V Notaris RANT Notaris Canters 2 Knechts Notaris Canters Notaris Canters AANBESTEDING. Hypotheken. ruiten land. Advertentiën. Bericht van Inzet. Frankrijk Spanje. Duitschland. Uuslaud. B! VNF.M.ANi Reclame. Oostenrijk-Hongarije. verkoopen verpachten verkoopen aanbesteden Er is geen beter bewijs dan de getuigenis van lieden van Waalwijk. a. Het Huis, Schuur, Erf en Tuin in de Stationstraat te Waal wijk van Mej de Wed. A. van de Veerdonk-van der Heijden te •s Hertogenbosch en anderen, op f 5000.— En b. Het Driesland te Besoijen, groot 81,30 aren, van den heer A. Kuijsten te Zevenhuizen, op f900. Zij die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan Mej.de Wed. DE GREEFF-Rath, worden beleefd verzocht hiervan opgaaf of betaling te doen voor of op 25 dezer. GEVRAAGD voor fijn Dameswerk. Hoog loon. Geen winkel. Stoelen, Tafels, Ladetafel, Kastjes, 'Kleerkast, Winkel- kasten met glazen deur, Kachels, Lampen, twee Ladders, Kruiwagen, Broeiramen, 1 kistje Broeiglas, Boonstaken, Planken, Tuingereedschap, Kippen, Wasch- kuip, Wasehbak, koperen Koffie ketels, Emmers en hetgeen verder ten verkoop zal worden aange boden. Het bouwen van een STOOM— LEDERFABRIEK met bijle vering der Bouwmaterialen, Op Zaterdag 14 April, des voormid dags ten 11 uur in het koffiehuis van den Heer VAN VUGHT. JOS, VAN REE, M. H. dc tijd voor allerlei geleerde stellingen, in de studeerkamer uitgebroed, is voorbij, de tijd van daden is aange broken. In spijt van allerlei afvventelings- theoriën is het een niet meer te looche nen feit, dat de Middenstand, de nijvere zwoegende Middenstand overmatig is belast geworden, en dat dit mogelijk is geweest, omdat zij steeds heeft gezwegen. De groote Dr. Kuyper heeft dat in gezien en heeft den eersten stap gedaan om daarin verbetering te brengen. Hare majesteit de koningin, God zegene haar, stelde op 9 Juni 1904 eene staatscom missie in om vooi stellen te doen tot het nemen van maatregelen in het belang van den Middenstand. Zal echter die Commissie, zal de eer ste poging van staatswege om iets te doen om Uwen stand op te heffen uit zijn verval, slagen, dan is het onvermij delijk, M. H., dat gij daartoe zelve me dewerkt, en door u flink cn krachtig te organiseeren, in plaats van te dulden en te dragen als de ezel van La l'ontaine, tot dat gij er bij bezwijkt, uw eigen kracht te leeren kennen, die in vereeni- ging, in samenwerking schuilt. Mocht men u dan toch nog bij een ezel willen vergelijken, wees dan zoo vast aaneengesloten, zoo krachtig aan wil, dat men u alleen zal kunnen vergelijken bij den ezel uit het oude Bijbelverhaal, den ezel van Beleam n.L die geducht den mond wist te roeren en zijn meester dwong den juisten weg te gaan! Hoe is de toestand in het buitenland. Slaan wij, alvorens de vraag te beant woorden, hoe gij M. H. u organiseeren moet, een enkele blik op het buitenland. Hoe zijn de toestanden daar In Duitschland is de Middenstandsbe weging reeds zóó vergevorderd, dat na afloop van het in Augustus 1905 te Luik gehouden Middenstandscongres, de in grooten getale daar opgekomen Duit- schers met recht konden verklaren, dat het daar behandelde eigenlijk voor hen van weinig belang was geweest, om dat het vraagpunten betrof, die in Duitsch land reeds genoegzaam geheel hunne op lossing hadden gevonden. En toch werden op dit Congres vraag punten behandeld als »het vakonderwijs voor den middenstand,* »het aanschaffen van werktuigen door de ambachts-nijver heid, en het crediet