uargang, Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Aanbestedingen. Allerlei. 1 au ilit jaar oudergewoonte op 25 December RAAMSDONK, 15 Deo. 1905. Deze lsten Kerstdag weder eene uitvoering zal *eek is de reuzi machine van 4-00 paarden leven. Werden we telken j*re verrast door krachten aan de papierfabriek „de Maasmond" een prachtig Programma, waarop verleden in werking gebracht. Het grheel voldoet jaar b. v. No 11, 12, en 18 uit de schep- aan alle eischen, welke men aan solied werk Waalwijk, 10 Dec. 1905 In MEMORIAM. (Ingezonden). De droeve mare verspreidde zich spoedig door onze gemeente, dat de WelEd. Heer S. FANO het tijdelijke met het eeuwige had verwisseldde tol des Lvens of der Datuur die elk individu eenmaal moet be talen, is door hem voldaan, maar het levens tijdperk door hem afgelegd is zeer zeker een levenstijd geweest, niet voor hem alleen ook voor anderen. Trouw, maatschappelijk, degelijk persoon, braaf echtgenoot, liefhebbend Vader, wel dadig medemensch, de spreuken getrouw hebt U evenmensch lief gelijk U zelve en deel van hetgeeu gij hebt, uw armen na tuurgenoot mede, daaraan hebt ge steeds voldaan en met diepen weemoed zullen dan ook velen den afgestorvene naoogen, en in dankbare herinnering laten voortleven. Ook voor Waalwijks belangen heeft hij geleefd en gestreefd. Jaren! Sedert de op richting Vice-Pre«ident der Kamer van Koop handel etc. heeft hij steeds getracht handel en nijverheid te bevordeu mtt al de kracht die in hem was eu met de niet weinige handels kennis die hij bezat, of hij niet een der intelhgentsten was dit ter beoordeeling. En hoewel zijborst waarvan het inner lijke edel en goed was niet de versierselen droeg door koninklijke of vorstelijke hand geschonken, het eere-kruis en de eere-rae- daille der daukbaarheid van armen en hulpbe hoevenden zullen dit dubbel vergoeden. Rust zacht Salvador Fano een rust die ge na een arbeidzaam leven gepaard met goedheid, mildadigheid en menschlievendheid ten zeerste verdiend hebt. Waalwijk, 13 Dec. 19b5. Herman J. A. Zepger?. Stierenkeuring. Donderdag namiddag had alhier eene tusschentijdsche provinciale stierenkeu ring plaats van stieten beneden d 2 jaar. 21 stuks waren aangevoerd, waarvan er elf werden goedgekeurd, ender de af- gekeurden behoort ook die der gemeente Waalwijk. Sterfgevallen. Deze week zijn hier een groot aantal sterfgevallen voorgekomen waaronder verschillende plotseling in het gasthuis waren op een oogenblik zelfs 4 lijken. Diefstal. Deze week werden naar men ons mededeelt op een paar plaatsen brood en vleesch uit langs de straat staande wagens ontvreemd. Provinciale Paardenbelasting. De 30e afdeeling van de Maatschappij van Landbouw «Liempde> betuigde nog aahaessie in zake afschaffing der prov. paardenbelasting. t Renard-Treln. Naar wij vernemen, is de exploitatie vai Renard-treinen tusschen Breda en Ocsterhout zoo goed als zeker. De koiten van vervoer zullen zeer laag wotden gesteld, zoodat de nu bestaande Zuidei stoomtramwegmaatschappij een ge- duciten concurrent zal krijgen. S. s. Ttr dagelijksche inspectie der lijn Lage-Zwaluwe- Moerdijk- den Bosch is aangtwezen, de districts-inspecteur in 't elfde districtC. C. van 't Groenewout, te Rotterdam. BA\RDWIJK 12 Dec. Toen een zekere K. zijn kir, waarop vleesch was geladen, even onbehe?,rd liet staan, wisten dieven zich van eenig vleesch meester te maken. Toen de voerman buiten kwam en hij tol de miuder aangename ontdekking kwam, waren de dieven reeds verdwenen. Donderdagmorgen had op de schoen fabriek van den heer P. alhier de knecht v. d. L. het ongeluk met een zijner vingers tusschen eene machine bekneld te geraken, zoodat dit lichaamsdeel ernstig werd ge kneusd, doch misschien nog behouden zal blijven. Geneeskundige hulp moest worden verleend. BESOIJEN. Met genoegen kunnen we melden, dat de