Pink Pillen DAGMEISJE. DIENSTBODE. Dienstbode, Dienstbode, KIJKSMliülAALLESSËr Provinciaal Nieuws. Advertentiën, Patronen-maker. 2 bskw&me werklidsa DEUNEN P. van de Wiel vóór dsn 1 MAART a-s- Reclame. Gevraagd te Waalwijk Patronen-maker. Gevraagd ONTSLAGEN. J. A, VAN GLABBErK. te Waalwijk. Gevraagd te waalwijk EEN NET tegen 1 Mei a.s., een nette R.K. Gevraagd te HELMOND Eene flinke Te Dordrecht wordt gevraagd tegen Mei eene nette hoven de 20 jaar, goed kunnende koken en neljes werken. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Op eene flinke stoomschoenfa- briek wordt voor DIRECT ge vraagd, EEN BEKWAAM Wij deelen bij deze onzen abon- né's te Drunen en hun die het weldra zullen worden, mede, dat door ons als COLPORTEUR is aangesteld, die ons blad geregeld Woensdag- en Zateidagavond zal bezorgen tegen den prijs van 75 cent per 3 maanden of 6 cent per week. DE ADMINISTRATIE. gebouw der staatskas, schoten er drie amb tenaren neer en gingen er met 22,000 roebel ?an door. Te Kief »ijn acht gewwpende mannen binnengedrongen bij een rentenier- ster ze braken de geldkist open en rooiden 800 roebel benevens alle kostbaarheden. Te Warschau en daar zullen we maar mee besluiten na aan de geschiedenis van verleden week te St. Petersburg te hebben herinnerd zijn den kassier tan een staatsbrande- wijnwinkel 4000 roebel ontnomen door roovers. De oproermakers van het pantserschip Knjas Potemkin, ziju veroordeeld3 tot den strop, anderen tot 20, 15, 12 en 10 jaar dwangarbeid. Qijf tn twintig zijn vrij gesproken. Loewoe, Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van gisteren (18 dezer) gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, betreffende de militaire actie in het landschap Loewoe, vermeld in de Stsct. van 1819 dezer. »In Loewoe werd vermeesterd de zwaar versterkte kampong Baeboenta, na hef- tigen tegenstand. De vijand had 90 dooden en wij gewond 11 militairen beneden den rang van officier, waarvan 4 Europeanen Bij de doorkruising van het gebied van Djaladja en Ronkong werd geen verzet ondervonden. De bevolking was gedeeltelijk teruggekeerd. De zwaar versterkte kampong Masamba onderwierp zich. Stsct. Wijziging dor Miiitiewet. In een rapport van het Centraal Bu reau der Organisatie van R. K. miliciens verlofgangers en landweermannen waarvan het Kamerlid Passtoors voor zitter is leest men »Wij durven de verzekering geven, dat van katholieke zijde binnen afzien- baren tijd een voorstel zal komen tot wijziging der miiitiewet, waardoor de derde herhalingsoefening vervalt.' Air. Troelstru. Met beslistheid kan het bericht van De Volksbanier, dat mr. P. Troelstra zal bedanken als voorzitter van de S. D. Kamerclub, worden tegengesproken. Opleidingsschip Naar wij vernemen, is de commissie, die pogingen aanwendde om te geraken tot de instelling van een opleidingsschip voor verwaarloosde en misdadige jongens, zooals o. a. in Engeland bestaat, niet is geslaagd. Betrekkingen nan de tuchtschool! Aan de tuchtschool voor jongens te Ginneken (bij Breda) worden gevraagd een directeur, minstens f2400, hoog stens f 2800 per jaar, met vrije woning en vrije geneeskundige behandeling ook voor het gezin. een le onderw. f 1200—1400 een onderw. f 800950 een tuinman-portier f 500600. Voorts aan de tuchtschool voor jongens te Haren, bij Groningen, een le onderw. f1200--1400. Nadeie bijzonderheden bevat de Stct. Onderwijzers examens. