Nummer 40. Donderdag 17 Mei L906. 29e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBR AB ANTSCHE POST. Mosterd na jen maaltijd, DE KUNSTRIJDER. AHTOOK TIELEN, Uitgever: FEUILLETON. LU ITEM LAND. Engeland. Zweden. Italië. Oostenrijk Servië. Rusland. De Echo van het Zuiden Waalwpsclie ri Laisslraalxrln CesrMt, Dit Blad verschijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fü.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJ K. Telefoonnummer 38. Advkrtenhkn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De jongste Mei-uitgave van de Vragen des Tijds bevatte o. a. van de hand van mr. D. van Embden, den onlangs be noemden professor in de staathuishoud kunde aan Amsterdams gemeentelijke Universiteit, omtrent de regeling der kiesdistricten voor de Provinciale Staten een criciek, welke reeds in Mei van het vorige jaar geschreven was, maar één jaar lang op plaatsing of gastvrijheid wachten moest. Nu willen wij gaarne aannemen, dat, zooals de redactie in een noot vermeldde, verschillende omstandigheden haar belet hebben, de met den anti-clericalen pekel doortrokken beschouwing des heeren Van Embden eerder onder dak te bren gen en tot stembusorakel tijdens dejuni- campagne van het vorige jaar te laten strekken. Eveneens valt het o. i. te billijken, zoo niet te prijzen, dat de re- dactie's van couranten of tijdschriften in zake de bijdragen van medewerkers het spreekwoord Uitstel is geen afstel, zoo veel mogelijk in praktijk brengen. En dat vooral in betrekking tot critieken, waar van naar waarheid getuigd kan worden het oude blijft altijd nieuw; of die m- a. w. niet met het brood op één lijn gesteld kan worden. Hetgeen wil zeg gen wordt in het één, of meer dagen oud zijnde witte brood door menigeen alles behalve vlug gebeten, omdat het door het lange liggen onsmakelijk ge worden is, menig literair baksel verliest daarentegen door een tijdlang op publi citeit te moeten wachten niet zijn oor spronkelijk versche hoedanigheid en bij gevolg evenmin den smaak van het lezend publiek. Welke artikelen niet evenals het wittebrood spoedig oudbak ken worden, is een vraag, waarop in houd en vorm het antwoord geven. Waaruit volgt, dat, wil men een oud bakken artikel weer versch en smakelijk maken, dan moet men het evenals oud brood opstoomen d. w. z geheel, of gedeeltelijk zijn inhoud en vorm zoodanig wijzigen, als door den stand der daarin CRIMINAAL-NOVELLE. NAAR HET DU1TSCH DOOR J. M. S. (9) V. Eenige dagen daarna kwam haar vader, toen zij reeds was ingedommeld, in haar slaapkamer. De koopman had juist een heftig onderhoud met den baron gehad. Deze verlaDgde nadrukkelijk, dat het huwe lijk zoo spoedig mogelijk zou gesloten wor den en :oo niet, dan zou hij den moord bij de politie bekend maken. Ileiiiecke, die weinig hoop had, dat zijne dochter haar voornemens zou wijzigen, besloot tot een laatste wanhopige, poging. „Gij hebt nu lang genoeg bedenktijd gehad/ zeide hij, „mor gen zal je verloving gevierd worden/ Berta richtte zich in haar bed op, zag haar pleegvader vastbesloten aan en ver klaarde Nooit zal ik er in toestemmen, den baron te huwen, eerder verlaat ik uw huis." Heinecke werd doodsbleek en een hevige rilling overviel hem. Hij was verloren, als Berta bij haar voernemen bleef volhar den. „Ge wilt dus mijn huis verlaten beet hij haar toe. „Weet ge wel, dat ge dit zonder mijne toestemming niet inoogt. Doch hoor thans, wat ik je