mmmmr Een Gr iff on-Motor otaris Canters Gemengd Nieuws. Advertentiën. Notaris DE VOCHT Notaris VAN HAM Notaris VAN HAM Reclame. Italië. Servië. Rusland. BI N ÏN'F.N L A N ï'j JOHANNA OOMENS, ANTONiUS VAN iERSFL, verkoopen verkoopen verkoopen verkoopen Ziekten te Someren. De Heer en Mevrouw JAN VAN RIEL-Janssen, geven ken nis van de geboorte van hun Zoon Jacques. De Heer en Mevr CANTERS- le Blanc geven kennis der ge boorte van hunne Dochter Wilhelmina. CORNELIS AARTS HENRIETTE HTJRKMANS 28/* P. K., zoo goed als nieuw, uitstekend onderhouden, zonder een enkele fout; met 2 Accumu latoren. Prijs f210. Eene mooie partij Timmerhout, als Planken, Delen, Latten enz., alsmede eene groote partij Afbraak liggend bij g meld koffiehuis. Een goed onderhouden gerie felijk ingericht Woonhuis met Looierij, Schuur, Erf en Tuin, geschikt voor elk bedrijf, vooral voor Leerlooierij zeer gunstig ge legen aan het einde der laan van Onsenoort te Haarsteeg gemeente Hedikhuizen kadaster sectie C nummer 1082 geheel en van num mer 218 het zuidelijk gedeelte tot aan de haag, samen groot ongeveer 37 aren. Een Huis met Erf en Bouwland in den Berkdijk te Kaatsheuvel, groot 31 aren 80 centiaren. Eene zeer groote partij schoone nieuw gezaagde Planken, als Achterdelen, kantdelen, schro ten, latten, ribben enz geschikt voor timmerhout en allerlei ander gerief. steenen op de rails gevonden, waardoor men klaarblijkelijk den trein wilde laten ont sporen. Eu zoo gaat het maar steeds overal voort. Gisterenavond heefi een luitenant der in fanterie in marschtenue in de Arbeiusbeurs te Parijs een toespraak tot het volk ge houden en gezegd nooit op 't volk te laten schieten en zoo zijn er meer hij werd door 't rolk toegejuicht en door de politie in hechtenis genomen. In de Fransche grensplaats Villerupt staakte gisteren 3000 mijnwerkers. Onge veer 1000 hunner wonen in het grensdorp h itsch Oth. De stakers hebben gisteren optochten gehouden en een dynamietaanslag tegen de ijzersmelterij van Richeville be proefd. Er zijn 2500 man Fransche troepen in Villerupt binnengerukt. Aan Duitsche k .nt worden ook troepen tot handhaving van de orde klaar gehouden. Te Villerupt is op drie ingenieurs geschoten. Schandelijk is daarbij de geest, die de mannen bezielt, door wie Frankrijk thans wordt getyraniseerd. Men herinnert zich, dat bij de stakings troebelen in 't Noord Fransche mijndistrict ten luitenant, Lantour, door de menigte werd gewond en aan zijn wonden stierf. Wat nu echter wordt daaromtrent nader openbaar Het ongelukkige slachtoffer werd buiten- kennis naar het militaire hospitaal veivoerd, waar bleek dat een zware operatie noodig was. Vrienden, die hem vergezelden, vroe gen dat men een priester roepen zou. Men legde hun een nieuw reglement voor, in overeenstemming met den nieuwen toestand van scheiding tusschen Kerk en Staat. Geen priester mag worden geroepen lenzij de zieke of stervende dat zelt nadrukkelijk verlangt. En eerst toen was geseind naa: de vrouw van den zwaargewonden officier en deze telegrafisch had verklaard, dat haar gods dienstig gezind was, eerst toen mocht de priester binnentreden. werd gedood door revolverschoten, de ander gewond door een bom, dien een meisje wierp. Het meisje werd neergeslagen, doch had nog den tijd een tweeden bom te werpen, waardoor nog twee andere mtnschen werden gedood. De d.-.deres werd onmiddellijk in de gevangenis afgemaakt, lil Cholm is een luitenant vermoord; in Odessa eindelijk wierp men nog een bom in een bank, waar de vorige dag een poging tot geld afpersing was geschied. n—i in inruil ii i i«m iit' t Bij prachtig weder, en ten aanzien van een overweldigende menigte is Zaterdag door den koning en de koningin var. Italië de tentoonstelling te Milaan geopend. Het was eene schitterende feestelijkheid, waarbij alle naties waren vertegenwoordigd. De zaal, die zich baadde in electrisch licht, bood een schitterend schouwspel. Bij het binuenkomen van koning Victor Em manuel en koningin Elena, gevolgd door een schitterende stoet