Wed. C, P, VAK HILST en ZONEN, DAMES en HEERENSCHOENEN m m her mm, Anthracit- Nootjes jongste Coupeur of Bijsnijdei,' W">. W. G. Vaags Stiften, draden, garens, rivets, Gouden en Zilveren Voorwerpen m LEEDWËMRIJD.I, Heeren Schoenfabrikanten! Maakt, Zuidelijke Bloemen. LANDBOUW. Advertentiën SMEEDWERKEN Jan Heijhuurs, Bouwa^tikelen en Gereedschappen. Siervogels, Pluimvee. Buiven, Konijnen, In wikkelpapier Patr onenpapier W. Vermeulen, Fijn» BLOEM WIEKEN- Mie. van Dongen Hooge Werkblokken. [ecianiD. Gelukkige Moeder. Maat- en Keparatiewerk, St. Jozefstraat, 's-Bosch. Wed. W. G. Vaags. JAN FRANSEN. met lange schuiven voor Schoen fabrieken. SV'èf Bij deze heb ik de eer het geachte publiek van Waalwijken omstreken mede te deelen, dat ik ïedenavond open een WINKEL in in alle gent es en prijzen. Verder beveel ik mij beleefd aan voor BELGISCHE EN ENGELSCHE Ijzerwaren, Waalwijk. lederen Zondag van 122 uur in de zaai bij den heer Parures, Knopjes, Hingen, Hee- ren en Dameskettings, Rozekian- zen, Eau-de-Cologne flacons, gouden en zilveren Horloges, Regulateurs, Pendules, Wekkers, alle met garantie, tegen scherp concurreerende prijzen. Koopt uw bij AN TOON TIELEN. bij de zusters van het heilig- Hart van Jezus, en gezond van geest bepaal het volgende als mijn laatsten wil: Na mijn dood zal mijn notaris 200,000 gulden vinden, verder kleinno- diën, effecten, roerende goederen, en een eigendomsbewijs van mijn villa, die een waarde heeft van 100,000 gul den. In het klooster, waarin ik mij heb teruggetrokken, zal men mijn gebeden boek vinden. Het is mijn wensch, dat men van deze voorwerpen drie loten make. >Het eerste lot de f200,000. >Het tweede het landgoed, de meu belen en de juweelen. >Het derde, mijn kerkboek. •Ik heb mijn zuster Anna vergeven, en ik zou haar smarten gelenigd heb ben, als ik geweten had, dat zij uit Frankrijk was teruggekeerd. Ik neem haar ook als erfgename op. •Mevrouw, mijn geliefde nicht heeft echter de eerste keuze; mijn zwager, de tweede en mijn zuster Anna ontvangt het overgebleven lot.€ Anna zal zich met het kerkboek moeten tevreden stellen, zei mevrouw Verhagen luid lachend. De notaris viel de dame in de rede en vroeg >Mevrouw welk lot verkiest U >De f200,000 natuurlijk. De notaris trachtte schijnbaar het me delijden dezer dame op te wekken en zei: Mevrouw gij zijt rijk en de arme Anna bezit niets. Zoudt gij haar uw lot niet willen overlaten en het kerkboek nemen •Schertst U, mijnheer de notaris, riep mevrouw Verhagen uit»Ik had gedacht dat gij de bedoeling der overledene be ter begrepen had. Het kerkboek moet Anna's aandeel worden, zij heeft im mers de laatste keuze te doen.* Na deze woorden verklaarde mevrouw Verhagen zich opnieuw voor de keuze van het geld. De zwager koos het land goed met toebehooren. Mijnheer,* zeide de notaris, zelfs als de overledene haar zuster heeft willen straffen, dan was het toch zeer edel van u, een millionnair, een gedeelte uwer erfenis af te staan aan haar, die het zoo noodig heeft. Ik dank u, voor dien raad, notaris, het slot grenst aan mijn andere bezittin gen en past mij nog des te beter, daar het gemeubileerd is. Wat de juweelen betreft zij vormen een aandenken dat men niet mag weggeven.* Anna ontving uit de hand van den notaris het kerkboek en overhandigde het aan haar kindje met de woorden neem dat boek uwer overledene tante die je innig zou hebben lief gehad, als ze je gekend had. Als je eenmaal goed zult kunnen lezen, bid dan God, dat Hij je verstandig en braaf doet zijn evenals je tante.