Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Nummer 25. Zondag 25 Maart 1906. 29e Jaargang. Eerste Blad. AN TOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen INDÜSTRÏËÉLEN. BEKENDMAKING. FEUILLETON. I T G E V K R BH DSKBCaRHHtoc De Echo v WulwUksekc en Liigstraatsfhe Couraut, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f Ü.9U. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W I A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advkrtbntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Zmaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1905. Heeren Industriëlen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd JACHT cn VISSCUERIJ. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekeud dat vanaf heden ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanc - verzoekschriften om j*chten vischaklen en ko'telooze vergunningen tot uitoefening der vivecherij met één vischtuig. Het i* zeer gewensch deze verzoekschriften ZOO SPOEDIG MOGELIJK en UITERLIJK vóór 1 April bij ons in te zenden. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. K. de «sn der Schuereu. de Secretaris; F. W. van Liempt. Provinciale Staten en van den Gemeenteraad; alsmede dat deze lijst met dealphabetische lijs ten van hen die van de kiezerslijst zijn afgevoerd cn vhd hen die daarop ziin gebracht, van af den 23en Maart tot en met den 21en April e. k. op de secretarie der gemeente tijdens dat deze ge opend is, voor een ieder ter inzage zijp neder pelegd en tegen bet.-.ling der kosten in afschrift of atdruk verkrijgbaar zijn gesteld. Tot en mei den 15en April e. k. is een ieder bevoegd, bij het gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd niet de wet, daarop voortkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voortkomt. De verzoeken om verbetering van de kiezers lijst worden met ds bewijsstukken, dadelijk tot en met den 21en April v..or een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaliog der kosten, ver krijgbaar gesteld. Een ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegen«pra«k wordt schriftelijk en uiterlijk den 23en April a. s. aan het gemeentebestuur ingediend. Waalwijk den 22en Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. K. DE VAN DER SCHUEREN. De S-cieta-is. F. W. VAN LIEMPT INRICHTINGEN hinder weiken gevaar seliade oi kunnen veroorzuken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waslwijk brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 17 Maart 1906 aan G. C van der Heijden aldaar en zijne rechtverkrijgen den vergunning is verleend tot het oprichten van eene inrichfing tot het vervaardigen van koolzuurhoudende wateien. Waalwijk, 16 Maart 1906. Burgemeester en Wethoudere voornoemd, K. de van de»- Schueren, De Secretaris. F, W. van Liempt. KIESRECHT. Ter inzage ligging van du lijsten. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter openbare kennis dat op heden is vastgesteld de lijst, aanwijzende de personen, die bevorgd zijn tot het kiezen van leden van de Twoede Kamer der Staten Generaal, van de Het Kiesrechtvraagstuk. 5) Naar het Duitsch door J. M. S. Beiden leefden nu van de kleine som, welke Harten nog bezat. Dokter Niel schreef vurige brandbrieven a3n zijn oom, doch bf diens geduld of geldbezit uitgeput was, hij liet niet» meer van zich hooren en zoo raakten ook de contanteu van onze vrienden op Op het vriespunt van dezen toestand lokt e de warme zonneschijn hen op dezen Zondagnamiddag in de open lucht en daar moest een moedwillige schalk in de gedaante van Vineta hun deze poets spelen. Ik wil mij nu niet verder begeven in Harten's wanhopigen twijfeltoestand. Ik wil niet trachten te schilderen, hoe hem zijn bielsteak, door de vrees dat Niel niet terug zou komen, smaaktehoe hij telkens be nauwd opkeek en dan weer als de kelner hem wantrouwend aankeek, de oogen neer sloeg. Genoeg Niel kwam en loste zijnen vrierd af doch eerst dronken ze nog een hartigen teug. Terwijl Harten nu het geluk had, een paar dageu daaraanvolgende de betrekking van ingenieur aan de fabriek van den heer Nath te krijgen en hij met behulp vaneen flink voorschot Niel'a horloge, dat deze bij eventueel chloroformeeren moest gebruiken, kon