Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws EISENBAHN PEN. ^UwTuiTKAATSHEUVEt. Reclame. De mijnramp in het dooi den van Frankrijk. Nummer 22.Donderdag 15 Maart 1906.29e Jaargang. Vraag de Deutsche Waalwijksche ziekten. De Echo m Waalwijk, 14 Maart 1906. Rembrandt—Hulde. Zooals wij in ons vorig nummer aan kondigden had Maandagavond in 't hotel Verwiel eene bijeenkomst plaats van degenen, die zich reeds vrijwillig als lid van 't comité voor de Rembrandt-hulde hadden opgegeven. De vergadering was niet druk bezocht, wat niemand, lettende op het ellendige weder, zal verwonderen. Door den heer D. A. Kakebeen werd nogmaals doel enz. der Rembrandt-hulde uiteengezet en daarna besloten een plaatselijk comité te vestigen, welks bestuur zich dan later met personen uit den omtrek kan verstaan, omtrent al- of niet aansluiting bij dit comité. Vervolgens werd overgegaan tot de keuze van een bestuur, dat de zaken direct ter hand zal nemen, daarvóór 15 April a.s. het aantal albums enz. moet zijn opgegeven. Als zoodanig werden gekozen de heeren J. Houben, D. A. Kakebeen, Ant. van Liempt, J. Spijker man en Jan Tielen. Vakschool De vakschool-commissie werkt nog met grooten ijver voort Door den secre taris, den heer Th. de Surmont de Bas Smeele zijn thans over het geheele land en daarbuiten adviezen ingewonnen, waarop thans reeds de antwoorden in komen. Ook de heer Dr. Borgmann, directeur der Nijverheidsschool te En schedé gaf een uitgebreid advies en zijne groote ingenomenheid met het plan te kennen. Naar wij verder vernemen is den raad dezer gemeente f 500 subsidie gevraagd voor voorloopige onderzoekingen, werk zaamheden, het inwinnen van adviezen, bezoeken van inrichtingen enz. Raad van beroep. In den raad van beroep te 's-Bosch zijn twee vacaturen ontstaan, nl. die der heeren H. Witlox-Bressers en G.Rubbens Na opmaking van een voordracht zal eene benoeming van twee nieuwe leden spoedig volgen. Waalwijkscbe Stooinschoenenfabriek. Naar wij kunnen mededeelen, is thans definitief besloten tot uitbreiding der bekende Waalwijksche Stoomschoenen- fabriek. De verbouwing is van grooten omvang, een stuk ter lengte van 26 Meter en bij de tegenwoordige breedte wordt bijge bouwd, zoodat de fabriek juist eens zoo groot wordt als de thans bestaande. Met het graafwerk is reeds een begin gemaakt. T. A. V. E. N. U. In het Zaterdag- en Maandagavond nummer van 't D. v. N. komen nog een paar ingezonden stukken voor aan 't adres onzer redactie. Wij doen daar natuurlijk het zwijgen toe. Wij hebben alleen gemeend te moeten opkomen tegen de wijze waarop men in andere bladen verkeerde voorstellingen gaf van zaken en toestanden in onze gemeente en daarmede onzerzijds basta. Inlfjviag Nat militie. Gisterenvoormiddag had alhier de inlijving der miliciens, lichting 1906 plaats, wat natuurlijk heel wat drukte te weeg bracht. Uit een twintigtal gemeenten werden een 300 jongelingen ingedeeld.' Voor Waalwijk hopen we de volledige indeeling spoedig te kunnen mededeelen. Voetbal-mateb. Zondagmiddag had alhier een match plaats tusschen «Waalwijk Vooruit* en «Olympia* te Vlijmen. Er werd van weerszijden dapper ge streden, werkelijk de clubs waren aan elkander gewaagd. Plotseling meenden eenigen van «Olympia* te moeten staken, omdat, naar zijn voorgaven, te ruw werd gespeeld en tegen alle regels van 't spel in. Wij willen beslist niet in deze kwestie treden, maar 't komt ons wel onbegrij pelijk voor dat deze beschuldiging waarheid bevat, daar meer dan 3/s van Olympia* door wilde spelen slechts een paar dus hadden het met 't juiste, het grootste aantal hunner eigene club- genooten met 't verkeerde einde. Men schrijft ons hieromtrent nog: Zondag speelde de Voetbal-vereeniging Waalwijk Vooruit* een revanche wed strijd tegen «Olympia Vlijmen*. Waalwijk Vooruit trad kranig op vooral de voorspelers waren in 't oog vallend