Nummer 9. Zondag 28 Januari L906. 29e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. :iZözA.i^T. TE MJME mm. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. JïjIJSTIDJE- I EU1LLE1 ON. 1 T G B V E R MUIIMIiIiu.,U fn EiiiHffslrsiii(sellc Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden fü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco tc zenden san Uitgever. den WAALWIJK. Advkrtkntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contractei* gesloten. Reclames 15 cent per regel t i- i' II. Kunstreizen. De eerste stad, waar halt werd ge houden, was Passau. Hier speelden de kinderen op een concert en Wolfgang ook nog voor den bisschop, die hem met een dubbelen dukaat beloonde. Vervolgens kwamen zij te Linz, Matthau- sen en Ips, in welke laatste stad Mozart het orgel der kloosterkerk zoo meester lijk bespeelde, dat de Franciscaners spra keloos van bewondering uit de refter kwamen gesneld en het feit met gulden letters op de orgelkast aanteekenden. De voeten van den kleinen virtuoos reikten echter nog niet tot het pedaal. Toen hij één jaar later ook dit kon be treden, was één les voldoende om er zich van te bedienen als de beste or ganist. Over Stein bereikten zij eindelijk Weenen, het doel van den tocht. Nadat zij hier voor verschillende adellijke per sonen waren opgetreden, verschenen zij ook aan het keizerlijke hof. Dit ge raakte door het spel der kleinen dermate in verrukking dat de etiquetten voor een oogenblik vergeten werden, de kei zerin den jeugdigen virtuoos op den schoot nam en herhaaldelijk omhelsde. Een paar dagen later ontving de Vader een belooning van 100 dukaten, bene vens een vorstelijk kostuum voor elk der kinderen. Deze pakjes waren aan vankelijk bestemd geweest voor den prins en de prinses, die ongeveer denzelfden leeftijd hadden als het kunstenaarspaar. Zoo uitgedost verschenen zij meermalen voor Keizer Frans, omringd door een schitterenden hofstoet. Het gezicht van zooveel vorstelijke personen hinderde hen volstrekt niet. Wat Wolfgang zelf betrof, hij speelde het liefst voor ken ners en vaklui. Een nieuw bewijs van zijn kennen en kunnen gaf hij, door op Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ. voor De Echo van het Zuidenvertaald door H 7IERDE BOEK. (122) HOOFDSTUK VII. (S L O T.) Jan Casimir, medelijdend van aard, zou gaarne zachtheid jegens deze bliude schare hebben betoond, maar hij eischte van de chels dat zij zich op genade of ODgeuade zouden overgeven. De vrees voor de verdiende tuchtiging derd bij hen den eisch bovenkomen om het leger Ie redden. Diediala hield raad en maakte hun de onmogelijkheid van dit pogen duide lijk. Het kamp luscben de twee armen der rivier, in den rug ondoordringbare moerassen, had absoluut geen uitweg, als het konink lijke leger er in slaagde erin door te dringen. De besluiteloosheid der bevelhebbers riep een ommekeer te voorschijn en Diediala zag zich genoodzaakt afstand te doen van het opperbevelhebberschap ten gunste van een nieuwen chef. De naam alleen van dezen bevelhebber was voldoende om de terneder geslagen kozak ken moed in te boezemen. Hij heette Bohun. Al'ijd ag men hem in de eerste gelederen, in 't veld en bij den krijgsraad. De stem des volks wees hem aan als de meest waar dige opvolger van Cümielnicki. Hij over- verzoek des keizers, te spelen op een klavier met een doek bedekt, welk spel zóó uitmuntend slaagde, dat geen enkelen misgreep ot verkeerden toon gehoord werden, zelfs niet door den telkens hoofdschuddenden Wagenseil, den