Nummer 5. Zondag 14 Januari 1906. J aargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. LANDBOUW,""'* A N T 0 0 N TIELEI, ^buuenland. OXie België. Duitschland. Frankrijk Rusland. Japan. BINNENLAND. Rechtzaken. 1 T GEVER: Wat meer kracht er achter. Wi/ De Echo v Waalw|jkütlie en f.insslraalsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond A b o n n e in e n t s p r ij s per 8 maanden f Ü."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advbrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De meuschen stonden er gewoon versteld van. Jaren en jaren had Peer Vrouwenzoo heette de boer aan den dijk, de hoeve, die hij van zijn oom in pacht had, zoo maar slapjes onderhouden. Met zijn zes beesten en twee paarden op stal, knn hij nog niet het vierde deel van den mest maken, dien hij noodig hpd. En aan kunstmest kon hij nog niet denken. Een enkel baaltje supar- phosphaat was het eenige, dat hij kocht. Chilisalpeter was hem veel te duur. Zijn oogs ten waren dan ook altijd beneden het mid delmatige geweest. Het gebeurde vaak, dat hij niet meer dan 20 ik 22 H.L. graan (tar we) van den bunder baalde en zijn stroo was naar evenredigheid,'ongeveer 3000 K G. was zooal het meest. En dan was tarwe nog zijn hoofdgewas, waaraan hij ten mir.ste nog wat stalmest gaf. Suikerbieten, Karwei en dergelijke veeleischende gewassen dorst hij niet te verbouwen. Zijn hooilauden waren erbarmelijk. Iu het begin, jaren geladen, had hij zijn weiden nog eens gtkalkt, raar dat was hem op den duur niet bevallen natuurlijk niet, want hij gaf niets anders dan kalk, n.l. geen gier, geen kunstmest en nu stelde hij zich tevreden met een 2000 K. G. hooi van de Hectare. Zoo had Peer al vele jaren aangesukkeld. En hij stond in de streek bekend als een slechte boer. Dat wist hij zelf heel goed. En soms sprak hij er ook wel eens over. En dan was zijn gewoon gezegde „Als ik maar eens geld had.' Eu nu op eens, wat er gebeurd was be greep niemand, maar een feit was het, dat de hoeve van Peer Vrouwen veranderd was als bij tooverslag. De meuschen stonden er gewoon versteld van. Peer was begonnen met suikerbieten, kool-aad en karwei te zaaien ziju tarwe stond prachtig, zijn wei den en hooivelden zagen er 1 eter uit. 't Was alles nog niet zooals het wezen moest, maar het verschil tusschen twee jaar geleden en nu was toch iu het oogvallend. En wie was de kunstenaar, die de hoeve van Peer Vrou wen had omgetooverd Dat was de kunst mest. Dat was in de eerste plaats dc chili salpeter. Luister, hoe het gebeurde. Eens op een avond in de maand Septem ber, zat hij des avonds achter zijn huis zijn pijpje te rooken en wat uit te rusten van het werk want Peer werkte zeil hard mee toen de Burgemeester van het dorp op zijn werf kwam en met hem ongeveer het volgende gesprek had. Burgemeester. Hoor eens Peer, ik kan het niet langer aanzien, zooaD gij de boerderij van je oom verwaarloosd. De man is zelf le oud en kan er niet9 meer van zien, maar ik ben altijd een vriend van hem geweest en daarom wil ik er me eens mee bemoeien. Weet ge wel, dat ge elk jaar een kapitaal in den grond laat zitten, dat ge er niet uithaalt en toch zoudt kunnen uithalen Ge boert te slap, Peer. Ge moet er een beetje meer kracht achter zetten. Peer. Ja, ik weet er alles vaD. Burge meester maar hoe Burgemeester. Hoe Ge weet toch wel, dat we tegenwoordig den grond kunnen dwingen. Hoe meer geld we er insteken, hoe meer we er uithalen. Kijk eens naar je buurlui Wat halen zij niet meer van hun land dan gij. Aan den grond ligt het niet Waut die is best, even goed als die