Nummer 94. Zondag 26 November L905. .8e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Eerste Blad. TE VUUR Eü TE ZWAAlli) AITOON TIELE Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. LANDBOUW Uiigk vek FEUILLETON. RUITEN LAND. Engeland. Frankrijk Turkije. Rusland. De Tuin in den Winter De Echo van h Waahvijksflïf en Laiigslraatsrlic Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgtever. WAALWIJK. Advkrtbntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Dr. A. Kuyper en de moorden in Rusland. Zooals men weet, was Dr. Kuyper in Sebastopol, toen daar de revolutie woed de. De eminente man schijnt er goed afgekomen te zijn, want op 't oogenblik is hij alweer, gezond en krachtig als ooit, aan 't verder reizen. Nu stelt naar aanleiding van dit »vis a vis" der revolutie van Dr. Kuyper de Haagsche correspondent in de Arnhemsche Ct. voor, eene machtige uitspraak van heel de beschaafde wereld uit te lokken tegenover de gruwelijke slachtingen in Rusland met Dr. Kuyper als leider dier beweging. Want, zoo zegt hij, deze is een Nederlander van benijdenswaardige begaafdheid, een redenaar, welsprekend als weinigen en tevens een penvoerder van zeldzame kracht. Als Dr. Kuyper zich eens aan 't hoofd dier beweging stelde, zou daarmede niet de kans op succes zeer vergroot worden Zoo vraagt de vrijzinnige correspondent. Hij is, zoo gaat hij ongeveer verder, oud-Minister, die ondanks talrijke tegen standers ontegenzeggelijk bij zeer velen gezag heeft. Hij is een dienaar der Kerk. Het zou een schoone eerzucht wezen, als hij zich geroepen voelde hier voor ganger te zijn. En als hij meende klin kende namen van elders hierbij noodig te hebben, ongetwijfeld zou hij te Lon den, Parijs, Berlijn, New-York, Rome medestanders kunnen vinden om de zaak van gerechtigheid te dienen. Wat een Peter van Amiëns voor 800 jaren ver mocht, zou ook een Dr. Kuyper wel kunnen volbrengen''. Legt daar nu eens naast de verkie- zingslectuur over Dr. Kuyper, misschien ook wel van denzelfden correspondent, wat een verschil, niet waar? Nu kan Dr. Kuyer alles, zelfs meer dan eenig Neder lander en in zijn ministersdagen deugde hij zoo goed als tot niets. »Het kan verkeeren", zei Breeroo. Doch in al- Heldenroman van HENKYK SIENKIEW1C. voor De Echo van het Zuidenvertaald door H VIERDE BOEK. HOOFDSTUK II. 106) Van verontwaardiging werd de oude edelman zoo rood als een kreeft, zijne oogen schoten vuur Schurken riep hij uit. Voortgestuwd door half-naakte ossendrijvers, die braudeude t ortsen in hunne handen hielden, vlogen de stieren ai loeiende voorwaarts, nu eens gezaraelijk, dau weer verwilderd door elkander, kwamen zij nader en weken weer terug, om ten slotte aangezet door de kre ten, door den brandenden hars en door d« zweepslagen zich ten onderst boven te loopen tegen de vestingen. Maar reeds begonnen de soldaten van W urcel vuur en vlam te braken en toen verdween het vee als door een blik semslag er vielen er meer dan de helft. Over de lijkeu der beesten kwam de vijand nader. Vooraan liepen de gevangenen, die met een lans op hun borst gericht, gedwongen werden, zakken zand te dragen om die in de gracht, te werpen. Het waren boeren uit den omtrek van Zbaraz, die niet tijdig genoeg in de Btad hadden kuunnen vluchten. En die allen, mannen, grijsaards, vrouwen trokken voor waarts ouder afgrijselijk geschrei. Eenerzijds werden de lansen der kozakken bun in den rug gestoken, anderzijds braken de kogels van Wurcel hen de leden het kanonvuur maakte re6(is gaten in hunne gelederen zij liepen, struikelden, vielen, stonden weer op, en gingen weer voort, gedreven door Hen woesten kozak, taitaar of turk De grachten len ernst, begint al wat onze tegenstan ders in de verkiezingsdagen aangevoerd hebben, niet in een eigenaardig licht te komen. Lijkt het niet, dat zij toen met weerzin hun pen in de bekende richting hebben gestuurd, overtuigd, als ze waren met welke