be kwamen kapelmeester van het hof. Met den Prins en de Prinsesjes gingen de kinderen als met huns gelijken om, en eens, toen Mozart op den spiegelglad- den vloer struikelde en viel, en de kleine Maria Antoinette toesnelde om hem op te beuren en te troosten, vatte hij met zijn gevoelig hart ineens zooveel liefde en hoogachting voor haar op, dat hij schertsend vroeg, of zij met hem wilde trouwen. Dit kon en mocht natuurlijk nooit geschieden. De kleine prinses zou eenmaal de kroon van Frankrijk dragen en den 16 October 1793 haar leven eindigen op het schavot. Heeft zij in haar laatste oogenblikken misschien nog aan Mozart gedacht Met welk een angstvalligheid de Va der ook waakte voor de gezondheid zijner lievelingen, hoe zorgvuldig hij ook vaststelde welke uren van den dag aan oefening, uitvoering, ontspanning en rust gewijd zouden zijn, toch kon hij niet beletten dat Wolfgang aangetast werd door de roodvonk. Het zou moeie- lijk zijn de smart en den angst van deu armen kapelmeester te schetsen. Ge- iukkig werd het ziekbed van den kleine door de teederste zorgen omringd. De gravin van Sinzendorf zond haren be roemden lijfarts Bernhard te zijner ver pleging, terwijl ieder uur van den dag door "de voornaamsten van Weenen naar zijn toestand gevraagd werd. De ziekte, welke zich aanvankelijk zoo dreigend liet aanzien, sloeg betrekkelijk gauw om, en binnen drie weken was de kleine heksenmeester, gelijk keizer Frans hem gewoonlijk betitelde, nagenoeg geheel hersteld. De dokter, wiens rekening Leopold Mozart op minstens vijftig du katen geschat had, kon, en dit was een uitkomst voor het gezin, met muziek betaald worden. In het begin van 1763 kwam het drietal gezond en wel, rijk voorzien van geschenken, doch arm aan geld, in Salzburg terug en sliepen de kinderen, na een afwezigheid van drie maanden, weer in hun eigen bedje. trof hem nog in zijn gloeienden baat tegen de Laks. Hij was bevelhebber van meer dan 50.000 man in de vlakte van Bereste- lekko. Een oogenblik meegesleurd in de tartaarsche vlucht, had hij zijn contingent echter weer spoedig bijeen. Nu hadden de belegerden het meeste vertrouwen in hem. Bohun alleen, hij kon het kamp en het kozak- keuleger redden. De jonge chef wilde van geen overgave hooren. Maar, bekwaam en ondervinding rijk -.Is hij was, begreep hij wel, dat hij met deze massa zonder kracht en gedemo raliseerd door de verliezen, nooit de koniuklijke troepen kon verslaan. Hij nam daarom zijn toevlucht tot een ander middel. De geschiedenis zal de herrinneringen aan zijn pogingen bewaren* als zijnde zonder voorbeeld en die dan ook reusachtig schijnen voor het nageslacht. Buliuu besloot door die ondoorwaadbare moerassen heeu le komen of liever een onmetelijke brug te maken, waarover de be legerden heeu konden. Toen vielen onder de bijldasen der ko zakken geheele bos*che:i, verzwolgen door de onpeilbare slijkma«sas. Men wierp er pijnboomen en eiken in karren, tenten, lijken en de dam werd iederen dag grooter als eea reusachtige slang. De koning had tot nu toe den aanval achterwege gelaten, Wflgende vau het bloed bad, maar op 'l gezicht van dit reus-.chtig werk begreep hij, dat hij niet meer mocht aarzelen. De trompetten kondigden aan het leger den beslissenden slag aan. Dat was Maaudag, den 7 Juli vau het jaar 1651. De morgen kwam langzamerhand op het morgenrood purperde den hemel, de zon kwam flauwtjes opeen bloedige weer schijn kleurde water en land. Doch hier, evenmin als in den vreemde, zou Mozart zich ooit ter ruste hebben