ummer 20. Donderdag 8 Maart L906. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE HOOEDBRABANTSCHE POST. AN TOON TIELEI, BEKENDMAKING. EEN WEERZIEN. Uitgever: FEUILLETON. Staatsschuldboekjes. BUITENLAND. Frankrijk Spanje. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f ü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Stierenkeuringen in 1906. Het Gemeentebestuur van Waalwijk; Tusschentydscbe keuring vun springstieren in 1906. Dezer dagen is een ontwerp ingediend tot wijziging en aanvulling der wet op de Rijkspostspaarbank, dat tot doel heelt de invoering van Staatsschuldboekjes, in België, waar men ze reeds meer dan 30 jaar heeft, bekend als carnets de rente. De thans ondernomen poging is niet de eerste van dien aard hier te lande. Een in 1893 onder het ministerie Tak- Van Tienhoven ingediend ontwerp be vatte een bepaling van gelijke strekking als het tegenwoordige voorstel. Over dat ontwerp verschenen Voorloopig Ver slag, Memorie van Antwoord en Eind verslag, maar door den val van het ministerie kwam het niet in openbare beraadslaging en het nieuwe kabinet trok het in. Het ministerie Röel-Van Houten kwam intusschen met een nieuw ontwerp, dat wel niet hetzelfde, maar toch iets in dien geest beoogde. Het stelde n l. de gele genheid open, om voor het tegoed op de Rijkspostspaarbank of voor een ge deelte daarvan, door tusschenkomst van die instelling, inschrijvingen op naam in een Grootboek der Nationale Schuld, certificaten aan toonder van zulke in schrijvingen of obligatiën ten laste van den Staat aan te koopen. Dit ontwerp is geworden de wet van 20 Juli 1895. Nu is evenwel van de opengestelde gelegenheid tot 1 Juli 1905 slechts door 2426 inleggers tot een gezamenlijk be- MAGDA. De trein rolt met groot geraas het station binnen en mevrouw Van Bommel, een mooie, deftige vrouw van de wereld, geeft nog eens zenuwachtig haar bevelen. Nu kindertjes, opgepast! Heel lief en beleefd zijn, boor Jij Bella, gaat terstond naar tante toe en geeft haar de bouquet. En jij, Paul, netjes buigen hoor 1 De bonne, die een prachtige baby draagt, heel en al in witte tulle gehuld, staat op het punt ook nog haar beurt te krijgen, maar daar zet mevrouw Van Bommel plot seling groote oogen op en staart verbaasd in de menaclienmenigte. Dag Madeleine Dag Mieps 1 Daar staan ze tegenover elkander, de twee vriendinnen uit de dagen der jeugd, die tien volle jaren te zamen op het Sacré Coeur hebben doorgebracht. En nu zien zc elkander scherp aan en trachten heiden in het ernstige vrouwengezicht tegenover haar de trekken van de meisjesjaren op 't pensionaat te.rng te vinden. Madeleine liet altijd, als ze lachte, haar prachtige witte tanden zien en Mieps wierp telkens haar prachtige blonde haarvlechten naar achter. Maar Madeleine en Mieps bestaan niet meerin hun plaats zijn ge treden de elegante mevrouw Van Bommel, echtgenoote van een beroemd professor en de schrijfster Mieps van Sekkingen, bekend om haar werken over opvoeding. Twee lange zuchten zeiden meer dan woorden. Tegelijk echter bedachten de twee, dat men na een scheiding van zoo langen tijd toch wel elkaar eens begroeten mag, en Madeleine, met haar gewoon savoir-vivre en wereldwijsheid, redde de politic door beide armen om den hals harer vriendin te slaan en uit te roepen Mieps, Mieps, zie ik je dan eindelijk terug 1 En een oogenbhk laterKijk, hier is de kleine, en daar de anderen. Geef tante eens gauw een handje Dat is nu die goede tante, van wie ik je al zooveel verteld heb. De kleine baby zette het op een schreeu wen, toen een groote zwarte hoed met massa's veeren boven haar gezichtje kwam, en nog erger werd het toen een glacé hand het rozerood vuistje wilde pakken. Bella kroop achter de bonne en Paul kreeg een aanval van lachen. Mevrouw Van Bommel krijgt de tranen bijna in de oogen om de lippen der schrijfster speelt een spottend lachje, dat de vriendin harer jeugd zenuwachtig maakt. Mina breng die onbeleefde kinderen naar huis vanmiddag krijgen ze geen dessert en vanavond gaan ze niet uit. Mieps neemt Madeleine's arm en zegt drag van f1,928,683 gebruik gemaakt. (Den 31en Januari jl. waren deze cijfers 2751 en f2.188.990). Als men nu weet, dat op 1 Juli van het vorig jaar het aantal in omloop zijnde Rijkspostspaar bankboekjes 1,151,564 