ummer 11. Zondag 4 Februari 1906. tb® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. weede Blad. 'MOZART. ANTOON TIELE Uitgever: Spanje. BUITENLAND. Frankrijk Eu geland. Denemarken. Italië. Venezuela. lilN'.N K.N LAN I). ttvss- - 3Bi»"i3saiaci (ii Laisslraatsrkf Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Vbonnamentsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel LONDEN. Het land van Purcell en Field, dat in zijnen schoot ook het gebeente van den onsterfelijken Handel bergt, bereidde het kunstenaarsgezin een ontvangst, zooals het er tot heden nog geen geno ten had. Reeds vijf dagen na hunne aankomst te Londen, traden zij op voor den Koning en de Koningin. Het geheele hof was sprakeloos van verwondering, toen het een achtjarig kind de moeie- lijkste werken van Bach, Handel, Para dies enz. op het eerste gezicht met de grootste nauwkeurigheid en den fijnsten smaak hoorde uitvoeren. Die verwonde ring steeg nog, toen de kleine virtuoos op cn gegeven baspartij oogenblikke- lijk een fraaie melodie improviseerde. De muziekmeester der koningin Johannes Chi istianus Bach, de elfde of jongste zoon van den grooten Johannes Sebas- tianus, was dermate met deD knaap in genomen, dat hij hem meermalen op zijne knieën voor het klavier plaatste om met hem samen te spelen. In een oog wenk had de kleine zich de manier van spelen van zijn ouderen, hoogst bekwa men, doch, helaas, wat lichtzinnigen kunstbroeder eigen gemaakt. Toen zij zoo beiden eens, elk op zijne beurt, een gedeelte eener sonate speelden, was het den grootsten kenners, die in een aan grenzend vertrek geluisterd hadden, niet mogelijk te zeggen, wie van beiden dit ot -dat deel uitgevoerd had. Den 19 Mei verscheen Mozart weer voor George III >m thans zijn ongeëvenaard talent op het orgel te toonen, Voor elk dezer con certen werden zij beloond met 24 guinjes. Uit dankbaarheid voor de liefde en harte lijkheid aan het Hof ondervonden, compo neerde Mozart 6 klavier-siersonaten met viool-begeleiding, welke hij aan H. M. de Koningin opdroeg. Deze aanvaardde welwillend de opdracht en schonk den Componist vijftig guinjes. Gelijk succes behaalden de kinderen op de publieke uitvoeringenhet concert van 5 Juni bracht 100 guinjes op en dat van om streeks 20 Juni nog veelmeer. Alles ging dus opperbest, doch het geluk was ook hier weer niet van langen duur. Na den afloop van een concert ten huize van Mylord Tanet, vatte Leopold Mozart een zware koudehij werd hard ziek en was genoodzaakt te Chelsa, waar hij de baden moest gebruiken, een huis te huren Gedurende de ziekte van den beminden papa, bleef de piano gesloten. De droefheid in het gezin kon echter de werkkracht van Wolfgang Amadeus niet aan banden leggen. Hij componeerde nu zijne eerste symphonie voor groot orkest, waarvan Nannerle, die steeds naast hem zat, de verschillende partijen copieerde. Deze symphonie, als meer andere te Londen gecomponeerd, wer den op de concerten zeer veel en met voorliefde gespeeld. Nu en dan ook, zongen zij, hoewel zeer zacht, een duo of eenig ander lied, want ook in den zang muntten beiden op gelijke wijze uit. Het moet tot eer der Engelschen ge zegd worden, dat zij werkelijk groote kunstenaars naar waarde wisten te schat ten en roijaal beloonden. Handel en Haijdn hebben aan de Theems een aardig kapitaaltje verdiend en Beet hoven, die een voorschot ontving vóór eene symphonie, die helaas niet voltooid werd, betuigt op zijn doodsbed nog den roerendsten dank aan het edelmoedige kunstlievende Engelsche volk. Hoe verzot de Engelschen op het jongste kunste naarspaar