Nummer 10. Donderdag 1 Februari 1906. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. A N T 0 0 N TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. BEKENDMAKING? HANS en IDA. Uitgever: KIESRECHT FEUILLETON. BUITEN! AND. Spanje. Denemarken. Duitschland. Rusland. De Echo van het Zuiden. Waalwijksclie en Langstraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A bo n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. Franco per post door liet geheel e rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. Advkrtbntibn I7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu 3inaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Do Burgemeester vzn Waalwijk, Gelet op artt. 11, 12 en 13 dar Kieswet Noodigt uit de mannelijke inwoners dezer ge meente, A. om wanneer tij in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wal de grondbelastingen betreft in eene andere ge- gemeente of in meer gemeenten te zaroen tot een bedrag van ten minste i gulden, daarvan door overlegging der overeenkomstig het bepaalde bij art. 1 a. voor voldnan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15en Februari e. k. te doen blijken B. die mede-eigenaars zijn wegens onroerende goederen eoner verdeelde nalatenschap, wier na men niet bij den aanslag in het kohier zijn ver meld, mits hun aandeel in dien aanslag ten min ste één gulden bedraagt, om daarvan voor den I5en Februari e. k. aangifte te doen C. die krachtens art. 1 b. aanspraak raeenen te kunnen maken om gep'aatst te worden op de kiezerslijst, om daarvan voor zooveel noodig voor den 15en Februari e. k. aangifte te doen; Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst vooi komen, is inge volge art. 20 hernieuwde aangifte onnoodig, in dien de plaatsiDg op die lijst berustte op lo bewoning van een huis of gedeelte vaneen huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van bet zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o genot van pensioen of verleende lijfrente; 3o bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van eeD inleg in de Rijkspostspaarbank, in eene Gemeente Spaar bank of m eene Spaarbank, beheerd door hot bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezitier.de Vereenigir.g, van eene Naamlooza Vennootschap, van eene Coöperatieve Vereeniging of van eene Slichting 4o aflegging van een examen. Daartegen is hernieuwde aangifte wel noodig ▼oor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: lo bewoning van een huis-of gedeelte van een huis of van eer vaartuig, indien niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van het- zellde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o op genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met ol zonder genot van pensioen of lijfrente, aan welke, zoo «ij nog in de gemeente wonen voor den 8sten Februari e.k\ een aangiftebiljet ter invulling wordt toege zonden hetwelk weder voor den 15en Februari moet worden ingeleverd. Ambtshalve (dus zonder aangifte) worden op de kiezerslijst geplaatst, die genoemd in art. 1 a. der kieswet, behoudens die bedoeld onder A hierboven. Zij die in het afgeloopen jaar inwoner eener andere gemeente geworden zijn, kunnen o.rn. volstaan mst overlegging aldaar der aanslagbil- letten, mede onder A. hierboven vermeld. Zijt ge spoedig klaar, Ida Ja, waarom Ik wilde je eens wat vragen. Dadelijk Zij zit op haar fiets en voert eeniga kunstige toeren uit. Nu springt zij er af, staat voor hem, slank, frisch en bekoorlijk in haar donker blauwe japon, met roode wangen en lachende oogen. Ida houdt ge van mij Natuurlijk, wat een komieke vraag is dat nn I Je weet toch dat we met elkaar zullen trouwen. Dat is waar ookik had het geheel vergeten. Maar zooals van zelf spreekt, komt daar toch niets van. Niet waar Waarom niet? Kom Hons, dat weet je toch even goed als ik. Wij beminnen elkaar in het geheel niet en een huwelijk op kommando is alleen goed genoeg voor onzelfstandige menschen en niet voor dezulken, die weten wat zij willen, vooals wij beiden. Zeidet ge daareven niet, dat gij ran mij houdt —■Ja maar van iemand houden of trouwen is niet hetzelfde. Zie, wij kennen elkaar van kindsbeen af, hebben «amen paardje gespeeld, samen knorren gekregen, om de lekkerste peren ruzie gehad Gisteren hebben wij nog samen kersen geplukt. Waarom zouden wenn of hemelhoog juichen of zielsbedroefd zijn Hij teekent met zijn stok figuren in het zand en antwoordt niet Zie eens, beste jongen, zegt zij overre dend, die beroemde liefde ik bedoel dat vurig verlangen, dat zoete hopen en zoo meer, je begrijpt me wel zon ik wel eens willen De avnslagbiljetteo bedoeld onder letter A en de bewijsstukken, bij de aaDgifte onder letter B bedoeld, waartoe moeten behooren het aan slagbiljet of door don ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vast stelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Modellen voor de aangiften bedoeld onder B. en C. zijn ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezon den met inachtneming van het volgend voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het op schrift ,Vrij van briefport ingevolge art 50 der Kieswet' en in den linkerbenedenhoek de ver melding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteeke- ning. In de tabel, bedoeld in de artt. 1 en 2 der der kieswet, is voor zoover de gemeente Waal wijk betrett, het volgende bepaald: Gemeente of deel der gemeente Huurprijs Minimum I VrijeTfJTIVrijëïöst inkomen. I ning of j en Iinwoning 'inwoning, bedoeld in artikel l b. lo I 1 b. 2o 2. Waalwijk f 1,26 j f350— f62,50 f250,— Waalwijk, den 27 Januari 1906 De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Maandag heeft de Msrokko-conferentie in Algeciras een aanvang gemaakt mat een onderzoek van de voorstellen der Warok- kaansche delegatie betrekkelijk de verbete ring der tegenwoordige Belastingen en tot het uitschrijven van nieuwe belaztingen. De besprekingen over het heffen van inkomen de rechten zijn uitgesteld. Wat de nieuwe belastingen, door Marok ko voorgesteld, betreft, ging de conferentie na of er aanleiding beslaat tot een alge- meene belastingheffing op de iudustrieele bedrijven. Met het oog op de noodzake lijkheid om de technische onderdeden vau deze quaestie te bestudeeren, werd aan een commissie van redactie opgedragen om een definitief plan op te maken. Aangaande het door de Marokkaansche delegatie geop perde denkbeeld van een belasting op de visscherij, werd verklaard, dat dit denkbeeld niet in overeenstemming is met de bepalin gen van verschillende verdragen, gesloten tusschen Marokko en buitenlandsche mo gendheden. Gisterenmorgen zou de volgende officieele zitting plaats hebben. De correspondent van het „Berliner Ta leeren kennen. Gij niet En zouden we elkaar dan den pas afsnijden Dat zou toch erg dom van ons zijn. En denkt ge, dat we samen dat genot niet zouden kunnen smaken Wij? geen denken aan! Wij 6temmen in niets overeen. Nu, daar zou ik wel buiten kunnen En daar wij elkaar niet beminnen zullen. Zullen wij wachten, wij zijn beiden nog jong, besliste hij op zijn kalme manier, die hem ouder deed schijuen dan hij was. Ik geef toe, dat het op dit oogeiibliK niet gemakkelijk is te onderscheiden, wat iu onze wederzi'dsche genegenheid ge.wooute en kindervriendschap, wat liefde is Zg lacht. Wachten Ala dat de lisfdeproef moet zijn, voor mijn part laten wij dan wachten tot nu laten wij zeggen, tot de planten, welke die steeneu Flora in haar schoot draagt, beginnen te bloeien. Inderdaad wel wat veel verlangd Ik kan dus heengaan met een blauwtje? Een blauwtje I Hoe kunt ge zoo praten, Hansl Wij zijn het toch volkomen eens! En nu groet de uwen in jiFriedensfeld" van mij. en kom morgen bijtijds terug. Zij keek hem met voldoening aan. Zoo waa de zaak in de beste orde. Waarlijk hij was een knap mensch, geen ander kon met hem ver geleken worden. Maar zoo zich door hem te laten nemen, ach neen, het allermooiste in dit zonnige, bloeiende leven moest toch heel anders zijn. Dat zeggen immers alle dichters, en die moeten het weten. En Hans? Neen, neen hij moest maar wachten tot de verdorde bloemen in den schoot der