landbouw"""' [ïllllt l ES li. MCMRS, Artikelen vooi Ziekeiiverpleging. AANBESTEDING. SYSTEEM LOOPING THE LOOP, Halve Maantjes en Eierkoeken, KOLOMALE W4REN WALT, J. v, d, HEIJDEN. G. r. d. Heijden Cz. H. J. Zijlmans, P. Eisenbahn-pen, bwsiioimikientm, Kfuidenierswaren en Comestibles G elder sche Cr edict- Vereen ig ing Advertentiën. Siervogels, Pluimvee, Duiven, Konijnen. BILJARTFABRIEK Fijns Koekjes en Banket GROENTEN IN BLIK A. P. C. ROOTHAERT, Frits van Bladel. Attentie s.v.p. Minerale Wateren en Limonades. Zonder Sagerine. Yachterstraat H li Wederom ontvangen Gez. Zijlmans, Maandelijksche Staat op 30 April 1906 van, hst Hoofd kantoor si de Agentschappen- W. J. S. SADÉE. Reclame. Roekbesprekingen enz. Reclame. Luchtvilters a f2.75 worden aanbesteed JAN FRANSEN. Asphalt, bruine Teer, Carbolineum, enz. Aanleg en onderhoud van Tuinen. Vraag de Duitsche Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij De brieven volgen op elkander en gelijken op elkander. Steeds genezingen met de Pink Pillen. Wat stoom is voor de industrie is de advertentie voor den handel, de groote drijfkracht De dankbaarheid van een inwoner van Zalt-Bommel. OPTICIENS, Kolberstraat A 276, 's—Bosch. MAGAZIJN VAN en Kindervoeding, als Breukbanden, Buikgordels, Rechthouaers elastieke Kousen, Wind en Waterkussens Massagehallen, Hospitaallinnen, Spuiten voor alle doeleinden, Irrigatoren, Inhaleertoestel- len en Groepketels, flacons naar verschil lende grootten volgens Dr. Dettweiler. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op Brillen, Lorgnetten welke direct worden ingeslepen, worden ook op voorschrift geleverd van fl.H. Prof. en Doet Op Woensd g 23 Mei 1906, des Het bouwen van een Hooischuur met Machinegebouw tot eene oppervlakte van pl.m. 1300 Ms. lederen Zondag van 122 uur in de zaal bij den heer '11 Karronstraat B 358, 's-FOSC'K Levert nieuwe biljarten volgens laatste systeem. GEBRUIKTE BILJARTEN vanaf 12 ct- per ons en hooger EN aan concurreerende prijzen en beslist goede qualiteit- TILBURG Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste constructie. Ballen, Laken, Queuën enz, Brandstoflenhandel. BLOEMIST. W A A L W IJ K. Vraagt Teekening en Prijsopgaaf. Onderstaande Firma maakt be kend dat bij hen te verkrijgen zijn DE ECHTE LET OP 1 1 Heeren Hutelliers en Caféhou- houders beleefd aanbelend heb ik de eer te zijn. WASPIK. Interc. Telefoon 176. Orthopaedische apparaten, Kunstledematen, Breukbanden en Lijfgordels, Artikelen voor Ziekenverpleging, MAGAZIJN van Brillen, Lorgnetten, Barometers Tooneel- en "Verrekijkers, Messen en Scharen, Machinale Slijp-, Polijst en Vernik kei-inrichting. Merk Molen". Ingeschreven kapitaal Storting op Crediettr, kapitaal Volgefourneerd f 1,914,400 - 1,500,000 Reservefondsen Deposito's Credit-Saldo's in Rekening-Courant Debet Loopend papier bij de Ned. Bunk Promessen-portefeuille f 20,644,000 3,414,400 - 820,851.02V, - 3,032,470.02V, - 7,898,295.44 - 15,921,376,76V - 2,371,500,- - 4,803,500—* De Geldersche Ciediet-Vereenigiug Waalwijk, Constancia had er gelukkig eene authen tieke copie van bewaard. De weduwe kreeg van Keizer Leopold een pensioen van t 250 en hertrouwde later met ridder Von Nissen, die de eerste groote le vensbeschrijving van Mozart uitgaf. Karei Mozart, de oudste zoon, kreeg een goede betrekking bij het gouvernement te Milaan, terwijl zijn jongste zoon, Wolf gang Amadeus, een verdienstelijk mu sicus werd, verscheidene waardevolle werken componeerde en veel deed om den roem