Nummer 11. Zondag 4 Februari L906. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Mijn bezoek aan Woims' Villa. STOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. BEKENDMAKING; KIESRECHT EUILLK OA. xossEaaBmamaBÊ UlïG.E V K 11 Wiiiilwijkscïsc til Langstraalsclie Courant, L)it Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond V b o n n a in entsprijs per 3 maanden f O.^S. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advkrtentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot© letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeclige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel De Burgemeester van Waalwijk, Gelet op artt. 11, 12 en 13 dar Kieswet Noodigt uit de mannelijke iuwoners dezer ge meente, A. om wacneer zij in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienstjaar in eene der Ryks directe belastingen zijn aangeslagen, wU de grondbelastingen betreft in eene andere ge- gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste ééa gulden, daarvan door overlegging der overeenkomstig het bepaalde bij art. 1 a. voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15en Februari e. k. te doen blijken B. die mede-eigenaars zijn wegens onroerende goederen eoner verdeelde nalatenschap, wier na men niet bij den aanslag in het kohier zijn ver meld, mits hun aandeel iu dien aanslag ten min ste één gulden bedraagt, om daarvan voor den 15en Februari e. k. aangiite te doen C. die krachtens art. 1 b. aanspraak mcenen te kunnen maken om gep'aalst te worden op de kiezerslijst, om dwarvau voor zooveel noodig voor den 15en Februari c. k. aangifte te doen; Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is inge volge art. 20 hernieuwde aangifte onnoodig, in dien de plaatsing op die lijst berustte op: lo bewoning van een huis of gedeelte vaneen huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of eeti gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o genot van pensioen of verleende lijfrente; 3o bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspostspaarbank, in eene Gemeente Spaar bank of in eene Spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende Vereeuiging, van eene Naamlooze Vennootschap, van eeDe Coöperatieve Verecniging of van eene Stichting 4o atleggiDg ran een examen. Daartegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: lo bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van eer. vaartuig, indien niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte vun het- zelide huis of hetzelfde vaartuig bewouen of 2o op geDOt van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der oaders werkzaam, hetzij met ol zonder genot van pensioen of lijfrente, aan welke, zoo zij nog in de gemeente wonen voor den Ssten Februari e.k. em aangiftebiljet ter invulling wordt toege zonden hetwelk weder voor den 15eD F« bruari moet worden ingelevcid. Ambtshalve (dus zonder aangifte) worden op de kiezerslijst geplaaist, die genoemd in art. 1 a. der kieswet, behoudens die bedoeld onder A hiei boven. Zij die in het afgeloopen ja*r inwoner eener andere gemeeute geworden zijn, kunnen o.m. volstaan mat overlegging aldaar der aanslagbil jetten, mede onder A. hierboven vermeld. Do auislagbiljetten bedoeld onder letter A en de bewijsstukken, bij de aangifte onder letter B bedoeld, waartoe moeten behooren het aan slagbiljet of door den ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vast stelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Modellen voor de aangiften bedoeld onder B. en C. zijn ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezon den met inachtneming van het volgend voorschrift dat de omslagen met nangifteD en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het op schrift ,Viij van briefport ingevolge art 50 der Kieswet* en in den linkerbenedenhoek de ver melding van den raam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteeke- ning. In de tabel, bedoeld in de artt. 1 en 2 der der kieswet, is voor zoover de gemeente Waalwijk betre't, het volgende bepaald: «lüurpFijsj Minimum I Vrije \vo-| Vrije kost inkomen. ning of I en |in woning inwoning. bedoeld in artikel Gemeente of deel der gemeente 1 b. lo 1 b. 2o 2. 