voor den Midden stand, drie vraagstukken, die elders en met name in ons vaderland ternauwer nood nog zijn besproken 1 En dat de Duitschers zich aan geen grootspraak hebben schuldig gemaakt, blijkt wel hieruit, dat daar de nijverheids- vereenigingen, de vakvereenigingen en de samenwerking van allen, die, als leerling gezel of meester, bij de nijverheid be trokken zijn, krachtig bloeien. De kroon op hun werk is gezet, door de bij de Bedrijfs wet van 1897 ingestelde Hand- werkskamers of beter nog, Kamers van Ambachtsnijverheid, die als de hoogste triomf door den industrieelen Midden stand mogen worden beschouwd, en, als het ware, de centra vormen, waarom de geheele ambachtsnijverheid zich or ganiseert. België heeft, evenals Nederland, de wrange vruchten geoogst van den alles nivelleerenden invloed der I' ransch Revo lutie. Maar, hoe beschamend het ook mag zijn voor onzen nationalen trots, het mag en kan niet meer worden ontkend, dat de Belg zich op veel krachtiger wijze dan wij aan dien invloed heeft onttrok ken, en ons ver is voorbij gestreefd. Zeker, men kan ook koopmanschap te ver drijven, maar ook al erkent men, dat de roeping der Overheid nog eene andere en hoogere is, dan alleen >zaken doen,* men zal toch moeten toegeven, dat de Belg door zijne »practische< po litiek, die met de werkelijke toestanden en met allerlei theoriën rekening hield, zijn prestige tegenover het buitenland volstrekt niet heeft benadeeldhet te gendeel is waar, en dat het ook ons niet zou hebben geschaad, als wij wat minder hadden geteerd op ouden roem en er meer naar hadden gestreefd de zakken van den Middenstand te vullen, in plaats van die hoe langer hoe scherper na te zien, terwille van de schatkist, en ter wijl de Belg ons de kaas van 't brood gegeten heeft en zelfs den boterham er bij. In zijn gidsartikel van Februari jl. herinnnert de heer Hotz er aan, hoe op 6 September 1898 de Koningin-Moeder, toen zij 't koninklijk gezag aan haar geliefd kind, onze Koningin over droeg, dezen hartewensch uitsprak>Nederland zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn,* De heer Hotz voegt er b.ij, en bitter beschamend is, dat wij de juistheid zijner opmerking moeten beamen »Het schijnt dat wij Nederlanders ons met de woorden tevreden stellen en dat België ze op zich toepast in daad.* Wilt u bewijzen Sedert 1900 worden de douanen kan toren in Perzië door Belgen beheerd, sedert dien is de invoer van Belgische waren daar in drie jaar tijd verdriedub beld. In -December 1664 schreef d'Estrades, de Fransche gezant in den Haag aan Colbert, den grooten Franschen Minister >dat voor Nederland de opbrengst van den Smyrnahandel in dat jaar 16 milli- oen Lires had bedragen* en in 1671 schreef Chardin, na zijne tweede reis naar Smyrna >de Nederlanders doen zeer veel zaken te Smyrna, zelfs meer dan èènige andere staat van Europa. Men zou zeggen, dat wij daar ten minste de oudste brieven zouden hebben en ons zouden hebben kunnen handha ven. Maar daarvan is niet alleen geen sprake, maar België is ons thans daar zelfs de baas I Niet ten onrechte wees dan ook onze uitmuntende Consul, Jh. de Sturle, in zijn verslag over Februari 1905 op >de bedrijvigheid ook daar door België op nijverheidsgebied ten toon gespreid,' en het meest doorslaande bewijs daarvan is wel, dat in 1904 Nederland daar heeft ingevoerd voor 2o000 ton en Belgie 38000 ton, en dat, terwijl vier jaar vroe ger de Belgische invoer nog slechts 13000 ton bedroeg. Zooals het