1 Vlechtwerk. Puntdraad en Heiningdiaad- Wed. W. G. Vaags DejeunersDiners SOUPERS Koude en Warme SCHOTELS, A. C. van Tilburg puim i'. oiekiRim HH. Winkeliers en Catétouta, Zuidelijke Bloemen. rijns BLQEMWISm [\ic. van Dongen buitenland. binnenland. G&teaux, ihougats, Fantaisie-ys, Dessert, Chocolaterie, Bonbonsartikelen en Comestibles (DT (Somen Vuchterstraat H 11. Advertentiën. Put der Toekomst A. P. C ROOTHAERT, Prima Sigaren ~~J. WESSELING, Frits van Bladel. 1 i iK i Engeland. Oostenrijk Rusland. Frankrijk Japan. Spanje. Patisserie Moderne. Cuisine Francjaise, en Zilver. Artesische Put Aanleg en onderhoud van Tuinen. 1 n I, ii i» Prima Amerikaansch Waalwijk. Haven. met of zonder Servies Tafellinnen Orthopaedische apparaten, Kunstledematen, Breukbanden en Lijfgordels, Artikelen voor Ziekenverpleging, MAGAZIJN van Brillen, Lorgnetten, Barometers Tooneel- en "Verrekijkers, Messen en Scharen, De nieuw système vau Prima groot knak model Ballen, Laken, Queuën enz, bloemist. W A A L \A IJ K. I' I 1 'i Bi: i !:i i I'M .3 i S f Talloos zijn de gunstige beoordeelingen /an het album in de Nederlandsche pers Het Nieuws van den Dag De Telegraaf, ie Arnhemsche Ct., de Overijs. en Zwolsche Ct., etc. etc., allen gaven vvaardeerende artikelen. Alleen de verslaggever van het Han delsblad is niet tevreden. Die heeft ontdekt dat de schilderijen eigenlijk nog mooier zijn dan de reproducties. Dat ben ik met den geachten criticus eens; dat zijn we allemaal eens. Doch het is zeer onbillijk om te eischen dat reproducties gelijk aan de origineelen moeten zijn en hoe fraai ook het wer van Veth, dat nog moet verschijnen en dat de geachte Handelsbladschrijver vlak na zijn ongunstig oordeel over het Rembrandt-album sterk recommandeerde zal worden, zelfs de heer Veth zal e eerste zijn om te beseffen dat de re producties in zijn werk zeer verre bene den de origineelen zullen staan. Dat kan nu eenmaal niet anders. Dat even wel het streven van de comités voor de nationale Rembrandt-hulde, behalve in bijna de geheele nederlandsche pers ook zeer in het buitenland wordt ge waardeerd, bewijst het uit eigen bewe ging oprichten van comitésin Hamburg en Berlijn, die de duizenden schoolkin deren in die steden met ons album zul len begiftigen. Twee zeer gereputeer de kunstkenners dr. A. Lichtwark, te Hamburg direktor der Kunsthalle en Ferdinand Avenarius, redakteur van het radicale kunstblad «Kunstwart en voor zitter van den Dürerverein, hebben hun ne bewondering voor de uitvoering van het Album betuigd, en het genoemd «eene prachtige bijdrage voor de Aesthetische opvoedig der jeugd en des volks». Dit alles M. de R, is mijns inziens wel in staat om een tegenwicht te vor men tegen het oordeel van den ano- nymen' Handelsblad verslaggever. Die gemeenteraadsleden, die zich bij de aanstaande beslissing over het al of niet subsidieeren door de gemeente van het Amsterdamsch comité, misschien zouden hebben doen leiden door het Handelsblad, tegen hunne eigen mee ning (die, ik sprak reeds verscheidene raadsleden er over, bepaald gunstig was) in, kunnen wat de artistieke waar de van het album aangaat, gerustelijk hun stem aan een eventueelen steun door de gemeente geven. In centraal comité en in de plaatselij ke comite's hebben in binnen- en bui tenland bekende Nederlandsche kunste naars zitting, terwijl de kunstcriticus jhr. J. H Schorer, zelfs hoofd van een plaatselijk comité is geworden. En nu na maanden lange voorberei ding, na honderde vergaderingen na gezwoeg en gewerk van photografen, kleuretsers, na eindeloos proeven-gecor- rigeer, nu heel Nederland naar de be slissing van den Amsterdamschen raad ziet, nu mag men van elk eerlijk raads lid verwachten dat hij niet aan den leiband van een ongenoemden kranten schrijver zal loopen en tegenover diens lichtvaardig oordeel de getuigenis van de