waren blijkt voldoende uit het feit, dat het Britsche Museum niet rustte vooraleer het in zijne collectie de por tretten der Mozarts had opgenomen. Het munuscript van een vierstemmig, door Wolfgang gecomponeerd koor op Engelschen tekst, wordt daar eveneens als een kostbare relequie bewaard. Later gaf het Koninklijk Genootschap te Lon den eene levensbeschrijving van het wonderkind uit. Had de Vader gehoor willen geven aan de vele dringende uit- noodigingen van den Engelschen adel om zich met zijn gezin voor goed in Brittanje te vestigen, zoo zou een schoo- ne cn voordeelige toekomst allerwaar schijnlijkst ook hun deel wel geweest zijn, doch de kapelmeester, met zijne streng orthodoxe beginselen, kon hiertoe niet besluiten, overtuigd als hij zich hield dat de godsdienst der kinderen in een Protcstantsch land waar volgens zijne eigene woorden vele aan geen God geloofden, op den duur verflauwen en schipbreuk lijden zou. Het schijnt echter dat de weigering des vaders, een ge deelte van den adel en de grooten ont stemd heeft. Zoo goed toch als de zomer was, zoo schraal bleek de winter. Het concert van 21 Februari 1765 bracht 130 guinjes op, hoewel op minstens 150 getekend was. Vele aanzienlijken, die geregeld de Concerten bezochten, ble ven toevallig of opzettelijk weg. De geldelijke toestand van het gezin werd daardoor niet beter. Het verblijf in Engeland en de vrijlangdurige ziekte van Leopold hadden ongeveer 300 pond sterling gekost, zoodat ten slotte de Kapelmeester in verlegenheid raakte, welke verlegenheid nog vermeerderde, toen men er van verscheidene zijden op aandrong, dat hij met zijn gezin huis waarts zou keeren. Maar de hoop op God, »die een armen, eerlijken Duitscher »niet verlaten zou, cn allerminst het »kind, dat Hij aan zijne zorgen had toevertrouwd,4 verlevendigde zijn moed en met de beste verwachtingen bezield staken zij den eersten Augustus 1765 het kanaal over om den terugtocht naar het geboorteland te aanvaarden. De terugreis. De terugreis was ~\£ol hindernissen. Over Calais bereikten zij Rijssel, waar vader cn zoon ziek werden, wat een verblijf van vier weken noodzakelijk maakte. Ten naasten bij hersteld, togen zij weer verder, hielden onderweg zich op in Gent en Antwerpen en kwamen, omstreeks 11 SeptTéhiber, in den Haag, Hier werden zij door den Prins van Oranje en zijne zuster, de Prinses van Weilburg allerhartelijkst ontvangen. De Prins stelde zelfs zijn equipage te hunner beschikking. Nieuwe beproevingen wacht ten hen ook hier. Allereerst werd Wolf gang ziek. Zijne ziekte was gelukkig niet van heel ernstigen aard hij moest echter te bed blijven, en om hem nu in de gelegenheid te stellen zijne muzikale ideën op papier te brengen, plaatste men vlak bij zijn hoofdkussen een lessenaar. Erger, veel erger was het gesteld met de arme Nannerle. Deze ontving de laatste H. Sacramenten en lag gedurende eenige dagen op haar uiterste. De oude professor Schwenkel, die door genoemde Princes naar het ziekbed gezonden was, slaagde ei in het goede kind, dat vol komen, in haar lot berustte, in het leven te behouden. Heete tranen heeft de kleine Wolfgang hier met zijn ouders om Nannerle geschreid, maar toch, bleek de muziek toch sterker op hem in te werken dan de smart want ook tijdens hare ziekte kon hij niet nalaten in de aangrenzende kamer te musiceeren. De muziek was hem een levensbehoefte geworden, bijna even onmisbaar als de lucht voor de ademhalinghij moest componeeren, al was heel de hem om ringende wereld ook doofstom geweest. Pas was Nannerle hersteld of Wolf gang lag weer op het