Nummer 2. Donderdag 4 Januari 1906. 29e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tl H U 1}Tl ZWAARD. AKT00N T I E L E BEKENDMAKING Het motor- én fijwiel-reglement FEUILLE'I ON. BUITENLAN d. Engeland. Rusland. 1; rw..'/:.,':.:.' U I T (i b v k u Liafslnalsrlf Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advkrtkntikn 1—7 regels f 0.00 daarboven 8 cent per regel, groot* letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel KAMERS VAN ARBEID Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen in hernr.ering de volgende bepalingen van het Koninkijk" besluit van den 6 .lanuari 1898 Staatsblad No. 20. Artikel 1. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf maakt vóór 1=) Januari van elk jaar een lijst of zoo noodig lijsten op en naman en voornamen der personen, die in zijn bedrijf binnen het gebied eener Kamer van Arbeid, waarin het bedrijf is vertegenwoordigd, als patroons, of in iijn dierst al werklieden werk- ■l kam zijn of geweest zijn met inachtneming van hetgeen in de volgende artikelen is bepaald. Artikel 4 Z jn de personen, bedoeld in het eerste lid van ar'.ikcl 2 tllet eerste lid van art. 2 luidt: Op de in artikel 1 bedoelde lijsten worden vermeld zij, die bij hetzelfde hoofd of bij denzcltden bestuurder werkzaam zijn geweest gedurende het laatst verloopen kalenderjaar.) slechts in ééne gemeente werkzaam geweest, dan zendt het hoofd of de bestuurder vóó-15 Januari eene in art. 1 bedoelde lijst, waarop die perso nen zijn vermeld, aan Burgemeester en Wethou ders der genoemde gemeente. Aitikel 5. Zijn de personen, bedoeld ir. het aers'e lid van art. 2, in meer dan ééne gemeen!a werkzaam geweest, dan zendt het hoofd of de bestuurder voor 15 Januari eene lijst, als in »it. 1 bedoeld, waas op hunne namen zijn vermeld, aan Burgemeester en Wethouder» der gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zijn geweest. Artikel 7. Hij, die gedurende het laatst ver loopen kalendefjaar of gedurende den tijd, die, ingevolge art. 76 voor kalenderjaar geldt met in het bedrijf van hetzelfde hoofd oiden zelfden bestuurder werkzaam is geweest en die aan spraak kan maken om geplaatst te worden op ccne kieze-Blijs», ia bevoegd daarvan voor 15 Januari aangifte te doen bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar h i werkzaam is geweest of het laatst werkzaam fs geweest. De in art. 1 bedoelde lijsten en de in art. 7 bedoelde aangiften zijn op de secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar. Met nadiuk wordt er op gewezen, dat het niet ontvangen van de in art. 1 bedoelde lijsten niet ontheft van de verplichting tot het invullen en het tijdig inleveren bij Burgemeester en Wet houders. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk' K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. rau LIEMPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maukt bekend, dat het onderzoek naar do ge oefendheid der lotellngen, die dingen ne.ar het getuigschrift voor militairen bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid ol wel voor beiden, zal gehouden worden op 9 Janunri 1900 om één uur namiddag te 's Hertogenbosch in de Citadelkazerne. De Burgemeester van W alwijk K. DE VAN DER SCHUEREN. Wat alle gebruikers van den open baren weg dienen te weten. Steeds naar rechts uitwijken. Bij het inhalen van anderen aan den linkerkant passeeren. Als men ingehaald wordt, rechts hou den en behoorlijk plaats maken. Rijwielpaden worden beschouwd als een afzonderlijken weg. Ze mogen zonder noodzaak niet dan met motorfietsen of rijwielen bereden worden. Voor deze moet, na tijdige waarschu wing, door ieder het rijwielpad worden verlaten. Rij- of voertuigen, paarden of vee en ook voetgangers moeten behoorlijk ruimte voor passeeren laten aan motor rijtuigen of wielrijders, Alle rij- of voertuigen, behalve krui wagens, kinderwagens e. d., moeten een uur na zonsondergang een brandende lantaarn voeren links aan de voorzijde van den wagen. Uitzonderingen voor heldere zomer nachten of bij lichte maan bestaan niet. Alleen voor voertuigen rijdende op kunstwegen geldt deze bepaling. Wat iedere automobielbestuurder dient te weten. Een auto zwaarder dan 350 Kg. of met meer dan 2 M, radstand, moet achteruit kunnen rijden. Minstens twee krachtige, afzonderlijke remmen