Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Eerste Blad. AKTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING. DE JALOERSCHE. U i t gever: BUITENLAND. Frankrijk FEUILLE7 Q]\. Spanje. Denemarken. Engeland. Oostenrijk Rusland. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. J. M. S. Waahvpsclie en Laiiirslnialsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend, dat de op heden vastgestelde kieierslijsten voor de Kamer van Arbeid voor liet Schoenmakersbedrijf Ier Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Waalwijk, 15 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders de gemeente Waalwijk maken bekend dat bij Gedeputterde Staten der Provincie is ingekomen een aanvrage om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van P. MATTIE, te Waalwijk in de beneden voorkamer van het huis staande aan de haven aldaar. Wijk A. No. 9. Bezwaren tegen het verleenen der vergunning kannen binnen tw.-e weken na heden schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders worden inge diend. Waalwijk, 10 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Een Pauselijke encycliek. In een encycliek, gericht aan het Fran sche volk en de Fransche geestelijkheid, geeft Z. H. de Paus uiting aan ziju bezorgd heid omtrent de scheiding, die een betreu renswaardige positie schept voor de Kerk, een positie, die de Fransche kerkelijke politiek in de laatste jaien achtereenvolgens heeft voorbereid. De Heilige Stoel heeft geen moeite ontzien om dezen ramp te voor komen, maar alle in het werk gestelde po gingen zijn vruchteloos gebleven. De stelling die de noodzakelijkheid der scheiding uit spreekt, is beleedigend jegens God, die de keik vestigde als steun in de meuschelijke Humoreske van A. KAREL DOOR (5) Hij schilderde voor zich, terwijl hij haas tig voortschreed, de zaligheden van het weerzien. En hoe zij dan beiden aan tafel zaten en daarna koffie dronken en hij naast haar op de sofa zittend, zijne fijne havanna rookte. En dan hij had een aardige grap bedacht! Toen hij hedenmorgen naar het gerechtsgebouw ging, deed hij op straat een eigenaardige vondst. Een klein pakje, waarin een email-photografie en een rose- briefje. Hij had 't eerst bij zich willen steken en op -zijn bureau willen neerleggen, om het daarna aan het in den brief aange geven adres te doen bezorgen. De inhoud van den brief had hem hiervan echter terug gehouden. Hij zag dadelijk de groote waarde van het portret. Terwijl lij het zoo bekeek, speelde hem een plaagziek kwelduiveltje een streek en gaf eeu dolle, grappige gedachte in. Hij kende de nieuwsgierigheid van zijn wijfje. En nu wilde hij deze nieuwsgierig heid eens even op de proef stellen. Hij riep eeu dienstman aan, gaf hem een mark en zond hem met het pakje naar zijne woning. Hij drukte den boodschapper vooral op het hart, niet te zeggen van wie het pakje kwam en ook niet, dat een heer het hem gegeven had. Hij moest het eenvoudig afgeven en niets zeggen. De man beloofde prompt zijne boodschap samenleving en die daaraan het recht ont leent eene algemeene maatschappelijke ver eering te eischen. Op den Staat rust de plicht mede te werken tot verovering van het hoogste bovenaardsche goed, de burgerlijke maat schappij kan niet tot bloei geraken zonder godsdienst. De Paus betreurt vooral te zien dat Frankrijk, welks glorie altijd nauw ver bonden was met de beoefening der Chris telijke deugden, den weg der scheiding is opgegaan. Het concordaat was als alle verdragen een wederzij Isch, het legde eenerzijds den Paus verplichtingen op, aan het hoofd van het Fransche volk anderzijds. De Heilige Stoel is altijil getrouw zijn verplichtingen nagekomen en heeft van den Staat dezelfde trouw geëischt. Nu de Staat de plechtige overeenkomst verbreekt, schendt hij de be zworen trouw en ontziet hij zich niet aan den Heiligen Stoel deze belediging aan te doen. De beleediging wordt ï.og erger ge maakt door den aan de breuk gegeven vorm daar geen enkele klacht over het verdrag, op de gebruikelijke wijze ter kennis gebracht werd geuit. De encycliek wijst er vervol gens op, dat de instelling der godsdienstige vereenigingen in strijd is met het grondbe grip der kerk, daar de macht alleen mag berusten, bij het hiërarchische korps