ziekbed. Het bleef dus een tobberij voor het beproefde ouderpaar. Het duurde wel vier maanden eer de kinderen volkomen genezen waren. Dat het gezin blijde was den Haag eindelijk te kunnen verlaten is gemakkelijk te begrijpen. Slechts onge lukken waren daar hun deel geweest. De buitengewone hartelijkheid en de vele hulp, die zij van den Prins van Oranje en zijne Zuster mochten onder vinden, hadden een onuitwischbaren in druk bij hen achtergelaten. Nauwelijks waren zij dan ook goed en wel te Am sterdam, of Mozart schreef voor den Prins van Nassau-Weilburg zes klavier sonates met begeleiding van viool, terwijl de Vader zijne in het Hollandsch vertaalde te Haarlem uitgegeven vioolschool en aan den Prins opdroeg. Nadat te Am sterdam verscheidene uitmuntend ge slaagde concerten gegeven waren, reisden zij over Haarlem, waar Wolfgang het beroemde orgel in de St, Bavokerk bespeelde, opnieuw naar den Haag, om er den Prins en de Prinses hunne werken, als een getuigenis van hulde en dank aan te bieden, In een brief aan Hageuauer (Parijs, 16 Mei 1766) spreekt de Vader ook van Variatien door zijn zoon op een Hollandsch Volks lied gemaakt (Het oude Wilhelmus Het schijnt, dat deze variatien tot heden onbekend zijn gebleven, of wel het lot hebben ondergaan van zooveel andere werken van den grooten meester, nl. verloren zijn geraakt. Na den Haag bezochten zij Mechelen, waar zij aan den met hen bevriender. bisschop een bezoek brachten. Het gezin had geen geld genoeg, om recht streeks naar Salzburg te trekken, daarom besloot het nogmaals zijn geluk te be proeven in Parijs, waar het einde Mei 1766 arriveerde. Het verblijf in de wereldstad aan de Seine duurde tot 9 Juli. Voor de tweede maal bracht de negenjarige virtuoos daar de hoofden der muzikale beroemdheden als op hol. Hij dorst er zich met de bekwaamste meesters op het klavier en het orgel te meten en toonde zich in de accoorden- en compositieleer zóó beslagen, dat volgens oor- en ooggetuigen hij menig in de kunst vergrijsd kapel meester overtrof. En toch bleef de jonge meester in alles kinderlijk en lieftal lig Nimmer liet hij zich op zijn kunst iets voorstaan, en was altijd aanstonds gereed het goede in zijne collega's te erkennen en toe te juichen. Zijne meerderheid deed hij door minzaamheid vergeten. Na Parijs kwam Dyon aan de beurt Zij verbleven er veertien dagen, speelden voor den prins van Condé en togen ver volgens naar Lyon, waar zij ongeveer vier weken vertoefden. Daarna concer teerden zij te Lausaune, Bern, Ziirch. Schaffhauzen en Donauschingen. In laatstgenoemde stad bleven zij twaalf dagen. Zij werden er namens vorst Furstemberg gecomplimenteerd door den muziek directeur Martelli. Het verblijf in deze muzikale stad scheen hem goed te bevallen- Negen avonden achtereen toch werd er van vijf tot negen uur gemusi ceerd en bij hun vertrek schonk de Vorst aan den vader 24 gouden louis en aan elk der kinderen een kostbaren ring met juweelen versierd. Met tranen in de oogen namen zij van hun hoogen be schermer afscheid. Nu ging de reis over Moskirchen, Ulm, Gunzburg, en Dellingen naar Munchen. Hier werden zij door den keurvorst allerhoffelijkst ontvangen. Deze vroeg, na een diner, aan Mozart of hij in staat was op een gegeven motiet terstond een muziekstuk te componeeren. De kleine glimlachte, keek met zijne schalksche oogen even den beminden papa aan, boogenzeide: 4 Uwe Hoogheid gelieve de proef te nemen». Het motief werd gegeven; de vingers van de virtuoos vlogen over het papier en na eenige minuten was het werk gereed, dat onmiddellijk ook op de piano gespeeld