Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. i NIEUWS UIT KAATSHEUVEL [slagh het veorstel doen, om den zetel der maat schappij naar VGravenhage over te brengen. Mr. Troelstra, die als direoteur in de plaats ran zijn vader is opgetreden, zou dan lid van de Tweede Kamer blijven. Loewoe. Blijkens een Zaterdag bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den tuogeereoden gewestelijk militairen co ••man- dun t van Celebes en onderhoorigheden is in het bivak te Marobo in Loewoe een militair beneden den rang van o Beier levensgevaarlijk gewond, en ia Djaladjain Loewoe vermeesterd, waarbij 15 militairen beneden den rang van officier werden gewond, en wel één levens gevaarlijk, één niet levensgevaarlijk en 13 licht door randjoes. Administratieve rechtspraak. De minister van Justitie heeft thans, a bijlage tol de Memorie van Toelichting betreffende ontworpen wettelijke maatregelen der Administratieve Rechtspraak, het licht doen zier. een beredeneerde uiteenzetting van bet merkwaardigste, dat op dit stuk in het buitenland is tot stand gebracht. Dit beredeneerd overzicht is samengesteld door een der ambtrnaren van het departement wiens belangrijk aandeel in het outwerpen der voorstellen betreffende de administratieve rechtspraak bekend is. Daar de beschikbare tijd te krap was toegemeten, konden slechts de Duitsche, Franscbe en Italiaansche stelsels, doch niet de Engclsche stelsels van admini- 8tratieve rechtspraak behandeld worden. Moge deze leemte schrijft de minister uit wetenschappelijk oogpunt zijn te betreuren, zij doet echter aan de practische waarde van het overzicht piet af, daar wegens het groote verschil van toestanden aan de overzijde van het Kanaal mtt ons vaderland, niet aan overneming der Engelsche begrippen te deuken valt. Mil —I I II» —III I «Oï Waalwijk, 7 Febr. 1906. Benoeming. Bij beschikking van den directeur der Posterijen zijn benoemd tot Hulp-telefo nisten alhier, de dames Olifiers van Waal wijk, en Kleijn van Raamsdonksveer en zulks met ingang van 15 Februari a.s. Uitbreiding. Naar wij met genoegen vernemen, zal de Waalwijksche Stoomschoenfabriek van den heer A, H. van Schijndel, vervaar diger van het alom zoo gunstig bekende fijne Original-Goodyear-Welt schoeisel, dezen zomer aanmerkelijk worden uitge breid. Een goed teeken zeer zeker èn voor den fabrikant èn voor de industrie en onze gemeente niet minder. Ook de stoomlederfabriek van den heer J. J. van Dooren- de Greefif, zal naar wij vernemen, weldra worden aan besteed. Er komt dus aardig wat werk aan den winkel. I.ungstrnatsohe Administratieve Vereeniging Vergadering der Langstraatsche Ad ministratieve Vereeniging op Zaterdag 17 Februari a. s. des namiddags ten 21/» uur, in het hotel Verwiel. Punten van behandeling 1. Storting contributie en boeten. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Een raadslid wordt geacht in strijd te handelen met art. 24 der gemeente wet. Het geval wordt medegedeeld aan Gedep. Staten, die den Raad der be trokken gemeente om bericht en raad vragen. Moet, kan of mag de Raad dat lid wel schorsen, wanneer hij hem schuldig bevindt, of moet hier vastgehouden worden aan de bepalingen van al. 3 van art. 26 der gemeentewet 4. Bij buitengewone machtiging van Gedep. Staten in deze provincie was in 1900 eene vergunning verleend telken jare van 1 Mei 1 November. Deze vergunning is overeenkomstig de nieuwe Drankwet verlengd. Is de houder dezer vergunning het vergunningsrecht schuldig over een vol jaar 5. Is de Burgemeester verplicht een bewijs van onvermogen af te geven, 't zij voor eene gratis procedure, 't zij