PüRTE-HATEM. II! Mil mIII II III I IA Anthracit- G. Nootjes Provinciaal Nieuws. Advertentiën. Frits van Blad ei. J WESSELING, Th. A. van Wijck. m n m m B* 03 O Aanleg en onderhoud van i uinen. Meubels, Spiegels, Tapijten cn Karpetten. Voetenkussens. a St. Jozefst'aat, 's-Bosch. BLOEMIST. WAAL W IJ K. Vraagt Teekening en Prijsopgaaf. HANDEL IN Parapluiestandaards, Theeta- lels, étagères en bloemtafeltjes, stoven, echt mahonie, met en zonder marmerblad. Naai-, Toilet- en Schrijfdoozen, Hoek- en Boek-étagères, Boekenhangers Albumtafeltjes en verdere artikelen in zijne étalage te zien. BELGISCHE EN ENGELSCHE Dnisend-en-lesti# verenigingen» in één jaar opgerioht ol de statuten er van gewij zigd En wat 'q massa papier da Landsdrukke rij er aan heeft moeten geven, kin men afleiden uit 't feit, dit dit register alléén 66 bladzijden druks beslaat f Mr. M. J. Pijnappel, t In zijn woonplaats Amsterdam, in den ouderdom van 76 jaar, overleed de heer mr. M. J. Pijnappel, oud-lid van de Tweede eu van de Eerste Kamer en van den ge meent eraad der hoofdstad. Menso Johannes Pijnappel werd in 1880 te Amsterdam gehore". Na zijn promotie in 1855 te Lirecht tot doktor in de beide rechten, vestigde hij zich als advocaat te Amsterdam, waar weldra een groote roep uitging van zijn juridische bekwaamheid ei scherpzinnigheid. Van 1866—69 en van 18911901 had mr. Pijnappel zitting in de, Tweede, Kam r van 188287 en van 18889i iu de Eers'e Kamer. Gedurende vele jaren ook was hij lid van den gemeenteraad te Amsterdam en van 1892- 94 drn deken der orde van advocaten aldaar. Iu het Parlement stond mr. Pijnappel in hoog aanzien wegens zijn doorwrochte ad viezen. Meermalen weigerde hij een hem aangeboden portefeuille. Ook als man van karakter, die eerlijk streed voor zijn overtuiging verdiende bij waardeering. De heer Pijnappel behoorde tot de oude liberale partij, hoewel hij niet bepaald conservatief was. Geld toestoppen. Onderstaand schrijven heeft gouverneur- generaal Van Heulsz doen toezenden aan de chefs der Indische departementen //Meermalen worden voorstellen aan de Regeering gedaan om personen, die reeds een pensioen uit 'stands kas genieten, te belas te a met de waarneming van eenige betrekking op de volle aan die betrekking verbonden bezoldiging. „Werd hierin vropger geen bezwaar ge zien, de tegenwoordige landvoogd is van oordeel dat een dergelijke, handelwijze niet wel met 's lands belang is overeen te bren- gen" „Naar het oordeel van Zijne Excellentie zal in den regel bij hef vaststellen van het inkomen van personen, die tijdelijk belast worden me» de waarneming van eenige be trekking, dan wel in eenige functie werk zaam worden gesteld, rekening moeien wor den gehouden met het hun reeds toekom, nd pensioen, in dien zin, dat den betrokkene in totaal aar. inkomen wordt toegelegd, over komende met hetgeen hij zou genoten heb ben als hij geen gepensionueerd lands dienaar was." Zou afschrift dezes ook ziju toegezonden aan het Departement van Koloniën te 's-Ga- venhagc, vraagt de II. C. Want ook ddér mag wel een dergelijke handelwijze niet wel met 'stands belang overeen zijn te brengen". Allerminst wanneer een dergelijk handel wijze wordt gebezigd om bevoorrechte per sonen te onttrekken aan lasten, die de Pensioenwet aan allen verlangt te zien op gelegd. .wir^iiriM— >n - in ri i »m m ii 11 ir rir -- lwp w - ir v Waalwijk, 8 Febr. 19U6. Vergndering. In het hotel Verwiel had den 1 Febr. eene vergadering plaats van eenige bur gemeesters van gemeenten in het ressort van de gezondheidscommissie waarvan de zetel te Waalwijk is. De vergadering