n Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Nummpr 14. Donderdag 15 Februari 1906. 29e Jaargang. BESOIJEN. Zondagavond gaf de Liedertafel „Oefening baart Kunst" haar tweede Winter- concert met medewerking van de Heeren Jos van Rooij en 11 Brinkman, Pianist en cellist uit 's Hertogenbosch. Reeds vóór 7 uur was de zaal overvol, zoodat verscheidene belang stellenden, die een weinig te InaHswamen geeu plaats meer konden bekomen. Ziju deze uit voeringen steeds druk bezocht deze buitenge wone toevloed van publiek had zijne oorzaak wel in het rijke veelbelovende programma, dat in alle opzichten goed van stapel liep en veler hooggespannen verwachting heeft overtroffen. De immer schooue bede voor onze geliefde Koningin het „Domine Salvam fac Reginam nostram" van Giessen werd door het koor op verdienstelijke wijzb, flink breed en plechtig ten gehoore gebracht. De „Liefste Plek" van Loser werd niet onverdienstelijk uitgevoerd, doch dit koor zou beter voldoen, als het er wat vaster inzat en dairdoor de finesse een beetje tot haar recht kou komen. De Heer van Rooij deed zich in de „Zwei Liedcr ohue Wörter" en „Duette No. 48 van Mendelsohn onmiddelijk kennen als een pianist, die ziju iusti umeut door buitengewone techniek meester is terwijl beide nummers met veel nuanceering werden voorgedragen. Toch mag ik den Heer v R. den welgemeendeu raad niet onthouden bij een volgende gelegenheid op een concert in Bes«ijen, niet die klassieke muziek te kiezeu. Klaarblijkelijk heeft de heer v. R. de muziek— kennis van zijn auditorium overschat Het koor „Zalige Nachtmet kinderstemmen van Köluer werd buitengewoon goed gezongen en verwierf zooveel bijval, dat het laatste gedeelte nog maals moest worden gegeven. Zeer te prijzen was hier het flinke optreden vau den kleinen achtjarigen solist den jongenheer G. Trimbach terwijl ook de andere kinderstemmen zeer zuiver en accuraat voortraden. Het geheel maakte veel indruk en deed den directeur alle eer aan. Thans kwam de heer Brinkman ons vergasten op het heerlijke cello concert vau Kliighart. Ook deze nog jeugdige musicus kan het als cello v rtuoos ver brengen. Zoowel techniek als streek zijn nu reeds te bewonde ren, de uitbundige bijval die dit prachtig spel verwierf waren zeer zeker welverdiend ook voor den heer B. geldt hier echter dezelfde raad, dien ik hierboven den Heer v. R. gaf wat betreft de keuzo der stukken. Het Ko misch duet Robert en Julia van Kipper werd zeor koddig voorgedragen en een woord van hulde komt ook de Heeren v. O. en v. E. toe voor deze, ook vau muziek, zeer schoone spectakel scène. Na de Pauze werd eerst uit- Sevoerd het „Gebed in den Storm„ van Hol. [et koor zoowel als de Bariton soli door den heer A. Kooien werden zeer verdienstelijk weergegeven, wij kunnen zeggeu dat dit koor ons vau de maunenkoreu het beste beviel. Het Allegro non troppo No 20 van Men delsohn voor Piano van den Heer van Rooij kon tot ons leedwezen niet ten eiude toe gespeeld worden wegens het rumoer in de zaal, dit speet-vele muziekliefhebbers erg, doch het bewees tevens, dat het stuk weder te klassiek gekozen was en door het publiek niet begrepen werd. Het afscheidslied uit M gnon door den Heer Verhoeven gezongen, werd uitstekend voorgedragen en moest op aan houdend applaus nogmaals worden gezougeu. De Heer V. beschikt over eene zeldzame hooge en zuivere tenor en is in den laatsteu tijd naar het schijnt, wat voordracht en uitspraak betreft veel bijgekomen. Een woord van hulde mag hem niet onthouden worden. Het Andante van Goltermanu en Arlequin van Topper werden door den heer Brinkmau, geaccompagneerd door den Heer van Rooij, zeer goed uitgevoerd, h t laatste nummer vooral had zooveel succes, dat het ten tweede male moest gespoeld worden Na deze nummers betrad de President de Heer Eg. de Bakker het podium en zeideden heeren vau Rooij en Brinkman hartelijk dank voor de geheel belauglooze medewerking die zij de Liedertafel dezeu avond verleenden en riep