Derde Blad. BRIEVEN DIT DE HOFSTAD. Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, >rummer 39. Zondag 13 Mei 1906. *29e Jaargang. stad waar het Hof, het diplomatieke corps, de zetel der re^eering zijn ge- Over de vraag of de residentie 'n mooie stad is, bestaat niet veel verschil van gevoelen. Zelfs een Amsterdammer is geneigd om dat toe te geven en dat zegt al heel wat. Ik weet dan ook niet, wie of een dezer dagen op het onnoozele idéé is gekomen, om te be weren, dat den Haag geen eigenlijke omstreken heeft, 'k Geloof haast, dat 't een Haarlemmer was, vermoedelijk familie van den heer Nurks, dien Beets indertijd wandelen liet in den Haarlem mer Hout. 'n Onnoozel idéé, zeg ik, omdat je eigenlijk maar heel weinig steden in de wereld hebt, waar juist zooveel verscheidenheid van >omstre- ken« is. Aan één kant, op een kwartier afstands langs een weg met fraai Hollandsch landschap (als 't op 'n schilderij van Mauve staat, geven de Amerikanen er een ton gouds voor en wij hebben 't om ons heen, eiken dag, voor niemen dal 1) aan één kant het welvarende Rijswijk, een der fraaiste dorpen, met een eigen bosch en een eigen monu ment, dat aan een Vrede (die van Rijs wijk) herinnert en dus tegenwoordig als allermodernst kan worden beschouwd, wijl vrede momenteel een artikel is, dat hoog genoteerd wordt. Aan een ande ren kant, langs 'n dito-dito weg, op 'n half uur afstand het eerste van de riante dorpen die gezamenlijk het beroemde Westland vormen, waar de doperwtjes en de aardbeziën groeien, die de En- gelschen, en de druiven, die de Fran- schen opeten, sedert de handel in West- landsche groenten en vruchten zoodanig is geregeld, dat 'n enkele Amsterdammer uitgezonderd die met diamantslijpen er genoeg geld verdient, de Nederlandsche magen, zells in de »lekkere zes weken4 van al dat lekkers »koud blijven.4 Aan weer een anderen kant der stad het onvolprezen Haagsche Bosch, dat de meeste menschen pas mooi beginnen te vinden, als ze, na een jaar of wat in den Haag te hebben gewoond, uit het Brusselsche Bois de la Cambre of uit het Parijsche Bois de Boulogne en de »Allée des Accasias4 (waarin geen enkele accasia staat 1) terugkeerend tot de ont dekking komen, dat er in den Haag óók een Bosch is en wel een, dat de genoemde verre in de schaduw stelt (trouwens in een bosch heb je bijna altijd schaduw). Het verschil tusschen het Haagsche Bosch en de Schevening- sche Boschjes, die er ook mogen wezen, is dat tusschen >echt4 en »namaak» maar op den duur loopen zelfs de ken ners er in. Tot de Scheveningsche Boschjes voert, o. m., (óók een stuk >omgeving4) de Scheveningsche weg, een der schoonste wegen in Europa, voornamelijk te danken aan den dichter Huygens, wien men dan ook, om deze, zijn groote verdienste een buste heeft gegeven op den tochtigsten hoek, dien er op den Scheveningschen weg te vin den is. Zoo eert het nageslacht zijn groote mannen. Aan nog een anderen kant of lieveraan denzelfden van de Scheve ningsche Boschjes, ligt, zooals men aan den naam reeds zal bemerkt hebben, het visschersdorp, tevens de badplaats, Scheveningen. Aangezien ik evenwel geen Huygens ben, nóch familie van hem, zal ik den Pegasus niet bestijgen; dit dichterpaard wordt dadelijk schichtig wanneer het bemerkt, dat de poging om het te berijden uitgaat van iemand, die het in de verskunst nooit verder gebracht heeft dan tot ulevellen-versjes en be rijmde aardigheden voor bruiloften. Geen lofdicht dus op Scheveningen. Voor de vermaardheid van het visschers dorp zorgt Mesdagvoor de vermaard heid van de badplaats zorgen, dank zij de reclame