Nummer 15. Zondag 18 Februari 19U6. 2ÏÏ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin otd^shokisil DE ITOORDBRABANTSCHE POST. Tweede Blad. mozart. - -ë. BsrtsKc. - SS tyr-iXVp'z ürrjj.SS e oaargang ANTOON TIELEN, Frankrijk Duitschland. LJTJITEN LAN D. Helgië. Denemarken. I! J-Lij-I-I - 1 17 revels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, gro Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n in e n t s p r ij s per 3 maanden f 0. d. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te .enden de,. Uitgever. U I T o ever: WAALWIJK. Telefoonnummer 38 Advkrtïntikn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel fj-ti WAALWIJK. CONCERT te geven door de heeren Ad van de Ven, Bas, Jos. Wilinont, Tenor, Jan Wilinont, bekroond karalderkoimek en den He«r Antoon Hurkmans LzPianist, op Zondag 18 Februari, in de Concertzaal van den lieer Chr. van de Werff. Aanvang half acht ure. Zie programma's. o UITVOERING te geven door de Too- neelveretniging „Vooruitgang zij ons Doel", oH Zoudag 18 Februari 1906, in de zaa van deu heer H. Pullens. Aanvang 7 Zie Programma's. o NIEUWKUIK. CONCERT ten voordeele van huisgezinnen, te geven d or de „De Eeudiacht* van Cnsenoort en Nieuw- kuik, op Maandag 19 Februari 1906, in het c^fé van den heer A. Merkx Aanvang 6.30 uur precies. Zie Programma's. uur precie-s. behoeftige Harmonie ei De Triomftocht door Italië. Den 12en December aanvaardden vader en zoon den tocht naar het Zuiden. Te Inspruck speelde Wolfgang voor graaf Künigl op het eerste gezicht een zeer moeielijk vioolconcert, waarvoor hij twaalf ducaten ontving. Allerhartelijkst werden zij ontvangen te Roveredo door den baron Todesey, in wiens schitterende woning Wolfgang voor een talrijk ge zelschap van edellieden en kunstenaars een uitvoering gaf, die met onbeschrij felijke n bijval begroet werd Toen het bekend werd, dat hij den volgenden dag zich op het kerkorgel zou doen hooren, konden vader en zoon op het bepaalde uur niet door het gedrang heer, zoodat een paar krachtige mannen hun door de samengepakte menigte een weg naa. het koor moesten banen. Alles wat Ro veredo en de aangrenzende plaatsen aan adel en kunstminnend publiek bezat, was wederom samengestroomd op het con cert, dat een week later daar gegeven werd. Bij de deftigste familiën, alsook bij den bisschop van Verona werden zij herhaaldelijk ten eten verzocht. Te Verona was de geestdrift zoo groot, dat alle daar verschijnende bladen den jongen kunstenaar, in poësie als in proza, tot de wolken verhieven. In concertzaal en schouwburg loste het enthousiasme der vurige Italianen, wien de kunst als in het bloed zit, zich vaak in zulk een onstui- mig gejuich, gejubel en geroep op, dat het scheen of de heele boel moest worden afgebroken. Een eigenaardige verrassing wachtte Mozart te Mantua. Hier werd hem namens signora Sartoretti een door haar vervaardigd sonnet over handigd, gestoken in een met rood zijden lintjes versierden ruiker, vergezeld van eene kostbare herinneringsmedaille.Het was het concert van 16 Januari 1770 in de zaal der Philharmonische academie, waarop Mozart op zoo'n verrukkelijke wijze improviseerde, dat deze adellijke dame tot deze ook haar zoo vereerende daad had doen besluiten. Met tranen in de oogen scheidden de kapelmeester en de jonge kunstenaar van hunne hooge beschermers, die alles hadden aange wend om hun het verblijf in Mantua zoo aangenaam mogelijk te maken. Na een paar dagen arriveerden zij te Milaan, van oudsher een der voornaamste kunst centrums van Italië. Hier bezochten zij geregeld de repetitiën en uitvoeringen der opera, waarbij voor den jeugdigen maestro zeer veel te leeren viel- Beter dan in eenige andere tot nu toe bezochte stad, kon Leopold zijn zoon hier wijzen zoowel op de gebreken, der Italiaansche muziek, als op hare deugden en onuit- puttelijken melodischen rijkdom, haar hartstocht en zuidelijken gloed. Het succes, dat Mozart hier behaalde, was niet minder groot dan te Roveredo, Verona en Mantua. Meermalen concer teerde hij ten huize van graaf Firmiani, gouverneur van Milaan, aan het hof van 'den hertog en de hertogin van Modena, terwijl