H Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opg'snonisii DE NOOUDBRABANTSCHL POST. Tweede Blad. ANTOON TIELEN, 'AfCOZ A. ZR/TC Denemarken. Duitschland. MUI TEN' AND. Frankrijk Spanje. China. B LN N RN LAN i). Uuslaiid. Wil ill wij li sc lie Courant mi u i m*<—-■> 1 - f ft.flO riaarboTen 8 cent uer reirel, cro Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n ra e n t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. ..au den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Vdvkrtbntibn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van eeu groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel WEENEN. Doodsgevaar. Nijd en afgunst. Het was in het najaar van 1767. De engel des doods zweefde over de wufte. Keizerstad. Hij daalde neder om door te dringen in de stulpen der armen maar ook in de paleizen der grooten, en overal richtte hij de schromelijkste verwoestingen aan. Daar, waar hem, op bevel van Hooger hand vooralsnog de toegang geweigerd werd, blies hij toch met zijn vergiftigen adem door gaten en spleten om ellende en verdert om zich heen te zaaien In een stille straat, bij nette burgerlieden, heeft de familie Mozart haar intrek genomen en wacht sinds ge- ruimen tijd tevergeefs op uitnoodigingen van het Hof en den adel. De tijden leenen zich niet tot concerteeren. Men hoort geen andere muziek dan het doods- gelui der klokken en het «Requiem aeternam» voor de zielenrust der hon derden, neen, duizenden, die door de vreeaelijke pokziekte reeds weggemaaid zijn. De laatste hoop van Leopold Mozart om met zijne kinderen voor keizer Joseph op te treden, verdwijnt, als hij de tijding verneemt, dat ook de aange taste prinses Josepha aan de epidemie bezweken is. Tot overmaat van smart breken nu ook de pokken uit in het gezin, waarbij zij inwonen. Verschrikt ontvluchten zij het besmette huis om naar Ollmütz te ontwijken. Tevergeefs! De ziekte volgt hen op den voet en nauwelijks zijn zij goed en wel in de pastorie van graaf Podstatski, den deken der kathedraal, gehuisvest of Wolfgang wordt aangetast op een wijze, die aan alle genezing doet wanhopen. Negen dagen achtereen lag de knaap, volslagen blind, op zijn uiterste. Hoe hield zich Leopold Mozart? Het is niet mogelijk zijn droefheid en angst te beschrijven 1 Daarbij pijnigde hem nog het verwijt, dat hij indertijd, te blind vertrouwende op Gods genade, geweigerd had zijn zoon te laten vacci neeren. Zie hem daar in het schemer donker, tijdens de Vespers, in de kathe draal, geknield, de armen vooruitgestrekt naar het beeld der Consolatrix afflicto- rum, om den bijstand der Hemelko ningin over zijn zoon af te smeeken Zie, hoe hij zelf met bevende hand eene kaars Haar ter eere ontsteekt 1 Zie hem naar huis snellen om den nacht door te brengen aan de sponde van den kleinen lijder, bij wien slechts een zacht gekreun nog teeken van leven verraadt. Hoe dankt hij met tranen in de oogen den Eerwaarden Deken, die zich in bewijzen van liefde en behulpzaamheid schier uitput. Voor de zooveelste maal staat weer de in zijn kunst vergrijsde genees heer bij den patient, om pols- en hart slag te onderzoeken. Ditmaal fronst hij de wenkbrauwen niet, hij buigt zich voorover, luistert aandachtig, één twee, drie minuten, drukt zacht de hand van den sprakelooze Leopold en zegt op blijden toon Goddank, gered 1» Tegelijk opent de knaap de oogen, blikt alle huisgenooten, inzonderheid den beminden papa aan en stamelt op zachten toon het in dagen niet gehoorde liedOragna figata fa marina gamina fa. Gelukkige Vader 1 Nooit, zelfs na den zwartsten nacht, had het zonnelicht zooveel blijdschap in zijn ziel gewekt, als op dien morgen de blik van zijn tot het leven wedergekeerden zoon. Vergeten zijn alle droefheid en lijden, en weldra klinkt het in het aangrenzende vertrek: «Te Deum laudamus.» De blijde tijding wordt oogenblikkelijk aan Hage- naer in Salzburg gestuurd, terwijl de brief sluit met het devies van den kapelmeester. »In te Dommie speravi non confundar in aeternum» en de opdracht om in de kathedrale kerk aldaar tot dankzegging aan den Allerhoogste zes H. Missen te laten lezen. Daar de algeheele genezing der kin deren ook Nannerle had de pokken gekregen veel tijd vorderde kon het gezin eerst einde December Ollmütz verlaten. Het reisde over Brünn, waar het door den adel allerhartelijkst ont vangen Werd. In het begin van Januari