die de wereld regeert, de wakkere kapitalisten, die de tonnen gouds, wat zeg ik de millioenen van anderen gestoken hebben in allerlei on dernemingen die >groszartig4 zijn voor de badplaats waarin menigeens »groot« kapitaal zit (tot z'n spaarcentjes toe), doch waarvan geen >aardig4 dividend wordt gemaakt. Gaandeweg nadert, van alle zijden van de badplaats, de stad den Haag 't visschersdorp. Zóó dicht is de bebouwde grens der residentie thans reeds naar het Westen genaderd, dat wie daar nu woont veilig kan zeggen: »achter dat land is geen land meer4 want er ligt de zee achter. Even zoo stellig als den Haag dus omstreken heeft en bijzonder mooie, even vast staat het, dat men er met streken omgaat en zelfs met bijzonder leelijke. Dat kan eigenlijk niet anders in een vestigd en waar het politieke hart des lands klopt. Politiek, heeft Bismarck eens gezegd (en die kon er van mee spreken), politiek bederft het karakter In een stad waar de dingen zijn, die ik zooeven opnoemde, zijn intriges als het ware aan de orde van den dag. Niet bepaald omdat het Hof er ge vestigd is. Een »hof kliek4, een cama rilla, in den ongunstigen zin waarin die dingen bekend staan uit de historie (en nog meer uit de historische romans, waarin de aardappelen der geschiedenis vermengd zijn met de kool der fantaisie) een hofkliek is met onze zeden on bestaanbaar, doch vooral onvereenigbaar met de persoonlijkheden der meest hooggeplaatsten onder ons. Als men in deze dagen veel leest en hoort van het zoogenaamde geval-van Heeckeren, dan moet niemand zoo idioot zijn om te gelooven, dat de Koningin, om een minister weg te krijgen die liever niet aftreden wilde, met een collega van dien minister en met een der gezanten met dit doel een soort van intrige zou op touw gezet hebben. Dat is dood gewone duimzuigerij. En de Prins is nog minder de man voor dergelijke dingen die leeft 't liefst zijn eenvou dige levenswijze, huiselijk en gezellig, vriendelijk tegenover zijn omgeving, tegemoetkomend jegens een ieder, die maar, niet op een angstig-eerbiedigen afstand van hem blijft. Wie hem gepast vrijmoedig tegemoet treedt, dien zal hij ook niet terughoudend behandelen. Men maakt zich, geloof ik, een verkeerd idee van den gemaal der Koningin, indien men meent, dat hij zoo stijf is als hij er in generaals uniform uitziet. Hij is juist vroolijk en opgeruimd van humeur en vooral des avonds laat hij gaarne enkele heeren deelen in het genot van een fijne sigaar en een glas lekker bier want Zijne Hoogheid is van beide dingen een kenner. Maar om even op de zaak van Heecke- ten te komen, dat is nu'n echte intrige geschiedenis, die, vrees ik, de meeste menschen wel nooit niet heel duidelijk zal zijn en misschien nooit worden ook. In het kort zou de zaak hierop neerkomen. De Minister Melvil van Lijnden, belast met het Departement van Buitenlandsche Zaken onder hel vorig kabinet, zou fouten gemaakthebben. Men oordeelde zijn aftreden gewenscht, maar hij wilde liever niet heengaan. Toen zou een zijner collega's met den gezant van Heeckeren hebben bekokstoofd om de fouten aan het licht te brengen - zegt de een. De ander zegt, dat de collega van den minister den gezant, achter zijn rug om, briefjes schreef, waarin hij opz'n eigen houtje istructies gaf. De minister wilde den gezant zijn ontslag bezorgen, maar vond daarvoor niet de noodige medewerking, De minister trad af. Kort daarna werd de gezant lid van de Eerste Kamer en kreeg hij een grootkruis van de Oranje-Nassauorde, maar de opvol volger van den heengeganen minister was even onvriendelijk tegen hem en zijn