iNummer 28 Donderdag 5 April 1906 29P Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws LANDBOUW tflEUWS UIT KAATSHEUVEL. Laatste Berichten. (Per Telefoon) Nog meer levenden in de mijn LENS (Courrières) Hedenmor gen ten 9 uur werd nog een mijn werker levend naar boveD gehaald uit schacht no. 4. Men gelooft dat er nog andere levenden in zijn. van WAALWIJK, 4 April 1906. R. K. Klesvereenigfng—Lezing Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal a. s. Zondag eene algemeene verga dering der afdeeling Waalwijk" van de R. K. Kiesvereeniging worden gehouden, des namiddags ten 6 ure precies in de voorzalen van het Hotel »Verwiel" te Waalwijk. Aan de orde zal zijn: lo. Lezing van den weledelgestr. heer Slotemaker, inspecteur der Rijksbe lastingen te Rotterdam met het onderwerp: Belangen van den Mid denstand. 2o. Rekening en verantwoording over 't afgeloopen jaar. 3o. Vaststelling van 't huishoudelijk reglement. Hoewel wij veronderstellen dat ieder lid der kiesvereeniging er prijs op zal stellen bij deze vergadering tegenwoordig te zijn, willen wij toch nog even wijzen op 't groote belang erin gelegen Afgaande op hetgeen de lezingen van den heer Slotemaker (zijn geschriften zijn over bekend) elders geweest zijn, mogen we zeggen dat ons hier een interessante beschouwing te wachten staatwij herin neren slechts aan de belangrijke lezing onlangs in den Bosch gehouden, die thans in brochure-vorm is verschenen en welke wij in ons nummer van 1.1. Don derdag bespraken- Deze lezing zal dus 't bezoeken der vergadering alleen overwaard zijn, maar nog meer, de leden zullen ook belang stellen in de huishouding onzer Kies vereeniging en zeker niet minder in de vaststelling van een huishoudelijk re glement. Waar het »drukke vergaderen" absoluut niet van de leden der afdeeling wordt gevraagd, daarom mag voor deze algemeene vergadering ook een drukke, algemeene opkomst worden verwacht. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat elk katholiek zonder uitzondering deze lezing en vergadering kan bijwonen, nl. door lid te worden en dit kan men voor 15 cent; men kan zich vóór de lezing aan den ingang der zaal opgeven. Men kan dus voor 15 cent de lezing bijwonen en steunt onze R. K. organisatie I Er is nog meer waarom we aandrin gen op het lid-worden. Er bestaat alle kans dat het kiesrecht-vraagstukwaar mede zich op 't oogenblik de Katholieke Kamerclub en de Bond van R. K. Kies- vereenigingen bezig houden, niet alleen bij 't bestuur maar bij de algemeene vergadering der kiesvereenigingen in behandeling komt; dus ieder krijgt zoo medezeggingschap in dit voor ons volk zoo hoogst gewichtige vraagstuk. Hoe meer leden men nu overal, dus ook hier tracht te krijgen des te beter leeit men de zienswijze onzer geheele katholieke kiezers bevolking kennen. Dus trouw ter vergadering en zoo- velen als mogelijk is, geven zich nog als lid op, niet alleen in Waalwijk, maar ook in de andere afdeelingen. Ie H. Communie. Begunstigd door uitstekend weder had Zondag het feest der Eerste H. Com munie plaats. In beide parochiekerken Zaterdagavond met klokgelui aangekon digd, werd het Zondag met groote plechtigheid gevierd. Onze parochie-kerk was schitterend versierd en de regelingen die getroffen waren, zoo uitstekend dat juist dit regel matige, dit goed-geordende de plechtig heid van den dag verhoogde en nog beter tot haar recht deed komen. Welk oogenblik moeten wij hier noe men als 't meest indrukwekkende, toen de kinderen zingend kerkwaarts trokken, toen de kinderen zoo devotelijke God lofzingend de H. Tafel naderden of toen onze ZEerw. heer Pastoor op hem eigen diep aangrijpende wijze de gelukkige kleinen en hunne dierbare ouders ge- lukwenschte of toen een afscheid het >Laudate Domine" van de kindermond door de kerk gewelven weerklonk. Neen, dit alles was schoon, was plechtig. O, deze dag is zoo rijk aan pakkende emoties, aan indrukwekkende oogenblikken voor hem, die het voeltdeze feestdag der kleinen is ook een feestdag der grooten, voor hem die 't medeleeft en of Waalwijk dit deed men behoefde slechts de H. Diensten bij te wonen, om die plechtigheden volgde, die vooral dit jaar door de goede zorgen van zoo- velen maar vooral van onzen Herder en de Eerw. Zusters, zulk een bijzonder schitterend aanzien en verloop hadden. 