Nummer 6. Donderdag 18 Januari 1906. 4^9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. te m Et\ te mm. DE KATHOLIEKE SOCIALE ACTIE A H TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. BEKENDMAKING. Uitgever: EUILLE7 0N. BUITENLAND. Frankrijk Nationale Militie. De khan flRSaf2£S3re33£E£3BS£; iiiptraalsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den W A A L W IJ K. Advkrtkntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een g-oot aantal regels en advertenties bij abonnement worden spcciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Ontheffing van werkclijken dienst voor geestelijken enz Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter kennis van hen die alhier voor de Militie werdcu ingeschreven en die in gevolge ort. 113 le zinsnede der Militiewet 1901 op hun e aanvrage telkens voor een jaar of min der, ontheffing van werkclijken dienst kunnen erlangen Dat de ain H. M. de de Koningin te richten aanvrage om ontheffing van den weikelijken dienst, door d;n belanghebbende eigenhandig onderteekend, uiet het vcreischte bcwijstuk be doeld bij artikel 85 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901, S.bl. No. 230, moet wor den ingeleverd bij den Burgera- ester dezer ge meente en wel lc. in de laatste tien dagen van J*nuari door hem die anders in M art ter volledige oe fening moet worden ingelijfd, en in de l .a'ste tien dagen van Mairt door hem die anders tusschen 15 Mei cd 15 Juni voor korte oefening moet worden ingelijld 2e. door hem die op een ander tijdstip til inlijving bij de militie moet worden af geleverd. binnen tien dagen ra de degtee- kening van den oproei ingsbrief 3e. door hem die opnieuw van den werkelijken dienst wecscht ontheven te worden, in de laatste tien dagen der maand op r.a voorafgaande aan de maand waarin de duur van de verleende of laatstelijk verleende ontheffing eindigt 4e. door den ingelijfde bij do Militie die voor het eerst voor ontheffing in aanmerking wcnscht te komen, zoodra hij meent op ontheffi"g aanspraak te kunnen maken. Het overgelegd bewijsstuk mag niet vroeger zijn ufgegeveu dan tiin dagen voor de inlevering bij Jen Burgemeester, terwijl de daarop gestelde haudteekeningen moeten zijn gewaarmerkt door den burgemeester der gemeente wair de sfgifte is geschied. Volgens art. 90 van van het Koninklijk besluit v.vu 2 December 1901 (S:aat»l>l. Nu. 230) moet O. a hij, wien tijdelijk ontheffing van deti wer kelijken dienst is verleend, zich op den aag, volgende op dien, waarop de tijd van de onthel- fing is verstreken, bij het korps of aan boord, naar gelang hij bij de militie te land of bij de Zee militie is ingelijfd, aanmelden. Mochten bizotidere omst udigheden oorzaak zijn, dat de beschikking op cene aanvrage om vernieuwde ontheffing van dienst niet bekend ia, tegen het tijdstip, waarop aan genoemd artikel zou moeten worden voldaan, dan zou de belang hebbende zich :ot den Minister vau Oorlog fleldenroman van HENRYK SIENKIEWIOZ. voor Be Echo van het Zuidenvertaald door II VIERDE BOEK. tot dien van Marine zoo hij tot de Zeemilitie behoort -- kunnen wenden ter bevordering, dat hem een tijdelijk verlof worde verleend in af wachting van de beschikking op de nanvrage. Waalwijk deu 9 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. DE VAN DER SCHUEltEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. WON1NUWBT. Burgemees'ter en Wethouders der gemeente Waalwijk herinneren den ingezetenen, dat het krachtens de in werking getreden Woningwet verboden is le. zonder fcluiftelijke