Provinciaal Nieuws. Engeland. Spanje. Rusland. Italië. BINNENLAND." Verkiezingen. Het resultaat der verkiezingen is lot heden, dat gekozen zijn 99 liberalen, 14 Tferklieden-candidaten, 29 u lionisten. De linkerzijde (Campbell Bannerunn) wint dus tot op het oogonblik 50 zetels, de werk liedenpartij 11. Campbell Banrerman werd zonder tegen- candidaat gekozen voor Stirling, terwij! de vroegere minister Long, te Bristol, duikelde met. 2600 stemmen minderheid. De liberalen zijn builen zichzelf van vreugde over de resultaten van de verkie zingen en verdubbelen bun pogingen om hun overwinningscatnpagne voort te zeiten De Marokko conferentie. De verlegenwoordigers der verschillende regeeringen op de Marokko-conferentie zijn te Algeciras aangekomen. Zondagmiddag heeft de extra-trein uit Madrid hen er heen gebrachl. Een correspondent Z"gt dat het perron vol was van ministers, bekende po litici, diplomaten eu ambtenaren. „Opalle gezichten was de algemeene spanning zicht baar, die men onder vriendelijke glimlachjes trachtte te verbergen.* Vanmiddag om 3 uur wordt de eerste zitting geopend. Allereerst zal de regeling van werkzaamheden plaats hebben. Dan moeten een president en secretarissen ge kozen worden enz., zoodat de zitting van vandaag niet veel op zal leveren, dat alge meen kan interesseeren. Vermoedelijk zal aan het einde van elke zitting een commu niqué van het verhandelde aan de pers worden verstrekt. Men verwacht algemeen, dat het eerst die onderwerpen behandeld zuilen worden, welke het minst tot wrijving zullen aanleiding geveu. Voor het overige, zal men verstandig doen de conferentie zelf af te wachten en niet te veel waarde te hechten aan. alle uitlatingen van diplomaten en andere heeren, want, al moge hun er varing op het politiek gebied nog zoo groot zijn, bij slot van rekening staat alles wat zij mededeelen omtrent den afloop van de conferentie en omtrent de al of niet ver zoenende houding, welke de groote mogend heden tegenover elkander zuilen aannemen, op losi-e schroeven. Dc toestand wordt steeds beter. Volgens bericht uit Mitau heeft hei krachtig optreden der autoriteiten het ver val der revolulionnaire organisaties tenge volge, gehad. De leiders daarvan achtten het geraden, zich 'ijdig in veiligheid te brengen. Behalve verscheidene stakings- comilé's beëindigden ook de vertegenwoor diger* der gemeenten en de onderwijzers, die geruimen tijd het volksleven hebben be ïnvloed, hun actie. In Riga zijn gisteren een geheime druk kerij en twee bergplaatsen van bommen ontdekt. Voorts zijn kanonskogels, dolken, revolvers en 20.000 patronen gevonden. Onder de in Riga wegens politieke moorden gearresteerden bevinden zich verscheidene personen uit den goeden arbeidssland In Lemsal, Lijfland, is het, telegrafi-ch verkeer weer opgenomen. Te Irkoetska hebben de telegraafambtenaren, na een sla king van zes weken, het werk hervat. In 1908 zal Paus Pius X zijn vijftig jarig priesterfeest vieren. 18 September 1858 werd de paus door mgr. Antonio Farina priester gewijd. Reeds nu maakt men de noodige voorbereidselen om dat jubilé op dezelfde wijze te vieren als het bij zijn voorganger geschiedde. 0*eral zal het episcopaat het initiatief tot de feeste lijkheden nemen. Er zal, naar gemeld wordt, een inschrijving geopend worden onder de Katholieken de opbrengst er van zal aan den paus worden aangeboden. middag ten 4 u 20 m, p-r Staatsspoor alhier aangekomen, ten einde eenigen tijd te logeeren bij H. M. de Koningin-Vloed r, die Hare zuster in het Staetspoor station hartelijk verwelkomde. Staatscommissie voor Grondwetsherziening. Men meldt uit Den H.