der geestelijke herders. Er bestaat niets, dat strijdiger is met de vrijheid der kerk, dan deze wet, die de kerkelijke vereenigingen onderwerpt aan voorschriften, die hare vor ming bemoeilijken, de uitoefening van den eeredienst beperken en de kerk berooven van het inwendig toezicht op de kerkgebou wen. De wet op de scheiding verkracht het eigendomsrecht van de Kerk, doordien ze haar berooft van haar heilig erfdeel, door de gebouwen van den eeredienst tot Staats- e'gendom te verkHr n. De Paus roegt daaraan toe De wet, die de begrooting van eeredienst afschaft, is een zware krenking van het recht, omdat het salaris, dat werd uitgekeerd aan de geeste lijken, een gedeeltelijke vergoeding was voor de goederen, die de Staat zich heeft toege ëigend tijdens de eerste omwenteling. De nieuwe wet zal de eendracht onder de men schen verstoren, die de Heilige Stoel steeds te doen. En hij had woord gehouden. Nu verkneukelde zich de niets vermoe dende assessor over de nieuwsgierigheid van zijn vrouwtje. Wat voor oogen zou zij op zetten 1 Hij zou zich natuurlijk eerst hou den, alsof hij van niets wist. Hij zon de nieuwsgierigheid van zijne Mila tot op het hoogste drijven. Dan wilde hij haar een beetje ijverzuchtig maken Zij zou een beetje gaan pruilen, hij zou dan berouwvol alles bekeDuen, vleiend om vergiffenis vragen en dan de verzoening is zoo heerlijk Zoo zwelgde de assessor in zijn klucht spelletje en keek zielsvergenoegd rondom zich heen, zoodat enkele menschen hem eenigszins verwonderd aankeken. En zoo kwam hij al dichter bij zijne woning Reeds zag hij de vestibuledeur zich openen en Mila in zijne armen liggen. Hij kuste haar teder. Ach, daar stond hij voor de deur, trok aan de bel en de meid deed met een gemelijk gezicht open. „Zij zal in de kamer zijn*, dacht hij en ging binnen. Hij vond haar niet. Hij zoekt de geheele kamer door. Maar nog zag hij haar niet. Toen naar de keuken. Ook daar niet „Waar is mijne vrouw vroeg hij ver wonderd aan de meid. „Mevrouw ia met een rijtuig eerste klas weggereden. Zeg aan mijnbeer den assessor Bergthal zoo zei mevrouw dat ik naar mijne ouders ben gereden". De arme assessor schudde verwonderd met het hoofd. Toen vroeg hij het meisje uit. Zij vertelde hem van het bezoek der vriendin van den twist dan van het pakje van het heftige overgaan der electrische schel van het portret en den brief enz. enz. Mijnheer Bergthal hoorde haar ver schrikt aan. Nadat Minna haar relaas be ëindigd had, stond hij nog een wijle te peinzen. heelt trachten te bewaren. Daarom veroor deelt dc Paus de wet op de scheiding. De Paus protesteert tegen de voorstelling en de aanneming dezer wet, die voor eeuwig de rechten der Kerk zal verzwakken. De Paus zal practische instructies uitvaardigen om te dienen als gedragslijn. Loubet is weg. Hij ontving Züordag het corps diploma tique in alscheids-audientie. Tornielli de Ita- liaansche gezant, hield een redevoering tot lof van den president. In antwoord op de toespraak van den heer Tornielli dankte Loubet. Hij wees op het toenemende gezag dat in het leven der volkeren verkregen wordt door de denk beelden van rechtvaardigheid en solidariteit, en hoeveel eerlijkheid van bedoelingen en verheffing van gedachten vermogen voor de beslechting der internationale geschillen. Ook in den ministerraad weiden frases gewisseld. In het begin dezer week kwam goed nieuws uit Algeciras. Men weet 't ging nog altijd om de groote zaak, de politiedienst in Marokka. Frankrijk wilde die voor zich, Duitschland wilde eene internationale. Maar Frankrijk deed ten slotte belangrijke con cessies Frankrijk stpmde namelijk met den eisch van Duitschland in de politie te laten or- ganiseeren door den sultan, onder voorwaar de echter, dat de officieren, met de organi satie in de havensteden belast, Franschen of Spanjaarden zullen zijn. Het is nog bereid later van gedachten te wisselen over dit netelige onderwerp, als Duitschland in principe maar met zijn voorstel medegaat De Duitsche nota stelt ten eerste voor, de politie te laten in handen van den Sul tan, d;e de buitenlansche officieren zou kie zen om die te belasten met de inrichting van het politiecorpsen ten tweede, het toezicht over de inrichting der politie op te dragen aan het corps