vergunning van Burge meester en Wethouders een gebouw op te ri-hten of geheel of voor een gedeelte te vernieuwen 2e. zonder scht ifielijke vergunning van Burge meester en Wethouders krachtens ccnig zake lijk recht tot woning in gebruik te nemen of als eigenanr of in eenige undere hoedanig heid to*, woning in gebruik te geven een gebouw of een gedeelte van een gebouw, laatstelijk tiet als woning gebezigd; 3e. zonder schriftelijke vergunning van Burge meester en Wethouders een ter tijdelijke bewoning bestemde loods, keet, tent of soort gelijke inrichting ter bewoning te bezigen. Zij vestigen vei der de nnndacht op het volgende te. drie of meer meer lerjaiige ingezetenen rener gemeente kunnen bij het Gemeentebestuur een mit redenen omkleed ongczegeld be zwaarschrift indienen, betreffende een of meer woningen, blijkens persoonlijk onderzoek, hetzij wegens niet inachtneming der B >uw- veroideuing, hetzij uit anderen hooide, on geschikt ter bewening zijn of waarbij het aaub-engen van bepaaldelijk aangeduide ver beteringen noodzikelijk is] 2e. een dergelijk bezwaarschrift kan worden ingediend door het hoofd van een gezin of een afzonderlijk levend persoon, betreff nde de door hem bewoonde woning. Waalwijk, 9 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SGHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. (119) HOOFDSTUK VII. Men vortnde een halve cirkel en Jan Ctsimier vroeg ten slotte: Wie zijt gij? Vau waar komt gij' De schim opende ziju lippen, hij wilde spreken maar zijn kaken bleten als 't ware op elkander gewrongen, zijn lippen beefden, cu mei moeite kon hij deze twee wcorden uitbrengen: Van....... van Zbaraz. Laat hem een glas wijn inschenken riep men. TItj dionk met groote teugen. De kanselier had zijn prachtigen mantel afgedaan en dien om zijne schou Iers geworpen. Zijt gij in staat te spreken vroeg de koning na eenige oogenblikken. Ja, sire, antwoordde hij met eene flinkere stem. Hoe heet gij Jan Krétuskikolonel der huzaren. Welk regiment Dat van dru palalijn van Ukrauië. Een gemurmel ging door de zaal. Welk nieuws breugt gij mee? Wat hebt ge daar ginder gezien 1 Ellendehongereen zeker, een kolossaal graf De koning kreeg tranen in de oogen. Jezus, Jezus, gromde hij. op het Platteland. Nu zijn er, vooral ten platten lande, gemeenten, waarin geen of zeer weinig vereenigingen bestaan. 't Spreekt van zelf, dat daar juist de oprichting van een Plaatselijk Comité zeer gewenscht is. Welnu, ook in dat geval hebben de Statuten voorzien. In zulke plaatsen kan men eenvoudig een Plaatselijk Comité van 510 per sonen vormen. Men kiest daarvoor eenige notabelen, middenstanders en werklieden. Daarna hernam hij Kunt gij 't nog lang uithouden Geen kruit meer; de vijand staat op de wallen. Zijne krachten Chmieluiykyde khat» met al zijne horden. Ja, sire Een diep stilzwijgen. Zij die getuigen wa ren van deze verklaringen, wis telden blik ken van angst. Hoe hebt gij 't zoolang zonder mu nitie kunnen uithouden vroeg dc kanselier met etn weifelende stem. Jan hief het hoofd omhoog, als aange moedigd door een opvlammende energ-e Een trek van trotsch kwam in zijne trekken en hij antwoordde met bevende stem Wij hebben twintig aanvallen 'erug- gcslagen, zestien geregelde veldslagen ge- wontien, we hrbben vijf en zestig glorievolle uitvallen gedaan. Toen kwam de koning weer tot z chzelf, bij schudde zijn pruik, als een leeuw zijn maneneu levendige kleuren kwamen op zijne wangen. Bij God, genoeg genoeg geredeneerd, genoeg voorzichtigheid, lang genoeg gewacht Vandaag nog gaan wij