sterker dan die van Vlijmen. Ook de backs en doelverdediger waren in goede conditie. Niettegenstaande Olympia den sterken wind in hun voordeel had, kon zij geen enkel goal maken, maar werd er het Zuiden. integendeel veel op hun doel geschoten. Tien minuten voor de rust, dus voor dat de partijen van doel verwisselen, werd de bal door een mooi schot van den links uiterst vlak voor het doel binnen het doelgebied van Olympia, getrapt. De achterback mist, vier, vijf schieten toe de bal wordt omringd, een critiek oogenblik ontstaat. Alleen zij die aan voetbalsport doen of er ooit aan gedaan hebben, weten hoe het er op zoo'n moment naar toe gaat. Het gevolg was, dat er twee van Olympia kwamen te vallen. Een woor denwisseling ontstaat er wordt geredetwist en beide partijen willen gelijk hebben. De scheidsrechter wijst het protest van Olympia af en zegt dat zij ongelijk hebben. Eenige heetgebakerden van Vlijmen verlaten het terrein, waardoor de anderen genoodzaakt zijn insgelijks te doen. Het spel moest dus worden gestaakt omdat er twee spelers van Vlijmen waren ge vallen. De eene helft van Vlijmen wil spelen, doch de anderen blijven weigeren en na een herhaald verzoek van den President en Captain van «Waal wijk Vooruit" worden zij aan hun lot overgelaten. De Olympianen hebben hierdoor den naam, waarvoor zij bekend staan ge handhaafd. Na dezen wedstrijd die, volgens het roelbalreglement eindigde met 50 in het voordeel van «Waalwijk Vooruit* werd door laatstgenoemde, die al zeer veel leden telt, een partij gespeeld, zoodat allen, spelers en toeschouwers, bij het vallen van den avond, voldaan huiswaarts keerden. Roest niet. Prijs per gros f 1 50. Alleenverkoop bij ANT00N TIELEN, Waalwijk Diefstal. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij den heer J. v. R. zes kippen en een haan gestolen. De zaak is in onder zoek, maar tot dusverre zonder resultaat. Uit de cammions der firma's Van Glabbeek en Franken uit Tilburg, werd op weg naar Waalwijk, bij aankomst alhier, meermalen uit die manden, die achterop stonden, goed vermist. De politie werd van de zaak in kennis ge steld en de achterste manden maar heel losjes gepakt, zoodat de dief als hij weer kwam opdagen, gemakkelijk zijn slag kon slaan. Vanmorgen nu reed men om half 4 uit Tilburg. De politie nam verdekt plaats inde cammion van Fran ken, die een eind vooruit reed en ja wel, toen de wagen een eindje op den eenzamen weg tusschen Tilburg en Loonopzand was, kwam de dief te voor schijn en begon uit te zoeken wat van zijn gading was. Hij had buiten den waard of liever buiten Hermandad ge rekend, plotseling werd hij bij den kraag gegrepen, maar kon nog losrukken. In alle haast werd hij door den rijksveld wachter en den heer Franken Zelf achter volgd, gevat en naar Tilburg opge bracht. Het is een inwoner van Tilburg. Het water. In geen jaren en jaren hebben we zooveel water gehad als thans. Zaterdag is 't met kracht komen opzetten, Zondag nog steeds meer, en met het stormweer van Maandag werd het ongekend, de kaden stroomden langs weerszijden ge weldig over, zoodat bij vloed nergens dijken noch kaden waren te onder scheiden, 't was een onafzienbare plas. De post naar Drongelen ging per bootje. De boot voor Amsterdam kon Maandag niet uitvaren, maar toch kwam de «Am sterdam" Maandag nog binnen, maar de kapitein verklaarde zelf zulk een reis nog nooit gemaakt te hebben en hij dacht meermalen het er niet te zullen brengen. Zoo hevig was de storm, dat over een route van een uur, thans zes a zeven uur werd gevaren. Dinsdagmorgen stond rondom de haven alles blank, het kantoor en remise van de tram, de pakhuizen kon men niet meer bereiken, alles liep onder; een ge weldige consternatie en bij een beetje was moesten de deuren in de Wagen straat aangehecht worden- Zoover is 't echter niet gekomen, gelukkig is 't water gaan zakken en houdt de