bovengenoemde kunstautoriteiten wi StCVeel hangt van de raadsbeslissing af talloos zullen de aanvragen om gemeen testeun in den lande zijn. Als Amster dam voorgaat (men behoeft immers de subsidie niet zoo groot te nemen) zullen duizendenen duizenden in ons vaderland op den gedenkdag gelukkig gemaakt worden en zal Rembrants naam ophou den voor hen een ijdele klank te zijn. neraal van laten doen. de Marokkaanscbe politie wil een pont over het kaQaal gOT»ic,., d«ir er Hii krijgt de opperste leiding thans daar geen brug l.gt door de uit te 11!it rtapsn irona&lwerken voorwaar een zeer vau en het toezicht op de samenstelling van de afdeelingen, hun kleeding en uitrusting, hun oefening en gebruik. In dit opzicht i* hij zelfstandig, maar de sultan blijft ziin opperste bevelhebber. Tot de politoke plichten van den inspecteur-generaal be hoort, dat hij let op de inachtneming vnn de grenzen die de conferentie voor de po- litie-organisatie heeft aangegeven en op de geregelde uitwerking van ds begroeting voor de politie door de staatsbank Hij doet dit alles in overleg met het diploma tieke korps te Tanger. Engeland is ook weer aan 't harrewarren met den sultan van Turkije, omdat diens troepen een plaats in Egypte bezet hebben. Albion beweert dat dit Egyptisch grondge bied is; tevens is 't ook niet in orde met Castro *an Venezuela die nu gesterkt is door de houding van Frankrijk hij verbiedt Enge land nl. gebruik te maken van de land kabels Een telegram meldde gisteren dat 1' f»ns Jozef ernstig ziek was, dat men het ergste vreesde en de gezant*» spreken zelfs eenige krankheid tegen. In dit land neemt men steeds meer en meer plagende maatregelen tegen de pers eerst het besluit d»t ue bladen niet meer op straat mogen worden gecolporteerd, en nu weer dat ze een uur voor verirek aan 't static* moeten zijn, opdat de inhoud eerst gecontroleerd kan wordt-n. Iu Rusland is 't nog steeds geen pais en vree. Aangaande liet woelen der revolutionnairen en de maatregelen tot fnuikiug er van dient o.m. vermeld te worden, dal te. Bjelostok in 't centrum der stad een commissaris vau politie door een hoop volk met revolver schoten gedood en een tweeden gek wetst is dat in deze woelige stau de banken door sterke politie afdeelingen bewaakt worden wat niet wegneemt, dat er gisteren een bank door 30 roovers is overvallen en be stolen voor 90.000 pd st„ dat is ruim 1 miljoen gulden. Om te protesteeren tegen het ter dood brengen van den gewezen luitenant Schimdt hebben gisteren te Odessa de leerlingen aan alle inrichtingen van hooger onderwijs hun arbeid gestaakt. Te Sewastopol hescben de matrozen op een aantal schepen de zwarte vlag ten teeken van rouw. Generaal Koeropatkin heeft het beuls werk van zijn vroegeren onderbevelhebber Rennenkampf niet toegelachen. De onfor tuinlijke maar achtenswaardige man is bij drn Tsaar en de Hofpartij nog steeds in ongenade, heigeen blijkt uit het bericht, dat hij, op weg zijnde naar St. Petersburg, een telegram van den Tsaar ontving, hem verzoekende voorloopig maar weg te blijven. Hierop heeft generaal Koeropatkin zich op hei landgoed van zijn moeder in het gou vernement Pskot teruggetrokken. Zoo blijft 't één warboel, nergens rust, overal golft de revolutie steeds voort. voeren xanaalwerken, voorwaar een zeer moeielijk werk. Verder ging het toen naar Axel en van daar naar Hulst. Wat een deelneming, wat een belang stelling van ons vorstelijk paar, heel Neder land zal H. M. daarvoor hartelijk dank weten. Kort na het vertrek van H. M. heeft weer een Lieu we dijkbreuk bij IJzendijke plaat» gehad, zoodat de geheele Phillippme- polder onderliep. Het is onmogelijk zich een begrip van den toestand te geven, 't gaat bijna iedere beschrijving te boven. Geheele dorpen, ste den, polders van honderden Hectaren staan onder; alles weg, vee, gereedschappen