Nummer 13. Zondau 11 Februari L9U6, ^9« Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin onsmomen DE NOORDBR.A.BANTSCHE POST. Derde Blad. AN TOON T IE L E N. Provinciaal Nieuws. «I" lOTwii rm1111 TT'1 nr—"p*— I T G E VER: &V?J» aalsdie Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Z a ter d tgav o 11 'L b o n n «in e ii t s p r ij j por :i maanden f 0.~ó. Franco per post door het geliee.lc rijk f'0.90. Brieven ingezonden stukken golden en»., franco te zenden m.'h don Uitgever. W A A L W TJ K. Telefoonnummer 38. Advurtkntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specirlc zeer voordcelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. BESOIJEN. Tweede winlerconcert te geven door de Liedertafel «Oefening baart Kunst» op Zondag 11 Februari 1906. in hare zaal in 't Hotel BROKKEN. Aanvang 7 uur precies Zie programma's. WAALWIJK. Uitvoering te geven door de Harpio- nie L'Esperance op Maandag 12 Fcbr. 1906 in de zaal van den Heer C. van der Werff. Aanvang 8 uur. Zie programma's. Uitvoering te geven door Sophias. Vereeniging' te Loonopzand op Zondag 1 I Februari in de zaal der vereeniging b j den heer A. Pijnenburg-Vermeer Aanvang te 6 uur n.m Zie programma's. „„nu.» -irr-r- Waalwijk, 10 Febr. 1906 Kamei van Koophandel. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk op Woensdag, 7 Febr. 1906 des avonds ten 7s/4 ure, in 't gewoon lokaal. Voor de opening der Vergadering zeide de Voorzitter ongeveer het volgende Alvorens met onze werkzaamheden te beginnen, wensch ik, zooals dit in den regel geschiedt in onze eerste vergade ring van een nieuw jaar, enkele oogen- blikken te wijden aan het afgeloopen tijdperk. Wij verheugen ons in de be kende activiteit der bevolking dezer streek, tengevolge waarvan handel, nijver heid en scheepvaart over 't algemeen en de fabrieksnijverheid in 't bijzonder, voortdurend merkbaar in omvang zijn toegenomen. Op 't gebied van Land- en Tuinbouw en der Veefokkerij in deze streek is vooruitgang waar te nemen. Het gevolg van een en ander is o a. dat Waalwijk en de naburige gemeenten Baardwijk, Besoijen en Vrijhoeven-Capelle thans ook lokaal en intercommunaal aan de Rijkstelefoon, onder een centraal kantoor alhier, aan het wereldverkeer zijn aangesloten. Met voldoening wordt er kend, dat het aantal aansluitingen de verwachting reeds heeft overtroflen. Verbinding met Kaatsheuvel is in be handeling. Waarschijnlijk zullen meer Gemeenten dit voorbeeld volgen. Verder zij vermeld, dat met den aan bouw van het nieuwe Rijks-Post- en Telegraafkantoor nog dit jaar een aan vang wordt genomen en dat de gebou wen reeds in 't begin van 't volgende jaar moeten worden opgeleverd. De verbouwing der Gasfabriek is vol tooid en de verlichting verbeterd. Wij gaan hoopvol de toekomst tegemoet en wij uiten den vurigen wensch, dat de kwijnende toestand, waarin de hoofdtak ken onzer industrie nog steeds verkeeren, v weldra een stadium van verbetering moge intreden. In den boezem onzer Kamer heeft eene ingrijpende verandering plaatsgehad, namelijk door het verlies van het lid, den heer Fano, die zich bij de perio dieke verkiezing in November j.L ten gevolge zijner zwakke gezondheid terug trok en niet meer in aanmerking wenschte te komen. Weinige weken daarna werd hij ook aan Zijne geachte familie door den dood ontmkt. Zijne nagedachtenis zal voorzeker ook bij ons in eere blijven. De heer Fano was van de oprichting af (1 Januari 1878) ijverig lid en Vice- President onzer Kamer. De laatste drie jaren ongeveer woonde hij onze vergaderingen niet meer bij doch hij gaf steeds correct schriftelijk kennis zijner verhindering. In plaats van het afgetreden lid Fano werd op 28 November Ao Po gekozen, de heer Jan van Riel, die aanstonds mettle herkozen leden zal worden geïnstalleerd. Aan de orde worden gesteld. 