diploma tique van Tangereen hoofdofficier van een onzijdige» ®taat zou als tusscheupersoon optreden bij het uitoefenen van dit zoezicht. Dus dit is ook nog lang niet in orde. Plotseling rukte hij zich hieruit los. Hij drukte zijn hoed vaster op het hoofd en stormde weg nam eeu rijtuig en reed naar zijn schoonouders. De meid zag hem hoofdschuddend na. Wat zou zij nu aanvangen met den „bouil lon met ei;" met „de witte kool met vleesch* en met het „gevogelte" Zij stond radeloos en keek het een na het ander aan. Toch begon ze aan de stereotiepe pudding voor het dessert. Zij had gelijkwaar zooveel bederven kon, kon deze ook wel bederven. De assessor kwam echter rog te vlug in de woning van zijn schoonouders aan Wie hem ontving? Wie phantasie heeft zelfs Je wildste phantasie heeft kon zich dat nog niet voorschilderen. E n schoon- moederlijke ontvangst onder zulke omstan - digheden is eenvoudig niet te beschrijven 1 De leeuwin, wie men haar jongen rooft, is nog een lam tegenover een verbolgen schoonmoederEn het slimste was, dat de assessor niets eens aan 't woord kon komen 1 Wel beproefde hij het een paar malen doch tevergeefs. Die arme kerel 111 Hij was onschuldig als een pasgeboren lan En wat moest hij al niet slikken Eindelijk echter toen mama Finzelberg hem driemaal achter elkander een „Don Juan 1" noemde, bezw, ek zijn geduld. Met geweld trachtte hij den schoon moederlijken stroom te stuiten, zoodat tableau de assessor rateldej mama Finzelberg rateldeNatuurlijk verslonden zij niet eens hun eigen woorden, nog veel minder dus een van elkander. Doch de woedendste orkaan gaat eens leggen de donder vermindert al brommende. En than* kwam het tot duidelijke erklaringen. Toen de schoonmoeder de eigenlijke toedracht der zaak hoorde en de assessor vernam, dat papa Finzelberg en Mila naar de vreemde barones gereden was hadden zij beiden Daarop volgt natuurlijk een geschrijf in de toongevende bladen beiderzijdsnu eens komt een heel pessimistisch telegram, dan weer een dat de zaken goed voorstelt, dal wijst op een gunstig resultaat, pen derde geeft te kennen dat alles zal mislukken. Ra, ra, wat is dat, 't beste kalm afwach ten, ook weer ten aanzien van een heden morgen ontvangen telegram, betreffende de Marokkaansche staatsbank, waarvoor Frank rijk en Duitschland weer een verschillend plan hebben ingediend. Met groote plechtigheid en in tegenwoor digheid van vele vorstelijke personen heeft Zaterdag te Roshilde de hijzetting van het lijk van koning Christiaan plaats gehad den Duitschen keizer werd een geestdriftig welkom en afscheid gebracht. Denemarken heeft 21/s milioen inwo ners. Gisteren heeft Koning Eduard in West minister voor de afgevaardigden van het Hooger- en Lagerhuis te troonrede uitge sproken. Behalve tal van mededeelingen voor ons van minder belangrijken aard, be vatte de troonrede de verrassende aankon diging dat Transvaal een nieuwe Grondwet krijgt, en dat de unfaire, drukkende Grond wet van Lyttelteu heet afgedaan, nog voor zij haar noodlottige werking kon doen gcl- deu. De kwestie van het gebruik van Chinee- sche arbeidskrachten moet beslist worden door het Transvaalsche volk, wanneer de verantwoordelijke regeering zal zijn geschon ken, maar middelerwijl worden do bestaande regelingen voor het gebruik van Chineezen gewijzigd. Een Staatsgreep Reeds meermalen gaven dëOostenrijksche bladen en de vooruitsne.llende telegrafische mededeelingen aanleiding tot bezorgdheid over de toekomst der Oostenrijksch-Hou- gaarsche monarchie, maar wel zeer beden- wel door de aarde verzwolgen willen worden. Doch met kracht, onderdrukte de assessor zijne, ontsteltenis. Hij riep een rijtuig aan. Spoedig daarna redpn ook schoonzoon en schoonmoeder, vol koortsachtig ongeduld en met angstig kloppend hart naar de Regen- tenstraat, no. 10 het spoedadres Lang vóór hen was papa Finzelberg en Mila daar gearriveerd. De barones lag in haar fauteuil, toen haar het kaartje van papa Finzelberg gebracht werd. Zij bekeek het en schudde verwonderd met het hoofd. „Die lieden keu ik iu 't geheel niet!" sprak ze. „Zij willtn de genadige mevrouw de ba rones beslist spreken berichtte de bediende. „Wat zouden ze willen vroeg de barones zich zelve at. „Laat de dame en mijuhecr in het salon, ik