zijns vaders te verbreiden. Nannerle, Mozarts hoogbegaafde zuster overleed den 29 October 1829. A. C. v. D. H. Wij ontvangen alle dagen een groot aan tal brieven van genezene personen. Wij zijn er zeer tevreden over, niet voor ons, maar voor de personen waarvoor wij geslaagd zijn hun lijden te verlichten. Wij publi- ceeren hedeu twee dergelijke brieven onder duizende genomen, maar met opzet gekozen wegens de genezene ziekten de bloedarmoe de, de zenuwuitputting. Deze ziekten komen zeer vaak voor, vooral in de steden wegpn» de slechte gezondheidstoestanden vooral ook wegens het meer bedrijvige leven en tasten vooial de vrouwen san. Proefnemingen om het te gebruiken geneesmiddel te kiezen, bot geneesmiddel te vinden dat genezen kan, dat alles veroorlooft de ziekte zich nog meer vast te zetten, en wel zoo zelfs, dat somtijds de hulp te laat komende, de genezing niet meer mogelijk is. Reproeft dus niet, wendt U terstond tot de Piuk Pillen. Zij kunnen U genezen en zie er hier het bewijs van De Heer Broekhuizen, le dwarsstraat Yssellaan, R 618 B, wever van beroep te Gouda, schrijftIk ondergeteekende ver klaar dit mijne vrouw door de Pink Pillen is genezen geworden. Zij is 38 jaar oud en gedurende langen tijd heeft zij aan bloed armoede geleden. Zij klaagde steeds over pijnen in den rug, steken in de zijde. Zij at bijna niet meer, was zeer zwak en kon hare huiselijke bezigheden niet meer waar nemen. Alles wal wij aangewend hadden is vruchteloos gebleven. De ziekte scheen niet mogelijk uit te roeien. De ziekte was begonnen tengevolge eener bevalling en het scheen alsof liet lichaamsgestel zich niet meer in orde kon steilen. Mijne vrouw wenschte de Pink Pillen te probeeren. Zij heeft er zich zeer wel bij bevonden. Wat de andere geneesmiddelen niet hebben kunnen doen, hebben de Pink Pillen gedaan. Mijne vrouw is thans uiterst welvarend. Mej. Suzana de Voet, Korte steeg 12, te Vlaardingen schrijft Sedert langen tijd leed ik aan zenuwuit putting en ik was zoo zwak geworden, dat ik het bed niet kou verlaten. Het was mij onmogelijk deneenen voet voor den andere te verzetten. NV gedurende eenige weken de Pink Pillen genomen te hebben, heb ik mij veel sterker gevoeld, mijn eetlust werd beter, en ik heb mijne werkzaamheden kunnen hervatten. Gedurende eenigen tijd heb ik de behandeling voortgezet en thans ben ik volkomen genezen, De Pink Pillen geven bloed met iedere dosis, zij zuiveren het bloed, versterken de zenuwen. Zij geven eetlust, bevorderen de spijsverteexing. Zij genezen bloedarmoede, bleekzucht, neuras- théuie, algemeene zwakte, maagziekten, rheuraatiek. Prijs f 1.75 de doos f9.per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Het Drievoudig Verbond. Ik bedoel niet de beroemde triple allian tie door Jan de Witt's scherpzinnigheid in het leveu geroepen, om aan Lodewijk XIV jtot hier toe en niet verder" toe te roepen, noch die welke in Europa tegenwoordig nog bestaat en Duitschland, Italië en Oostenrijk verbindt of niet verbindt, zoo ge bet nemen wilt, doch ik heb het oog op het drievoudig verbond in de landbouwkunde en wel in de bemestingsleer. Het is de alliantie tusschen kali, phosphorzuur en stikstof. Men moge hierover en reeds veel geschreven hebben, de feiten wijzen het uit, dat ze toch nog niet tot de kennis van alle landbouwers is doorgedrongeu. Nog niet alle laudbouwers begrijpeD, dat alle planten, om tot volko men ontwikkeling te komen, behalve enkele stoffen, die gewoonlijk in voldoende hoe veelheid in