't Was een schoone, onvergetelijke feestdag Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is het verbouwen en uitbreiden der Waalwijk- sche Stoomschoenenfabriek van den heer A H. van Schijndel, opgedragen aan den heer Antoon Treffers, aannemer alhier voor de som van f 9460. Voetbalsport. De voetbalsport schijnt zich in onze gemeente hoe langer hoe meer in de belangstelling van 't publiek te mogen verheugen 't is verblijdend dat naast de ambitie der leden ook de belangstelling bij 't publiek gaande wordt, 't Was er aardig druk Zondagmiddag op 't terrein der W. V. waar V. I. O. S. uit Uden- hout, een friendly game tegen »W. V speelde. W- V. won den toss en koos wind mee- In den beginne toonde V I. O. S- zich sterker en nam spoedig de leiding. Daarna kwam »W. V. flink opzetten en doelpuntte achtereenvolgens driemaal- De rust ging in met 3 1. Na half-time bleek duidelijk dat W.V. de sterkste was en werd door W.V. nog driemaal, door V.I.O.S. nog eenmaal gedoelpunt, zoodat deze wedstrijd ein digde met 62 in 't voordeel van W.V. Door beide partijen werd forsch ge speeld en er was veel animo ook onder het talrijk publiek. Als scheidsrechter fungeerde de heer Trocck student te Utrecht, die zich uitstekend van zijne taak kweet. Onze jeugdige voetbalclub, heeft reeds grootsche plannen. Zij stelt zich voor einde dezer of begin der volgende maand, een medaille-wedstrijd uit te schrijven en daartoe vier bekende clubs uit te noodigen. Deze wedstrijd zal door muziek wpr- den opgeluisterd- Wij hopen later meer hieromtrent te kunnen mede deelen. Zeer zeker is dit plan toe te juichen en verdient aller medewerking daar dit een groot aan tal vreemdelingen herwaarts lokken zal. Benoeming. Bij kon. besluit is tot correspondent van de Directie van den Landbouw bij het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel voor het Land van Heusden en de kleigronden onder Besoijen, Waal wijk, Baardwijk en Oudheusden benoemd de heer J- Oerlemans te Drongelen. Provinciale Paardenbelasting. Ongeveer 7C0 kiezers uit het district Grave wendden zich tot den heer Mr. Dr. Kooien, afgevaardigde van dat dis trict en rapporteur in zake het wetsont werp tot heffing van paardenbelasting in Noord-Brabant, met verzoek toch te willen bevorderen, dat deze belasting niet meer worde bekrachtigd. Lezing met lichtbeelden. In ons vorig nummer beloofden we een en ander te ontleenen aan hetgeen de Maasbode schrijft over de lezing met lichtbeelden Jeruzalem en H. Land door den weleerw. heer Suijs te Rotterdam gehouden. Wij citeeren dan Het was gisterenavond een ernstige maar niet te min interessante lezing die de Weleerw, heer Arn. Suys, uit Waal wijk, voor de leden van de Katholieke Leesvereeniging hield. Het was een herinnering aan den pelgrimstocht door een aantal Nederlanders, in het laatst van het vorig jaar, naar het Heilige Land ondernomen, om daar de H Plaatsen te bezoeken, waar Jezus geleefd en geleden heeft en den bitteren kruis dood is gestorven. Op onderhoudende wijze verklaarde de Eerw. heer Suys de verschillende lichtbeelden naar fotografieën op reis ge nomen, afgewisseld door afbeeldingen van schilderijen op de bezochte plaatsen betrekking hebbende. Na Stromboli, Athene en Constanti- nopel stond de spreker lang stil bij de Aya Sophia, den trotschen tempel, waarin een H Crysostomus en een H. Ignatius gepredikt hadden, waar zoo vele Pausen hunne intrede hadden ge daan en zoo menig Concilie was ge houden. Maar het eigenlijke doel van den Suijs den tocht door het H. Land en liet ook niet na de ongemakken van dien tocht in het licht te stellen, door ons een kijkje te geven op de zonder linge wijze van