daar is, is het ook hierin Rotterdam, Haarlem en den Haag rijdt men in Belgische trams, hier in Waalwijk op Belgisch locaalspoor; men koopt Belgische caout- chouc-fabricaten te Bussum, Belgische klompen te Zierikzee, Belgisch aarde werk te Dordrecht en men drinkt te Utrecht Belgisch water. En niet alleen Nederland wordt door den nijveren Belg geëxploiteerd, maar de geheele wereld. Dank zij de belang stelling der Belgische overheid in Bel gisch nering, Belgisch ambacht en Bel gisch industrie, heeft België de wereld veroverd en worden in alle vreemde landen, tot Japan in kluis, Belgisch nijve ren gevonden. Over de wereld verspreid liggen thans reeds, buiten België, 1096 Belgische ondernemingen. >De tegenwoordige uitzetting in Bel gië* zegt dan ook de heer Hotz, is ge heel spontaan waarheen men het oog ook wendt, overal vindt men den wak keren Belg in de voorste gelederen, aangevoerd door zijnen gezanten, consuls en hooge ambtenaren, in vreemden dienst overgegaan op voordracht hunner re geereng te Brussel Zoo, M. H., zorgt België voor zijnen industrie, voor zijnen Middenstand, zoo doet Duitschland, zoo doet Denemarken, dat den Hollandschen boer verdringt van de wereldmarkt, zoo doet Oosten rijk, zoo doet... maar waarom verder te gaan, ik kan gerust zeggen, zoo doen alle landen, om dien krachtigen, lang verdrukten stand weer op te heffen en te brengen tot bloei 1 Zijn ons ambacht, onze nijverheid minder dan die der buitenlanders Im mers neen alleen hier heeft men nog te veel gesproken en heeft men verzuimd te doen als de Belgen en te komen tot de daad. Zal dat anders worden, dan behoort de Middenstand, thans nog zoo hopeloos vaak verdeeld, eene organisa tie te krijgen, waarvan kracht kan uit gaan, waardoor invloed kan worden uit geoefend, opdat ook hier die stand den steun ververve, die zijn buitenlandsche concurrenten krachtig heeft gemaakt. Middenstanders, vereenigt U.* (Slot volgt.) Evenals in België, waar het er ook zal spannen, bereidt hier alles zich voor tot de verkiezinger, die 6 Mei plaati hebben. De katholieken zijn flink in de weer; mogen zij nu door krachtige aaneensluiting iets goeds tot stand brengen. Uit is dan eindelijk de Marokkozaak. Zaterdag is het protocol geteekeud en er blijft niets over dan te zien wat de Sultan zal zeggen, zal doen en toelaten. Of ja, dan is er ook nog de pretendent doch juist het feit, dat die er is en dat die veel aanhang heeft, kan de mogendheden helpen om de echten Sultan tam te maken. Als Engeland en Frankrijk en Duitschland en al die grootheden hem helpen doet Boe-Hamara hem niets. De mogendheden kuunen nu onderling gaan strijden over de vraag, wie 't meest zijn zin gekregen heeft. De Frausche en Engelsche bladen bespre ken de laatste Bülow-rede vrij ongunstig. Ze vinden het een mislukte poging om het slechte conferentie-resultaat van Duitschland te verbloemen. De Duitsche bladen be schouwen de vinnige kritiek juist als een bewijs, dat Duitschland er toch niet zoo slecht afkwam. En zoo kan men voortgaan. De laatste vergadering ging gepaard met de noodige plichtplegingen en zoo hoort ook dit stuk geschiedenis weer tot het ver leden. De toes'and van Von Biilow is voortdu rend zeer goed. Talrijke gelukweuschen zijn aan 't paleis van den rijkskanselier ge bracht, waaronder ook een zeer hartelijk telegram van d«*n Koning van Engeland,op het oogenblik «I Ie Marseille, in ge zelschap van de. konu gin, in zee stak voor zijn Middrllandsche zee-kruis-tocht. De