igiifïummer 94. Zondag 26 November 19(15, 28e Jaargang, erken 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Bad. 5 el N" 1 AKTOON TIELEN, K. Provinciaal Nieuws. f o U I T g e v e k "fiji MENGEL WERK tP8! ord De roode neus. j» KBH?Fi^e<$E5rGl. —Ui i De Echo van het Zuiden en uitslrialsrkr Cnarant, L)it Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fU."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franóo te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. AdvkrtentiSn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, gróótc letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel In den ouden, o/eral goed hekenden wijn- undel van Joha i Gerard Schrobner wa* d»: ^etr" hvan reiziger vacant. D.ziji.en van sollicitanten hadden zich reeds aan don eigenaar der zaak voorgesteldmaar geen unrier vond genade in de oogen van den uden heer. Wie maar een beetje wijn- eizigrr is, zoo redeneerde hij, moet reeds r zijn uiterlijk alleen al een aanbeveling oor de zaak zijn en daartoe behoort naast flink optraden, vóór alles een roode neus I De heer Schrobner beschikte namelijk zelf ov^r zulk een roodachtige straleu afgevend ni roorgevel. En inderdaad! Wie dezen respectabelen vuurtoren slechts van verte zag, die kon over de kwaliteit en voortref felijkheid der door Schrobner aanbevolen wijnen niet meer in twijfel zijn. Eindelijk had evenwel de wonderlijke oude wijnhandelaar tcch den waren Jozef gevoti den. De uitverkorene was weliswaar nóg maar een jonge man, maar zijn gelaatserker had reeds die mooie, hoogroode kleur, dio Bacchus slechts aan die van zijn jongertn schenkt, die hem het trouwst dieoen. Een prachtmenscb, dat ik vandaag heb aar.genomen vertelde de heer Schrob ner geheimzinnig 's middags aan tafel. Is lyas vijf-en-twi itig jaar oud, maar beeft al eeu neusje dat 'ra geld gekost zal heb ben Daarbij is hij overigens een nette, fliuke borst uit goede familie, die zich uit muntend weet voor te doen. Dubbel jammer dau van den jongen man antwoordde zijn dochter. Zoo jong en reeds als drinker gekenmerktU neemt me nief kwalijk, papa, maar mij zijn de roo de neuzen een gruwel 1 Maar, kindje, dat behoort nu zoo bi; de zaak en boe meer roode neuzen er op de wereld rondloopen, hoe beter het ons gaat, ons en onzen collega's Willem Rustenberg, zoo luidde de naam van den pas geëngageerden wijnreiziger, bleek bekwaam in zijn vak en kon reeds, na zijn eerste bezoek aan de klanten, op zulk een 9ucees bogen, dat zijn patroon hem goedkeurend op deu schouder klopte en hem uitnoodigde den volgenden Zondag zijn gast te zijn. Emmy Schrobner, de 19-jarige dochter, was innerlijk ontsteld, toen haar de jonge man werd voorgesteld. Zoo erg had zij zich zijn voorgebergte niet gedacht I Uit het overigens niet leelijke jeugdfrissche gezicht van den reiziger gloeide en straalde, van het helle purper tot in het blauwrood, een adelaarsneus, die overi gens regelmatig en welgemaakt mocht heeten, had niet dat fatale koloriet alle illusies verstoord. Emmy rilde. Jaar en dag was Rustenberg nu reeds werkzaam in de zaak van Schrobner. En zijn belofte had hij gestand gedaan, van elke reis bracht hij orders mee naar huis, zoodat zijn patroon hem spoedig als degelijk niet zoo gemakkelijk te ver vangen medewerker hoogachtte. Op een zomerschen dag noodigde hij hem, gelijk reeds meermalen, uit, den avond op zijn buiten aan een breed water gelegen, door te brengen. Dankbaar nam de jonge man de uitnoodiging aan en hij werd