rijden van een der pelgrims. De verschillende H. Plaatsen werden in den geest bezocht, en vooral voor Jerusalem, de stad waar Christus geleden heeft vroeg spreker de bijzon dere aandacht. Achtereenvolgens passeerden de plaat sen, die Jezus bij zijn omwandeling op aarde door zijn tegenwoordigheid had geheiligd, afgewisseld door afbeeldingen op het leven en de prediking betrekking hebbend. Maar het meest maakten in druk de tafereelen van het Heilig Lijden, waarvoor kapelaan Suys de sprekendste doeken der grootste meesters had gekozen Met heerlijke verzen van Vondel wekte de spreker de vrome aandacht en de overweging van Gods goedheid op. Vooral bij de basiliek van Constantijn met de Grot der geboorte te Bethle hem. Men voelde zich door de geest driftige woorden van den spreker op die H. Plaats tegenwoordig en meende de engelen hun Gloria» te hooren zin gen. Daarna kwamen de plaatsen van het H. Lijden des Heeren, de zaal van het laatste Avondmaal, de Hof van Olijven en de verschillende staties van den H- Kruisleg. Ten slotte volgde de kerk van het H. Graf, gebouwd door Godfried van Bouillon. Hierin bevinden zich de plaats van het H. Graf, onge veer 25 Meter van elkander verwijderd. SPRANG. Burgemeester eu Wethouders dezer gemeente breugen ter algemeeue kennis dat de door hen vastgestelde kiezerslijst, be nevens de Alph. Lijsten der personen die van de kiezerslijst zijn afgenomen of daarop zijn bijgebracht, tot en met 21 April voor een ieder ter iuzage is nedergelegd. Dezer dagen is bij Burgemeester en Weth. van den heer H. A. van Zuilichera, landbouwer te Capella, een verzoekschrift in gekomen om sterken drank in het klein te verkoopeu, in de navolgende localiteit r e voorkamer, de Westelijke achterkamer en Oostelijke achterkamer van het perceel knda- straal bekend Gemeente Sprang, Sectio A No 229, plaatselijk gemeente No. 423, gelegen Winterdijk. CAfELLE. Dezer dagen werd des avonds het zoouïje van den schoenmaker D door een fietser tegen den grond aangeraden. Het kind had zich niet bezeerd, teiwijl de fietsor enkele wonden aan zijn voorhoofd en stukken nau zijn fiets opliep. Mej. D. G- van Doorn, onderwijzeres a. d. school in de Kom alhier, komt voor op een drietal voor do betrekking van onderwij zeres aan de school der le kl. No. 86 te Amsterdam. DUSSEN, 3 April. Bij Koniuklijk Besluit van 7 Maart 1906, no 27 is benoemd tot correspondent van de Dir.-ctie van den Land bouw voor het jaar 1906 voor de gemeenten in het Land van Alteua de heer G. Verhoeven Hz alhier, voorzitter van de afdeeling van den N. Br- Christel. Boerenbond alhier. het jubelende uTe Deum Laudamus« weerklonk, kwam Pastoor Sweeus, langzaam en gebogen uit het sacristie in de kerk en nam plaats op -en leuningstoel in het Priesterkoor. Hij wilde als ern zorgvol en belangstellend Vader tegenwoordig zijn, God weet het voor de 'aatste maal, bij de plechtige sluiting van het feest ziinef kinderen. Onmogelijk is het te beschrijven de ont— roeriug die zich meester maakte van de pa rochianen, toen zij hun aller Herder weerzagen in dien toestand Allen sprongen tranen van aandoening uit de oogen. Vurig is er gebeden tot Jezus in het H. Sacrament vooral onder den zegen met het Allerheiligste, die gegeven werd tot sluiting van dit treffend feest nSpaar Heer Uw Dienaar, tot heil en zegen onzer parochie. Doch niet onze, maar Uw H. Wil geschiede. Vernietigd. Donderdag werd door den Hoogen Raad vernietigd het vonnis der rechtbank te 's-Her togenbosch waarbij een arbeider te Kaatsheuvel niet-outvankelijk werd verklaard in zijn hooger beroep van een vonnis van het kantongerecht te Waalwijk, waarbij hij was veroordeeld wsgei.s poging om wild op te sporen zonder jachtacte te Loouopzand. Waar op dat feit een bijkomende straf is gesteld verbeurdverklaring van het on wettig bemachtigd wild was tegen dit von nis hocger beroep toegelaten. Mitsdien werd de zaak uaar de rechtbank te 's Iiertogeu— boscb teruggewezen Ruudsvergndering Hedenmorgen ten