den bodem aanwezig zijn, in de eerste plaats in betrekkelijk groote hoeveel heden noodig hebben alle drie de 6toffen, welke tot het drievoudig bemestingsverbond behooren, namelijk de kali, het phosphorzuur en de stikstof, drie stoffen, welke niet altijd in voldoende mate in den bodem voorkomen. Dit is in elk geval zeker, dat men de bij zonderheden van deze alliantie niet genoeg in het oog houdt. Die bijzonderheden wil ik nog eens kort bespreken. Hoe inper men van de eene stof ge bruikt, des tc meer moet men ook van de andere nemen, om door een f.rooteren oogst voldoende winst te maken. Een landbou wer heett b. v. op zijn akker eenige balen chilisalpeter gestrooid en meent daarmede genoeg bemest te hebben. Nu zijn er twee gevallen mogelijk: lo. de akker bevat ge noeg phosphorzuur en kali en zal door het chilisalpcter een grooteren oogst opleveren, maar daarbij natuurlijk een evenredig deel phosphorzuur tn kali vei liezen, want h-t eigenaardige is, dat niet de stikstof alleen verbruikt wordt, doch altijd stikstof ènkali èn phosphorzuurHoe meer er van het eene is, zooveel te meer wordt er ook van de beide andere vereifchl2o. is mogelijk, dat de akker niet genoeg phosphorzuur en kali bevat. Hij kan dus voor de gegeven hoe veelheid chilisalpcter ook niet genoeg afstaan Het gevolg daarvan is, dat niet alle chili- salpeter gebruikt wordt eu de oogst du3 0jk niet naar evenredigheid grooter wordt. Aldus is er door gebrek aan phosphorzuur en kali, verlies aan chilisalpeter en zijn er kleinere oogsten Kali is onder de drie genoemde mest stoffen die, welke vaak ontbreekt. In som mige streken begint men dc zaak in te zien en laat men de Kali ncoit weg. In andere wordt de akker er zeer stiefmoederlijk mee bedeeld. Men weel gewoonlijk niet, welke groote verliezen men daardoor lijdt, hoeveel stikstof en phosphorzuur er door gebrek aan Kali verloren g*at, en hoe de oogst juist door het te weinig aan di t ééne meststof gedrukt wordt. Hos vaak gebeurt het, dat een land bouwer van meening is, dat elk gewas een bepaalde ine,'.stof nuudig he» ft. en men b. v. alleen chilisalpeter of alleen superphosphaat geeft. Dit is dan alleen juist gehandeld, als men overtuigd is, dat de bodem genoeg Kali heeft, wanneer dus b. v. de voorvrucht een rijke Kalibeinesting heeft gehad. Gij kunt er dan ook van verzekerd zijn, dut gij, wannier ge, bij genoegzame bemesting met stalmest, chilisalpeter, peru-guano of super phosphaat, geen rijke en uitstekende oogsten verkrijgt, de schuld hiervan in negen en negentig gevallen van de honderd tezoekeu is in het Kaligébrekterwijl ge door Kaïuiet, patentkali of een ander Kalizout te gev»n, het meest gewenschte resultaat zoudt ver krijgen. Ziedaar het groote geheim van het Drie voudig Verbond iu de bemesting. Kanaria. In deze maand (Mei) wordt het iu de vogelkooien steeds levendigervlugge jongen van het eerste broedsel verlaten het nest en doen allerlei vreemde dingen ze daarom te vroeg verwijderen, zou niet verstandig zijn; ze zouden, omdat ze nog onzelfstandig zijn, langzaam verhongeren Zoo noodig zet men ze in afzonderlijke kooien, die men in de broedruimte plaatst of aan de buitenzijde zoodanig aanbrengt, dat de ouder» hen door het gaas kunnen voeren Voor genoegzame ventilatie der broedruimten moet steeds zorg worden gedragen, tocht echter angstvallig vermeden worden. Het tweede broedsel is op komst. Broed- vogels, vooral wijfjes, die ook ditmaal geen ruchtbaar legsel hadden en voor liet op fikken der jongen