1. Onderzoek der geloofsbrieven. 2-3. Proces verbaal der Verkiezing v,an drie leden der Kamer op den 28st,en November 1905. 4. Installatie van de herkozen leden en van het uieuw lid. 5. Verkiezing Bureau: President, Vice- President, Secretaris. De heer J. B. Tim mermans Wz. werd herkozen tot Vopr- zitter en de heer A. J. M. Verbunt ge kozen als diens plaatsvervanger, in plaats van het overleden lid Fano, terwijl het mandaat van den heer F. W. van Liempt als Secretaris hernieuwd werd. 6. Ter tafel de navolgende te behan delen stukken: 7. Missive der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Helder, met afschrift van een adres dier Kamer, gericht (tot de Directie der Hollandsche IJ/.cfen Spoorweg-Maatschappij, in zake: invoe ring van z. g. kilometerboekjes, tpet verzoek van adhaesie. Besloten in geli Ijcen zin een verzoekschrift in te dienen bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij 8. Missive van het Ministerie van va Landbouw, Nijverheid en Handel <J.d 21 December 1905, begeleidende verlag van den heer Jhr. Ch. F. van de Poll, betreffende congres international des chambres de commerce etc. gehouden te Luik op 7, 8 9 September 1905. Aangenomen voor kennisgeving. 9. Correspondentie van en met liet Bureau voor Handelsinlichtingen te Am sterdam Nov. en Dec. 1905 en Jan. 1906. Aangenomen voor kennisgeving. 10. Missive van de K. v. K. te Lpn- den d.d. 29 Dec. 1905, aanvrage pm een volledigen lijst van handelaren en fabrikanten te VVaalwijk en omstreden te ontvangen. In handen gesteld van de leden van Loon en van Riel om zoodra mogelijk de verlangde opgaaf in gereedheid te brengen. 11. Missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.fl. 3 Jan 1906, houdende beschikking van genoemden Minister, naar aanleiding van het advies der K. v. K. F. te Hoqge- zand-Sappemeer, tot wijziging en aan vulling der Veiligheidswet. Aangenomen voor kennisgeving. (Aan het adres van genoemde Kamer gaven ook wij bij gemotiveerd adres aan het Dep. v. L. N. H. adhaesie, in dato 10 Nov. j.l. 12. Brief van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid d.d. 15 Jan 1906, houdende bericht op ons schrijven d.d. 23 Oct. 1905 no. 875 aan dezelf den Minister, betreffende kruisingenjvan den weg van Baardwijk naar Drunen, met het kanaal's Bosch—Drongelcn met den spoorweg 's BoschLage-Zwalywe, met een afschrift der gunstige beschik king hieromtrent. Aangenomen voor kennisgeving. 13. Missive van het Uitvoerend Co mité Tentoonstelling Milaan in 1906, met bericht, dat het ons heeft toegezonden 35 placaten en 20 panorama's der Ten toonstelling, met verzoek, die te doen bezorgen in hotels etc. 14. Missive van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam, houdende uitnoodiging ter Vergadering d.d. 5 Febr. 1906 in de Raadzaal ten Stadhuize te Amsterdam, ter bespreking van onderwerpen van Internationalen aard, van Posterij- en Telegraafbelangen. Bericht gezonden van verhindering. In handen gesteld van den Voorzitter om hier nader over te correspondeeren. 15. Missive van den algemeenen Bond van Mineraalwaterfabrikanten en bierhandelaren te Amsterdam met afdruk van een request, houdende verzoek om wijziging van enkele artikelen in't Wet boek van Strafrecht, in verband met de belangen van den genoemden Bond. Aangenomen voor kennisgeving. 16. Verslag omtrent den staat der Rijksverzekeringsbank en hare werkzaam heden in het jaar 1904. Aangenomen voor kennisgeving. (overgedrukt uit de Nedl Staatscourant d.d. 15 Dec. 1905). 