Christelijke Zangvereeniging „Ilaliélujdi onder leiding van haren ijvereu en talentvollen directeur den Heer L. Kooien, ping van Haydn prijkten, ditjaar zullen on der meer uitgevoerd worden ene Kerstcan tate en Het Giaf onder den Meidoorn, twee dameskoren doorwerkt met Solo's en duo's, en eene „Zendingscantate* of de Klacht der Javanen, een waar prachtnummer vol afwi--- ling door Sopr. Alt, Tenor en Ba9solo's en duo's. Wij wenschen de Vereeniging met haren Directeur een succesvollcu avond toe. De uitvoering van het Kerstmis Ora torium „Emmanuel" van H. F. Muller iu onze parochiekerk met de a. s. feestdagen belooft zeer veel. De verschillende solo's en koren door het gemengd koor, van het R. K. Zangkoor en de zangeressen van congre gatie zijn goed ingestudeerd, en er komen tal van prachtige, verheffende passages in voor en ook de woordeu zijn zeer mooi. Het lijdt geen twijfel of onze herder die zich hiervoor zooveel moeite geeft zal vol doening van zijn werk hebben. Nader geven we 't juiste uur der uitvoe- nng. SPRANG. De laatste collecte die in de Herv. kerk alhier met open schaal gehouden i» ten bate der op te richten Ühr. school heeft ruim f 20 opgebracht. Een griezelige vondst. Men schrijft aan de „Rot." het volgende Eenige dagen geleden vond men alhier bij het graven van wit zend ruim 3 M. diep de overblijfselen van een menschelijk ge raamte, liggende met het hoofd naar het noorden. Duidelijk was nog waar te nemen dat de schedel ervan verbrijzeld was. Wel licht werd hier j-.reu geleden op deze een zame plaats een mansl.-.g gepleegd en het slachtoffer zoo diep onder de aarde verbor gen, dat het nu nog als bij toeval gevon den werd. LOONSCflEN DIJK. Naar wij uit goede brou vernemen is door het bestuur der Clir. zangvereeniging „De Lofstem" vastgesteld, om op den 2en Kerstdag met-medewerking van den Heer B. Verhoeven accompagnateur alhier haar eerste uitvoering te geven. Wij hopen dat deze glansrijk mog.- sl-.gen en den bezoekers een genotvollen avond moge verschaffen. VRIJ HOEV EN-CAPPEL. De mannelijke ingezetenen, geboren iu het jaar 1887 kunnen zich ter inschrijving voor de Nati onale Militie aanmelden ter Gemeente- s cretarie aldaar tusschen den lsten enden disten Januari L9U6, met overlegging van een kosteloos verkiijgbaar uittreksel uil hunne gebooite-ukle, indien zij elders zijn geboren. Iu het bijzonder zal tot het ontvangen van hunne anugifien worden gevaceerd op Woens dag 21 Januari a.s. des voormiddags van 11 12 ure. CAPELLE, 11 Dec. Met genoegen ver- itemeu wij, dat de Heer B. M. Werther, vroeger alhier woonachtig, thans student iu de theologie te Utrecht, met goed gevolg zijn le candidaalsexamen heeft afgelegd. Donderdagmorgen ontstond er in de woning van den schoenmaker II. eei$ jljegin van brand. Daar men het onheil spoedig opmerkte mocht meu er in slagen het vuur bijtijds te hlussche». Toen de heer J. dezer dagen 's avonds zich per fiets naar huis begaf, weid hij on verwachts door een paar vlegels die hem onbekeud waren omver geworpen. Dour den val brak deze den trapas en was nu gedwongen zijn weg te voet af le leggen. Konijnen-diefstallen schijnen hier voor waar aan de orde van den dag te zijn. Nu weer kan geuield worden, dat bij T. op de Zandschel onder deze gemeente, Donderdag avond omstreeks halftien drie rtroote konij nen ontvreemd zijn. Van de(n) dadei(s) is natuurlijk weer geen spoor te ontdekken. Wij kunnen de bewoners niet geuoeg waar schuwen om zoodanige maatregelen te nemen die tot veiligheid huuuer eigendommen kunnen voeren. In deze week is bij den landbouwer W. R. in de Heistraat des avonds nog wel met lichte maau een groote melktou, die op het erf stond, gestolen. Men staat er toch verbaasd over, zoo stout de dieven in deze gemeente optreden. Bij de op heden gehouden stemming voor de verkiezing van drie