hun, ook namens het publiek, tot weer ziens toe. Ook de heer van Delft vulde deze toespraak nog aan, door in welgekozen woe r den dank te brengen aan de beide Bossche heeren, aan het zoo overtalrijk opgekomen publiek en aau den heer Aut. Hurkmaus Lzn. die de vereeniging als pianist steeds trouw ter zijde staat. Tevens deelde de heerv D mede dat met het oog op de volle zalen, in het vervolg maatregelen getroften zullen wor den om de heeren abonnees goede plaatsen te verzekeren. Na het koor 't Woud van Nieuwenhoven dat de zeer hooge temperatuur, die op het laatst in de zaal heerschte in aanmerking genomen, goed word gezongen kwam de 'perette V&lsch alarm ten tooneele, welke, eenige vlekjes uitgezonderd zeer goed werd opgeveerd en wederom uitbundigen bijval iuoogste. Wij blijven den talentvollen ijve— rigen directeur den Heer L. Kooien de zau gers en vooral de beide Bossche Heeren dankbaar voor deze schoone uitvoering, welke zeer zeker zal hebben bijgedragen tot den bloei vau „Oefening baart Kunst". DRUNEN, 12 Febr. Door een zoon van Piet Verschuren werd hedenmiddag in de heide alhier een ballonnetje gevonden, waaraan bevestigd was een papier inhoudende een vragenlijst or. trent plaats waar gevonden, tijd wanneer, weersgesteldheid enz. Ingevuld is het gezonden aan la Couquête de l'Air te Bruesel alwaar 1t dien morgen opgelaten was. In 't naburige EUhout lubben verschil lende landbouwers besloten c< ue zuivelfabriek op te richten. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren P. Pulles P. v Loon, M v. Balen F. Pulles en J. Brok. Bepaalde de jrugd allii-r zich tot nu toe vooral ia afloop dor avondschool met trekken aau de bel, kloppen op deuren en venster en meer van dat onschuldig, maar voor de inwoners last g vermaak', thans is zij een stap verder gegaan Zoudagavoud werden bij een inwoner de ruiten verbrijzeld en eene vr.uw die iu de kamer was door dat inge worpen projectiel aau de baud verwond. De politie heeft een onderzj .k ii gesteld en een der jongeheeren mocht de eer genieten de amigo vau Drunen te bezichtigen cn dat beviel hem zoo g'>ed, dat van louter blijdschap?? de tranen hem. over de wangen liep. 't Is te hopen dat 't nu uit is met die straatschende rijen. Ofschoon nog maar een paar maanden in werking, zal de alhier bestaande zuivelfabriek, vaar thaus gewerkt wordt met handkracht, eerstdaags veranderd worden in eene stoom zuivelfabriek, 't Bijkomen vau vele nieuwe loden maakt die verandering noodzakelijk- Het is ook tevens een bewijs dat de Doeren 't nut eu 't voordeel er aan verbonden beginnen in te zien. Maandagavond gaf do Oude Harmonie in de zaal van den heer M. Pulleus baar winter concert. De zaal was reeds voor den aanvang flink bezit. Er werd goed gespeeld. Na afloop dar muziek kregen we een tooneelstukje dut de lachspieren dikwijls in beweging bracht De hoofdrollen waren in goede handen en elk der spelers kweet zich flink van zijne taak. SVel werd er tusschenbeide te zacht en te vlug gesproken maar over 't algemeen kou gezegd worden dat het eene goed geslaagde uitvoering geweest is. In do plaats van de Heer F. vau Drunen die zijn o itslag genomen heeft als magazijn meester van den Boerenbond alhier is benoemd de Heer Mathijs van Hald Jz. en tot be stuurslid de Ileer G. Pijnenborg. A. s Zou lag zal de liedertafel „Euterpe" met medewerking van den hesr Al r. de Winter een armencoucert geven in de zaal vau den heer M. Vissers. We hopen dat, waar een concert gegeven wordt met zoo'u goed doel er geen plaatsje onbezet zal blijven. Naar wij vernemen, is door den heer J Ilrugmauu, bij den ofticier van justitie te 's Bosch, een klacht ingediend, tegen den schrijver van de bewuste briefkaart aan ons blad en de Provir.ciale Courant, welke valschelijk met ziju naam waren onderteekend Een en ander is indertijd breedvoerig door ons uiteengezet Nu de 3e boscbjcsman nog Zaterdagavond is ook de tweede der voortvluchtige gebroeders Driessen in de bosschen bij Didam