2. f 1,26 f350 f62,60 f250,- Waalwijk Waalwijk, den 27 Jauuari 1906 De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Worms is een groot dierenkenner. Hij schrijft studio's over onze huisdieren, over vogels, kruipend gedierte en wat dies meer zij. Je moest me eens op komen zoeken, zei hij tegen me. Dan kan ik je eens een paar leuke beesteu laten zien. Je bent natunrlijk 'n dierenliefhebber, en dan zul je je stellig met miju kleine menagerie amnseeren. Ik ben volstrekt niet dól op diereu, maar ik wou hem niet beleedigen, en dus ging ik een van de volgende dagen per stoomtram naa" zijn villatja, om daar een nachtje over te blijven. Worms deed zelf open en Dam eigen handig miju tascli aan Ja, beste kerel, we hebben op 't oogen- blik haast geen bediening, verklaarde hij. Ons tweede meisje is van-morgen ineens weg- geloopen, na een toevallige ontmoeting met mijn aapje, waarbij hij haar haar mutsje af pakte en aangezien onze nieuwe knecht positief weigerde, het. kiezel in de berenkooi op te harkeu, was ik verplicht hem af te danken, mijn knecht, bedoel ik. Maar we zullen 't er tóch zoo goed mogelijk van nemen. Kom in m'n studeerkamer, o, pas op dat je niet op m'n schildpad traptdie ligt mees tal op de mat. M'n vrouw zal je 's een kopje thee schenken en dan wijs ik je je kamer. Ik kréég 'n kopje thee van m'n zeer bemin nelijke gastvrouw en volgde mijn vriend naar boven. We liepen langs ettelijke kooien met vogels en eekhoorns, en kwamen toen in een heel- gezellig-gemeubelde slaapkamer. Die papegaai hier houden, om je te amuseeren? vroeg mijn gastheer, op een kooi met een raooien, grijzen vogel wijzend. Ik haat papegaaien, maar dat kon ik moei lijk zeggen. Ik glimlachte lief, en mompelde Alleraardigst. Worms verliet me, en onmiddellijk opende de papegaai de conversatie. n Kaal krrruiutje, meneerrr, zei hij, mot één oog naar me kijkend. GRONDBELASTING. De Burgemeester der geme«Dte Waalwijk, brengt overeenkomstig urt. 15, tweede lid, der wet, ter Uwer kennis dat hij ter secretarie v«n de gemeente gedu rende dertig dagen ter inzage van de belang hebbenden heeft nedergelegd eene opgave van uitkomsten bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der wet op grondbelasting. De verzoekschriften om hermeting of heirchat ling op kosten van ongelijk, die om vernieti ging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaar schriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwer pen, bedoel 1 in art. 43 der wet, belmoren luidens de artt. 16 no. 1, 19 no. 2, 23 derde lid en 44 bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen dertig dagen na deu dag der voormelde afkondiging. Waalwijk, den 3 Fcbr. 1906. I)e Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Mijn hoofd nu is niét knal. 'I Haar wordt wat dun op de kruiu, maar dat is heel wat anders. Koppie krauwen, Lorre zei ik bemin nelijk, als z ude dat de éénige opmerking, die een papegaai kan iuteresseeren. Kaal krrruinije krrrauwen, meneerrr antwoordde 't beest onverstoorbaar- Ik had geen lust, een dergelijk onlogisch gesprek verder voort te zetten, en maakte snel toilet voor 't diner. De vogel scheen belsedigd over mijn gebrek aan waardeering, en zweeg waardig stil. Ds rust duurde niet lang. Juist toen ik bijna klaar was en m'n gekleede jas aan wou trek ken, zwaaide ik per ongeluk met de pauden tegen de kooi, en dadelijk begon dat on elukabeest op een stortvloed van scheldwoorden over mijn geluksbeest op de meest-scbaamtelooze wijze een stortvloec arm, niét kaal hoofd uit te storten, scheld Christelijk of Katholiek? Er heeft zich naar aanleiding- van 't advies van Z. H. den Paus aan de Duitsche vakvereenigingen in welk advies Z. H. zoowel de Christelijke als de Katholieke vereeniging goedkeurt en, met gelijke welgezindheid prijst*eene discussie geopend, ingezet door de Ne derlander en beëchood door de Tijd. De Nederlander sprak onomwonden zijne sympathie