Nummer 16. Februari 1906, Jaargi Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOQRDBIEIABANTSCHE POST. Tweede Blad. AITOONTIELEI Gemengd Mieuws. NIEUWS UiT KAATSHEUVEL ÜIÏGEVKE "W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. ™»T<«3SjraBfi-s Wult(jksrkr ri Liicstmlstkr Courant, l")it Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk t 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco tc zenden Uitgever. den Advkeientikn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelipe contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel BAARDWIJK. In de vergadering der gilde St. Ainbrosius Zondag 1.1. gehouden werd be- Bloten, vauwege deze vereeniging een cadeau te geven aan hun oudste lid Jos v. Llulten bij gelegenheid van zijn gonden Huwelijksfeest. DRUNEN. Onder zeer veel belangstelling had Maandagavond in het Cougregatielokaal alhier de aangekondigde lezing plaats over de voordeeleu eeuer stoomboterfabriek. De wel- eerw heer Offermaus, adviseur der Cuyksche stoomboterfabriek, hield een duidelijke, door dringende redevoering, waarin z.eerw vooreerst de voordeelen eener bewerking mei. stoom boven die met handkracht uiteenzette en ver volgeus de vele bezwaren weerlegde, welke door sommigen geopperd worden. Wij kunnen slechts den korten inhoud zijuer rede teruggeven en stippen enkel aau, dat de bewerking der melk met stoom de volgende voordeeleu geefthet ontroomen en karnen gaat beter en scherper met stoom kracht kunnen meuscheuhauden niet concur reeren met stoomkracht gekneed is de boter harder en minder waterachtig bij stoom kracht worden de room en do ouderinelk gc- pasteuris erd (zooveel als uitgestoomd.) Dooi deze bbwerking worden de ziekte-kiemen in de room en ondermelk gedood, zoodat er geen gevaar is van besmetting vaa teriDg, pokken, m nd- en klauwzeer bij dieren en meuschen, en de bijsmaak van Knollen cdz. uit de boter verdwijntbij stoomkracht blijft de onder- melk rost en houdt dus hanr voedende kracht ééne grootere stoomfabriek oprichten kost minder dan drie vier kleine haudfabriekeu. Spreker vond het daarom zeer onverstandig (en wij zijn het gausch met hem eens) meerdere bandfabrieken op te richten, waar men met eenige samenwerking tot éene grootere stoom boterfabriek kan komen. De verschillende bezwaren besprekende, wist spreker ze allerduidelijkst en degelijk te weerleggen en aan te tooneu, hoe deze meestal hun oorsprong vinden in eigenliefde en onzin delijkheid, in wantrouwen en onkunde. Daarbij haalde spreker telkens pakkende voorbeelden aan uit zijne rijke ervariug en wees hij vooral de twijfelaars op het voorbeeld van zoovele landbouwers in andere streken van ons land, waar de eeue stoomfabriek naast de andere verrijst en waar de boereu er goed bij varen. Hos b. v in Limburg op verschil lende plaatsou in den laatsten tijd de hand kracht door stoom vervaügen werd tot groot gemak en buitengewoon voordeel der deelnemers Zoo bijvoorbeeld te Hoorn, waar in 1903 haudkracht door stoom werd vervangen en bij eene bewerking van 950 000 kilo melk de vol gende voordeelen werden behaald in vergelijking met 1902, waarin nog met haudkracht were gewerkt. Met stoom was de meerdere boteropbreugst (door de scherpere ontrooming) tusschen de f 1000 en f1300, hoogere prijs aan de Mijn te Maastricht f 600, mindere onkosten aan loonen, vuur vracht enz. f 560, te zameu f2160 tot 2460, eene niet te versmaden som. Geen wonder, dat alle aanwezigen hunne luide instemming betuigden, toen de eerw. spreker aan het slot zijner rede aan alle grenzen vau Drunen met reuzenletters wilde aangeplakt zien Leve de Stoom Onder daverende toejuichingen verliet de eerw. spreker, nadat de aanwezigen hem auder- half uur met de meeste aandacht gevolgd hadden, het spreekgestoelte. De zeereerw. deken J. H. Sslten sprak een woord van dank voor de welwillendheid, waarmee de spreker aan zijn verzoek, om de tragen te komen opwekkeu, had voldaan en uitte mede den wensch, dat men de krachten niet zou versnipperen, maar door eensgezind heid zou komen tot de oprichting eener flinke