Flora weer begonnen (e bloeien! Zeg eens, Ida, is Hana eigenlijk een komeet Waarom dan, Koosje Ja, onze juffrouw zegt, kometen zijn van geblatt* seint, dat volgons zijn inlichtingen het voorstel van Duitschland om aan een neutrale macht de politie in Marokko op te dragen den steun heeft van Amerika, Oos tenrijk en Italië, teiwijl Rusland het. niet bestrijden zal. De neutrale mogendheid zou Zwitserland of Nederland zijn. Koning Christinun. f Geheel onverwacht, want zijn leeftijd was hoog, maar zijn gezondheid nog sterk, is te Kopenhagen o.erleden de oude koning, die wel eens de schoonvader of de grootvader van Europa werd genoemd wegens zijn ver wantschap met vele vorstenhuizen. Hij werd in 1818 geboren en is dus 88 jaar oud geworden zijn eebtgenoote over leed op 81-jarigen leeftijd na een huwelijk van 56 jaren. In 1837 ving prins Christian's miliUiie loopbaan aan. Tijdens don Duitsch-Deetschen oorlog van 184850 was hij de eenige Slerswijk-Holsteiniche prins die in Deenschen krijgsdienst bleef, en dat was de reden waar om de regeering te Kopenhagen hem uit koos tot troonopvolger. Bij een wet van 1853 werd hij als zoodanig aangewezen, en na het overlijden van koning Frederik VII, met wie» de regeerende familie uitstierf, beklom Christiaan IX den Deenschen troon, 15 November 1863. Reeds den volgenden dag echter liet prins Frederik vau Augus tenburg zich als Frederik VII tot hertog van Sleeswijk-Ilolstein uitroepen. De tus- schenkoinst van Oostenrijk en Pruisen, die den koning van Denemarken dwongen, zijn rechten op de hertogdommen prijs t- g'jven, en de daaraan weer vastgeknoopte Pruisisch Oostenrijksche oorlog behooren tot de jongste geschiedenis. Nog in de laatste dagen van 1863 werden Holstein eu Lauenburg bezet, den leu Februari trokken de verbonden troepen de Eider over; en behalve Sleeswijk werd de geheele provincie Jutland veroverd. Bij het vredesverdrag van 30 October 1861 deed koning Christiaan afstand van alle rtchten op de hertogdommen Sleeswijk-Hol- steiu en Lauenburg. Behalve in dezen oorlog, is het leven van den ouden koning rustig voorbijgegaan en vooral de levensavond werd verlicht door de sympathie van zijn volk en zijn familie. Over zijn dood wordt gemeld Nadat de koning gistervoormiddag de gewone groote Maandag audiëntie had ver leend, gevoelde hij zich vermoeid en ging hij naar bed om voor het middagmaal nog wat te rusten de keizerin-weduwe van Rus land begaf zich te 3 uur naar den koning, die lichamen die plotseling verschijnen en verdwijnen meestal weet men niet, wanneer zij terugkomen. En Hans blijft nu ook weg, en niemand weet voor hoelang. Ik weet het ook niet, zei Ida verstrooid, de astronomische voorstellingen van haarznsje onbeantwoord lat nd en keek zooals zij reeds acht dagen gedaan had te vergeefs naar Frie densfeld. het naburige landgoed Waarom kwam Hans niet? Zij was gaarne naar Friedensfeld gereden, zooals zij vroeger Zoo dikwijls gedaan had- Maar dat had vader, die sedert het mislukken der trouwplannen zeer uit zijn humeur was, haar verboaen. Kwam hij toch maar! Weder ging er een week voorbij en nog een, doch Hans kwan niet. Ida werd boe langer hoe ernstiger en stiller overal miste zij den vriend. Zelfs het wieliijden verschafte haar geen genoegen meer, daar hij baar niet begeleidde. Niet lang daarna brak een hevig onweder los. Op het naburige landgoed, waar Hans niettegenstaande zijn jeugd, met overleg en bekwaamheid de plaats van zijn zieken vader innam was de bliksem geslagen in een arbei derswoning. Menschen, die er van daan kwamen, vertelden dat Hans rustig en flink te midden der radelooze dorpelingen het reddingswerk leidde. Een ander meende gezien te hebben, dat een brandende balk neergestort was inist op de plek, waar de jonge mijnheer stond. Nog nooit in haar leven had Ida zulke angstige uren doorgebracht, tot eindelijk het bericht kwam, dat de brand gebluscht en mijnheer Hans ongedeerd was. Den volgenden dag kon zij het niet langer uithouden Zij sprong op haar rijwiel en reed trots het verbod haars vaders, naar hem toe. Maar