van anderen. Maar kijk eens wat zij niet al voor kunstmest koopen. Vertel me eens, hoeveel chilisalpeter hebt ge al vau je leven hier op de hoeve gebracht? Peer. Als ik maar geld had. Burgemeester. Geld Goed, daarvoor ben ik juist gekomen. Ik zal je geld leenen. Zooveel ge wilt, mits ge alles voor kuist- rne-t gebruikt. Begin met het volgende jaar op elk gptuct een baal Chilisalpeter te zaaien. En koop ook wat meer superpbosphaat, En ga goed na, hoeveel winst ge er door maakt. Geef dan verder elk jaar 50 K G. per bun der meer, zoolang tot ge geen meeropbrengst meer krijgt door grootere. giften chilisalpe ter. Ge moet dus niet probeeren, om zoo weinig mogelijk chilisalpeter te geven, doch ge moet trachten te weten te koinen, hoe veel ge kunt geven om de grootste opbrengst n de rijkste oogsten te winnen. Dat is tegen woordig de eenig ware manier om landbouw te drijven. We moeten er zooveel mogelijk kracht bijzetten. Dus, zooals afgesproken is, ge kunt bij mij het geld krijgen. Ik denk, dat hej niet lang noodig zal zijn, want ge zult het gauw genoeg zelf kunnen betalen. Eu wat ik zeggen wou Peer, denk er aan, dat ge ook op je hooiland een baal chili salpeter op 't gemet gooit in bet voorjaar tn natuurlijk ook superpbosphaat, maar het chilisalpeter vergeet je in geen geval 't Is misschien wel een weinig te veel, maar je land heeft zoolang honger geleden, 't mag nu wel eens zijn buik vol krijgen.* En daarmede stapte de burgemeester op. En van dien dag af dateert' de verande ring in de boerderij van Peer Vrouwen. En zijn hoeve is er op 't oogenblik eene, waar zoo intensief (krach'ig) mogelijk geboerd wordt. Peer haalt er elk jear uit wat hij kan. Hij heeft verleden jaar op eenigszins zavelachtigen grond met een bemesting van 400 K. G. chilisapf ter, 600 K(. G. superphos- phaat en 800 K. G. kaïniet de prachtigste suikerbieten gewonnen, waarmede heel wat rijksdaalders in zijn kast zijn gekomen. Het geld aan den burgemeester is al lang afbe taald en als Peer zoo doorgaat, waaraan geen twijfel bestaat dan wordt hij nog eens een rijk en welgesteld man en dat zal hij alleen aan den kunstmest, doch vooral aan het chilisalpeter te danken hebben, want zonder het laatste is 6ern intensieve cultuur mogelijk Weer heeft de regeering toegegeven in zake de havenwerken en forten in Antwerpen, nl. besloten is de wetsont werpen van havenwerken en fortenbouw te scheiden, dus die komen afzonderlijk in behandeling, waardoor dus de haven werken veel meer kans krijgen. De Tagliche Rundschau verklapt, dat de sociaal-democraten in Berlijn, die op 21 Jan. een groote kiesrecht-betooging op touw willen zetten, van plan zijn in optocht naar het paleis te trekken, maar tevens, dat het plein voor het paleis en de toegangen afgezet zullen worden, ter wijl de politie elke poging tot rustver storing met kracht te keer zal gaan. Alle aanwezige troepen worden gereed gehouden om de politie zoo noodig bij te springen. En worden politie en mi litairen gedwongen gebruik te maken van hun wapenen, dan zullen ze zonder eenige zachtzinnigheid te werk gaan 1 Taluzot, de directeur van de »Prin- temps", die met de dubbeltjes van de menschen, welke hun geld hadden be legd in de spaarkas van de »Printemps", was gaan speculeeren, heeft gisteren terecht gestaan. Hij beweerde, dat hij alleen gespeculeerd had om de rente van de inleggers te kunnen betalen. Ja- luzot had er niet minder dan 3 millioen francs voor gebruikt. Het proces duurt voort. De presidentskeuze zal plaats heb ben 16 Januari a. s. Candidaten zijn Doumer en Fallieris presidenten van