*ag Na zich met de voorbereidende werk zaamheden te hebben beziggehouden, hield de Staatscommissie voor de Grondw t?hcr- ziening Dingdag liaie eersie vergadering na hare installatie. Naar men verneemt, is liet werk der commissie reeds goed gevorderd. De tinanciceie catastrophe te Amsterdam Ilei verduisterd bedrag der Hollandsche Hyphotlieekbank bedraagt f 3.200.00U. Aan de Maatschappij tot Zekerheidstelling bedraagt het totaal der verduisteringen f 1.500.000 Wat de Ntd. Mij. van Zekerheids stelling voor ambtenaren en beambten be tref», i9 thans een verlies van f 1,500.000 een uitgemaakte aak. Dit bedrag kan alleen nog ie.ts vergroot of veiiuiaderd worden in verband met zekere nog plaats tc vinden afrekeningen. Inleg-ustelWng met de Holl. Hypotheekbank is bij de Zekerheid-stelling de toestand geheel te overzie.n Men meldt uit Amsterdam aan de N Cl. Hoe uitgebreid en veelomvattend de in structie in de zaak der Hollandsche Hypo theekbank ia, blijkt o. in. uit een oordeel van deu officier van justilie uir. Vou Baumh:uer, dat er wel een vol jaar zal vcrloopen alvorens deze geruchtin ikende zaak voor de rechtbank zal worden behan deld. Ook dit feit wijst er wel op, dat de gepleegde onregelmatigheden over een groot aantal jaren terugloopcn. Dagelijks is er een accountant op de bureau's der Bank werkzaam om onder ju- slilieele leiding alle boeken te controleeren. Als een lichtpunt mag wel worden vermeld dat de administratie van hel personeel daarbij geheel in orde wordt bevonden. De Haagsche briefschrijver van de Midd. Ct. deelt nog het volgende mede: vDe heer Le Fèvre de Montigny, een dei directeuren van de Hollandsche Hypotheek bank, is voor ons, Hagenaars, geen onbe kende persoonlijkheid. Gedurende liet bad seizoen was hij dikwijls met zijn automobiel te Scheveningen en van de „Cercle" de dobbelgelegenheid in een der gebouwen van het Kurhaus was hij een vrij ge trouw bezoeker. Daar werd bij met nog eenige Amsterdammers onder de meest ge ziene en chique gasten gerekend. Maar bijzonder hoog speelde hij er niet. Als hij eens op een avond een paar duizend gulden won of verloor, was het veel. Voor een dobbelaar met natuurlijk instinct was dat natuurlijk niets. Om dien hartstocht behoorlijk te kunnen bevredigen, ging hij dan ook, toen Spa rog open was, dikwijls naar Spa, anders n ar Monte Carlo. Daar moet hij eens, naar mij oor eeD ooggetuige werd medegedeeld, i en van zijn commissarissen hebben ontmoet, die, eenigszins verbaasd hi m daar te vinden rocg hoe hij zoo te Monte Carlo kwam Waarop de ex-bankdirccti ur antwoordde ik kom eens een kijkje nemen, maar pelen laat ik aan de dwazen over l" Een uur later zat hij echter voor de roulette tafel Toch was deze volstrcxt. niet alleen in den intiemen kring als speler bekende persoon directeur van een bank, die even 39 midioen aan hypotheken had uilsta n Men vraagt zich werkelijk met verbazing af hoe zulke toestanden vijf jaar lang ge duurd kunnen hebben, voordat de boiu barstte*. Uit Hilversum meldt men Dinsdagnamiddag omstreeks 5 uur werd jlir. De Geer per rijtuig naar Amsterdam vervoerd, onder geleide van deu brigadier dei rijksveldwacht en een rechercheur der politie alhier. De Beurs. In een onzer vorige nummers hebben we medegedeeld, dat bij den heer J. Fransen voortaan «beurs» zou worden gehouden in pluimvee, konijnen, honden enz. Zondag had die voor de eerste maal plaats, maar niemand had durven ver moeden, dat het zoo druk zou zijn, èn wat aanvoer èn wat bezoekers betreft. Alles was er. kanaries en andere zang vogels, duiven, kippen, konijnen, honden enz, enz. en er werd aardig wat verhan deld. Men schat het aantal bezoekers op verschillende honderden en naar