verzoening tusschen de kroon en de [longiar?che oppositie heeft te Weenen diepen indruk gemaakt. IIet officieuse ,/Fremdenblattmeent, dat de begeerte naar de. vrede zoo sterk was, dat hij de vreugde, o er de totstandkoming de quaesfi* der vredesvoorwaarden h«ast bijzaak schijnt. De vraag of dit de beste vrede is, was dwaas, daar elke betere vrede de 7 and van dezen vrede zoo zijn geweest. Bedenkelijk schijnt toch wel te. zijn de, oplossing, die door keizer Frans Jozef aan den twist der kroon m-.t de Hougaarsche. oppositie is t egevpn. Wel wordt door de toonaangevende nieuws- agenisch »ppen zeer groo'e tevredenheid over Europa romig- seind, maar het schijnt toch wel, dat de k izer de, rust slechts heeft kunnen herstellen ten koste van een stuk van hel gezag der kroon. Wal heeft dc oppositie een en ander toegegeven, zij zal niet terstiml aai dringen op zelfstandigheid van het Hongaar-che leger, maar luar eischen ot beginselen Lten vallen doet zij niet. De „Reichspost* roept zelf u t, dat de keizer zich den Magyaren gwangen heeft gegeven en spreekt van een deemo-digen- den dag, ja zelfs meent het christelijk sociale orgaan te mogen schrijven de Hof burg is ingenomen door de vijanden des Rijks. Zeker is het dat de oplossing der crisis geen oplossing is, maar slechts een verdaging van den grooten strijd die vroeg of laat uitbreken moet eN die een der groote Europeesche mogendheden in twcëen zal breken. De linkerzijde nuakt er trouwens geen geheim van dat er een overwinning van Hongarije op Oostenrijk is behaald. De verkiezingen voor de Rijksdoema heb ben zonder de minste stoornis plaats gehad. De telegrammen uit de provincies bewijzen dat de verkiezingsdag bijna overal een schitterende overwinning bracht aan de li berale partijen, en vooral aan de democra- tiscb-constituoneele partij, welke candidaten bij menigte en met uitsluiting van alle andere partij u in onderscheiden steden ge kozen zijn. Israëlieten en socialistisch-revolutionnairen zijn eveneens gekozen. Een aantal gemaskerde personen drong Zaterdag te, Astrakan het bureau van de spoorwegwerkplaats binnen, knevelde ambtenaren en verdween na een som 3000 Rl. te hebben weggenomen. St®frrij maken van rijkswegen. Cp het verzoek van eetuge gemeente besturen aan den minister van waterstaat- handel en nijverheid betreffende het stol vrij maken van rijkswegen in bebouwde kom men, heeft de minister te kennen gegeven, dat bedoeld euvel is eene aangelegenheid van overwegend plaatselijk belang en als zoodanig buiten de bemoeiing van het rijk valt, dat alleen voor het doorgaand verkeer heeft te zorgen. Maatregelen tot het stof vrij-maken van rijkswegen binnen bebouwde kommen behooren uit te gaan van de, ge raeentebesturen. Wanneer door eene gemeente of van particuliere zijde voor maatregelen tot het stofvrij-maken van den rijksweg in de beboHwde kom vergunning wordt verlangd, dan zal eeue aanvrage daartoe in gunstige, overweging worden genomen. Keizer Frans Jozef gaat het toch eens probeereu om Hongarije van een nieuw kabinet te voorzien. Het is als volgt samengesteld Wekerle, minister-president en Financiën, Andrassy, Binnenlandsche Zaken, Apponyi, Onderwijs en Eeredienst, Kossuth, Handel, baron Da- naryi, Landbouw, Polonyi, Justitie, Zic'ny minister a latere. de van Absenteïsme van Kamerleden. Men schrijft uit den Haag aan de /Pel.' Er is dezer dageu in de pers weer ge sproken over het veel en voortduiend af wezig zijn van Kamerleden. Ougetwijfrld