kruisdragen wilde hij niet alvorens hij van allen blaam gezuiverd was. Teneinde deze zuivering te bewerkstelligen (anderen zeggen teneinde schandaal te maken) heeft de gezant-kamerlid thans aan de Eerste Kamer een onderzoek verzocht. De Kamer vroeg op haar beurt inlichtin gen aan Buitenlandsche Zaken. Die in lichtingen zijn gegeven maar of ze publiek gemaakt zullen worden is 'n ander paar mouwen. Er is veeleer alle kans, dat de Eerste Kamer zal redeneeren dat het beter is om de vuile wasch binnenshuis te behandelen. Wat dikwerf maar het verstandigst is, want 'n vuile wasch ruikt niet lekkerer is meestal 'n «luchtje» aan. Zooals men ziet, gebeuren er in den Haag rare zaken. Wie 't nog niet wist, zou 't kunnen lezen in een dezer dagen verschenen roman, «Moderne Schelmen» getiteld, geschreven door een advokaat, die juist kort geleden een onaangename aanraking had met den strafrechter. Hij verkeerde n.l. in het geval van als ver dediger te moeten optreden voor den den man die hij eiken ochtend (en mis schien op den dag meermalen) te zien krijgt wanneer hij in den spiegel kijkt. De eigenaardigheid van dezen roman is, voor iemand die den Haag en Haag sche toestand kent, gelegen in het feit, dat de schrijver zijn materieel aan de werkelijkheid ontleende. Misschien een beetje, maar stellig heel weinig, geïllu streerd, zijn de gebeurtenissen in dit boek, de schelmstukken van een Haag sche bende, die met internationale gauw dieven in connectie staan, op feiten ge grond. De van een postdiefstal afkom stige effecten, die in het boek verhandeld worden, zijn in den Haag geweest de menschen, die in het boek voorkomen leven nog, probeerèn nog eiken dag om schelmerijen uit te halen. Elke Hagenaar, die geen vreemdeling is in z'n eigen Jeruzalem, zal U 's middags tusschen drie en zes uur in een bekend koffiehuis de leden der bende kunnen aanwijzen een gewezen hospitaalsoldaat, tegenwoordig woekeraar en de misdadige verkooper van meisjes en vrouwen. Vervolgens 'n dokters zoon, die al een klein jaar «gezeten» heeft; een jonge man van Indische familie, die een goeden naam beduimeld heeft de zoon van een gefailleerd koopman uit de provincie een verloopen ambte naar een winkelier, die de stommiteit heeft om geld weg te gooien aan ren paarden (cn die eigenlijk bij ongeluk in dit slechte gezelschap is verdwaald); een bookmaker en nog een paar variëteiten van hetzelfde ras. Allen behoorenden tot dat slag van lieden die eens door een in de praktijk vergrijsd jurist werden ingedeeld in drie groepen menschen die gezeten hebben, die «zitten» en die nog zitten moeten 1 Het is niet vleiend voor de schrijver van dit boek, dat hij van de personen en de feiten zoo uitstekend op de hoogte bleek. Want om alles zoo goed te weten, moet hij wel in het gezelschap van de door hem beschreven personen hebben verkeerd. Ik heb dan ook een bewering vernomen die misschien eenigermate steunt op iets wat in het boek voorkomt. De moderne schelmen stellen daarin elkander den eisch, dat zij tegenover elkaar althans volkomen eerlijk moeten wezen. Dat ziet voornamelijk op het «looden pijpen, samen deelen». Welnu, men zegt, schertsend of in ernst dat de schrijver van het boek misschien de opbrengst daarvan deelen moet met de «vrienden.». Dit zou inderdaad in hooge mate «modern» kunnen genoemd worden. En als het op schelmerijen aankomt, hebben we in onze tijd blijk baar het «allermodernste» nog niet gehad WAALWIJK, 12 Mei 1906. Examen enz. Met genoegen vernemen we, dat de heer Jan van Lo<>u Thz. alhier, volontair ter secre tarie te baardwijk. 