wij vernemen zal er binnenkort een aanvoer der van een paar honderd kanaries komen. Dus de beurs schijnt wel levensvat baarheid te hebben. Voetbalsport. Zondagmiddag heeft onze voetbalclub «Waalwijk Vooruit» hare eerste oefening gehouden. A. s. Zondag houden de clubs uit Vlijmen en Udenhout alhier eene match op terrein van den heer Aug. van Baal. Leo—bond. Tweede Kamer. Naar wij vernemen, zullen iu het in de Twetde Kamer aangehouden wetsontwerp betnfteude instelling van een nieuw departe ment, eenige wijzigingen gebrachl worden. Verwacht wordt, dat de motie betreffende dt staatsexploitatie van spoorwegen eerst in de najaarszitting van de Tweede Kamer, na terugkeer van rniuisier Kraus uit Chili, aan de orde zal komen. De moties betreffende den toestand van het spoorwegpersoneel en van het personeel bij de posterijen en telegrafie zullen nog vóór het vertrek van den miuister behandeld worden. (Tel.) liet Hof. Het eerste Casino-bal iu dezen winter werd Dinsdagavond vereert met de tegen woordigheid vau II. M. de Koningin en Z. K H. den Prins der Nederlanden. Ten tien uur traden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins de schitterend ver lichte zalen binnen, nadat zij hij den ingang door de commissarissen van het Casino waren ontvangen. Bij het verschijnen van het Vorstelijk Echtpaar in de zaal. hief het orkest het Wilhelmu* aan. Tegen middernacht verlieten de Vorstelijke personen het bal, dat talrijk bezocht was, onder meer door onderscheidene leden van het corps diplomatique. De Vorstin van Beutheim is Dinsdag Waalwijk, 17 Jan. 1906. Katholieke Sociale Actie. Op 2 Februari a. s. zal het Plaatselijk Comité van >Kath. Soc. Actie4 alhier eene openbare vergadering beleggen, waarin als spreker zal optreden de heer A. H. J. Engels, ambtenaar van het Cen traal Bureau van >Kath. Soc. Actie.* Wegkumps Bioseope. De uitvoeringen Zaterdag, Zondag en gisteren door A. Wegkamps electro bioseope gegeven in de zaal van den heer ]os. Thijssen alhier, hebben zeer veel belangstelling getrokken. Zondag werden drie uitvoeringen gegeven, en nog moest verschillenden personen den toegang worden geweigerd. De uitvoe ring was in één woord uitstekend. Prach tige nummers kwamen voor, we noemen o. m. het leven en sterven van een Mijn werker, Een drama in de wolken, Ven detta de Spaansche bandiet, Napoleon Bonaparte, Keizer en Banneling, het sterfbed van Leo XIII, de keuze van Pius X, het boertje aan de telefoon, de nieuwe loopjongen enz. Werkelijk kon men er vele genot- en leervolle oogenblikken slijten en we raden de inwoners van Dongen, waar Wegkamp thans heengaat, wel aan, niet te verzuimen een kijkje te gaan nemen. Naar men ons mededeelt denkt Weg kamp weer vrij spoedig terug te komen, wat men hier gaarne zal zien. Vanavond afscheidsvoorstelling alhier. Zondagavond hield de Leo-Bond eene algemeene vergadering op de zaal van den heer Jos. van de Werff, welke goed was bezet. Na een hartelijk en zeer goed gekozen openingswoord van den president, den heer M. Berens en voorlezing der notu len der vorige vergadering door den secretaris, kwam aan de orde, de be handeling van het voorstel van eenige leden der vakvereeniging van schoen makers, nl. om de statuten van den Leo-bond zoodanig te wijzigen, dat, om lid van den Leo-bond te worden, niet behoefde deelgenomen te worden in de ziekenkas. Bij monde van den adviseur, den wel- eerw. heer Hordijk, werd dit voorstel met afdoende argumenten bestreden en aangezien het bestuur zich unaniem tegen het voorstel verzette, werd het niet aan de orde gesteld- Daarna werd het woord gegeven aan den heer J. A. Houben, die op de hem eigen duidelijke, practische