kleiyie middelen zij een beslist groot man bestreden 1 Zij moeten zich toch werkelijk gevoeld hebben als heel, heel kleine kabouters tegenover een grooten machtigen reus (Voor tuiniers en liefhebbers van tuinieren.) Er komt nu onderhand voor den tuinier een tijd, dat hij in zijn tuin opruiming kan houden. De meest.cn bedden zijn kaal ge plukt of gesneden. De boonstaken zijn aan één kant gezet of onder dak gebracht. Hier en daar nog een hoekje, met spruitkool, maar overigeus raakt de tuin zoo langzamer hand leeg. Sommige tuiniers laten de bedden zoo on geveer liggen zooals ze nu zijn, tot het voorjaar weer in bet land kouit. Anderen bezorgen den tuin voor den- winter. En de ze laatsten doen veruit het verstandigst. Wanneer de verschillende bedden nu gespit wurden, heeft de grond in den winter de gelegenheid om eens goed uit te vriezen. De bodemdeeltjes verkruimelen en dc grond wordt fijner, muller, wat vooral voor de tuinvruchten van zeer veel gewicht is. Hel is wel wal meer werk, want de voorjaars&r- btid vermindert er niet veel mede, maar de moeite wordt dubbel beloond. En er is tevens gelegenheid om den tuin in zijn geheel te bemesten. In den zomer baart de bemesting altijd eenige moeilijkheden. De bedden ko men dan zeer ongelijk leeg en voor overbe mesting zijn alle tuinvruchten ook niet ge schikt. De winter en het vroege voorjaar zijn lus de tijden bij uitnemendheid tot al- geheele bemesting van den tuin. Tenminste tot bemesting met die stoffen, welke zoo vroeg vooruit kunnen uitgestrooid worden. En tot die behoort in de eerste plaats de Kalimest. Is er Kali noodig in dei» tuin Antwoord Ja en nog eens ja. En wel om twee zeer gewichtige redenen. Die ziju lo. Bijna alle luinbouwgewassen halen werden gedicht door bloedende lijken en zakken zand en eindelijk waren ze met den grond ge lijk en kon de vijand er over gaan. Chmielnicky, wetende dat hij daar den ernst ig- sten tegenstand zou vinden liet zijn beste troe pen oprukken tegen het kwartier van Yaréraa In die richting dan marcheerden de kozakken der Zapoiogen, gevolgd de mannen uit Périas- lauw en van Soloda, daarachter voerde Werontcheuko het regiment vau Tcherkas, Zublakdat van Zarwogrok aan eu vcort6 nog vele andere regimenten. Achteraan kwam het 5000 man sterke regiment van Bialocerkieuw. Eu aan 't hoofd daarvau, alles beschouwend en alles leidend, met een leewen-uiterlijk zat hoog op zijn paard temidden van het leven, het Btof, den rook, brand, van deu geheelen chaos, Chmielnicky, omgeven door vurige vlammen als een Satan. Dan kwamen de barbaarsche kozakken van den Don, van Tcherkass, die met zwaarden vochten, de keur-ruiters van van Nohaï, ouder bevel van Tuhoy-Bay, de tartareu vau Budo grad aangevoerd door Subagazi daarna liet volk van Astrakan, gewapend mot reusachtige hogen, waarvan elke pijl een lans geltek. En zij gingen zoo dicht op elkander dat zij een beweegbaren klomp leken. Hoeveel vielen er niet voor ze aan de gracht waren. Zij die zoover kwamen, gingen er door en begonnen de walllen te beklimmen. Op dat oogenblik kou men met recht zeggen, dat de laatste dag des oordeels aanbrak. De kanonnen konden de dichtsbijzijuden natuurlijk uiet vermoorden, maar brachten huu vuur tusschen de verder afzijnde bataljons en de hemel was vol kringen van de door de lucht schietende bommen. De bezoldigde infantrie en de poolsche liuie-infnu- trie en terzijde daarvau de dragonders van de prins, thans als voetvolk dienstdoende, liepen als 't ware in den mond der kozakken, der vlammen en vau het lood. De eerste gelederen aanvallers wilden wijken, maar, daar men van achter opdrong ging dat niet. Zij sneuvelden natuurlijk direct. Het bloed bespattj hen die vooruit kwamen- De wallen werdeu glibberig. Voortdurend trachtte men de wallen te beklimmen en men viel terug zwart van kruit, en kleverig van bet bloed en daar vocht men reeds man tegen lieel wat Kali uit den