begeven zonder, na zijn avondgebed, nog eren aan het klavier de melodie te hebben gezongen, die hij voor den be minden papa met zooveel liefde ge componeerd had O ragna fi^ata fa marina, gamina fa* In deze korte, slechts uit acht maten bestaande strophe, openbaart zich reeds die teederheid van gemoed, die onuit sprekelijke schoonheid, waardoor zijne latere werken ten allen tijde zullen schitteren. III. De groote Reis. De rust in Salzburg was niet van lan gen duur. Den 9en Juni 1763 was het geheele gezin weer reisvaardig. Drie dagen later werd München bereikt, waar Mozart voor den keurvorst een viool concert speelde en op het orgel impro viseerde, waarvoor hij met 100 gulden beloond werd. Ook de hertog van Clement, bij wien twee concerten gege ven werden, toonde zich niet karig. Hij overhandigde den vader bij dezes ver trek 7 5 gulden en eenige aanbevelings brieven bij sommige vorstelijke personen. In Augsburg vlotten de zaken minder goed en in Ludwigsburg kwamen zij, waarschijnlijk door kuiperijen van den kapelmeester Jomelli, niet eens in de gelegenheid om voor het hof op te treden. Des te beter slaagde alles in Schwetzingen, waar de geheele bevolking in opschudding geraakte en alles uitliep om beide wonderkinderen te zien en te hooren. Gelijke geestdrift wachtte hen te Mainz. Ook hier konden zij echter, wegens ziekte van den keurvorst niet voor het hof spelen. Te Heidelberg bespeelde Mozart het orgel in de kerk van den H. Geest, wat hem 15 gouden louis opbracht, terwijl, ter herinnering aan het feit, ook hier zijn naam op de orgelkast werd geschilderd. Gelijken triomf behaalden zij te Frankfort, waar Nannerle vooral uitblonk, alsmede te Coblenz en te Aken, in welke laatste stad zij ontvangen werden door prinses Amalia, de zuster van den koning van Pruisen. Deze vorstin overlaadde hen echter meer met kussen dan met gou den louis en juist-deze hadden zij zoo in 'i kamp der kozakken vermoedde nie mand den aanval. De vuren waren aau voor 't morgeneten. Bohuu had zich verwijderd aan het hoofd van e n deiacheuient kozakken, om de lieden van den palalijn van Braclaw uit elkander te jagen, die stelling hadden ge nomen achter het park, waarvandaan zij de werken beschoten en verwoestten. De clnf en zijn staf kwamen aan den zoom van het bosch bun wapenen flikker den voor de laatste keer in de morgenzon daarna reden zij in den schaduw. Plotseling deed eene doordringende «tem zich hooren Red u, red u 1 De chefs verraden ons I De chefs verraden onsherhaalden honderden, duizenden stemmen. Deze kreet ging door de menigte, als ten stormwind door het bosch. Dan een kreet,Red uZiedaar de Laks 1 De ouden hebben verraad gepleegd 1 De massa kwam los. De vuren werden onder voeten getreden, wagens omvergeworpen, tenten verscheurd, pal *n uitgetrokken. Een panische schrik vervulde eenieuer. Hopen lijken en levenden rolden door elkander en bedekten de wegen. De menigte drong op den dam en viel ver volgens in 't water. Uitgeput, verdrinkende grepen de slachtoffers elkander vastzij huilden van angst, riepen den hemel aan en verzonken in 't akelige slijk. Op den dam ontstond een vreeselijke strijd ledeieen wou er zijn plaats behouden, 't Werd een ware slachting. Door onsteltenis geslagen dachten de koninklijke legers eers aan een dwaas bevel, ingegeven door den wanhoop. En de ban- uieren wierpen zich op den vijand. Voorop, aL een wervelstorm het regiment hard noodig, wijl het reizen veel geld kostte en het geheele gezin op deftigen voet leven moest. Het scheelde