voor kosten van voogdijbenoemingen, indien zich iemand daartoe met twee getuigen ten Raadhuize aanmeldt b.v. als de eerste meent dat de persoon wien het geldt niet bepaald onvermogend is. 6. Moet een raadsbesluit tot afkoop van een erfpacht ten laste der gemeente aan de goedkeuring van Ged. Staten worden onderworpen 7. In een gemeente zijn twee Amb tenaren van den Burg. Stand. De eerste ambtenaar is belast met alle werkzaam heden, de tweede moet als plaatsver vanger optreden. De vrouw van den eersten ambtenaar bevalt, terwijl de plaatsvervanger ziek is. Ten overstaan van wien moet de geboorteakte worden opgemaakt Hol—Mutinëe. Het door ons blad aangekondigde matinée der liedertafel Oefening en Vermaak*, waarvan het entrée zeer laag was gesteld en 't welk laatste bestemd was als bijdrage voor het te stichten Hol-monument, had vele muziekliefheb bers en vereerders van den onsterfe- 1 ijken Richard Hol, aan wien vooral onze liedertafel en Waalwijk veel ver schuldigd naar Musis gevoerd. De zaal was goed bezet. De uitvoering van Hols prachtig toonwerk »Leidens Ont zet* viel zeer te roemen, zoowel de koren, als de soli door de beste krachten van Oefening en Vermaak* uitgevoerd. Brengen we de geheele liedertafel, met de solisten aan het hoofd, en vooral den knappen pianist een eere-saluut voor hun kranig werk, den onvermoeiden directeur, den heer Jac. Sars, op de eerste plaats een woord van lof en dank zijn, voor zijn ern stig streven om het Waalwijksche publiek zooveel mogelijk en op verschillend gebied te doen genieten en te doen meeleven. De matinée slaagde uitste kend en deed Waalwijk eer aan, zoowel wat doel als uitvoering betrof. De opbrengst was ongeveer f 11 T. A V. E N U. Evenals vorige jaren, zal onze Operette Vereeniging T. A. V. E. N. U. op Vastenavond Zondag, weder een Soirée amusante geven, doch niet zooals zij dit gewoon is met eigen krachten. Het vertrek van den Heer Ant. Hurkmans Hz., die den hoofdrol zou vervullen in Incognito, maakt dit onmogelijk. T. A. V. E. N. U. heeft echter maatregelen ge troffen, en moeite noch geld gespaard om toch haar gewoon Soirée te geven. Het bestuur is er in geslaagd hiervoor te engageeren de volgende le rang Ar- tisten Louise Fleuron, Neerlands le Voor- dracht-Kunstenaresse. Henry en Sophie, Salon Duettisten, Faveur, Humorist. Little Sin, Musical Negro Exentric. Het beroemde kluchtspel in 1 bedrijf »Consigne-snurken''zal door deze artisten worden opgevoerd. Men ziet weer uit bovenstaande dat T. A- V. E. N. U. zooals zij gewoon is, durft aanpakken. Wij wenschen haar van harte de belangstelling van 't publiek, die zij tot heden mocht genieten. Onderwijzers—vergadering. Vergadering der afdeeling Waalwijk van het N. O. G. op Zondag 11 Febr. a.s. des middags te 5 uur in Musis Sacrum» te Waalwijk. Agenda. 1. Opening en Notulen. 2. Bestuursverkiezing. 3. Rekening en verantwoording v d. penningmeester. 4. Jaarverslag v. d. Secretaris. 5. Referendum Onderwijzers-Fonds. 5. Ingekomen stukken. 7. Rondvraag sluiting Teeravond. Zaterdagavond hield de Tooneel Ver eeniging «Ons Genoegen» gevestigd bij den heer Jac. Mahieu- v. d. Broek haar teerfeest. 