hij bovendien nog verscheidene Latijnsche motetten, twee aria's, een recitatief met vioolbegeleiding, enz. schreef. De beroemde Sammartino kon zijn oogen en ooren niet gelooven, toen hij het wonderkind de moeielijkste op gaven in een minimum vah tijd zag uitwerken. Nadat Mozart de opdracht om een opera te componeeren, die met Kerstmis in den grooten schouwburg zou worden uitgevoerd, aanvaard had, vertrok hij met zijn vader over Parma, waar zij de beroemde zangeres Bastar- della de 3 gestreepte C (C") hoorden zingen, naar Bologna, de woonplaats van den Eerw. Pater Martini, die destijds voor het muziekorakel van Europa doorging. Bologna bleef in toejuichingen bij Mi laan niet achter. Op het concert, ten huize van den veld-maarschalk Pallavicini, waarbij de bloem van den adel en ook Pater Martini, die anders nooit zijn klooster verliet, tegenwoordig waren, behaalde de jeugdige virtuoos de schoon ste triomfen. Pater Martini was zoo op getogen van bewondering, dat hij W olf- gang verscheidene malen in het klooster ontbood. Telkens gaf de groote Con trapuntist hem dan een thema, dat als fuga bewerkt moet worden. Iedere maal kweet de knaap zich op de gemakke lijkste wijze van deze zoo bij uitstek moeielijke taak Den 30 Maart kwamen zij te' Florence. Dank zij een aanbe velingsbrief van graaf Firmiani, werden zij reeds den volgenden dag voorgesteld aan graaf Rosemberg, door wiens goede zorgen en de tusschenkomst van hertog Salvati, zij reeds een paar dagen later voor het groothertogelijk Hof konden optreden. Het succes was onmetelijk. Het speet den kapelmeester wel, dat hij niet langer in deze fraaie en aangename stad kon vertoeven. Het Paaschfeest was aanstaande en Wolfgang moest, het kostte wat het wilde, de muziek hooren, die telken jare tijdens de Goede Week in de Sixtijnsche kapel wordt uitgevoerd. Daar kon hij tot zijne verdere volmaking profiteeren van de meesterwerken van Palestrina, Allegri, Viadane e. m. a. ROME. Mozart's wonderbaar geheugen 't Is Woensdagnamiddag in de Goede Week. Waarheen richten zich die hon derden in het zwart gekleede heeren en gesluierde dames, die, van welke zijde zij ook naderen, allen één en hetzelfde doel schijnen te hebben Waarheen rijden die talrijke blinkende koetsen, ge vuld met dignitarissen of deftige vreem delingen uit schier alle oorden der we reld Zij allen spoeden zich naar de Sixtijnsche tempel, waar weldra de tradi- tioneele uitvoering van het wereldbe roemde »Miserere« van Allegri zal plaats hebben. De prachtige, met rouwfloers behangen tempel loopt voller en voller, tot ten laatste de ceremoniemeester be vel geeft de deuren te sluiten. Vier slagen doet de kerkklok hooren en weldra klinken van het eerste vijfstem mige koor de smeekende woorden Miserere mei Deus, secundum magnam misericordiam tuam.« Een tweede, vier stemmig koor antwoordt met het volgende vers en zoo gaat de beurtzang door, tot tegen het einde beide koren zich in eene onbeschrijfelijk schoone harmonie vereenigen. Alle toehoorders luisteren met den diepsten eerbied naar het won derwerk van den grooten Italiaanschen meester, wien de engelen de hemelsche melodieën schijnen voorgezongen te hebben. Niemand kan zich aan de al- gemeene ontroering onttrekken. Nu en dan hoort men het snikken van een berouwvollen zondaar, die instemt met de woorden »Ne projicias me a facie tua.« Ginds in dien hoek, niet ver van het hoofdaltaar zitten een reeds bejaard, doch nog statig man en zijn veertien- jarigen zoon. Het zijn Leopold en Wolfgang Mozart, die voor enkele uren Rome zijn binnengetreden. Den gods- dienstigen vader biggelen tranen van aandoening over de wangen, de zoon luistert met heel zijn ziel en schijnt nu en dan in den bol van zijn hoed iets uit te voeren. Eindelijk is de psalm ten einde; de menigte verlaat het kerkge bouw met indrukken, die het geheele leven zullen bijblijven. Op Goeden Vrijdag als het werk opnieuw ten ge- hoore wordt gebracht, zitten vader en zoon weer op dezelfde plek. Nog enkele malen werpt Wolfgang een blik in zijn hoed englimlacht tevreden, doch zegt niets. Op Paaschdag wonen zij in de Sint Pieter de plechtige