wijze en met welgekozen woorden, zijne interessante lezing hield over den invloed der Kerk op de maatschappelijke samenleving. Hij wees op de voortdurende werkzaamheid dier kerk op 't gebied der samenleving beginnende met de afschaffing der sla vernij en de lijfeigenschap de vorming der gilden onder leiding der kerk, die door de Fransche revolutie werden weg gevaagd en thans weer door de vak- vereenigingen, gevormd naar de tegen woordige eischen moeten worden ver vangen. Na eene duidelijke uiteenzetting van wat liberalisme, kath. soc-actie enz- is, wees de geachte spreker er nog met nadruk op, dat willen vakvereenigingen en ziekenkassen bloeien, zij tot eiken prijs het drankmisbruik moeten bestrijden. Dat de lezing een dankbaar gehoor vond en een daverend applaus uitlokte, behoeft geen betoog- Na afloop der le zing vroeg de heer G. van Huiten even 't woord om erop te wijzen, dat wanneer voor een ongeval behalve uit de kas, ook van het Rijk wordt getrokken, de uitkeering uit de ziekenkas wordt ver minderd. Na repliek van den ad\iseur, die de billijkheid hiervan uiteenzette, werd na een woord van dank aan den heer Houben de vergadering gesloten. De schoenmaker Edelman Vóór enkele jaren werd een ouder- looze Amsterdamsche knaap bij een schoenmaker in de Langstraat uitbesteed. Het jonge mensch, dat in het schoen makersvak werd opgeleid, was evenwel voor wat anders in de wieg gelegd. Men zegt, dat een R. K. geestelijke hem f 6000 leende om daarmede zaken te doen. Dat zaken-doen schijnt vooral zich te hebben bepaald tot de oprichting en de aanvaarding van het beschermheer schap eener rederijkerskamer, 't accep teeren van het praedicaat «jonkheer" voor zijn naam en het aangaan van een huwelijk met een meisje uit Haarsteeg, dochter van een burgerlijk, welgesteld, hoogstijverig en spaarzaam gezin. Nadat dit huwelijk met grooten luister was voltrokken, vestigde men zich te 's-Hertogenbosch, alwaar hij met nog iemand een wijnhandel zou drijven. Rij tuigen en een paar mooie paardjes wer den aangeschaft, een knecht in livrei gestoken en een huishouding op grooten voet ingericht. Toen het kasteel Zwijns- bergen te Helvoirt, werd geveild, deed de wijnkooper er een bod naar; ook liet hij zich verschillende landerijen aanwij zen, omdat hij zocht naar een gelegen heid tot soliede geldbelegging. Jammer, dat van dit alles en meer niets zal kun nen komen, omdat een paar van de zooals nu blijkt, vele schuldeischers van den voor zoo rijk gehouden wijnkooper, hem hebben doen failleeren, dat hij straatarm is en zijn schoonvader en vele anderen kinderen der rekening zijn. Paurdenkeuringcn. De Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid envan Landbouw hebben, inge volge deWet op de Paardenfokkerij 1901 en het Kon. besluit van 14 Aug. 1901 Stbl No. 204) bepaald, dat de gewone Rijks- Voorjaarskeuringen van tot dekking be stemde hengsten in 1906 gehouden zul len worden: voor Noord Brabant: op 23 Febr. te 's-Hertogenbosch; op 24 Febr. te Zevenbergen. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 16 Jan. Door Burgemeester eo Wethouders dezer grmeei.te is in huu vergadering van 10 Jan jl. aan de firma Oerlemans en Zonen alhier vergunning verleend tot hei oprichten van een bewaar plaats van ongebluschte kalk en een van petro'enm en aan Nicclaas Voor de Poorte tot het op ichten eener slachterij' SPRANG, Dezer dagen zijn bij den schoenmaker G op de Vaart 2 ruiten stuk gegooid. Een spoor van de(n) dader(s) is niet te ontdekken. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de Chr. zangvereeniging „Hadeluja" op 16 Februari a.s. eene uitvoering geven. Door de duisternis mis'eid raakte de heer van T. Maandagavond in de Zein te water, Daar deze ren flink zwemmer is wist hij spoedig weer op het droge te komen, waardoor hij er met den schrik en een nat pak af kwam. RAAMSDONK, Naar wij vernemeu zul len alle pogingen aangewend worden, run aan het Dorp een eigen besiellingsdienst in het leven te roepen. Wij apprecieeren dit sireven ten zeersie, overtuigd als we zijn, dal in een rechtstreekschcn besteilinpsdicost voor de inwoners van het Dorp een groot bel ng is ge-ege». Meermalen hebben wij de wen schelrjkheid te kennen gegeven om op bóeren voo' Raamsdonk.jD tp'' bestemd uitdrukke lijk »e vermelden „Do-p"; ook nu wenschen wij hierop bijzonder de aandacht van be langhebbenden te vestigen. Industrieelen en andeieri. die met bewooe s van het Dorp correspondentie voeren, raden wij dan ook ren sterkste aan op de adressen ui'drukke— lijk te vermelden Ruamsdonk„Doip". Wij hopen, dat aan onze wenken gevolg m.ig wo-den gegeven, om zoodoende dei. tred tc richteu naar he: gezamenlijk beoogde doel. Dezer dagen vierde A. H.van Donge den dag waarop hij voor 35 jaren a's land bouwer'knecht in dienst wad bij den heer W. J Z;jlmans a hier. Gedutende deze 35 ja-en heeft van Dongen steeds bewezen een vol— ijve ige en tiouwe knecht te zijn, in wiens handen veel kon worden toevert ouwd. Van vele 'ijdeu ontving v. D. blijken van belargselling. Bij het dezer dagen gehouden examen voor lichaam'ijke geoefendheid en militaire bekwaamheid te Geert'uidenberg slaagden voor beide pedeel'.tn de heeren A van Dongen en J. Broeders alhier. Op Dinsdag 6 Fcbiuati a.s. des nam. ren 2 U'c (locale tijd) zal aan het centraal bureau der Maatschappij tot exploitatie van S aanspoor wegen, in hrt Moreelse Park ie U techt worden aar.besteed, het maken van een los en laaiip'aats me: bijbehooren aan de jpoorha'te van het Dorp alhier. Mocht ouze dorpsgenoot, de heer H. M Janseus, het genoegen hebben op de laatst gehouden Land- en Tumbouwtento mstelliug te Roosendaal met 5 ingehouden kouijueu 1 prijzen te behalen ul. 2 eerste en 2 tweede, thans heeft hij weder niet minder succes gehad op de vau 12 15 Januari gehouden Groote Nutiouale Tentoonstelling vau Pluira- gedierto en Konijnen te 's Bosch, doordat alle door hem ingezonden konijnen zijn bekroond en wil 3 met tweede prijzen één met zeer eervolle en één met eeiveile vein Iding. 't Is dan ook voor liefhebbers de moeite waard eens een kijkje te gaan neme iu zijn fokkerij. GEERT RUI DEN BERG. Verleden Zater dag woonden wij cenc uitvoering bij der onderoff eiersveteeniging „Eendracht" in de sportzaal der aftuiilood*. Ofschoon wij wisten dat genoemde vereeniging over goede krach ten beschikte moeten wij volmondig erken nen, (lat zij rog verre onze verwachting overuof. Aiie stukken werden op verdiens telijke wijze voorgedragen, hetwelk dan ook ten duidelijkste bleek uit het uitbundig applaus waarmede elk stuk eindig-te Hel meeste bijvai oogswe in de heer van Ho-k met zijne voordracht „Feest op het Deurp" Een zeer geannneeid bal sloot deze welgeslaagde uit voering. DUSSEN Tot lid van 't voorloopig be stuur der R, K. sociale Macnenvereeniging, door den Zc-e Eerw. heer Pastoor opgericht, is Zondag j'. gekozen in plaa s van den heer A van Housvwijk, die had bedankt, de heer A. Pols. Gisterenavond had de algemeene ver gadering van Eete- en Werk. leden van „Wilhelmina" plaats. Uit 't jaarverslag bleek, dat de inkomsten t 165,610, de uitgaveu I 156,55®, batig slot f 8,96 bedroeg. Van de periodieke aftredende bestuursleden wenschte de secrcaris-pen ningmeesfer, de heer C. *an (ie Wiel, niet meer in aanmerking te konun ook de president, de bee