was op initiatief van den burgemeester van Waalwijk K. A. de ridder de van dei Schueren bijeen geroepen die ook het Voorzitterschap waarnam, ten einde te trachten eene overeenkomst tusschen de genoemde gemeenten tot stand te doen komen om gezamelijk een bouwkundige ie benoemen belast met het toezicht op de richtige uitvoering der bouwverordeningen, het nazien van plannen, bestekken enz. vóór dat door Burgemeester en Wethouders vergunning tot bouwen wordt gegeven, tot het geven van adviezen, het houden van toezicht tijdens den bouw etc. Breedvoerig werd door den Voorzitter de wenschelijkheid eener dergelijke over eenkomst uiteengezet zoowel met het oog op de goede uitvoering der veror deningen als met het oog op de daaraan voor iedere gemeente verbonden kosten Besloten werd dat de verschillende aan wezige Burgemeesters, zijnde die van Waalwijk, Dongen, Waspik. Capelle, Besoijen, Sprang en Vrijh. Capelle aan hunne resp. gemeentebesturen de zaak zullen blootleggen en haar oordeel aan den burgemeester van Waalwijk mede van verpleging van krankzinnigen te verkrijgen nu bij de nieuwe overeenkomst tusschen de provincie en het gesticht Voorburg teVuchtde verplegingskosten zoo aanmerkelijk zijn verhoogd. Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de Gemeentebesturen van Waal wijk, Besoijen, Sprang, Vrijhoeven-Cappel, Capelle, Waspik Dongen, Baardwijk, enz. dat de verplegingskosten van armlastige krankzinnigen uit Noord-Brabant, die in het geneeskundig gesticht «Voorburg» te Vucht zijn opgenomen, ingevolge de nieuwe overeenkomst, gesloten tusschen de Provinciale Staten en het College van Regenten over de Godshuizen en den Algemeenen Arme te 's Hertogen bosch, zijn verhoogd van f200.tot f225,— per jaar en per lijder, terwijl die kosten na I December 1910 nog maals zullen worden verhoogd tot f250, welk laatste bedrag ook is bepaald voor hen, die na I December 1905 in genoemd gesticht ter verpleging zijn of worden opgenomen dat die verplegingskosten vroeger slechts bedroegen f175.later f200. dat de Rijks en Provinciale bijdrage in voorschreven kosten tot dusver be droeg f80.per jaar en per lijder, als: f40.- van de Provincie en gelijkbedrag van het Rijk; dat ondanks de verpleginskosten alzoo met f75.per jaar en per lijder zijn gestegen de evengenoemde bijdrage niet is verhoogd dat hunne gemeente gebukt gaat onder zware finantieele lasten, die nog steeds drukkender worden door de invoering van nieuwe wetten, die uitgaven ten ge volge hebben, zooals laatstmaal nog door de invoering van de Gezondheidswet en de Woningwet; dat vermits de onderwerpelijke ver plegingskosten zoo aanzienlijk zijn ver hoogd, adressanten het billijk achten, dat ook de Rijks en Provinciale bijdrage in die kosten in gelijke evenredigheid worden verhoogd Redenen, waarom ondergeteekenden de vrijheid nemen Uw College beleefd maar dringend verzoeken wel. te willen bevorderen, dat aan de gemeenten een hoogcre Provinciale bijdrage, in voege als gemeld, in voorschreven kosten worde verleend. 't Welk doende enz. Januari 1906. (Een adres van gelijke strekking is ge zonden aan Z E. den Heer Minister van Binnenlaodsche Zaken. Nadat den Voorzitter was dank gezegd voor het in deze genomen initiatief werd de vergadering gesloten. Schoenfabriek E W. Klijberg-Pernot Naar wij vernemen, zal deze gunstig bekende schoenfabriek met 1 Juli as. in eene naamlooze vennootschap worden omgezet met een maatschappelijk kapitaal van f250.000. De firma zal zich ook gaan toeleggen op de original goodyear welt artikelen. Als directeuren zullen optreden de heeren E. W. Klijberg-Pernot