bedroeg en het gezamenlijk saldo-tegoed f 123.203.431, dan zal men moeilijk kunnen beweren, dat de ingevoerde maatregel populair is geworden. Deze regeering wil nu op een andere wijs vooreerst de spaarzaamheid aan wakkeren in plaats van het tegen woordige maximum van f1200 zal men f 6000 rentegevend kunnen beleggen en de rentevoet wordt in plaats van 2.64 ruim 3 percent verder menschen, die met effecten niet uit den weg kunnen en er geen veilige bewaarplaats voor hebben, op een gemakkelijke manier in de Nationale Schuld deel te nemen en zoo bescheiden kapitaaltjes secuur te beleggen. Het door België gegeven voorbeeld lokt wel tot navolging uit. Ook daar heeft men, evenals hier, tien jaar van 1865 tot 1875 gesukkeld met het aankoopen van Staatsschuld voor spaar ders. In al-die jaren werden wel 1115 aankoopen uitgevoerd tot een gezamen lijk bedrag van even anderhalf millioen franks. Toen in 1875 de carnets de rente werden ingevoerd, waardoor men voor een kleiner of grooter bedrag kon deel nemen in de Belgische Staatsschuld zonder dat men effecten hoefde te be waren of omslachtige formaliteiten bij het te gelde maken daarvan had in acht te nemen, werd het heel anders. Binnen acht maanden tijds waren reeds 416 boekjes uitgegeven met een gezamenlijk bedrag van 846.000 franks, na tien jaar 5300boekjes ten bedrage van 31,900,000 franks, en einde 1904 niet minder dan 82,864 boekjes met een totaal bedrag van 324.312,100 franks. De carnets de rente zijn dus in België een volkomen succes geweest. Zoo weinig belangstelling er voor de Staats schuld was vóór de invoering, zooveel deelneming kwam er nadat een gemak kelijke gelegenheid daartoe was geschapen Men mag vertrouwen, dat het hier te lande niet anders zal zijn, en men kan zich overtuigd houden, dat zeer vele eigenaars van kleine kapitaaltjes den Staat dankbaar zullen zijn, dat hij hun door een eenvoudige inschrijving in boekje, hetwelk desnoods gerust een gestolen kan worden, het bezit van effecten waarborgt, waar men niet de minste moeite mee heeft, die zoosolied zijn als de spreekwoordelijke Bank en een klein half percent meer rente geven dan de gwone Rijkspostspaarbankboekjes. o Hoe zal het nu met de Staatsschuld boekjes gaan Laten wij dit met een voorbeeld toe lichten. Iemand heeft f700 op een Rijkspost spaarbankboekje staan en wenscht voor dat geheele bedrag een inschrijving op een Staatsschuldboekje. Nu betaalt hij d. w. z. van zijn spaarbankboekje wordt afgeschreven - behalve een commissieloon den koers van den dag van zeven stukjes van f 100 3 pet. Nationale Schuld, wat ongeveer 7 maal f95 zal zijn. Het restant van de f 700 blijft dus op het spaarbankboekje staan, en iedere keer als zijn tegoed op dit boekje tengevolge van gekweekte renten of nieuwen inleg weer f 50 bedraagt de kleinste coupure van de inschrijving in het Grootboek kan hij I die van het spaarbankboekje naar het Staatschuldboekje doen verhuizen. De rente over hetgeen op dit boekje is ingeschreven wordt tweemaal per jaar, den laatsten Februari en den laatsten Augustus, aan het tegoed op het spaar bankboekje van den rechthebbende toe gevoegd. Wenscht een houder van een Staats schuldboekje zijn inleg terug te vorderen, dan wordt het bedrag na aftrek van een commissieloon van dit boekje af- en op het spaarbankboekje bijgeschreven, waarna men op de gewone manier zijn geld kan terugontvangen. Wil men de effecten zelf in handen hebben, dan krijgt men die ook geleverd tegen den koers van den dag. Dit zijn, in een paar groote trekken, de voornaamste bepalingen van het ont werp, dat stellig van alle zijden met groote ingenomenheid zal worden begroet. (Huisgezin) meeste onder heftig protest der bevolking. De oud-minister De Gallifct, wel bekend uit den Drcyfus-trd en zeker geen clerikaal, antwoordde aan den redacteur der Journal des Débata, die hem vragen kwam, wat hij nacht van de dienstweigering der drie of ficieren, het volgende; „Als ik rechter was, zon ik geen katho lieke officieren durven veroordeelen, welke door de Scheidingswet gedoemd zijn om den God te grieven, Wien9 Naam zij zouden aanroepen op het oogenblik, dat zij den dood ingaan voor de eer en het heil vau Frankrijk". Nu, beste, thans kunnen wij de kennis making eens op ons gemak vernieuwen. Vijftien