 voor 20/25 en fr. 80/82 voor 25/32 en 32/40. Enkele kavels be schadigde Colon gingen bij Inschrijving met fr. 2 en Ir. 3 boven taxatie af. Met leder gaat 't ook zachtjes san beter zoowel hier als in 't buiten- laud. In België maakt men nu gemiddeld 10 c. me<r per kilo sedert de laatste 14 dagen. De schoenfabrikanten in België hebben ook besloten hunne prijzen met 10% te verhoogeji. In Amerika en Duitschland zijn de Derprijzen beduidend ge stegen. Engeland eu Duitschland koopen voort durend enorm veel huiden voorde binnenlandsche looierijen op. Schors en alle andere looimiddelen in goede stemming. DUSSEN, 9 Nov. Botcrprijs per K.G. van f 1,34. f 1,56. Middelprijs f 1,50. Aanvoer 99 K.G. Eieren I 2,de 26 a uks. KAATSHEUVEL. De prijs der boter was heden op de mijn: hoogste prijs f 1.23 middelprijs f 1.20, laagste prijs f 1,13

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1