stoomboterfabriek. Staande de vergadering gaven verschillende 'veehouders huu voornemeu te kenuen, ook als lid tot de stoomfabriek toe te treden. Maandagavond zal door den den heer Struijf, zuivelconsulent te Eindhoven, over hetzelfde onderwerp eene redevoering gehouden worden te Baardwijk. Zonder twijfel zullen de vee houders van deze en ook van andere omliggende gemeente hunne medewerking niet onthouden. Het algemeen en hun belang brengen dit mede. De weldadigheidssoirée, Zondag j.l. gegeven door de liedertafel Euterpe" met welwillende medewerking van den heer Abr. De Winter in de concertzaal van den heer M Vissers heeft een goed succes gehad. De zaal was goed bezet en het rijk en varieerend pro gramma werd netjes afgewerktvooral de voordrachten van den heer De Winter werden uitbundig toegejuicht. Wij wenschen de liedertafel van harte geluk met d*n goeden uitslag, die zij met deze soirée behaald heeft door de schoone zang èn door de mooie voordrachten èn vooral om het edele doel, dat hiermee beoogd werd. De liedertafel heeft ons weder een genotvollen avond verschaft. Den leden der jongelingen-congregatie en het verdere belangstellend publiek staan een paar aaugename avonden te wachten Vasten avond Maandag wordt opgevoerd, Vondels treurspelen «Jozet in Dothau en Jozef in 't Hof*, in negen tafereelen. Waur zulk een stuk wordt aangedurfd, door onze bekende tooueelspeiers, daar lijdt 't geen twijfel of de opvoering, de cors enz. als ook de rei der Engelen zal schitterend zijn dit zal niet alleen een aangename maar ook een leerrijke en kunstvolle avond zijn, besloten door prachtig tableau—vivaut. De volgenden avond geeft men een meer komisch programma, verschillende muziek nummers, komische scènes, eene Pantomiue «Taileur Pantalon" en nog meer vermakelijk heden, in 't kort, de Druuensche jongelingen zien de carnavulsdagen met verlangen tegemoet. BESOIJEN. De vergadering om te komen tot stichting eeuer vereeniging van huiseigena ten, waarover we reeds in een vorig nummer schreven is aangekondigd tegen Maau- dag. 26 Februari a.s. des avonds 7 nar in 't enté van den heer Henri van der Meijs alhier SPRANG. Vrijdagavond had er bij den landbouwer H. M. alhier een flink opstootje Maats. Verschillende belhamels uit Sprang en Vrijhoeven waren hier weer bij elkander ge komen, om eens wat ntreken uit te halen. Toen zij bij elkander waren werd beraad slaagd wat voor dappers wel zou wordeu uit gehaald en wisten zij zich toegang tot het erf te verschatten. 't Eerste wat nu gedaan werd, was te be proeven do schuurdeuren open te breken, een Earr kalveren er uit te halen en die aau de link van de voordeur vast te binden. Op 't geweld, dat hierbij werd gomaakt kwamen de gebroeders L. en J. M. naar buiten snellen, met 't verzoek om terstond het erf te verlaten, 't Eenige uitwerksel was echter dat zij vau do belhamels een flink pak slaag kregen, zoodat de gebr. M. weer in huis vluchtten. De baldadigeu, die hiermede uog niet tevreden waren, vernielden het buiti nstaande pottenrek trokken de vensters open, riepen pe bewouers taal toe, die men van het minste volk nog niet verwachten zou en wierpen met de stukken hout van 't vernielde pottenrek de ruiten boven de deur in. 'fc Was wenschelijk, dat de politie bij zoo iels goed een oog in 't zeil hield. Door de gladheid van den weg viel de heer P. uit Capelle Maandagavond van ziju fiets en bezeerde zich zoodanig dat hij zich terstond onder geneeskundige behandeling moest stellen. LOONSCHENDIJK. Woensdag 28 Februari a s. zal in da Uhr School alhier de gewone jaar vergadering gehouden worden voor leden en begunstigers dier school Zoo mogelijk zal Ds B. Moorrees op de vergadering tegen woordig zijn. CAPELLE. Bij een 80jnrige vrouw, kamerbe- woouster in een huis op den Winterdijk, ont stond brand. Eenige meubels stonden reeds in liehte laaie, maar door 't flink optreden der oude vrouw, werd verdere uitbreiding der vlammen voorkomen. hoopt de Chr. te Vrii rij hoeven Sankey. id. Dinsdag 27 Febr. a s. Zangvtreeniging «Hallelujah" Capelle eene uitvoering te geven. PROGRAMMA 1. Prijst den Heer 2. Sious toekomst 3. Liefde en Vree Duo. Sopr. en alt met bromst. Groos. (a. Hymne aan den Nackt Beethoven, (b. Do blijde boodschap Silcher. 