Nummer 13 Zondag 11 Februari 1906. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tyfl.a.rïn opgenomen DE N00P.DBRA3BANTSCHE POST. Eerste Blad. DE NOORD-BRABANISCHE POST A B T 0 0 N TIELEH, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. BELANGRIJKE MEDEDEELING. DE JALÖERSCHE. BEKENDMAKING. „De Echo van het Zuiden' FEUILLETON. KIESRECHT De Kegeering door de Eerste Kanier beoordeeld. U I T O E V E R J. M. S. (2) ansstraalsrhr Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonn» in e 111 s p r ij s per 3 maanden f O." 5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden en/.., franco te zenden san Uitgever. W A A L W TJ E. Telefoonnummer 38. Advkrtkntikn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden «maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Wij hebben het genoegen het publiek van Waalwijk, de Langstraat en om streken, eene belangrijke mededeeling te kunnen doen, nl. dat het recht van uit gave van door ons is overgenomen. De abonné's en advertenties die daar door aan de overtalrijke die wij reeds bezitten, worden toegevoegd, en de ve len die zullen volgen zullen ons een spoorslag zijn om steeds voort te gaan op de baan die wii sinds jaren hebben betreden, nl. om onze lezers zooveel mogelijk te geven, naar de eischen des tijds op verschillend gebied in te lich ten, en te zijn het blad van Waalwijk, de Langstraat en omstreken. Onze positie van te zijn het blad van Waalwijk en omstreken zal ons steeds tot meer krachtsinspanning aan zetten om dat ook werkelijk te zijn en te blijven. Wij van onzen kant zullen den steun, dien wij allerzijds meer en meer ontvan gen trachten waardig te worden door den inhoud van ons blad, zooveel moge lijk uit te breiden, alle rubrieken zoo lezenswaardig mogelijk te maken. Mogen onze pogingen steeds meer en meer steun daarvoor vinden. De Redactie en administratie van Humoreske van A. KAREL De Burgemeester van Waalwijk, Gelet op artt. 11, 12 en 13 dar Kieswet Noodigt uit de mannelijke inwoners dezer ge meente, A. om wanneer zij in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wit de grondbelastingen betreft in eene andere ge- gemeenle of in meer gemeenten te zaroen tot een bedrag van ten minste i gulden, daarvan daor overlegging der overeenkomstig het bepaalde bij art. 1 a. voor voldaan geteekerde aanslagbiljetten vóór den 15en Februari e. k. te doen blijken B. die mede-eigenaars zijn wegens onroerende goederen eener verdeelde nalatenrcbap, wier na men niet bij den aanslag in het kohier zijn ver meld, mits hun aandeel in dien aanslag ten min 8te één gulden bedraagt, om daarvan voor den 15en Februari e k. aangifte te doen C. die krachtens art. 1 b. aanspraak mcenen te kunnen maken om gep'aatst te worden op de kiezerslijst, om daarvan voor zooveel noodig vooi den 15en Februari e. k. aangifte te doen; Voor hen, die krachtens vroeger gedane aan^if'e op de loopende kiezerslijst voorkomen, is inge volge art. 2U hernieuwde aangifte onnoodig, in dien de plaa'sing op die lijst berustte op: lo bewoning van een huis of gedeel'e van e< n huis of van «e:v artuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonn 2o genot van pen»ioen of verleende lijfrente; 3o bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in da Rijkspostspaarbank, in eene Gemeente Spaar bank of in eene Spaarbank, beheerd door hot bpstuur van eene rechtspersoonlijkheid bezitter.de Verecnigirg, v»n cer.e Naamlooze Vennootschap, van eene Coöperatieve Vereeniging of van eene Stichting 4o aflegging van een examen. Daartegen ia hernieuwde aangifte wol noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: lo bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van eer. vaartuig, indieu niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte vun het- zellde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o op genot van inkomen in dienstbetiekki' g of als inwonende zoon, in het bedr 1 of beroep der oaders werkzaam, heizij met of tonder genot van pensioen of lij f? ente, aan welke, zoo zij nog in de gemeente wonen voor den 8iten Februari e.k. e»i aangiftebiljet ter invulling wo dt toege zonden hetwelk weder voor den 15en F. bruari moet worden ingeleverd. Ambtshalve (dus zonder aangifte) worden op de kiezerslijst geplaatst, die genoemd in art. 1 a. der kieswet, behoudens die bedoeld onder A hierboven. Zij die in het afgelonpcn jaar inwoner eener andere gemeente geworden zijn, kunnen o.m. volstaan met overlegging aldaar der aanslagbil jetten, mede onder A. hierboven vernield. De aanslagbiljetten bedoeld onder letter A en de bewijsstukken, bij de aaDgifte onder letter B bedoeld, waartoe moeten behooren het aan slagbiljet of door den ontvongar gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vast stelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Modellen voor de aangiften bedoeld onder B. en C. zijn ter Secretarie kosteloos verkiijgbaar. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegegon den met inachtneming van het volgend voorschrift dat de omslagen met nangilten en stukken moeten diagen boven aan de voorzijde het op schrift .Vrij van briefport ingevolge art 50 der Kieswet'- en in den linkerbenedenhoek de ver melding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteeke- ning. In de tabel, bedoeld in de aril. 1 en 2 der der kieswet, is voor zoover de gemeente Waal wijk betre't. het volgende bepavld: DOOR Nu was het Mila genoeg. Met een stem, waarin reeds tranen klonken, zei ze Reli haar vriendschap op, om daarna werkelijk hartstochtelijk te gaan weenen, wat haar intusschen niet verhinderde zoo nu en dan een toornig woord tot haar slechtste aller vriendinnen te zeggen. „Mijn Lierks" klonk het vol liefde van haar lippeu. „Jouw Lierks" was het honend antwoord van haar „lieve vriendin". Eu „Lierks" riep krijschend de papagaai uit zijne kooi. Dit ongewone leven deed zelfs onze ge melijke Minna verschrikt in de keuken op kijken en verbaasd trad ze een oogeriblik daarna de kamer binnen. Zij schudde ver wonderd met het hoofd. „Thans „Lierkstn" ze alle drie 1" mom pelde ze voor zich heeD. Het binnentreden van Minna had echter zijne goede zijde. Het gat aan Reli een voorwendsel voor een haastig afscheid en over de ruïne van een voor eeuwig ver nietigde vriendschap ruischte zij trots heen naar de buitendeur. Minna sloot deze achter haar, terwijl Mila, bitter schreiende in 't salon bleef. „O, dat is onmogelijk", snikte, zij. Hij kan de zwartlokkige barones niet bemind hebben 1 Neen, zóó slecht is mijn Felix niet. En mij zou hij uit vertwijfeling ge huwd hebben Dan bemint hij ten slotte Gemeente of doel dor gemeente Ti'uurpïija Minimum j Vrije wo- Vrije kost inkomen. niug of en inwoning inwoning bedoeld in artikel 1 b. lo 1 b. 2o 2. Waalwijk fl,25 f350- j f62,60 f250 Waalwijk, den 27 Januari 1906 De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. GRONDBELASTING. De Burgemeester der nemeente Waalwijk, brengt overeenkomstig art. 15, tweede lid, der wet, ter Uwer kennis dat hij ter secretaris van de gemeente gedu rende dertig dagen ter inzage van de belang hebbenden heeft nedergelegd eene opgave vau uitkomsten bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der wet op grondbelasting. De verzoekschriften om hermeting of heiBchat. ting op kosten van ongelijk, die om vernieti ging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de betwaar- schrif en tegen ambtshalve verbeteringen *ar> misstellingen in de belastbare opbrengst en van njuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwer pen, bedoel' in art. 43 der wet, behoorer luidens de artt. 16 no. 1, 19 no. 2, 23 derde lid en 44 bij Gedeputeerde Staten dezer i rovincie te worden ingediend, b onen dertig dugen na den dagder voormelde afkondiging. Waalwijk, den 3 Febr. 1906. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. de barones nog?!" Het pift der ijverzucht was in haar hartje neerg dropen en 't greep snel om zich heen. De knorrige Minna sloot zorgvuldig de deur van het salon en ging toen weer naar de keuken, om nog hoofdschuddend verder te gaan met de bereiding van „bouillon met ei" de witte kool met rundvleesch en het „gevogelte". Dit alles ging zwijgend toe zij was te flegmatisch van nature, om verder over het opvallende gedrag van haar me vrouw na te denken. Terwijl Mila onder steeds hooger stijgende jaloezie haar arm hoofdje met de zwartste, gedachten kwelde, zat eene andere jonge en mooie vrouw, barones Von Winden, in haar boudoir en dacht met een bedroefd hart aan die ongelukkige harte-kwaal, de ijverzacht, welke, gelijk een gevleugeld woord zeer treffend zegt, met ijver zoekt, naar wut het hart kwelt. De lezRr vergeve ons dezen sprong naar dit aristocratische ver blijf. We springen onmiddellijk weer terug. De jonge barones Von Winden beminde haren echtgenoot oprecht. Zij was echte' van meer dan middelmatige schoonheid, dus het middelpunt van hofmakerijen en dit bracht haar echtgenoot bijna tot vertwijfeling. De barones had zich re< ds vergeefs moe gepeinsd op een middel tot verbetering dezer kwaal. Haar oude moeder wenschte vurig een portret van heur dochter, geschild* rd door een bekenden kunstenaar, die zich als portretschilder grooten naam had gemankt. De baron weigerde echter, reeds bij de minste toespeling hierop aan 't verlangen van zijne echtgenoote te voldoen, omdat de jonge schilder een mooie man waa. Ten hoogste geërgerd, schreef de barones aan den schilder, of hij haar o^k maar een klein por»ret kon schilderen. Toen het ant woord bevestigend was, zond zij hem één harer mooiste portretten, eene kleine, met brillauten omzette email-photograpie, welke haar edel gelaat vertoonde omkranst met zwarte krullokken. Zij schreef hierbij het volgende korte briefje „Hierbij zend ik u het bewuste portret „Ik weet niet, of ik hiermede wel goed „handel. Ik wil U nogmaals in herinnering „brengen, dat mijn gemaal niets hiervan „weten mag en verlaat mij dus geheel en „al op uwe diskretie. Ik voel wel, dat ik „het eigenlijk niet moest doen, doch ik „meen, dat mijne handelwijze te veront schuldigen is, daar zij voortspruit uit liefde „voor mijue mama. „Verontschuldig s. v. p. den vorm van dit „schrijven; ik ben zeer gehaast. Ik hoop „spoedig iets van u te hooren. Wees toch „voorzichtig en laat de baron niets merken". Uwe Valentine, barones Von Winden. P. S Mijne adres is voor een spoedaan- gelegenheid, doch ook alleen voor deze: Regentenstraat 10. De barones verkeerde thans voortdurend in de angstige vrees, dat de baron juist naar deze photografie zou vragen zij had werke lijk reeds groot berouw over den begon nen stap De droefheid van de barones was eene stille, een meer gelatens die van Mila zou echter niet onopgemerkt verdwijnen