enz. de beste weilanden door 't zeewater ver zengd, wat een enorme schade; de particu liere liefdadigheid doet veel, maar steeds moet er meer en meer geholpen worden de regeering helpt waar ze kan, met mate rialen, militaire hulp, ook zal wel geldelijke hulp niet achterblijven, alsook vermindering van belasting enz. Om een voorbeeld te geven van wat er geschied is, moge dienen, dat de herstelling van eeu dijk voor meer dan f 200 000 werd aanbesteed, om af te leveren in 8 weken. Ons bestek laat niet toe, al die beschrijvingen uit groote bladen te laten volgen, daarom geven we dit resume. Donderdag arriveerde te lol en een beambte vau het Hof van H. M. de Koning in om een krans te overhandigen aan de familieleden van het 91jarige viouwtje, dat gestorven is gedurende het oogenbhk, dat Hare Majesteit vertoefde in de zaal van de societsit ,Non Semper*, de ziekenzaal voor de noodlijdeuden. De beambte met echtgenoote, de familie leden en enkele heeren Tan het comité gin gen samen naar het graf, waar een half uur geleden het stoffelijk overschot van de 91 jarige was ter aarde besteld. Een hartelijk woord van dankzegging voor de innige be- angslelliug van Hare Majesteit werd ge sproken door mr. Plet, voorzitter van het comité, en den heer Wiskerke, vertegen woordigende de ingezetenen van Oud- Vossemeer, De krans was samengesteld uit witte se ringen, theerozen en Aaronskelken, terwijl de twee wit-zijden linten de letters W en H. bevatten. Gevaarlijk Werk. Aan de verslagen der arbeidsinspecteurs over 1903/04. ontleent de N. R. Ct. het een en ander omtrent de schadelijkheid voor de gezondheid der steenhouwers van de be werking van zandsteen Het stof, dat bij de bewerking ontstaat, werkt doodelijk, zooals blijkt uit het volgen de verschrikkelijke lijstje. Vele steenhouwers stierven na den bouw van het R. K. semi narium te Nijmegen, .waarbij zeer veel P'lsener zandsteen werd verwerkt, aan long tering. Bij de restauratie der Groote Kerk te Zwolle zijn ruim 10 •teeiihouwer? bene den 30 jaren bezweken, die gezond begon nen waren. Na de restauratie der Groote Kerk te Deventer stierven 10 man; kort den bouw der fabriek Richtcrsbleek gestelde loon aanspraak heeft op een loon, berekend volgens het standaardloon met verhooging van een derde gedeelte, voor zoover dit loon bestaat in geld. Er waren weder verschillende amende menten en na heel veel geredeneer kwam dit artikel als volgt er door Art. 1637j luidt nu aldus: Voor rooier het loon anders dan volgens art. 1636j geoorloofd is, is vastgesteld wordt liet op een bedrag in geld gewaar deerd eu geacht te zijn vastgesteld op het vijfvoud van dit bedrag. Het geheele loon dat dientengevolge verschuldigd zal zijn, zal het overeenkomstig de bepalingen van het vorige artikel bepaalde loon niet meer dan een derde gedeelte mogen overschrij den*. O Groote voorraad. Lage prijzen. De boedelbeschijvingen in de Fransche kerken geven nog steeds gereede aanleiding tot heftige manifestaties, vooral in de boereustreken wordt zoo hevig verzet ge boden, dat meermalen van de beschrijving moet worden afgezien, nog steeds weigeren verschillende officieren om de kerken open te breken. In Marseille hebben de bootwerkers met groote meerderheid besloten te staken. De kamerleden staken niet, maar gaan op alle mogelijke manieren aan 't werk om zich bij dea.s. verkiezingen tusschen b en 15 Mei weer een zetel te verwerven. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio dat bij de Japansche kamer een wetsontwerp in is gediend, om de beschermende rechten vast te stellen die van meel, leder, juweliers- artikelen, uurwerken, automobielen, fietsen en voedingsmiddelen geheven zullen worden. Een bepaling van de wet over den invoer van handelswaren die begunstigd worden, machtigt de regeering het invoerrecht te verhoogeü voor die lwdeli, we ke J.pansche schepen of waren met schaalrechten belasten. In zake de conferentie te Algeciras het zelfde gezanik over een Russische nota. Rus land heelt doen weten, dat het instemt met de Fransche politiek in Marokko, en daar zijn se in Duitschland erg nijdig over. Minder om die nota zelf, dan wel dat deze onmid dellijk in de Parijsche „Tcmps* werd ver meld, hetgeen volgens diplomatiek gebruik alleen met toastrmmtfig van de Russische zijde kon geschieden. Maar de laatste berichten zeggen weer dat Duitschland zich flink zal houden. Wat voor bazel in de tientallen telegrammen staat over dit en dat, daarmede zullen we onze lezers maar niet vermoeien. Daar het zou kunnen gebeuren dat een Nederlander werd aangewezen voor het postje, dat waarschijnlijk 25000 francs per jaar geven zal, is het van belang in het kort te vermelden, wat men den inspecteur-ge Koninklijk bezoek aan Zeeuwseb Vlaanderen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben zich Vrijdagochtend andermaal naar de plaatsen der overstroomingen in Zeeland begeven en verlieten daartoe tegen 8 uur per Hollandsche Spoor Den Haag slechts vergezeld van freule Rengers, Hofdame en kolonel Baron Van Tuyll van Serooskerken, ^DUmaal goldt het bezoek de geteisterde streken in Zeeuwsch-Vleanderen. Het Koninklijk Echtpaar is om elf uur tan Vlissingen met de provinciale boot overgestoken naar Breskens, van daar met 3 auto's geredeu naar den Klarapolder, om dezen en andere polders, onder geleide van den burgem. van IJzendijke, iu oogenschouw te nemen. Van daar ia de tocht naar Hulst onder nomen en zijn te Kuitaard de Koningin en de Prins uitgestapt om de overstroomde gemeente Hontenisse te bezoeken en tevens een bezoek te brengen aan Groendijk, waar de dakloozen zijn ondergebracht. Verder is het Vorstelijk Paar naar Wals oorden vertrokken, om met de provinciale boot die vau Vlissingen daarheen was ver trokken, over te steken naar Hansweert en vervolgens met den trein van station Vlake naar 's Graveuhage terug te kreren. Toen H. M. bij Haar terugkomst van Philippine te Stroodo'p, een gehucht onder Sluiskil, kwam, werd Zij aldaar toegesproken door den burgemeester van Temeuzen. Te Sluiskil zijn de 8 automobielen met lift uvil - stierven 7 man tusschen 30 en 40 jaar. Kort na liet werk aan /Musis Sacrum* te Arubem stierven 12 van de. 50 steenhouwers Twee steenhouwers, die achtereenvolgens aan de Eusebiuskerk te Arnhem en aan de kerk te Rhenen wair in den beginne Ben- theimer steen verkerkt werd, gearbeid had den, stierven eenige maanden daarna aan longtering. Van 76 steenhouwers in de Je in«pecti<- (Gelderland eu Overijsel) stierven 56, 57 pCt. tusschen 25 en 39 jaar oud, terwijl het gewone sterftecijfer ongeveer 17 pCt. is. Niet ten onrechte spieekt het volk vaneen steenhouwersziekte*. Een dankbetuiging. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den Minister van Buiteulandsche Zaken ter geleide van een afschrift vaneen door de Fransche regeering tot den Neder- landschen gezant te Parijs genchten brief van dankbetuiging wegens door Kamer en Re- eering betoonde deelneming bij de mijn ramp te Courrières. Arbeidscontract. Bij de voortzettiug der behandeling van het ontwerp Arbeidscontract weid allereerst goedgekeurd het regcerings-artikel de rege ling van het dagloon betreffende. Een levendig debat ontspon zich vervolgens orer het volgent! artikel 1637J. de wijze, waarop het loon wordt uitbetaald. Het ontwerp heeft ten doel te verzekeren dat de werkgever aan den arbeider precies zooveel loon uitbetaalt als. en juist in den vorm waarin het werd vastgesteld bij de overeenkomst. En dan wordt in de wet omschreven, in welke bestanddeelen het loon mag worden vastgesteld. Alle andere zijn uitgesloten. De heer v. Wijnbergen, Aalberse c.s wenschten dat de arbeider wete hoevee het in natura enz. ontvangen