door de vrouw van zijn patroon met de gewone beminnelijkheid, door Emmy daarentegen met de gewone koelheid ontvangen. Na het diner bleven de beide heeren bij een flesch Médoc en een goede sigaar iu de een heerlijken aanblik op het wijde water gevende veranda zitten, pratend over koetjes en kalfjes. De oude heer scheen ditmaal iets bijzonders op het hart te hebben. Hij voerde het gesprek niet als anders op luchthartig schertsende vijze en zijn blikken zweefden telkens onderzoekend over de trekken van zijn jongen bediende. Stellig, stellig! Verliest anders haar bekoorlijkheidPauze. Dikke rook wolken voor zich uitblazend, legde de wijnhandelaar eindelijk vertrouwelijk de hand op den arm van den ander en zei glimlachend Hoe is 't, mijnheer Rustenberg, zou je niet mijn schoonzoon willen worden? je hebt wel geen duiten, maar in je wijnneüs, daar steekt toch wel kapitaal in 1 De reiziger zuchtteHeb er ook wel reeds aan gedacht, meneer Schrob ner maar juist de omstandigheid van mijn rooden neus waaraan u wel wat al te groote waarde toekent, maakt mij in Emmy's oogen onmogelijk 1 Gekheid 1 bromde de koopman. Ik heb toch ook zoo'n purperen gevel 1 Ja, geachte patroon, met u is 't een ander gevalhaar vader heeft me juffrouw uw dochter, niet kunnen uit kiezen uw rooden neus beschouwt zij als een fatum de mijne is een fata liteit, die men uit den weg kan gaan De oude bromde nog wat en de jonge man ging voortBovendien is het ook voor mij weinig vleiend, juist om mijn neus waardig gevonden te worden voor mijn werk. Tuttut-tu-tu I viel hem Schrobaer in de rede. Mijn beste jonge vriend, wat meen je dan Ik heb immers reeds larig ontdekt dat je het hart op de rechte plaats draagt en ook zonder een rooden neus best in staat zoudt zijn, mijn zaak eenmaal verde.*. te besturen. En ik zóu juist kwam mevrouw Schrobner de veranda binnen je mijn dochter ook dan tot vrouw geven, als je nog geen rooden neus hadt1 Nog steeds aarzelde Rustenberg en maakte hij de tegenwerpingMaar Emmy 1 Welnu, beproef het dan tenminste eens! mijn waarde, maak een boottochtje met haar. Het is juist een mooie zons ondergang, als Emmy daar den gloed- rooden bal in 't water ziet zinken, zal je neus haar veel minder rood voorkomeh 1 Met een hoffelijke buiging verzocht Rustenberg een minuut later de dochter van zijn patroon de gunst met haar een roeitochtje te mogen maken. Toen de weeke sonore stem van den jongen man in haar oor klonk, schrikte Emmy, die in meisjesdroomen verdiept, aan den oever zat. Zij had reeds een afwijzend antwoord gereed, maar toen zij zijn blik zoo smeekend op zich gericht zag, vér- stomde dit antwoord en stond zij op, met een conventioneel lachje. Succes I mijn waarde Rustenberg 1 riep de oude Schrobner den jongelui van de veranda na en met krachtige riem slagen stuwde de jongeman de boot over het water, terwijl Emmy met bekwaam heid het roer hield. Toen zij reeds ver weg waren, liet Rustenberg op eens de riemen rusten en zijn tochtgenootc diep in de oogen kijkend, begon hij Juffrouw Emmy, ik heb u een be kentenis te doen en verzoek u O, spreek niet verder, meneer Rus tenberg 1 viel hem, levendig en diep blozend, het meisje in de rede. Papa's succes van zooeven liet mij reeds ver moeden, wat u voor hebt; maar hoezeer ik u ook persoonlijk hoogacht, mijnheer, zoo zou ik toch nooit en nimmer er toe kunnen besluiten, een man die zulk eén neus heeft, de hand te reiken en met hem mijn heele leven lang door de wereld bespot te worden 