kwam het opnieuw in Weenen, maar zonderling, de concerten werden haast niet bezocht. Aanvankelijk schreef de kapelmeester de lusteloosheid van het publiek aan de rampen toe, die het getroffen had, maar spoedig had hij de ware toedracht dor zaak ontdekt. Alles, wat in Weenen, op muzikaal gebied, maar eenigen naam bezat, had samen gespannen om de verdiensten van beide kinderen, doch vooral van Wolfgang, zooveel mogelijk te verkleinen Zij zeiven achtten het de moeite niet waard er naar te luisteren, bleven thuis en hielden naar best vermogen ook andere van de con certzaal terug. Of Leopold Mozart hen ook al uitdaagde een wedstrijd met zijn zoon in het klavierspel te houden, zij waren er niet voor te vinden. Eén bezat den moed zich met den knaap te durven meten. Hij meldde zich aan met een moeilijk concert, uitsluitend voor deze gelegenheid gecomponeerd, dat hij met een gracieuse buiging den jongen maestro overhandigde. Deze zag het even in en... speelde het a vue met een muzi kaal gevoel, dat den ouderen kunstbroeder verstomd deed staan, en hem allen moed benam de proef nog verder door te zetten. De overwinning van Mozart had echter geen ander gevolg, dan dat hij een onverzoenlijken vijand meer telde. Alleen Wagenseil, de oud-kapelmeester van Maria Theresia verkondigde overal met luider stem de groote verdiensten van den nauwelijks negenjarigen kunste naar. Den 19 Januari verscheen de familie Mozart aan bet hof van keizer Joseph, bij wien zij twee en een half uur ver toefde- De hartelijkheid die zij daar ondervonden, vergoedde eenigermate het leed, dat de musici van Weenen op zoo clandestiene wijze hun berokkenden. Te vens werd Mozart door den keizer belast met de Compositie eener komische opera, die de maestro zelve zou dirigeeren. Affligio, de schouwburg-directeur, aan wien de keuze der op te voeren werken behoorde, gaf voor libretto La Fin/a simp lice en zou de opera met honderd dukaten beloonen. Nauwelijks echter werd dit nieuws in de Donaustad bekend, of de toonkunstenaars van Weenen, onder welke ook Glück, kwamen in het geweer. Maar ook Leopold Mozart toonde thans een stalen voorhoofd en was vastbesloten, met Gods hulp, alle stormen, die haat, nijd en afgunst tegen hem zouden ont ketenen, te trotseeren. «In den schouw burg zullen wij den roem of den dood vindenschreef hij aan Hagenaer. Vele honden echter zijn den haas zijn dood Dit zou ook de kapelmeester spoedig ondervinden. Allereerst begon de dichter van het libretto te dralen met de afwer king, zij werd uitgesteld van eeuwigheid tot amen. Eindelijk was de tekst gereed. Dag en nacht bracht Mozart nu met de compo sitie door, zijn geheele wezen ging er in op. Na eenige maanden lag de opera kant en klaar. Zoowel Hasse als Meta- stasio zwaaiden de partitie den grootsten lof toe. De vakmannen beweerden echter eenparig, dat de Vader de muziek ge maakt had. Aan dit lasterpraatje maakte Leopold een einde door zijn zoon, in tegenwoordigheid van de voornaamste Specialiteiten van Weenen, op gegeven woorden oogenblikkelijk een aria te la ten schrijven, welke vervolgens met verbazende vlugheid, georkestcerd werd. Toen weder klonk het in koor: „De soli en koren zijn niet om te zingen.* Ook dit praatje was spoedig ontzenuwd. Op een soirée toch bij den baron van Swieten, waarop verscheidene hoogge plaatste personen genoodigd waren, moest Wolfgang het geheele werk op het kla vier spelen, en allen roemden als om strijd de vele prachtige deelen, die het bevattezij vonden het zelfs beter dan veie stukken van bekende Italiaan- sche of Duitsche meesters. De tegenwerking moede, diende Leo pold Mozart ten laatste bij den Keizer zijn beklag in. Deze beloofde hem ge rechtigheid te verschaffen en liet Affligio ter verantwoording roepen. Het gevolg hiervan was, dat het werk binnen veer tien dagen zou opgevoerd worden Van uitstel kwam wederom afstel en het ein de was een allerhevigste woordenwisse ling tusschen Leopold Mozart en Affligio. De laatste dreigde het stuk te laten uitfluiten bijaldien het ten tooneele zou komen, ook was hij niet van plan de beloofde honderd dukaten uit te betalen. Daar de opera bepaald échec zou lijden, wijl alles met Affligio één lijn trok, eischte de verbolgen vader terstond de partituur op. Het avonduur is reeds vergevorderd. Daar stapt de teleurgestelde, van woede en verdriet schreiende kapelmeester met een partituur van vijfhonderd en vijftig bladzijden onder den arm, door de spaarzaam verlichte straten huiswaarts. Stil beklimt hij de trap, die naar zijne woning leidt. Pas is hij halverwege, of Wolfgang die den tred herkend heeft, roept hem reeds van verre toe Heeft nu morgenavond de eindrepetitie plaats, Pa?" Den kapelmeester is het of hem op die vraag de keel wordt toegenepen. Met bovenmenschelijke inspanning be- heerscht hij zich, treedt naar de slaap kamer van zijn zoon, drukt hem een kus op het stralende voorhoofd en zegt met stokkende stem»Helaas, neen, mijn jongen, de troep van Affligio is te lomp om Uwe opera naar behooren te leeren.