Gemeenteiaadsvergadeiing, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Kerknieuws. Ingezonden Stukken LOONOPZAND. KAATSHEUVEL. 2* Nov. 1905 St. Nlcolnas-ételage. Evenals andere jaren is ook weer dit jaar veel drukte gemaakt voor de éta lage tegen het feest van 6 December. Voor alle winkelramen ziet men de prachtigste St. Nicolaascadeaux ten toon gesteld. Den heelen dag door ziet ge daar die talrijke toeschouwers om de ge schenken te bewonderen. Groot en klein, rijk en arm, allen nemen een kijkje voor de rijk geëta leerde winkelramen. Onder de beste étalages mag men in onze gemeente wel rekenen die van den Heer A. v. d. Wee-Cools van de Wed. J. v. d. Wee, den Heer H, v. Dun waarmede nog talrijke andere wedijveren te veel om alle op te noemen. Wij wenschen alle etaleurs veel kij kers, maar vooral veel koopers, zoodat allen tevreden zijn over hun St. Nico laas. Liefdadigheid. Onze vroegere pastoor, de ZEerw. Heer Jansen, had zich tot een vast gebruik gemaakt om eenmaal in het jaar de leerlingen der meisjesschool flink te onthalen. De kinderen van be hoeftige ontvingen bij die gelegenheid kleedingstukken, de anderen prentjes, boekjes, enz. Dit gebruik is tot nu toe blijven bestaan, daar andere liefdadigen zich het lot der arme kleinen hebben aangetrokken. Dezer dagen was het weer zoo'n feestdag voor de kinderen. Zeer prettig was dien dag, onder leiding der Eerw. Zusters. Het is licht te begrijpen, dat de overleden insteller van dit gebruik niet in het gebed der klei nen vergeten werd. Ongeluk. Een zekere N. in het Straatje had het ongeluk zoodanig tusschen eene machine te geraken, dat hem een duim werd afgesneden. Spoedig werd een dokter ontboden. Brandwonden. Terwijl het kind van A. H. rustig in zijn wiegje lag te slapen, vatte hoe dan ook, het kleed om de wieg vlam en spoedig was de kleine geheel door brandend goed omgeven. Gelukkig kwam spoedig hulp opdagen. Het wicht liep vele brandwonden op, -LÜLl'.L J Inmiddels aan B. en W. blijft bet na te gaan, of in welken vorm dit foor onze ge meente dienstig is. S. Nog een Opmerking. In onzen Raad is ook gesproken over de kermis. B. en VV. waren beslist er op tegen, voorstellen omtrent verkorting in te dienen. yScboon gelijk", zou ik zoo zeggen. Onze kermiste^ is eene traditie en daaraan moeten wij niet raken. Om de kermis weder op haar vorig pril te brengen, ware o. i. de methode onzer grootsche tentoonstelling aan te bevelen. Daar toch wist men, door werkelijk mooie bij attractiefs als landbouwtentoonstt Hing concours-hippique enz. een gehalte bezoekers te trekken welke anders wellicht niet zou zijn gekomen. Welnu, zou zoo iets gedurende onze kerinisweek ook niet kunnen De burgerij zelve is leestelijk gesterad; deze heeft dus animo, om zich voor zoo iets in te spannen. En de environs, wetau deze moeten dubbel getrokken worden èn door de kermis èn door doelmatige bij-attractie's als daar zijn voor de landbouwers eene harddraverij voor boerenpaardenvoor sportliefhebbers Jiets- icedxlrjden voor de jong lui: een ringrjderij voor neringdoenden een geve/wedstrjd en enz. Dit behoeft alles niet zooveel geld te kosten. Bovendien als hiervoor eens een rppnrt, büjvend comité gevormd werd, dat er zich voorspande, geloof me, de kermis was drukk< r dan vroeger. De kermis alleen schijnt niet meer te trekken, welnu, men combiuecre De proef ware te nemen voor één keer kan men toch niet bedorven zijn. S. worden gehouden, doch wel blijkt het eene nalatigheid van B. en W. dat de ver pestenden stank der mesthopen en faecaliën, die daaruit over den weg vloeien, niet verdwijnen. R«:>kt dit »ie! de volksgezondheid? fladdrii B. en VV. niet reeds lang bij de g< zoiul- heidscomrai-sie. welke baar zetel heefi te Wa-dwijk, adv]', s moeten