dat had zij zich vast voorgenomen. „O, Hij zal spoedig thuis komen, die ontrouwe Felix. En dan moet hij mij alles bekennen En dan ja. dan zal ik het hem eens goed zeggen Wacht maar Achter dezen veelbelovenden monoloog droogde Mila haar tranen en nam een zeer resolute houding aan. In haar hartje sprak echter een stem ten gunste van deu afwezigen echtgenoot. Zij wilde noch kon recht overtuigd zijn, De felste aanval is bij de begroo- tingsdebatten in de Eerste Kamer niet geleverd door de rechter-, maar door een lid van de Linkerzijde. De oud-minister S. van Houten ging na melijk de Regeering op zoo hevige en onbarmhartige wijze te lijf, als den vol genden dag alleen geëvenaard werd dooi den anti-revolutionairen heer 't Hooft in diens kritiek op het geval van mi nister Kraus- Mr. van Houten constateerde nadruk kelijk, dat de samenstelling van het Kabinet één grove fout is geweest, daar de medewerking was voorbijgegaan van partijen, die toch bij de stembus als bondgenooten waren aanvaard. En de formateur van dit Ministerie poetst, na het gevormd te hebben, de plaat Men geeft daarvoor een reden, die eigenlijk door niemand wordt geloofd de heer Borgcsius zou namelijk een portefeuile hebben geweigerd, omdat hij zich-zelf zoo weinig verzoeningsgezind vond. Mr. van Houten spotte danig met dit uit- strooiseltje. En dezelfde mr. Borgcsius, die zich aan dergelijk politiek wanbedrijf heeft schuldig gemaakt, gaat nu vrijuit, ont houdt zich zorgvuldig van het debat en speelt de figuur van Willem den Zwijger. Zulk een geduchte aftakeling uit mr. v. Houtens mond had misschien noch de Regeering noch mr. Borgesius van die zijde verwacht, maar in elk geval is zij verdiend. Ook de Rechterzijde heeft het natuur lijk niet aan kritiek laten ontbreken. Dat dit Ministerie krachtens zijn oor sprong in formatie eigenlijk een liberaal Kabinet moest zijn, maar door de be staande politieke verhoudingen in wer kelijkheid slechts een zakenkabinet zal kunnen wezen, zette de heer Waltjer nog eens duideliik uiteen- Dr. Vermeulen laakte zeer de geheim zinnigheid, door de Regeering betracht ten aanzien van haar blanco-artikel- 1 plannen. En mr. Reekers omvatte nog eens met rake kritische zetten den ge- heelcn politieken toestand, zeggende dat dit Kabinet misschien zou mogen rond huppelen binnen neutraal gebied en er zelfs nu of dan een klein eindje mag buitenspringen, maar nooit zal het dit gebied mogen verlaten op straffe van zijn leven. Ook betoogde hij, dat het wel zoo verkieslijk ware geweest, indien 't vorig Kabinet zijn eigen werk had mogen afmaken Dit is ongetwijfeld de algemeene in druk der tot nu toe in de Eerste Kamer gevoerde debatten, dat de regeerings- opposite heel wat krachtiger en beter gewapend was dan de regeeringsverde- diging. De laatste werd voornamelijk gevoerd door de heeren Sickenga en Van Wil lige, die erg flauwe improvisaties afsta ken, en dan natuurlijk door de Minis ters, met Minister De Meester voorop. Nieuws werd echter niet vernomen alle argumenten waren reeds in de Tweede Kamer gehoord en nu werden zij slechts in een nieuwen vorm gegoten. Alleen omtrent één punt werd wat nog onbekends vernomen. Met de mede deeling daarvan besluiten wij. Gelijk wij hierboven reeds vluchtig aanduidden, had de heer 't Hooft een leelijk nootje met de Regeering gekraakt omtrent het aanstaand vertrek van Mi nister Kraus naar Chili. Dat verlof was beschamend voor Ne derland, kwetsend voor ons nationaal gevoel, Heeft de Regeering heeleinaal geen politiek besef? Is zoo,iets oorbaar voegzaam, bestaanbaar, dat 'n Minister