5. Mijn weg Sopraan Solo R. Gerritson. 6. God heb ik lief, naar Psalm 116 E Weiss. PAUZE. 7. Neerlandsc'n Jubelzang G-B. v. Krieken 8. Leute avond Sopi Solo W. Hamwijk. 9. Gij lieve voog'leu Dubbel kwartet Gruber 10. Het graf onder den Meidoorn Dameskoor met Solo's enDuos H. E. Hellemans. 11 Mijne Moedertaal Bas Solo Brands-Buis (a. Jezus de Stervende Verlosser Nageli. TI .i 1 - aL4 Vor 13 Ha Het is volbracht Van Liendeu. alleluja loof den Heer G. B. v. Krieken. VLIJMEN, 20 Febr. Donderdag a. s. zal de harmonie «Concordia" met de daaraan ver bonden tooneelvereeniging voor hare leden een tweede groote winteruitvoeriug geven, in dc zaal van den heer H. Daelmans. Het rijk en afwisselend p ogramma belooft ongetwijfeld een genotvollen avond. Sedert Zaterdagavond werd alhier ver mist M. E. mandenmaker. Zondagmorgen werd zijn jas eu een klomp aan de waterkant gevonden, zoodat men het vermoeden keeg, dat hem een ongeluk was overkomen en hij mogelijk verdronken kon zijn. Door de politie werd gistermiddag gedregd, met. het gevolg dat ziju lijk al spoedig werd opgehaald. BREDA Naar ons ten stelligste word verzekerd is eeue Brusselsche maatschappij (I)enis) door aankoop eigenares geworden vau de Giuuek scha tram en de tram BredaBoulevard- Mast bosch. Behoudens goedkeuring der betrok ken gemeentebesturen zal de oplevering plaats hebben op 1 Augustus naustaaude. Het plan der Brns elsche maatschappij is de paardentram zoo fpoedig mogelijk door elect rische te vervangen. RAAMSDONK(Dorp) 20 Feb 1906. Gister avond woonden wij ten herberge der Wed. Boons de aangekondigde uitvoering bij van het Koninklijke Gilde «St. Bavo." Het was voor de eerste maal, dat deze vereeniging, ofschoon zij reeds jaren bestaat, zich aan het tooneelspel durfde wagen. Het is niet onze bedoeling om in subtilite ten af te dalen, alleen willen wij een greep doen en datgene aanhalen wat het meest onze aandacht trok. Allereerst het dramatisch stuk, getiteld «De giftmenger of het otter eens vaders. Openlijk moeten wij erkennen, dat dit stnk op meester lijke wijze werd opgevoerd, dat de acteurs blijken gaven rolvast te zijn in één woord dat het den toetst der kritiek ken doorstaan. Den heeren P. Boons eD van Disseldorp komt voor de acurate uitvoering van dit nummer een bijzonder woord van lof toe. Vervolgens I kregen we enkele prachtige com scènes, waarbij vooral uitblouk de heer J. Leijten. Het laatste nummer «Ebbe en vloed" werd door hem op ongeeveuaarde wijze voorgedragen hetwelk dan ook ten duidelijkste bleek uit het daverend applaus, dat hierop volgde. Wij hopen, dat de vereeniging op den ingeslagen wng moge blijven voorlgaau, dan zal ons nedrig dorpje, zich eenmaal kunnen roemen op eeue vereeniging. die niet ouder behoeft te doen bij de beste uit den omtrek Op Donderdag 22 Februari a.s. les n.m teu 6 ure zal ten herberge der Wed. Boons eeue vergadering worden gehouden der stem gerechtigde ingelanden van den Noord- Zuid en St. Antonie polder in zake de verhoogiug der kade langs de Donge. KAATSHEUVEL, 21 Febr. 1903 Veertig urengebed. Aanstaaude Zaterdagavond zal in de beide parochiekerken Kaatsheuvel en Berkdijk, het Veertig urengebed geopend worden met plechtig Lof en Lofzang ,,Veni Creator Spi ritus". H' t Allerheiligste zal gedu ende de drie volgende dagen ter aanbidding worden uitgesteld. Deze driedaagsche plechtigheid wordt Dinsdagavond gesloten met Lof en „Te Deum Laudumes". Wij twijfelen niet, of de beide kerken zullen al die dagen ge vuld zijn met geloovigen, om Jezus te komen aaubidden in zijn H. Sacrament. Koomboterfubrick. De geruchten omtrent de alhier op te richten Roomboterfabriek, begiuuen meer en meer vaBteu vorm aan te nemen. Naar wij vernemen hebben al ruim 60 boeren zich be reid verklaard om de noodige zoete melk te leveren. Over de plaats waar de fabriek zal gevestigd worden is nog niets met zekerheid te melden Mogen deze plannen spoedig