inlossen, had de goede dokter bij het overvloedige g> brek van patiënten alle tijd, om bij dit heerlijke zouierwedc-in de Thier- garten op en neer te wandelen en zich Met ingenomenheid vernamen we de samenstelling eener commissie in de R. K. Kamerclub tot bestudeering van het kiesrechtvraagstuk. Reeds meermalen toch wezen we in onze kolommen er op, dat het hoog tijd was, dat er van onze zijde iets in dezen gedaan werd. Welnu, het begin is er. Of het nu wel bet goede begin en daarmede het halve werk is Dat betwijfelen we wel eenigszins. We staan in deze omtrent de beoordeeling van dit begin geheel aan de zijde van >Het Huisgezin". Doch hadden de Kamerleden de zaak niet opgevat, wie zouden het dan gedaan hebben Onze algemeene politieke organisatie, het aangewezen lichaam in dezen, liet niets van zich hoorenook niet onze 'Provinciale Bond. De kiesvereenigingen zelve zwegen ook, als ging haar het kiesrechtvraagstuk zelfs niet aan. De anti-revolutionnairen hadden hun rapport reeds klaar, terwijl in ons kamp niets verluidde Het werd dus wèl tijd. En, ziedaar dan een begin. Nu kan er, al lijkt ook ons de opzet niet heel gelukkig, toch nog veel in de goede richting gedaan worden. En wel aldus Laat nu de Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen, terwijl de Com missie haar rapport samenstelt, trachten onze geheele politieke organisatie te omvatten. Van dien Bond moet er nu eene actie uitgaan, om alle R. K. Kies vereenigingen in Nederland in haar ge lederen te krijgen. Was er één tijdsgewricht, dat de nood zakelijkheid hiervan ten duidelijkste bleek, dan is het wel dit, waarin er over de quaestie, de kiesvereenigingen het innigst rakende, zal worden beslist Ons dunkt, dat dit in het geheele land thans wel zóó gevoeld zal worden, dat het ver- zamel-blazen van onze Centrale Organi satie beantwoord moet worden. Ja, wij vertrouwen zelfs, dat onze Provinciale Bond thans zijn tactiek wel zal wijzigen en niet langer meer van verre zal blij ven staan. En tegen den tijd, dat de heeren Kamerleden klaar zijn met hun rapport, is ook de algeheele Politieke Centrale organisatie gevestigd en kan er eene algemeenedeputaten-vergadering" plaats hebben, waarin het rapport behandeld kan worden. Wij gaan hier natuurlijk uit van de veronderstelling, dat de Commissie de sanctie der kiesvereenigingen zal trach ten te verkrijgen. Welnu, op welke wijze zou dat beter kunnen, dan door ons boven is aangegeven. Nog algemeener zou de uitspraak van bovengenoemde algemeene vergadering kunnen zijn, indien eerst in den boezem van elke aangesloten kiesvereeniging een enquête aangaande de meeningen der kiezers was gehouden. Het parool is en blijve dus voor onzen Algemeenen Bond >Nu aan het werk en met alle kracht aan het werk, opdat het Nederlandsche katholieke volk wete, wat het wil, ?ls het komt te staan voor de beslissing in eerste instantie over het Kiesrechtvraagstuk Laten wij toch in Godsnaam niet weer komen te staan voor tijden, als in 1894, toen wij deels met rechts, deels met links optrokken. Dat zou wel eens de doodstuk kun nen zijn voor onze politieke eenheid I Met klem worde hierop gewezen. geen dood materiaal bewerkt, t is een levend organisme, waarbij, hoewel klas sikaal onderricht, toch zooveel mogelijk rekening moet gehouden worden met het individu. Geen algemeene regeling van boven af 1 vooral op te houden bij den in deze ge schiedenis hinorischen goudvischvijver. En zijn verlangend hart had hein niet bedrogen. Hij trof Vineta met haar vriendin daar weer. Aanvankelijk was Vineta's ont vangst wat koel, zij dacht nog aan zijn ge reserveerde houding in het bewuste restau rant; doch dokter Niel was een te goed tandarts, om niet te weten, waar hij de tang aanzetten moesl, tot het met wortel en tak uitrukken van dat wantrouwen. Het gelukte hem zelfs zoo goed, dat op een ra ooien namiddag Vineta zonder haar vriendin verscheen, omdat deze, g lijk Vineta ver legen vertelde, tandpijn had en daarom niet uitgaan kon. Dokter Niel hoorde, vau deze kiespijn ra< t ten voor een tandarts wel te begrijpen vreugde. In plaats van zich echter voor de zieke als een reddenden engel aan te bieden, wandelde hij aan Vineta's zijde naar deu bekenden