Kamer en senaat. De mannen van het »bloc« werken heftig tegen Doumer. De meerderheid welke op het Congres te Versailles behaald zal moeten worden bedraagt ongeveer 420. En nu kan men ongeveer uitrekenen, dat Doumer op een 400 en Fallières ook op 'n 400 stemmen zal kunnen rekenen. De beslissing hangt echter van onzekere elementen af. Het bloc vergadert den dag vóór de verkiezing en zal dan uitmaken, wie de candidaat zijn zal. Dat is alvast heel se- kuur, en maakt de bloc-candidatuur sterk- Intusschen, de beslissing hangt gelijk we zeiden van onzekere elementen af. Gaston Leroux van de Matin seint uit St. Petersburg: De Kerstfeesten loo- pen ten einde en de Nieuwjaarsdagen staan voor de deur. Deze dagen vormen een soort politieken wapenstilstand, die door iedereen wordt geëerbiedigd. De laatste week was gewijd aan godsdienst oefeningen en familiebijeenkomsten, nu en dan echter gestoord door de nog steeds voortdurende gevangennemingen. De regeering schijnt meesteres van den toestand te zijn, tenminste voor het oogenblikze maakt daarvan gebruik om de revolutionnaire elementen, die het haar misschien nog lastig zouden kunnen maken, op te bergen. Men kan gerust zeggen, dat van Moskou tot St. Peters burg de gewenschte rust heerscht, en al zijn de berichten, die wij uit de pro vincies krijgen, allesbehalve gunstig, dat zal spoedig verloopen. De gouverneur-generaal van Lijfland heeft bepaald, dat, wanneer nogmaals een landgoed in de asch wordt gelegd, hij alle boerenhofsteden binnen een kring van 25 kilometer door de troepen in brand zal laten steken. De groote verandering in Finland, het herstel van het grootvorstendom, wordt langzaam aan doorgevoerd. Een paar weken geleden heeft de openlijke capi tulatie plaats gevonden. De zeven gou vernementen van het land, die gestaan hebben onder de volgelingen van de Plehwesche school, worden thans be stuurd door Finnen.- Drie van hen zijn zelfs uit \erbanning teruggekeerden. Doch allen waren vroeger reeds ambte naren, die bij den overgang van het oude naar het nieuwe régime, geen werk tuigen wenschten te zijn in handen van de knevelaars. En eenige dagen geleden is de Landdag-zitting geopend nadat er langen tijd geen sprake was van een Landdag namens den Czaar met een troonrede, zooals de gewoonte is in constitutioneele rijken. Thans zullen de recruten weer opkomen om dienst te nemen in de Finsche regimenten, die hun eigen standaard krijgen. Uit de balans van de troebelen te Moskou, opgemaakt door een Russisch blad, blijkt, dat in de 47 ziekenhuizen en hulpposten binnen zijn gebracht 548 dooden en 1065 gewonden. Er was een kind bij onder het jaar, één van even een jaar, 5 kinderen van 5 tot tien jaar, 78 van 10 tot 15 jaar enz. Het meest zijn gevallen personen van 15 tot 25 jaar, onder wie de studenten. Van de vrouwen, die gedood of gewond werden, waren er 11 jonger dan 15 jaar. Het Japansche leger en de vloot zul len, ter erkenning van hunne diensten, 190 millioen gulden in schatkistbiljetten ten geschenke krijgen. Soldaten en ma trozen zullen evengoed als officieren in het geschenk deelen, overeenkomstig den rang dien zij hebben- Maar alle bi- zondere diensten zullen extra beloond worden. Oproep. Aan alle katholieke onderwijzers (hoof- den-onderwijzers en onderwijzeressen) in Nederland. Collega's 1 Te Nijmegen is 6 Jan. j. 1. opgericht de lang verwachte Bond van katholieke onaer- icijzers in Nederland Deze nieu-ve Bond stelt zich, met in achtneming der katholieke beginselen, ten doel 1. het katholiek onderwijs in Nederland te bevorderen. 