daling aan. De kade aan den kant van Beseijen is stuk geslagen. En nu komt zekere «Soeter» uit 's-Hage ons in verschillende bladen ver tellen, dat deze overstroomingen steeds rullen blijven daar deze met de Maasmond verlegging absoluut niet in verband staan. Die verlegging was noodig om moge lijk te maken de scheiding van de ri vieren Maas en Waal, vooral om te voorkomen het zich bij grooten ijsafvoer vormen van ijsverstoppingen, die niet zelden hadden aanleiding gegeven tot dijkbreuken en daarmede gepaaid gaande groote rampen. Zoolang de Beersche overlaat niet zal zijn afgesloten of opgeheven, zal Noord- Brabant blootgesteld blijven aan over strooming als de tegenwoordige. Prettig vooruitzicht1 o— Van verschillende zijden komen groote en kleine berichten betreffende geweldige overstroomingen, doorbraken enz. Het is ons natuurlijk onmogelijk die in ons bestek alle te geven, maar 't ergst werd wel Vlissingen geteisterd en bij Oud- Vossemeer is de spoorwegdijk stuk ge slagen. In Rotterdam stonden vele straten onder, bij Wierum sloegen de golven over de dijken, stortten vele huizen in en is een man verdionken. In 't kort in 't geheele land hebben storm en water groote schade aangericht. Vechten Men schrijft ons uit 's Bosch Toen een agent van politie gisteren middag een dronken persoon wilde ar resteeren, werd hij daarin zeer verhinderd Met zijn eigen wapenstok werd hij fiink geslagen en eindelijk trok den woesteling ook nog zijn mes. Bij het zien opdagen van meer politie agenten sloeg hij op de vlucht, doch werd spoedig door eenige agenten ingehaald zoodat een verwoede vechtpartij ontstond waarbij de agenten van politie gebruik maakten van hun sabels. Hevige sabelhouwen werden den woesteling toegebracht waardoor gapende wonden ontstonden aan hoofd en hals- Zijn mes kon hem nu worden ontnomen de boeien worden aangedaan en zoo naar het politie bureau worden gebracht. Naar wij nader vernemen is hij van daar naar het gasthuis moeten worden gebracht om te worden verbonden. BAARDWIJK. Op eene gisterenaTond in de Jongenicongregatie te Drunen gehouden vergadering van landbouwers uit Drunen, Baardwijk en Elshout ie het reglement vast gesteld waarin de voorwaarden zijn opge nomen waaronder toetreding kan plaats hebben om tot het oprichten eener stoomzuivelfabriek te komen. De aanwezige Baardwijksche vee houders zijn allen toegetreden en hebben ge- teekend. Voor de afwezigen zal de lijst te Baardwijk ter teekoniug liggen op het Secre tarie te Baardwijk op a. s Vrijdag u.m- tusscheu 2 en 5 ure en Zaterdag v.m. tusschen 9 en 12 ure. Het ophalen der melk aal later worden ge regeld. De indeeling der miliciens van deze gemeente is als volgt J. 0. Laros, 3e reg. vesting-artillerie, Go- riuchem. J. A. van Beijuen, 8e reg. infanterie, Geer- truidenberg. H. de Folter, idem L. Klijberg, 2§ reg. huzaren. J. C. Marks is op 1 Maart jl. ingelijfd bij 't korps torpodisten te Brielle. BESOIJEN. De heer H. Both is benoemd tot lid der commissie tot wering van school verzuim in plaats van den heer G. C. Rubbens De gisteren vertrokken miliciens dezer gemeente, zijn ingedeeld als volgt Lambert van den Anker 3e Reg. Vesting- Artillerie Gorinchem. Ludovicus DekkerB idem. Johannes, Adr. Hooymsaijers 8e Reg. Infantrie Geertruidenberg Joh. Antonie Lank- haar idem. Hedenmorgen werd in allen eenvoud door de leden der vereeouigiug »de Spaar zaamheid- Th. Dielmann grafwaarts gedragen de man die 40 jaren lang trouw en eerlijk, als zg potbewaarder hunner vereenigiug had gi-fnugeerd, welke functie hij al dien tijd met de meeste nauwgezetheid vervulde, en daarom lang in herinnering der leden zal blijven. Gisteren werd door de Brigade der kon. marechaussee alhier aangehouden een zekere D. P. uit Strijp. die zonder middelen van bestaan, wegens landlooperij werd opgepakt en heden naar Veenhuizen wordt getranspor teerd. Het water, dat gisteren door den ge weldigen storm tot een zeldzame hoogte werd opgedreven is hedenmorgen z«er gevallen Als de windstilte aanhoudt is er kans, dat EOg heden of morgen de Zomerdijk vrijkomt en het verkeer met het land van Altena weer langs dezen weg kan passeeren. ELSHOUT, 13 Maait 1906. Met weder zijds goedvinden is de overeenkomst omtrent 't bouwen eentr hoterfabriek op het land van den haer H. v. Hoorn vernietigd. Thans is ongeveer 165 M2 aangekocht van den heer M Balen voor f400.