J, J. H. Sntjdets had zijn omslag genomen. Herkozen werd de heer A. van lersel, gekozen tot secretaris penning meester de heer A. Pols e tol preside»! dt het» A. L. van Beurden, alle drie met bijna algemeene stemmen. Dc- ZecrEetw. heer pastoor, de vergade ring mtt zijne tegenwoordigheid vereerende, bracht dank en hulde aan het beleid eu de werkzaamheid der afgetreden bestuursleden voor de 8 jaren trouwe werkzaamheid en benoemde hen mtl volle instemming tot Eere—Bestuursleden mei stemrecht, wenschte de nieuw gekozenen geluk en sprak een woord van wa me hulde tot den ijvervoller) directeur, de heer JE. Vit.gerhoeis. NIEUWKUIK Maandagavond gaf onze harmonie dc »Eu»drachi" van Onseiioort en Nieuwkuik, iD de zaal van den heer A. Mok-:. alhier'met vereerende medewerking van een Bosch mannenzang quartei, bestaande uit de heeren M. Kuijpers, le tenor, F, Neijts 2e tenor, C. v. d. Dungen le bas en Q. v. d. Dui gen 2e bas, een welgeslaagd concert. Onze harmenie zette haar beste beentje voor en br?cln de verschillende nummers uitste kend ten gehoore. 't Bosch quaitet hield zich eveneens best er wer prachtig gezongen. Vooral S andchen van Abt, vetwietf bij het tahijk publiek veel bijval en werd op herhaald vei zoek nogmaals gezo >g*;D. De verschillende komische scè.»es li.-pen goed van stapel. De heer van Egge- len heeft o. vooral uitgeblonken in zijn voordracht, Spon. kuos'en en weienschap' Dc pianist, de heer C. v. o. Broek, bege leidde dc verse hi lende nummers, op dc h m eigen meesterlijke wijze. Aan allen, die hebben meegewerkt, to het welslagen van dit couceit, onzen oprechten dank. Deu ktanigeo Bossche zangers nogmaals ons eere- salu: en een spoedig tot weerziens. CAPELLE, 15 Jan. Het water in de polders alhier is nog steeds wassende de weg naar het Veer is nog juis vrij. Met nog een weinig was wordt de gemeenschap met het land van Allena geheel verbroken. CAPELLE, 12 Jan. Woensdagavond ten 8 uur hield de 14de afdeeliug vau de Noord- Brabautsche Mij, van Laud bouw iu vereeni ging met de landbouw vereeniging Capelle, Vrijh. Cappel eu Spraug in de zaal vau deu heer L. 1'vau Dongen te Capelle eeue alge meene vergadering welke zeer druk was be zocht en waarin als sprekei optrad de heer Struijf, zuivelcousuleut. De heer Rijken opent namens beide ver- eenigiugen de vergadering eu geeft het woord aan den heer Struijf. Deze zegt met genoegen de uituoodigiug om hier eens het een eu auder te komen vertellen van zuivelfabrieken, te hebben aan genomen, daar zoonis hij heeft gehoord, ook hier plannen bestaan om tot oprichting van een dergelijke fabriekte komen. Het geheele land door zijn fabrieken verrezen. En ons land is een laud, uiterst geschikt voor vee, overal zijn geheele streken met vruchtbare weilanden, waar het vee kan grazeu. Ons land is dan ook lang eeu boter land geweest. In het buitenland, waar het bijua allemaal heen werd gezonden, stond de IlolLudsche boter ver boven aan. Doch dat is veel ver- auderd. Wij komen nu pas op de derde of vii rde plaats, Eu hoe komt dat Omdat de boereu veel te conservatief ziju, zoo groot vader het deed was het goed en van iets nieuws moeten ze niets hebben, dat is de le oorzaak eu de 2e oorzaak is, dat er slechte boter werd gemaakt en ten 3e werd de bot°r ann opkoopera verkocht welke ze met vreemde boter eu audere vetten vermengden en zoo werd de Hollandsche boter over de grens gebracht zoodat weldra de Hollaudecho boter haar goeden naam had verlorc-n. Andere landen daarentegen probeerden liunue producten te verbeteren en zoo gebeurde het, dat de Hol landsche boter terug werd gedrongen van de eerste plaats naar de derde, ja vierde plaats Toen zijn