en Jos Pernot. Commissarissen zijn ]ac. Pernot te Hage en Frans Pernot te 's Bosch. Kath. Sociale Actie. Gisterenavond ten 6 uur had op de St. Pauluszaal, die voor dit doel te klein bleek, de propaganda-lezing der Kath. Sociale actie plaats. De zaal was zeer druk bezet; onder de aanwezigen de geestelijke en wereldrijke autoriteiten, o. m. de edelachtb. heer Burgemeester de besturen der katholieke vereenigin- gen in onze gemeente en een zeer groot aantal belangstellenden. De heer P. Wijten, opende als voor zitter der plaatselijke afdeeling der kath soc. actie de vergadering met den christelijken groet, heette allen hartelijk welkom en achtte het overbodig den steker van den avond voor te stellen, daar zijn werkzaamheden op 't gebied der kath. sociale actie, genoegzaam be kend zijn, hij twijfelde niet of sprekers voorden zouden bij de toehoorders wel ingang vinden en gaf daarna 't woord aan den heer Engels. Na de verschillende artikels, berichten mededeelingen van 't bureau enz. die omtrent het onderwerp »kath. sociale actie* in ons blad een plaats vonden, zal het wel niet meer noodig zijn, de rede van den geachten spreker van den avond, den heer A. Engels ep den voet te volgen, wij zullen er slechts in alge- deelen, die dan de machtiging bedoeld meene trekken iets van geven. in art. 121 der gemeentewet aan Ged. Staten zal aanvragen terwijl de Voorzitter als nog bij de afwezige gemeente-be sturen pogingen in het werk zal stellen om deze bij de voorgenomen combinatie te doen aansluiten. Bij de aanwezige Burgemeesters vond dit plan veel bijval. Nog werd op voorstel van den voor zitter besloten het hier navermeld adres aan den heer Minister van Binnenlandsche Zaken en aan Ged. Staten van Noord- Brabant te zenden ten einde meerdere Rijks- en Provinciale subsidie in de kosten De spreker verheugde zich over de drukke opkomst, dat was hem aange naam als een bewijs, dat men hier iets voor de goede zaak gevoelt, dat men wil deelnemen aan datgene wat onze maatschappij in beweging brengt, iets gevoelt voor die geweldadige worsteling die steeds feller wordt en het is een ge lukkig verschijnsel dat men begrijpt dat men zich aaneen moet sluiten. En al heeft de Paus nu honderdmaal de toekomst voorspeld, aangegeven in welke banen men zich moet bewegen, in den beginne wilde men daarnaar niet luisteren. Ten slotte zijn een kleine groep kloeke mannen opgestaan om de katholieken hooger op te voeren en ze te brengen op die plaats waar ze recht hebben. Wel was 't diep te betreuren dat ernstige schokken als de spoorweg staking, noodig waren om het geheele katholieke volk als één man te doen gereed staan om hen te steunen: Thans zouden er geen 6 weken meer noodig zijn, om overal in den lande sprekers te hebben en om 't kath. leger strijdvaardig te maken. We hebben dus aan de socialisten te danken, dat thans overal dc katholieken optreden en thans overal medewerken. De bedoeling der kath. sociale actie is, het kath. volk in zijne vereenigingen aan te sluiten en te ontwikkelen, te zorgen dat elke staatkundige partij, op elk gebied met ons rekening moet houden. Wij willen over't geheele land een net spannen door de plaatselijke comité's. De liberale beginselen hebben niet dat gebracht wat ze beloofden, daarom is 't niet te verwonderen, dat vele on- ontwikkelden oor verleenden aan de praatjes en beloften der socialisten, daarom moeten wij ons aaneensluiten en moeten wij 't volk overtuigen dat wij betere toestanden zullen scheppen door practische sociale veranderingen. De taak oer plaatselijke afdeclingen is, misstanden wijzigen, als