uit voor deze »gezonde so ciale zienswijze* van den Paus. Een vakvereeniging zoo schreef hij onge veer is uit den aard harer bestaans reden eenvoudig een vereeniging van alle vakgenooten, zonder eenige confes- sioneele bijbedoelingen. Theoretisch dus behoorden deze vereenigingen zich niet te separeeren. Daar echter een zeker deel der arbeiders de vakvereeniging misbruiken voor politieke doeleinden en een gift in de vakactie gebracht hebben, was het noodzakelijk, dat de goedge- zinden zich afscheiden en in afzonder lijke vak\ ereenigingen, gebaseerd op christelijken grondslag, organiseerden. Doch dit behoefde weer niet gesepa reerd te gaan. Christelijken en katho lieken konden in dezen bost samengaan. Vandaar, dat de Nederlander de uitspraak van den Paus hoogelijk roemde. De Tijd merkt hierbij echter op, dat men zich wel moet wachten uit deze bekendmaking voor Duitschland zonder meer conclusie's voor ons vaderland te trekken. Zij wenscht de bestaande ge mengd-christelijke organisatie s ^Boeren bond*, »Recht en Plicht* enz.) geen verwijt er van maken, als deze nu mee- nen, niet goed te doen met zich nóg op zuiver katholieken grondslag te orga- niseeren. Deze organisatie's zijn op den gemengd-christelijken grondslag tot stand en tot wasdom gekomen. Voor 't overige is de Tijd van oordeel, dat voor de toekomst in Nederland, waar het geldt nieuwe organisatie's te vestigen, ons ideaal moet blijven, niet alleen theoretisch, maar ook practisch Katholieken behooren thuis in Katho lieke bonden. Afgescheiden nu van de theorie, welke hetzelfde blad eenigen tijd geleden gaf omtrent de organisatie van katholieke patroons welke theorie feitelijk hierop wi-ordeu, dio een straatjongen h«m zou benijd hebben, en die een kurassier zouden doen blozen. Ik wandelde hanstiglijk naar den salon. Blijkbaar was ik vroeg beueden, want noch Worms, noch mijn gastvrouw waren present. Ik was moe en liet me in een armstoel naast 't vuur vallen. Maar nog sneller sprong ik er weer nit Een onaardich geluid van uit de diepte der kus sens iets tusscheu een snik en een schreeuw benovens een onverwachto beet, deden mij pijlsnel opvliegen, juist toen mevrouw Worms binnenkwam. L.ieve hemel, riep ze, U bent op «Baby" gaan zitten En zij holde naar den stoel en nam een klein aapje uit de kussens op. dat grijnsde en krijsente, ik weet niet, of 't van woede of van plezier was Ik ben blij, dat 't geen èohte baby was, excuseerde iic me, maar aangezien ik nog steeds duidelijk de plaats voelde, waar 't mormel me gebeten had, legde ik een niet te miskennen ironie in mijn toon. O, verontschuldig u niet, zei de gast vrouw. 't ls de schuld van m'n man, die vergeten heeft. Baby aan den ketting te leggen. We laten hem nog al eens dikwijls los tot etenstijd, omdat bij zoo graag speelt met Och, houd u hem 's eventjes vastbrak zij plotseling af, terwijl ze mo 't grijnzende, lee- iijke, kleine monster iu m'n urm gaf, daar is me de eekhoorn bezig, uit dm inktpot te driukeu. Na mijn pijnlijke ervaring zal de lezer be grijpen, dat ik dat 't moet er uit béést- achtige aapja met een zeker wautrouwen han teerde. Evenwel deed 't me geen bepaald kwaad in 't oogenblik, dat zijn meesteres 't eekhoorntje ving en in zijn kooi :loot. Het mormel had er zich mee vergenoegd, m'n horloge uit m'n aak te halen en 't op de tafel te laten vallen, met een slag, waardoor de ve r brak ook zette 't een vuilen poot op mijn overhemd. Maar vergeleken bij wat ik verwachtte, was dat niets- Worms kwam binnen, en we gingen eten. nadat bij zijn aap aan den tafelpoot vastge legd had. Een uitmuntend maal met een glas lekkeren wijn deden mij 't geleden leed vergeten, tot mijn gastheer opgeruimd meedeelde We zullen Bruin bij 't dessert laten komen. Die houdt 't leven er in- Dót dejd Bruin. Ik heb me nooit raeér op m'n qui-vive gevoeld als tijdeus de vijf minu ten dat de beer van dien naam aan lu ketting zijn. ronde deed in de eetkamer en ons allen de hand «chudde, een bezigheid, die voor 't beest vervelend, maar voer mij afschuwelijk was. Onze conversatie aan