loon waard is. De heer de Waal Malefeit diende een amendement in in den geest van 't adres van den Boerenbond. Bij de voortzetting van bet debat over het ontwerp Arbeidscontract werd ampel beraadslaagd over de middelen om misbrui keu bij de bepaling van het loon tegen te «aan Het regeeringsartikel luidde dat, indien het loon geheel of gedeeltelijk an ders is vastgesteld dan geoorloofd is, de arbeider ter vervanging van het aldus vast- De beraadslagingen werden voortgezet over bet artikel tot verbod van de gedwongen winkelnering. Daarop zijn twee amendementen voorge steld lo. van den heer Schaper om niet toe te laten (gelijk dat artikel bij uitzonde ring veroorlooft) dat de arbeider zich ge reedschappen, grondstoffen en materiaal bij den werkgever kan aanschaffen en 2o. van den heer Jannink om behalve belegging vau een deel van het loon van den minderjarige in de Rijkspostspaarbank, die belegging ook toe te laten in andere foudsen, die voiduen aan voorwaarden bij algemeeneu maatregel van bestuur te stellen. De Minister van Justitie bestreed het amendement-Schaper, dat een rechtmatig werkgeversbelang uit het ontwerp zou licli ten. De door den heer Schaper aange vallen bepaling strekt om den werkgever een waarborg te geven voor Het gebruik van deugdelijke werktuigen en goed mate riaal door den werkman. Een dergelijke bepaling bestaat trouwens in het buitenland, o.a. België, en werkt daar goed. Tegen het amendement Janink heeft ae minister geen overwegend bezwaarnadat deze zijn plan duidelijk heeft uiteengezet en wordt dit door vele leden en ook door de commissie van rapporteurs gesteund. De heer Troelitra wenschte waarborgen, dat, wanneer den arbeider geld wordt af gehouden van het loon volgens een nietig beding in winkelwaren aan hem geleverd, hij onverminderd hetgeen bem in dien vorm is gegeven nog het volle loon kan vorderen. Hij stelde met de heeren Hugenholtz, Ter Laan en Schaper een amendement voor tot toevoeging aan art. 1637m van een nieuw lid, luidende: wegens hetgeen inge volge zoodanig beding door den arbeider verschuldigd mocht zijn, komt hem een vordering toe tegenover den werkgever ten bedrage van bet 5voud van hel door den arbeider verschuldigde. Dit werd van verschillende zijden best re- deu. Nog eenige amendementen van min der gewicht werden ingedi-nd en 't slot der zitting was als volgt Het amendement-Troelstra c.s. (poenale sanctie tegen deu werkgever die gedwongen winkelnering oplegt) wordt verworpen mei 54 tegen 10 stemmen. Het amend.-Schaper c.s. (niet toelating vau het levereu van materialen enz. door den patroon), wordt aangenomen met 36 tegen 28 stemmen. Het amend.-v. d. Zwaag (niet-toelaten van belegging van etu loongedeelte in de Rijkspostspaarbank) wordt verworpen met 58 tegen 6 stemmen. Het amend.—v. Wijnbergen c.s. (toelating van tusschentijds opvragen vau den kanton rechter) wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. DIVERSE Aanbevelend, CONFISEUR, CUISINIER. V»/ AALWIJK. Interc. Telefoon 176. FABRIEK vau Heelkundige Instrumenten, Uitgebreide keuze Machinale Slijp-, Polijst en Vernikkei-inrichting. IS DE Onmisbaar en in gebruik bij en een uit komst voor de grootste fabrieken en Leer looierijen. Goedkoop en onverslijtbaar. Vraag inlichtingen bij TILBURG. TILBÜKG. Levert met succes snelloopende recht model f7.p. m. k f 10.p. m. in Vio en Vso klepfust. Levering franco hui», contant. Niet goed, geld terug. Adres Ned. Sigarenfabriek flNDUSTRIA* STRATUM bij Eindhoven. voorheen CREMER Co., Bol.wrd. Zilveren Med. Amsterdam 1883. IJZERAARDEN BUIZEN. DRAIN BBRBU1ZRN. METSELSTEEN EN. volgens de nieuwste constructie. Reparatiën en levering van spoedig en tot de minste prijzen. Vraag teekening&n en prijsopgaaf Vraagt Teekening en Prijsopgaaf. SPECIALITEIT IN WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6