1 Rustenberg keek verlegen voor zich heen en zag dus niet de schittering in de oogen zijner lieftallige gezellin, toen zij, om hem te troosten, er op volgen liet: Ja, als u een anderen neus hadt I Toen daarop de jongeman weder op keek, sloeg het meisje, over hare vrij moedigheid blozend, de oogen neder, en nu zag zij niet, hoe Rustenberg schalks lachend, zijn zakdoek in het water doopte en zich den neus afwiesch. Nu, juffrouw Emmy, riep hij daarop de verbaasde schoone toe, terwijl hij met een glans van verrukking op zijn gelaat op zijn thans als naar een wonder niet meer rooden neus wees, nu houd ik u aan uw woord. Meneer Rustenberg Ja, verbaas u. Mijn topgevel heb ik alleen om redenen de zaak rakende rood geverfdthans echter, nu mijn levens geluk op het rif dreigt te stranden, heb ik mij atgeschminkt. Wilt u wil je nu O, meneer Rustenberg, het het komt Zoo onverwacht, nietwaar Ja, en hoe hoe goed ziet u er thans uit 1 O, meneer Rustenberg 1 Emmy I Willi! Wat zal papa er wel van zeggen, dat u, dat je hem zoo bij den neus hebt genomen 1 O, dat komt terechthij zal niet wreed zijn 1 De bloedroode zonneschijf was onder gegaan en de bleeke maan kwam te voor schijn en altijd nog zaten de jongver- loofden in het licht wiegelend bootje én de golfjes kabbelden en klotsten tegen het vaartuigje aan. Papa Schrobner, die op de veranda op den uitkijk stond, maakte zich al onge rust over het lange uitblijven van beiden Of er is hun wat God verhoede een ongeluk overkomen ofof, de zaak is in orde 1 Daar knarste het schuivend geluid van een bootkiel over het oeverzand en ter stond daarop werden haastige voetstap pen gehoord. Papa I papa 1 O, wat ben ik geluk kig juichte Emmy en vloog hem om den hals. Nu, zie je nu wel, eigenzinnig difig nu heb je hem toch genomen, ondanks zijn rooden neus Dan richtte hij zich tot den bescheiden op den achtergrond gebleven Rustenberg en riep Geluk, mijn gelukwensch mijn waarde Op dit oogenblik kwam het dienstmeisje met de lamp. De wijnhandelaar bleef in de woor den steken en staarde zijn schoonzoon in spé aan. Ja wat is waar is je roode In het water ondergegaan, evenals de bloedroode zonneschijf, giechelde Emmy vergenoegd. Wat Hoe is dat dan mogelijk 't Zat er maar met verf op, papaatje. Papa Schrobner moest zich goed hou den. Zoo'n spitsboef had hij nog nooit ontmoet. Dus maar geverfd. Oftwillekeu- rig greep hij naar zijn eigen neus maar daar kwam geen verf afdie was wasch- echt. Telkens weder ging zijn blik naar den blij lachenden jongen man en hij moest zich bekennen, dat Rustenberg er nu toch wel knapper uitzag, dan te voren Nou, jongen riep hij eindelijk, ter wijl hij de hand over zijn hart streek, ik zie wel, dat je een sluwe vos bent en je rooie neus nou wat dat aangaat, ik heb, als 't nöodig is, de mijne toch nog. Ja, papa, riep Rustenberg lachend, met den rooien neus heb ik zaken ge maakt, maar met den witten mijn geluk Waalwijk, 25 Nov. 1905 Kwartet wedstrijd. Hedenavond zal de reeds vroeger in ons blad aangekondigdekwartet-wedstrijd op Musis Sacrum gehouden worden. Er zullen vijf dubbel-kwartetten optreden. Als verplicht nummer is opgegeven «Avondlied» van Breijs, terwijl als eigen gekozen werken ten gehoore gebracht zullen wordenGrusz an die Heimath, van Kromer, Hymne aan die Nacht van Beethoven, Sterrennacht van Storch, Omhoog van Heinze en Standchen van Hamm. Als beoordeellaars zullen wederom optreden de heeren Frans de Cortie, C. van Helvoirt, J. Sars, Jac. Pullens