* Den notaris kwamen de oogen vol tranen. Het kind drukte de lippe op het oude kerkboek en opende het. O, Mama, wat zijn dat mooie plaat jes. Maar waarom is er zijden papier daarover gedaan Opdat de plaatjes niet vuil zouden worden, lieve.* De moeder keek nu ook het boek in zij stiet een gil uit. Geef mij nu het boek maar, sprak de notaris, ge moet er voorzichtig mee zijn. De erfgenamen verwijderden zich. Op een morgen begaven zich mevrouw Verhagen en den heer Klavermans, haar zwager naar den notaris, en vroegen Wij storen u toch niet O, neen, ik was juist bezig den aan koop van effecten te regelen, welke Anna gedaan heeft.* Hoe riep do heer Klavermans uit, zij heeft nog kapitaal te plaatsen, en ze heeft een groot huis gekocht •Zoo is het toch.* Hoe komt ze aan het geld?* Hebt u daar geen vermoeden van •Neen, volstrekt niet En toen zij dien gil gaf, dat zij deed bij het inzien van het kerkboek.* Wij hebben niets gemerkt.* O, ik dacht dat u het wist zei de oolijke notaris. Het oude kerkboek bevatte vijftig plaatjes elk was gewik keld in tien banknoten van f1000. De arme Anna heeft dus f500,000 geërfd. •Groote God 1 Als ik dat geweten had riepen beiden. Gij hadtimmers de keuze,* antwoord de de notaris, »en ik heb er nog op aangedrongen, dat ge het boek zoudt nemen, doch ge hebt beiden niet ge wild. •Wie zou ook kunnen denken, dat men in een oud kerkboek zoo'n schat zou vinden 1* De erfgenamen vertrokken met af gunst in het hart. De nu rijke Anna leefde gelukkig met haar klein dochtertje en was de wel doenster van armen, weduwen en weezen. MAGDA. PANKREON B. Een door velen reeds zeer gewaardeerd middel ter bestrijding en voorbehuudiug van de witte diarrhee bij jonge kalveren is het Pankreon B. Bij toediening dezer tabletten in melk, met in achtneming der voorschriften, kan meu van succes verzekerd zijn. Van de vele attesten spreekt dat van den heer A. Th, W. Sliepenbeck te Erltcom reeds voldoende: *Vau de 72 kalveren door mij en van die door een anderen behandeld, stierf geen enkele. Ik noodig ieder uit te komen zien, welk best koppel vee ik de laatste drie jaar bezit, in welken tijd ik geeu enkel kalf verloor, terwijl ik vroeger door de gevreesde ziekte veel schade leed.* Hoofdvertegenwoordiger voor Nedeilaml; K. DE VINK, Rijksveear s te Zoetermeer Prijs per doosje f 1.uitsluitend tegen inzending postwissel, benevens porto 10 cents (voor 1, 2 en 3 doosjes,) 15 ct. voor 4 10 doosjes; bij meerdere doosjes franco. Bessen en Frambozen. Om u de waarheid te zeggen, heb ik mezelf dikwijl» van ondankbaarheid beschul digd, als ik, mijn tuin door wandelde, de roode en zwarte aalbessenstruiken, de kruis- beïsenstruiken en de frambozen bekeek. *Wat worden ze verwaarloosd eu wat bren gen ze betrekkelijk toch nog veel <>p,* heb ik menigmaal gedacht. Maar van die on dankbaarheid heb ik me niet alleen te be schuldigen, zou ik denken. Want in de meeste tuinen, vooral bij zoogenaamde tuin liefhebbers, worden bovengenoeu.de gewassen schandelijk behandeld. Als zij er eenmaal staan, moete-» zij in 't vervolg maar van zelf groeien. De grond onder de struiken wordt ternauwernood nog eens opengemaakt, tenminste, als er geen andere gewassen zij", die jaarlijks komen en gaau. En van be mesting is htel geen sprake. Nu zijn de bessen- en Irainbozei.struiken wel goed- geefsch en zeer geduldig en lankmoedig van aard, doch aan alle geduld komt een einde en wat men niet heeft, kan men niet geven Eu in die omstandigheden veikeeien in zeer veel tuinen de bessen- en frambozenstuiken. Zij hebben niet meer en