Nummer 29 Zondag 8 April 1906 29P Jaargang Tweede Blad. rs?harkr\of men hc'CbiliMlpetor Een naam op allo lippen. LANDBOUW BUITENLAND. Frankrijk Engeland. Reclame. Duitschland. BINNEN LANS». De invloed van het slechte voorbeeld. In Frankrijk is de toestand wat onrustig vooral in het Noorden in 't mijn gebied het volk is woedend op de verantwoordelijke personen, onder een ander rubriek vindt men hieromtrent meer bijzonderheden. Verder gaat het eventariseeren niet naar vensch en in Marseille zijn leelijke anar chisten-standjes. Natal geeft der Engelsche regeering in de laatste dagen veel hoofdbreken. De zaak van de executie der Kaffers is niet goed en wel uit de wereld, of het bericht komt, dat Bambata, het Zoeloehoofd, zich schuldig heeft gemaakt aan eeu aanval op de kraal van Magwababa, zijn oom. Eeu inlander deelt mede, dat de komst van Bambata met zijn volgelingen een groote paniek in de kraal veroorzaakte. Alle bewoners namen de vlucht. Magwababa weid gewond en gevangen genomen. Later werd tusschen militairen en inboor lingen een gevecht geleverd, waarbij ver schillende dooden vielen en de eerste moesten terugtrekken. MilitDtroepen zijn thans op geroepen. in den Haag ontving „De ongesteldheid door welke de rijks kanselier tijdens de zitting van den Rijksdag tengevolge van influenza en te ingespannen arbeid is getroffen, was niets dan een zware onmacht. Volgens de verklaringen van de geneeskundigen, wekt de toestand van zijne doorluchtigheid geen bezorgdheid en is vol ledig herstel na een korten rusttijd te ver wachten. Volgens een telegram uit WeissenMs, breidt de staking in het Middelduitsche bruinkoolgebied zich nog uit. Te Dresden heeft het verbond van metaal- fabrikanten in zijne fabrieken laten aanplak ken dat alle metaalbewerkers die lid van de vakvereeniging zijn, dat zijn er 25,000 uitgesloten worden. m-matmmmmmmmammmammmmmumKrnm MmiMiiv» m Met spanning werd de dag tegemoet ge zien, dat de rijkskanselier van Bülow voor 't voetlicht zou komen met eene verklaring over Marokko. Zulks geschiedde Donderdag. Hij zeide o. m. Ik wilde de eerste gelegenheid aangrijpen om mij, naar het sluiteu der conferentie van Algeciras, over onze Marokko-politiek uit te spreken. Er waren weken, waarin de ge dachte aan oorlogsverwikkelingen zich van de gemoederen meester maakte waarin men meende, dat wij om Maroüko oorlog zouden voeren. Wij hebben in Marokko geen directe po litieke belangen en hebbtn daar ook geen politieke aspiraties maar wij hebben daar economische belangen in een onafhankelijk Rijk, dat een toskomst heeft. Wij waren bovendien deelnemeis aan een internationale conventie, die het beginsel van gelijke rech ten bevatte, en wij hadden door een handels verdrag het recht van behandeling op deu voet dtr meest begunstigde natie verkregen. Daarover niet zonder onze toestemming te laten beslissen, was een quaestie, die samenhing met het aanzien van de Duitsche politiek, met de waardigheid van het Duit sche rijk (zeer juist.) Om Marokko zelf was het niet te doen; oude aanspraken van Spanje of Frankrijk konden ook blijven wat ze zijn. maar: Wij wilden slechts tomen, dat 't Duitsche rijk zich niet als eeu „quantité uégligeable" laat behandelen (zeer goedl rechts, in het centrum en bij de naiiouaal-liberalen), wij wilde slechts zorgen dat in een zoo gewichtig economisch gebied, aan twee wereld handels wegen gelegen, de deur, voor de vrijheid van vreemde mededinging open gehouden zou worden. Daarom moest de conferentie komen en Duitschland had zoo goed vertrouwen in