vijver toe, zonder zich ernstig inet het ziektegeval in te laten, alleen vroeg hij aan zijn dame, of zij ook wel eens last van kiespijn had. Vineta gaf te kennen, dat zij het be treurde, niet in die aangename omstandig heid te zijn en, terwijl zij verzekerde, dat zij den dokter gaarne ter wille was, kon zij toch nog maar niet besluite», zich slechts een schaduw van kiespijn te bezorgen. Het was een prachtige namiddag. Niel merkte dan ook op, „hoe heerlijk teeker.t zich de blauwe lucht in den vijver af!' „Ja, het is heel mooibevestigde Vi neta. Heel vroolijk klonk echter dit antwoord niet. Eene eigenaardige beklemdheid drukte, haar, zelts werd haar het ademhalen zwaar. Zij gingen naar den rand van den vijver. „O, ziel u eens die twee goudvisschen*, zei Niel eu hij boog zich over deu oever, Op zijn Fransch Dezer dagen is er van wege het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken eene missive verzonden aan alle h h. school opzieners en van dezen aan alle hoofden van scholen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgedrukt, dat bij het leesonder wijs langzaam en luid zelfs shinder- lijk luid" heette het zal worden ge lezen en dat er bij 't rekenonderwijs meer gedaan zal worden aan optellingen van lange tabellen dan wel aan het ver menigvuldigen en deelen met groote getallen. Hoewel wij op de wenken zelve niets willen afdingen, al komt het ons voor, dat het hinderlijk" luid lezen voor de orde wel eens zeer »hinderlijk" kon zijn, toch komt het ons voor, dat hier een weg betreden wordt, die iets of wat »Fransch" lijkt. Immers, daar in dat >lieve land" geeft de minister van onder wijs aan alle scholen in Frankrijk aan, wat, wanneer en hoe er onderwezen moet worden. Zelfs is daar de uniformiteit van het onderwijs zoo ver gedreven, dat de minister van onderwijs op een ge geven oogenblik kan zeggen »Nu wordt er in alle scholen van Frankrijk dat ge lezen". Hoewel bovengenoemde missive slechts eene zeer zwakke afschaduwing is van deze >Fransche onderwijsbureau- cratie", zouden wij toch willen waar schuwen, dat men hier niet, zij het slechts van verre, deze onmethodische en doodende manier gaat navolgen. Er is voor het onderwijs en vooral voor het L. O. niets zoo onpaedagogisch, dan van boven af te regelen en zoo doende de zelfstandigheid van den onder wijzer zelfs in zijn leermethode te binden. Men vergete nooit, dat de onderwijzer ziju zij niet mooi „Ja*, zei Vineta. Én kijk eens, hoe beide steeds bij elkan der blijven Waar de eene zwemt, daar zwemt de andere ook. „Ja*, klonk het w er toestemmend. Vi neta dacht echter aan geheel iets anders „zij zwemmen alle*. „Ach, kon ik d&ar ook zoo heen zwem men 1* riep plotseling Niel, en een eigen aardige uitdrukking lag op zijn gelaat. „Kunt u dan niet zwemmen?* waagde Vineia schuchter te vragen. „Zoo meeD ik het niet Ik bedoel zwem men in de oceaan des levens, als goudvisch met een anderen goudvisch, die je trouw aanhangt en wien je z«*.lf ook Irouw be loofd hebt, die j' alles is en die Hij brak plotseling af en keek schuin even naar Vineta. Deze scheen echter in zoete droomeu verzonken te zijn, want zij keek, het lieve „kopje* voorovergebogen stil in bet water. Wellicht dacht zij na over Niel's woorden; peinsde zij, wie het dan wel zou moeten zijn; die daar zoo met dokter Niel in den levensoceaan zou zwem men. Onze dokter had nu eene mooie gelegen heid, de elegante figuur zijner gezellin te bewonderen. Hoe lief zat dat smaakvolle en gedistingeerde costuum om haar goed gebouwde taille Voor den goeden dokter, wien» hart hamerde en klopte, draaide de goudvisch- vijver in een kringetje rond en om het beteekenisvolle, maar niettemin bekoorlijke zwijgen te verbreken, slaakte hij met een fluisterende stem een veelbeteekenend, ach Toen was het weer voor een oogenblik stil, lot ook een zucht, zeer zacht als ware het een verre echo „ach* aan zijne zijde klonk. Men slijclt het maar! Daar wordt op 't oogenblik in ons Parlement een wetsontwerp behandeld, waarbij de belangen der arbeiders, met name die der fabrieksarbeiders, van zeer nabij betrokken zijn- Wij bedoelen na tuurlijk het arbeidscontract, vroeger in onze kolommen zoo breedvoerig be sproken. Nu is er naar