werd. Met een kloppend hart naderde Leopold Mozart eindelijk het oude Salzburg. Hoe zou hij daar ontvangen worden Zou de Bisschop hem nog in dienst willen? Zoo neen, dan was hij genoodzaakt zijn verblijf elders te vestigen. Zijn onge rustheid was echter spoedig geweken, want niet zoodra verspreidde zich de tijding, dat het gezin weer de woning in de Getreidegasse betrokken had, of van alle kanten kwamen de oude vrienden en muziekliefhebbers toegesneld om hen na een afwezigheid van ruim driejaren, te verwelkomen en met de behouden aankomst geluk te wenschen. Bijna een vol jaar bleef de geheele familie te Salzburg cn bestudeerde Wolfgang zoowel de oude als de nieuwere Duitsche en Italiaansche meesters. Tevens drong hij dieper door in de geheimen der Compositieleer en volmaakte zich steeds meer in het piano- orgel en viool spel. Toen bij dan ook den 11 September met zijn vader en Nannerle naar Weenen toog, mocht Leopold Mozart zonder overdrijving schrijven: 4Wolfgang weet 4zooveel als iemand van veertig jaar.» Op deze en iedere volgende reis echter wordt zijn roem steeds vergezeld door een hatelijke, nimmer rustende vijandin de bleeke nijd. ma'Is tot de orde geroepen. Een motie voorgesteld «loor den heer Grauiiidier en door minister Ron vier aanvaard, verklarende dat de K-.n.er vertrouwt op dc regeering in zake d~ uitvoering -Ier wet, wordt aange nomen met 348 tegen 166 stemmen. De zitting wordt daarna opgeheven. Ook gisteren is 't hevig toegegaan in eene andere kerk, en hier vielen zeer vele gewonden. feilen zijn te Parijs invonlarissecring der Betreurenswaardige voorgevallen bij de kerken. Een inspecteur, die in de kerk Sr. Clo- tilde was gekomen om den door de Wel op de scheiding van Kerk en Staat voor geschreven inventaris op te maken werd door de menigte en van de trap geworpen, waarbij hij eenige kneuzingen opliep, De politie trok de sabels, een aantal personen werden gekwetst en velen gearresteerd. Te 3 uur verscheen de. prelect van politie met een compsgnie republikeinsche gardes. Daar de menigte weigerde hem te. laten door gaan, gaf hij bevel aan de gardes om de kerk binnen te dringen. Reuter, voor wie- s juistheid van voorstelling wij echter niet instaan, seint Er onts'ond een geëcht (usschen de be- toogers en de gardJ>er vielen sLgen, eenige personen Werden gearresteerd onder wie een priester. Veje 'garden werden ge wond. De teruggeslagen garden zetten de geweren in rotten, de prefect lift hen op nieuw naar voren treden zonder wapens tot een ni-uwe poging om binnen te komen. Een aantal personen richten hunne revol vers op de gardes anderen wierpen met verschillende voorwerpen. De prefect beval het hek van do kerk open te breken. De be.toogers trapten de gardes en sloegen hen met wandelstokken. De gardes beantwoorden dit met slagen met de kolf van het geweer. Eindelijk brak het hek. Er ontstond een onbeschrijfelijke opschudding. De laatste betoo'ors werden de kerk uitgeworpen. Er vielen een groot aantal slachtoffers. De gewonden werden in apotheken binnenge dragen. Nadat ze doorgedrongen waren tot het plein, sloegen de gardes met de kolven der geweren de deuren der kerk in, achter welke de geloovigen zich met stoelen hadden verschanst. De gnrdis moesten voet voor voel~ve.ro eren, men wierp hun stoelen naar h".l hoofd. De prefect stelde ox het koor heen een driedubbel cordon solda'en opj met het geweer bij den voet. De kerk biedt een vn-eselijken aanblik, de ruiten zijn verbrijzeld, alle stoelen gebroken de geweren »an een aantal gardesoldaten wer- deu gebroken of weggenomen. Ongeveer 