daarom geveu zij niet meer. De vruchten zijn hoe langer, boe kleiner geworden, zij zien er ten laatste nietig en verschrompeld uil, de bossen zijn niet meer gaaf en gevuld, zij zijn vol van insecten en ander ongedierte. Het zijn geen bessen en frambozen meer. Denk dus aan vroegere bessen als knikkers, zoet, sappig en gaaf: frambozen zonder schimmel, zond<r ongedierte, u aanlokkende d or haar geur En kan het ook anders, dat alles zoo veranderd is Alle planten, alle gewasseu worden verzorgd en bemest, alleen de bessen en frambozen niet l En toch hebben ook zij dat noodig. Verwijder in het voorjaar het overtollige hout, borstel en kalk de «lam metjes der struiken tu mest, mestHo is het mogelijk, dat zij bessen kuunen geven, als zij geen voedsel krijgen. Welk voedsel zij moeten hebben? Oui dat te welen kun nen wij de tuinbouwpioeveu naslaan. Vooral in de jaren 1901, 1904 zijn proeven met aalbessen genomen. Zoo lezen wij b. v. dat te Neede in diie jaren, na een bemesting mst 360 K. G. been dermeel, 240 K. G. patentkali en 150 K. G chilisalpeter, berekend per H. A. en dan kostende 1 64.35, men de hoogste winst maakte n. 1. f 164.13, Er was eeu opbrengst van 1632 K. G. roode bessen, berekend h 14 cents, dus van f 228,48. Dat klopt dus. Men moot bij bessen intusschen ook in aan merking nemen de nawerking der meststoffen op de blijvende «truiken en in den aanvang den invloed der bemesting op de ondergewatsen- Ik zou bij bessen dan ook altijd prefe- reeren die meststoffen, welker nawerking de grootste isvandaar ook beendermeel, inplaats van chilisalpeter neemt men ook zwavelzure ammoniakom dezellde reden. De kali schijut op de bes»en een uitstekenden invloed uit te oefenen. De beste bemesting, die ik, na inzage der verschillende proeven kan aanbevelen, is dan ook de volgende: Op elke Are, met bessen (of frambozen) be- teelden grond strooie men gelijkmatig ver deeld, 4 K G. beendermeel, 3 5 K.G. pa tentkali en 1 K. G zwavelzare ammoniak. In het voorjaar geve men 1 K.G. chilisalpeter. Om nu te zien, welken invloed deze be- inestingwijze. heeft, hebt gij slechts eeu ge deelte te bemesten volgens mijne opgave en ecu ander gedeelte niet of zooals gij denkt, dat het noodig. Ik ben er zeker van, dat gij aan bovengenoemde wijze de voorkeur zult geven, vooral ook, omdat de bessen zooveel beter en grooter zullen worden. En vergeet dan vooral ook niet nu en dan eens wat kalk meel tusschen de struiken uit te strooien. Aanleg van Weilanden. Gaat men oordeelkundig te werk, dan kan men op alle gronden, die geen gebrek aan vocht hebben, een blijvende weide aan eggen, mits men de echte grassoorten kiest en geen zadenmengsei koopt, als bij duizenden Kilo's uit Duitschland worden ingevosrd voor allerlei gronden. Die mengsels bevatten, behalve enkele cultunrgraszaden, een groote hoeveelheid zaden van onkruiden. Men betalen liever iets moer voor een deugdelijke samen stelling, welke men het recht heeft zonder kosten te Wageningen te laten onderzoeken. Wij vestigen de aandacht op de gras- en klaverzaden van D. J. v. d. Have te Kapelle, bij Goes: voor blijvend weiland, Kieigro f 32.10, gemengde groad f 28,00, zandgrond f 32,20 per H.A, Voor 2 en 3 jarige wei landen zijn de prijzen reap, f 27,75 f 25,40 en f27. Grit. Kippenhouders, zorgt voor grint, scherp gruis of zand in uw reuuen Dit doet deu molen (de krop malen. Het hoen heeft ook kalk noodig voor de beenvorming en de vorming der eierschalen, welke stof in vel voederuiiddeleu in onvoldoende male voor komt. In die behoefte kunt ge