Notabelen, werd alleen benóemd de Heer W. Qui rijns, aftre dende Notabel, met dertien stemmen. Voor de overige twee vacatures zal een herstem ming plaats hebben tusschen de Heeren W. B Rijken, aftr. Not. A. C. Ruij ten berg A. W. Heijmans H. van Pelt ben bijgewoond als tegenwoordig en rouleiie-spel schijnt nu meer de aandacht te kan stellen. Ze is geleverd door Kareis Fréres te Gent, die alle eer van hun werk hebben. Wij wénschcii den ondernemers fucces toe met de nieuwe machine tol wel zijn der arbeidende klasse. In de dezer dagen gehouden vergade ring der Landbouwvereeniging „Raamsdonk (dorp)" is besloten bij gelegenheid van haar 12 Va jirig bestaan een feestavond te nemen in het café der dames Floris alhier. Om deze samenkomst zoo gezellig mogelijk te maken zal de heer de Winter uit Breda, uitge- noodigd worden. Naar wij vernemen is onze vroegere dorpsgenoot de heer D. Laukhuizen, eenige maanden geleden benoemd tot ambtenaar ter Secretarie van Schoonhoven, benoemd tot plaatsvervangend Griffier bij het kanton gerecht aldaar. Heden had in het voormalige school gebouw de aanbesteding plaats voor de leverantie v*n brood en steenkolen teu be hoeve der armlastigen. Aau het Dorp is aannemer voor het brood H. v. d. Westen en voor de steen kolen J. Fusen. Aan het Veer is aannemer voor het brood Willemsen eu voor de steenkolen L. Schutler. RAAMSDONKDORP. Dat is jammer. De diergaarde van R.iamsdonksdorp is gedeelte lijk verplaatst naar Geertruidenberg en Waspik we hooren zeggen, dat er de theetuin mee opgeknapt zal worden, nu dat kan van den /.omer veel kijklustigen lokken, want de hee.-tjes (hm) zijn werkelijk de moeite waard om te zien. Gisteravond oi/i8treeks half negen uur is teil groot gedeelte afliraak der voormalige barakken gestolen. Blijk haai zijn de dieven niet van de bangste soort om op zulk een vropg avonduur diefstal te plegen. De poli tie Melt een scherp onderzoek in. HEUS DEN, In de heden gehouden rauds.ergadering is besloten, in bruikleen tor plaatsing op het gemeentehuis tc accep teeren, de schilderijen en andere voorwerpen, atkomstig van het gilde van St. Joris alhier, welke door het schuttersculhge aan het rijk ton geschenke zijn aai.geboden. De minister van binnenUndscbe zaken lieett het geschenk onder die voorwaarden met groo'e ingenomenheid aanvaard. KAATSHEUVEL. 15 Dcc. 1905 Ongeluk, Toen de heer E. alhier dezer dagen door de Bezooiensche Steeg reed, had hij het ongeluk het stuur van zijn rijwiel te breken. Daar hij een flinke vaart had, kwam hij vrij onzacht met de keien in aanraking, 't Had echter grooter ongeluk kunnen zijn. Vergadering. Zondag a.s. zal door de nieuwe Schoenmakers Coupeurs Vereeniging eene vergadering gehouden worden tot vaststelling van het reglement. Pietselub. Bij den Heer A. Wijdemans is eene fietsclub opgericht. Er is reeds een voorloopig bestuur gekozen. We hopen spoedig meerdere bijzonderheden te kunnen vermelden. LOON O PZ AND, 16 Dec. Gisteren mid- (I g is de heer C. P. A. Hor.iman. onder- w ijzer aan de openbare school alhier met dgemeene stemmen tot hoofd der school te Lithoijen benoemd. Zekeren A. de W. te Waalwijk werd hier op 2 December zijn fietslantaarn ge kaapt. De dader D. J. is j. 1. Woensdag gepakt door den oubezoldigden gemeente veldwachter J. v. H. alhier. dat wil heel wat zeggen- De treinen kunnen slechts met de grootste omzich tigheid de stations bereiken of verlaten en de geheele spoorwegdienst is in wanorde. De Theems is zoo goed als onbevaarbaar Ook het verkeer op straat is uiterst moeielijk en gevaarlijk. De lantaarns branden den geheelen dag door, maar haar licht dringt niet door den mist heen, zoodat er langs de trot toirs welslampen geplaatst worden, wier machtige vlam nog maar een zwak schijnsel afgeeft. Omnibussen en trams rijden zoo langzaam als begrafenissen en worden