— onder voorwaarde dat de heer v. Balen nog 175 M2 afmoet staan voor f 100.— indien het blijkt dat de plaats te klein is, of later de fabriek uitgebreid moet worden. Met 't opgraven zal nog deze week een begin gemaakt worden. Bij de jl. Maandag te Heusden gehouden merriekeuring werd de 3de prijs 75 gulden toegekend aan de donkerbruine merrie .Bella" eigenaar onze dorpsgenoot de heer Willem Klyn. LOONSCHEN DIJK. Naar wij uit goede bron vernemen zal Ds. J. W. de Leeow op 1 April a.s. in de hervormde kerk alhier zijn intrede preeken, CAPELLE. Dinsdagmorgen kwam de schoenmaker G. tot de onaangename ontdek king dat erbij hem een tob met goed ont vreemd was. Een spoor van de(n) dader(s) is niet te ontdekken. Sedert het jaar 1880 is de waterstand hier niet zoo hoog geweest als dezen morgen. Niet alleen, dat alle polders van den Maas mond tot aan den Winterdijk eene waterplas ▼ertoonen, maar ook op de straten stond het water tijdens den vloed, zoodat de kistingen in het dijkje, dat door de straat ligt, moesten worden aangebracht- Ook de straten langs de haven waren ge deeltelijk ondergeloopen en aan de sluis was men verplicht een kisting over de straat te maken, ten eiude den waterstroom naar den Vaart kant te keerón. Met de ebbe is het water van de straten weer verdwenen. DUSSEN. 13 Mrt. Gister was het met Thor IX vau hier naar Rotterdam geen ple ziertochtje. Met de terugreis was het water zoo hoog, dat de Moerdijksche brug ge peud moest worden; doch daar eerst een tri in moest passeeren, moeBt worden gjwacht Aan gezet üoor den wind was de Thor niet ge makkelijk tot rust te brengen. De eerste ftaal. waaraan gemeerd werd, brak af ge- nkkig hield de tweede, anders was 't ge vaar zeer ernstig geweest. Aan 't steiger alhier stond 't water zoo hoog, dat niet alleen de brug, maar zelfs do leuning ouder water zat. De passagiers moes ten een eind weegs per roeiboot, 't overige eiud door gedragen te worden, de boot ver laten. Een koe werd van de boot in 't water gestooten en moest al zwemmende aan wal komen. Hedenmorgen bij eb rat 't steiger nog een halve meter onder water. De Thor vertrok eerst te half acht. RAAMSDONK, 12 Maart 1906. Dezer da- geu toen de heer M. K. het cafe de Reijer verliet met het doel huiswaarts te keeren werd hij door de duisteruis misleid en kwam te vallen in een uitgegraveu put, gedeeltelijk gevuld met water. Met groote moeite kon de heer K. zich uit zijne netelige positie tcddeu. -- Motie verbetering. Naar wij kunnen melden zal de Zuider Stoomtramwegmaatschap pij dit jaar een nieuw fysjeem telephoou aanleggen, verbindende de plaatsen Breda, Tilburg, üosterhout, Dongen en deze gemeente in aansluiting met de Rijkstelephoou. Naar wij uit vertrouwb re brou verne men is het bouwen vau eeu klooster, aunex scholen en boerderij in massa gegund aan den laagsten inschrijver den heer W. Broens te Tilburg. Naar wij vernemen heeft de heer J. Faeseu tegen hoogeu prijs een gedeelte bouw land verkocht aan den heer Barel, bestemd tot uitgraving en aanleg der los- en lading plaats aan de spool halte alhier. Het water heeft alhier eeu hcogtepeil bereikt, dat voor zooverre bekend nog nooit gebeurd is, Het Dorp is gemetamorphoseerd in eeu zee. Aan het Fort staat het water drie voet in de woningen. Het is diep treurig om te zien hoe de bevolking daar moet leveu. Het water stort onafgebroken met donderend