woning toestanden en 't volk ontwikkelen. Schatten worden door kath. geofferd aan scholen en kerken, maar dat is niet genoeg, de woningen der minderbe deelden moeten verbeteren, ellendige woningen, dikwijls oorzaak van drank misbruik. Wij moeten niet alleen fouten constateeren, maar wij willen practisch verbeteren. Daarna zet spreker uiteen de werking van 't centraal-bureau, bibliotheek, cou ranten-knipsels, stof voor lezingen enz. spoort allen aan, werklieden, midden standers en landbouwers, die 't wel meeneu met de behartiging van aller belangen, zich aan te sluiten bij de af deeling en die naar demate zijner kracht ook financieel te steunen. Na de paüze dringt spreker aan op 't stichten van comité's ook in de na burige plaatsenom propaganda te maken voor de kath. sociale actie want weet zegt hij dat geene partij feller wordt bestreden dan de onze. Men kan dat hier niet zoo begrijpen, als zij die in andere deelen des lands wonen en dan is 't voor diegenen die daar wonen en strijden voor de heiligste belangen zulk een steun te weten, dat duizenden achter hen staan wij hebben voor ons die kranige mannen, die heer lijke historie der kath. kerk, dat oude Rome, waar heidendom, keizers ver dwenen voor de St. Pieter, die bescha ving en licht brengt.|En moge andermaal de horizon donker zijn, die kerk is er nog, waarvan wij leden zijn en waar door wij reuzenkracht in ons gevoelen, laat ons vast aaneengesloten optrekken om onze beste goederen, onze heiligste belangen, ook op politiek gebied te verdedigen en nemen wij dan het Duitschen centrum ten voorbeeld. Een daverend applaus beloonde de prachtige rede van den eminenten spre ker en de Zeereerw. heer Pastoor nam daarna even 't woord op de hem eigen goedgekozen, leuke en pakkende wijze zijne groote voldoening uit te drukken over de zoo achtenswaardige vergadering waar alle rangen en standen zoo broe derlijk zijn vereenigd de eerste steen is gelegd, het schip is zoo uitstekend van stapel geloopen. dat het verder wel goed zijn weg zal vinden. Laten we voortgaan in vrede, in den naam des Heeren, maar onder de goede schutse onzer dierbare Koningin, die wij hulde en dank brengen voor den grooten stoot die zij aan de sociale actie gaf. Leve de Koningin. (Daverend applaus.) Na een woord van dank aan spreker en publiek werd deze uitstekend geslaagde vergadering door den heer P. Wijten ges lotend. Hol—Matinée. Morgen, 4 Februari, 's middags om 12 uur zal, gelijk wij reeds meldden, op Musis Sacrum »Leidens Ontzet* in zijn geheel weer worden uitgevoerd. Wij maken de liefhebbers van muziek en zang hierop nogmaals attent. Deentree- prijs is sleehts 10 cent en de opbrengst wordt aan het comité, dat zich ten doel stelt een waardig monument van den Meester op te richten in zijn geheel afgedragen. Niemand blijve dus ditmaal thuis, doch geve een blijk van sympathie voor de nagedachtenis van hem, die, na zijn dood, door zijne werken ons nog zoo menig oogenblik van muzikaal genot verschaft Uitvoering der W. G. V. Gisteren, 2 Febr., had in de zaal van den Heer W. Brokken te Besoijen de door ons aangekondigde uitvoering plaats der W. G. V. Het programma, volkomen gelijkluidend, met dat, welk onlangs op Musis Sacrum» is verwerkt, verschilde alleen in enkele onderdeelen. We zullen daarom onze lezers niet onder de her kauwers rangschikken en hun nog eens een ongeveer gelijk verslag laten slikken. Alleen wilden we opmerken, dat de oefeningen aan barren (le gedeelte) ons beter bevielen. Ook de uitbreiding der vrije oefeningen van drie tot vijf met de nieuwe canonVorm deden goed. Wij kunnen