2. de belangen van alle katholieke on derwijzer» in Nederland, zoowel de bijzon dere als de openbare, zoo krachtig mogelijk te behartigen. Collega'», zoo gij instemt met ons streven treedt dan toe tot onzen bond, en zendt s. v. p. als blijk daarvan, zoo spoedig mo gelijk een kaartje, aan den secretaris van 't Voorloopig Be»luur, den heer A. II. MOO- NEN te VAALS (L.) Op 27 Jan. a. s. komt 't Voorloopig Bestuur, tc Venloo bijeen, om 'n regkment en 'n program van actie te ontwerpen. Afdrukken hiervan woiden dan gezonden aan alle voorloopige leden. Deze zullen 11 Februari a. s. (uur en plaats worden nader bekend gemaakt) vergaderen, om 't regle ment en 't program vast tc stellen, een hoofdbestuur te kiezen, enz. Collega's, hoofden, onderwijzers en onder wijzeressen, sluit U allen aan bij deu Bond van katholieke onderwijzers in Nederland Dat hij groeie en bloeie I 't Voorloopig Bestuur J. MEYER, Babberich (Gld.) J. H. M. DONKERS, Angeren (Gld.) H. WASSENBERG, Groesheek (Gld) LEON BOUMAN, Nieuwkuik (N.-Br.) D. RAMAEKERS, Beugen (N.-Br.) A. II. MOONEN, V*als (L.), secretaris, Finuncieele Catastrophe te Amsterdam. Het onderzoek in deze zaak vordert zeer langzaam, hoewel met grooten ijver wordt gewerkt. Er zullen wel eenige maanden verloopen voordat met zekerheid iets van den stand van zaken kan worden medege deeld. Er moet o. m. nog een sccountant worden aangewezen voor het onderzoek der boeken voorts moet de heer Maes te Parijs per rogataire commissie worden gehoord. Met deze beide aangelegenheden zijn weken gemoeid. Naar de Tel. van betrouwbare zijde verneemt, bediagen de verduisteringen bij de Hollandscbe Hypotheekbank f 1,600,000 aan pandbrieven, f200,000 aan kasmiddelen, f400,000 aan prolongatiegelden. De Ned. Financier en Kapitalist heeft volgens de verduisterde nummers van uit gelote pandbrieven, uitgerekend, dat de knoeierijen reeds in 1900 begonnen zijn. Uit het voorloopig justieel onderzoek naar de gppleegde malversatiën bij de Nederl. Maatschappij voor Zekerheidsstelling, i9 thans met zekerheid gebleken, dat voor deze maatsehappij de gepleegde verduiste ringen bijna één millioen vier honderddui zend gulden bedragen 1 Onderscheiding. Het heeft Z. H. Pius X behaagd de firma Wed. J. R. van Rossum te Utrecht te benoemen t«»t Pauselijk uitgever. Onze Ministers. Jongens, jongens, wat krijgt miuister Kraus van alle kanten smeer. Gisteren heb- ben we een stukje uit de Arnh. Crt. gege ven, maar dat is slechts kinderspel iu ver gelijking met de fulminante artikelen van Hbld., Utr. Dbl. e. a, Een minister van Nederland als ingenieur in dienst ecner vreemde mogendheid, dat wekt hevige verontwaaidiging. De meeste bladen zijn van oordeel, dat de heer Kraus de porte feuille niet had mogen aannemen. Een kranig ministerie hebben we toch 1 Dat waggelt, al» geheel, op slecht» 24 stemmen. En de ministers apart, als hoofden hunner departementen, »taan al evenmin sterk. Miuister Kraus, nu, dat heb je pas gehoord. Miuister Staal, door links overboord gewor pen, wordt bij de gratie der oppositie boven water gehouden. De Meester, in den lande geliefd(l) als belastingverhooger, door conser vatieven belaagd, wijl hij te ver, door democraten bestookt, omdat hij niet ver ge noeg gaat. Minister Veegens, wien het al tweemaal mislukt is de geboorte-akte van zijn departement te redigeeren en die dus nog niet officieel bestaat. Wie doet er nog een bod op het restan- tje D. v. N. Vrede-tentoonstelling. Naar ons wordt medegedeeld zal op 5 Februari a.s. in hei gebouw vsn Kunsten en Wetenschappen te Utrecht eene verga dering worden gehouden, waarin