op weg naar Zbaraz. Naar Zbaraz naar Zbaraz herhaalde talrijke stemmen. De trekken vau Jan werden opgeklaard door eene enorme vreugde. Sire, zeide hij wij zweren te 1. ven en te sterven met u 1 Bij deze woorden werd het teergevoelige hart van den koning diep bewogen. Zonder acht te slaan op den treurigen toestan 1 van dezen soldaat, greep hij hem het hoofd met beide handen. Gij zijt mij veel dierbaarder in uw Het is van 't grootste belang voor het doel, dat de K. S. A. zich voorstelt, dat alom ten plattenlande dergelijke Comité's worden opgericht. Alleen zoo krijgen we een organisatie van 't geheele Nederlandsche Katholieke Volk al leen zóó zullen wij in dagen van gevaar, in korten tijd, over 't geheele land onze ivertrauensmanner* hebben alleen zóó zullen de Vlugschriften en Mededee- lingen4 van het Centraal Bureau over 't geheele land verspreid worden. Indien één plaats te klein is ont er een Comité in op te richten, welnu, men volge dan 't voorbeeld, dat, naar wij meenen, reeds in 't Bisdom Haarlem gegeven wordt, en richte een comité op voor 't geheele Dekenaat. Men kan dan uit iedere gemeente of parochie één of twee leden nemen. 't Is, gelijk reeds gezegd, van't hoog ste belang, dat op deze wijze gewerkt wordt, omdat alleen op die wijze 't plat teland te organisecren valt. In Frank- r ij k zien we, hoe bij gemis aan orga nisatie en actie, zelfs op 't platteland, ongeloof en socialisme zijn doorgedron gen Bij ons is dat nog niet zoo, God dank 1 maar wij moeten zorgen, dat het, met Gods hulp, zoo nooit worden zal. Voorkomen is beter dan ge nezen, vooral in dingen als deze, waarin van genezen, als 't kwaad een maal is ingewoekerd, nauwelijks meer sprake kan zijn. En dan ook nog dit. Er wordt steeds over geklaagd, dat van het platteland te weinig notitie genomen wordt. Maar hoe komt dat Dat is geen onwil, maar eenvoudig een gevolg van het niet ken nen van de toestanden. En dat die toestanden zoo weinig bekend zijn, 't komt weer, doordat 't platteland zich te weinig doet gelden, doordat 't geen or ganisatie, geen spreekbuis heeft. Welnu, daarin kan 't Plaatselijk Comité van de K. S. A. voorzien. We zijn nu bezig met onze woning enquête. Is 't niet zéér noodzakelijk, dat wij omtrent de woningtoestanden ten plattenlande, beschouwd uit 't oog punt van gezondheid en zedelijkheid, eens wat meer te weten komen Er is thans een Woningwet. En nu die wet er is, nu blijkt, naar men zegt, gibrtk cn bedekt niet slijk en bloed, dan vele anderen "in hun kleed van hermelijn. Bij de zuivere maagd I Uwe, heldhaftigheid zal beloond worden, vertrouw op den koning. De hovelingen applaudiseerden. Ja waarlijk er is geen grooter held De beste huzaar van de republitk Geluk gij hebt u overladen met een onsterfelijken roem I Maar hoe zijt gij er in geslaagd, door het kamp der kozakken en tartaren te komen Ik ben door deu modder gekropen, ik verborg mij in het riet, ik doorliep bosschen, ik had honger.... Geef hem le eteö, beval den koning. Vlug, eten 1 En kleerderen Dat men hem een paard geve uit mijne stallenhet mooiste hernam Jan Casimier met stemverheffing... Ik wil, dat het hem hier aan niets ontbreekt. Een ieder deed zijn best. Daarna weer vragen. Jan antwoordde er met moeite op, aangegrepen door eene onzichtbare verstij ving men diende hem een gemoedelijk maal. Terzelfder tijd trad de aalmoezenier des kouings de zaal binnen. Het was een predikant van zeldzame welsprekendheid van zijne lippen kwatren soms «oordeu, die men niet op den landdag had durven uit spreken. Iedereen ging hem