zijn recht, dat het dezen rechtsstrijd met drie mogendheden aandorst. Vou Bülow prees de welwillende houding van Frankrijk en eindigde; „De tijd van zorg en ongerustheid ligt achter ons. Ik geloof, dat wij thans met meer kalmte de toekomst kunnen tegemoet zien. De conferentie van Algeciras heeft naar ik geloof, eeu resultaat opgeleverd, dat voor Duitschland even bevredigend is als voor Frankrijk, dat voor alle beschaafde rijken nuttig zal blijken. Of nu het houden van deze rede hem zoo inspande, dan wel de terugslag der vele emoties van de laatste weken en maanden, of dat alleen aan een ongesteldheid bet feit moet worden toegeschreven, plotseling werd de Rijkskanselier onwel. Hij zakte op zijn stoel herhaaldelijk naar de linkerzijde en richtte zich dan weer op. De afgevaardigde Bacliem, die den kanselier had gadegeslagen snelde plotseling naar de plaats voor de leden van den Bondsraad en ondersteunde den Rijkskanselier. Hij werd weggedragen, maar kwam spoedig bij. De keizer was weldra ter plaatse. Het bericht gaf in Berlijn en overal groote ont steltenis en natuurlijk werden er alle be schouwingen aan vast geknoopt, die we hier niet behoeven weer te geven. De kanselier werd weldra naar huis vervoerd en de dokters coustateerden niets ernstigs't best volgt PINK PILLEN. De naam der Pink Pillen ligt op alle lippen en zulks is zeer natuurlijk. OeBkt aan de talrijke genezingen die zij gegeven hebben. Denkt aan de bevrediging door al diegenen ondervonden, di-. na zoovele ge neesmiddelen geprobeerd te hebben, op eiud der rekening toch nog even ziek waren en die na de Pink Pilleu gebruikt te hebben eene goede gezondheid hebben terug gevon den waarop zij niet meer rekenden. De naam der Pink Pillen ligt op alle lippen, gelijk de naam van een groot geneesheer die de eigenschap zou hebben gehad de bewoners van geheel Nederland te verzorgen en ver lichting te geven. De naam der Pink Pillen is op alle lippen en vooral op dit oogenblik. Men hoort dikwijls de volgende samen spraak „Hoe komt het toch mijn waarde vriend, gij die altijd eene volmaakte gezondheid hebt, gij op wien de leeftijd geen vat heeft, zeg mij je geheim. Mijn geheim? De Len- tekuur die ik alle jaren met de Pink Pillen volg. Ik neem ze gedurende eenige weken, ik put er bronnen van bloed en kracht en zulks is voldoende om eene goede gezond heid tot aan de volgende lente te bewaren, 't Volgend jaar met de lente begin ik weer en ik «hoop op die wijze nog lang voort te gaan.» Doet gij ook Uw lentekuur met de Pink Pillen. Gij kunt U niet voorstellen al het goede dat gij er van ondervinden zult. Het zal U toeschijnen alsof er een nieuw bloed in Uwe aderen loopt, alsof er een nieuw sap in Uw lichaamsgestel versprei l wordt. Al de onzuiverheden, die Uw lichaam ge durende het slechte jaargetijde verzameld heeft, zullen langs de natuurlijke wegen verwijderd worden, dank zij de goede werking der nieren, lever en ingewanden. De personen die in het gezicht of op de handen eczema of zweren hebben, zij die roode vlekken of bloedzweren hebben bij die personen worden de slechte sappen niet verwijderd. Hunne nieren, hun lever, hunne ingewanden werken slecht, en deze personen hebben zekerlijk de kuur met de Pink Pillen niet gevolgd. De kuur met de Pink Pillen geeft U geene on middellijke verlichting. De goede nitwerkiug dezer kuur houdt aan en stelt U in staat zonder vermoeidheid het lange afmattende tijdperk der hitte te verdragen. De Pink Pillen geren bloed, zij geven eetlust, zij bevorderen de spijsvertering, versterken