jaar 1 Welk een tijd nietwaar Ik herkende je nauwelijks meer. Ge zijt een mooie vrouw geworden. Madeleine lacht gevleid, terwijl ze haar vriendin meetrekt door de wachtkamer. Waar is je bagage, Mieps? O, mijn bagage is al onder weg naar Weenen, want ik moet vanavond nog ver der reizen. Vanavond Maar daaraan is toch wel wat te doen Onmogelijk. Brandend schijnt de zon op het stations plein en de beide dames haasten zich een schaduwrijke kastanjelaan te bereiken. Ginds is ons huis, zegt Madeleine, en wijst naar een prachtige villa aan het einde der laan. Dat Maar dan woon je prachtig. Het gesprek kwijnt en terwijl de beide troegere vriendinnen langzaam voortwande- len door de zomerhitte, komt een gevoel vau diepe teleurstelling over haar. Ze had den de hoop gekoesterd, dat bij dit weer zien de vriendschap der jeugd weer zou opleven en dal de vragen vanWeet je nog wel van toen en toen, in aangename herinneringen elkaar zouden verdringen. Niets van dat alles. Onverschillig, koel gaan ze naast elkander voort. Madeleine opent het hek en zegt beleefdNogmaals van harte welkom, Mieps. Hoe jammer Thans heeft de boedelbeschrijving in 25,000 van 69,000 kerken plaats gehad de De Berlijnsche correspondent van de Frankf. Zeitung meldt: Het lot van de con ferentie vau Algeciras hangt in hoofdzaak af van de twee aangelegenheden die men kortweg als het vraagstuk van de politie en het vraagstuk van de bank pleegt te beti telen. Het is nu een openbaar geheim ge worden dat andere mogendheden door hun tusschenkomst een vergelijk tusschen de Fratische en de Dnitsche opvatting tot stand trachten te brengen, in dezer voege dat Frankrijk in de bankkwestie aan de Duitsche opvatting en DuitachLnd in de politiek westie aan de Frnnsche wenschen tegemoet zal komen. Deze bereidwilligheid van beide partijen dagteekent niet van vandaag of gisteren, al heeft het er in een deel van de pers soms hael anders uitgezien en er is zooveel wij weten geen verandering in gekomen, ook niet door het besluit dat de meerderheid Zaterdag te Algeciras heeft genomen, om, nog voor de afdoening van de bankkwestie in de voltallige vergadering van de confe rentie, intusschen de inrichting van de politie in een vergadering in comité te be handelen. Heden Woensdag, zal prinses Ena van Batttnberg te San Sebastiaan tot het katho liek geloof overgaan in tegenwoordigheid van den bisschop van Sion, de koningin moeder en den Spaanschen minister president. Daarna zal de verloving bekend gemaakt worden. De Spaansche koninklijke familie heeft Madrid verlaten, om zich naar San Sebas tiaan te begeven. Koning Eduard en de prinsessen van Battenberg znllen door dt Spaansche koningin moeder in het kasteel van Miramar ont vangen worden. De Engelsche bisschop van Nottingham zal de verloofde van koning Alfons verge- echter, dat ge niet wat langer blijven kunt. Hier is mijn man. Paul, ziehier mijn trouwe vriendin. Paul van Bommel, professor in kunstge schiedenis boog als een knipmes en begon het gesprek met een lofrede over de Duitsche trouw, die hem een complimentje van Mieps bezorgde, waarvan ze echter niets meent, want bij zich zelf denkt ze, dat de professor in deze fraaie, elegante omgeving den indruk maakt van een vuile vlek op een prachtig behangsel. Aan het diner waren de beide echtge- nooten vriendelijk maar het drukke gedoe met de kinderen en de zorgen der huis vrouw schijnen Mieps nog geen voldoende verontschuldiging voor het feit, dat Made leine haar niets te zeggen weet, geen her inneringen uit vroeger dagen ophaalt, de schoone dagen der samen doorgebrachte jaren heel niet meer schijnt te gedenken. Niets brengt haar bij dit bezoek de heerlijke gevoelens der jeugd te binnen toen zij beiden zoo onafscheidelijk waren sterker zelfs, ze voelt zich hier niet op haar gemak en ver langt naar het uur van afscheid. Wat is er van Madeleine geworden Een dame uit de groote wereld, wier wenschen voldaan zijn als ze een elegant huis en een kring van deftige keunissen heeft, maar die de idealen der bakviscbjaren zelfs niet meer gedenkt. En zij zelf? Ze moet het bekennen het ia niet veel beter. Een eerzuchtige schrijfster, die aan de opvoedingsleer doet zonder van kinderen te houden, enkel en alleen om op eeu nog weinig ontgonnen veld van wetenschap lauweren