gearresteerd. Thans is nog alleen Antoon op vrije voeten. Vergiftigd. Te Trier is een afschuwelijke misdaad uitgekomen. Het dienstmeisje van Ober regierungsrat Seidel heeft voor den rechter van instructie bekend, dat zij het eenige kind van haar meester met zoutzuur vergittigd had omdat zij met Kerstmis geen vrij af had kunnen krijgen. Het getul dertien Voor hen, die gelooven dat het getal dertien een ongeluksgetal is op een Amerikaanschen quarter-dollar zijn der tien sterren, dertien letters op de per kamenten rol, die de adelaar in zijn klauwen houdt, dertien veeren in zijn staart, dertien pijlpunten en ook dertien letters in het woord quarter-dollar. Toch zijn er in spijt van dit alles ver scheidene menschen, d'e gaarne die >ongeluks«-dingen in hun zak dragen. Trumbotslng Maandagavond om 8 uur had op den Oberlander-oever te Keulen een botsing tusschen electrische trams plaats. Door verkeerden wisselstand reed een tram van de oeverbaan in volle vaart tegen een die van Bonn kwam. De schok was geweldig en beide trams, die met bijwagens reden, werden zwaar bescha digd. Zij waren vol passagiers en geen hunner is er ongedeerd afgekomen, de acht zwaarst gewonden, moesten naar het hospitaal worden vervoerd. Onder hen bevonden zich de motorvoerders van beide trams en een hunner, die een schedelbreuk bekomen had, is kort na zijn opname overleden. Een misdaad te Brussel. De begrafenis van het kleine slacht offer heeft Maandag plaats gehad, na tuurlijk onder grooten toeloop van volk. Middelerwijl duren de opzoekingen nog altijd vruchteloos voort. En gedu rig komen alweters de justitie of het gerecht, nu hier, dan daar. sporen aan wijzen, die even onzinnig als onwaar schijnlijk zijn, maar waar het gerecht om niets te verwaarloozen, toch eiken keer zijne opzoekingen henen richt. En alsof dit nog niet genoeg ware, ontvangt de politie daarenboven nog brieven van personen die zich zeiven beschuldigen. Zoo schreef iemand uit Antwerpen Ik ben de moordenaar, maar gij zult mij niet vinden, want ik ben erger dan de duivel. De beenen van het meisje zijn begraven in den kelder van den grooten schoenenwinkel van de Zwa luwstraat.* Welnu, in die straat is geen schoenen winkel. Toch werden er opzoekingen gedaan, doch natuurlijk vruchteloos. Uit Vorst werd aan het gerecht gemeld, dat men daar een man in vrouwenklee- ren had gezien. Dat moest ongetwijfeld de moordenaar zijn. Elders verzekert men dat het een vreemdeling is. Nu zou de Etoile, die voor eigen rekening ook opzoekingen doet, een spoor gevonden hebben. Het blad citeert namen van Algerijnen, Spaansche vrou wen van lichte zeden enz., kortom, iets dat op eenen roman gelijkt. Wij zullen vooreerst nog niet meeloo- pen en wachten. La Bete Huinnine. Te Cany Baville in het Fransche ar rondissement Yvetot is gistermorgen een afschuwelijke misdaad ontdekt. Een 43-jarige vrouw, die een slijterij hield en daarin werd bijgestaan door de 16-jarige dochter, werd 's morgens vroeg vermoord in haar woning gevonden. Ook de doch ter bleek te zijn omgebracht. De beide vrouwen waren op de wreedste manier in den letterlijken zin des woords ge slacht. Het eene lijk vertoonde 26 steek wonden, het andere 21. Het vermoorde kind werd gevonden met een revolver in de verstijfde hand. Diefstal moet de beweegredenen tot deze daad zijn geweest de inhoud van alle kasten lag door elkaar geworpen op den grond. Toch schijnt een niet onaanzienlijk bedrag aan de aandacht van de(n) moordenaar(s) te zijn ontsnapt. Een in de buurt woonachtige arbeider die sinds het plegen van de daad ver dwenen is, wordt voor den dader ge houden. 84 uren begraven. Te Clackmannam in Schotland heeft men drie werklieden uit een mijn ge haald, waar zij sedert 84 uren begraven waren met twee andere kameraden, die men nog niet heeft kunnen helpen. Zij waren verrast door het water dat de mijn overweldigde, maar zij konden in een hooger gelegen gedeelten vluchten.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1