inwinnen tot v. r- betering van dezen toestand Naar ik ineen is de heer H. G. Simonis lid der Gezondheidscommissie Dit schrijven is niet om het Dagelijksch Bestuur ie krenken, doch om hen op een toestand te wijzen, die verbetering eischt. Het kan immers vergeten werk zijn. Inmiddels hartelijk dank voor het verleend plaatsje. LIBRE PENSEUR. Raumsdonksveer23 Nov. 19U5. Den 1 Februari a.s. herdenken de Z Eerw. J. B. Panken, pastoor te Lage Zwaluwe, en J. Baselmans, pastoor te St. Hubert, den dag, waarop zij 2 5 jaar geleden benoemd werden tot pastoor dier gemeenten. Ook de gouden priester-jubilaris deken pastoor J. Wijne herdenkt dan den dag waarop Z.Eerw. voor een kwart eeuw het dekenaatschap var. Geertruidenberg en het pastoraat te Waspik aanvaardde. (Buiten verantwoordelijkheid der R'dactie.' Mijnheer de Redacteur 'l Zij uiij gepermitteerd een wederwoord te richten aan de schilders van Wsnlwijk, naar aanleiding van hun ingezonden st uk in de /fEcho van het Zuiden" d.d. 23 November. Het spreekwoord zegt: *Wie een hond wil slaan kan ligt een stok vinden" ru wanneer het doopceel van de Waalwijksche schil ers een» werd opgelicht, wie weet wat er voor den dag zou komen. Doch hierover gezwegen. De kwestie gaat denkelijk alleen hierover, dat de Waal- wijksehe schilders eeu nieuw schi der te Besoijen zien gevestigd. Ik geloof dat broodnijd de hoofdrol speelt, om iemand openlijk op zulke manier tegen te werken in zijne maatschappelijke positie. Elk weldenkend burger zal m i. dergelijk schandalig schrijven afkeuren, of wel heeft die man niet even goed het recht als een ander o.n zich als vakman te vestigen xoaar et» xoanneer hij wil, de toestanden zijn toch hier niet oiiddeleeuwsch meer. EEN INGEZETENE. Een Opmerking. In de laatste zitting van onzen Raad is ampel de begrooting voor 1906 besproken, en vastgesteld. Wat hierop uitgetrokken is voor assurantie der gemeente-eigendommen, weet ik niet. Wel weet ik, dat de gemeente Maastricht in verband met dezen post eene uavolgens- waardigo, bezuinigende oplossing heeft ge- voudeu. Maastricht heeft u.l. dezer dagen eene openbare inschrijving gehouden voorde brandverzekering van gebouwen en roerende goederen dier gemeente, ter waarde van f 1.217.040 gedurende 10 jaren. Niet minder dau 18 maatschappijen namen hieraan deel en de bedragen, waar voor ingeschreven werd, liepen zeer uiteen de laagste som was f418.905 en de hoogste f1095.336, alies voor één jaar. De ver zekering is gegund aan de laagste inschrijf- ster, de ^Norwich Union", directie te Antwerpen. Wat betaalt nu Maastricht aldus? Nog niet ten volle 34cent per mille. Dit is werkelijk zeer weinig en 't behoeft zeker geen nader betoog, dat de soliditeit van de ^Norwich Union" wel degelijk ge bleken zal moeten zijn, anders zouden toch B. en W. van Maastricht haar aanbod niet aanvaard hebben. Hoeveel betaalt Waalwijk nu gemiddeld per mille? Het zou mij niet verwonderen, dat dit wel het dubbele is. Eu als men nu eens nagaat, wat onze gemeente te ver zekeren heeft, dau is dit ook werkelijk ook nog niet zoo weinig. Laat mij alleen slechts noemen: gasfabriek, openbare school met schoolhuis, teekenschool en raadhuis met bijgebouwen. Dit wordt al voor eenige tienduizenden en hoogstwaarschijnlijk of, bijna wel zeker, werd op den desbetreffende begroolingspost de helft bezuinigd, als Waal wijk de methode van Maastricht toepaste. Ik begrijp wel, dat dit nu niet zoo direct gaan kan de loopende contracten eischen den gecoutracteerden tijd, maar 't denkbeeld zij hier tcch bescheiden aan B. en W. in overweging gegeven. Wat 't Dagelijksch Bestuur vau de gemeente Maastricht goed en vertrouwvol acht, behoeft m.i. Waalwijk niet af te wijzen. Aan de Redactie van de Echo v. h. Zuiden Vergun