zette het orchest het volkslied in. De vorstelijke persor.eu namen plaats op een estrade midden in de zaal omgeven door de voornaamste autoriteiten. Na twee korte rtdevoeringen van senator Poutani, burgemeester vau Milaan, en Pantano den minister van landbouw, handel en uij- verheid. knipte de Koningin een rood lint door, dat de estrade van den uitgang scheidde en verklaarde de tentoonstelling voor ge opend. De clou der tentoonstelling is eigenlijk eeu bewonderenswaardige nabootsing van de Sumplontunuel. De Koning en de Koningin zijn opnieuw naar de tentoonstelling in Milaan geweest. Bij het verlaten der Zwitsersche afdeeling stieten zij heel toevallig op koning Leopold van België, die incognito uit Stresa was overgekomen. Zondagavond bood de stad een groot feestmaal aan haar gasten aan. Dinsdagochtend heeft het koninklijk paar de Pii'Za Armi, het voornaamste detl der tentoonstelling, ingewijd. De Fransche, Duitsche, Zweedsche en Hongaarsche afdee- lingen kregen vervolgens een bezoek. In laatstgenoemde werd het vorstelijk paar ontvangen door Magnaten in nationaal cos- tuum. De jongste volkstelling op 31 Dec. 1905 (O. S.) heeft aan 't licht gebracht, dat Ser vië thans telt 2,688,961 personen, waarvan 1,383,784 mannen en 1,305,177 vrouwen. Van 1900 tot 1905 is de bevolking toe genomen met 7.87 pet. In 1890 telde Servië 1271 gemeenten, waaronder 71 steden. In 1905 waren er 1397, waaronder 80 steden. Belgrado telt 80,747 inwoners. De jongste Russische leening is in Rus land zelf viermaal overteekend en volgens een telegram uit Petersburg aan de Magdeb. Zlg. ziju er aanwijzingen, dat de inschrij vingen alle van werkelijke gegadigden af komstig zijn. Dit laatste verschaft Witte en ziju vrienden de grootste voldoening, omdat zij er een bewijs in zien, dat er ondanks alle rampen, die het land de laatste jaren hebben getroffen, nog veel geld in Rutland zit en zoo ncra'rg voor den staat beschikbaar is. Uit andere bron werd vernomen, dat het slag<n der leening, in en buiten Rusland Witte's positie zoo versterkt, ook aan het hof. Van de Doema verwachten Witte's aan hangers geen gevaar, integendeel zij hopen, dat hen huu gelukken zal de kern van een gematigd liberale partij te vormeu, waarmee de regeeriug kan samenwerken. Het regent weer aauslagen te War- sehau werd een hooge politiebeambte zwaar door een boin verwond; iu Odessa werden twee bekenden uit de laatste moorden op de Joden het slachtoffer van aanslagen; één Er ia niets wat iemand meer uit zijn humeur breng', niets wat Uw geduld meer op de proef stelt dan jeuking der huid. Aambeien maken U bijna krankzinnig, ze houden U dm geheelcn nacht wakker. Prik kelenden huiduitslag is even slecht en even moeilijk te genezen. Dergelijke kwalen wor den met den dag erger. Dank zij verklaringen gelijk de volgende, beginnen de mei.schen in te zien dat zij een geneesmiddel ouder hnn bereik hebben tegen dez* ziekten. Mejuffrouw M. Smets wonende te Someren iu Noird-Brabant, meldt ons: Niettegen staande al bet mogelijke door mij er tegen aangewend is had ik gedurende zes jaren geleden aan uitwendige droge aambeien. Bij het zitten hinderden zij mij en eveneens bij hel loopen en ik had veel last »au (ie onuitstaanbare jcukingeu. Ik wist niet, wat ik moest beginnen en dacht dat ik hier immer mee zou sukkelen, want alle voorge schreven zalven waren zonder resultaat ge bleven. Men vestigde toen mijn aandacht op de genezingen door Uw Foster's Zalf verkregen en ik ontbood dadelijk een doosje; toco ik deze zalf drie dagen had toegepast, bekwam ik eene groote beterschap en een week later was ik geheel van deze onaan gename en lastige kwaal ontheven. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig u hetpubliek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die Mejuffrouw M SMETS gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Du- moulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10.voor zes doozen. Celebes De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Bij Boeutoe Batoe is een colonne van bet 6e bataillou onder kapitein 11. De Bruin gestooteu op een sterke bergstelling, die kort geleden geslecht, doch daarna hersteld was. De stelling was sterker dan Kautoe. Een bestorming iu den nacht van 24 op 25 April was vruchteloos. De aanvoerder van den vijand was vermoedelijk de Pabit-jaran vau Enrekang. Bergartillerie en springmidden zijn aan gevraagd. Gesneuveld of gewond zijn 33 minderen van den troep, die uit 230 bajonetten be stond. De 2e luitenant R. M. Van Mourik werd zwaar en de le luitenant M. J. Bercken- boff licht gewond. De aanval zal spoedig krachtiger hervat worden. Het nol. H. M. de Koningin-Moeder is sedert gisteren te Londen na acht dagen te Clare- mont, de verblijfplaats van de Hertogin Weduwe van Alba:.y, te hebben doorgebracht. II. M. logeert in Engeland's hoofdstad in het Brown's hotel. Het Berliner Tageblatt deelt mede, dat H. M. de Koningin met Haar Gemaal naar Friedrichroda (Thuriuger Wald) zullen gaan, waar Zij 6 weken denken te vertoeven. Door H. M. de Koningin ziju zeer gunstige beschikkingen genomen ten opzich te der pachters van het kroondomein, in Zeeland, die door de overstroomiug hebben geleden. In 1906 zullen zij geen pacht behoeven te betalen eu ook de halve pacht over 19U5 wordt huu kwijtgescholden. Bovendien zullen de pachters met een gering inkomen geheel en die van meerge- goeden voor de helft der geleden schade worden vergoed. Zij, die deze uoodig hebben, zullen ook gratis zaaigraan ontvargen. De huvenwerken in Chili J Het Hbl. vermeldt 3 inschrijvingen voor de havenwerken te Valparaiso, tot welker beoordeeling minister Kraus onlangs naar Chili vertrok. Een dier inschrijvingen zou van een Nederlandsche combinatie zijn voor 4.080,750 p. st., een van de Jackson (limited) voor 3.560.000 p. st. en eeu van een syndicaat in Chili, voor 2.392.500 p. st. De N. Ct. verneemt dat de hoogste in schrijving is die der Nederlandsche combi natie. (Volker c. s.) ad circa 53 millioen, de daaropvolgende die dor Engelschen ad circa 48 millioen eu de derde die der Chi- leensche inschrijvers ad 34 millioen, over eenkomende met de officieele raming. Uit het bericht blijkt niet iu welke munt soort de bovengenoemde bedragen geseind zijn: pesos (18 pense ot 90 cents) of gul dens. Voorts was den inschrijvers toegestaan bij bun inschrijvingen amendementen op de gemaakte plannen voor te stellen (welke dan door den heer Kraus worden beoor deeld) Vermoedelijk heeft de Nederlandsche combinatie, welker inschrijving liet hoogst is, van die bevoegdheid gebruik gemaakt. Ilollandsche Hypotheekbank. Zaak Le Fèvre de Montigny en jhr. De Geer 1 De zaak tegen J. J. Le Fèvre de Mon tigny en jhr. Th. A. C. De Geer zal eerst na de gerechtelijke vacantie, vermoedelijk in September of October, worden behandeld. Er is eerst gedacht dat de z*ak nog vóór de vacantie zou worden berecht, doch naar de instructie zelfs nog niet gesloten is, kan daarvan bij een omvangrijk geding als het onderhavige, geen sprake zijn. Zoowel de malversatiën bij de Ilolla d- sche Hypotheekbank als die bij de Maat schappij tot Zekerheidstelling zullen hoogst waarschijnlijk als een zaak behandeld worden Mr, J. G tileichuiaii. f Uit den Haag ontvangen wij het bericht, dat de heer mr. J G. Gleicliman, wiens toestand sinds eenige dagen het ergste deed vreezen, heden overleden is. Een lange en eervolle loopbaan had deze staatsman in ruste achter den rug. Gebo en in 1834 en te Utrecht, bevorderd tot doc tor in de beide rechten in 1857 trad hij spoedig daarop iu den Staatsdienst, werd in 1860 beuoemd tot commies en daarna iot referendaris bij het departement van Finan ciën. In 1867 volgde zijn benoeming (ot agent bij de Nederlandsche Bank te 's-Gra- venhage en in 1871 tot die van directeur- secretaris van de Nederlandsche Bank te Arasterdam. Zijn roep als bekwaam financier verzeker de hem in 1877 een plaats in het kabinet- Kappeyi.e als minister van Financiën, wat gij tot 1679 bleef. Het volgeud jaar nam hij zitting in de Tweede Kamer, voor