besluiten met te zeggen, dat alles uitstekend van stapel liep, en de zaal vrij goed bezet was. Alleen dit nog. Zulke uitvoeringen, die naar wij schatten, de kas der ver- eeniging niet erg zullen stijven, hebben toch het groote voordeel, dat de gym nastiek in het licht begint te verschijnen, dat haar past. Op deze uitvoering immers nog, hoorden we van een bezoeker, die overigens niet voor onontwikkeld behoeft door te gaan, dat hij zich steeds een verkeerd denkbeeld had gevormd van het wezen van het turnen. Zoo krijgt het „mens sana in corpore sano" ook wel zijn lijst. Solréc. Maandag 12 Februari a s. zal de har monie l'Espérance eene soirée geven met medewerking van het Duo Kohier, op 't oogenblik wel 't beste op dit gebied in Nederland. Dit gevoegd bij de goede vorderingen die l'Espérance maakt, be looft het voor de honoraire leden een gezellige avond te worden, die als altijd een volle zaal zal trekken. „Waalwijk Vooruit!". Gisterenmiddag had op het terrein van den heer Aug. van Baal eene voetbal match plaats, gespeeld door de jeugdige vereeniging Waalwijk Vooruit en V.I.O.S. van Udenhout Waalwijk Vooruit bestaat eerst kort en heeft zich nog weinig geoefend, en speelde bovendien in 't begin met wind tegen. Met do rust stond het spel 40 cn na dc rust won V.I.O.S. met 60. Voor de brandweer. Aan de Waalvvijksche brandweer zijn voor het flink optreden bij den brand van de firma P. C. Baijens alhier de volgende gratificatiën verleend. Door de assurantie maatschappij te Rotterdam (agent de heer Doggenaar,) f 25,door de assurantie maatschappij te Utrecht (agent de heer F. W. van Liempt,) I 10, Ontploffing. In 't café van den heer Jan van Hel- voirt, dat hedenavond moest worden geopend, is van middag bij het aanleg gen der gasleiding, waarschijnlijk door ernstige lekkage waardoor verspreiding van gas, dat met vuur in aanraking kwam, eene hevige ontploffing ontstaan, waardoor het plafond uit elkander werd geslagen, ruiten uitgedrukt, in 't kort, het lokaal zeer werd gehavend. CAPELLE In een flinke vaart reed de Heer J. V. wonende in de Kom, per fiets door de Heistraat, toen liet voorste wiel op een grooten kei te recht kwam, waardoor het stuur plotseling een verkeerde wending nam, met het gevolg, dat genoemde Heer met de fiets in de sloot stortte. Hij mocht zHi verheugen in een goeden afloop van het ongeval, daar aan het rij wiel geen schade te bespeuren was en hij dus alleen maar met een nat pak zijn weg kon vervolgen. Een twaalfjarig meisje bekwam het ongeluk in dc ouderlijke woning met een emmer heet water au de trap te vallen, tengevolge waarvan zij nog al ernstige brandwond» n aan rug en rechterarm opliep. Dezer dagen hebben zich enkele dieven tot in schuur van den landbouwer K toegang weteu te sell ffen, waaruit zij twee zakken graan en een flink piriijije aardappelen hebben gestole Een spoor van de dieven was niet te ontdekken. Donderdagavond werd dr heer P. S. op den weg tu'sihen Cpelle en Labbegat door een schijnbaar dronken persoon aange houden, die op brutale wijze geld eischie. S. was echter niet verlegen en gaf hem een paar flinke stokslagen waarna hij het hazenpad koos. Woensdagmorgen kwam de schoen maker H. op de. achterbuurt tot de onaan gename ontdekking dat 2 zijner konijnen waren gestolen en een paar ruiten in zijn schuurtje waren stuk geslagen. Het are te wenschcn dat zulke belhamels spoedig aan het licht kwamen. SPRANG. Dezer dagen is de heer J O toen hij wilde uil a ijken voor een hooiwagen, met zijn fiets in een sloot terechtgekomen. Gelukkig was er in de nabijheid een boer aan 't ploegen die