is dat een feit, waar ernstig op lieut te worden gewezen. Maar er is nog 'n andere vorm van abseuteïsme. Er is namelijk een groot aantal Kamerleden, die wel hun hand- trekening op de presentia lijst zetten, maar zich verder van de debatten „geen cent* aantrekken. Zij wandelen naar hun bankje vaak ook naar de koffiekamer, om in dolce far niente verder den dag door te brengen. Zij schijnen van het Kamerlidmaatschap zoo ongeveer deze opvatting te hebben naar de Kamer wandelen, en daar de particuliere zaken afdoen, je brieven schrijven en je kiautcn lezen. Moeite om zich te laten overtuigen, moeite om iels van debat op te vangen, moeite om eens anders opinie te hooren.... ze doen het immers niet, ze weten het well Maar als we nu de namen noemden van velen dier leder., dan zou bij 't Nederlaudsche volk wel eens ge rechte twijfel kunnen rijzen over de vraag, of ze 't iuderdaad wel weten 1 Inzoudrrheid bij het behandelen van 't Arbeidscontract kwam dezen vorm van absenteïsme weer aan 't licht. Het is noodig, dat hieraan ook eens publiciteit worde gegeven!' Nederlandsehe Faillissements statistiek. De volgende gegevens zijn ontleend aau de dezer dagen verschenen Faillissements- statiitiek. Het aantal faillissementen, waarover van de curatoren inlichtingen werden ontvangen bedroeg in 1901 1027, 1902 1229, 1903 1354, 1904 1964. Voor zoover de failisementen niet werden opgeheven, was de duur 557 gevallen of 53.5 pet van 16 maanden, in 281 gevallen of 27 pet. van 6 maanden tot i jaar, in 190 gevallen of 18.3 pet. van 1—5 jaar en in 12 getallen nog langer. De 1864 failisementen betroffen 1342 bij zondere personen (waaronder 12 failliete boedels), 9 vennootschappen onder firma 9 naamlooze vennootschappen en 4 andere maatschappijen. De gezamenlijke bate bedroegen in 1904 f8,786,481,207,. de gezamenlijke sehulden f 17,294,903,36, waarvan ll1/, pet. preferent. Uitgekeerd werd aan de preferente schuld- eischers f 1.311,991,22 of pl.m. 66 pot en aan concureutie f 2,010,765,74 of pl.m. 13 pet. van hun vorderingen. De kosten be droegen in totaal f418,465,84. Wij wenschen. Uwe. aandacht te vestigen op een der belangrijkste punten onzer sa menspraken met het publiek. Men haait immer gevallen aan van personen uit uw burnt. Iemand, in Engeland woonachtig, zou U misschien e n welsp'fk-nden brief kunnen schrijven vol waarheid, maar gij zult er waarschijnlijk de voorkeur aan geven, er een uit u» vigen buurt te ontvangen, nietwaar De Heer J. Kogels, Parallelweg C 84 te Waalwijk, meldt ons: lk beD blij dat ik bekend raakte met Foster's Rugpijn Nieren Pillen want hieraan en aan niets anders heb ik bet te danken dat mijn tienjarig zoontje Joseph, absoluut genezen werd van eene verschrikkelijke nieraandoening, die liet hoofu geboden had aan verschillende voor geschreven medicijnen. Sedeit drie weken bevond zich in de urine, van mijn kind veel bloed, hetgeen veroorzaakt werd door een nierbloeditigdit was verschrikkelijk om aan te zien en niettegenstaande alle goede zor gen ging de jongen niet vooruit. Bij toe val hoorde ik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en hoe. groot was mijn geluk toen mijn zoontje na het gebruik van twee doozen Uwer weldoende pillen geheel en al genezen was en ik zal het mij steeds ten plicht rekenen Uw heilzaam geneesmiddel aan alle nierlijders te recommanderen. Ik ondergeteekende verklaar dat h»t bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. De bovenstaande verklaring, zoo