te zeggen heb. Dat gij niet mijne dochter zijt, weet ge reeds wat ge echter niet weet, is, dat je eigen vader mij eens mijn vermogen ontstolen heeft en hiermede er van door is gegaan behandelde quaestie op den dag der verschijning geëischt wordt. Doordien èn de redactie van de Vragen des Tijds èn de heer Van Emb den verzuimd hebben aan den eisch der gezonde logica te voldoen, hebben zij echter niet alleen het lezend publiek oudbakken nieuws opgedischt, maar ook zich zelvcn en het «blanco deel der natie* bij het Nederlandsche volk be lachelijk gemaakt. In zijn toorn over de stoutigheid der meerderheid van Zuid Hollands Provin ciale Staten-leden, om in Juni 1904 na de ontbinding der Eerste Kamer als ge volg van de verwerping der eerste HoogerOnderwijsnovelle uitsluitend leden der christelijke staatspartijen naar ons Hoogerhuis af te vaardigen, schreef de heer Van Embden in zijn Mei-copie, anno 1905 o. a »Door dat Rotterdam en 's Graven- >hage 13 Statcn-leden te weinig afvaar- «digen is het, dat in Juni 1904 de «Kruis- «banier" in Nederland zegevierde over »de Turken, het is, dat dcor de beguns tiging van een Zoetermeer, een Alfen, »een Middelharnis, dat de tweede instan »tie onzer wetgeving bedoeld als «zelfstandige macht, als beveiliging tegen «volkswaan van den dag worden kan, «gelijk zij op dit oogenblik geworden is «tot automatische bekrachtiger van elke «wilsuiting der eerste instantie. YVel- «haast ten allen tijde kan een clericale «regeering, steunend op Zuid-Holland's «plattclandsmacht, een haar weerstreven- »de Eerste Kamer tot zulk een werk- «tuig herleiden. Zoo heeft de tijd, zoo «heeft der liberalen behoudzucht onze «vrijzinnige instellingen ondergraven". Zoo echt, zoo eenig en zoo schoon vond de redactie van de «vrijzinnige" Vragen des Tijds blijkbaar deze pathe tische en paradoxale ontboezeming, dat zij ze woordelijk, en zonder ze te toetsen aan den uitslag der één maand lafer gevoerde Tweede Kamer-campagne, den vrijz.-dem. professor in de economie één vol jaar later nog eens herhalen liet. Door dezen toetsings-plicht te ver zuimen. heeft de onnadenkende redactie van het onderhavig «denkend" tijdschrift èn prof. Van Embden èn de «vrijzinnige concentratie-vrienden er leelijk in laten loopen, en bovendien de Rechtsche par tijen niet alleen stof tot lachen en vroolijk- heid gegeven, maar ook met een betoog verrijkt, zeer geschikt, om bij de Staten verkiezingen van het volgend jaar met name de Zuid-Hollandsche kiezers aan het verstand te brengen: «Het is een «eisch van 's land's belang, dat de Rech- «terzijde in de Staten-Provinciaal de meerderheid behoudt, of m. a. w. uit- «sluitend leden van haar kleur naar de «Eerste Kamer afvaardigen blijft. Want «daardoor wordt het door den vrijz.-dem. «prof. Van Embden in de Mei-editie'06 «der Vragen des Tijds gesignaleerde «gevaar vermeden, len dat ons Hooger- «huis, of de tweede instantie onzer wet- geving", in plaats van, als zelfstandige «macht, ons tegen de volkswaan van «den dag te beveiligen, de automatische «bekrachtiger wordt van elke wilsuiting «der «eerste instantie", of m- a. w. van I «de Tweede Kamer 2en Dat der libe- «ralen behoudzucht onze vrijzinnige in- stellingen ondermijnen kan". Deze waarheden als koeien liet toch nota bene een «blanco" redactie van een «blanco" tijdschrift van haar literairen katheter door een even lelieblanken professor, zij het dan ook tegen wil en