zijn noodig- Van een half uur na zonsondergang twee brandende ongekleurde lantaarns ter v\ eerszijden van het rijtuig. Ook als dit stilstaat. Als geluidsignaal mag uitsluitend een hoorn of trompet gebruikt worden (geen bel). Stil houden en den motor stop zetten als de veiligheid van het verkeer dit vordert- Een auto mag niet onbeheerd op den weg staan, dan met in rust gebraebten motor. Motordriewielers of motorfietsen met voorspan- of aanhang wagentje worden als auto's beschouwd. Wielerpaden mogen niet bereden wor den. Een auto moet aan de voor- en ach terzijde een steeds behoorlijk zichtbaar nummer met letter hebben (wit op don kerblauw veld.) Het nummer met letter aan de achter zijde moet na zonsondergang verlicht worden. Autobestuurders moeten van een rijbe wijs voorzien zijn De Commissaris der Koningin in iedere Provincie geeft de nummers en letters uit en de rijbewijzen. Personen beneden 18 jaar mogen geen automobielen besturen Wat ieder motor-wielrijder behoort te weten. Een motor-wielrijder moet na zons ondergang minstens een lantaarn voeren. Een stilstaand motor-rijwiel behoeft in donker niet verlicht te zijn. Een motor-rijwiel moet aan weerskan ten voorzien zijn vah een nummer met letter (wit op blauw veld) Een moterwielrijder mag de wieler paden berijden. Bij het inhalen van een ander motor fietser of van een wielrijder moet de snellere rijder het pad verlaten en aan den kant van den hootdweg voorbij gaan Personen beneden 16 jaar mogen geen motorrijwielen besturen. Verder gelden dezelfde bepalingen als voor auto-bestuurders. Wat ieder wielrijder moet weten. Voor een rijwiel met z.g. freewheel (doorlooper) is minstens een rem noodig. Voor andere rijwielen is een rem niet voorgeschreven, maar plaatselijke bestu ren kunnen dit doen. Een wielrijder mag (na 1 Februari as.) geen ander geluidsignaal dan een bel gebruiken. Een half uur na zonsondergang moet een rijwiel een brandende ongekleurde lantaarn voeren. Een wielrijder moet stilhouden wanneer de veiligheid van het verkeer dit vordert. hunne nieuwjaarsartikelen aanslaan is niet bemoedigend, en de politieke hemel was zelden of nooit zoo bewolkt als bij den aanvang van 1906. De twee erf vijanden staan zoo wantrouwend in alfes tegenover elkander, dat het niet te verwonderen zal zijn, als 1906 ons groote verrassingen brengt, die voor Europa verschrikkelijk zouden zijn. Direct gevaar bestaat er natuurlijk niet maar de agitatie wordt er niet min der op; dan weer een onvoorzichtige of uitdagende uiting van een vorst of rijks kanselier, aan de andere zijde tijdingen van mobilisatie, terugroepen van verlof enz, in 't kort de inzet is zeer duister en onheilspellend. uur voor men hem verwachtte en werd getrokken door vier locomotieven, terwijl een vijfde vooruitreed om den weg te verkennen. De soldaten zijn trouw gebleven en de opstandelingen lebben zich meest allen aan den be kenden generaal Mitschensko overge geven. De vreemdelingenwet is den len Ja nuari in Engeland in werking getreden. Van 42 immigranten uit Hamburg is aan 7 krachtens die nieuwe wet de lan- ding geweigerd uit hoofde van hun on voldoende middelen van bestaan. lieldenroman van HENRYK. SIENKIEWICZ. voor De Echo van het Zuidenvertaald door II 71 ERDE BOEK. HOOFDSTUK VI. (115) "f Wacht even... (En Wolodowski begon de machines te tellen, die door de kozak ken waren opgericht.) Een, twee, drie... alle duivels zij hebben er heel wat... vier vijf, zes, zij hijschen ze nog booger zeven acht,... zij zullen ons als konijnen neer schieten, ik kan ze prachtig zien, de zon valt er juist op... elf, twaalf: Plotseling hield Michel op met tellen. Wat is dat zeide hij met een vreemde stem. Waar dan Daar op die machine, de hoogste een gehangene. Zagloba keek in de aangegeven richting. Ja, op de hoogste der ladders, waarvan af de boogschutters hunne pijlen schoten, was nan een touw een inenschelijk lichaam opgehangen. Het schudde links en rechts bij iedere beweging van de machine. Dat is zoo, zeide Zagloba, Hij wendde zich naar zijn vriend, en zag hem bleek worden als een lijk. Groote God, riep Wolodowski uit met een verschrikkelijke stem, ja hij is het Lon- giuus. Een dof rumoer ging over de vestingen. De toon die de leidende bladen in Frankrijk, Duitschland en Engeland in Het telegraafagentschap