150 personen werden gearresteerd, maar de metsten zuilen wel losgelaten worden, 50 ag nten of gardes werden gewond. Na heropening der zitting der nog altijd woelige. Kamer, zeide de heer Ra mei, dat op het oogenblik. dat men sprak over wette lijkheid, een charge wr-rd gemaakt op de menigie voor de St" Cloti'de. Hij verweet der regeerii g, dat ze de wet verkrachtte en een moord had begaan. Minister-pf dent Rouvier protesteerde tegen deze woor den en dreigde de za*l te verlaten, zoo ze niet werden ingetrokken. De geheele lin kerzijde juichte staande R<>u>ier toe en ei'chte, dat de heer R»mrl tot dc orde zou worden geroepen De president van de Kamer, de heer Doumer, gaf gevolg aan dien eisch. Toen de heer Raroel nog eens het woord „moord* uitte, werd bij nog- De conferentie te Algeciras vergadert nog steeds zonder tot nog toe vele practischo resultaten, van dien aard zelf* dat vele groote bladen uieeuen, dat de geheele conferentie zal mislukken. Maandig beginnen de groote zeeinanoe- vre*. Zestig groote oorlogschepen zullen er aan deel nemen, Eigenlijk is dat alles nog maar voorbereiding voor de oefeningen in Juni. wanneer de geheele Britsche vloot op voet van oorlog zal worden gebracht 33 pantserschepen, 24 kruisers, 240 torpe dobooten in toipedojagers enz., plus een reservc-eskad r van 40 kruisers en pantser- schapen De oefeningen zullen 150 millioeu pond in Februari cn 250 millioeu pond iu Juni kosten. De begrafenis van den koning zal plaats hebben 15 Februari a.s. De koningin ven Engeland, de koning van Noorwegen, de keizer van Duitschland, zullen de plechtig heid bij wonen en zelfs de cziar denkt er nog over. In Italië gaat het ministerie, dal slechts enkele dagen leefde, weer heen. Castro is druk bezig met het iuspecteeren van zijn leger. Dit is wel een der merk waardigste strijdmachten van de wereld, daar het bijna uitsluiteud uit officieren bestaat. Volgen» den Franschsn aardrijkskundige Eliséé Ri-clus zijn er alleen in dc provincie Caraboba niet minder dan 7000, ouder wie 419 generaals en 627 kolonels. Ieder ge- nerat 1 commandeert ongeveer 50 man. Ecu zevende der bevolking dezer provincie be staat uit officieren. Audiëntie. Dinsdagavond had Dr. J. Kouwens, gees telijk adviseur der Hanze, particuliere audiëntie bij Z. II. den Paus, die ruim eeu half wur duurde. Met de grootste belangstelling informeer, de Z. H. naar de politieke en sociale actie der katholieken iu onsvaderland. Hij verheugde zich over de goede ver standhouding op staatkundig gebied tusschen de kathojieken en gelooviga. protestanten, die g"zamrlijk front maken tegen het libe ralisme en socialisme. Hij pr es do zoo voorspoedig door Mr. Aalbet se georganiseerde Katholieke Sociale Ac'io, en vooral moedigde hij Dr. Nouwcns aan bij diens arbeid tot reorganisatie van den iniddensiand op katho lieken grondslag. Ook verklaarde Pins X uitdrukkelijk, dit de leiding, die van den ?I. stoel op de sociale beweging uitgaat, vol strekt niet remmend of tegenhoudend wil zijn, maar enkel in goede richting wensebt ie sturen, waarbij krachtige vooruitstrevend heid geenszins uitgesloten is, ja geheel strookt met de iutentie van dén H. Stoel. De H. Vader toonde, zich in al zijn va- deilijke bominnelijkhied en openbaarde een tiiacha opgewektheid ra i geest en hart, die zelve blijmoedig ook bij anderen een blijde en dankbare stemming wekt. Het vereeniglngs on wezen! Bij de Staats-Ct. is een lijst uitgegeven van de sta' uten vnn vereenigingen, in 1905 in dat blad openbaar gemaakt. 't Zijn er1060.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5