tegemoet. De heilige man luisterde, den kolonel aankijkende die op een bedelaar geleek, en zijne krachten ie tegenwoordigheid des ko uings herstelde. Hoe heet deze wapenbroeder? vroeg de aalmoezenier. KiétU9ki. Heeft hij uiet den voornaam van Jan? Juist. In di nst van den palatijn van Ukranie? Ja die is het. dat ze voor 't platteland heelemaal niet deugt. Maar hoe komt dat 't Is de schuld van 't platteland zelf, dat niet begon met zich te organiseeren en voor zich zelf te zorgen, zoodat er nu nie mand voor zorgt 1 Indien er in een kleine gemeente reeds één vereeniging bestaat, dan zal men natuurlijk die Vereeniging haar verte genwoordiging in 't Comité moeten geven, terwijl het in andere plaatsen weer meer aangewezen is, dat eenvou dig het Bestuur dier Vereeniging zich als Pl. Comité constitueert. Hier zal men naar omstandigheden moeten han delen. Wij mogen deze korte beschouwing zeker wel besluiten met een krachtige opwekking, om nu alom, zoowel in de steden als op 't platteland, de oprichting van Plaatselijke Comité's krachtig ter hand te nemen, 't Is nu de mooiste tijd voor zulk werk. Laat dien nu niet ongebruikt voorbijgaan. Wanneer de winter om is, mag in geen enkele gemeente van eenige beteekenis meer ontbreken een Plaatselijk Comité van de Katholieke Sociale Actie. Het Franscü-Venczoluunsch.* geschil. Zooals we hebben medegedeeld, zijn de diplomatieke betrekkingen tusschen Fran - rijk en Venezuela nu volledig afgebroken Het had al lang gedreigd. President Cas tro, die goede reden had in de zaak van de Frausche kabelmaatschappij op zijn stuk te blijven staan (wel degelijk is toch geble keu, dat die maatschappij en Quiévreux, de Fransche Consul te Caracas, met de op standelingen onder generaal Matos hebben geheuld), bleef weigeren met den Franschen vertegenwoordiger Taigr.y te onderhandelen en nu heeft de Fransche regeering, die niet van zins was haar gezant de hand niet boven het hoofd te houden, door den Aine rLaanschen gezant Russele laten weten, dat zij de betrekkingen afbrak. En Taigny is teruggeroepen. Het heet nu, dat het Fransche eskader van Guadeloupe op weg is naar de Venezolaansche havens. Voor het oogenblik, zegt de Temps, zal er wel geen ander doel mee beoogd worden*dan het vertrek van Taigny te beschermen, wiens persoonlijke veiligheid zou bedreigd kunr.en worden door een uitbarsting van Venezolaanse!) chauvinisme. Later kan het eskadrr misschien dieoen om, in overeen— stemming met de Vereenigde Staten, eenige Venezolaansohe havens te blokkeeren. Te Versailles is r.u alles voor de presidentsverkiezing op morgen gereed. Er zijn zooveel telegraaftoestellen geplaatst, dat 75.000 woorden per uur geseind kunnen worden. Er zijn ook 35 telefonen, waar van 10 voor de leden van het parlement tn 16 voor de pers; de re9t is voor het gou vernement. De appartementen voor dc presidenten van Senaat en Kamer. Fullières en Doumer, zij:i in orde gebracht. Alleen de eerste evenwel heeft er een slaapkamer. Uit het klooster gedreven. We lezen in een Parijschen brief aan de Telegraaf »In de straten reppen zich de inenschen, zich beschuttend tegen den modder. Een drom vrouwen, eeuvoulig, bijna atmoedig gekleed, slaat le wachten voor een groote deur, die torgar.g geeft tot een plaatsbureaa voor ondergeschikten. Het zijn allen ge wezen nonnen zes duizend, zegge 6000 in getal, welke alleen al in Parijs een betrekking zoeken. Gouvernantes, gezelschapsjuffrouwen, keuken- en tweede meisjes, huisnaaisters, ze docu zich inschrijven en komen dagelijks weer, om te hoorei», of zij gekozen zijn. ffUren wachten zij, 's morgens, 's avonds met steed9 dalende hoop, en steeds toene mende ontmoediging. Z >nder lerenservaring, dikwijls zonder de noodige iustructie, zien de bleeke gezichten, angstig vragend, naar den directeur in het kantoortje, als kon deze de oplossing vinden voor het sociale vraagstuk, dat door Combes en consorten in het leven is geroepen.