verneemt van beslist betrouwbare zijde, dat de revolutionnaire beweging in Rusland op het oogenblik tot staan is gekomen de geheele mislukking van den opstand is een kwestie van enkele weken de revo lutionnaire beweging is voor geweld gezwicht en heeft zich bovendien in de oogen van het volk in discrediet ge bracht. De telegrammen brengen de laatste bijzonderheden over het oproer te Mos kou, dat nu tot het verleden behoort. Er zijn nog heel wat huizen aldaar door de artillerie gebombardeerd. Een bende opstandelingen trachtte zich meester te maken van het politiebureau, maar werd met groote verliezen afgeslagen Op vele plaatsen zijn te Moskou ge weerschoten gewisseld en barricaden opgeworpen. Het geheele Pressnaja- kwartier stond Zaterdag in vuur. Het Semenoffsky-regiment slaagde er in per trein Moskou te bereiken, doordat de waakzaamheid der revolutionnairen een oogenblik verminderd was. De trein die de soldaten aanbracht kwam twee Zngloba met het hoofd achterover en de handen voor de oogen zuchtte Jezus, Maria! Jezus,-Maria Het rumoer ging over iu een verward tumult van kreten en uitroepen, daarna in een formeel gebrul. De troepen op de ves tingen hadden bemerkt dat aan dat koord Longinus Podbipieta hing. Zagloba défed zijne handen van zijn aan gezicht weg. Hij was verschrikkelijk om aau te zien... Hij was woedend, het schuim stond op zijn mond Bloedbloed loeide hij met een woeste stem. Hij sprong in de grachtDaar na sprongen allen die op de wallen waren hem na. Geen kracht, geen wil, zelfs dien van Yaréir.a niet, zou deze, uiting van woede hebben kunnen temmen, zij klauter den tegen deu anderen kant op, de, een op de schouders van andere, en de tanden en nagels klamten zich krampachtig in de taluds, toen, eenmaal in de vlakte, liepen zij voort zonder terug te keeren, of zich te overtuigen van hun aantal. De machim s braakten hun bommen. Niets gaf voor hen; Zagloba was vooraan als een woedende stier De kozakken kwamen ook vooruit, en toen was 't een lawaai of twee muren invielen. De goedverzadigde honden kunnen het niet lang uithouden tegen uitgehongerde wolven. Teruggeslagen en toegetakeld door sabel slagen, gingen de kozakken op de vlucht. Zagloba had zich midden in den .stiijd geworpen als een leeuwin welker jongen men heeft afgenomen, hij schuimde, sloeg en doodde alles wnt onder zijn bereik kwatn. Eene groote ruimte kwam om hem heen, terwijl Wolodowski aan zijne zijde werk verrichte als een verwoestend vuur... zij vermoordden de boogschutters boven op hunne ladders, wierpen zich ep de vluchte lingen en eindelijk tot de werkelijkheid ge komen, ontdeden zij het lichaam van hun makker van de machiue p,n lieten het zacht ter aarde glijden. Zagloba wierp zich op het lijk en bedekte het met kussen en tranen. Wolodowski kon eveneeus zijne tranen niet meer bedwingen. Het lichaam van den held wa> met wonden overladen. Op het gelaat lag nog die kalme onschuld, slechts door een pijl was het aan gezicht getroffen. D? oogen gesloten, met een glimlach om de lippen scheen hij te slapen. Zijne vrienden lichtten hem op. Zij gingen naar de wallen terug belast met dezen kostbaren last, om die iu de kapel te leggen. Pater Macha sprak de lijkrede uit, Hij schet ste dit ernstige kuischc leven, met zulk eene welsprekendheid, dat men zich bij 't gezicht van de eenvoudige dookskist van dezen on versaagde» ridder zeer klein en akelig achtte. Toen de redenaar het vertrek en de dood van Longinus vei haalde, kon hij zich Diet meer bedwingen en begon te weeuen. De emotie deride zich ook aan de toe hoorders mede. Allen schreiden de hertog, generaals, de soldaten maar vooral de vrien den van den overledene. Vanaf het kerkhof gingen zij naar de wapenplaats. Zij liepen heel stil; maar de soldaten, die in groepjes bij elkander stonden spraken over Longinus? Wat was het een mooie begrafenis, zeide de een. Maar hij heeft het ook verdiend, zeide een andere. Wie zo u zich er mee willtn belasten, den koning te bereiken. Ik heb hooren zeggen, hernam een derde, dat zich verschillende officieren hebben aangeboden, om dit avontuur te wagen m <ar dit afschrikwekkend voorbeeld zal hun wel de lust ontnemen. Dat is het onmogelijke probeeren. Bovenstaand is de korte samenvatting van den toestand op 't oogenblik. Maar voor het