maar zeer weinig, of de vader had een ge deelte der kostbaarheden, welke de kinderen voor en na van vorstelijke personen ontvingen, moeten verkoopen. Gelukkig was het concert, dat zij te Brussel gaven, en dat ook door prins Karei werd bijgewoond, voor hen rijk aan roem en geld. Hierdoor wer den zij in staat gesteld den tocht naar Parijs te aanvaarden, waar zij den 18 November aankwamen, en hun intrek konden nemen in de woning van den Beijerschen gezant, den graaf Van Eijk. Deze gunst, als zoovele andere tijdens hun verblijf te Parijs, hadden zij hoofd zakelijk te danken aan den grooten in vloed van den beroemden Duitschen baron Von Grimm, secretaris van den hertog van Orleans. PARIJS. Parijs, of gelijk sommigen het wel eens believen te noemen, het moderne Babyion, het Ninivé onzer dagen, was nu juist niet bijzonder geschikt om een gunstigen indruk te maken op het Chris telijk gemoed van den strengen gods- dienstigen kapelmeester, Leopold Mozart. Binnen zeer korten tijd zag en hoorde hij daar zooveel dat hij niet nalaten kon zijn hart eens te luchten aan het Echt paar Hagenauer te Salzburg, dat gedu rende zijne afwezigheid, sommige, voor al geldzaken aldaar voor hem regelde. Het tafereel, dat hij in zijn brief van den len Februari 1764 van het Parijsche leven, de zeden, de vrouwen enz. schetst, is zoo donker en schril gekleurd, dat men haast een weinig rassenhaat bij hem zou veronderstellen. Letterlijk niets kon in de Fransche hoofdstad zijne goed keuring wegdragen en ook de muziek hoewel daarin vooruitgang te bespeuren valt, is volgens hem geen oortje waard. Men begrijpt dus hoe angstvallig door den scrupuleuzen vader gewaakt zal zijn om te voorkomen, dat zijne beide kinderen door de slechte voorbeelden om hen heen, geërgerd zouden worden. Aanvankelijk leverde het verblijf in de luxe-stad geen groote financieele voordcelen op. dragonders onder betel van den kleinen Wolodowski, de sabel in de lucht. Toen brak liet uur der wrake en gerechtigheid aan. Zij die niet door verdrinking of uitputting om het leven waren gekomen vielen onder het zwaardStroomen bloeds mengden zicli met de wateren van den rivierdeze werden rood gekleurd. De moordpartij bereikte het bosch waar de bevelhebbers zich met de woede der wanhoop verdedigden. Ge streden werd er in het slijk, in de bo9schen, in de vlakte. De palatijn van Braclaw sneed den vluchtenden den terugtocht af. Tevergeefs gaf de koning bevel het bloedbad te doen ophouden. Het medelijden was weg. Toen de duisternis was ingevrllcn schrikten de overwinnaars zt-lf van hun werk. Men hoorde geen Te Deum weerklinken, het waren geen tranen van vreugde die over de wangen van den koning rolden, maar van droefheid en spijt. Dit was het einde vau de eerste acic van reu drama zonder weerga. Bohun stierf ditmaal nog niet. Eenigen zeiden, dat voor het ergste van de verwoes ting, hij het heil in de vlucht had gezocht anderen hielden vol dat hij was gered door de heldhaftige toewijding van een zijner vrienden. De waarheid i« uog te bewijzen. Het is zeker dat in de loop van de ver schillende slagen, die nog geleverd werden, zijn naam steeds weerklonk als een der meest roemrijke strijders. Een pijl vau een wraakzuchtige hand werd eenige jaren later op hem afgeschoten, maar hij outsnapte nogmaals. Toen hertog Yaréma ten slotte geslorveu was en zijne onmetelijke bezittin gen van Lubnié werden afgescheiden van het grondgebied der republiek, toen was Bohun het, die er 't meest van profiteerde Zijn hoogmoed weigerde de