er stemmen opgegaan ter verbe tering. Men word overtuigd dat op fabrieken de boter beter kan worden gefabriceerd, dat dan in plaats van honderden soorten maar een degelijke qualiteit werd gemaakt. En zoo kwam het, dat m het jaar 1879 te Leiden de eerste zuivelfabriek werd opgericht. Daarna kwam in 1882 Friesland en zoo kwamen er successievelijk meer over het geheele land zoodat nu iu Noord-Braband alleeu reeds 28 sloom- eu 146 haudkracht zuivelfabrieken ziju. Iu Nederland ziju er reeds 424 stoom- eu 510 liaudkrachtfabrieken Verder toont spreker aan, dat veel beter de boter op eeu fabriek kan worden gemaakt dan op de boerderij Vooral voor de kleine boer is eene coöperatieve fabriek van hoog belaug. Deze toch kan niet iederen dag boteren, hoogstens 2 a 3 keer per week, zoodnt de melk van den ceueu dag bij die van den anderen moet worden gedaan, waar uit natuurlijkerwijze voortkomt, dat meu geen zuivere frissche boter kau makeu. Nog komt er bij, dat de fabriek er veel meer uit kan halen dan de boerin. Nu wordt meer malen gezegd, dat do overblijvende karnemelk goed is om te gebruiken voor te voeren maar ik vraag u af, daar waar ge zelf dikwijls te zuinig bent om boter te gebruiken, of gij dan beesten boter moet gaan voeren. Spr. toont daarna met cijfers aan dat een fabriek veel meer boter uit do melk haalt eu dat de boer dan toch nog ondermelk terug ontvangt, wat, wanneer er wat voer wordt bijgedaan, ook uitstekend is om voor do fok kerij te gebruiken. Hier wijst spreker ook nog op het verkeerde idee dat ook iu deze streken heerscht, u,l. dat aau h 't fokken eu mesten vau kalven meer is verdiend. Dit is volgens spr. met zoo voordeelig. dan wanneer men de melk naar een fabriek brengt Wel ont vangt men in eens een grootere som geld als het kalf wordt verkocht, maar de risico die men bij het kalveren —fokken eu mesten heeft dient niet te worden weggecijferd, daar het een uitzondering is, als men geen ongelukken heeft. Ook het brengen der melk naar fabrieken van Van den Berg en Jurgens, zooals dat hier geschiedt, is niet zoo voordeelig, althans niet als de fabriek niet in de nabijheid ligt. Spreker wijst hier op eene n. z. m. groote fout die hierbij door de landbouwers wordt begaau u.l dat zij de melk zoo maar leveren zonder contract, zoodat vandaag de fabrikant kan zeggen ik heb morgen je melk niet meer noodig. Spr. wil iu overweging geven, dat indien niet woidt overgegaan tot oprichting van een zuivelfabriek hetgeen hij echter uiet hoopt dat de boeren dan zwart op wit laten brengen, althans niet meer op losse gronden blijven doorleveren. Een vereischte is het ook, dat de leden melk aan de zuivelfabriek brengen die goed is, dikwijls wordt er gezegd, vooruit maar, de fabriek draait re er toch wel doo heen Dit echter moet niet gebeuren. Hierna bespreekt de epr. de stallen. Hij wijst er op, dat hoe properder de beesten staan, hoe beter het is. De meststallen keurt bij dan cok af, temeer daar men tegenwoordig niet uitsluitend stalmest noodig heeft. Hij beveelt aau om de vloer van steen te maken, flink licht en met ventilatie en nooit de melk in de stal laten staan, daar de melk de stallucht opneemt. Spr. zegt, dat hij de polders hier heeft ge zien en dat hem werd gevtaagd hoe het kwam dat tegenwoordig zoo'n slecht hooi daarvan werd gewonnen. Dat komt zegt spr. dat vroeger de polders nogal eens onder water werden gebracht en daar dan meststoffen van achterbleven doch nu dat niet meer gebeurt, do gr oud schraal wordt. Men moet de polders bemesten, en hulpmeststoffen opbrengen. Hij raadt het bestuur der vereeniging aau een

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 2