tafel liep natuurlijk voornamelijk over do gewoonten en eigenaar digheden van vogels, viervoeters en kruipend gedierte vooról kruipend gedierte. Bah 1 't woord alleen geeft me 'n rilling 1 Ik waagde zoo nu en dan een opmerking te maken. Heb je nooit»eens last, vroeg ik, als een van die dieren) tijdelijk ontsnapt? Ze ontsnappen nooit of heel zelden De eenige uitzondering op dien regel maakte mijn slang. Je wót? vroeg ik angstig. Mijn slang 'n gróót soort Anguis Strangularis die een week geleden ontsnapte. En hoe lang genoot die de vrijheid Ja, dat is 't naarste van 't geval. Ik mis haar nog steeds, en hij dronk een teugje uit zyn glas. neerkwam, dat deze zich boven den Moerdijk vooralsnog bij neutrale bon den konden aansluiten (het blad heeft echter deze zienswijze later weer gewij zigd) zijn wij het met de opmerking aan den Nederlander volkomen eens. Trouwens reeds eeider spraken wij ons hierover in denzelfden geest uit. Wij staan in dezen volkomen aan de zijde van het K. S. W., dat zich onom wonden uitsprak van Katholieken in Katholieke organisatie's, welke federatief samenwerken met de christelijke organi saties. Nu eenmaal onze Katholieke vakvereenigingen op Katholieken grond slag tot stand en tot wasdom gekomen zijn, zou het niet alleen zeer onprinci- pieël en ontactisch zijn ze om te zetten in gemengd-christelijke vakvereenigingen, maar ook zou het de nu reeds vrij krachtige organisatie geheel ontwrichten en op losse schroeven zetten. Te meer klemt dit nu de K. S. A. geworden is en zich als Jut vliegwiel der algeheele K. S. A. in beweging heeft gezet. Het is nu de zaak, te behouden wat we hebben, te bevestigen, wat nog losjes staat en alles en allen te omwinden met die algeheele organisatie, waarin, met behoud van eigen zelfstandigheid, toch alles als een aangesloten troepenmacht, vormende één groote phalanx, zich ont wikkelt. Was er één tijdstip, minder geschikt, om aan de door sommigen voorgestane verandering te denken, dan is het dit wel, waarin met zooveel ener gie gewerkt wordt om al onze katho lieke organisatie's te omvatten in één groot strijdleger, met de hoog en fier uitwapperende vaan van de echte K. S. A. als werk- en strijdsymbool. Voor ons land geldt dus het wijze woord van Z. H n. o. b. m. alleen in zooverre eigen organisatie met federatief samen werken der christelijke vakvereenigingen 1 Het Nieuwe Departement. Reeds gaf de >Standaard« in over weging, het nieuwe, negende departe ment te noemen departement van ar beid, in plaats van landbouw, nijverheid en handel. Hoewel wij hier niet nader op willen ingaan, zou er werkelijk veel voor te zeggen zijn, daar dit departement in de toekomst hel departement zal zijn voor de sociale wetgeving. Dit heeft Ik zette 't mijoe onaangeroerd neer. Eu waar deukje, nu *(ik trachtte onverschillig te spreken, rnatr mijn haar rees steil in de lucht) dat dat ze dat t reptiel gebleven is? Niets van te zeggen, antwoordde Worms, me de sigaren reikend. 't Was een groot verlies voor me. 't Dier had me veel geld gekost Zeg, propos, houdt je van ratten Ik heb een paar bizonder-groote Ik haastte me hem teverzekeren.dat ratten me koud lieten, ('k Ben er doodsbang van.) Toen trachtte ik 't gesprek terug te brengen op de vermiste Angnis Strangularis 't onderwerp interesseerde me bizonder, aange zien ik in huis inoest slapen. Eh wat die slang aangaat eh begon ik. Aanraken? Nee, ik zon je niet aanraden, baar aan te raken; zei Worms, die me totaal verkeerd verstond. Nee, stotterde ik, ik bedoel of't niet. gevaarlijk is eh zoo'n dolende slang eb In de kamer was 't blijkbaar erg warm mijn voorhoofd werd vochtig Mijn gastheer zag 't en stelde een wandeling voor in den tuin maar met 't vizioeu voor oogeu van de slang, uit een struik te voorschijn kruipend, sloeg ik zijn aanbod af. Dus je weet niet waar waar ergens dat reptiel kan lijn herhaalde ik. 