't Was er den geheelen avond gezellig naar toe gegaan. Vooral het maal lieten de leden zich goed smaken. Een woord van lof vooral aan Mej. Mahieu, voor de uitstekende bereiding. Verschillende toosten in het belang der Vereeniging werden uitgebracht. Dat de Vereeniging moge groeien en bloeien Rechtzaken. Door den Hoogen Raad werd naar de rechtbank te 's Hertogenbosch verwezen de zaak van een landbouwer te Loon-op- Zand, door het kantongerecht te Waalwijk veroordeeld tot geldboete, wegens het doorsteken van een dam in een sloot, zonder vergunning van B. en W. In deze zaak was de eigendom van den Dedoelden sloot aangenomen op grond van meeningen of gissingen. Provinciale Paardenbelasting. De landbouwvereeniging «Dinteloord», wendde zich nog per rekwest tot de Tweede Kamer om afschaffing der paar den belasting. Ook de 9e Afd. Ginneken van de Noord-Br Mij. van Landbouw, en de vereeniging «Het onderling paardenfonds te Nuland» betuigde nog adhaesie aan de rekwesten om afschaffing der paarden belasting. Gas-outplofflg. In aansluiting aan ons bericht in ons nummer van 1.1. Zaterdag, omtrent de gasontploffing in 't café van den heer van Helvoirt, deelen wij nog mede, dat de oorzaak moet gezocht worden in 't onbehoedzaam afdraaien eener gas- Duis, door een persoon die daaraan niets had te doen toen de gasfitter A. Glau- demans er kwam om de lampen te langen, werd hem verzocht eens naar een ekkage te zien dit willende onderzoeken sprong de boel uiteen en werd genoemde persoon eenige meters weggeslingerd. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest naar beneden te snellen om den gasmeter toe te draaien en toen weer naar boven om het begin van brand te blusschen. Nieuwe Maasmond Bij de uitmonding van de Dieze, bij Crevecoeur, en ook bij het inkomen van het Heusdensche kanaal, hebben zich thans weer, venals al eerder het geval is geweest, groote ter eenige decimeters zal zijn gevallen, daarvoor even zoovele beletselen zullen zijn. Daarbij raag als vrij zeker worden aange nomen, dat de door de opening van den nieuwen Maasmond ontstane veel snellere afloop van het Maaswater, ook in het be nedendeel van die rivier zulke zandophoo- pingen zal hebben doen ontstaan, die, bij lageren waterstand dan thans, in nog grootere mate dan de zooeven bedoelde ophoopingen hinderlijk zullen zijn aan de schipperij. Mag dus in ernstige overweging worden gegeven om xoo spoedig doen lij het eenige middel om daaraan tegemoet te komeii uitbaggeren in toepassing te brengen, overweging zou ook zeker verdienen hrt bouwen eener balkensluis met 8 of 4 ope ningen, naast de schutsluis te Andel, om door middel van die slui* water uit de Maas in de Wan! over te brengen, zoodat mis standen als dikwijls bestaan, waarbij de waterstand op beide rivieren wel meer dan l meter verschilt, zouden worden opgeheven. Bond vun R. K. Sigarenfabrikanten. In het bisdom 's-Hertogen bosch is thans door een 80-tal r. k. sigarenfabrikanten een bond opgericht. Kunstkring. Men meldt uit 's-Hertogenbosch Zrer velen hadden gevolg gegeven aan en waren ingegaan op de tfCaert van invitacie opt fse»t van 12 jaer ende een half van den Constkringh te 's- Hartoghenbossche", die op Zaterdag j 1. in uitzicht stelde te kunnen zien en hooren ^Stomme personnagien ende musieck. Daeghs naer dat fee-t ons vrouen suveringhe Viert alteghaer die bossche meisterskringhe, Een scouthoneel met costelijcke dinghen, Daer sail die con9t der stat. triumpbe [singhen In Uele mitten beelt. Den audren dagli Daernaer ist speul offt choir van elcke Van piperen meistreelen constigh reijr'n Als tot shartoghenbossch dses laecken sijn,' Het is een aardig feest geweest. Er zijn vijf tableaux vertoond, in levende beelden groepen in de schilderachtige kleedij der XVe eeuw, achtereenvolgens uitbeeldende de groote figuren en voornaamste uitingen derArchitectuur, Beeldhouwkunst, Schil derkunst, Muziek en Letteren dier dagen. Gaf de Zaterdagavond-feestviering ons een blik in de oudheid, de Zondagavond was voor de muziek. Toen mocht het Bossche publiek genieten van