zoover is gekomen, heeft het er geweldig gespannen, wij zullen nog een paar bijzonderheden daarvan geven. Het grootste deel van het herstel der orde te Moskou is wel het werk ge weest van het Semenofski-(garde-)regi- ment, waarover ook al bedenkelijke ge ruchten hebben geloopen, die wel even min waar zullen zijn geweest als die over iet Kexholmsche regiment. Het Seme- nofski-regiment kwam juist van pas. Nau welijks uit den trein, had het met de bajonet op het geweer het Jaroslof-sta tion te ontruimen, zooals men weet. Dat dit zoo goed gelukte was voer een deel te danken aan de wijze, waarop de trein met het regiment de revolutionnairen verrastte. Krachtens ontvangen inlich tingen verwachtten dezen den trein eerst twee uren later dan hij werkelijk aan kwam. Voor iemand er op verdacht was stoomde een verkenningslocomotief het station binnen, gevolgd door den niet minder dan vier machines getrokken trein. Bij den bajonetaanval, die terstond volgde, vielen, naar verluidt, 160 op standelingen. Dat was het begin van het einde. De geregelde gevechten begonnen toen te gen de barricades, de opstandelingen boden den vo'genden dag aan zich over te geven, mits hun vrijen aftocht en behoud van wapenen werd verzekerd. Dat is echter geweigerd. Toen trokken de opstandelingen zich samen in de wijk Presna en de laatste telegrammen loopen over de geruchten in die wijk. Het Rus sische telegraafschap meldde daarom trent Het huis van Koepsjinski, in het stads gedeelte Presna, waarin vele opstande lingen gevlucht waren, is stormenderhand genomen. Vervolgens werd een hevig artillerievuur gericht op de fabriek van EeD hagedis kan nog niet vrij door de vijandelijke gelederen komen. Ja zeker een echte dwaasheid De groep ging door. Jan, hebt gij 't gehoord vroeg Wolo dowski. Ja, nu is 't mijn beurt. Jan, gij kent mij reeds lang niet waar? gij weet dat ik voor geen rnkel gevaar wijk maar wat gij wilt gaan doen staat gelijk aan een zelfmoord. Geef mij uw eerewoord als ridder, dat gij me niet zult volgen als ik omkom. Neen dat niet. Nu, ziet Ge 1 Laat u dan vergezellen. De hertog heeft het ons verboden En als soldaat moet gij gehoorzamen. Michel zweeg even en daarna hernam hij De nacht is te heldervertrek van daag niet. Ik had ook liever dat het donker was, antwoordde Jan, maar ieder uponthoud is onmogelijk. Wij zijn geheel door ons kruit, onze levensmiddelen, alles is op 1 De soldaten beginnen den grond om te werken, om er wortelen te zoeken anderen hebben slecht tandvleesch omdat ze vuiligheid moeten eten. Neen, neen! Ik ga vandaag.... over eeuige oogenblikkenik heb al afscheid van den hertog genomen 1 Wolodowski begreep dat er niets aau te doen was. Welken weg deukt gij te volgen t vroeg hij. Ik heb het den heriog gezegd, eerst moet ik bij de gracht komen, ik zal de oevers volgen tot ik roud het vijandelijk kamp ben en de hertog «temt toe, dat zulks de beste en zekerste weg is. Vooruit 1 besloot Michel, het is veel rot mrijker als soldaat te vallen, dan zijn leven in zijn bed te eindigen. Dat God u leide... Mocht ik u hierbeneden niet meer terugzien, ik zal u nooit vergeten. Dank voor uwe vriendschap.,.. Luister Michel, als ik onder hunne slagen val, zullen zij niet meer 't genoegen hebben om mij ten toon te stellen, evenals mijn beste vriend Longiuus; de les heeft hem te duur gekost.... Maar zij zullen er op de een of andere wijze toch wel mee pronken en dan moet de oudo Zawila, aau Chmielnicky mijn lichaam terugvragen. Ik zou niet gaarne dienen als eten voor hunne honden. Dat zal gebeuren, zeide de kleine ruiter. Zagleba luisterde half. Hij had geen energie genoeg meer om tegen het besluit van Jan op te komeD, ook niet om het goed te keuren, hij zuchtte eenige malen met zachtte stem Gisteren Longinus, heden Jan. O, mijn God 1 Moed en vertrouwen zeide Wolodowski. Mijn vriend Jan murmelde de oude edelman. Hij kon niets meer zeggen...-, maar rustte met zijn grijs hoofd tegen de borst van den krijgsman die het omkneld hield als van een klein kind. Een uur later begaf Jan zich in de gracht. Hij moest natuurlijk er aan denkeu zoo gauw mogelijk uit het water te komen, dat daar stroomde als een zilveren keten, ieder donker voorwerp toch zou onmiddellijk opgemerkt worden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1