het zenuwgestel Gij kunt geene betere behan deling vinden voor de verbetering van Uwen algemeenen toestand. De behandeling past aan een ieder. Zij is niet nadeelig voor onverschillig welk lichaamsgestel, zij doet goed aan alle lichaamsgestellen. Zij is even zoo gunstig voor de kinderen, meisjes en jongens, als voor de volwassenen en bejaarde persouen. Wij weten wat de Piuk Pillen waard zijn. Wij zien beter dan iemand anders door de brieven die wij ontvangen, hoe groot het aantal personen is aan wie de Pink Pillen goed gedaan hebben. Wij kunnen U niets beters toewenschen, dan te zien dat U de weldoende behandeling begint en wij zijn zeker dat als gij begounen zult zijn, zult gij van U zelve verlangen dezelve voort te zetten. Prijs f 1.75 de doos f9.— per 6 donzen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Een getuigenis. Herhaaldelijk wordt in de katholieke pers gewaarschuwd legen neutrale vakverenigin gen. En telkens voerden wij als een der hoofdargumenten aan, dat dergelijke ver- dit uit het volgende telegram, dat de gezant I eenigingen de logica leert het, en de ervartug heelt het proefondervindelijk bewe zen zachtjes aan onder de revolutionnai- ren invloed geraken en eindigen met in volslagen socialistischen geest te ageeren. „Het Volk'' van heden bevat in een hoofdartikel o\er het Ned. Verbond van vaWereenigingen, «lat gisteren vergaderde en Oudegeest tot secretaris koos, een uitspraak die onze meening ten stelligste bevestigt: „Waar de vakbeweging schrijft „Het Volk" niet in kerkelijke banden is be kneld, wordt zij noodzakelijk vroeger ot later socialistisch." Dat i» in evenzooveel woorden wat wij steeds hebben betoogd en wat door de so- cialistsche propagandisten in den regel pleegt te worden vermoffeld om de christelijke arbeiders niet van aansluiting bij de roode vakorganisatie af te schrikken. Waarom wij van boven geciteerde verkla ring nota nemen. (Tija1) Kinderwetten! Zooals men weet, bestaan er moeilijkhe den bij de uitvoering van de Kinderwetten, doordien er veel te weinig particuliere ver- eenigingen zijn, welke zich beschikbaar stel len voor het overnemen van „voogdij-kinde ren*. De eisch nl. der Regeering, dat de kinderen afgezonderde, althans met schotten afgescheiden slaapplaatsen moeten hebben, enz komt velen te bezwarend voor. Thans hebben verschillende voogdijraden zich per adres tot de Regeering gewend, met verzoek, de algemeene bestuursmaat regelen te wijzigen. Het Hof. Z K. H. de Prins der Nederlanden heefi doen toekomen aan de commissie tot leni ging der rampen, geleden door de kust- vis9chers benoorden en bezuiden Harlingen, tengevolge van de jongste stormen, een bedrag van f 250, en aan de algemeene vereenigde commissie tot leniging van ram pen bij watersnood te Amsterdam, met be stemming voor de provincie Zeelaud, een bedrag van f 1250. Aan de Midb. Ct. ontleenden wij hel bericht, dat er sprake van was, dat de Koningin en de Prins dit jaar een officieel bezoek aan Zeeland zouden brengen. Thans verneemt het blad uit den Haag, dat Hare Majesteit de Koningin, met het oog op de zware ramp. welke de provincie Zeelaud getroffen heeft, dit jaar geen officieel bezoek aan Zeeland denkt te brengen. Celebes. Bij het deparlement van koloniën ia ont vangen het volgende telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandscb-Tndië In Enrekang op Celebes is na hardnok- kigen tegenstand het brntingcomplex Kautoe genomen. Vijand had 39 dooden. De sterke iangastelling werd zonder verdediging over gegeven en door bevolking geslecht. H't