o.a. voor zien door grit of gebroken gemalen Zeeschelpen verkrijgbaar bij J. v. d. Denrue te Eiikhuizen De kippen eten het gaarne, de kosten zij gering, terwijl ge aldus voorkomt, dat de leg door kalkgebrek onderbioken wordt en windeieren gelegd worden. De heer v. Deure levert 2 soorieu No. 1 voor kippen per 5 Kilo, fr. thuis fU.5ü, per lUUK. I boot ol' Stal ion Enkhuizen f L .21)No. 2 voor kuikens en duivn. per 5 Kilo f0 65 fr. thuis per 5U K per boot of station Enkhuizen f 1. Het zoet worden der,aardappels. Thijs, 't ls vieemd, Krijn, ik heb het vroeger opgemerkt en nu weer een deel vau mijn aardappels, die ik in de schuur goed beschut had geboigen, heelt cru zoeten smaak gekngen eu ik ben erker van, d. zij van de vorst niets hebben geleden. Ten rniuste Krijn. Ik kan het zeer goed gelooven, Th s, dat is mij ook wel overkomen. Je aardappels zij i wel niet bevroren, maar ze hebben het toch te koud gehad. Thijs. Kunnen ze dan ook zoet worden zo- der te bevriezen Krijn. Z. ker wel. Hoe dat komt, wil ik je wel even ve.lellen. Thijs Heel graag ik luister al. Krijn. Dat een plant ademt, evenals een mensch, weet je. Thijs. Ju wel. Krijn. Maar je weet misschien niet, dat plan'deelen, waarin nog leven, b.v. een kiem is opgesloten, ook lucht in- en uit ademen. Thijs. Neen, dat wist ik niet. Dus een aardappel b v. ook Krijn. Precies, daar wou ik je juist hebben En in de aardappels, die voor onz winterprovisie moeten dienen, hei ft ook stof wisseling plaats, er heeft in den knol een voortdurende verandering, omze'ting plaats Thijs. Hé, dat is merkwaardig Wat gebeurt er dan Krijn. Het zetmeel wordt omgezet in suiker. Thijs Ati zoo, dan is het die suik r, die het zoetworden veroorzaakt? Maar dan zouden alle aardappels zoet n oeten worden, Krijn. Krijn. Dat zou ook werkelijk gebeuren, indien de suiker .niet verbrandde. Thijs. Watblief!? Hou je me nu voor den mal Krijn. Neen, dat doe ik niet ik druk me alleen wat onduidelijk uit voor je. Ik bedoel, dat bij de ademhaling de zuurstof' der lucht zich met de gevormde suiker ver bindt en zoo'n scheikundige verbinding heet verbranding. Iels dergelijks gebeurt in onze longen, wsr.r de luch'zuurstof een ver binding aangaat met de koolstof. Thijs. Je wordt geleerd, maar ik begiijp nu wat je bedoeltde suiker veranderd weer is 't niet Krijn Zoo is het: die suiker wordt koolzuurzooals ook in ouze longen ontstaat, en die koolzuur verdwijnt naar buiten. De ademhaling belet dus het zoetworden. Thijs. Dat is me nu duidelijk maar wanneer worden de aardappels nn toch zoet Krijn Als zij het te koud krijgen ze behoeven niet eens te bevriezen, wat eerst bij een temperatuur van 2 graden Celsius onder nul gebeart, maar als de thermo meter nog 4,5 graden wijat dan kannen ze hun smaak verliezen. Dit komt dan een voudig, omdat bij die temperatuur de aard appels geen lucht, dus ook geen zuurstof, meer inademen eu dientegevolge de ko.l- zuurvormiug ophoudt. Thijs. Zou het dan niet goed zijn, om zoetgeworden aardappels in een warmer ver trek over te brengen Krijn. Dat zeg je goed. In een verlek, waar de temperatuur 1020 C. is begint de ademhaling weer en vrij sterk, en wordt de gevormde suiker afgescheiden. Het be waren van de aardappels g« schiedt dan ook het best op een plaats, dio nog te koud noch te warm is. SMEDERIJ, WAALWIJK, GROOTESTRAAT, bevelen zich beleefd aan lot het leveren van lichte en zware Steeds in voorraad en in bewerking Verdsr bevelen wij ons beleefd aan voor alle REPARATIE aan Machines voo: schoenfabrieken drijfwerken, enz. Ilaar