dank, en geheel en al in strijd met diens werkelijke bedoeling, verkondigen circa tien en negen maanden na het feit, dat de ook door hem geliefde «blanco" ba nier op de tinnen onzer Tweede Kamer en van ons regecringskasteel stond te wapperen. En dan te moeten ervaren, dat de «denkende,' redacteurs van een met die zelfde blanco-idee bezield tijdschrift de domheid begaan, van uit zijn professo rale pen de besliste verklaring te laten vloeien, dat de stembusuitspraak, waar aan zulks te danken was, niets meer, of minder dan «een volkswaan van den dag" was. Zeer geschikt, om den heer Verrijn Stuart een zijner mededingers naar den door hem ingenomen leerstoel, te doen uitroepen: «Dat komt er van, als een man der wetenschap aan poli tiek doet". J- -«JS lie wapens. Dan gaat het koninklijk patr samen met de Zwitsarscht overheden napr l)oinodos«>U, »nar een rrvin' van lt.dinar «che troepen plaats heeft en daarna in 'o groo'e zaal der douane een door den Komt aangeboden feestmaal. GruV. teestcn zuren in Doinodo*sola en Brieg plaats hebben. „Almachtige God! Miju vader." „Je vader is een ellendeling. Door een toeval ben ik nu te weten gekomen, dat hij zich te Rio de Janeiro bevindt. Het zal mij niet veel moeite kosten, hem aan de straffende gerechtigheid over te leveren." „Dat zoudt u kunnen doen? O, neen, neen, spaar mijn vader Mis schien is bij arm en kan dus het gestolcne ui l tqj-uggeven." „Reeds vele jaren zijn er sedert dien diefstal verloopcn. Eu ik zou voor dit ongelukkige voorval gezwgen hebben, indien ge gewillig mijn wensch vervuld hadtmaar nu zult ge ondervinden, dat je vader in mijn m9cht is en ik zal hem asn de politie overlevereu, als ge bij je weige ring blijft volharden. Berta keek sprakeloos voor zich heen. „Nu?" vroeg de koopman ongpduldig. Eu als Theodoor terugkeert en mij aan mijn woord herinnert, want ik heb hem reeds mijn woord van trouw gegeven." „Ja, dat komt er van, als ge achter uws vaders rug iets doet, doch hiervan wil ik u nu geen verwijten maken. Schrijf hem een voudig, dat ge bij nader inzien hem toch onmogelijk huwen kunt en dat ge daarom reed» eeue andere verbinding hebt aangegaan „Zóó iets raadt u mij aan „Wilt ge dan liever, dat je vader zijn leven aan de galg eindigt In Brazilië zijn de strafwetten strenger dan hier." Heinrcke haalde een gezegeld papier voor den dag, gaf zijn dochter een peu in de hand enwachtte. Nog altijd aarzelde Berta wanhopig keek ze om zich heen. Daar greep de koopman haar haDd, wees op het papier en zei „Schrijf, of ik voer mijn bedreiging uit." Het was het ongelukkige meisje, als 20U De Porte heeft dan eindelijk torg-'g-'ven aan de Engelsche eischen en is reeds be gonnen met ontruiming van Tabah, waartoe zij zich bereid verklaarde. Het voorbehoud omtrent de souvereiniieit en de Engelsche. grensposten zal nu ook wel vcrsmchen als sneeuw voor de zon op de bedreiging ran di n Engelsche gezant te Constantinopel, dat binnen 24 uur volledige satisfactie werd geëischt. De sultan, werd verklaard, wem-cht den status qi.o op het schiereiland S.naï niet te wijzigen. Of misschien de ongunstige berichten uit lemen, waar de troepen slecht gekleed eu gevoed zijn en door de opstan delingen omsingeld c-r tov, hebben bijge dragen De Rijksdag heeft 21.714000 kronen verdeeld ovrr 4 jaren, toegestaan voor dm bouw van kazernes. In het jaar 19U7 zullen 4.400.000 kronen voor dit doel worden aangewend. De Eerste Kamer