de ont# weTpslatuten zullen worden behandeld voor de te stichten Internationale Vereeniging V rede-tentoonstelling.' Het doel dier Vereeniging is de inwijding van het Vredespaleis te Den Haag (Caruegiestichting) tot ecu gobeurte- nis te makeu, waarop gedurende langen tijd de aandacht van hot geheele wereld gevestigd zal zijn en daardoor te bevorderen dal een internationalen rechtstoestand ont staat die den bloedigen strijd kan vervan- gen. De middelen om hiertoe te geraken zijn in de ontwerp statuten als volgt genocind. a. het tot stand brengen en houden eener Wereld-vredetentoonstelling iu Ne derland, bij gelegenheid van de voltooiing en inwijding van het Vrcdepal^s (Caruegie stichting) te 's-Gavenhage. :r. b. het inriohten van internationale con gressen en het doen houden van voordrachten. c. het zoeken van samenwerking met vcreenigingen, die een gelijksoortig doel beoogen. d. het uitgeven van geschriften. Men verzocht ons mede te deelen, dat de uitnoodigingen tot het bijwonen der vergadering, met afdruk der ontwerp-statuten binnen enkele dagen worden verzonden aan hen, die zich reed» als stichter opgaven. De lijst van stichters, die wij het laatst zagen, bevat ruim 400 namen, waaronder vele van eerste personen hier te lande. Wij hebben verder de kleine brochure en statuten van het voorloopig comité met genoegen ingezien, en verklaren onze volle sympathie met het streven om het vredes- idee zooveel mogelijk ingang te doen vinden, dat toch is 't hoofddoel der iuteruationale Vereeniging Vrede-tentoonstelling* en ho pen dat ook uit deze streek zooveel mo gelijk leden zullen toetreden, dat men kan worden voor fl.50 eenmaal te betalen en waai door men dan verklaart tegenstander te zijn van den bloedigen strijd. Ook kan men lid-begunstiger, en donateur zijn en stichter, ais men minstens f 25 in de stichtingskosten bijdraagt. Ouder de mede-stichters komt o.m. voor de heer J. Bernard Timmermans Wz'«. alhier. Ziekenverpleging door Katholieken. Wij Qntviugen een uitvoerig-coinuniqué omtrent de lang gewenschte oprichting eener „Vereeniging tot bevordering van K. Zieken verpleging,' die onder 't centraal bestuur staat van een aantal kath. doktoren uit Brabant en Limburg. IJet spijt ons ten zeerste dat het ons onmogelijk is dit stuk thans in zijn geheel te publicecse», laten wij daarom alleen zeggen dat de vereeniging wetenschappelijke opleiding voor vei pleging zal geven, dat bijeeukoinsteu worden gehou den waar de belangen der ziekenverpleging zuilen worden besproken, en dat men ge woon lid kan worden tegen betaling van slechts f 1 per jaar. Kath. Soelale Actie. Wij ontvingen no. 4 van de Mededeelingen van het centraal bureau van de Kath. Sociale Actie. Onder het vele belangrijke dat ook deze Mededeelingen weer bevatten, treft on» vooral een artikeltje getiteld; „De katholieke actie ten plattelande' te meer daar wij indertijd deze zaak in ons blad bespraken en daaromtrent eene mededeeling van Mr. Aalberae ontvingen. Wij zullen dit stuk in ons volgeed nummer opnemen, daar het onze volkomen instemming weg draagt. Lotisieo. In hooger beroep deed de rechtbank te 's Gravenhage uitspraak in de zaak van de Eerste Nederiandsche Maat schappij tot Verzekering van Risico in Loterijen», (meer algemeen bekend onder den naam »Lotisico»), aan wie door den kantonrechter eene boete was opgelegd van 100 gulden, wegens overtreding der loterijwet van 1905. De rechtbank vernietigde het vonnis van den Haagschen kantonrechter en ontsloeg Lotisieo van alle rechtsvervol-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5