zang en spel vati Ore- lio, Rehl, Kallenbach, Karei Bouman en andere stadgeriooten, met wie een dameskoor, ouder leiding van den neer Van Wame), verdienstelijk optrad. BAARDWIJK, 4 Febr. De voor hedenavond uitgeschreven vergadering der afdeeling Baard wijk van de It. K. Kieavereeniging, district Waalwijk, was druk bezocht. Onder de Eerw. geestelijken waa ook aanwezig de Eerw. Advi seur der Kiesvereeniging. Nadat het concept reglement der afdeeling met eene kleine wijzi ging was aangenomen, werd de heer H. Pul lens Hin. tot bestuurslid gekozen en in 't bestuur zelf tot secretaris. Hierna hield de WelEd, heer Houbeu, rijksontvanger te Waal wijk eene lezing, waarin hij vooral aanspoorde tot sociale actie in den geest der Kerk. Zijne belangrijke lezing werd met zeer groote aan dacht gevolgd. Bij de sluiting der vergadering bracht de voorzitter hem namens de vergadering hartelijk dank en drukte de hoop uit, hem meermalen iu de vereeniging t« mogen hooren. P. Ct. BESOIJEN 7 Feb. 1906 Het Bestuur der Liedertafel «Oefening baart Kunst" vestigt er de aandacht op, dat op het te geven Con cert Zondag a s. de Heeren Jos. van Rooij, en R. Brinkman beiden Solisten der d.d. Schutterij te 's Bosch hunne hoogst vereeren- de medewerking hebben toegezegd. VRIJHOEVEN-ÜAPPEL Gedeputeerde Sto ten van Noord-Brabant uoodigeti de inwouers der provincie uit, om, zoo zij in een andere provincie, dan die hunner woonplaats, in s Rijks directe Belastingen zijn aangeslagen, daarvan voor den 15 Maart a.s. aan hen te doen blijken door overlegging van hunne aanslagbiljetten of van uittreksels uit de ko hiereu der directe belastingen, ten eiude daar van te kunnen gebruik maken bij de samen stelling der lijst van hoogstaangeslagenen. Ter Becretarie dezer gemeente is geduren de dertig dagen ter inzage ned rgelegd, een staat, no. 75 met 1 vervólg, aanwijzende de uitkomsten der schatting enz. van de belast bare opbrengst, bedoeld bij de wet van 26 Mei 1870 (Stbl. 82) Verzoekschriften om herschat ting enz. ten koste van ongelijk, behooren bij H.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie binnen dertig nagen na heden te worden in gediend. CAPELLE. Bij de 1® oproeping voor on derwijzer aan de openbare lagere school- in de Nieuwstraat heeft zich maar 1 sollicitant aangemeld. Al» een bijzonderheid kan men uit dez* gemeente melden, dat de Gebr. St. bij het graven in den grond een zilveren muntstuk hebben gevonden, het jaartal tellende van 1613. 6 Febr Hedenmorgen, omstreeks 6 uur had een bejaarde vrouw het ongeluk, door do duisternis misleid van den zolder te vallen en daarbij ernstige kwetsuren aan verschillende lichaamsdeelen op te loopen. Thuis een karweitje verrichtend, kreeg Zaterdagavond een 18 jarige timmermansknecht het ongeluk, zich met een beitel vrij ernstig de linkerhand te verwonden. Geneeskundige hulp werd hem verstrekt. WASPIK, 6 Febr. 1906. Gisteravond woon den wij ter herberge van den heer L. Schroot de aangekondigde uitvoering bij der vereeniging «Unanimitas". De stukken werden op voor treffelijke wijze opgevoerd en de dilettauteu gaven blijk van ernstige studie. De zaal was goed bezet. Vele dagen na dezen zal deze Op Zondag 11 Feb. a s. zal door de too- neelclnb «Concordia" gevestigd ten herberge van Th. Gijsman eene uitvoering gegeven wor den. Waar genoemde vereeniging beschikt over zulke flinke krachten als zij thans onder hare leden telt kan het niet uitblijven of haar wacht een groot kunstlievend auditorium. Naar wij kunnen melden zal door de vereeniging «Volksvlijt en Volksvermaak" o. d. z. Virtus Nobilitat Artem bij gelegenheid