geraas in de polders, zoodat het te verwach ten is, wanneer de wiud eenigBzins aanhoudt, nog lieden avond ook de publieke wegen on der water kernen te staan. De schaae aan eigendommen is enorm groot. De bevolking verkeert in angst. WASPIK 13 Maart 1906- Op 15 Maart as. zal in deze gemeente eene markt worden gehouden van hoornvee en varkens. Evenals vorige jaren heeft de gemeente wederom een aantal prijzen beschikbaar gesteld. Wij ver wachten dat deze markt, welk eene vrij gun stige reputatie geniet, wederom drnk zal worden bezocht- Op 29 Juni a s. hoopt do Hoog Eerw, Heer J. Wijue den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar het hooge ambt aanvaardde van Deken in deze gemeente. Naar wij ver nemen zal dit zeldzame feest ook kerkelijk worden gevierd. Naar wij vernemen is men druk bezig met het houden eeuer collecte voor het aan staande festival- Eerst heeft naeu genomen de eere-leden, die zooals wij huoren zeggen bijzonder flink hebben bijgedragen. Mogen de collectanten cok onder de burgers dezelfde gulheid aantreffen. Dezer dagen werden in den stal van den landbouwer Kamp alhier drie koeien vermist. Later zijn ze terug gevonden in een polder. Men weet nist of h^er kwaadwillig heid iu het spel is, of de koeien zich hebben weten los te maken om van de vrije natuur te genieten. BERGEN-OP-ZOOM, 12 Maart. Nader kan thans omtrent het hier te bonwen krank zinnigengesticht door het bestuurderZeeuwscho Vereenigiug tot Christelijke verpleging vau krankzinnigen bericht worden, dat het in drie klassen verdeeld, volgens het paviljoenstelsel gebouwd en voor Zeeland, Westelijk Noord Brabant en de Zuid—Hollaudsche eihmdeu bestemd worden zal. In het najaar zal met den bouw worden begonnen, terwijl het in Mei 1907 wordt geopend en later voor 300, maar aanvankelijk voor 200 verpleegden ingericht. 's—HERTOGEN BOSCH, 13 Maart. Aange zien op heden alleen een caudidatenlijst voor het lidmaatschap van den gemeenteraad (vnc- mr. Bondam) ten raadhnize is iugediead voor den heer Jan Gostelie, caudidaat der Voor uitstrevende Kiesvereeuiging, is deze gekozen verklaard. KAATSHEUVEL, 13 Maart 190Ö. Bedevaart Verleden Zondag toog van nit de parochie Berkdijk een talrijke schare parochianen naar Elshout om daar voor de beeltenis van O. L. Vrouw de geueziug af te Bmeakeu indieu het hem zalig is van hunnen geestelijken Herder Pastoor Sweens. Smorgens om 6 uur waren bijeen gekomen, om zoodoende op tijd, ten uur in de St. Antoninskerk te Waalwijk in de H. Mis. tegenwooadig te kunnen zijn. Eu toen in dezelfde stichtelijke orde op naar het gena deoord Elshout in de Hoogmis van 10 uur. Vurig en hartelijk is er gebeden, en wij twij felen niet of a. s. Zondag zal het getal pel grims nog grooter zijn. Hierin is voorzeker het bewijs gelegen van liefde en gehechtheid van de schapen ten opzichte van hun Herder. Iliaderwet. Bij B. en W. ie een verzoekschrift ingeko- men van M. Zacht, om vergunning, tot plaat sing van een Zuiggasmotor iu zijn schoenfa briek. staande iu de Groote straat alhier. Bezwaren hiertegeD, worden schriftelijk of mondeling door bovengenoemd collego inge wacht tot uiterlijk Vrijdag 23 Maart a. s. SolUoitanten. Voor de oproeping van tijdelijk onderwijzer aan de 0 L. school te Loonschen Dijk heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Twist. Zondagavond brak er een hevige ruzi' uit tusschen N. en D., in het café W. K Na elkander flink toegetakeld te hebbei warden zij uit het café verwijderd. I) twist werd nu buiten voortgezet. Eeusklap hoorde uien een rinkelen van neervallend stukkun glas. N. was door K. tegen d ruiten gesmeten, zoodat een 5-tal ruitcui: splinters vlogen. De kasteltin is er wee' ditmaal het ergste aan toe. Te water. De knecht van den slager W. de J'. reed op zijne hondenkar door den Berkdijk Hetzij hij te dicht langs een sloot reec het/.ij hij niet goed