half tien uur hield de gemeenteraad alhier eene openbare vergadering De heer Rouss, secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim heeft zijn ont slag genomen en diei.tengevolge het archiet der commissie terug bezorgd. Daar nog een vacature is, zal in eeu vol gende vergadering de benoeming plaats hebben. In oen volgend nummer geven wij een ge detailleerd verslag. KAATSHEUVEL, 4 April 1906 Eerste II Commuoie. In opgewekte stemming is verleden Zondag alhier het feest der Eerste H Communie ge vierd. In beide parochiekerken werd dit feest Zaterdagavond met plechtig klokgelui aange kondigd. Zondagmorgen ten half i -ven weer klonken andermaal de metalen stemmen, ten teeken dat het uur gekomen was om op te gaan naar de prachtig versierde tempels, al waar om 7 uur de plechtige H. Mis zou be ginnen, onder welke de feestelingen voor de eerste maal zouden aanzitten aan de Tafel des Heeren. Het is onmogelijk om elke plechtigheid te vermelden die gedurende den dag plaats greep Onvermeld mogen wij niet laten de in de ziel grijpende toespraken die in de kerk tot de Communicanten werden gericht, 's Namiddags onder het lof, had de vernieuwing der Doep- beloften en de toewijding aan de H. Maagd Maria plaats. In de kerk te Kaatsheuvel werd de vernieuwing der Doopbeloften uitge sproken door het zoontje van de Wed. J. Jansen en de toewijding door het dochtertje van Joh. Wijdemans- In de par. Berkdijk door het zoontje vuu Mart Groendaal en het dochtertje van Joh- v. d. Linden. Een plech tig Te Deum besloot dezen feestdag. Door de kinderen werden na de Mis en het Lof, mooie liedjes gezongen. Treffende gebeurtenis par. Berkdijk. Een aangrijpende gebeurtenis had verleden Zondag plaats in de par. Berkdijk, bij gele genheid der Eerste H. Communie. In genoemde par. werden evenals vorige jaren, de Com municanten op de pastorie onthaald op koffie met krentenbrood en andere versnaperingen Den ZeerEerw. Heer Pastoor A. Sweeus, wiens ziektetoestand weer achteruit gaat. ontbood elk der Communicanten bij zich in de zieken kamer, drukte hun de hand en gaf elk in het bijzonder iiju zegen- De kinderen verlieten kamer en ook de ZeerEerw. schreiend de tocht naderde Palestina. Zeer uitvoerig fijder was tot schreieus foe bewogen. Na den te zien hoe stichtend de talrijke menigte j en geestdriftig beschreef de Eerw. heer j middag onder het Lof toen van het Zangkoor Aprilmoppen. Men schrijft uit Haarlem: Zaterdagavond bevatte een der plaatse lijke bladen de volgende advertentie: Buitengewoon concert. Zondagmiddag te 2 uur, zal de stafmuziek der Zwitser- sche marine, uit Genève, een openbaar concert geven op het terrein der kazerne aan den Schoterweg. Namens de directie: N. lrepool. En niettegenstaande het er aardig dik op lag en ook de onderteekening: N. lrepool (loop er in) te denken moest geven, zijn er nog aardig wat lui in ge vlogen. Tegen 2 uur zag je ze vóór de ka zerne staan, turend naar de deur, en er waren er bij, die men voor wijzer zou hebben aangezien, van wie men zou hebben verwacht, dat zij wel wisten dat er geen Zwitsersche marine bestaat. Die gaven zich op het laatst toch nog een air, door te doen of het hun voornemen was geweest, lang de Kleverlaan Bloemen- daal om te loopen. Maar, er in geloopen waren zij toch. Men schrijft uit Middelburg: Een onbekende heeft een Aprilgrap uitgehaald en eer van zijn werk gehad. Verschillende personen waren met een behoorlijk gedrukt kaartje uitgenoodigd om Zondag a s. (de datum 1 April stond er niet bij vermeld) des middags ten 1 ure op de loskade alhier tegenwoordig te zijn, om een proefrit mede te maken met de nieuwe stoomtram naar Domburg. Velen hadden aan de beleefde uitnoodi- ging gevolg gegeven, allerminst ver moedende dat de 1 April hun parten zou spelen. De Telgeeft een heel belangwekkend verhaal ten beste van een varken, dat Zaterdag-nacht uit een afvoerbuis bij 't monument op den Dam te Amsterdam voor den dag is gekomen, 't Dier zou 86 dagen in de riolen hebben door ge bracht na op den Meppeler steiger te water te zijn geraakt. Men hoorde kreunen en dacht aan een misdaad. Al de stedelijke autoriteiten zijn er ongeveer aan te pas gekomen, brandweer, politie enz. De beer Batelt, de bekende rechercheur was vooraan. Toen het dier uit zijn benauwde po sitie was gekomen, holde het als een razende den Dam over, maar den heer Batelt slaagde er in het woedende dier zijn parapluie tusschen de pooten te gooien waardoor het struikelde en door de paleiswacht werd overmeesterd. 