H. Mis bij, die door den Paus zeiven gecelebreerd wordt. Zij hebben een uitmuntende plaats vlak bij Z H., want Wolfgang, in zijn prach tig costuum, wordt aangezien voor een Duitschen prins en Leopold voor zijn kamerheer. Op Paaschmaandag bevinden zij zich in de salon van een voornaam Romeinsch patriciër. De eerste célébriteiten op muzikaal gebied zijn hier vereenigd, en, als naar gewoonte, put men zich uit in lof over Allegri's Miserere, dat nergens ter wereld gezongen wordt aL in de Sixtijnsche kapel, en waarvan het op straffe van kerkelijke excommunicatie verboden is partijen mede naar huis te nemen, of afschriften te maken. Men lacht en schertst over de vele slimme, doch vergeefsche pogingen door zooveel beroemde personen aangewend om in het bezit van het wonderwerk te komen. »Is het dan bepaald onmogelijk zich die compositie te verschaffen vraagt Mozart. »Ja, jonge vriend*, antwoordt met trots een der genoodigden, tevens lid van het Sixtijnsche zangkoor, »even onmogelijk als het blijken zou het me talen standbeeld van den Prins der Apostelen uit de Sint Pieter te rooven.* «Edele Heeren,» zegt Mozart een beetje ironisch glimlachend, «mag ik even uwe welwillende aandacht verzoe ken?» Hij stapt naar het prachtig ge beeldhouwd kamerorgel enspeelt, geheel uit het hoofd, zonder dat er ook "maar één noot aan mankeert, het groote, moeielijke negenstemmige Miserere. De omstanders staan als door den bliksem getroffen. Op de algemeene verbazing volgt een onbeschrijfelijk enthousiasme. Men snelt naar het orgel, tilt den meester omhoog, en draagt hem onder een donderend «Evviva il maestro» op de schouders door de zaal. Daarna omringt men den kapelmeester, om ook hem te laten deelen in den triomf van zijn zoon, dat buitengewone wezen, dat de Algoede aan zijn vaderlijke zorgen heeft toevertrouwd. De geschiedenis van dit feit, eenig in de annalen der muziek is weldra in heel de Tiberstad bekend. Als de hospita van Leopold verneemt, welke geniale gasten zij huisvest, weigert zij voor logies, eten en drinken ook zelfs de minste vergoeding. Deze gulle gastvrijheid kwam den Salzburgers uitnemend te stade, want ook op de Italiaansche reis, als in hun geheele verdere leven, leden zij st^ecis 'aan de lastige, chronische kwaal: Geld gebrek. Gaarne had Leopold Mozart de parti tuur van het Miserere naar Salzburg gestuurd, doch hij vreesde, gelijk uit zijn briet blijkt het kerkelijk banvonnis: «Ut non incurramus mediate vel imme diate in censuram Ecclessiae.» Toen echter Z, H. den Paus het nieuws was medegedeeld, stond deze niet minder verbaasd doch hij begreep dat het werk nu toch spoedig algemeen eigendom zou worden, weshalve kort daarop het bekend verbod ingetrokken en de straf opge heven werd. Nadat bij de hooggeplaatste ingezete nen van Rome, als bij den prins Chigi, princes Barbarini, den ambassadeur van Malta, kardinaal Pellavicini, den hertog van Braciana enz. enz. nog uitvoeringen gegeven waren, vertrokken de Salzbur gers den 8en Mei uit Rome, om, na een kort oponthoud te Marino, Sessa en Capoua enz. den 14en derzelfde maand in Napels aan te komen. Zij verbleven er veertig dagen, gaven er o. m. a. een concert, dat door verscheidene vorste lijke personen en de bloem van den adel werd bijgewoond en hun bij de 200 du katen opbracht. Het gelukte hun echter niet voor het Hof op te treden. Nadat zij de voornaamste merkwaardigheden in en om de stad bezichtigd hadden, vertrokken zij den 23 Juli weer naar Rome. Een paar dagen vóór de terug reis echter speelde Mozart nog in het Conservatoire Alia Piëta. De professo ren waren verbaasd over hetgeen hij met de linkerhand op het klavier en orgel uitvoerde. Een der leeraren meende echter het geheim dier enorme vlugheid ontdekt te hebben. Het zou schuilen in een tooverring dien Wolfgang aan den vinger droeg. De tooverring werd afgedaan, doch de vlugheid verminderde niet, integendeel, de vingers vlogen nu nog sneller ovei de toetsen. Pas waren zij in de Eeuwige Stad wedergekeerd, of zij werden bij kardinaal Pallavicini ontboden, die, na mens Z. H. den Paus, aan Wolfgang de versierselen en het diploma van de orde van de