1.1. Woensdag te's Graven liage mei gunstig gevolg het le gedeelte van het examen voor gemeentesecretaris aflegde. Den geslaagde onze felicitaties, Bij 't rijks directe belastingen is benoemd te Maastricht, 0. II. Liudhorst, thans deur waarder te Waalwijk, ingaande 1 Juli 1906. Lezing. De uitgestelde lezing van den weled.gestr. heer A. 0. A. van Vuuren, lid der Tweede Kamer zal nu plaats hebben, Maandag 14 Mei n.s. des avonds ten 8 12 uur op de zaal rMusis Sacrum". Onderwerp: »Da hedendaagsche politiek in verband met de vakvereenigiug". Na hetgeen we vroeger over den Bpreker hebben gezegd, achten we verdere aanbeveliug om deze lezing algemeen bij te wonen, over bodig. Het entree is slechts 10 cent. Yolksmntfnéc der Liedertufel. Morgen, Zondagmiddag zal de Liedertafel eeue volksraatinée geven. Gewoonlijk wordt dit gegeven op tweeden Paaschdag of Zondag met beloken Paschen, doch ditmaal moest, het wegens de laatste winteruitvoeriug, die vei- anderd werd in eeue matinée, worden uit gesteld. Op veler verzoek zal morgen hetzelfde pro gramma worden uitgevoerd als op tweeden Paaschdag, zoodat een ieder nogmaals de fraaie koren en soli hooren kan, die toen op het programma stonden en die wij hier nogmaals afdrukken. 1. Ossiau Beschuitt. 2. An der Weser Pressler. solo von bariton, te zingen door den heer Adr. Groenen. 3. De stem der Zee. Ooenen. 4. Soldatenkoor met soli voor bas i en bariton te zingen door de Brauds- heeren Jan Trimbach en Jos. Buijs Wilmont. Waar zoo iets gepresteerd wordt, zal op wekking tot een bezoek wel overbodig zijn. Buitenpolder. Vergadering van Stemgerechtigden in den Buitenpolder van Waalwijk, op Vrijdag den 25 Mei 1906, des namiddags om 5 in het llotel Verwiel te Waalwijk. Doel 1* Rekening over 19041905. 2. Begrootiug vcor 1906—1907. 3. Aangaan eener geldleeniug ter voorziening in de kosten van herstel van doorbraken in de polderkade. 4. Wijziging begrooting 1905—1906. Postduiven vereeniging. De postduivenvereenigiug »I)e Postduif' al hier, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 15 Nov. 1904, heeft in hare laatst gehouden vergadering besloten, dit jaar de volgende oefeuil genwedvluchten te houden met oude duiven. van Tilburg afstand 15 K.M. Baarle Nassau n 29 n Mechelen i 13 Mei 15 20 n 27 3 Juni 17 30 Quiëvy Pont St. Mnxence r> 83 5 166 3155 4735 679.6 Orleans n Limoges Een bevreemdende circulaire Wij lezen in de »Schoenindustrie Onderstaande circulaire werd door de van den Bergh's Stoomschoenfabriek aan de klanten verzonden 's Hertogenboschdatum postmerk. M. Wij geven U bij deze kennis, dat de tijdelijke verhooging van 5u/o» welke onder de factuur werd bijgetrokken, niet meer wordt toegepast. Wij hebben de prijzen van al onze artikelen herzien en zullen deze zoo uiterst mogelijk noteeren. Overigens zullen onze reizigers bij hun eerstvolgend bezoek U met onze nieuwe prijzen be kend maken, die ongetwijfeld aanleiding zullen geven tot groote orders. Hoogachtend Van den llcrglis Stoomsclioenfabriek. Bij vele fabrikanten heeft deze circu laire groote bevreemding laat ons zeggen bij vele ook verontwaardiging gewekt, doch als we de zaak kalm nazien dan kan van verontwaardiging althans nog direct geen sprake zijn. V. d. B. had de 5% verhooging onder de factuur bijge trokken deze maatregel heeft misschien tot moeielijkheden aanleiding gegeven en zooals hij nu schrijft, zijn de prijzen herzien en zullen die zoo uiterst mo gelijk genoteerd worden, wat nog in lange niet zeggen wil dat die mee 5°/0 weer zullen verlaagd worden, zooals vele fabrikanten misschien ten onrechte den ken. Wij willen