en A. C. v. d. Heijden. De drie laatste heeren, afschoon werkend lid, zullen echter ni«t mededingen. De zaal is bij deze gelegenheid niet voor 't publiek toegankelijk. Telefoon. Door alle aangeslotenen bij de tele foon alhier is aan den directeur-generaal der Staatsspoorwegen te Utrecht en aan den Directeur der firma van Gend Loos te Antwerpen, een schrijven gericht, waarin beleefd doch dringend wordt verzocht, respectievelijk het station Waalwijk-Besoijen, en het kantoor van Van Gend Loos te Waalwijk, ten spoedigste aan het telefoonnet aan te sluiten, daar dit van 't grootste belang is, ja eene noodzakelijkheid beiderzijds. Kegelelub. De naam der opgerichte kegelclub is niet «Poedelhaat» zooals wij abusivelijk hebben gemeld, doch «Poedelvijanden». Ongeval. Gisterenavond ging zekere K. alhier door de stationstraat en kwam langs het in aanbouw zijnd huis van den heer J. B. toen plotseling iets in zijn rechteroog drong. Het bleek later een stuk piek- draad te zijn, waarmede de afheining was beslagen, dat losgeraakt was en een eindje over de straat hing. Het oog was zwaar geblesseerd, 't zette geweldig op. Onmiddelijk ging hij naar den heer H. Zeegers die hem aanraadde direct geneeskundige hulp in te roepen. Bij Dr. van Gils werd hij verbonden, en bleek het oog zeer ernstig beleedigd te zijn. DRUNEN. Wopsdag overleed alhier de oudste inwoner onzer gemeente Fran- ciscus Bataille in den ouderdom van ruim 93 jaren. Evenals vorige jaren zal 8 Dec. de plechtige opdracht plaats hebben der congreganisten, jongens en meisjes. Dinsdagavond had in de zaal der jongenscongregatic eene algemeene vergade ring plaats van de afdeeling van den N. B. Chr. Boerenbond! Ten ongeveer 7 unr opende de ZEerw. heer deken als voorzitter deze vergadering en na een hartelijk woord gesproken fe hebben, werden door den secretaris de rekening en verantwoording voorgelezen over 't afgeloopen jaar. Dit werd door velen aandachtig nage gaan omdat er de laatste een vreemd praatje de rondte had gedaan, nl. dat er een groot tekort in de kas zou zijn te boeken. Na breedvoerige uiteenzetting bleek alles in 't reine. Na nog eene klacht over onlangs ontvangen erwten, waarover nog al wat werd geredeneerd* werd de vergadering ge sloten. De boterfahriek schijnt goed te wer ken; er hebben zich wederom een 15 tal nieuwe deelnemers aangemeld, maar dezen zullen niet voor Maart of April worden toegelaten alsdan zal ook, bij genoegzame deelname, met stoom begonnen worden. SPRANG, Tot directeur der zangver- eeniging „Excelsior* alhier is benoemd de heer Jac. Sars, directeur der liedertafel 'Oefening en Vermaak* te Waalwijk. CAPELLE, 22 Nov. Gisterenavond gaf de gymnastiekvereniging „de Frank* uit Waalwijk in de zaal van den heer van Dongen alhier eene uitvoering. Hoewel de opkomst van het publiek niet bepaald schit terend kon worden genoemd, was de zaal toch vrij goed bezet. Wij raeenen gerust te mogen zeggen, dat geen der aanwezigen zich zal hebben beklaagd, deze uitvoering te hebben bijge woond, want wat de veree».iging .„de Frank* ons te zien gaf, was werkelijk verrassend, vooral in aanmerking genomen, hoe jong zij nog is. De woorden door den heer Zeegers gesproken, waarmede hij den werkenden leden allen lof toezwaaide, werden dan ook luide door het publiek toegejuicht. Een woord van lof mag hun werkelijk niet worden onthouden, vooral hunnen leider, den heer Joh. Treffers, niet, die met zijn kalm optreden zich uitstekend van zijne taak kweet. Wij hopen dan ook van harte dat het niet de laatste maal is, dat „de Frank* ons zoo'n gcnoegelijken avond verschaft. Een zeer gezellig bal besloot dezen avond die bij velen zulke prettige herinneringen nalaat. Bij J. v. D. zijn in deze week, s'avonds omstreeks 6 uur vier konijnen ont vreemd. De politie s'elt een streng onder zoek in naar den dader van dezen diefstal. Toen de heer Q. 