georganiseerde verzet in Enrekang is ge broken. Blijkens een van den gewestelijk militai ren commandant van Celebes ontvangen telegram heeft de vermeestering van Kaotoe op 28 en 29 Maart. jl. plaats gehad en zijn daarbij de navolgende verliezen aan Euro- peesche militairen gele'en: gesneuveld, twee fuseliersgewond, levens- i evaarlijk, één sergeant; zwaar, vier fuse liers; licht, drie fuseliers, en onbeduidend, één sergeant. (Stct Dr. Kuyper. Hel HaagscheCorrespondentiebureau meldt Naar men verneemt, is dr. Kuyper niet voornemens de redactie van de Standaard en de Heraut weder op zich te nemen, maar denkt hij, indien de toestand zijner dochter niet ongunstiger wordt, zijne reis, welke hij had onderbroken, te hervatten eD zich naar Algiers te begeven. Tweede Kamer. Na eene korte wijle zich met 't Arbeids contract bezig ie hebben gehouden, voor namelijk wat betreft het nieuw ingediende artikel 1637bi», wat beoogt om het verbod var gedwongen winkelnering te sanctioneeren waarop twee amendementen waren ingediend, werd besloten na het Paaschreces hiermee voort te gaan. Men ging toer. over tot de behandeling van het wetsontwerp ter bekrachtiging der provinciale paarden-belasting voor Noord- Brabant. Die belasting bestaat reeds dertig jaren, maar in den laatsten tijd wordt er sterk tegen geageerd en werden tal van adressen aan de Kamer verzonden. De heeren Patijn en Arts, bestreden met nadruk de belasting, die haar oorsprong vond in de afschaffing der tollen. Als overgangs-maatregel was zij toen te dulden, maar thans is zij verouderd, en zij deukt bovendien vooral de kleine luyden. De heeren Van den Berch van Heems ede, Van den Heuvel en Regout verdedigden daaren tegen de belasting. Laatstgenoemde spreker lichte tevens een amendement toe, om geen belasting te heffen voor paarden van rijtuigverhuurders en der- gelijke. Nog kw.-m in een amendement van den heer Arts c. s., om paarden van stalhouders enz. te heiasten met f 7.50 in plaats van f 17.50 en luxe-paarden met f 12.50 in plaats van f 7.50. De heer Bos stelde met den heer Patijn voor de paardenbelasting geleidelijk met een vijfde te verminderen, dus in 5 jaar te doen vervallen. Het. lid Loeff, vooropstellende dat hij reeds voor 't bestaan der adresbeweging gekant was tegen deze paardenbelasting, verklaarde, dat hij ook op dit oogenblik nog een prin cipieel tegenstandei was van deze heffing, welke spr. vervolgens op verschillende gronden bestreed. Bij de verdwijning van de paardenbelas ting zal de draagkracht der provincie niet verminderen, want men zal verschuiving van den belastingdruk kiijgen. Spreker constatetrde, dat deze beffing als belasting feitelijk door niemand is ver dedigd. Erkend is dus, dat deze belastingheffing ondeugdelijk is. Hetzij men deze belasting beschouwt als retributie of niet, zij werkt onbillijk en als verteeringsbelasting komt zij in strijd met de rijksbelastiug op het personeel. Spreker betoogde, dat deze paardenbe lasting nooit gedeugd heeft. Bij de afschaffing der rijkstollen kwamen de fouten te duidelijker aan 't licht. Spreker was voor 't stelsel van het arnen- mendement BoaPatijn. Ook hij oordeelde, dat deze paardenbe lasting onmogelijk is te handhaven. Echter, ook spreker wil de provincie door eene plotselinge afschaffing niet in moeie- lijkheden brengen, hoewel de provincie in 't verleden niet geheel zonder waarschuwing is gebleven. De heeren Van Sasse van Ysselt, Loh- man en de minister verdedigden daarna nog het ontwerp maar het amendement Bos Patijn wordt aangenomen met 