« Meer kan hij niet uitbrengen, hij strompelt naar zijn woonkamer en zinkt als verpletterd in zijn stoel neder. En Wolfgang O, hij heeft uit den toon van den beminden papa alles begrepen. Ook hij verbergt het schreiend aange zicht in het hoofdkussen, wijl hij zijn droom, om voor een vollen schouwburg zijne geliefde >La Finta simplice* te mogen dirigeeren, in eens op zoo wreede manier vernietigd ziet. Gelukkig kwam er spoedig uitkomst voor het zwaar be proefde gezin. Wolfgang kreeg de op dracht voor de inwijding van het wees huis van Pater Parhammer een plechtige Mis en een offertorium te schrijven. Den 7en December werd deze Mis, onder leiding van Wolfgang In tegenwoordig heid van het geheele Hof, en van heinde en verre toegestroomde kunstenaars, uitgevoerd. De triomf was volkomen, de vijanden vanMozartstondenbescbaamd en moesten, al streed dit ook nog zoo met hun overdreven gevoel van eigen waarde, in den genialen twaalfjarigen meester, hun meerdere erkennen De Keizerin zond hem een prachtig ge schenk, terwijl meer dan een dichter en schilder naar de veder en het pen seel greep om de herinnering aan dit buitengewone feit in verzen, op doek en paneel voor het nageslacht te be waren. Te Weenen componeerde Mozart nog de opérette »Bastien enBastienne* die in de villa van dokter Mesmer, den ontdekker van het dierlijk magnetisme, met glanzenden bijval gespeeld werd. In December van T 768 kwam het gezin weer te Salzburg De reis had slechte financieele resultaten opgeleverd. Zelfs de Keizer had de wonderkinderen meer aangemoedigd en geprezen, dan beloond, en hierin had de adel trouw zijn voor beeld gevolgd. Men begrijpt dus, dat de familie Mozart van het reizen vooreerst haar bekomst had. Thuis, was leeren en nogmaals leeren wederom het wacht woord. De Italiaansche en Latijnsche talen werden vlijtig beoefend, zoo vlijtig dat Wolfgang binnen een jaar in beide reeds correspondeeren kon, getui ge een brief, in 1769 aan een zijner vriendinnen gericht. Met zijn vader be studeerde hij de sonates van Bach, verscheidene werken van den destijds in Italië zoo hooggevierden Opera compo nist, Hasse, en de oratoriums van den onsterflijken Handel. Vooral de wer ken van den Haller meester trokken hem bijzonder aan. hij nam ze tot voor beelden bij zijne verdere composition, en behield er zijne geheele levenlang de grootste achting voor, gelijk blijkt uit de nieuwe instrumentatie, die hij later bij den Messias* en de Cecilïén-orde*- leverde. Toegerust met voldoende ken nis van Italiaansch, trok hij in Decem ber van het jaar 1769 naar het land, waar de citroenen bloeien naar den grond, die de wieg van zooveel muzikale genie ën gedragen heeft, om kenners als lee- ken door zijn wonderbaar talent van improvisatie, zijn ongelooflijk sterk geheugen, zijn diepe en uitgebrei de kennis van alles, wat tot het groote veld der muziek behoort, als te electri- seeren, en een enthousiasme te verwek ken, waarbij alle vorige toejuichingen slechts kinderspel geleken. dat DoiUehland vasthoudt aan de interna tionale regeling van de zaak, terwijl Frank rijk de politie hoofd» ikelijk in eigen hand zou willen houden. Het oude Duitsche wantrouwen tegen Frankrijk'» inlijvings- zucht komt in het telegram weer boven, om het Duitsche standpunt te rechvaardi- gen. Het is voorshands niet te voorzien, 10e deze tegenstrijdige meeningen met el kander in overeenstemming kunnen gebracht worden en de conferentie vruchtbare uit komsten kan opleveren bij eeu verschil v*n meening over zulk een kardinaal punt. In het Folketing heeft de regeering een wetsontwerp ingediend aangaande de civiele lijst voor koning en kroon prins. Daarbij wordt voorgesteld de ci vile lijst van den koning op hetzelfde bedrag