verwierp hel rogee- ringsvoorstel tot invoering eener nieuwe kieswet met 126 tegen 18 stemmen. Met 118 tegen 8 stemmen nam zij liet voorstel aan voor algemeen kiesrecht met evenredige vertegenwoordiging voor de verkiesingen dtr beide kamers en tot verkorting van het mandaat der afgevaardigden dei Eerste Ka mer van 9 tot 6 jaar. Koning Victor Emmanuel gaat den 16 dezer na de opening van de Simplontunnel naar Brieg, vergezeld van ministers Sonnimo, Guicciardini en Carmine en hoogstwaar schijnlijk ook van koningin Elena. Te Brieg heeft een dejeuner plaats en vooraf een wapenschouwing van Bondstroepen van ze krankzinnig worden. Mechanisch schreef z-, op het papier, wat haar pleegvader voor- zei. Nauwelijke had ze het met haar naam onderteekend, of ze viel bewusteloos op het kussen. Over het gelsat van den maD, die in zoo'n korten tijd tot een lagen, cjnischen moor denaar was geworden, vloog een trek van duivelsche vreugde. Deze diep gevallene, grheel eu al vastgegrepen door de klauwen van den duivel der hebzucht, kende geen medelijden meer. De pastoor, bij wien Berta steun in raad had gr zocht, was reeds den volgenden dag bij den koopman geweest, doch natuurlijk zond' r resultaat. De heer Heinecke heette nog katholiek hij was echter niet» meer dan een naam katholiek. Als zijne zaken het toelieten, ging hij ter kerke en dit was nog alleen, omdat hij voor 't oog der men- sche.n toch niet geheel en al kon wegblijven. De priester had zich dan ook over den uitslag van zijn bezoek al reeds van te vortii niet veel voorgesteld, toch wilde hij, ter wille van dat ongelukkige meisje, een laatste poging bij den koopman wagen. Maar wat hij ook iu 't midden bracht, de reeds geves tigde Helde van Berta, de dubbelzinnige positie, van den baron, het ongelukkige huwdijk, dat uit deze verbintenis zou vol gen, niets mucht baten. De koopman zei eenvoudig: „Met het grootste genoegen wil ik u een dienst bewij zen, eer waai de heer, doch hierin kan ik u onmogelijk van dienst zijn. Het is irouwens aan mij, over het geluk van mijn pleegkind te waken Ik zie de zaak geheel anders in dan IJ Eerwaarde; het blijft dus, zooals ik besloten heb." En hiermede kon de waardige priester gaan. Berta wist reeds, dat pogingen van haar pastoor mislukt wareu niettegenstaande dat hoopte zij nog. Nu, men ziet, met welk resultaat. Met geen oog verwaardigde de zedelijk verwordene man zijn bewusteloos pleegkind. Snel verliet hij de slaapkamer, sloot den brief in een couvert en, toen hij hiermede gereed was, ademde hij verlicht opthans kon Berta niet meer terug. VI. Helder en koesterend scheen de Julizon. Zij zond hare stralen in het rijk gemeubelde salon van het Patriciërs huis. De vensters naar de zijde van den tuin stonden opm een geurige luchtstroom kwam er door naar binnen. Op eenen met blauw damast overtrokken chaise-langue zat Berta. Haar gelaat was bleek en zonder uitdrukking staarden beur donkere oogen naar buiten, 'loen zich de deur opende, kromp ze als 't ware ineen. Heinecke en de baron traden binnen. De koopman ging echter terstond weer heen, Onder het voorwendsel, dat hij nog zaken te doen had, zoodat Berta met den haar opge drongen verloofde alleen bleef IHar in bleeke handen, waaiop de blauwe adrren zich scherp afteekenden, beefden zichtbaar. „U weet natuurlijk, mejuffrouw," zoo begon de baron, „waarom ik bier kom." „Wenscht u, dat wij ons dadelijk naar het stadhuis begeven?" vroeg Berta met nauwelijks verstaanbare stem. „Ik dacht, dat wij eerst nog eenige zaken te bespreker, hadden." „Ik had mijn vader opgedragen.