toen zij het welbekende heerenhuis door de boomen van het park zag schemeren, overviel haar een vreemd gevoel van schaamte dat haar het bloed naar de wangen joeg. Zy die zich niet wel gevoelde. I)e keizerin riep de leden der koninklijke familie aan hel bed; een groot aantal hunner kwamen bij een. Even vóór 3 uur 40 min. stierf de koning kalm en rustig. Hij laat zes kinderen na: de oudste volgt hem op als Fredcik VIII, en is reeds 62 jaar oud. Diens tweede zoon ia thans als Haakon VII de koning van Noorwegen. Hij was dus een kleinzoon van koning Chris tiaan; zijn vrouw, koningin Maud, was de kleindochter van den Deenschen koning, reeds voor zij huwdezij is een dochter vain den Eugelschen koning en zooals men weet is ook koningin Alexandra een dochter van koning Christiaan. Ook de koning van Griekenland is een zoon van den overleden souverein. De tweede dochter van koning Christiaan Dagmar, in 1847 geboren, huwde in 1866 als Maria Feodorovna met den Russischen grootvorst-troonopvolger, later Czaar Alexan der III, overleden in 1894, vader van den tegenwoordige» Czaar. Dan is er nog een dochter, die met den hertog van Cumberland is getrouwd eu een zoon, die huwde met prinses Marie van Orleans. De nieuwe koning heeft de regeering reeds aanvaard. De minister-president diende naar aanlei ding van de troonsbestijging van den nieuwen koning het ontslag van het kabinet in. Maar de koning uitte den wensch, dat de minis ters hunne ambtsbezigheden zonden voort zetten volgens oen voorloopig besluit zou deze zaak in een heden plaats hebbende zitting van den Raad van State formeel worden geregeld. De nieuwe koning hield, nadat de minis ter-president den dood van den koning had medegedeeld vanaf het balkon eene rede tot iet volk, die luide werd toegejuicht en waarbij hij trouw zwoer aau volk, vader land en grondwet. 's Keizers verjaardag is Zaterdag overal in den lande en op nagenoeg alle plaatsen, waar Duitschers wonen, met luister gevierd. Voor deze gelegenheid waren naar Berlijn eekotnen de kouing van Saksen, de koning van Wurtemberg en andere hoofden van de geconfedereerde staten, behalve die van Beieren, Baden en Hessen. Aan een feest maal van den Rijksdag zeide de voorzitter Ballestrem in een toespraak, dat de keizer sedert zijn troonsbestijging geen andere eer zucht koesterde dan het bewaren van den sloeg een zijpad in, in de hoop hem tegen te komen. Den derden dag ontmoette zij hem Hij zat te paard en groette haar zonder stil te houden, vriendelijk vluchtig maar uit de hoogte. Van dat oogenblik af kreeg het rijwiel voor onbepaalden tijd verlof en kon het zich over geven aan stille overpeinzingen. Na eenige weken kwam het bericht, dat Hans op reis zon gaan voor sen half of een jaarman wist het nog niet precies- Ida schrikte. Nu moeBt hij toch komen om afscheid te nemen dat w as haar eenige troost. Hij kwam dan ook, maar juist toevallig toen zij afwezig was. Men bracht haar zijn afscheids groet bij haar thuiskomst. Zij ging naar den zolder en wierp zich op den grond tusschen allerlei rommel neer en weende hartstochtelijk. Op den avond van denzelfden dag ging Ida naar buiten in den stillen tuin, waar het maanlicht met rustige pracht de late zomer bloemen bestraalde en de avondwind baar als een zachte liefkozing over het haar streek. Uit een geopend raam kwamen de tonen van een lied, dat de onderwijzeres daarbinnen met zachte stem bij de piano zong* Nog dieper voelde zij baar hartewee. Hij zou weggaan en vele schoone en beminnelijke vrouwen ontmoeten en één daarvan zou hij zeker medebrengen als de toekomstige mees teres van Friedensfeld. Zij echter zou ver vau hem blijven en geen aandeel meer hebben in zijn lot. Dwaas, onbe grijpelijk dwaas, die zij geweest was. Zij dacht niet meer aan dichters en aan liefdeliederen- De vreemde tomen verstomden bij het luide kloppen van haar hart. Als zij hem nog maar eens mocht zien en hem zeggen kon Ga niet weg van mij in toorn, ik wist zelve niet, hoe lief gij mij zijt. Maar morgen vertrok hij en als bij terugkwam zon datgene wat nog aan