niet ontkennen, dat vele winkeliers cn agenten er dien uitleg aan zullen trachten te geven, doch wij schrij ven v. d. B. niet zoo weinig handels kennis toe, dat hij bij het herzien zijner prijzen geen rekening met de duurder grondstoffen zou gehouden hebben en tot de conclussie zal moeten komen, dat voor vele artikelen 5°/0 verhooging nog niet voldoende is. In onze circulaire is het duidelijk genoeg uitgedrukt, dat leve ren aan oude prijzen onmogelijk is, tenzij men het op het fabrikaat door minder waardige grondstoffen te gebruiken moet verhalen. Schoenindustrie. Iu de te Tilburg door het Dagelijksch Be stuur vau don Alg. Ned. Bond van Schoen fabriekanten gehouden vergadering met de commissie uit Tilburg voor regeliug van de Congresvergaderiug, is besloten dit jaar op de Juli vergadering geen spreker uit te uoodigeu, maar wel op eeue in Januari te houden ver gadering iu Tilburg. Redenen voor dit besluit ziju dat de dagiudeeling zoo bezwaarlijk is, wanneer er eeue lezing plaats heeft, daar men dan voor het een en ander tijd te kort komt Verder werd door de heeren uit Tilburg mede gedeeld dat zij pogingen in het werk zouden stellen om de tentoonstelling van teekeningen en schoenen in het gebouw van de Industrie- en Ambachtsschool onder te brengen. De dag van de vergadering werd bepaald op den laat sten Zondag vau Juli of eersten Zondag van Augustus, dat hangt nog er van af welke van die twee Zondagen de zaal der Kon. Harmonie vrij is. Naar aanleiding van het in Handelsbelangen (uitgave firma v. d. Graaf), voorkomend artikel over schoenen voor het Indisch leger, kan worden medegedeeld dat naar ingewonnen informaties, die schoenen voortaan weer in Holland zullen gemaakt worden. V HIJ HOEVEN. Dinsdagmiddag werd onzen kraukziuuigen dorpsgenoot de heer G. Ver hoeven vermist, zoodra de Heer S bemerkte dat hij het hazenpad gekozen had, zond hij terstond personen uit om hem op te zoeken doch alle moeite was vergeefs, men kon hem nergens viuden. Den volgenden morgen kwam er tijding uit '8 Hertogeuboseh dat hij daar in bewaring was genomen, waarna de heeren S. en v. d. W. hem naar ons dorp hebben teruggehaald. CAPELLE. Donderdagmiddag, had het jongste dochtertje van den schoenn aker K. het ongeluk te struikelen Juist kwam daar een fietser aanrijden die in volle vaart over het kind heen ging. De fietser werd door den schok zoodanig over het stuur van zijn fiets geslingerd dat hij bewusteloos op den grond neerviel terwijl het kind er met den schrik afkwam Dezer dagen ziju r>r bij den heer H weer vier ruiten stuk gegooid, den man begaf zich hierop terstond naar buiten waar voor do belhamels het hazenpad kozen. WASPIK. Door eenige voorname ingezetene onzer gemeente is ecne law teuuisclub opgericht waarvoor een stuk weiland van den heer Lan- gerwerf, liggende achter de zaal der harmonie is afgehuurd. Men is druk bezig een flinke baan te maken. Wij wenschen den leden me nig gezellig sportuurtje toe. RAAMSDONK. Dezer dagen had de heer W. Z. naar hij meende, een slachtkouijn ge dood en deze zijn buurman, een slager, ter slachting gegeven. Buurman occupeert zich dapper met zijn handwerk en zal juist de reeds geheel losgesneden huid van den kop afsnijden, als het gevilde lepus cuniculus, dat gedurende de geheele vilpartij zoo stil als een muis ge hangen had, schrikbaariyk begint te huilen. Tableau Wij voor ons meenen, dat deze uitzondering op den regel, dat doode konijnen niets meer zeggen, daaraan is toe te schrijven, dat het dier niet dood, maar Blechts bewusteloos ge slagen was. Vandaar de gevoelloosheid tijdeus het