grond, sommige zelfs zeer veel. 2o. De mest, die de tuinman gebruikt gewoonlijk beer of iels dergelijk be vat betrekkelijk slechts zeer weinig Kali. Wanneer we hu daarenboven nog weten dat verschillende proeven, die met tuinvruchten gedaan zijn, aangetoond hebben, dat de met Kali bemeste bedder. boven andere niet met Kali bemeste, uitmuntten in hoeveelheid en hoedanigheid van de opbrengst, dan is bet zeker niet meer noodig op kalibemesting van deu tuin aan te dringen. Dat wilde ik ook niet doen. Ik wilde slechts wijzen op de geschiktheid van den winter voor het houden van die bemesting. En welke kalimest is nu het geschikst voor den tuin Gewoonlijk beveelt men als zoo danig patentkali aan. En inderdaad, er zijn met patentkali proeven gedaan met prachtige resultaten. Doch .vanneer men nu bemest, zie ik in het geheel geen reden, waarom we niet even goed Kaïniet zouden kunnen nemen. Kaïniet is tegenwoordig spotgoedkoop. En de tuinman moet toch ook het oog op ziju beurs houden. Strooi daarom eens wat Kaï niet in je tuin. Nu. dadelijk of op zijn 1 >atst in December of Januari, zoo ongeveer 8 h, 10 K. G. per Are. De Times en de Daily Telegraph, de hoofdorganen der regeeringspartij, melden dat Balfour van plan is af te treden, daar de unionistische partij hopeloos verdeeld is en het beroep, dat Balfour te Newcastle op de partij gedaan beefl om de geschillen bij te leggen, vruchteloos is gebleven. Eeu paar bladen betoogen, dat het on eindig beter zou zijn, zoo Balfour's kabinet aanstonds aftrad, want Balfour en Cham berlain kunnen als gewone leden der op positie ouder een liberaal ministerie vee! vrijer en werkzamer samen optreden dan tegenwoordig. Sommige rainisterieele bladen zijn van oordeel, dat Balfour misschien zal aftreden na een beroep op de stembus. Iu Engeland zullen er sanatoria voor longziekten onder werklieden opgericht worden. De eerste komt in Kent, met omtrent 100 H.A, grond erbij. De her man. Bij de plotselinge schittering van een kanonschot, kon men het gemoord «uderschei- den en zag men de bebloede aanvallers de tanden knarsen. Men hoorde geen bevelen der oversten meer, niets dau eeu algemeeuen kreet, waarin het gekletter der wapens, het gehuil der gewoudeu, het geroep der meest woeste krijgers, en het fluiten der projectielen samenvloeiden. Eu deze slag op leven en dood duurde drie volle ureu. Rondom de wallen waren muren van lijken opgeworpen, die de belegeraars verhinderden nader te komen. De mannen van den Sitch waren tot den laatsten man ver moord, de regimenten vau Pérèïaslaw, van ZarwouBr, van Braclaud en vau Ouman waren zeer gedund. Desniettegenstaande kwamen telkens nieuwe &au, vooral Turken eu Tartaren. Was ook de schrik de op aauvallers ingeslagen de poolsche, do bezoldigde infanterie eu de dragonders weken geen pas, Chmielnicky zag dat zij vau geen wij keu wilden weten en begon opnieuw met de overblijfsels der eerste regi- menten, eu met de macht vau Bialocerkiew, van Tartaren en Turken, die nog geheel valide waren. De kanonnen op de vestingen hielden stil. Het blanke wapen grijnsde langs geheel de vesting 5 de musketten zwegen evedeens- Men vocht thans in volslagen duisternis. Het was onmogelijk om te onderscheiden of het kreten van triomf of droefheid waren. Somtijds waren deze kreten geruststellend en dan weer hoorde men eeu vreeselijk geklaag weerklinken, onder, op en boven de aarde, in de' lucht, steeds hooger en hooger, alsof de zielen al weeklagende van dit bloedbad weg vlogen. Maar dit duurde slechts kort de kreten en het gehuil begonneu steeds met meer kracht opnieuw, zij werden Bteeds woester eu onmen- schelijker. Plotseling begonneu de musketten te bra ken commandant Makhnicki kwam met de rest der infanterie de vermoeide regimenten ter hulp, Achter de gelederen der kozakken begonneu de trompetters den aftocht te bla zen. Er was een kleine tusscbenruirate en de kozakken regimenten verwijderden