mij s. v. p. voor onderstaande regelen een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Met belangstelling las ik Woensdag 11. het verslag over het concert der Liedertafel Zondag 19 dezer gegeven. Ik gevoel mij echter verplicht eene kleine aanmeiking te maken, op hetgeen Uw Muziekrecensent, schrijft over het Duo Artevelde en zijn zoon van Concone. ^Jammer dat de tenor een paar slagen te vroeg in viel en de bas geen enkele piano maakte" zoo schrijft Uw verslaggever. Wat van de tenor gezegd is, enfin, iets is er van waar, ik beschouw dit echter voor geen invallen. Maar, dat de bas geen enkele piano zong, ja dat is eigenlijk te gek om op te antwoorden, want in geheel het Duo staat geen enkele piano aangegeven. Uw verslaggever mag dus voortaau wel beter onderzoeken, vooral eer een recensie te schrijven. U Mijnheer de R. nogmaals mijn dank. ElCN WERKEND LID DER LIEDERTAFEL. Wij merken den inzender op, dat bet gewraakte zinnetje juist niet van onzeu recensent is, maar in zijn verslag door ons werd ingelascht op verzoek van een der uitvoerenden zelf. RED. Geacht'e Redactie l Tot mijne verwondering heb ik aangehoord, dat rniju commentaar van de bepalingen der Drankwet niet volkomsn correct is. 't Is volstrekt niet onmogelijk, dat ei vergissingen zouden plaats hebben, doch de heeren, die met de betrokkene artikelen te maken hebben, zullen deze wel begrijpen. Men heeft altijd op- en aanmerkingen te verwachten van personen, die geen idéé fixe hebben of die geen voet builen den pas durven zetten, uit vrees van herkend te worden. Met de carnavaldagen moogt gij U vermommen, doch nu moet ge toonen, dat gij mannen van karakter zijt, die niet terugdeinzen voor wat recht cn billijk is. Mijn idéé is om mijne vrije gedachten te laten gaan over de belangen der inwoners van Raamsdonksveer. Dikwijls heb ik van verschillende heeren hooren zeggen, dat het Smidseind een onaangename weg is voor de passage. Deze toestand heb ik zelf vandaag be vonden. B. en W der gemeente Raamsdonk hebben zeker bij de herziening der wegen dezen weg gepasseerd door een achteromme tje. Het valt niet te ontkennen, dat de wegen in dit seizoen niet schoon kunnen Mijnheer de Redacteur Verleen mij s. v. p. een weinig plaats ruimte in antwoord aan de Waalwijksche schilders naar aanleiding van hun ingezonden stuk d.d 23 November betreffende mijn persoontje. Wat mijn gedrag betreft, daarvan v;.jl doot U weinig te zeggen daar ik slechts zeer korten tijd Lij beiden werkzaam gewc«?t ben en Zondags in Tilburg vertoefde en wat gij met wangedrag bedoelt dat ken ik niet, daar ik nooit met PoliMe of Justi i in aanraking ben geweest of it het soms wangedrag zooals de Heer VV. H. als knecht met een zijner collega's op ver schillende werken bij de klanten van zijn patroon te Waalwijk elvander alle voorwerpen naar het hoofd slingerden, die het eerst voor da hand warsn en 't zoo bont maakten dat zij aan de d^ur gezet werden, of is wange drag als men lastig is van honger zooals pas nog een knecht zijn patroon naar het hoofd slingerde en dat reeds meermalen is voorgevallen (is dat wangedrag) dan hebben velen nwer kruclits die zelfde kwaal gehad Wat het met beteekent is dat soms (mes) of iets dergelijk? Zulke wapens zijn door mij nooit gedragen veel minder ooit gebruikt, en wat dronkenschap betreft indien de Waalwijksche schilders nooit meer dronken zijn geweest dan ik dau zijn er geen dronkaards Indien een ander schilder voornoemde v. D. mij ook van een of ander wil be lichten, zou ik hem raden dit maar niet in het publiek te doen, daar mijnerzijds dan ook nog wel ren of ander, wat waar is, doch nu niet geheel zoo aangenaam voor hem, te berde kan worden gebracht. N. B. Wat het werk te Besoijen vsn den Heer F. betreft, dat