ver wezenlijkt worden tot welvaart van den boerenstand. Diefstal. Ondauks de waakzaamheid onzer ijverige politie, wordt tocü nu en dan nog misdreven tegen het gebod Gij zult niet stelen Hoofdzakelijk hebben het de dieven gemunt op kippen of konijnen. En men gaat daarbij tc werk, zonder onderscheid van persoon. Ditmaal was onze wethouder T. zelf het slachtoffer der laugvingers. Daar werden in den nacht van Zondag op Maandag 3 kippen en een haan gekaapt. Naar wij vernemen is de politie de daders op het spoor. Dit was te wenschen in het belang der veiligheid. Uitvoering. Zondavond werd in het café van den heer G. Bergmans eeue uitvoering gegeven door de tooneelvereeniging „L'Ünion iait la force". De zaal was vrij goed bezet. Allen hadden dien avond genoten. Een gepaste afwisseling hield de belangstelling van het publiek gaande. Het tooueelstuk „Kapitaal en Ar beid" werd vrij goed gespeeld. We betwijfen het geen oogenblik, of deze jonge artisten zullen succes voor hunne moeite hebben, in dien dweilde belaugstelÜDg bun'blijft bezielen. Coupeursbond. Zondag had bij den heer A. Snoeren eene vergadering plaats van de afd- van den Alg. N. B Schoenmakers—Coupeurs vereeniging, Op de agenda stond „Verkiezing van 2 be stuursleden en 2 juryleden", doch de op komst der leden was zoo miniem, dat hieraan niet kon wordeu voldaan. De overige be stuursleden gaven te kennen, dat, als de be angstelling zoo blijft, ook eij hun baantje er bij zullen neerleggen. Kcgelelub. Is men reeds enkele weken druk bezig geweest mot den aanleg eeuer kogelbaan bij den hoer A. Smit, thans zal ze a s. Zater avond worden geopend. Velen hebben zich reeds als lid aangemeld, doch het lijdt geen twijfel of meerderen zullen dit voorbeeld volgen, Aangerand. Toen S. Zondagavand circa half 10 huis waarts giug, werd hij onverhoeds door eeu drietal personen die hem om eeu dnbbeltje vroegen, aangehouden. S. weigerde het te geven, zeggende, dat hij het niet had. Een der aauranders gaf daarop het voorbeeld en begou S; met een knuppel eenige duchtige slagen te geven. Ook de beide anderen bleven nu niet in gebreke bewijzen van hun moed te geven. Op het hulpgeroep van S. kwamen enkelen toeloopen. De lafhartigen kozen het hazenpad, De inisduad te Brussel. De justitie heeft een belooning van 20.000 francs uitgeloofd aan hem, die inlichtingen geeft, welke tot de ontdek king van den moordenaar der kleine Jeanne Van Calck zullen leiden. Nog slechts tweemaal is in België een zoo hooge prijs voor het aanwijzen van een misdadiger uitgeloofd. Het vinden der laarzen en beenen van het slachtoffer nabij Laeken, heeft, zoo als reeds gemeld is, aanleiding gegeven tot ijverige nasporingen daar, welke lol het resultaat geleid hebben, dat de po litie nu waarschijnlijk een zeer nauwkeurig signalement heeft van den man, die het gevondene daar heeft neergeworpen. Vooraf had de justitie reeds ontdekt, dat dit Donderdag der vorige week moest zijn geschied, want de pakken waren volkomen droog en na Donderdag heeft het daar niet meer geregend. Een schilder nu, die Donderdagmiddag om streeks vier uur aan den gevel van een huis in de rue Fransman, te Laeken werkte, had door die straat een man zien gaan, wiens ongeruste bewegingen zijn aandacht trokken. De man droeg twee langwerpige pakken en de zakken van zijn overjas puilden uit. Hij ging den weg op naar de hoeve Stuyvenberg een kwartier later zag de schilder den man terug komen Hij had nu de pakken niet meer bij zich en ook de zakken van zijn overjas waren plat. De schilder heeft den man, hoewel deze zich verwijderde goed opgenomen en toen hij den vol genden dag vernam, wat men gevonden had op den weg, waar die man op ge gaan was, ging hij dadelijk naar de politie en gaf haar een zeer breedvoerig signa lement van den man op. Hij was 26 a 28 jaar, lang en mager, met zwart haar en knevel, gekleed in zwarte demi-saison, slap vilten hoed en blauwe foulard. Intusschen had de politie te Brussel een vrouw aangehouden, van wie vermoed werd. dat zij den avond van de misdaad met het vermoorde kind was gezien. De