te wiunen. Eenige uren later staat ze weer op het perron wachtend op den trein, die haar naar Weenen zal voeren. Tot een vertrouwelijk onderhoud met Madeleine is het nog niet gekomen, maar nu de trein daar binnen— stoomt en het uur van scheiden,waarschijnlijk voor goed, gekomen is, breekt plotseling de oude vriendschap door de stijve vormen van het deftige leven heen en plotseling voelt Mieps het hart harer vriendin tegen het hare kloppen. Weet ge nog wel van het pensionnaat vraagt Mieps. Madeleine antwoordt niet, haar lippen beven en haar oogen branden van inge houden tranen. Een minuut oponthoud I Haastig nemen ze afscheid, de professor maakt een onbe rispelijke buiging en hoopt nog dikwijls „die Ehre zu haben". Nog een groet, een gezwaai met kanten zakdoekjesen de trein stoomt met flik- kerende lichten weg in den zoelen Juli nacht. Mieps was een illusie armer. Magda. ass?* De Echo van het Zuiden, Waalwpsthe en Lansstriitsche Courant, Gezien de aanschrijving van Heeren Gedepu teerde Staten van Noord Brabant dd- 15 Febru ari 1906, G. No. 73, le Afd. 2e Bur., Provinciaal Bijbl. No. 16, MAAKT BEKEND: dat door de Provinciale Commissie ter bevorde ring van de verbetering van het rundvee in Noord—Brabant bij besluit van 7 Febr. j. 1. is bepaald, dat het in 1906 te houden onderzoek der ipringstieren ingevolge het regloment voor het District Waalwijk i9 bepaald' op Donderdag 8 Maart 1906, des voormiddags ten elf uur. Belanghebbenden wordt er op gewezen d*t in het Distric' Waalwijk in de verschillende keu ringsplaatsen de stieren moeten worden aange boden, afkomstig uit de gemeenten achter elk der keuringsplaatsen vermeld le Keuringsplaats HEUSDENBikhoven, En gelen, ürongelen c a., Hedikhuizen c.a., Hees- been ca., Herpt c.a. Heusden, Nieuwkuik c.a., Oud-IIeusden c.a., Veen, Vlijmen en Wijk ca. 2e Keuringsplaats WAALWIJBaardwijk. Besoijej, Capelle, Drunen, Sprang, Vrijhoeven- Cappel, Waalwijk en Waspik. 3e Keuringsplaats AI.MKERK Almkerk c.a., Andel c.a,, Giessen, Meeuwen c.a., Rijswijk, de Werken c.a., Werkendam en Woudrichem. Waalwijk, 22 Febr. 1906. Het Gemeentebestuur voornoemd, K. de van der Schueren. De Secretaris, F. W. van Liempt- Het Gemeentebestuur van Waalwijk; Gezien de aanschrijving van Heeren Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant dd. 15 Februari 1906, G. No. 73, le Afd. 2e Bur., Prov. Bijbl. No. 27. MAAKT BEKEND; dat door de Provinciale Commissie ter bevorde ring vm de verbetering van het rundvee in Noord-Brabant, bij besluit van 7 Febr, j.l. is bepaald, dat de stieren, die uit hoofde van ziekte tusschentijdschen aankoop of niet genoegzame ontwikkeling op de gewone keuringen iD de maand Maart dezes jaars Diet worden voorge bracht, alsnog kunnen worden aangeboden om ter bespringing te worden toegelaten voor het District WAALWIJK. Te HEUSDEN op 15 Mei, 13 September en 13 December, telkens des voormiddage te 10 ure. Te WAALWIJK op 15 Mei, 12 Juli, 13 Sep tember en 13 December, telkeis des namiddags te 3 ure. Te ALMKERK op 16 Mei, 13 Juli, 14 Septem. ber en 14 December telkens des voormiddags te 10 are. De aandacht van belanghebbenden wordt ge lestigd op het in Art. 9 van het Reglement ge geven voorschrift, om als tusschentijdsche keuring van hunDe stieren veilaDgd wordt, daartee 14 dagen vótfr den keuringsdag bü den Voorzitter der keuringscommissie aanvraag te doen. Waalwijk, 22 Febr. 1906 Het Gemeentebestuur van Waalwijk, K. de van der Schueren. De Secretaris, F. W. van Liempt. INRICHTINGEN welke gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk Irengen ter openbare kennis, dat ter GemeenteSecretarie ter inzage ligt een vprzoek met bijlagen vcd G. C. van der Heijden te Waalwijk, om vergunning tot het oprichten van een inrichting tot het vervaardigen van kool zuurhoudende wateren, op het perceel, kadastraal bekend Sectie B No. 2028. Op Zaterdag den 17 Maart 1906, des voormid dags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gele genheid bestaan om de bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der ge ra-ente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, 3 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, IC. de van der Schueren. De Secretaris, F. W. van Liempt.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1