van haar 25 jarig bestaan een festival gege- von worden omstreeks half Juli. De bij oud en jong bekende Swolfs heeft hedenmorgen het tijdige met het eeuwige verwisseld. Naar verluidt werd S. gisteravond bewusteloos op den grond aangetroffen en konden hem nog juist bijtijds de Heilige Sacramenten worden toegediend. RAAMSDONK, 6 Feb. 1906. Gister resd de hser K. met zijn rijwiel in volle vaart tegen een dicht liggenden afsluitboom san de spoor- halte nabij den nieuwen weg. De heer K. moest met gekromde rug en voorover gebogen hoofd tegen een machtigen sneeuwstorm optrappen, hetwelk hem het vooruitzien belette. Vandaar het ongeval. Ofschoon ernstig gekwetst kou hij zijn reis voortzetten. Verleden Zondag gaf de welbekende tooneelvereeuiging «Oefening en Uitspanning" in het café \an Mej. Kieboom- de Reijer eene welgeslaagde uiivoering. Op zeer verdienstelij ke wijze werden de nummers ten gehoore ge bracht de «raise en scèuo" liet niets te wen schen over het welk dan ook ten duide lijkste black uit het daverend applaus, dat op elk stuk volgde. Wij wenschen de vereeniging een spoedig weerzien toe. Wij schreven eenigen tijd geleden over het sterke voornemen dat in deze gemeente bestaat om een liefdegesticht, annex scholen op te richten. Thans kuunen wij met zeker heid zeggen, dat de kerkelijke overheid ver leden Heiligendag unaniem besloten heeft met het bouwen zoo spoedig mogelijk een aanvang te nemen om de inrichting nog voor het najaar ouder kap te doen zijn. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren, werd gedurende de maand Januari, ingelegd f 9958,85", terugbetaald f8482,43. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3169. RAAMSDONKSVEER 6 Februari Intercom munale telephoon. Waren de publieke spreek cellen reeds eenigen tijd geopend, thans i3 men bezig de particuliere aansluitingen gereed te maken. Wij vernemen dat het aantal aan sluitingen een vijftiental bedraagt doch wij twijfelen niet of meerdere firmas zullen bin nen kort wel van dezen belangrijken dienst profiteeren. KAATSHEUVEL, 6 Febr. 1906. Gouden Bruiloft. Maandag 1.1. vieiden de echtelieden v. d. Linden-Molenschot hun gouden huwelijksfeest. Dagen te voren reeds hadden de buren eene collecte gehouden, om het de oudjes zoo ge zellig mogelijk te maken. Hun huis was een voudig, doch mooi versierd, 's Morgens tegen 9 uur werden zij naar de Kerk gereden, waar een plechtige H. Mis werd opgedragen, 't Was een heele stoet. Voort p een 8 tal muzikanten daarna de jubilarissen, gevolgd door de fami lie en buurt. 's Middags om 2 uur werd eene wandeling ge maakt, waarbij ook de oudjes per rijtuig. Om 5 uur werd hu i eeue serenade gebracht. Allen had leu genoten, getuige de blijde gezichten, de vroolijke stemming, het springen en dansen. Dat God hen nog lang spare is ook onzen wenscb. Baldadigheid. Is het een veertien dagen hier zeer kalm geweest. Zondag moesten weer enkele den boel bederven. Een 4 tal personen in den Berkdijk kregen samen ruzie. Geduchte slagen werden uitgedeeld, ze werden echter nog al gauw van elkander gescheiden. Een echter vond dit zoo beroerd dat hij toen zijne woede moest koelen aan de ruiten van P. G., die hij stuk sloeg. Diefstal. Maandag nacht zijn er uit het schuurtje van H. v. R. op den Vossenberg een konijn en een paar kippen ontvreemd. Wie de dader is weet men niet. Tere». Maandag teerde het Kaartgezelschap «Ons Genoegen" gevestigd in het café van den heer C. de Bondt. De waard had gezorgd hun dit feestje recht gezellig te doen maken. Ook de zangeressen der Congregatie hielden dien dag hun teerdag. «wr -Mxamomnmmmm