der Kroon in vreemden loondienst gaat. Stelt de Regeering dan de materiëele belangen 't hoogst? Zijn onze nationale belangen dan niet hooger En zoo ging 't maar achter elkaar door. De liefhebbers in de Tweede Ka mer zullen een heele toer hebben, schreef een der Kamerverslaggevers om 't den ouden heer te verbeteren. Trouwens, 't feit is ongehoord. Waar blijft op zoo'n manier de ministeriëele verantwoordelijkheid? Want al heeft de dat haar Felix, die altijd zoo goed en lief voor haar was, werkelijk die zwartlokkige bemind kon hebben. Haar boosheid vervloog hoe langer hoe meer en toen zij de japon aantrok, waarin Frlix haar altijd zoo boven mate lief vond, vertoonde zich wederom een lachje op haar gelaat. Daar werd weer gescheld. Verschrikt werd Mila uit haar overpeinzingen gewekt. Wie kon dat weer zijn Die valsche Aure lia weer? Neen, zoo dol was deze toch niet. D« brommerige meid trad binnen. „Een dienstman was hier en bracht dit pakje", zei ze, met een zuur gezicht. „Een pakje? vroeg mevrouw verwonderd. „Ja het moest hier, bij mijnheer, den assessor Bergthal afgegeven worden'. „Dan is het voor mijn man". Sprak Mila en nam het pakje nieuwsgierig in ontvangt. Mina verliet de kamer. Het was, of een rpgenwolk de zon gepasseerd was. Mila had als alle vrouwen de eigenschap van nieuwsgierig te zijn. Van alle zijden bekeek ze het pakje. Het was noch verzegeld noch met een band of iets dergelijks omwonden; een papier zat los om een hard, glad voorwerp. Mila bevoelde het van alle zijdenzij kou echter hoe zij ook voelde, niet raden, water toch wel in was. Zij peinsde en peinsde van wien dit vreemde pakje toch wel komen zou. Van hare ouders Neen, van hen niet. Op zoo'n geheimzinnige wijze waren deze niet gewoon iets te zenden. Maar van wie dan? Ja. van wie? En voor wie was het pakje Aan haar of aan haar man Bij assessor Bergthal moest het afgegeven worden. Maar dan kon het evengoed voor "haar zijn 1 Dat Minna dien dienstman ook zoo maar had laten gaan I Waarom had ze haar niet geroepen Die tegenwoordige dienstboden zijn ook zoo onbekwaam Maar de zaak was heel eenvoudig Zij behoefde slechts het papier te verwijderen en alles was duidelijk. Nauwelijks was deze gedachte door haar peizend hoofdje gegaan, ook de daad volgde. Een beetje zenuw achtig van verwachtiug maakte Mila het pakje los. Het eerste wat ze zag, was - een rosekleurig, naar het fijnste parfum riekende, los briefje en daarbij een etui. In. het eerste oogenblik was Mila verrast. Snel herstelde zij zich echter en vouwde het briefje open. Een kroontje boven een monogram glansde haar tegen. En daaron der stonden eenige zinnetjes door een da- meshand geschreven. Een plotselinge schrik beving haar. Zij beproefde te lezen, maar de letters sche merden haar voor de oogen. Eindelijk dwong ze zich zelve tot meerdere aandacht en las Hierbij zeml ik U het bewuste portret. Ik weet niet, of ik hiermede wel goed han del. Ik wil L nogmaals in herinnering bren gen, dat mijn gemaal niets hiervan weten mag en verlaat inij dus geheel en al op Uwe discretie. Ik voel wel, flat ik het eigenlijk niet moest doen, doch ik meen, dat mijne handelwijze te verontschuldigen is, daar zij voortspruit, nit liefde voor mijn mama. Verontschuldig s. v. p. den vorm van dit schrijven, ik ben zeer gehaast. Ik hoop spoedig iets van U te hooren. Wees toch voorzichtig en laat de baron niets merken. Uwe Valentine, barones ron Winden. P. S. Mijn adres is vooreen spoedsange- legenheid, doch ook alleen voor deze: Regentenstraat 10. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1