17. Bulletin de la chambre de com merce Neêrlandaise de Smyrne (Smyrna) Aziatisch Turkije tot Dec. 1905. Aangenomen voor kennisgeving, Op voorstel van den heer Verbunt is besloten om in verband met de week en jaarmarkten inzake Spoorweg ver binding onderzoek in te stellen of er ook verbetering te verkrijgen zoude zijn in den treinenloop, etc. Voorts werd door den Voorzitter de aandacht gevestigd op de belangrijke verbetering aangebracht aan het Dron gelsche Veer en op de verdere goede uitzichten die bestaan voor het Capelsche Veer en voor den weg en de brug vau Baardwijk naar Doeveren. Deze belangen worden thans in gunstige overweging genomen bij den Provincialen Waterstaat Met ingenomenheid wordt er verder gewezen op dc toezegging van den Minister van Waterstaat enz. met betrpk- king tot ZExcellenties besluit betreffende kruisingen van den weg van Baardwijk naar Drunen met het kanaal 's Bosch Drongelen en den Spoorweg 's Bosch Lage Zwaluwe. Vakschool. Naar wij vernemen maakt de commis sie voor de vakschool goede vorderingen met hare werkzaamheden. In de laatste vergadering werd door het lid den heer A H van Schijndel, een grootsch en uitgewerkt plan voor eene vakschool ingediend, dat na uiteenzetting de instemming der leden mocht wegdragen en zal in dezen geest krachtig worden voortgewerkt. Ter gelegenertijd hopen wij een en ander hieromtrent te kunnen mededeelen, commissarissen. Coneert. Naar wij met genoegen vernemen, zullen de Heeren Adr. van de Ven, lias, Jos. Wllmont, Tenor, met mede werking van den heer Jan Wilmont bekroond karakter komiek, eene uit voering geven in de concertzaal van den heer Chr. Van de Werff, op Zon dag 18 Febr. a.s. Daar bovengenoemde Heeren op het gebied van zang en voor dracht elders op verschillende plaatsen groot succes hadden, twijfelen wij niet of ze zullen ook hier voor een talrijk gehoor werkzaam zijn. Dc sneeuwstorm. Een geweldige sneeuwstorm ontlastte zich gisteren en vannacht boven onze gemeente. Voor voetgangers en voerlui een groote last, voor de kinderen na tuurlijk een geweldige pret. Trots de zware sneeuw heeft de tram gisteren nog steeds den dienst volgehouden en ook heden gaat alles nog vrij geregeld, kranig werk zeer zeker 1 Scboenmukerij In de vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten werd be sloten aan de winkeliers circulaires te zenden betreffende de prijsverhooging. De redactie daarvan luidt als volgt «Belangrijke Mededeeling- Het bestuur >van den Alg. Bond van Schoenfabri kanten maakt bekend, dat tengevolge «van de enorme stijging yan alle leer- soorten en verdere Grondstoffen ook «het schoeisel aanzienlijk in prijs moet «verhoogd worden. Een ieder wordt «er op attent gemaakt dat onmogelijk «dezelfde qualiteit aan vroegere prijzen «gefabriceerd kan worden. Men zij dus ge- «waarschuwd dat bij aanbiedingen aan «niet verhoogden prijs, dit op de quaii- «teit verhaald wordt. De circulaires zullen in de vakbladen ingevouwen worden en zoo de winke liers bereiken, terwijl in die bladen een artikel zal worden opgenomen om de winkeliers aan te moedigen zooveel mogelijk verspreiding er aan te geven, door ophangen der mededeeling en op name in de plaatselijke pers Het laatste nummer van «De Schoenindustrie» bevat de volgende mededeeling Een onzer leden wenschte onder de aandacht te brengen de vvenschelijkheid dat een of meer Crediteuren direct aan den Rechter-Commissaris vragen om een Commissie van bijstand of advies aan den Curator toe te voegen ten einde te vcorkomen, dat de geheele voorraad in eens, ver beneden den prijs die er van te maken zou zijn, wordt van de hand gedaan, wat niet alleen nog ten nadeele van Crediteuren is, maar ook schandelijk op de concurrentie werkt. Het bestuur zal in deze de noodige inlichtingen, wat