Gouden Spooroverhandigde Deze hooge onderscheiding, die zeer heid zullen mij sterkte verleenen, ik ben ontroerd door uwe liefdebetuigingen, die zoo groot zijn. »Ja sterkte heb ik noodig, want is de lente des levens duurzaam tot 25 jaar, de zomer er van tot 5U, dan ben ik reeds in den herfst er van, daar ik de 50 jaren reeds overschreden heb. »Studeerende jeugd, op u reken ik, kom tot mij, wanneer ik te Mechelen zal zijn en steunt mijn krachten door uw genegenheid, ik beloof het u, ik zal u niet vergeten, want ik heb u lief, (Mgr. Mercier was zeer aangedaan). Belooft het mij ook en voldoet mijn bede Blijft wakkere studenten, volbrengt uw plichten trouw, blijft geschaard onder de schoone vlag der Alma Mater en bemint de armen »Ik eindig met den kreet Leven de studenten der Alma Mater I Geestdriftige toejuichingen beantwoord den deze woorden en de muziek hief de Brabati(onne aan. Tot president van den Senaat is ver kozen Dubost met 241 van 246 stemmen 1 De stemming In Berlijn. De Berlijnsche correspondent van de Daily Mail seint: De atmosfeer in Berlijn wordt gedrukt door het grootste pessimisme en de vrees voor oorlog herleeft. Ik geloof dat ik den toestand nauwkeurig beschrijf, als ik zeg, dat twee sterke partijen, loodrecht tegenover elkaar staande, aan t werk zijn om de hoogste kringen in dit land te beïnvloeden. De eene partij vertegenwoordigt de handelsbelangen van Duitschland, die de regeering aandrijft, om elke mogelijke concessie te doen om een vriendschap pelijke schikking met Frankrijk te treffen. De andere partij vertegenwoordigt het leger en schreeuwt om oorlog. In mili taire kringen gelooft men vast, dat Frankrijk op de conferentie talmt, in de hoop dat de Marokkaansche zaken zóó ren, waarop de jonge meester en ai tegenwoordigen bloeienden toe- van kardinaal Pallavicini en den ambas sadeur van Toscane, reisden zij over Civita-Castillana en Lorette, waar de kapelmeester voor zijn vrouw en dochter verschillende reliquien kocht, zelfs een stukje van het ware Kruis, naar Bologna. Hier zou Leopold eenigen tijd rust ne men, om zijn been, dat hij onmiddellijk voor de aankomst te Rome nog al ernstig gekwetst had, wat tijd tot gene zing te gunnen en zou Wolfgang een nieuw bewijs geven van zijn groot genie, zijn enorm kennen en kunnen op het gebied der edele toonkunst. Mgr. Mercier. Mgr. Mercier is te Leuven op groot- sche wijze gehuldigd. Met vaandels en banieren trokken meer dan 2000 stu denten naar Instituut Leo XIII. Mgr. Mercier kwam op de stoep van het ge bouw en ontving de gelukwenschen der studenten. De nieuwe aartsbisschop hield daarop de volgende toespraak »Mijne lieve vrienden, beminde stu denten. Eenige dagen geleden was ik nog onbewust der titels, die Z. H. 1 ius X mij zou toekennen, doch heden weet ik welke zware taak op mijne schouders geladen is. Uw liefde en uw genegen- vol zou zijn. 't Kan ook zijn, dat Duitschland eveneens reden heeft om voor de handelingen van Rusland bij een internationaal conflict te vreezen. Deze twee factoren hebben een grooten invloed op de verdere ontwikkeling der Duitsche politiek. Gisteren voormiddag is het stoffelijk overschot van den Koning plechtig over gebracht van de slotkapel naar het station. Na afloop van den lijkdienst werd de kist door officieren uit de kerk gedragen, onder het lossen van saluutschoten en het gebeier der klokken. De straten waren door een groote menschenmenigte bezet, vereenigingen hadden zich in rij en opgesteld. Overal geoote stilte de menigte ontblootte eerbiedig het hoofd bij het voorbijtrekken van den lijkstoet. Om één uur reed de trein het station binnen. Nadat de lijkkist in den wagon gebracht was, vertrok de trein naar Roskilde. De trein met het stoffelijk overschot des Konings kwam des namiddags 3 uur aan te Roskilde. Het lijk werd plechtig naar de domkerk overgebracht. Om half vier is de lijkstoet bij de Domkerk aangekomen. De lijkkist werd door officieren de kerk binnengedragen woarna een plechtigen lijkdienst werd gehouden. Na afloop hiervan zijn de TST: 2ET2SZI2^3Sa»E»» -• ni liaiigstraatsclie Courant

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5