ik met een Til— burgsch collega heb uitgevoerd daarvan zijn de leveranties volgens bazen en grossiers ruimschoots betaald. Doch die collega en de door mij andeie aangezochte peisoneu evenals verschillende leveranciers zijn door U tegen mij opgezet en 't beoogt niets anders, zoo dunkt mij en velen met mij dat het eene kwestie is vanJalozie de métier, daarvan toch is dc heele wereld vol. U dankende M. de R. voor de verleende plaatsruimte neem ik met dit schrijveu va» mijn Collega's verdachtmakingen afscheid. JAN van BERK EL. Besoijen, 23-11 '05. Daar men beiderzijds geheel persoonlijk gaat worden, sluiten wij het debat over deze zaak. Red. (Vervolg.) In hoofdstuk 2 zijn de opcenten op de belastingen, zoomede de hoofdelijke omslag en hondenbelasting op hetzelfde bedrag geraamd van vorige jaren en wel 40 op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommeu, geraamd bedrag f1614 98. 10 opcenten op .de ïoofdBom der belasting op de ongebouwde eigendommen, geraamd bedrag f352.10. 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, geraamd bedrag f2173 22 Hoofdstuk 2, afd 4. Gasrechten. De op brengst der gasfabriek is geraamd op f5800, zooals op de begrooting is aangegeven, doch bij nadere toelichting der gascommissie moet het bedrag thans zijn f 5995. In 1905 was de opbrengst geraamd op f 7337.50 doch doordat de gasfabriek toen pas door de gemeente was aangekocht kan men nu beter met de opbrengst op de hoogte zijn. Zonder stemming goedgekeurd. Hoofdstuk 2, afd. 6 art. 1 Schoolgelden. Deze zijn f 50 hooger geraamd dan in 1905, doch de commissie heeft gemeend ze terng te moeten brengen op f 400. evenals vorige jaren, daar in de opbrengsten weinig voormtgang is te merken. Mocht de raad goedvinden en deze post op f 450 te behouden, dan zal de commissie daartegen nochtans geen bezwaar hebben. Maar de gelden gaan toch niet erg vooruit De Voorzitter. Neen ze gaan eer achteruit dan vooruit. Zonder stemming goedgevonden deze post te behouden op f 400, De heer van Lier. Hoofdstak 3, art. 2, opbrengst der tieudsn. Deze zijn geraamd op f 3000, dat is f 1000 minder dan in 1905, omdat ze ook dit jaar maar ruim f 3000 heb ben opgebracht. Mochten de tienden door het Rijk worden overgenomen, zooals daartoe, de kans bestaat, dan zal de gemeente eeu groot gedeelte der Behold kunnen aflossen en niet meer aau dat wisselvallig inkomen onderwor pen zijn, wijl de tienden maar ruim de helft opbrengen van vroegere jaren. De heer Hesselmans. Als het Rijk de tien den overneemt, zal de gemeenle er toch niet beter van worden. De heer van Lier. Dan zal het inkomen toch vaster en zekerder zyn en niet meer zoo wisselvallig en onzeker zijn door toevallige omstandigheden. Zouder stemming wordt goedgevonden deze post aldus va6t te stellen. De heer van Lier. Hoofdstuk 4, art. 1 De Kijkauitkeering ingevolge de wet van 1897 bedraagt f8078 94,5, Dit is ruim f4000 minder dan in 1905, doch, daar ook weer als gevolg dier wet de gemeente f9150 krijgt voor liet onderwijs, aangetoond in hoofdstuk 5, art. 1, tegenover f3992.50 in 1905. Zoo komt dit ongeveer op Hetzelfde neer. De ge meente krijgt zelfs nog 400 gulden meer, De Voorzitter Wat er van net een is af gegaan, is bij het andere weer bijgekomen Zooals ge ziet zelfs nog f 400 meer. De heer van Lier Hoofdstuk 6 De post om subsidie in de kosten van het lager ouderwijs, welke liet vorig jaar op de begrooting is ge bracht, doch waarover afwijzend is beschikt, zooals is aangetoond, komt dit jaar op de begrooting niet voor, om reden de gemeente dit jaar raet de gewone middelen de kosten kan dekken, ten gevolge van het batig slot van 1904 En hiermede zijn wij aan het einde van heigeen de commissie te zeggen heeft van de inkomsten der gemeente en komen