villen. Woensdag jl had de heer L. de Wit het ongeluk, zich bij het nazien van zijn rij wiel aan den duim te ve;wouden. Ziju vrij groote wond had bloedvergifting ten gevolge, zoodat hand en onderarm sterk zwollen Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp is het gevaar thans gelukkig geweken. De arbeider H. K. werkzaam bij het aanleggen eener los- en laadplaats aan het station alhier, had eenige dagen geleden het ongeluk, met den voet onder een ijzeren kip wagentje te geraken, waardoor een teen gehael afgekneld en een verbrijzeld werd. Gelukkig dat de ongevallenwet aan K. gedurende zijn non-activiteit 70 pCt. uitkeert. RAAMSDONKSVEER. Teneinde zich eens flink uit te spreken over een veete, bracht vrouw V. S. in de Suikersteeg alhier een be zoek aan hire buurvrouw R. De twist liep zóó hoog, dat de waardige representanten van Eva's nakomelingen handgemeen werden, met 't gevolg, dat vrouw V. S. een aantal haren en een flinke dosis bloed verloor. De aldus toegetakelde «dame" koelde vervolgens hare woede aan een tobbe, die zij met kiaclit tegen den grond smakte 1 oen het haar even wel duidelijk werd, dat hare vijandin hierdoor geeu lichamelijk leed ondervond, riep zij de assistentie iu van hare inmiddels toegesnelde dochter en beiden renden op de deur aan van vrouw R. De: e trok zich echter in hare ves ting terug, d. i smakte de deur voor den neus barer vriendelijke bezoekster dicht en werd nu onthaald op een tweede bombarde ment van Algiers, waarvoor de deur wonder boven wonder, niet bezweek Vrouw R. be hoefde niot te capiiuleeren en de vijand trok zich in ziju kamp terug. Naar verluidt wer den eeuigeu tijd later eenige ruiten bij vrouw R. ingeslagen Hoe het thans met de gemoeds rust dor verschillende strijdmachten gesteld is, is ons niet bekend. Onze dorpsgenoot den heer J. Th. M. Petres slaagde gisteren te 's Huge voor het examen candidaat-secretaris lste gedeelte. Hij genoot zijue opleiding van den heer J. M. Kieboom, gemeente-secretaris alhier. De wed. v. S. werd gisteren door eeu onbekend gebleven wielrijder zoodnuig acuge- reden dut zij bewusteloos opgenomen werd. De wielrijder bleek niet van de gewene soort duur hij aau het geleide der arme vrouw eeuig geld gaf eu tevens naar haar adres informeerde met de belofte haar w. 1 eens te komen op zoeken. De toestand der vruuw baart echter geen zorg. GEERTRUIDENBERG. Op de werf van den heer T. Oosterlauder, t>- Geertruideuberg is de kiel gelegd voor een drijvenden stoom- hijschbluk, voor rekening der drijvende stoom- hijschblokmaatschnppij »Simon«, directeur de heer P. A. Hoogeuboezem Wz. te Dordrecht. Het geheel zal naar de nieuwste constructie worden gebouwd. VLIJMEN, 11 Mei. Op Zondag 6 Mei werd door de R. K. VVerkmaus— vereenigiug St. Joseph de ulgemeeue jaarlijksche verga dering gehouden. Op deze vergadering werd rekening eu verantwoording gedaan, eu sprak de geestelijke adviseur een woord van geestelijke opwekking tot de ledeu, namelijk over de tevredenheid. Na het eindigen dezer bevattelijke rede, die geestdriftig werd toegejuicht bracht sprekir nog een woord van dank aau allen die de vereenigiug steunen. Uit het volledig verslag blijkt dat dit jaar, iu tegenstelling met verleden jaar, fiuautieel niet ongunstig is geweest. Er zijn slechts 73, eu verleden jaar 166 ziekenwekeu geweest. De reserve-fonds bleef niet alleen onaan geroerd maar werd gesterkt door twee giften vau f25 en f50. De inkomsten hebben be dragen f52804, De uitgaven f372 25. Zoodat het saldo 1 155.74 bedraagt. Het reservefonds is alaoo gebracht van f 221 tot f395. Het ledental bedraagt op lieden 97. 