welks staatslichaam hij meer dan twintig jaren telkens zijn mandaat vernieuwd zag. Van 1901 lot 1904 vertegenwoordigde hij Fries land in de Eerste Kamer, om zich toen in het ambteloos leven terug te trekken. De heer Gleichman was in het parlement zeer gezien Hij behoorde tot de meest eminente leden der liberale partij en tien jaren lang (1891 1901) was hij voorzitter der Tweede kamer, in welke functie hij een grooten tact aan den dag legde. Met onpar tijdigheid hanteerde hij den hamer en hand haafde op waardige wijze de tratidie onzer volksvertegenwoordiging. Hooge onderscheidingen vielen hem ten deel. Sinds 1898 was de heer Gleichman minister van Staat. Ook werd hij bevor derd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, een decoratie, waarmede «lichts enkelen worden versierd In de rij onzer staatslieden van dezen tijd zal Gleichman zijn plaats blijven b" houden. De ramp met de „Smet de Naeyer». De schipbreukelingen van de Comte de Smet de Naeyer zijn gisteren te Brus sel aangekomen en overal met hartelijke deelneming begroet. De Petit Bleu heeft het verhaal van de schipbreuk van een der opvarenden gehoord, van den heer Van den Plassche, leeraar der adelborsten. Het was 19 April, en nog niet recht daglicht, toen men bemerkte, dat het schip vol water liep, zonder dat men ook maar eenigszins kon gissen, waar dat water vandaan kwam. Eerst werd de handpomp in werking gezet. Die brak. Toen de stoompomp. Maar die kon ook niet werken, want telkens sloeg het zee water tegen de buizen en daardoor werd de stoom gecondenseerd. Toen liet de commandant alleman waarschuwen, de equipage werd op de hoogte gebracht van den toestand. Het was een roerend oogenblik, toen ieder wist wat er gaande was, maar niemand verloor zijn tegenwoordigheid van geest, ook de jongste adelborsten niet. Sloepen uitzetten. In de verte gloeiden nog enkele lichten van schepen. De laatste noodseinen van de Smet de Naeyer werden echter niet opgemerk. Het water wies altijd aan. Van oogen blik tot oogenblik werd de toestand dreigender. De sloep aan stuurboord, aan het achterschip, werd uitgezet. Ook de ach terste sloep aan bakboord wilde men uitzetten, maar daar knapten de touwen van en de boot tuimelde met twee man de zee in. Men wierp hun reddingsgor dels toe, maar tevergeefs. De derde sloep ging goed neer, maar zij stond half vol water en dreigde tel kens om te slaan doordat zij te kort aangebonden was. Een matroos maakte met levensgevaar de touwen los en trachtte het water uit te scheppen. Ein delijk was de boot vlot. Op dit oogenblik sprongen de adel borsten en matrozen in zee en zwommen naar de booten. Een en twintig man slagen er in, in de eerste boot te klim men. Eenigen durven niet springen, zij wachten te lang en worden door de golven, die over het dek slaan, wegge spoeld. De meesten verdrinken. Een ziet men lang ronddrijven, zich vastklemmend aan een kippenhok. De Comte de Smet de Naeyer komt al dieper in het water te liggen. Pastoor Cuypers, de aalmoezenier, geeft de ab solutie aan de stervenden. Hij weigert van boord tc springen. Hij wil plaats open laten voor anderen. De officieren en de kapitein blijven het laatst aan boord. Dan springen op hun beurt de twee luitenants YVenma- ckers en Célis in de derde boot, die half vol water staat en zij slagen er in met de uiterste inspanning naar de boot te roeien, waar de anderen ingeklommen zijn. Nog twee adelborsten en een boots man worden na hen opgenomen. Voor hij den sprong neemt drukt Wen- tnackers kapitein Fourcault de hand. De kapitein staat op de brug, rustig, vast beraden. Hij rookt zijn laatste cigaret. «Hiernamaals zullen wij elkaar weerzien," zegt hij tot afscheid. Dan kapte de boot de touwen. Nog een oogenblik schommelt de Comte de Smet de Naeyer op en neer en dan ver dwijnt hij in de golven, met kapitein Fourcault, met pastoor Cuypers en nog enkele mannen. De mannen in de boot hoorden nog een enkelen noodkreet, toen werd het aan alle kanten stil. De reddingsboot was te zwaar geladen, en