in deze het beste te doen is en welke stappen daarvoor moeten gedaan worden, inwinnen en bevinding daarvan nader in dit blad mededeelen. Slerduirenclub De onlangs opgerichte vereeniging «de Vrienden van het dierenrijk» heeft reeds opgehouden te bestaan, en in hare plaats is gekomen eene «Sierduivenclub» gevestigd bij den heer J. fransen alhier Het bestuur is samengesteld als volgt: J. Dominé, president. P. Eibers, Vice president. H. Papenhoven, le secretaris. F. v. d. Aa, 2e secretaris Jan Kogels, Penningmeester. Jos. Kogels Jan van Beijnen WmiIwijk Vooruit". Onze voetbalclub zal morgenmiddag te Heusden een match spelen tegen »Quick« aldaar. Raardwljk. Zooals wij reeds in ons vprig nummer mededeelden werd Zondagavond 1.1. alhier eene vergadering der afd R. K. Kies vereeniging gehouden, welker leden goed waren upgekomen De hoofdschotel vau den avond was eene lezing van den heer J. Hou ben, ontvanger te Waalwijk. De heer Houben viug zijne rede aan niet oneeveer de ravolg-nde woorden: ZEd. achte eene Kiesvereeniging voor hei dis-riet waailiik niet alleen nuuig, maar noodzakelijk, maar onmisbaar. Wil eene Kiesvereeniging evenwel aan haar doel be antwoorden, wil ze levensvatbaarheid hebben, dan is het evenwel niet voldoende, dat tegen den verkiezingstijd de leden woideu opge trommeld en op de vergadering verschijnen om een caudidaat te proclameeren. De leden hebben het recht te eischen dat zij omtreut zaken die hunne be langen r?ken, zaken die zij nuttig of nood— zakelijk achten, zakeo die verband houden met godsdienst of maatschappelijk welzijn op de hoog'e worden gehouden en ingelicht in een woord het is noodig da' de belang rijke economiscne godsdienstige of politieke vraars ukken van den da- met den Kiezer behandeld worden. Art. 1 vau het Reglement bepaalt dan ook, dat het doel der R. K. Kiesvereeniging ishet algemeen welzijn op godsdienstig, zedelijk en stoffelijk gebied te bevorderen, en wel op de eerste plaats door de Kiezers te ontwikkelen en voor te liehten omtrent politieke en maatsekuppelij ke vraagstukken. Nummer één, is dus de out ikkeling der Kiezers; op de tweede plaats komt pas het kiezen van geschikte cai.dida'eD voor de Tweede Kamer en de Provinciale staten. Dit laatste punt dat wellicht door velen als van het hoogste belang wordt beschouwd is geheel ondergeschikt aan het eerste. Hebbeu we toch leden, die zelfstandig en Katholiek denken, nadenken en doordenken, dan is de keu/.e van tren candidaa'. voor hun r.iel moeilijk. Dan hebben ze geen aansporing vingerwijzing, 'aat staau een borrel noodig, om te weten wat zij doen moeten, aan wien zij hun stem moeten geven. Daarom moeten de besturen der afdeelm- gt-u met frinschen moed de hapden aan den ploeg slaan, daarom moet aan art# 1 punt I van het Regeleraent streDg de hand wqt- den gehouden. Eerstens om het bestaan der Kiesveieeni— gir.g te verzekeren, en tweedens om door de ontwikkeling der Kiezers aan de Katholieke Sociale actie een weg te bereiden en een terrein te effenen waar de begins: len van Leo XIII en Pius X in hunnen Encyclieken neergelegd kunnen groeien en bloeien, tot lijdelijk en eeuwig welzijn van allen kunnen gedijen. Hoe deze punten werden uitgewerkt, hoe duidelijk iu alle deelen het onderwerp werd uiteengezet behoeven we niet nader te ver klaren. De opgezette stelling, de spreker van den avo. d zeggen ons genoeg, en zeer zeker is ieder tegenwoordig lid der kiesvereeniging huiswaarts eekeerd met de overtuiging, dat eene kiesvereeniging geen dienst mag doen om de kiezers bij eveniueclc verkiezing bij een te hou len neen dat de ontwikkeling der kiezers, het besef van zijn maatschapelijk leven hem lot de vervulling zijner eerste burgeiplicht moet brengen, zouder eeuigen drang of bij oogmerk van buiten. 