voorafgegaan door mannen met toortsen. De koetsiers geleiden hun paarden aan de hand. De voetgan gers klemmen zich vast aan de politie agenten, die, hoe zij hun wijk ook ken nen, toch slechts met moeite hun weg vinden. Iedere politie-agent op straat heeft een rij van voetgangers achter zich, allen elkaar vasthoudend en zoo gaat het voetje voor voetje vooruit, want bij iederen stap dreigt een ongeluk. De hospitalen zijn dan ook vol menschen die kwetsuren hebben opgedaan door dien verraderlijken mist, die slechts nu en dan wat optrekt, maar telkens te rugkeert. Daarbij is het streng koud. Maandagmorgen vroor het 5 graden en in den namiddag was de thermometer tot op 10 graden vorst gedaald. In den nacht van Maandag op Dinsdag was het nog 8 graden kouder te Londen dan te Bodo, dat op den poolcirkel ligt. De schade, die de stremming van het verkeer door den mist te Londen veroorzaakt wordt op 6 a 700 p. sterling (f 7200 a f 8400) per dag geschat- Kolendump. Men meldt uit Alkmaar Twee werklieden van het landbouw- kantoor Noordholland alhier, hadden per schuit kunstmest vervoerd naar Koegras. Op de terugreis besloten zij in de schuit te overnachten, toen zij tot Schagerbrug genaderd waren. De kachel werd nog een weinig met een stuk briket opgestookt, het luik gesloten en alleen het gat, waardoor anders de kachelpijp uitsteekt opengelaten. De brugwachter zou hen 's morgens te vier uur wekken. Waarschijnlijk door den zwaren mist was er weinig trekking en bleef de kolendamp in het vooronder Om vier uur wekte de brugwachter Een der werklieden ontwaakte en zou het luik openen, doch zakte ineen. De brugwachter, die gehoord had, dat er op zijn wekken geantwoord was ver trok. Om zeven uur was echter de schuit nog niet vertrokken- Opnieuw werd er door hen gewekt, en thans gelukte het den werkman, die ineenge zakt was, het luik te openen en met veel moeite op dek te komen. Toen men hem vroeg waar zijn kameraad was, gaf hij versuft ten antwoord, dat hij hem niet wakker kon krijgen. Bij onderzoek bleek, dat de andere, een jongeman van ruim twintig jaren, door de kolendamp was gestikt, Mist. Wij mogen hier klagen over den mist die ons in den laatsten tijd schier dage lijks bezoekt, in Londen is men er toch nog heel wat erger aan toe. De Lon- densche mist is door heel de wereld berucht en tegenwoordig wordt de we reldstad aan de Theems er schier dage lijks door in formeele duisternis gehuld. Londenaars zelf beweren dat zij nog zelden zooveel en zoo dikken mist heb- In de zinkwitfabriek nabij Maas tricht is gisteren de chef-monteur dood gebleven. De geneesheer constateerde verstikking door kolendamp. Moderne diefstal. Een vijftigjarige bruidegom te Parijs de heer Polycripe Binet, heeft een on- aangenamen trouwdag beleefd. Hij was smoorlijk verliefd geworden op een meisje van twee-en-twintig, die er in toestemde zijn vrouw te worden. Toen hij, na het trouwen, zijn jonge vrouw in het bruidsvertrek bracht, zeide zij zich plotseling ongesteld te voelen en haalde hem over een dokter te gaan zoeken. De bruigom schommelde er een op en kwam met dezen ijlings in een rijtuig naar huis gereden. Maar de bruid was inmiddels verdwenen met een som van ruim 30,000 frs. uit zijn lessenaar. Van de politie moest de be drogen echtgenoot vernemen dat er niets aan deze zaak te doen was, aan gezien een echtgenoot, volgens de Fransche wet, zijn vrouw niet wegens een misdrijf kan vervolgen. Al wat hij kan doen, is haar dwingen naar de echtelijke woning terug te keeren- Of de man daar echter zin in zal hebben Casino. M n schrijft uit Vaals aan de Ned. Het bezoek aau liet Casino wordt voort durend drukker De geheele week maar vooral Zondags koineu allerlei heeren en vooral ook dauaes hun geluk beproeven. Het irekkt-n als het jtu de poule. Het wordt in een besloten gezelschap gesp eld, waarvan