getuige, die het kind met die vrouw ge zien had, herkende haar echter niet in de aangehoudene, die tevens kon bewij zen, dat zij dienzelfden avond tot elf uur bij een buurvrouw was geweest. De vrouw werd dus weer losgelaten, maar later bleek, dat zij kennis had aan een slagersknecht, die op een zolderkamertje in de rue Jolly woonde en dat de man, dien men met een pak de Zwaluwenstraat had zien ingaan, juist van den kant der rue Jolly was gekomen. De vrouw, die in de rue du Magon woonde, werd we der gearresteerd en ook de slagersknecht. Het bleek, dat laatstgenoemde den avond van de misdaad in haar woning was ge weest en daar werd een huiszoeking gedaan. Men vond stukken papier van dezelfde soort, als waarin het lijk gepakt was. Voorts merkte men verdachte vlekken op aan een withouten tafel en een matras, welke voorwerpen in beslag genomen zijn en aan een wetenschappe lijk onderzoek onderworpen zullen wor- nen. Het is echter niet aannemelijk, dat de slagersknecht en de man, die te Laeken is gezien, dezelfde zijn, want eerstgenoemde heeft een roodewijnsvlek in het gelaat, hetgeen de schilder, die zulk een omstandig signalement opgaf, zeker wel zou hebben waargenomen, maar hij deelt er niets van mee in zijn signalement. Toch zijn cie schilder en de slagersknecht met elkaar geconfion- teerd, maar eerstgenoemde heeft hem niet herkend. De man en de vrouw zijn in voorloopige bewaring gehouden, (•riczeligc vondst. Bij aankomst van een trein uit den Kaukasus vond men te Taganrog onder de bank in een derde klasse-wagen twee manden. Daar er geen reiziger meer in dien wagen was, dacht men dat de manden vergeten waren door een vleesch- koopman, want zij waren met bloed be vlekt, maar toen zij op het goederen bureau geopend werden, vond men er het in stukken gesneden lijk van een man in, waaraan het hoofd ontbrak. Op het Anhalter station te Berlijn, waarover het reusachtig verkeer naar het Zuiden (Oostenrijk, Zwitserland, Ita lië) loopt, is in het closet van een per sonenwagen 3e klasse het lijk ontdekt van een herbergier uit Leipzig, die zich opgehangen heeft- Dit lijk moet gedu rende vijf weken heen en weer gereden hebben, daar volgens een bij den zelf moordenaar gevonden brief, dezt op 8 Januari zich van het leven heeft beroofd. Het lijk was reeds als een mummie verdroogd zonder dat het personeel met het schoonmaken belast, het gevonden heeft. Scheepsramp bij Willemsdorp. De goederenboot Brussel, die in den storm van 18 Januari j.l. in het Hol- landsch Diep voor de monding van de Dordtsche Kil met man en muis is ver gaan, is hedenmiddag 4 uur door de firma P. Hoebee nabij hare scheeps timmerwerf op den Biesbosch te Dord recht aangebracht. Zooals wij reeds mededeelden, werd de boot de vorige weck gelicht. Sedert is zeker wel 80 ton zand uit het schip verwijderd moeten worden om het drij vende te maken, maar die moeite is beloond, want het schip kon thans worden weggesleept. Uitwendig heeft de boot geen letsel bekomen het zand, dat alle ruimte, tot zelfs de koelkast, vulde, is blijkbaar door de normale openingen binnengevloeid. Vermoedelijk is de ramp te wijten aan een gebrek aan de machine, want de stoom was afgesloten en de stuurboord ketting gebroken, terwijl het roer naar bakboord overlag. Alle drie de klokken aan boord stonden stil op 10 minuten over half 7, zoodat dit zeker het oogenblik der ramp is geweest. Aan booid is geen enkel lijk gevonden Vermoedelijk zijn de opvarenden over boord gesprongen, in de hoop zich zwemmende te kunnen redden, maar zijn zij daarbij verdronken en hunne lijken door de eb naar zee weggevoerd. De roeiboot der stoomboot is, zooals men weet, opgevischt, maar het is niet waarschijnlijk dat de mannen getracht hebben zich daarin te reddenzelfs wordt beweerd, dat die boot onder de deklading is gestuwd geweest. De lading der boot wordt thans in een ander schip overgeladen om naar Am sterdam te worden gebracht- D. Ct. Middel om liet spiegelen der winkelramen te voorkomen. Evenals het beslaan der winkelramen

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5