't Was een leerrijke lezing, eene gezonde vergadering. NIEÜWKUIK. Innig plechtig omzijn waren eenvoud niet minder indrukwekkend, werd het stoffelijk overschot van het Uud-tloofd der openb. school alhier, den WelEdl. Heer Ileu- ricuB Leonardos Cornelis Driesseu aan den killen schoot der aarde toevertrouwd. Voor het sterfhuis van den geliefden doode. liet de Harmonie nD« Eendracht van üiiseuoort eu Nieuwkuik" haar treurtonen klinken. De met rouwfloers omhaugeu kiat werd uitgedragen waarop een rouwkrans bewijs vau hoog-' achting van edele harten was ueergelvgd. Eu in langen stoet vau bedroefd treurend* familieleden, vrienden, notabelen, schoolkinde ren gezelschappen ging men op ter kerke, waar oen plechtige H. Dienst voor de z eljrust1' van den geachteu overledene werd opgedragen. Doffe klokkeklauken doorgolfden do kille luchtzachtkeus schreed men voort naar den rustigeu doodenakker, vraar een dichte drom vau dorpsgeuooteu en belangstellenden zich had geschaard om meer vau nabij deel to ueiuen aan de laatste eerebewijzeu. waor nog een zucht werd geslaakt... eeu trnau gestort... een bede gelispeld. Nog eenmaal klonk een gevoelvol «Rust zacht" een roerei.d nVaarwel" der Liedertafel ,i „Oefeniug baart Kunst" voor het laatst smolten de zicht ruischende treurtonen weg 1 der Harmonie. Langzaam bewoog zich de rouwstoet, na de priesterlijke zegeningen, langs deu open grafkuil, waarin de kist was neer- gelaten... nog een traan een snik, een kreet uit de geprangde borst eu.Meester Driessen was begraven. Te Neterscl, gemeente Blade), in 1842 ge boren, waar zijn vader eeu alom geacht onder wijzer was, bleef de overledene iu zijn handel eu wandel een echte zoon der Kempen, een- voudig, eerlijk eu fier. Eod aangeuauie jeugd J bracht Heuri, die reeds vroeg de moederliefde 1 moest missen, hier door. Het was hem in latere jaren een genot te spreken over dat t eigenaurdig Kempenland, waar hij elke hoeve, J elk boscb, elk lief plekje, elk paadje kende I met de overleveringen aau ieder verbonden. De gebroeders Suieders had hij van nabij ge kend, bun geliefd „Vadershuis", de groote brouwerij, vaak betreden. Te Helmond genoot hij zijne opleiding, was enkele jaren als onderwijzer werkzaam te Udeukout, voltooide zijne studie ts 's Hertogen- bosch onder leiding van Dr. Irosée en werd 15 Juli 1867 te Nieuwkuik als hoofd der openb. school benoemd. Flink onderlegd, veelzijdig ontwikkeld, was hij een degelijk ouderwijzer, geacht bij zijne collega's eu Rijks schooltoezicht. Jaren lang was hij secretaris en penningmeester vau de onderwijzersvereniging Heusden en Waalwijk. Spoedig opende hij eene kostschool met be perkt aantal leerlingen. Uit allen oorden des lauds ontving hij ze, meest uit dm netten burger- en handelsstand. Verschillenden heeft hij opgeleid voor het klein Seminarie, vele bekleeden thans een nette positie in de maat- Onder warme blijken van sympathie en hoogachting vierde hij in 1892 zijn zilveren jubné als schoolhoofd. December 1903 werd de kloeke forsche, steeds gezande inan op het ziekbed geworpen. Een hartkwaal ondermijnde zijn krachten en van den raod des gruis stond hij op nis een geknakte. October 1904 nam hij van het onderwijs afscheid om rust te kunnen genieten. Helaas, van korten duur Want vrij onverwacht werd hij aan zijn echt- genoote en kinderen ontrukt, na voorzien te zijn geweest van de H. Genademiddelen der Kerk. En met den heer Driesen is heengegaan een teerdermiunend Echtgenoot, een liefhebbend Vader, die voor de zijnen gearbeid heeft met onverzwakte kracht. Een edele figuur, die

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9