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de commissiën, in 1906 belast met het af nemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77, onder a zullen zitting houden in de navolgende plaatsen en voor de arrondissementen by iedere plaats ver meld te 's-Hertogenbosch, voor de arron dissementen 's-Hertogenbosch, Osch, Heusden, Waalwijk, Helmond, Veghel, Tiel, Nijmegen, Zalt-Bommel en Gelder- malsem en zijn in voormelde commissiën be noemd 's-Hertogenbosch a. tot lid en voor zitter de schoolopziener in het district Breda b. tot ledende schoolopzieners in het district Eindhoven en de arrondis sementen Heusden, Bergen-op-zoom, Doesburg en Nijmegen c. tot leden-plaatsvervangers: de school opzieners in de arrondissementen 's-Her togenbosch, Boxmeer, Eindhoven en Veghel. Waalwijk, 21 Febr. 1906. R. K. Kantoor- en llundelsbedienden. Gisterenavond ten negen uur had op Musis Sacrum eene bijeenkomst plaats van R- K. Kantoor en Handelsbedienden, teneinde te geraken tot oprichting v?n eene vereeniging van R. K. Kantoor- en Handelsbedienden. Ongeveer 9-15 uur opent den heer C. Th. J. v. d. Bergh de vergadering, heet de aanwezigen welkom en zet in eene heldere rede uiteen, waarom deze vergadering is bijeengeroepen. Reeds lang, zei spreker, werd het ge voelen bij ons wakker, gehoor te geven aan de roepstem van dien ontslapen grijsaard uit het Vacticaan, van dien edelen grijsaard, die de volkeren der wereld verbaasde door z'n beroemde encyclieken. Ook tot ons drong Z. Heilig heids woord door: »Vereenigt U', want daarin vmden wij onzen steun. De mensch heeft het recht zich te vereenigen zegt Leo XIII in z'n onsterfe lijke encycliek »Rerum Novarum' en hij voegt er bij dat de vereenigingen ook ongehinderd moeten kunnen vaststellen hare voorschriften en bepalingen, over eenkomstig hare doeleinden'. De Paus spoort ons dus op de meest krachtige wijze aan vereenigingen daar te stellen, zegt zelfs dat vereenigingen noodzake lijk zijn, om den grooten socialen strijd van onze dagen te voeren. Hierna wees spreker in den breede oo het nut van het vereenigingsleven en zei waarom allen hedenavond hierheen waren geroepen, nl. om een vereeniging te stichten met het doel le. De bevordering van de algemeene kennis onder hare leden met alle onder haar bereik liggende wettige middelen. 2e. De belangen harer leden in en buiten hun werkkring zooveel mogelijk te behartigen. 3e. Door eventueele samenwerking met zustervereenigingen als anderzins de algemeene belangen van onzen stand, den stand der handels- en kantoorbe dienden voor te staan. En waarom eene R. K. Vereeniging? Besef wel, mijne heeren, zoo sprak spr. dat wij geen neutrale vereenigingen be hoeven onze principes als Katholiek vorderen, dat wij actie voeren op Katho lieken grondslag, daarin moeten wij onzen steun vinden voor de oprichting eener katholieke vereeniging. Waar ook wij zullen strijden om de sociale nooden in onzen stand te verlichten, moeten wij in ons katholicisme een gids, een baken hebben, om ons niet te brengen op socialistische banen. Volgen wij ook daarin weer het woord van Leo XIII>De Godsdienst moet aan de vereeniging tot grondslag harer regelen strekken. Bovendien, 't is immers practisch onmogelijk vakbelangen zuivergescheiden te houden van zedelijke belangen. Vormen we nu een R. K. vereeniging, dan weten wij ook, dat steeds een goede geest zal ademen in onzen kring. Vormen we daarentegen een neutralen bond, wie zal ons dan waarborgen, dat 't goede doel door ons beoogd zal be stendigd blijven Wie zou er voor kun nen instaan, dat hare middelen ter be reiking van dat doel altijd zouden stroo- ken met hetgeen ons geloof ons leert, ons geweten als katholiek ons gebiedt Wie zou ons waarborgen, dat die goede boom door ons allen geplant, later geen slechte vruchten zou afwerpen Daarom wordt thans aan u gevraagd wenscht ook gij een vereeniging van R. K. Kantoor en Handelsbedienden Een krachtig applaus bewees, dat alle aanwezigen 't met spreker eens waren, zoodat de vereeniging op katholieken grondslag werd opgericht, alle aanwezigen traden als lid toe. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een voorloopig bestuur. Gekozen werden de heeren C. Th. J. van den Bergh, H. Verwiel-van Dun, H. D. J. Bouman, Driessen en van Mierloo. De heer Spruyt bracht in eenige welgekozen woorden, namens alle aan wezigen, hulde en dank aan de heeren die het initiatief tot deze vergadering hebben genomen. Hierna sloot de heer van den Bergh na nog een woord van dank te hebben gesproken voor de trouwe opkomst, deze vergadering. Wedstrijd in 't patronen—maken. In de onlangs gehouden vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten werd besloten aan de Alg. Noordbr. covpersvereeniging eene subsi die van f 50 te verleenen voor een te organiseeren wedstrijd in 't patronen maken. In eene thans gehouden bestuursver gadering heeft laatstgenoemde vereeni ging besloten deze subsidie niet te aanvaarden en wel naar aanlei ding van de daarbij gestelde voorwaar den, die niet met het doel en de werking dezer vereeniging zijn overeen te brengen. Soeieteit „De (iczelllgbeid". Hedenavond zullen de bekende musici de heeren P. Kallenbach (viool), Bern. Rehl (violoncel), Walter van Son (zang) en W. Timmermans (piano) eene soirée amusante geven op de zaal der sociëteit >de Gezelligheid'. Het programma bevat de schoonste nummers en de namen der artisten zijn ons borg dat den leden met hunne dames een zeldzame kunstavond wordt geboden. Volksmatinée. A s. Zondagmorgen zal door de lieder tafel »Oefening Vermaak" eene volks matinée gegeven worden. Bij deze gele genheid zal aan den heer Jac. Pulles, het gedurende zoo tal van jaren ver dienstelijke bestuurs- en werkendlid onzer liedertafel, het diploma als lid van ver dienste worden uitgereikt. Behalve eenige andere nummers zal worden gegeven »Schweigen der Nacht" van Kreutzer met baryton-solo door den heer Jos. Groenen. Concert. Reeds vroeg was Zondagavond in de zaal van den heer Chr. v. d. Werff een talrijk publiek opgekomen ten einde het aangekondigde concert bij te wonen; voortdurend bleef het toestroomen, zoodat om half 8, het uur van aanvang de zaal geheel gevuld was. Waren de verwach tingen omtrent dit concert hoog ge spannen, hetgeen de heeren Adr. van de Ven en Jos Wilmont als zangers en de heer Jan Wilmont in zijn scènes hebben ten gehoore gebracht heeft aller ver wachtingen verre overtroffen. Heerlijk klonken die volle tonen door de zaal, ten zeerste werden de zangers na elk nummer toegejuicht, in 't bijzonder bij het prach tige Duo fVan Artevelde en zijn Zoon', toen scheen er aan het daverend applaus geen einde te zullen komen. Ook de heer A. Hurkmans heeft zich dezen avond als waardig pianist leeren kennen. De heeren van de Ven en Wilmont hebben op dit concert hun naam als be kwaam zanger gehandhaafd en de heer Jan Wilmont als komiek. Zij kunnen met genoegen en voldoening op dit door hen georganiseerd concert, terugzien en hebben dan ook enorm succes gehad, getuigen de volle zaal en ieders groote tevredenheid. Mogen ze ons weer eens spoedig op zulk een concert vergasten. T A. V. E N. U. Wij herinneren hierbij het geacht publiek van Waalwijk en omstreken, dat a. s. Zondag eene grande soirée amusante zal gegeven worden door de vereeniging T. A. V. E. N. U. op de zaal Musis Sacrum te Waalwijk en dat slechts een beperkt aantal kaarten zal worden uitgegeven. De kaarten zijn ver krijgbaar bij het bestuur der vereeniging, bij mej. de wed. Th. Pulles, sigaren magazijn en Antoon Gerris hotel de Twee Kolommen Waalwijk, benevens bij mej. de wed. Jos. Groenen Besoijen. Entrée 50 cent per persoon. Gereser veerde plaatsen 10 cent extra. Zij die besproken plaatsen wenschen, kunnen zich vanaf heden bij 't bestuur en op den dag der uitvoering op de zaal van 12 uur aanmelden. Uitvoering „Vooruitgang zij ons doei". Zoo ooit, dan zeker mag de uitvoering Zoudagavond door de tooneelvereeniging »Vooruitgang zij ons doel' in haar locaal bij den heer H. Pullens gegeven, volkomen geslaagd heeten. Het aan afwisseling zoo rijke program ma werd keurig uitgevoerd. Wij willen niet in bijzonderheden treden, daar zoowel het tooneelspel »Fernand de Speler', als het blijspel >Hans Dussel op het Gemeentehuis', door alle acteurs goed werden vertolkt en waarlijk met veel talent werden uitgevoerd. Het slotnummer scène Komiekelingen en Juryaonen, of de Noordbrabantsche Wedstrijdkoorts', uitgevoerd door den heer Christ Miltenburg, verwierf veel bijval en werd uitbundig toegejuicht. Een woord van dank aan de Vereeni ging voor de genotvolle uren aan 't publiek verschaft, dat in zoo groote mate was opgekomen, dat aan velen de toegang moest worden geweigerd. De concerten en uitvoeringen willen dit seizoen overal wel bezocht worden 1 Voetbalmatch. 