te bepalen als die van koning Christiaan, t. w. 1 millioen kronen. De kroonprins krijgt een jaargeld van 120.000 kronen, de kroonprinses een speldegeld van 11.200 kronen; mocht de koning komen te overlijden, dan is haar een weduwentoelage verzekerd van 60.000 kronen. Tot primaat, van België als opvolger van kardinaal Goossensia benoemd de in weten schappelijk- kringen ae-r bekende Leuven- sche hoogleeraar mgr. Mercier, een beroer, d man, op 't gebied der wijsbegeerte en god geleerdheid, een redenaar wijd en zijd be- keud, een echte studieman, eenvoudig en vriendelijk mensch. De boedelbeschrijvingen. De bisschop van Nancy schrijft aan de Cro'X, dat in ziju diocees geen enkele boe delbeschrijving is doorgegaan. De frauBche bladen bevatten heele lijsten berichten uit de verschillende plaatsen des lands. Overal protesten, op velschillende plaatsen moesten de ambtenaren terug. De beschrijving van al deze boedelbeschrijvin gen is eentonigoveral zijn ze gelijk, liet Volk vecht, de sappeurs slaan de kerkdeu ren kapot, soldaten of politie dringt de. kerk in, enz. Of, de deuren blijven dicht bij gebrek aan sappeurs. Of, de pastoor bspualt zich tot het voorlezt u vau een protest Of de ambtenaren vinden geen mensch iu de kerk. Gouverneur Lindt quist meldt uit Duitsch Zuidwest-Afrika, dat Isaac Witbooi, oudste zoon eu opvolger van Hendrik W itbooi, zich op 3 dezer met 21 man in Noeuoeb, 16 kilometer noordelijk van Stumprietfon- tein, heeft overgegeven. Dertien geweren werden ingeleverd. Dit is *aarschijnlijk de rest van de aan deze zijde der grenzen zich bevindende opstandelingen ouder Witbooi. Uit de bladen zag ik, zoo seint -de gouverneur er bij, dat Isaac Witbooi vaak met den onderkapitein Samuel Isaac, die zich al vroeger heeft overgegeven, ver ward werd. Van een particulieren correspondent. De krijgsraad te Sebastopol heeft een aanvang gemaakt met het proces tegen drie officieren en 70 matrozen van bet pantserschip «Kniaz Potemkin», die be schuldigd zijn aan een openlijken opstand te hebben deelgenomen en pogingen in het werk te hebben gesteld om de be staande staatsorde omver te werpen. Op een te St. Petersburg ontvangen bevel heeft de plaatselijke commandant den 2den burgemeester laten arresteeren, wijl hij tijdens de laatste staking van postbeambten bij de stedelijke regeering het voorstel had ingediend om een som van 1000 roebels onder de stakers te verdeelen. Van verschillende zijden komen be richten van moordaanslagen enz. zooals we dat sedert lang gewoon zijn. Gisteren kwam vanuit Algeciras eene vctklaring de wereld in, dat men ver wacht tv dat het kritische oogenblik op de conferentie zou aanbreken. De opvatung van Frankrijk was bekend, de afgevaardig den van dit land streefden slecbs na»r de behartiging van Marokko'» belangen, open deur-politiek voor de mogendheden, alles goede trouw. Het denkbeeld om het handhaven van de orde aan den sultan op te dragen, wekt den algemeenen lachlust, daar diens gezag zeer beperkt is. Alle andere oplossingen, dan die om aan Frankrijk een mandaat toe te vertrouwen worden beschouwd als onuit voerbaar en nadeelig voor de Europeesche belangen. Dit is de opvatting der gedele geerden. Maar Duitschland liet niets van zich hooreu maar na bovenstaande verklaring komt hedennacht eeu telegram over t Duitsche standpunt, dat al» officieus wordt beschouwd. Het is op het stuk van het pohtie-vraag- stuk niet dubbelzinnig eu geeft te verstaan Aan het staatsdepartement worden voortdurend berichten ontvangen uit China, volgens welke de vijandelijke stemming tegen Amerikanen en Ameri- kaansche waren snel om zich heen grijpt. Er zijn teekenen, dat alle vreemdelingen in China, met uitzondering der Japanners misschien, binnen kort een dergelijke behandeling zullen ondervinden. De regeering, die in afwachting van ongeregeldheden in China, troepen naar de^Philippijnen zendt, heeft ook aan de kruisers Chattanvoga en Galvestondie zich thans in de Middellandsche Zee bevinden, bevel gegeven, zich naar de Phillippijnen te begeven, waarheen de kruiser Concord reeds onderweg is. In Manilla staat een sterke Amerikaan- sche strijdmacht gereed, om zoo noodig onmiddellijk naar China te vertrekken. V*n Kol als kapitalist-soelaul democraat! Als antwoord op de bewering van dan heer Van Kol, die in de Hilversumsche Ct.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5