saac»3—a—aaaian» iiiffi ■ML hoeveelheden zaud vastgezet, die, nu «ids feegtavoad iü blijde herinnering vanWaspik's voor de scheepvaart hinderlijk, als het wa- ingezetenen blijven voortleven. Stranding van de «Marshall". Men schrijft uit Hoek-vau-Holland Zaterdagmiddag raakte bij het binnenzeilen van den Nieuwen Waterweg het Engelsch fregat «Marshall" met salpeter geladen circa 6 uur aan den grond. Een zware storm uit het N. W. en de opkomende vloed maakten het onmogelijk, dat sleepbooteu ter assistentie langs zij kwamen. Wel bleven ze in de nabijheid, maar naderen kouden ze niet. De stoomreddingsboot, ijlings in gereedhei i gebracht, vertrok spoedig uit de lmven maar ook haar gelukte het niet door de zware branding om het hevig werkende schip te naderen. De «Marshall" aanvankelijk tusschen «rood 2 en 3" aan den grond geraakt, verschoof hoe langer hoe meer in Z. Z. O. richting naar de Zuiderpier, waardoor de kans op redding door de omringende oude wrakken er niet beter op werd. De stoomreddingsboot kwam dan ook om 11 uur binuen, maar vertrok een half uur later weer naar buiten, om in de nabijheid van het schip te blijven. De nacht passeerde zonder dat het mogelijk was langszij te komen. Den volgenden ochtend (Zondag) zat de «Marshal" in de richting Z. Z. O. N. N. W. Het weer was langzamerhand beter ge worden en om halfelf 's morgens gelukte het der stoomreddingsboot (het was hoog water) laugzij te komen en de bemanning over te nemen. Gelukkig bleek dat er geen dooden ol ge wonden te betreuren waren en hebenden bracht de wakkere bemanning van de stoomreddingj. boot de 29 schipbreukelingen nan wal juister gezegd in de berghaven. liet was een trotsch en blij gezicht voorde inmiddels samengestroomde menschenmassa de kleine boot daar zegevierend aan te zien ko men steomeu met de driekleur hoog in top het afstekend tegen de looddonkere lucht, afi een blij teeken van geslaagde redding. De schipbreukelingen werden aan wal gezei en toen ze allen bij elkaar waren, hief een van hen, een oude grijze zeerob, een spontaat «three cheers for the crew of the lifeboat a»c (drie hoera's voor de bemanning van redding», hoot) waarmee al zijn mede-geredden van har. te instemden. Een woord vau hulde voor kapitein en be. mauning van de stoomreddingsboot is hier zeker wel op zijn plaats. In «Hotel Amerika werden ze verzorgd, waarna ze te 1.26 per sleepboot naar Rotter' dam vertrokken. Om 3.15 arriveerde de schipbreukelingen in het Zeemanshuis aldaar, waar iutusschen een maaltijd voor hen in ge! reedheid was gebracht. Den geheelen dag was daar zeer veel bezoek van buiten. Trams en treinen brachten veel belangstellenden aan. Vadermoord. Voor het hof van Assisen te Brussel is dezer dagen een strafproces gevoerd wegens vader moord. Bouwens was een kleine Brabantsche pachter. Hij had 14 kinderen, maar hij wai dien rijken zegen niet waard. Hij was een beul voor zijn gezin. Het moet wel heel erg geweest zijn, dat moeder en kinderen gingen samenspannen om den man en vader om t« brengen. Zoo geschiedde De oudste zoon, Karei, die soldaat is, heeft de daad volbracht. Toen de vader dood wai hebben de achterblijvenden bij het lijk gebeden voor zijn zieleheil. Weduwe Bouwens en Karei Bouwens zijn ter dood veroordeeld, de tweede zoon, 15 jaar oud, zal tot zijn 22ste jaar in een verbeterhuis ouder dak gebracht worden. De doodstraf wordt in België wel uitgesproken maar nooit toegepast. Een tragedie op het ijs. De NewYorksche correspondent van de Daily Telegraph seint, dat, toen een twintig stndeuten van bet St. Bede's college op de lllinois-rivier hadden schaatsen