eenvou dig en oprecht bewijst ons het doeltreffende van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Het is een zeker middel voor alle ongesteldheden der nieren en der blaas, evenals voor hunne eerste, keoteekencn als pijn, stramheid en zwakte in den rug, opstopping, overvloedige uriui loozing, bezinksel der urine, rugpijn veroorzaakt door een koude, aandrang van bloei in de nieren of blaas, ontsteking enz. en al de ziekten daaruit voortvloeiend, zoo als suikerziekte, waterzucht, verlies van «iwitstoff-o, onreinheden in het bloed enz. Vermijd dus de ziekte, terwijl gij direct bij de eerste vèrschijoselen de kiemen doodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die d« heer Kogels gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firiua Wed. Orie-Du- uioulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel af 1,75 voor één of f 1U voor zes doozen. te Waalwijk, maakt bekend dat zijn ingezet Toeslag Dinsdag 24 April 1906, 'savonds 7 uur in het Hotel GERRIS SIMONS te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris verhoogd worden. te Drunen, zal ten verzo- ke van de Erven der Weduwe CORNELIS PAAIJMANS, bij inzet op Donderdag den 19 April 1906, ter herberge van WILLEM LOEFF te Nieuw- kuik en bij toeslag op Donderdag den 26 April 1906, ter herberge van DE BONT te Nieuwkuik, telkens des namid dags 6 uur, ONDER NIEUWKUIK. EERSTE KOOP. Een Huis met Erf en Tuin gelegen achter het erf van Louis Verdiesen ter plaatse „de Akkers* kadaster sectie C nummer 1382, groot 10 aren. In huur bij Adr. vau der Lee voor f 1.10 per week. De huurpenningen zijn voor den kooper vanaf de eerste volle week volgende op de betaling der kooppenningen. Grondlasten zijn voor den kooper vanaf 1 Januari 1906. TWEEDE KOOP. Een perceel Bouwland gelegen in het Venbroek, kadaster Sectie C nummer 72 groot 15 aren 5't centiaren. Te aanvaarden 11 November 1906. Grondlasten zijn voor den kooper vanaf 1 Januari 1907. Betaling der kooppenningen zes weken na den toeslag. Ter gelegenheid van den toeslag zullen tevens worden VERKOCHT: 13 stuks Canadaboomen in 3 koopen en 4 stuks Wilgeboomen in 1 koop, staande bij hel woonhuis der verkoopers in de Hoeven. De koopsommen der boomen moeten be taald worden 1 October 1906 mits soliede borgen worden gesteld. De pr. Zich te vervoegen aan 't Bureau van „De Echo van het Zuiden.' te Drunen, zal op Woensdag 18 April 1906, nam. 5 ure ter herberge van M. v. d. WES1EN te Drunen ten verzoeke vau bet Bestuur der gemeente Drunen, publiek WEISCHAREN voor paarden en rundvee over de Vaarsloot op de Honderd Bunders. WEI- EN HOOILAND op de Voorste Zacht, voor de Zeeg, bij Pleune Wiel, de Heistraat, de Stationstraat (Papesteeg), langs de parallelwegen, in de Moleusteeg, langs den klinkerweg, in de Heide van de stoep af bij Wouter Pijnenburg, eenige perceclen Heivelden op de Honderd bunders. te Drunen, zal Vrijdag 20 April 1906, voorin. 9 uur, ten verzoeke en ten huize der Erven E. VAN DAAL te Drunen contant Ondergeteekende, zal voor rekening van den Heer JOH. VAN DOOREN-de Gmeff te Waalwijk, Aanwijzing één uur voor de besteding op het terrein. Bestek en teekening te verkrijgen ad f 1.00. Inlichtingen op de werkdagen. Architect. Rechtstreeks (dus geen tusschenper- sonen) wordt zonder vooruitbetaling van axatie kosten of rente Hypotheek verstrekt Land vanaf 31/* op Huizen van af 4o/0 Geheimhouding verzekerd. Brieven onder No. 202 bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 2