't Was Zondagmiddag weer druk op en om het voetbalterrein. Deze sport mag zich meer en meer in de belang stelling en naar wij met genoegen ver nemen ook in den steun van 't publiek verheugen. Ook het ledental klimt da gelijks. Quick uit Heusden speelde een match tegen »Waalwijk Vooruit", beide waren in goede conditie, er werd goed gespeeld, onze W. V. gaat wel vooruit. Stand bij de rust 10 bij 't einde 21 ten gunste van Quick. Vulscli bericht Onderstaand bericht leest men in verschillende bladen WAALWIJK. Er is ernstig sprake dat de gasfabriek alhier haar buizennet, dat reeds door Bezooien en tot Sprang ver der naar Kaatsheuvel zal doortrekken. Bij de concessie tot gasverlichting in de laatste plaats zou dan de acetyleenfabriek volgens deskundige schatting moeten overgenomen worden'. Van bovenstaande is, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, geen kwestie. Indertijd hebben we mede gedeeld, dat eene Berlijnsche Maat schappij in onderzoek en voorbereiding had, de gasverlichting der gemeente Kaatsheuvel vanuit de fabriek onzer gemeente. Aangezien deze maatschappij niets meer van zich doet hooren, vermoedt men met grond dat de zaak in den doof pot zit. Van overname der fabriek te Kaatsheuvel als hierboven vermeld, is absoluut niets waar 1 Ongeval. Hedenmorgen sprong een beest van den heer A. v. R., dat van de Bossche markt per tram naar hier werd vervoerd, te Nieuwkuik uit den wagen en kwam op een uitstekenden pin terecht, die in 't lichaam drong Het dier werd nogal verwond, naar men zegt waren een paar ribben gebroken. Oprichting Lcerbcwerkersbond. Men schrijft uit Oosterhout aan D. v. N. De oproeping tegen Zaterdagavond j. 1. door het bestuur van den R. K. Volks bond, om voor de leerbewerkers een vakafdeeling te 9tichten, is niet de stem geweest, als die eens roependen in de woestijn. Flink waren zij opgekomen de mannen. En nadat door den voor zitter van den R. K. Volksbond nog eens duidelijk was uiteengezet het nut der* vakorganisatie, werd terstond over gegaan tot het constitueeren van den bond. Niet minder dan 32 traden als lid toe, waarna een voorloopig bestuur werd ge kozen, bestaande uit de heeren A Pop- pelaars, Bhr. Meeuwen, N. Andries, W. Krijnen en M. van Halderen. Kijk, zoo gaat het den goeden weg op en moet het kleingeestige idee, de scheeve voorstelling, die er sommigen nog aan willen geven, als zou de Volks bond een klassenstrijd tot leuze hebben op zijde worden gezet. Noch de kapi talist, noch de middenstander, noch de werkman zelve, die verstand heeft en het gebruikt, zal zoo iets meer onder schrijven. Neen, wat de Volksbond voor den werkman beoogthet is door on derlinge samenwerking zijn welzijn te bevorderen, naar lotsverbetering te stre ven, naast de stoffelijke belangen, zich ook moreel hooger op te werken. Gij mannen van den R. K. Volksbond, die nog geen vakafdeeling gesticht hebt, aarzelt niet langer en slaat de hand aan den ploeg. Pas dan, wanneer gij allen ieder in zijn beroep, een afdeeling hebt, eerst dan, gij zult het ondervinden, ligt er voor u groot nut in lid te zijn van den R K. Volksbond. Vooruit dus 1 R. K Ziekenverpleging. Te 's Hertcgenbosch is door de artsen A. C. M. van Moorsel, J. F. J, Freericks, P. E. G, Van der Heijden en J. M. W. Kramer, mr. F. J. van Lanschot, A. H. J. Van Riel, secretaris van het bisdom en Th. A. J. M. Sweens, particulier, een vereeniging opgericht ter bevordering der