lag diep in het water. Zij kon één zeil opzetten. Als levensmiddelen had men aan boord een vaatje water en drie pond chocolade. De Fransche kust leek het naaste bij en daarom zette de boot koers naar het oosten. Om 4 uur 's middags kwam ei een zeilschip in 't zicht. Er werden tot in 't wanhopige seinen gegeven met een rooden zakdoek. Welk een angst hebben de overlevenden van de schipbreuk in die bedriegelijke schuit uitgestaan, met een vaatje water en drie pond chocolade aan boord, in volle zee, ver van de kust. Dat zeilschip leek de eenige hoop. Werden de noodseinen niet opgemerkt Zou dat schip zijn koers voortzetten zonder naar de schipbreukelingen om te zien Dat zou gelijk staan met een doodvonnis. Het heeft twee uren geduurd voor de Dunkerquehet zeilschip, de boot van de Comte de Smet in het oog kreeg. De schipbreukelingen werden allen door de Dunkerque binnengehaald en allen roe men om 't zeerst de hartelijke ontvangst, die hun te beurt viel. Officieren en man schappen van de Dunkerque stelden hun kleeren ter beschikking der natte ver kleumde Belgen. Van den Plassche is er over uit zoo voortreffelijk als de adelborsten zich ge houden hebben bij de ramp. Zij zagen den dood onverschrokken in 't aange zicht, en ook in de wrakke reddingsboot verliet hen de moed niet. Allen zonder uitzondering verklaren thans, dat zij bereid zijn, weer het zee gat in te gaan. De officieren van de Dunkerque heb ben aan de schipbreukelingen beloofd, Zondag a s. te Brussel te komen. J Jill W.alwijk, 27 April 1906. Dranen, 30 April 1906. ONDERTROUWD EN Waalwijk, Besoijen, 27 April 190u. Hiermede betuigen wij onzen dank voor de belangstelling, die wij mochten onder vinden bij de geboorte van onzen Zoon. J. HANNLVOORT-Adruni. H. W. HANNIVOORT. Waalwijk, Mei 190ö. f t Wij vervullen bij deze den f treurigen plicht U kennis te geven, dat onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Weduwe van CORNELLS VAN HERPT, na een kortstondig lijden, tijdig voorzien van de II. Sacramenten der Stervenden, heden avond, in den ouderdom van 91 jaren, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld hepft. Van uwe deelneming overtuigd, bevelen wij de dierbare Overledene in uw godvruchtig aandenkeu. JOHANNES KLERX. JOHANNA M KLERX— van Herpt en Zoon. Baardwijk23 Aprl 19U6. f f Heden overleed tot onze diepe t droefheid, onze innig geliefde Echtgenoot, Vider, Behuwd- en Grootvader, Dm WelEd. Heer voorzien van de EI H Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van bijna 79 jaren. Mevr. de Wed. A. VAN IERSEL- VAN NüENEN W VAN 1ERSEL, Pastoor. ARN. VAN IERSEL. MARIE VAN IERSEL-de Bont en Kinderen. JAN VAN IERSEL. MARIA VAN IERSEL-Holtus en Kinderen A. HENRI VAN IERSEL. LISETTE VAN JERSEL- von Weijhrother en Kind ANTOON VAN IERSEL. PIETJE VAN IERSEL- Timmermans en Kinderen. W aalwijk t J Achti 27 April 1906. Raamsdonk Brieven onder letter W. Bureau van dit blad. te Waalwijk, zal op Maandag 7 Mei 1906,'s morgens te 10 ure, ter herberge van G. R01JMANS 'e Elshout, ten verzoeke van den Ileet A. JANSEN te Hedel publiek te Drunen, zal ten verzoeke van den Heer ED, VAN DER AA bij inzet op Vrijdag den 25 Mei 1906, tei herberge van de Wed. FRANS DEENEN ie Ha.-.rsteeg en bij toeslag op Vrijdag den 1 Juni 1906, ter herberge van de Wed. P. EEKELS te Haarsteeg, telkens des namiddags 6 uur Te aanvaarden het Woonhuis 15 Sep tember, de Looierij en Schuur 15 December en het overige 11 November, alles eerst komende. De grondlasten zijn voor den kooper vanaf 1 Januaii 1907. Betaling der kooppenningen zes weken na den toeslag, kunnende echter een gedeelte der koopsom als eerste hypotheek op het te verkoopene gevestigd blijven. te Kaatsheuvel, zal op 8 Mei en 22 Mei 1906, 's avonds 8 uur bij de Heeren G. BERGMANS en C- v. d ASSUM te Kaatsheuvel, voor Peter VAN DER VEN aldaar, publiek te Kaatsheuvel, zal voor J AN BRAAT te Made, Maandag 7 Mei 1906, voorm. 11 uur, bij het hotel VAN DEN ASSUM te Kaatsheuvel, publiek

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 2