kom zoo dadelijk". De bediende deed, wat hem bevolen werd. Toen Mila met haar vader in het salon trad, waar zij vertoefde, welke, zooals ze meende, haar het hart van heur „Lierksjen" outroofd had, brak ze wederom in tranen uit. Papa Finzelberg trachtte niet, haar te kalmeeren. Deze snikkende en nerveus tril lende gestalte op den divan, zijne witte haren en het graf, waarin zij, met smart overladen, zouden neerdalen, morst wél indruk maken. Daar werden de vleugeldeuren geopend. De barones ruischte binnen. Eene schoone, majestueuze verschijning Mijnheer Finzelberg's moed begon bij haar aanblik wel wat te zinken. Een blik op zijne dochter en 't bewust zijn van zijn goed recht waren echter vol doende, om hem opnieuw weer te bezielen. „Hebben wij de eer, mevrouw de barones Von Winden te ontmoeten vroeg hij vol waardigheid. „Die ben ik", antwoordde de barones en keüjk ziet e* uit, wat ihans ons wordt be richt van de ontbinding der Hongaareche Kamer en dc omstandigheden waaronder die plaats had. In de eerste morgenuren namen politie- cordons stelling rondom het parlements gebouw met een regiment infanterie, drie eskadrons huzaren, twee batterijen en twee eskadrons honveds. Achter het troepencor don bevond zich een ontzaglijke menigte. Generaal Leitner nam het opperbevel van alle troepen op zich, waarna de hoofdoffi cieren zich naar het parlementsgebouw be gaven en de opening van de poort eischlen. Onder hevige beweging word de zitting der Kamer geopend. De vice-president doet opmerken dat de toegangen tot de Kamer door troepen zijn bezet, waarna de Kamer tegeö deze daad protesteert. De vice-presi dent stelt voor het eigenhandige schrijven van den Keizer ongeopend aan generaal Niyii terug te geven, daar deze laatste niet het recht heeft in officieele verhouuing tot de Kamer te treden. Dit vooistel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen dus werd een brief, dien men wist een eigenhandig schrij ven des kiezers te wezen, ongeopend terug gegeven. De drie sprekende woorden zeggen veel. De constitutioneele regeeringsvorra is dus niet afgeschaftalleen geschorst. Maar of dit zal baten tot herstel van kalmte en rust Het is een droeve levensavond, dien de oude keizer beleeftde lucht ziet somber rood, en zwarte wolken voorspellen storm... Al is 'l oproer in 't greotste deel van Rusland gefnuikt, de veiligheid is nog geens zins overal hersteld. Een paar staaltjes van brutale rooverijen in verschillende plaatsen ver van elkaar gelegen mogen de algemeen heid ervan bewijzen. Te Rige zijn op klaar lichten deg de voorman en de looper van de algemeene Russische Electriciteits-maat- schappij Union niet ver van de fabriek door zeven man overvallen en van 11,000 roebel beroofd. Te Oesman in het gouvernement Tam bof, zijn roovers doorgedrongen in het keek verbaasd van mijnheer naar de snik kende dame en van deze weer naar papa Finzelberg. „Mevrouw", sprak thans mijnheer Finzel berg en zijn toon werd pathetisch, ter wijl hij zich hoog oprichtte, om de bestu deerde waardige en imponeerende houding aan te nemen „mevrouw, mijn naam is Finzelberg". „Dat heb ik reeds op uw kaartje, gelezen", antwoordde de barones vol verwachting over de dingen, die komen zouden. „Deze dame, die daar in groote smart neerzit" ving papa Finzelberg weer aan, „is mijn dochter mevrouw Bergthal Op deze laatste woorden legde hij een bijzonderen nadruk. Mila snikte heftiger. „En Croeg de barones. „En sprak mijnheer Finzelberg bits mijn dochter, mevrouw Bergthal, van asses sor Bergthal, zei hij nog scherper. „Dat heb ik reeds gehoord was het on geduldige antwoord vsn de barones. Mijnheer Finzelberg weid nu werkelijk boos over zooveel koudbloedigheid en ver stoktheid en begon derhalve energiek „Mevrouw I Ziet u deze ongelukkige, in tranen badende jonge vrouwOntroert u dat niet? Verwijt u uw g welen niets''" De barones, wier verbazing meer en meer klom, bad, eindelijk ter zake te komen. „Mevrouw 1" ging echter pape Finzelberg ongestoord voort, „wilt u deze eerbiedwaar dige, grijze haren, met smart overladen, voor den tijd ten grave doen dalen Bedenkt u toch, het is mijn eenig, eenig kind Wilt u wreed het hart van mijn geliefd kind breken (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1