R. K- ziekenverpleging. In alle voorname plaatsen van Noord- Brabant en Limburg heeft deze vereeni ging voorloopige comités gevestigd. Aliddclbaur onderwijs. Van katholieke zijde, mede gesteund door het plaatselijk hoogst kerkelijk ge zag, wordt te Eindhoven thans een co mité gevormd, hetwelk pogingen zal aanwenden ter verkrijging van een in richting voor middelbaar onderwijs. Uw kind is mager en ziekelijk het hoest dikwijl?, het. weegt ver scheidene ponden minder dan zijne kaïneraden van dcnzelfden leeftijd. Deze laatsten ainuseeren zich, rijden bicyclette, maken groote wandelingen, Terwijl dat uw zoon aan al deze weldoende spelen geen deel kan ne men, omdat hij niet sterk genoeg is D(ze zwikte. dreigt hem in het leven te vervolgen en hij zal sleeds achter de anderen aankomen. Men moet hier tegen in gaan. Misschien heeft Uw kind door den groei te lijden, die hem ;e veel van zijne kr.ichten ontneemt. Men moet het helpen. De Pink Pillen zullen het helpen. Zij zullen het bloed geven, zij zullen het versterken, zijn eetlust opwekken en zijne spijsver tering bevorderen, Het zal alsdan al het mogelijk profijt van zijn voedsel trekken. Hij zal dikker worden, zijne, spieren zullen zich ontwikkelen en het zal weldra zijne meer be- gui stigde kamer.'.dcn in kracht heb ben ingehaald, en die zulks verbaasd zal doen ?taau. De Puik Pillen geveu bloed met iedere dosis, zuiveren en verrijken i het bloed, zij genezen alle vormen van zwakte. Zij ziju onovertreffelijk tegen armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwalen, rheumatiek die uit een slechten bloedstoestand voort I spruiten. Zij genezen ook zenuw aandoeningen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, heupjicht, St. Vitus dans en alle vormen van neuraal héuie. Prijs f 1.75 de doos; t 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rotterdam, hoofddepot houder voor Nederland en Apothe ken. Franco toezending tegen post wissel. JBij deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstel ling, ondervonden bij gelegenheid van onze i2:/a—jarige echtvereeuiging. W. VAN HILST en Echtgenoote. Te bevragen bureau dezer. Te bevragen aan 't bureau van dit blad, R. K. als meid alleen in een klein gezin, wasch buitenshuis, kunnende een burgerpot koken en van goede getuigen voorzien. Loon 80 a 90 gulden behalve verval. B.ieven letter A adres ANTOON TIELEN te Waalwijk. Adres Mevrouw DE BOSSON, Siugel 59 Dordrecht. Brieven ouder letter P aan het bureau van dit blad. Op een machinale timmerwerkplaats te NIJMEGEN, bekend en gewoon met alle houlb-jwerkings- machines. Zij die bekwaam zijn in het scherpen van zagen en bijiels genieten de voorkeur. Zon der goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven met opgave van ouderdom, loon enz. ouder letter T aan P. A. GEURTS, Boekh. Nijmegen. De Stoomwasscherij yDE LEIJbericht hare ge- tiglf achte clientèle, teneinde abuizen te voorkomeu, dat vanaf 23 Ja nuari li AUGUST VAN DER SANDE uit zijne betrekking is De ondergeteekeude brengt ter algemeene kennis, dat er met APRIL k. aan genoemde Inrichting en aan de daaraan toegevoegde Voorbereidende klasse g»- legenheid is om als KWEEKELING te worden ingeschreven. Zij, die aan het toelatings examen wen schen deel te nemen, zijn gehouden ijb den oudergeteekende in te dienen, de volgende stukken: le hunne geboorteacte 2e een getuigschrift van het hoofd der school, wiens onderwijs zij het laatst geno ten, omtrent hun gedrag, aanleg en vlijt; en 3e eene verklaring van ouders of voogden, dat deze voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. De adspiranten voor de Normaallessen moeten, op 1 April, den leeftijd vap 14 en die voor de Voorbereidende Klasse dien van 12 jaar bereikt hebben. Tijd en plaats van het examen zullen nader worden bekend gemaakt. Waalwijk, den 15 Februari 1906. J. F. SPIJKERMAN, Directeur.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 2