's HERTOGEN BOSCH. In de gisterenavond gehouden vergadering van de afdoelmg 's Her togeuboseh van de R. K. kiezersvereeuigiug Noordbrabaut, ter voorziening iu de vacature, ontBtaou door het overlijden van den heer van den heer van de Westerltken, voor het lid maatschap der Provinciale Staten van Noord- Brabant caudidaat gesteld de heer L. L. M. A. Nieuweuhuizen, burgemeester der gemeen ten Rosmalen en Nulaud. SPRANG. Woensdag jl- was het feest in den Spraug8cheu Pad alhier. Hendrik van Dongen eu Adriana van der Hoven vierden hunne Gouden Bruiloft. Uit de buurt was een Commissie gevormd, die reeds een paar we ken van te voren, alles iu het werk had ge steld om den ouden luidjes een onvergetelijken dag te bereiden. Voor de woning der jubilaren prijkte eeu eenvoudige, doch fraaie eereboog, terwijl de naaste omtrek, zoo door groen en bloemen als lampiouB en vlaggen smaakvol versierd was. De versieringen beschenen door eeu lief zonnetje maakten een prettigeu indruk. Iu den morgen kwam de buurtcommissie hare wenschen, vergezeld van een geschenk aanbie den, en zongen een dertigtal zanders en zan geressen een voor deze gelegenheid vervaar digd feestlied van den heer v. d. Heijden van Waalwijk, onder leiding van den heer Bas Versteeg, lid der zaugvereeuiging De Ilarpe ZionB, Den heelen dag stond verder de deur geeu oogeublik stil, want maar aldoor kwamen nu dsze dan die personen de feestvierenden huldigen. Iu den avondstond voerde genoemde zang- \ereenigiug voor de deur der Jubilaren en later iu hunne woning eenige fraaie, toepas selijke liederen uit, wat, begrijpelijkerwijze, veel volk op de been bracht. Het moge de echtelieden vergund ziju nog vele jaren te leven en aeker zullen allen in stemmen met het korte iu den eereboog ge plaatste gedicht: Mocht eens Zilver U versieren Thans tooit U de gouden kroon Wil 't juweelen feest nog vieren Dan de vreugd in 's Hemels woon. KAATSHEUVEL, 12 Mei 1906. Ongeluk. Toen de voerman R. dezer dagen naar Tilburg reed kwam dentram achterop rijden. Zijn paard schrok geweldig en week zijwaarts uit, zoodat het met den zwaar beladen wagen in een sloot terecht kwam. De voerman kreeg eenige lichte verwondingen, terwijl het paard zulke kwetsuren bekwam, dat het afgemaakt zal moeten worden. Baldadigheid. Woensdagnacht werden op den Gijzenburg in een paar putte» met drinkwater eeue hoe veelheid petroleum gegoten, zoodat het water voortaan voor het gebruik ongeschikt is. 't Ware te wenschen, dat zulke laife vlegels flink aan de kaak werden gesteld 1 Festival. Evenals de Harmonie ftEuphonia" zal ook A- pollo aan het festival te Waspik deelnemen. Men is reeds druk bezig zich te oeleneu. Nachtegaal. Werden andere jaren hier in den omtrek tal van nachtegaals gevangen, dank zij het ijverige toezicht der politie, in dat dit jaar zeer miniem, leder natuurliefhebber weet dan ook, dat er thans veel meer is onze bosschen leven en deze door haar gezang leven eu vroolijkheid scheuken. Matineé Op Zondag 13 Mei smorgens ten half twaalf zal onze Harmonie »Euphonia« een Matineé geven aan hare Eere en Honoraire leden en Honoraire leden en geintroduceerde vreem delingen. Een flink programma is saamge— steld, zoodat er voor muziekliefhebbers weer zul te profiteeren zijn. En Harmonie en Liedertafel zulien hun beste beentje voor zetten om dit Matineé naar weusch te doen slagen. Koninklijke gift. Als gevolg van een gedaan verzoek aan li. M. de Koningin is deze week aau P. v- d. II1 alhier een som van f20 overhandigd om daar—-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9