men U-gen ren bepaalde som li I kan worden. Het ledental beslaat thans uit meer dan honderd Tot nog toe kouden twee roulettes aan den spcellnsl der b zoekers voldoen, dezer dag--n zijn de zaken weer uitgebreid, nu uieft nog Uee uieuwo dergelijke speel- instrumenlen heeft opgesteld. Daartoe had men ook meer localiteit noodig, de tweede étpge van het bekende huis is mede in ge bruik genomen. De betrekking tusschen douane-kantoor en speelbank is deze: zo zijn onder hetzeltde dak. Het rijk heeft voor den tijd van 10 jaren het voorste en bene denste deel van dit precies op de grens ge- 'egen huis gehuurd. Verder werd dit door verschillende families bewoond die nu lang zamerhand alle vertrokken zijn, oni voor de spaelgelegenheden pleats te maken. Overi gens heeft de bank niets met het douane kantoor uit te staan. Zij heeft haren eigene ingang. De rouletteclub draagt den naam „High life", dat leest men op de pel vau den bediende, 't Gaat er groot toe, de zalen zijn fijn gemeubileerd manr er wordt ook grof gespeeld. Onlangs hoorden we van iemand die iu een paar dagen tijds 79,000 mark verspeeld had Het kwaad woekert snel voort, zou er geen middel zijn het te stuiten Twist. Te Erp kregen twee personen (wist en werden handgemeen. Beiden geraakten zij al vechtende te water. Het koude bad be koelde nochtans hun vechtlust niette water trokken zij 't mes en verwondden elkaar ernstig. Poging tot vergiftiging. Gisterenochtend heeft aan het Ooster park te Amsterdam een poging tot vergiftiging plaats gehad. De dienstbode S., ongeveer vier maanden bij mevrouw V., r.o. 46, aldaar, wonende, kon het niet al te best met hare meesteres vinden. In een driftige bui r.u, deed zij hedenochtend vergif, naar men zegt, zuringzout, in 't kopje thee, voor mevrouw bestemd. Het twee de meisje, van niets afwetende, bracht het kopje binnen. Mevrouw dronk een teugje, zette ech ter onmiddellijk het kopje weder neer, omdat zij, afgaande op den bitteren smaak, meende, dat men vergeten had er suiker in te doen. Het schuldige dienstmeisje had in dien tijd ongemerkt het huis verlaten. Onderweg schijnt zij echter berouw ge kregen te hebben, althans zij gaf zich zelf in den politiepost in de Muiderpoort aan, waar men haar in arrest stelde. Zoo spoedig mogelijk begaf zich een rechercheur naar de woning van mevrouw V., die, hevig ontsteld, direct een dok ter liet ontbieden, die gelukkig de ver giftiging wist te voorkomen. De omstandigheid, dat zij niet hield van thee zonder suiker, heeft dus mis schien mevrouw V. het leven gered. I1L -UJgJ- -Ji-L-LO.. JLB-.L. J J_l—L .l.UJJ DJ Op Woensdag 20 December, ten 11 ure, zal aan het ministerie van waterstaat, han del eu nijverheid te 's-Gravenhage worden aau besteed 1. Het verhoogen en verzwaren van eene kade langs de Donge eu de Ainer, onder de gemeente Raamsdouk en Made en Drimme- len, provincie Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor de verlegging vau de uitmonding van de Maas, begrooting f 1610 2. Het uitvoeren van krib- en bagger- werken ia de rivier de Boven Merwede nabij Woudrichem, begrooting f32800. 8. Het aanbrengen van eene bodemvoor ziening in den bovenmoud van liet ontwor pen afwateringskanaal vau 's Hertogenbosch naar DrongeLn, provincie Noord-Brabant, behoorende tot de werken tot verlegging van de uitmonding der rivier de Maas, begrooting f 15500. Militie-Commissaris (tot een goedge- keurden milicien). »Heb je ook met paarden omgegaan Dan kun je bij de cavalerie komen. Rekruut. Neen luitenant 'k was al- tied bij de koeie. Overste. >Dan maar bij de infanterie.1 Keuring nationale militie. Dokter. »Heb je ook eenig lichaams gebrek Loteling. »Ja, meneer, kromme vin- gersc. Dokter. »En hoe waren die vroeger?1 Loteling (zijn vingers uitstrekkend) >Zóó meneer l1

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 9