wij aan het gedeelte hetwelk handelt over de uitgaven Zonder hoofdelijke stemming worden de inkomsten goedgekeurd. De heer van Lier Nu de uitgaven. De hoofdstnken 1 en 2, dat de vaste jaarwedden bevat van gemeente ambtenaren enz en verders ongeveer dezelfde uitgaven aangeeft als 1905, acht de commissie onnoodig te be spreken. Hoofdstuk 3, art. 1 a. Onderhond van kunstwegen straten eii pleinen, is geraamd op f800, dus f500 meer dau in 1905. Dit nu vindt zijn oorzuuk, dat dit jaar zeker heel wat meer aan de wegen zal gewerkt moeten wor den, daar in 1905 weinig er aan te doen was, tengevolge van het onderhoudstermijn van den aannemer. Daarom komt het der commissie voor, dat deze post zeker niet te hoog is geraamd. Goedgekeurd. De volgende post b. is uitgetrokken voor het onderhoud van gewone of landwegen. Deze post is 400 gulden hooger geraamd dau in 1905, alzoo op 1400 gulden. Doch het zal allen wel duidelijK zijn, dat er in sommige buurten veel moet gedaan worden om in het allernoodzakelijkste te voorzien. Vooral, om er maar eenige te noemen, de Rechtvaart, Hil en 't Hoekje, waar het bij regenachtig weer bijna onmogelijk is droogvoets door te gaan, zooals terecht in het behandeld adres is aan getoond, en het komt de commissie weu6chelijk voor, dat het Dag. llestnur met de commissie van wegen en waterleidingen met elkaar in onderhandeling treden om te overleggen welke de geschikste wijze zou zijn om aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken. De heer Rijken Voor 1400 gulden kan nog al wat worden gedaan op landwegen. Maar nu hoop ik dan ook dat die som aan de verbete ring der landwegen zal worden besteed. Godgekeurd. De heer van Lier Ook do post veor onder houd van bruggen, duikers sluizen enz. is f500 uitgetrokken, dus f300 meer dan het vorig jaar. Goedgekeurd. De heer van Lier Hoofdstuk 3 art 3 a. Onderhoud van waterleiding en slooteu. Deze Sost is evenals het vorig jaar op f 200 geraamd och bij nader inzien komt het mij niet als rapporteur weuschelijk voor den vorige post met bijna f100 te verminderen en deze te verhoogen. Der commissie komt het wen schelijk voor, dat om goede wegen te ver k rij - geu, allereerst moet gezorgd worden voor een doelmatige afwatering, zoowel langs de wegen als in de waterleidingen, Wijl de waterleidingen nog te wenBchen over laten, zooals nog laatst is gebleken, bijvoorbeeld bij de waterloop langs de dreef, die bij eenigszius aanhoudend regenachtig weer het water niet tijdig kan ver zetten, acht de commissie het raadzaam dat de daartoe benoemde commissie met Dag. Bestuur een onderzoek instelde naar de oor zaken daarvan, hetzij doordat er buizen in liggen met te weiuig doorlaat vermogen of anderszins. Ook geven wij in ernstige over weging om de waterloopen in onderhoud Dij de gemeente, aan te besteden om te zuiveren, dan konden ze beter op tijd gezuiverd worden. Ter verduidelijking kan ik hier bijvoegen dat van het uitgestrekte landgoed «Huis ter Heide" thans veel meer water afgevoerd, hetwelk terecht komt in de waterloop langs de dreef roodat die waterloop veel meer wa ter moet verzetten dan vroeger het geval was. Het aanleggen van den kunstweg heeft tot gevolg gehad, dat in dien waterloop vele bruggen en zoogenaamde schoren zijn ver vangen door buizen, wat wel netter doch niet doelmatiger schijnt te zijn. Werd theoretisch beweerd dat buizen vau een zekere grootte het water goed kouden verzetten, in de practijk bleek het andersom, zoodat men er twee naast elkaar heeft moeten leggen om het water te kuuneu afvoeren. De heer Rijken Om het zuiveren der wa terloopen aan te besteden is natuurlijk veel beter, dat heb ik al zoo dikwijls gezegd. De heer Cools. Ik zou de aanbesteding der waterloopen doen plaats hebben, zooals