liefde voor haar in bem leefde, reeds lang gestorven en begraven zgn«. vrede tot geluk van het Duitsche volk en ook vau andere naties. Spreker herinnerde cr aan, dat de keizer er persoonlijk toe bij gedragen had om het misverstand inzake Marokko uit den weg te ruimen en door ziju reis naar Tanger de quaestie in goede richting had helpen sturen. Ten laatste gaf de heer Ballestrem nog een variatie op het bekende thema Indien gij den vrede wilt, bereidt u ten oorlog 1 A's de andere landen maar weten, zei hij ongeveer, dat zij door het eerste leger der wereld op den kop geslagen zullen worden en door de in op komst zijnde vloot, dan zullen ze zich wel koest houden. Volgens de berichten in een Engelsoh blad heeft men te Czarkoje Selo een sa menzwering tegen de czaar ontdekt en in Moskou een plan om de Kremlin-citadel in de lucht te laten springen. Er was reeds een onderaardsche gang gegraven, die on der het Kremlin doorliep en verder onder het keizerlijk paleis, waarin de gouverneur woont. De ontplofbare stoffen lagen al klaar en men had nog maar ten electrische leiding aan te sluiten om het geheele kwartier op te blazen. Ook m Kroonstad heeft de politie lont geroken en tal van huiszoekingen gedaan. Witte moet voortdurend waarschuwingen krijgen, dat, ingeval hij doorgaat met zijn tegenwoordige politiek, hij door een bom in zijn vertrekken gedood zal worden. Het complot zou georganiseerd zijn door de lui, die Plehwe vermoord hebben. Eindelijk is een bom geworpen naar den gouverneur van Minsk, die in de kerk was en tegelijkertijd werden op de aanwezigen revolverschoten gelost. Er hadden verscheidene arrestaties plaats. Het Telegramagentschap maakt de volgende mededeehngen openbaar Moskou. Volgens berekening van het Zemztwo zullen 25 millioen roebel noodig zijn om de door hongersnood getroffen stre ken ter hulp te komen. Riga. Dertig leden van de Lettische re- volutiounaire benden, onder wie twee aan voerders, zijn gearresteerd. De orde m Lijfland is hersteld. Vijf opstandelingen zijn doodgeschoten. Het optreden der militairen in Koerland wordt met energie en goed resultaat voortgezet. Zes opstandelingen zijn gafusileerd. Mi'tsk. De naar den gouverneur gewor pen bom is niet ontploft. Verscheidene personen, welke revolverschoten hadden af- Om haar heen verhieven zich uit de tuin bedden de bloemen en keken haar in bet maanlicht vragend aan. Uit het met licht overgoten boschje keek grauw en apookachtig het half verweerde steenenbeeld. Haar overmoedig woord kwam haar weder in de gedachte. Laat ons wachten tot de plan ten in den schoot dier steeuen Flora beginnen te bloeien. En plotseling doordrong haar eene gedachte. Dnar aan het parkhek de Florn, eu hier de bloemen een enkel teeken, een laatste kon zij hem gevsn - beminde hij haar, dan zou hij het begrijpen eu haar wellicht niet opgeven en vergetJnbeminde hij haar niet, dan zouden haar woorden hem reeds lang ontgaan zijn en zijn oogen zouden onverschillig langs het steenen beeld heenglijden. Weinige minuten later sloop zij met saamgehonden schort schnw en voorzichtig als naar een »rendez-vous«, naar het Florakeeld- Nti schreed zg om het laatste geboomte heen, en Ilans!... Met een schreeuw trok zg zich terug. Daar stond hij en trok jnist zijn hand weg, waarmede hij een ruiker prachtige rozen in het verweerde kleed der steeuen godin gelegd had. Een oogen blik was het stil tu schen hen. Toen zeide rij zacht verwijtend Waarom bleeft gij zoolang weg? Omdat ik voor mij zelf klaarheid wilde hebben, of gij gelgk had bij ons laatste ge sprek, antwoordde hij. Neen, gij hadtongelijk feheel ongelijk, ten minste wat mij betreft, k bemin je toch on laat de hoop niet varen je eens te bezitten. Daarom legde ik tot afscheidsgroet die roozen daarin nu bloeiden zij, de bloemen van uw Flora. Hans 1 riep zij, en het klonk als een juichkreet. De slippen van de schort ontglijden haar bevende handen, een bloemenregen viel op het gras voor zijne voeten neder. Ach Hans, ik wilde juist hetzelfde doen 1

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1