oplette, op eengegeve, oogeublik rolt hij met kar al den sloot ii Door een 8 tal personen werd hij weer o iiet droge gebracht. De kar is nog al be' schadigd. Er is niets wal iemand meer uit zij auuieur brengt, niets wat uw gedold mee op de proef stelt dan jeuking der buit Aambeien maken u bijna krankzinnig - ze houden u den geheeleu nacht wakke] Prikkelende huiduitslag is even slecht e even moeilijk te geuczen, Dergelijke kwale worden met deu dag erger. Dank zij ver klaringen gelijk de volgenle, beginnen d un nschen in te zien dat zij een geneesraiddi onder liuu bereik hebben tegen deze ziektei Dc heer J Schriek, wonende buiten d' Veerpoort ie Letrdam, meldt ons: Lange ujd heb ik veel te lijden gehad van in-e uitwendige aambeien, die somtijds hloeddt en veel pijn veroorzaakten. Ik had reed al het mogelijke daarvoor aangewend, doe zonder baat. Dd jr.uking was onuiistaau baar en ik kon slecht m.er loopcn. Toel i t van Foster's Zalf hoorde, dacht ik uit dat een oude man als ik vau vier eu zc venlig jaar daar nog succes mee zou heb ben, doch ik we ischte het te probeeri-n c hoe zal ik u mijn dankbaarheid hetuigei want na een paar dagen was ik toch va 1 mijn hinderlijke cu pijnlijke kwaal genezeii Ik zal Uw zalf dan pok met vertrouwe kunnen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verzeker U dat men U de echte FosteF Zilt geeft, dezelfde die de heer Sehrie gehad heeft. Wij waarschuwen tegen ns maak en maken koopers er op attent dat op iedere doos de handteekening va James Foster voorkomt. Z:j zijn le Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie' Duu.oulin, Markt. Toezending geschied1 franco na ontvangst van pojtwissel h f 1,71 voor één of f IU. voor zes doozen. Een ramp, zooals men er nog geei, gekend heeft, kwam Zaterdagniorgei voor in de kolenmijnen van Courière1 en bracht schrik en ontsteltenis onde geheel de arbeidersbevolking van he bekken van Lens, terwijl de droeve mar<: door heel Frankrijk ging. Door een ont ploffing van mijngas geraakten de puttei 3 en 4, waarin 1800 mijnwerkers ware^ afgedaald, dien morgen om 7 uur 11 brand en op het eerste oogenblik wa, het onmogelijk, het aantal slachtoffer zelfs -bij benadering te bepalen. Mei vreesde, dat alle arbeiders een afschu welijken dood gestorven zouden zijn. D' putten 3 en 4 liggen onder de gemeente; Billy-Montigny en Salaumines en de onti ploffing had plaats, kort nadat de arbe;' ders waren afgedaald. Het vuur ver spreidde zich met ontzettende snelhei door de galerijen, waar 1800 arbeide aan het werk waren. Eenige minuter later zag men dikke rookwolken uit d< ingangen der schachten opstijgen en he duurde niet lang, of ook de vlammei( vertoonden zich daar. De geheele mij: stond in brand. Er werd onmiddellijk alarm gemaakt maar de redding was reeds onmogelijl geworden, want de verschillende puttei waren zoovele schoorsteenen, die he vuur aanwakkerden. De aangrenzend» mijnen werden in alle haast door d< arbeiders verlaten en, hoe hopeloos he geval zich ook deed aanzien, men orga niseerde toch reddingsploegen om nof te trachten zooveel mogelijk slachtoffer:' aan het vernielend element te ontrukken Reeds had het gerucht van de ramp zich door den geheelen omtrek verspreic en van alle kanten snelden vrouwen ei kinderen toe, die zich jammerend er weeklagend voor den ingang der mijnei verdrongen. Om 8 uur in den morgei was reeds de geheele bevolking daai verzameld en de wanhoop der mijnwer kersvrouwen was hartverscheurend on aan te zien, terwijl voortdurend meer rooi en vlammen uit de putten opstegen. He ergste was nog de onzekerheid, wan men kon den weenenden vrouwen geer enkel bericht geven, men wist zelf no| niet, hoe het daar beneden gesteld was Wel hoopte men dat nog 'n aantal mijn werkers had kunnen vluchten en ziel beveiligen in zij-galerijen, die nog nici

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5