dat tegenwoordig in Dongen gebeurd. Daar heeft de aanbesteding plaats voor half Augustus en dan is het werk klaar half September. Dat is eene goede maatregel, want in dien tijd heeft men niet zooveel last van het water, natuur lijk zijn er ook hier wel eens uitzonderingen, maar gewoonlijk is het neg al een drogen tijd. De heer Rijken Als je dan maar eens wist, hoe of daar die aanbesteding plaats heeft. De heer Cools Daar moet dan naar worden geinformeerd. Dat is gemakkelijk genoeg. De Voorzitter Dus het gevoelen der heeren is dat voortaan het zuiveren der waterloopen bij aaubesteding moet plaats hebben. De heer van Kuyk zegt nog dat het onmo gelijk is dat de buizen het water kunnen verzetten en licht zulks niet cijfers toe. De Voorzitter We zullen dan eerstdaags daarnaar een onderzoek instellen. De heer van Lier Vroeger waren dat alle maal bruggetjes, 't Is nu wel veel netter maar lange toch niet zoo practisch. Er werd toen gez?gd dat het water door 40 cM. zou gaan maar het blijkt dat het nog door geen 2 bui zen kan worden verzet. De heer van Kuyk Een meter kan geen drie meter verzetten. De heer de Bresser, Het beste is dat het Dag. Bestuur eeu onderzoek in loco instelt Na nog eenige discussie wordt besloten de beide vorige posten te houden zoo ze thans zijn. De heer van Lier. Hoofdstuk 3, art. 7. Kosten exploitatie gasfabriek. Bij nadere toe lichting der gascommissie zijn de kosten g<v raumd op f 5850, daaronder begrepen f voor het in orde maken, zooals reeds is ver^. meld en die dit jaar moeten worden voldaan" Ook is hieroLder begrepon f 1 per week ver hooging voor het salaris van den directeuT dat bij zijne aanstelling als zoodanig is toeL^ zegd. De Voorzitter Toen de Vries werd aang#. steld is hem 9 gulden per week gegeven is hem gezegd dat, wanneer de zaken g<J marcheerden en hij goed voldeed, dat W dan f 1 per week meer zou worden gegevea dus 10 gulden per week, wat waarlijk ook w« mag, daar hij den geheelen dag er voor i, den weer moet zijn, soms zelfs tot 11 h» twaal uur. De heer Hesselmans Hij moet geregeld vooi de gemeente werkzaam zijn. Aangenomen. De heer van Lier 1 art. 2. Kosten onder houd Kazerne. Deze zyn geraamd op f 1551 Hieronder is begrepen der kosten voord» ouderhondstermijn en het salaris van dei architect. Goedgekeurd. Hoofastuk 5 Renten en aflossingen. In di hoofdstuk komen de renten en geldlening» voor. Doch deze zullen geen nadere toelichtini behoeven. Goedgekeurd. De heer van Lier Hoofdstuk 6, art. 1 Jaw, wedde onderwijzers. In de begrootiug die den leden is toegezonden komt deze post voor 01 f 9275, doch hij nadere berekening moet dei! ge steld worden op f 9425. Goedgekeurd. De heer van Lier Hoofdstuk 6 afd. 2 Sub sidie armwezen. Deze post is gebracht op f 3500. Dit is de gewone uitkeering aan het algemeen armbestuur Uit de rekening 19Qj en de begrootig 1906 doer het arbestuur au den raad overgelegd, blijkt het ons, dat di eer te weinig dan te veel is om in het coo-, dige te voorzien, wijl het armbestuur, hoi zuinig het is zijn beheer te werk gaat, veel moet nalaten wijl de middelen daai ontbreken, reden waarom de commissie dei raad voorsteld genoemde subsidie te verleeuei Goedgekeurd De heer vou Lier Hoofdstuk 6 afd. 3 art. Kosten gezondheidscommissie bedraagt f 302Ot tegen f 264,35Va i" 1905. Hoofdstuk 6 afd. 3 art. 7 Kosten woning wet bedraagt f500, in 1905 f 100 doch on die wet uit te voeren zal er zeker dit jaai meer voor noodig zijn dan het vorig'jaar. Goedgekeurd. Hoofdstuk 7, art. 15, premiën markten Door het Dag. Bestuur is geen post daarvooi op de begrootiug gebracht, Ook de commissi) heeft gemeend reden te hebben er geeu post voor op te brengen, daar het haar voorkomt, dat het duidelijk is gebleken, dat het gevet van