't Is voor 't eerste-April nommer een goed geslaagde mop. De Regensburger Anzeiger bevatte Zaterdag het volgende bericht«Naar wij zoo juist vernemen, zal morgen, Zondag, om 12 uur, dc beroemde toren- beklimmer Adlmayer uit München een der beide Domtorens opgaan, en aan de spits een vlag aanbrengen». Zondag tegen 12 uur krioelde het van menschen op den Domplatz te Regens burg. Zondagswandelaars, alles had er zich verzameld, velen zelfs met veldkijkers gewapend men liet er zelfs zijn middag maal voor koud worden, om maar van het interessante schouwspel te kunnen genieten. Daar sloeg het eindelijk 12 uur van den grooten toren een huivering ging er reeds door die opeengepakte massa bij de gedachte aan de roekelooze daad, die men zou te zien krijgen Spoedig zou er wel een luikje geopend worden, en de vermetelde naar boven klauteren 1 Men wachtte en wachtte, 't werd reeds half één doch wie zich niet liet zien was «Adlmayer. De Regensburgers hadden er niet aan gedacht, dat het de 1ste April wasl Vrecselijke doodstrijd. In de Atl- Oceaan is een Belgische stoomboot, die vee vervoerde, vergaan in de nabijheid van twee andere booten. Op de brug van het zinkende schip stonden de opvarenden geschaard, smee- kend om hulp, doch alvorens deze hen bereiken kon, verdween 't schip in de diepte. Ieder man op de brug ging omlaag met het schipeenigen daarvan kwamen weer boven. Doch een nieuw gevaar wachtte hen. Die 200 stuks ossen van de lading zwommen wanhopig rond op de plaats van de ramp. Hoevelen er gedood werden door die wild rondzwemmende dieren weet men niet, doch zeker is het dat eenigen hier bij het leven verloren. Vijf man vonden eenig wrakhout, waaraan zij zich vastklampen en vochten daar om hun leven tegen het vee. De vijf man op dit vlot werden door een der andere booten gered. Het was 11 uur 's avonds, bij maan licht, dat de zeelui op de twee andere booten den achtersteven van het Bel gische schip hoog in de lucht zagen rijzen en met den voorsteven omlaag in de diepte zinken. De wanhoopskreet der slachtoffers, die schril door de lucht weerklonk, deed de getuigen van Je ramp als verstomd en verslagen toezien. Het gebrul der ossen volgde, en dan woonde men het ijselijke tooneel bij van den strijd tus schen de in 't water zwemmende schip breukelingen en het razende, dolle vee. Het was een schouwspel, dat het bloed tot ijs deed stollen in de aderen I Ongelukken. Hedenmorgen is de rangeerder H. H. op het emplacement der S S, te En schede overreden. De linker voet werd verbrijzeld, den rechter hoopt men te behouden. -- Het ongeveer eenjarig kindje van A Z. te Strijp is uit den krukstoel te gen de brandende kachel gevallen en tengevolge van hevige brandwonden be zweken. Een vreeselijk ongeluk had Maan dagavond te Naarden plaats. Een aan vallig jongetje, ongeveer 7 jaar oud, het eenige kind zijner ouders, was aan 't spelen op den hooge vestingwal Katten, en had het ongeluk van den muur naar beneden te storten, met het gevolg dat hij verschrikkelijk gekwetst werd, voor al aan het hoofd en korten tijd daarna overleed. 'ILJÜ' PANKREON B. Een door velen reeds zeer gewaardeerd middel ter bestrijding en voorbehouding van de witte diarrhee bij jonge kalveren is het Pankreon B. Bij toediening dezer tabletten in melk, met in achtneming der voorschriften, kan men van succes verzekerd zijn- Van de vele attesten spreekt dat van den heer A. Th. W.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1