52 tegeu 21 stemmen. Tegen de heeren van den Berch van Heemstede, van Nispen, van Bylandt, van de Velde, de Ridder, van Veen, Schokking, Beckers van Gijn, Talma, Regout, van Vuuren, van Asch van Wijck, Lobman, van Dedem, van Idsinga, van Sasse van Ysselt, de Waal Malefijt, van den Heuvel, Kooien en de voorzitter. De overige amendementen werden inge trokken. Katb. Sociale Aetie. Wij ontvingen van 't centraal bureau K. S. A. te Leiden eeu verslag der centrale vergadering. Wij stellen die toezending overigens wel op prijs, maar hebben er toch een ernstig bezwaar tegen, nl. dat de bladen in staat worden gesteld, zulks Vrijdags avonds in zijn gehiel te publiceeren en vanmorgen kon meu er in de liberale ochtendbladen reeds een uittreksel van lezen. Het heeft dan voor ons niet zoo'n waaide 't in zijn geheel op te nemen, te meer daar 't voor een beperkte ruimte, als waarover wij beschikken, veel te uitgebreid is. Een voorname zaak deelen we mede, n.l. dat besloten is eene „Sociale Week» te organiseeren. Het plan wordt volgenderwijs toegelicht: „Met het woord „Sociale Week" wordt be doeld een Sociale Cursus van acht dagen, waar aan de meer ontwikkelden, geestelijken en leeken, middenstanders en werklieden, onder wijzers en studenten,^bestuursleden van bon den en vereenigingen, Vincentianen, enz. enz die in onze katholieke sociale beweging meer op den voorgrond treden of vermoedelijk zul len treden, gelegenheid wordt gegeven, om gedurende acht dagen van de meest bevoegden onder ons deugdelijk sociaal onderwijs te ont vangen. ■Gelijk bekend, wordt te M. Gladbacb jaarlijks een dergelijke cursus gegeven, aan vankelijk gedurende zes weken, doch sinds de laatste twee jaren ook één kleinere gedurende acht dagen. Ook iu Frankrijk is nn reeds tweemaal, eerst te Orleans en daarna te Lyon een dergelijke sociale week met enorm succes gegeven. „Besloten werd de Sociale Week om beurten in bet Noorden en Zuiden des lands te hon den, telkens in een andere gemeente, en zoo de eerste twee keeren te Utrecht en te 's Hertogenbosch vervolgens bijv. te Haar lem en Roermond, te Leeuwarden en te Breda, te Amsterdam en Arnhem, te Groningen en Middelburg, ent. enz. „Aan het Centraal Bureau is de geheel» inrichting en leiding van de Sociale Week op gedragen, in overleg met den voorzitter en den algemeene Adviseur. Zoodra de definitieve uitwerking van het plan gereed is, zal zij ge publiceerd worden. gadering te sluiten. „Er zullen kaarten verkrijgbaar zijn lo. voor deu geheelen cursnB, 2o. voor een dag, 3o, voor alle avondvergaderingen. Met het oog op die werklieden, die nlleeu des avonds den cursus kunnen bijwoneu, tal de toegangsprijs voor de avondvergndeiingeu zeer laag gesteld worden, althans voor de leden der aangesloteai vereenigingen." De eerste Sociale Week zal omstreeks 1 Sep tember te Utrecht worden gehouden. I)au wordt de begrooting vastgesteld inet een tekort van f5200, dat slechts een voor- loopige raming is. Een overzicht der groote werkzaamheden en een krachtdadige oproep om deze Bcboone zaak meer en meer te steunen beslnit dare mededeeling. Wat ik u ga vertellen, is geen verdicht sel, het is pure, zuivere waarheidik heb alles zelf bijgewoond, beter kan het toch niet. Het is jaren geleden, toen de eenige kunstmest, die de boer kende, nop Peru- Guano was, Wel begon hier en daar het gebruik van Chilisalpeter door te dringen, maar het was er toch nog verre van, dat dit zout algemeen gebruikt werd. Wij kun- nen dus zeggen, dat wij nog in de periode van overgang verkeerden. Mijn