— „Ik weet dat. Toch zou ik gaarne per soonlijk met u nog een en ander bespreken, alvorens u mijne vrouw zijt." Bij het woord „vrouw" ging er eene ijskoude lilling over Berta. Te Weenen overleed dezer dagen graaf Alexander Karolyi, die een vermogen van 30 milliorn gulden heelt nagelutcn, dat geheel voor liefdadige doeleinden inoet wor den besteed. Vijf jonge officieren, die een blad ge- lukgewenscht ludden met zijn campagne teg^n de koningsmoordenaars, zijn op non- activiteit gesteld. Nu hebben zich weer zes officieren te verantwoorden, die bij een leest het beeld van koning Milaan uithingen. De partij der koningsmoordenaars is blijkbaar altijd nog aan het roer. In de eerste Poema-vergadering zei de afgevaardigde van Odessa, prof. St»jepkin, in een redevoering o er de amnestic o. a. het volgende „Wij moeten trachten een geheel zuivere verhouding te schep) en lus- schen ons en de hoogste macht. Dat wij amnestie cischen, beteekent niet, dal we ons tevreden stellen met een eenvoudige begenadiging van veroordeelden, nuar tevens dat we, er op staan, dat ons beginsel wordt erkend. We kunnen de gevangenen niet meer als misdadigers beschouwen, nadat de regeeringsrorm, dien zij hebben trachten ten val te brengen, weikelijk gevallen is. Hoe zouden we niet amnestie eischen voor mannen, voor wier daden we mede verant woordelijk zijn, daar we zelf deelnamen aan bun strijd? IKt is alleen aan het toeval te danken, dat onze medestrijders in de ge vangenis werden gebracht, terwijl wij thans hier als volksvertegenwoordigers zitten. Al hebben wij het program der revolutionaire partijen niet goedgekeurd, al zijn wij onzen eigen weg gegaan, wij dragen toch met hen Zij keek den koel lachenden man voor haar met een eigenaardigen oogopslag asn en voor haar geest trad het beeld van een huwelijk zonder liefde. Deze gedachte deed haar geestkracht weer terugkomen. Trots hief zij haar hoofd op en sprak thans met afgemeten stem „U zult mij spoedig uw vrouw noemen, „Ik hoop het, want na alles wat mij uw heer vader mij gezegd heeft.—" „Ik zal u echtgenoote zijn," viel Berta hem in de rede, doch alleen voor de wereld. Van een innig en liefdevol te zarnen leven, zooals hettusschen twee echtgenooten jast, kan bij ons geen sprake zijn. Ik neem u tot man, wijl mij de noodzakelijkheid ertoe dwingt. Wat u beweegt mij na alles, wat u door mijn vader is medegedeeld, tot vrouw te nemm, weet ik niet. Of is het soms, dat u er behoefte aan hebt, een tweede offer tt bezitten, dat u, evenals de arme Emma, tot den dood toe martelen kent?" Een ander had zich die vlijmscherpe verwijten niet laten welgevallen, maar de baron lachte slechts en anlwoordde, terwijl hij zich de moeite g?f, kalm te schrijven „De romantische vertelling van die oude circusvrouw schijnt heel wat indruk op u gemaakt te hebben. Ik zal u nog in den loop van den morgen van de ongegrondheid van uw wantrouwen overtuigen, wijl u weet dat immers op het stadhuis de noo- dige papieren aanwezig moeten zijn." De zekerheid, waarmede dit gezegd werd, deed Berta zwygen. Kon Von Belgern zich weikelijk als edelman legitimeeren, dan was het toch minstens twijfelachtig, dat hij de kunstrijder was, van wien die oude gesproken had. (WorJt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1