zich stellenden znllen er ook weer aan arbeid gewend worden. Zond-r dat, zeide een dokter op de vergadering, waarop Zaterdag te Londen de zaak aan de orde was, zou de handeling voor het vervolg een slechten invloed op de zieken hebben. Crooks de bekende wcrklieden-slgevaardigde, zcide dat de werklieden hun sanatoria zouden maken tot ecu voorbeeld voor de geheele wereld. In de pers is veel belangstelling voor den toekomstigen president. Wie zal 't wezen Doumer Maar Doumer is de groote ouderraijner van het bloc geweesthij heeft zich inder tijd geleend tot de listige en uitstekend gelukte manoeuvre om op ren onverw elite wijze zijn candidatuur te stellen voor het presidentschap van de Kamer, tegen het candidaat van het bloc den heer Brissou. Dan Bourgeois Maar heeft hij eigenlijk wel kracht; is het wel in de esiste plaats persoonlijkheid, is het wel een man om Staatshoofd te ziju Ja, als het dan toch een paradepop moet wezen, kan Louhet ook wel blijven. En vtlen willen trachten, Eraile te bewegen om het Elysée niet te verlaten. van de vestingeu op een afstand vau 250 pas bielden ze stil, eu zochten eeu 'schuil plaats achter de hoopen lijken. Maar na nog geen half uur voerde Cbraielnicki hen voor do derde maal tot den aanval Daar verscheen te paard, op den top der vestingen Yaréma. Tusschen het licht van zestig toortsen kon men zijn kalm gelaat onderscheiden, eu de onderscheidingsteekeuen als hetman hingen op ziju borst. Hij werd het mikpnnt van de kanonniers der kozakkeu maar niet geoefend, wierpen zij al hunne kogels even over de Gniezna, eu hij bleef onwrikbaar en zag den vijaud als eeu golf komen aanbruischen De kozakken verminderden hun pas, als betooverd door de tegenwoordigheid van een reus uit deu volksmond. Yaréma Yaréma Dit gerucht ging als een wiudvlaag door de vijandelijke gelederen. Hij gaf een teeken en eensklaps richtten de mortieren zich derwaarts eu schoten in op de massa die steeds naderde, en die massa kromde zich als eeu monster dat doodelijk geraakt wordt. Vlugger vlugger 1 schreeuwden de be velhebbers. Maar do hertog keerde zich naar het westen en gaf opuieuw een teeken. En direct kwam vanuit de ruimte tusschen den vijver en de versterkingen de cavalerie te voorschijn bij het schijnsel der bommen, zag men duidelijk de reusachtige huzareu van Kretuski en Zawila. de dragonders vanKuchel en Wolodowski, de Tartaren die Rontworows- ki commandeerde. Daarachter reden do trouwe kozakken, de Walachijers van Bycho- wiec. Niet alleen Chmieluicki, maar allen, tot aan den laagsten kozak begrepen dat de dappere hertog het besluit had genomen, zijne geheele cavalerie op de flank des vijands te werpen. Chmieluicki trachtte nog het front zijner troepen te veranderen eu zich met zijne cavalerie tegen de cavalerie te dekken. Maar voordat hij er ingeslaagd was eene nieuwe gevechts-orde te formeéren, waren de escadrons van den hertog reeds van den band en reden op de vleugels in ouder den kreet sla op, dood ze De infanterie regimenten, waarop de voorhoede der huzaren was inge- oogenblik voor hem zoo gunstig mogelijk is. Rusland is machteloos en Oostenrijk verzwakt. Eu daarbij zal het wegblijven der Duitsche schepen den Sultan waarschijn lijk ook to denken geven. De Times verneeir.t uit de Turksche hoofdstad De Turken zijn verontwaardigd over de houding der Europeesche regee ringen. Zelfs in de meest gematigde krin gen verklaart men de hoop te koesteren, dat de Sultan zich tot het eind zal blijven verzetten tegen de mogendheden. De Russische christenen", zeggen ze, mogen de Joden en zelfs hunne geloofs- genooten vermoorden zooveel als ze maar willen. Maar als bij ons Muzelmannen de kleinste buitensporigheid geschiedt, dan vindt men dat in Europa onmiddellijk een aanleiding om tusschen beide te treden. Mocht de Sultan bij zijne weigering vol harden, dan zou zijn volk hem in den ruirnsten zin steunen." De Soltan zal