macht van De kinderen speelden o.a. ook bij de markiezin, madame de Pompadour, de favorite van Lodewijk XIV- Na afloop van het concert noodigde zij hen bij zich aan tafel, doch stond aan Wolf gang niet toe haar te omhelzen, wat den kleinen maestro ten hoogste ver baasd deed uitroepenMaar, wie is zij dan toch, dat zij mij niet omhelzen wil Is zij nog meer dan de keizerin (Maria Theresia). Eenige dagen later, toen de rouw aan het hof, voorbij was, lieten de kinderen zich te Versailles voor de koninklijke familie hooren. Het geheele hof was hierbij tegenwoordig- Zij werden met gouden en zilveren geschenken als hor loges, snuifdoozen, inktkokers, pennen, enz. overladen, ofschoon de Vader, die zich telkens over het zoo dure leven te Parijs en Versailles beklaagt, veel liever klinkende munt gezien had. Zijn financieele toestand verergerde nog door de ziekte der beide kinderen, wel ke gelukkig maar een paar weken duur de. Hoezeer men den vader ook aan raadde de kinderen doch vooral Wolf gang te laten vaccineeren, kon hij hier toe toch niet besluiten, vast overtuigd als hij zich hield, dat God. die het Won derkind in het aanzijn had geroepen, het ook met zijne genade in alle levens omstandigheden wel omringen zou. Daarbij bedenke men wel, dat de theo rieën van den grooten Jenner (1749— 1823) in dien tijd nog niet algemeen ingang hadden gevonden, en door de aanhangers van de oude school, zóó op wetenschappelijke als godsdienstige gron den, fel werden bestreden. De blinkende, onmisbare goudstukken begonnen eerst te rollen in de maanden Maart en April. De publieke conccrteu brachten zeer veel op, zooveel zelfs, dat Leopold Mozart aan Hagenauer schrijft hem binnen kort 200 gouden louis te kunnen zenden, Te Parijs werden de eerste werken van Wolfgang uitgegeven, n.l. de twee aan Madame Victoire de France opgedragen klaveniersonates met accompagnement van viool en, de sonates aan de gravin van Tessé. De Componist, die slechts zeven jaren telde, teekende toen nog J. G. W- Mozart, wat later veranderde in W. A. Mozart. Ook werd te Parijs door Mechel de teekening van Carmon- telle gegraveerd, voorstellende Wolfgang aan het klavier, naast hem Nannerle met een blad muziek in de hand, en daar achter den Vader met de viool. Welk enthousiame de kleine kunste naars in de verwende wereldstad wekten en hoezeer zij ook door kenners gepre zen werden, blijke uit den brief van den 1 Dec. 1763, getrokken uit de Corres- pondentien van Diderot, welke brief na genoeg luidt als volgt >De acht mirakelen (wereldwonderen) »zijn veel te zeldzaam, om er niet van »te spreken, wanneer men het geluk >heeft ze te zien. Leopold Mozart, kapelmeester aan het >hof te Salzburg is hier met twee allerlief- »ste kinderen aangekomen. Zijne dochter, »thans twaalf jaren oud, speelt schitte rend piano en voert de moeielijkste >stukken met een wonderbare juistheid >uit. Maar haar broeder, die nog slechts >zeven jaren telt, is zulk een buitenge- Climielniclti te erkennen.... Deze, vervloekt dour de zijnen, vluchtte naar eene vreemde mogendheid. Bohun, veel trotacher, verwierp alle bescherming, gereed om met zijn ge wapende hand zijne rechten en die der kozakken te verdedigen. Men zege dat nooit een glimlach op zijne trekken kwam. Meester van het kasteel van Lubnië, verkoos hij te leven in een klein dorpje, dat hij herbouwd had en dat hij den naam gaf van Rozloghi. Daar sleet hij zijne verdere levensdagen. De burger-oorlogen overleven hem.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1