* Zelfs een socialist, Brion verklaart en neg wel in de //Lanteme', dat de opdracht aan de inventaris-mannen gegeven, om ope ning van het tabernakel te eischen, een onhandige en overbodige brutaliteit is. Vele bisschoppen hebben verboJen, de taberna kelen te do n openen. Schandelijke handelwijze I De priester hief zijn blikken ten hemel, terwijl zijne lippen een gel,ed prevelden. Laten wij God danken, zeide hij Ik ken deze officier. Jan, die dit hoorde, draaide zich om het gezicht van den aalmoezenier was hem onbekend. Dus vroeg de priester gij zijt alleen door de vijandelijke gelederen gekomen Een ander heeft het eerst getracht maar hij heeft er 't leven bij gelaten. Uwe verdienste is te grooter, omdat gij niet geaarzeld hebt hem te volgen. God heeft uw toewijding, uwe jeugd in bescher ming genomen. Laat mij u in zijn naam zegenen. Benedicio te in nomini Pralit et Filiï et Spiritus Sancli. Amen. Daarna, zich tot den koning wendend, ging de aalmoezenier veder. Sire, deze dappere heelt nu aan Uwe Majesteit alles vertelt wat bij u had mede te deelen. Hij heeft kalmte en rust noodig. Dat de koning mij toesta hem mede te nemen. Dat is goed, vaderGaat, voegde Jau-Casimier erbij, zich tot den officier wen dend, nieu»a:ad meer dan gij hier, hebt rust verdiend. Onthoud dat ik uw voorspreker zal ziju. De nacht was koel, helder en volle maan. Gij weet niet, mijn zoon zeide de priester onderweg', welke gunsten nog voor u bewaard ziju. De koning zal u beloonen maar de Koning der koningen heeft u nog eene veel duidelijkere gunst bewaard. Mijn vader, antwoordde Jan, met zwakke stem, moest ik in dit oogenblik kiezen, ik zou de slaap boven alles verkie zen. Drie dagen cn drie nachten heb ik niet geslapen. De engelen des hemels zullen u met mooie gezangen in sla,ap wiegen, zeide de priester. Zij kwamen aan de pastorieDe aalmoezenier verdubbelde zijac liefderijke zorgen. Hij liet een bed klaarmaken, waschte en verbond zelf de wonden van den held, strekte hem daarna uit op een kostbaar bed, deze echte dienaar van God en de armen, en Jan sliep spoedig in. Van tijd tot tijd werd de deur der ka mer geopend, en op den drempel verscheen de priester en een ander persoon met een jeugdig en frisch uiterlijk. Beiden beschouw den den slapende en na zich van zijne regelmatige en diepe ademhaling overtuigd te hebben, verwijderden zij zich op huue teener». Jan stond deu derden dag tegen den raiddag op. Hij wreef zich de oogen, richtte zich op, en keek met verwonderde blikken om zich heen. Op dit oogenblik kwam de priester zach tjes de. kamer binnen. Bonjour, zeide hij verheugd. De ruiter sloot eveu de oogen. hij had zijne zinnen nog niet goed bijeen. Waar ben ik, vroeg hij. Dc slaap heeft u de herinnering doen verliezen. Gij zijt bij den koning, onzen meester, gij komt van Zbaraz. Ah, nu weet ik hetWaar is Zijne Majesteit. De koning is sedtr eergisteren op weg naar Zbaraz. Het is cene gevaarlijke onder neming. Maar God zal over hem waken, daar ben ik vau overtuigd. Hoe lang heb ik geslapen Voor de derde maal staat de zon aan deu hemelZijt gij weer gezond? (Wordt verrolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1