hem uit zijn benauwden toestand toes'ainl verloste, waarna hij mei een kletsnat pak zijn weg verder moest vervolgen. BAARDWIJK, 3 Febr. Dinsdagavond had in het caté van den heer W. Pulles eene drukbezochte vergadering plaats van de onderlinge vee-verzekeringsfonds. De Wel- Edelnchtb. heer burgemeester wees in deze vergadeiing op de groote voordeelen van een coöperatieve boterfabriek tn stelde de verga dering voor ceue rijkslandbouwleeraar te laten komen die meer in den breede kan uileenzelteu over de groote voordeelen voor den tandbouwc verbonden aan eene coöpera tieve boterfabriek. Nadat noq eenige huishoudelijke zaken waren besproken bracht de heer H. Mulders een woord van dank aan den Burgemeester *oor diens ijvirige bemoeiingen in deze zaak. RAAMSDONK, 2 Feb. 1906. Gister vierden de echtelieden P. Hecre en P. E. Li,«si huu 25-jtrig huwelijksfeest. Reeds vroegin den morgen gaven de buren door het uitsteken der vaderlandsclie driekleur hunne belangstelling te kennen. Van vele zijdeu ontving het geachte bruidspaar blijken van belangstelling, zoowel in den vorm van felicitaties als geschenken. De geheele dag werd in vroolijke stemming doorgebracht en menig glaasj* werd geledigd op het voort durend welzijn van Bruid en Brnidegora. Wij vorgen er onze welgemeende wenschen b'j en liop°n, dat het bruidspaar, hetwelk door zijne humaniteit de algeineene achting der ingezetenen heeft weten te verwerven, gegeven mogen zijn, fenmaal hun gouden jubileum te vieren. Verleden Donderdag had aan de spoor» halte aan het Dorp de aanwijzig plaats van het maken eener los- en laadplaats, aldaar. Ongeveer een honderdial liefhebbers waren daarbij aanwezig. RAAMSDONKSVEER, 1 Februari. Op het terrein der reederij M. Verschuren Z ion had heden een ernstig ongeluk plaats. Eenige kinderen waren aan het spelen met eene oude lier toen een ervan, Et zoontje van G. H. met do rechterhand tusschen de kamraderen bekneld geraakte met hel gevolg dat dit lichaamsdeel ernstig gekwetst werd. Dr. Gutteling verleende de eerste genees kundige hulp De smid R. had hedenmorgen het ongeluk ren stukje ijzer in een zijner oogen te krijgen waardoor dit oog zoodanig gek wetst «cd dit men voor het behoud ervan vreest. Hij is reeds mar Breda vertrokken om zich onder behandeling van een specialiteit ie stellen. De eerste tram, komende van Breda kreeg hedenmorgen op het Kru spad alhier ren defect a.-.n de machine. Onmiddelijk weid om hulp grtelephoneerd, va rop on— midddijk eene reserve-m chine aankwam die .dies ie bestemder plaat «e bracht. De tram a elke jrs morgen» te 7 21 van hier ver trekt hul daardoor ruim een nur vertraging. WASPIK, 2 Feb. 1906 Dp 4 Februari a.s iL s avonds ten 6 ure zal door de Handboogschutterij „Unanimitas" in de zaal bij den heer L. Schroot, aan het Vaartje eene uitvoering gegeven worden. Daar ge noemde vereeniging o*er uitstekende krachten beschikt, verwachten wij een flink publiek. Naar wij tot ons genoegen kunnen melden bestaat alhier het voornem» n eene voetbalclub op te richten. Beieid» is daartoe een stuk weiland van den heer M Bink afgehuurd. Wij hopen dat deze gezonde sport in deze streek meer ingang moge vinden. voorheen C R E M E R Co., Bolsward. Zilveren Mei, Amsterdam 1883. IJZER AARDENBUIZEN D K AIN EEK KUIZEN'. METSELSTEEN EN. De ondergeteekendo, vestigt de aandacht van het publiek op zijne sorteering Wi Telefoon 340. o- EENIG EN GOEDKOOPST ADRES der prima per wagon en uit magazijn. Vervoer gemakkelijk en goedkoop per spoor en tram. Prijscouranten op aanvrage franco.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6