dat parlement in Juni een man afgevaardigd, die zich noemt de vriend der arbeiders, die een kopstuk is van de partij, welke zich zelve het monopolie toeeigent van te zijn de ar beiderspartij. En, wat alles zegt, die vriend der arbeiders is de vertegen woordiger van een district, waar hon derden arbeiders in fabrieken werken en wier belangen dus op 't oogenblik de spil zijn, waarom de zeer belangrijke besprekingen in de Tweede Kamer draaien. En ziet die heer, die in Juni en juli blaakte van heilig vuur voor de be langen dier arbeiders mijnheer Van Kol" doorreist op 't oogenblik de dorre streken van Spanje, om daar de irriga- tiewerken te bestudeeren ten behoeve van onze West. O, ironie van woorden en daden Enschedé, dat centrum van nijverheid met zijn talrijke arbeidersbevolking, waar de fabrieksreglementen reeds zoo vaak oorzaak zijn geweest van ontevredenheid, waar een arbeiders-vertegenwoordiger moest onderdoen voor een socia listische kapitalistziet op 't oogen blik zijn afgevaardigde schitteren door afwezigheid en ronddwalen in Spanje 1 Misschien wel met zijn »galapak" onder den arm of in zijn reiskoffer En dat slikt men daar nu maar 1 Is het niet de grofste politieke bruta liteit ten top voeren Thans herstelde zich Niel en „Mejuffrouw Teichmann', sprak hij. Vineta keek verschrikt op, al» werd zij op een geheime gedachte betrapt. „Ik moet u een bekentenis doen, me juffrouw Teichmann*. Niel zei dit op zoo'n eigenaardig vibree- renden toon en keek zijn gezellin met zoo'a vreemden blik aan dat V ineta sterk blozende snel haar hoofdje weer naar den vijver wendde en verward stamelde „kijk toch eens die mooie goudvisschen I* Maar Niel was nu vastbesloten. „Eens moet het toch gezegd worden. Ik bemin u, mejuffrouw bemin u meer dan mijn leven „Die goudvisschen vroeg Vineta, zoo 't mogelijk ware nog incer verlegen dan zoo even. „Wel neen, u, mijn lief kind Van 't eerste oogenblik, dat ik n zag, riep het in mijDeze of anders geen O, Vineta zeg mij, mag ik hopen, dat ik ook u niet onverschillig ben Het was een geluk, dat het thans juist zoo eenzaam hij den goudvischvijver was, want daardoor was het onzen dokter moge lijk, Vineta te bewegen tot het stamelen va:i een woordje, dat, hem tot den geluk kigste aller menschen maakte. Ook Vineta was, nadat de verwarring geweken was, altijd volgende op 't oogen blik, dat eene jonge dame haar liefde be kent, bovenmate gelukkig. En nu bleven z.j niet langer bij den goudvischvijver. Ondankbaar als de meeste verliefden, vergaten zij zeer snel, dat eigen lijk de goudvisschen de aanleiding waren geweest voor de zwaar geboren liefnesver- klaring. Yineta werd weer de overmoedige en uit- gelatene. Zij sprak met den dokter af, hem zoo dikwijls als het ging, met hare vrien lin hier bij den goudvischvijver te treffen. Het hart vol van overstrooinende liefdes zaligheid, scheidden zij eindelijk van elkan der. Vineta wilde niet, dat haar geliefde Ernst, zoo heette dokter Niel met voornaam, haar verder dau tot aan de Brandeburgerpoort zou vergezellen, waar zij door middel van een tramwagen aan de smachtende blikken van den naamloos verliefden Niel ontsnapte. Welk een schoone tijd er na voor den dokter kwam, hoe hij slechts leefde, om de seconden, minuten en nren te tellen, tot hij Vineta weerzag en hoe gelukkig hij was, als hij aan bare zijde wandelde, dit alles hebben de dichters van alle tijden al zóó vaak beschreven en bezongen, dat ik mij ontheven kon achten, van hier nog één woord bij te voegen. Wat echter bij deze schilderingen haast altijd vergeten is, d. i. het practische of de keerzijde der medaille. Hierdoor hebben de dichters de lezers steeds in 't geloof gelaten, dat een verliefde alleen van de liefde en daarnaast van de lucht leeft. Dit is echter eene tastbare misleiding, want hst gewone prozaische leven stelt aan verliefden dezelfde eischeu als aan niet— verliefdeu. In 't bijzonder kwam dit bij onzen dokter uit. Zijne geldverlegenheid werd aldoor grooler evenals zijne liefde voor Vineta. De ellendigste proza hield gelijken wasdom met de zoetïte poëzie, als waren zij tweelingen. Dit was echter heel natuurlijk. (Wordt rervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1