buurman, een landbouwer, die gaarne vooruit wil, niet te oud is om nog wat te leeren en van al het nieuwe zoo nog al kennis nam, bracht op een goeden keer van de Maandagsche markt vier zak Chilisalpeter mede Hij had die gekocht van een haudelaar in meststoffen, die hem de nieuwe, kunstmest ten zeerste had aanbevolen. Ongelukkig was mijn buur- inau de gebruik&wijze totaal onbekend. Trou wens, ami de mogelijkheid om het zout op een verkeerde manier te gebruiken, dacht hij niet eens. Zonder dan ook met iemand over de zaak te spreken, ging hij den vol genden morgen het was in de maand Mei of Juni naar zijn tuin, waarin voor zijn eigen gerief verschillende greenten groeiden, o. a. ook vroege aardappelen, die dat jaar zeer slecht vooruit wilden late aardappelen, die ook niet gingen en achter welken tuin hij ook een hoekje grond had, waarop hij mangels had staan. Grwoon om met Peiu- Guano en stalmest om te gaan, niet er aan denkeude, dat te veel soms schaadt, en put tende uit een grooten voorraad begon hij met gulle hand het Chilisalpeter te strooien. Op zijn sla, op zijn booueu, op zijn erwten, eveugoed als op zijn aardappelen. Daarna op zijn mangels. In minder dan geen tijd had hij de 400 K. G. Chilisalpeter uitge strooid op een stuk grond van nog geen half gemet, waarvan zeker de helft in zijn tuin. Het leek wel of het Chilisalpeter ge sneeuwd had. Natuurlijk was er ook veel op de bladeren der planten gevallen. Nu wou het ongeluk, dat het nog dienzelfden dag begon te regenen. Wat was het ge volg Ten eerste, dat na eenige dagen de bladeren der planten vol plekken en gaten waren, en tweede, dat de stengels na korten tijd. niettegenstaande, de gehavende bladeren vreeselijk in de hoogte schoten en ten deide nu ja, laat ik het maar zeggen, dat er op 't laatst van het heele gewas niets terecht kwam. Mijn buurman was woedend. Op zich zelf? Neen, dat had hij eigenlijk moeten ziju. Doch hij gal de schuld aan het Chilisalpeter en aan deu man, die het hem aanbevolen had. En wilt ge nu wel gelooven, lezer, dat er vele jaren over heen gegaan zijn, eer men bij ons op het dorp Chilisalpeter wilde gebruiken. De invloed van dat ééne voorbeeld werkte zoo lang na, dat er heel wat tijd verliep, eer men zijn dwaasheid inzag. En mijn buurman zelf was de eerste. Op het lnatst behielden zijn ge zond verstand en zijn vooruitstrevende geest de overhand. Toch ken ik nog een tuin man die bij hoog en laag beweert, dat Chi lisalpeter niet deugt, dat alles verbrandt. Zoo ziet gij, dat een verkeerd genomen proef een grooten invloed ten kwade kan uitoefe nen. Ik wil daarom nog eens, zeer in 't kort, de gebruiksaanwijzing van Chilisalpe ter geven. Men kan niet te goed op de hoogte zijn van deze kostbare en tegen woordig onmisbare meststof. Vooral ook omdat Chilisalpeter op alle gewassen gebruikt k n worden, voor de meeste noodzakelijk is lo. Daar men met Chilisalpeter de plan ten en niet den grond bemest, geve men het op zijn vrotgst kort voor het zaaien of planten. 2o, Men geve het Chilisalpeter niet in eens, doch iu twee drie maal. 3o. Men zaaie slechts bij droog weder. Het Chilisalpeter lost gemakkelijk op, trekt water aan en zal dus ook bij groote droogte „Voorshands kan al worden medegedeeld, gpoeJig in den grond doordringen. In bijna i 1. .1 J ia dntrnn oneiolun Olirfilia i .1 i 1 1 dat het de bedoeling is, dezen socialen cursus R|je ^evai|erl verdient het aanbeveling door Zondag daarna in een plechtige middagver-met den grond te vermengen.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5