premiëa die resultaten niet oplevert, dit er van zijn verwacht en het geld dan ooi nuttiger kan worden besteed. De heer Rijken Waarom moet deze port nu reeds van de begrooting worden gebracht Verleden jaar is de aanvoer toch vrij groo geweest, terwijl er ook tevens veel'bande was. Dat de markt in Waalwijk is vervallei dat is grooteudeels haar eigen schuld 't spij; mij wel dit van de gemeente Waalwijk tl moeten zeggen. Als men daar maar zor| draagde dat er utet marktdagen genoeg vee wagons aan het station waren zou het wt beter zijn blijven gaan. Maar nu moet men 3 dagen van te voren een aanvraag doei anders kan men zijn vee niet eens ver voet krijgen. Zoodoende is de markt van Waalwij bijna geheel weggegooid. De heer Cools. Daar had de Kamer v» Koophandel dan wel voor kunnen zorgen. De heer Kijken- In Made, wat nu zoo'i klein plaatsje is, daar staan altijd wagon, genoeg in voorruad, daar behoef je niet ban te zijn, dat ge je vee niet kunt vervoeren. Maar kijk ook maar eens naar de anden markten waar premieu worden gegeven, zoonli Capelle, Waspik enz. die worden evenals dl voorjaarsniarkt hier, druk bezocht. Een week markt kunnen wij natuurlijk niet krijgen, dat spreekt van zelf. De heer Cools. Maar de Waalwijksche uiaak gaat ook achteruit door de Bossche Markt. De heer Rijken Daarom had Waalwijk dubbel haar best moeten doen. De beer Cools Wat Waalwijk niet kon kunnen wij zeker niet. De heer Rijken Ja, natuurlijk geen week markt, maar toch wel een jaarmarkt, dat ii toch gebleken. De heer Verhagen En de botermijn, dii gaat toch ook goed. De heer Cools Dat is heel iets anders. De heer Rijken als men een of tweerou iets geprobeerd heeft moet men het direct niet laten zitten. De heer Cools. Ik zie er niets in. De heer Rijken, 't Is een kleine onkosten 11 liet is gebleken dat de voorjaarsmarkt druk werd bezocht. De Voorzitter. Ik durf de heer Rijken ii overweging geven er een voorstel van le maktn, De heer Rijken. Ik maak er een voorstel m De Voorziter. Zijn er Heeren die het voorlid steunen. Het voorste) wordt gesteund door de beeru Verhagen en van Kuijk. De heer van Lier Is het de bedoeling om voor beide markten premi5n te geven Dc heer Rijken. Over Loonopzand kso ik niet oordeelen, maar er is gezegd, dat daar toch geen handel is geweest. Dau kunnen de boert! van Loonopzand ook wel hier komen. De Voorzitter Verleden jaar zijn voor beid» markten premiën gegeten, de f25 niet te boven gaande. De heer Rijken. Dan zou ik voor K«atsheu»e nu wat meer uittrekken en voor Loonopx»»d niets daar komt toch geen vee. De heer Teurlings zegt dat als het in Loonop zend niet wordt gedaan het hier ook niet moe gedaan worden. De heer Rijken. Dat is niet waar. Er moe niet gezegd worden in Loonopzand haalt het niets nit, dan haalt het hier ook niets uit. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor etera men de heeren Rijken, van Beurden, v. d. Asm® van Kuijk. Verhagen en Hesselmans. Tegen dl heeren de Bresser, Elias, van Lier Cools en Teulings. A 1st)0 werd in omvraag gebracht of er f 4< of f 25 voor op de be rooiing zou wordeu ge bracht. Mot 10 stemmen tegen een werd besloten f uit te trekken. De heir Rijken stemde voor GO. De heer van Lier. Hoofdstak 7, art. 23, subsi die muziekgezelschappen. Voor deze post is uit getrokken f 45 en in verband daarmede heeft de commissie gemeend een post op de begrooling te brengen voor onderhoud en verplaatsing der1 muziektent, want wil men subsidie geven vooi verplichte concerten evenals vorige jaren, dan dient ook deze post op de begrootitg gebracht Of wil men enkel subsidie geven om die gesel schappen finantieel te steunen, dan kan deze 001 van de begrooting blijven. Voor «nderhoud ei

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2