's nachts in zijn droom den zolder wilde verhten stapte hij mis en viel zoo krachtig tegen de zolder deur, dat deze onder verschrikkelijk gekraak en gebons open vloog. Door den val en het daardoor veroorzaak te geweld word Q. wakker. Terstond kwam hij tot het onaangename gevoel, dat hij niet onzacht met de deur was iu aan raking gekomen, want ziju rechterheup was ernstig verwond; ook de andere huisgeuoo- ten, die in den rusligen slaap gedompeld lagen, werden door dit hevige geraas opge schrikt. Sprongen het bed uit en snelden in hun nachtgewaad naar het plaatsje des ouheils. Ondanks den beklagenswaardigen toestand, waarin de verwonde zich bevond moesten de omstanders toch nog lachen om de oorzaak, waardoor hij naar beneden stortte. In de Heistraat wil het toch wel brandeD. Nu weer, naar men verneemt, ontstond, er bij J. T. eén b gin van brand iu den schoorsteen, doch door de tijdig toegeschoten hulp mocht het nog gelukken de vlammen te bluéscheü. De schoolkinderen zijn toch echte waaghalzen. Ofschoon het nog niet hard gevroren heelt, liepen zij reeds Dinsdag en Woensdag over het ijs, op den breeden sloot langs den boomgaard van den Heer Burge meester. Kón dier kindereu moest die waag halzerij beboeten door er tot aan zijn mid del toe door te zakken. Door de duisternis misleid liep Don derdagavond de heer P. die eenigazins bij ziende is, in de spoorsloot. Nadat hij weer op den kant was geklauterd en ziju bo- venkleeren wat had uitgewrongen, vervolg de hij, doch nu voorzichtiger iu ziju uat pak deu weg. Voorwaar, een zeer onaan genaam oponthoud. Zoo men verneemt zal de Rederij- rijkerskamer „Vriendentrouw* in deze ge meente binnenkort een uitvoering geven. Dikwijls worden er reeds repetities gehou den. Het is te hopen, dat zij zich niet in hare verwachtingen beschaamt, integendeel dat die uitvoering in aile opzichten goed mag slagen en weinigen zullen dan be twijfelen of de vereeuigiug zal door een drachtige samenwerking der werkende en der houoraire leden, de laatsten vooral door fiuancieeleu 9teuD, tot grooten bloei geraken. Wij hopen later den tijd waarop de uitvoering zal plaats hebben nog nader bekend te maken, opdat weinigen zullen schitteren door afwezigheid, RAAMSDONK, 24 Nov. In de gis ter gehouden vergadering der zangver- eeniging Excelsior is unaniem besloten bij gelegenheid van haar tienjarig bestaan eene groote uitvoering te geven. Ruim 25 oud-leden dier vereeniging meldden zich daartoe aan. De heer A. Timmermans, alhier heeft dezer dagen in werking gebracht eene nieuwe dorschmachlne. Het is de eerste machine van die soort, welke in deze gemeente voorkomt. Het dorschen geschiedt op rollen, waardoor niet alleen het stroo ongebroken te voorschijn komt maar met eene enorme snelheid gepaard gaat. Zonder bijzondere moeite dorscht men op deze manier 500 gerven in een uur. Naar ons uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld hebben de brand meesters aan het Dorp geen genoegen genomen met de door den Raad dezer gemeente aangeboden jaarlijksche be looning.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1