'k Weet er niets meer van dan jij, beste jongen, verzekerde hij, met innemende open hartigheid. Aardige kerel, die Worms, hartelijk en vrijmoedig, enz., maar toch Daar stootte me iets tegen m'n been. Ik vloog op. Worms lachte. O, beste joegen, schrik maar niet. Dat 's onze «secretaris" 'n slangctende vogel maar. Die loopt altijd los. Waarlijk al die «beestachtigheden" werk ten op m'n zenuwen. Ik deed uog een laatste poging om 't gesprek op de slang terug te brengen. Hoor 's, zei Worms hartelijk, als jij je ook maar in 't minst ongerust maakt, dan kun je den «secretaris" wel in je slaapkamer krijgen. Dat z(jn beBte slangenvangers. ook gevoeld en uitgesproken de heer Regout, in zijn jongste rede bij de algenieene beschouwingen in de Eerste Kamer. Deze spreker, die het evenals 't vorig jaar over de sociale politiek had merkte op, dat de afdeeling arbeid eene reorganisatie zal moeten ondergaan, om dat ze gelijk we boven reeds op merkten het uitgangspunt, de grond slag moet zijn voor onze geheele sociale wetgeving. Zou het thans nu we toch aan 't or- en reorganiseeren zijn van dat de partement geen aanbeveling verdienen in dezen het Belgische stelsel te volgen Daar heeft men een afzonderlijk mi nisterie van Arbeid. En nu is daaraan verbonden een Arbeidersambt*, dat uitsluitend ingesteld is voor den arbei dersstand. Eveneens is er bij K. B. van den 15 Januari 1.1. een »Middel- standenambt* aan verbonden, dat het zelfde ten doel heeft voor den midden stand als het »Arbeidersambt* voor dc arbeiders. Het zal zich toeleggen, ten le inlich tingen te verzamelen omtrent de om standigheden, waaronder de kleine am bachten en handelsbedrijven worden uit geoefend, en over 't algemeen omtrent den economischen toestand der lieden tot de middelstanden behoorende ten 2e de uitslagen der Belgische en bui- tenlandsche wetten, die hen betreffen te bestudeeien en bij te dragen tot de voorbereiding van nieuwe wetten en maatregelen ten 3e te letten op de uit voering der bes'aande wetten en veror deningen. Wij gelooven, dat eene dergelijke or ganisatie aan ons nieuw departement wel te prefereeren is. Wij krijgen dan beslist een centrale werkmachine voor onzen arbeiders- en middenstand, van waaruit alle maatregelen met oordeel en kennis van zaken kunnen genomen worden. Het zou wel een navolging zijn van een clericale regeering, maar daarom juist geschikt voor dit verzoeningsmini sterie 1) De «secretaris" de remedie leek me erger dan de kwaal Eh dank-je nee, zei ik, snel onder de tafel naar het beest loerend. Ik ik heb 't laud aan slangen, zie je, en als jo 't goed vond, zou ik graag de kamer grondig onderzoeken, ik bedoel ik zou graag willen, dat jij de kamer grondig onderzocht. Goed, kerel, best, zei Worms welwil lend, maar je hoeft heusch niet bang te zijn. 't Zou wel wonder zijn, als onze vriend Anguis Stangnlaris na net in jouw slaapkamer zat. Op gevaar af, van vervelend te zijn, vroeg ik nog Hoe eh hoe vallen die reptielen hun prooi aan Ze winden zich om den hals van 't slachtoffer en worgen 't. Vandaar de nnam «Strangularis". Na tafel gingen we een kaartje leggen. Wil ik u den groenen papegaai eens op uw schouder geven Hij is zoo tam I zei mevrouw Worms, en eer ik tijd had, voorde eer te bedanken, zat 't luid-krijBckende dier al in m'n nek. Een uur lang zat ik nog te spelen in angst dat m'n oor zou wordeu afgebeten. Toen bedtijd kwam, voelde ik me minder slaperig dan ooit. Aan zijn belofte getrouw, onderzocht mijn vriendelijke gastheer de diepste hoeken der kasten, schudde aau de gordijnen, enz. Maak je nu maar niet bezorgd, zei hij die slang zal hier wel niet zijn, maar mocht je ze zien zekerheid is er natunrlijk nooit kom mij dan roepen. Ik zou je niet raden, ze zelf te vangen. Sidderend stapte ik in bed, haalde de dekens over me heen en deed bovenraensche- lijke pogingen om te slapen- Iedere trilling der gordijnen gaf me een koude rilling, en toen een stuk papier zachtjes van de tafel op den grond viel, gilde ik 't haast uit. Maar ten slotte viel ik toch, dood-vermoeid in slaap. Ik moest al verscheidene uren geslapen hebben, toen ik met een schrik wakker werd, omdat ik i e t s zich om m'n keel voelde winden.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1