gereden, zjj zich tot een groep vormden op het ijs, om zich te doen fotografeeren. Doch voor die verzameling op een punt was het ijs niet sterk genoeg en allen stortten in de diepte Het ijs was dun en bij den strijd om het leven door de jongens brak het ijl telkens en telkens af Na bovenmeuschelijke pogingen wist echter pater Simon en een student, Reuter genaamd, allen op dri na te redden. Hoewel zeer afgemat begaven echter èn pater Simon èu Reuter zich weer te water en zwommen naar de plaats waar de drie gezonken waren, doch zij hadden helaas te veel van hun krachten gevergd ook zij zenken weg en verdronken met de drie, die zij hadden getracht te redden. Intu8schen kwamen andore priesters van het college en de overige studenten aanloopen doch te laat. Nu ontblootten allen de hoofden, knielden neer en baden voor de slachtoffers de gebeden der stervenden. Weer het mes. Uit Eindhoven wordt dd. 15 Februari geschreven Gisterenavond had in het koffiehuis van zeke-e Z. aan den '1'ongelrescheu weg een hevige vechtpartij plaats tusschen diens zoon en zekeren L. uit Woensel, waarbij laatst genoemde vreeselijk werd mishandeld. Ver schillende sneden werden hem toegebracht aan hoofd en hals en een steek in den rug. Z. en zijn zoon zijn aangehouden. De getroffene is opgenomen in het gasthuis te Eindhoven. Zijn totstand is nog niet buiten gevaar. De speelduivel. Uit Koloszvar, Hongarije, komt het be- richt dat de afgevaardigde, graaf Nikoluai Banffy in epu enkelen nacht bij het spel het schoone somraeka van 280,000 kronen verloren heeft. De winner is een Armeeosch koopman, Arzbej genaamd. Deze laatste heeft eene overeenkomst gesloten met zijnen schuldenaar, volgens welke deze hem L00.000 kronen contant zal betalen. Verder laat hij hem gronden over van 40,000 kronen waarde en geeft hem eene lijfrente van 2000 kro nen per maand. Ernstige verwonding. Maandag middag te ongeveer 2 uur, ver spreidde zich het gerucht door Tilburg dat er nau den Heuvel in een café een persoon door eenige messteken doodelijk gewond was. Al spoedig bleek ons dat gerucht overdreven maar toch had er een laaghartige verwouding plaats gehad Bij de gelegenheid der maaudmarkt van oude bekend onder den naam «Kouwmarkt" deze maand, waren de café's rond den Heuvel goed gevuld, ook dat van R. Daar was ouder de vele aauwezigen een goede stem ming, totdat een individu, zekere de R een vlegel van 21 jareu daar binnen kwam. Nauwelijks wbs deze binnen of de goeds stemming was veranderd in eene hevige con sternatie. De K. voegde zich bij zekere S. wien hij zonder eenig motief, begon te sarrsn en alhoewel S zich daar weinig om bekom merde, trok de It. ecu gevaarlijk mes uitzijn zak en sloeg hem het moordtuig in het hoofd Het bloed stroomde den ouschuldigen jonkman uit het hoofd. Eene gapende wond aan het voorhoofd, die gelukkig bleek niet gevaarlijk te zijn, had hij jekomeu. Een wonder is het dat dezen slag niet erger is aangekomen. De laaghart gs kerel koos het hazenpad, doch werd nog door de politie gegrepen en naar het politiebureau gebracht. Dr. Daamen verleende heelkundige ïulp. Nader vernamen wij nog dat de R. een gevaarlijk sujot is die al eenige vonnissen voor ernstige mishandeling achter zich heeft. Hy zou voor het binnentreden van het café geroepeu hebben vandaag moet ik er een ka pot maken. Het is te hopen dat de booswicht voor lan gen tijd onschadelijk wordt gemaakt. Bij dit geval sloot de heer R. zijn café en zoolang de gewonde daar binnen was, bleef een dichte drom marktbezoekers nieuwsgierig naar binnen staren,

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 2