niet deugden, verwijdert men, om zichzelf nog meer ergernis te be sparen. Men verzuime niet, de kooien en vooral de nesten aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen of er ook maden aanwezig zijn. en zoo deze voorkomen, ze onschadelijk te maken, eventueel de jonge in frissche, ei gen-gemaakte nesten te leggen. In de volgende maand worden de broed ruimten meer en meer bevolkt; zelfstandig geworden jonge vogels verwijdert men en zondert ze naar het geslacht af. De jonge wijfjes kunnen, afzonderlijk gehouden, iu de broedkamer blijvende mannetjes brengt men iu een ver afgelegen vertrek, waar zij zich in groote kooien lichamelijk verder kunnen ontwikkelen en naar het zingen van den voorzanger kunnen luisteren. Wij ontvingen een mooi uitgevoerd boekje, bevattende eenige belangrijke ieiten, grooten- deels uitgedrukt in cijfers, betreffende de Rijks- post-6paarbauk 1 April 1881 1 April 1906. Wij ontleenen er een er ander uit: Aantal inleggers Op 31 December 1881 22838. Op 1 April 1906 1209114. Bedrag der inlagen In 1881 f 1.126.961.96. 1 Jan - 1 April 1906 f 17.633.815 84. Saldo te goed Op 31 Deceber 1881 f 858.62285,5. Op 1 April 1906 f 132 804,110.17,5. Noord-Brabant heeft 128470 inleggers. Verder deelt het boekje nog heel veel wetens waardigs in vergelijkende cijfers mede, maar 't bovenstaande is voldoende, om te tooneu met welk een reuzenschreden deze zegenrijke instel ling is vooruitgegaan, tot heil van ons voln zeer zeker. De Engelbewaarder treedt een nieuwen jaargang in. Dit maandschrift voor de jeugd begint er aldoor beter uit te zien. De plaatjes worden nu voor een groot deel geteekeud door bekende artiesten en de lektuur is onderhou dend en opvoedend. Die 'n gezin met kinde ren heeft kan zijn kroost leerzame ontspanning bereiden door een abonnement op dit maand schrift. Sociale Romans. Zooals wij vóór veertien dagen mededeelden, heeft de vereenigiug De Katholieke Pers het schoone plan opgevat, om door het uitgeven van sociale romans in afleveringen tenminste iu katholieke streken te verdringen de verder felijke lectuur, welke van dezen aard en onder dezen vorm zoo veelvuldig wordt verspreid. Thans kunnen wij tol. ons genoegen berich ten, dat de eerste aflevering van een beroem den roman, getiteld «Liefde en Lijden" reeds vanaf 20 dezer zal verkrijgbaar ziju bij het Secretariaat van *De Katholieke Pers,u Stich ting 'de Stuers te Maastricht. De prijs per aflevering van niet minder dan 32 bladzijden is slechts 5 cent, franco per post en tegen vooruitbetaling: 6 cent. Propagandaclubs wordt bij bestelling van minstens 50 ex. nog eene belangrijke reductie gegeven. Het zal wel overbodig zijn hier alle katho lieken, wie de verspreiding van goede lectuur ter harte gaat, op te wekken tot krachtigen steun aau het edel initiatief der Katholieke Pers". Niemand verzuime, met bijvoeging van 6 cent aan postzegels, de eerste aflevering aau te vragen. Wij ontvingen eene kennisgeving van de oprichting van de N. V. Zuid-Nederlandsclie Bank te Eindhoven, directeur de heer C- van Gaaien, aldaar verder een klein brochuurtje met de uoodige voorwaarden en bepaliugen. Commissarissen zijn ROB. BRUNS. Onder-Directeur der Deposito- en Admiui- strntie-Bauk te Rotterdam, Voorzitter. JHR. J. B. D. V. D. BERGH V. HEEM STEDE, Lid van de 2e Kamer der Staten- Generaal te 's Graveuhage. GEORGE L M. VON SCHMIDT VAN ALSTADT, Med. Doet. Aits, Nederweert. C. D. WESSELING, Redac teur van »De Tijd," 's-Graveuhage, Secretaris. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den weusch dat "elen nut mogen trekken van zijne ondervinding, mach tigt ons een inwoner van Z ilt-Bominel ziji.e verklaring te publiceeren. De heer C. van Osch, wonende Kerkstraat B 240 te Zalt-Bommel, meldt ons Vanaf het oogenbljk dat ik mei Foster's Rugpijn Nierenpillen begonnen ben, is het mij mo gen gelukken een groote verlichting te be komen in een nierziekte, waarvan ik reeds sedert drie jaren het slachtoffer geweest beu. Lk had voortdurend een hevige pijn in den rug en in de lenden eu in de liezen de urine bevatte veel bezinksel en was steeds troebel, de loozing geschiedde pijnlijk en branderig. Wat ik hier ook voor gedaan had, mijn ziekte werd erger in plaats van minder, ik had ook veel last van duizelin gen eu schemeringen voor de oogen. Van wege de hevige pijn die zich van het bene dengedeelte van den rug tot in de schouder bladen uitstrekte, was het mij menigmaal onmogelijk naar mijn werk te gaan en dit maakte mij zeer mismoedig. Ten sloite vestigde men mijn aandacht op Uw heilza me pillen en ik ben zeer tevreden, dat ik U kan melden dat twee doozen mij reel verlichting geschonken hebben. Om echter zeker te zijn van een algeheele genezing zal ik nog eenigen tijd met do behandeling doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Indien gij op de een of andere wijze lijdt aan de nieren, loopt gij gevaar een ontsteking aan de nieren te bekomen, steenen in de blaas, waterzucht,suikerziekte enz.want aangetaste nieren genezen nooit van zelf9 indien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Van Osch gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed.Orie-Du- moulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel ii f 1,75 voor één of f10.voor zes doozen. T\e Heer en Mevrouw A, VAN IERSEL- Timmermans, betuigen hunnen dank voor de belangstelling bij dc geboorte van hunnen Zood onderhouden. Kraamvisites worden gaarne afgewacht Zondag 2U dezer van li1/* tot 2 uur. O voormiddags om 11 uur zal door W. DE ROON te Waspik, in het Café van A. BOEZER aau de Vrouwkesvaart aldaar Het bestek met teekening zijn ter inzage in bovengenoemd café en inlichtingen worden verstrekt door D. KLEUN te Raamsdonks- veer. Aanwijzing op het terrein zal geschieden den 23 Mei 1906, v.m. 10 unr. Beurs Standplaatsen gratis. L'il Ook steeds voorhanden tegen zeer billijken prijs. Levert ook alle diverse biljartspelen, waarvan vooral uitmunt het kegelvlot 't nieuwste op 't gebied van concoursen, hetwelk op 't oogenblik in verschilltnde café's met groot 8UCC6S wordt bespeeld. Verder verkrijgbaar alle biljart benoodigd- heden, alslaken, Queueu, ivoren- en imitatiehallen, pommeranzen, ouwels, etc. Reparatiéu geschieden spoedig, net en billijk. (HUISHOUD EN FIJNE) van het bekend beste merk ffHOOGSTRAATEN". Aanbevelend, UEd. dw. Dienaar, Brood-, Koek- en Banketbakker. WAALWIJK. Reparatiën en levering van spoedig en tot de minste prijzen. Vraag tekeningen en prijsopgaaf. Groote voorraad Uw Dienstwillige Dienaar, Elke bestelling wordt uiterlijk binnen 2 dagen uitgevoerd. FABRIEK van Heelkundige Instrumenten, Uitgebreide keuze ROEST NIET. Alleen verkoop bij de ANTOON TIELEN, Waalwijk. de Nieuwe zeer gunstig bekende En verder Prima Kookerwten 16 ets. per Liter. ff Groene Erwten it 12 ets. per Liter. Capucijners it 14-20-25 ets. per Liter, ff Bruine boonen 10-14-16 ets. Nieuwe Vijgen 11 en 18 ets, per pond. ALLE Minzaam aanbevelend,

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6