natuurlijk niet in gebreke blijven rekening te houden met deze op vatting, daar hij toch vroeger of later met de wapenen het bezit van Macedonië zal moeten verdedigen eu de toestand op het De bladen uit het gebied van de Wolga staan vol inet verschrikkelijke bijzonderhe den over de gisting onder de boerenbevol king, die van dag tot dag toeneemt. Alleen in de provincie Sa^atof zijn de eigendom men van veertig grondbezitters door brand stichting vernield. Bovendien plunderen zij de staatsbrandewijndepo s, de winkels en zelfs de ziekenhuizen. De eigenaars worden door hen gevangengenomen, de politiebeambten worden in het cachot gesloten; benden boe ren loopeu de omstreken van de dorpen af onder het zwaaien van roode vlaggen eu het zingen van revolutiounaire liederen. Menig maal dwingen zij dc goedgezinde bevolking aan hun uitspattingen mee te doen. De Sa- ratowsky Listok vertelt, dat de boeren dan sen op de puinhoopeu van de door hen vermelde eigendommen op de tonen van harmonica's en te midden van plassen bloed van door hen afgemaakte runderen, waarvan zij het vleesch rauw verslinden. Hetzelfde blad deelt mee, dat vermomde lieden, waar onder beambten van de overheden, de dorpen afloopen, de bewoners ophitsen en hun wijs misken, dat de Czaar last gegeven heeft do bezittingen van d landeigenaars te plunde ren, ten einde lien iu het bezit te stellen van akkers. Ook neemt de boerenopstand toe in de gouvernementen Tam hot en VVoronesch, waar de ondergouverneur bevel gaf, minder oproerige boeren aan te houden maar er meer te fusilleeren. De troepen schoten er een 100-tul dood eu verwondden er veel. De tot wanhor p gedreven boereu voeren bun graan weg, verbranden hun huizen en sommeeren de eigenaars hun landen at te staan en hun kasteden te ontruimen. De verschrikte eigenaren vluchteu in de steden. reden, konden het niet uithouden. De uit stekende garde vau den hetraau liep verward dooreen. De mannen van Bialocerkieuw wier pen hun musketten, hun zweepeu huu sabels weg, bedekten het hoofd met de handen en vluchtten iu woeste paniek naar de tartaar- sche bataljons die achter gebleven wuren. Maar daar werden zij ontvangen door een regen van pijlen. Maar toen gingen zij be zijden langs het kamp, onder een hevig vuur der infanterie en der kanonnen van Wurcel, waardoor zoo'u massa lijken op deu grond bwa.nen liggen, dat hot zeldzaam was als niet de een over den ander viel. Oudertusschen hield de wilde TuhayBey versterkt door Subagazi eu mirza Öuroem mat kracht den aanval der huzaren tegen. Hij verwachtte niet dat hij hen uit elkander zou drijv. n, hij wilde hen slechts tegenhouden; als dit een oogenblik gelukte dan konden de bul- gaarscke jauitsaren een carré vormen, eu de troepen vau Bialocerkieuw zich van huu emotie een weinig herstellen. Hij stond iu de eerste gelederen ,uiet als een chef. maar als een eenvoudig tartaar. M><nr zij kondeu het niet houden. Verdreven uit hunne posi tie, afgemat door het verschrikkelijk gewicht der ijzeren ruiters, waaraan zij niet gewoon waren het hoofd te bieden, teruggedrongen op de jauitsaren, door de zwaarden gekorven en vertrapt als ongedierte, verdedigden zij zich met een hardnekkigheid totdat de aanval der huzaren werd tegengehouden. Tuhay-Bay wierp zich op den vijand en de Nohaïs volg den hun nis de wolven een schaap. Reeds gaven de kreten «Allah" uan dat de Janitsaren in slagorden waren gesteld, toen plotseling Kretnski Tuhay-Bay eeu juisteu slag met ziju zwareu sabel toebracht. Maar klaarblijkelijk had de ruiter nog zijne krach ten met bijeen, of de saroseensche helm, hoewel van ondoordringbaar staalviel iu stuk ken neer, de slag was verschrikkelijk, de oogon van den tartaar verduisterden eu vau ziju steigerend paard viel hij in de armeu der Nohaïs, die terwijl zij hun bevelhebber weg droegen eensklaps als het stof voor den wind verdwenen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1