dochter 19 jaar oud door de Pink Pillen genezen. Die gelukkige moeder is Juffr. J. B v. d. Ven, wachtpost 49, te YVoensel bij Eindhoven. »Zie hier wat zij omtrent de genezing van haar dochter schrijft. Ik ondergeteekende verklaar dat mijne dochter oud 19 jaren langen tijd geleden heeft aan bleekzucht en algemeene zwakte Zij had tal van middelen gebruikt maar zij werd niet beter, integendeel haar toe stand verergerde. De Pink Pillen alleen waren bij machte om mijne dochter te genezen en ik machtig U dit publiek te maken voor het welzijn van alle angstige moeders'1. Mejuffr. v d. Veu. Dat de moeders die kinderen hebben, vooral kinderen van 19 jaren wier ge zondheid wankelend is, er aan denken. Dat zij denken aan de pijnen, de zorgen, de vermoeienis, aan alles wat sedert dc geboorte van het kind heeft plaats ge grepen tot op heden, laten zij er aan denken dat door een ongeluk al die moei ten, uitgaven en zorgen, die de opvoe ding van een kind tot een geluk maken, alles kan worden vernietigd. Het kind lijdt aan deze ziekte even als zoovele jongeren, aan bleekzucht, dat wil zeggen de staat van verzwakking veroorzaakt door het groeien, wat niet voldoende onderhouden wordt. Het eet niet meer, het is bleek, bedrukt, het vermagerd, de oogen staan hol en met blauwe kringen. Het schijnt dat het leven langzaam uit het lichaam verdwijnt. Het kan genezen, want er bestaat een krach tig middel om de verwoestingen dier verschrikkelijke ziekten, de bleekzucht te bestrijden. Als U door onwetendheid dat middel niet kent, neemt geen minder krachtig middel om Uw uitgeput kind in te geven. Doch thans kent ge het middel, het is dat, hetwelk Mejuffrouw v. d. Ven ge nezen heeft nadat alle andere middelen gefaald hadden, dat middel is de Pink Pillen. Als Uw kind ziek is weet ge thans wat U te doen staat. De Pink Pillen bloedarmoede bleek tevens. Zij zijn oo kend middel voor :ijn onfeilbaar tegen ucht, rhcumatiek en maagkwalen. Zij geven bloed met elke dosis, en zuiveren en verrijken het bloed het meest verster- het zenuwgestel en geven uitmuntende resultaten in gevallen vanneurasthénie, neerslachtigheid, zenuw lijden. Prijs f 1.75 cie doos f9.per 6 doozen, erkrijgbaar bij Snabihé, Steiger 27 Rotter- Hin, hoofddi'pothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Van goede bediening, degelijke artikelen concurreerende prijzen kau men verze kerd zijn. Hanbevelend Stationsstraat, Waalwijk. en Telefoon 340. o EENIG EN GOEDKOOPST ADRES der prima per wagon en uit magazijn. Vervoer gemakkelijk en goedkoop per spoor en tram. PrijecouraDten op aanvrage franco. Een degelijk ambitieus jongmen8ch, R K., nette coupe snijdende, zag zich gaarne ge- plaatst als liefst te Waalwijk of omstreken, ook niet. ongenegen als Coupeur-kleermaker werkzaam te zijn. Prima referentiën. Brieven onder lett, A. aan bet Bureau van den Blad. Meest concurreerend adres voor Artik. voor de Schoen-industrie als: ENZ. voor wederverkoopers tot zeer lage prijzen. Aanbevelend eurs Standplaatsen gratis. Een mooie, sortecring bestaande uit een ruime keuze Aanbevelend, WAALWIJK. Alle Gouden en Zdveren artikelen zijn door den Staat gewaarborgd. (wit en gekleurd), Dof en glanzend Billijke prijzen Franco levering. Vraagt prijsopgaaf. dat gij er bij komt, voor 16 gulden een splinternieuw Handnaaimachine, Hoog- arm, 8 jaar garantie, ook op 50 ct. per week, bij Hoogstraat No. 78, Rotterdam, Am sterdam, 's-Gravenhage, Dordrecht Culemborg en Tiel. SPECIALITEIT IN BLOEMIST. - WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6