Nummer 45 Zondag 3 Juni 1906 29e Jaargang Tweede Blad. ""uittreksel LANDBOUW A. P. C. ROOTHAERT, lieclanie. Een moeielijk groot te brengen kind. De Pink Pillen hebben het veel goed gedaan De bemesting der stikstolver- meerders. Ballen, Laken, Queuën enz, uit het verslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, be- trefiende den toestand van den handel, de scheepvaart en nijverheid over het jaar 1905. Algemeene Boschouwingen. Evenals het vorig jaar moeten wij ook thans weder onze algemeene beschou wingen aanvangen met de klacht, dat de toestand van den handel en de nij verheid in onze gemeente op weinig of geen vooruitgang bogen kan, en het nieuwe, huidige jaar onder geen al te beste voorteekenen is ingezet. Trouwens de verwachtingen, hierover in ons vorig verslag uitgesproken, waren niet hoog gespannen. De beide hoofdtakken onzer industrie, leerlooierij en schoenmakerij, gaan nog steeds gebukt onder velerlei omstandig heden en invloeden van ongunstigen en nadeeligen aard. In de eerste plaats doet zich pijnlijker dan ooit de wanver houding gevoelen tusschen de prijzen der ruwe waar en die van het gefabri ceerd artikel. De grondstoffen worden nog maar steeds duurder, terwijl leder noch schoenen daarmede eenigszins gelij ken tred houden. Steeds feller steekt de concurrentie het hoofd op, waardoor de verdiensten tot een minimum worden gereduceerd. Daarbij komt nog, dat door de faillissementen, zoo in onze streek als in Holland, verscheidene handelaars en industrieelen beduidende schade leden. Op de volgende bladzijden zal over deze belangrijke takken van nijverheid nog meer in bijzonderheden gehandeld worden. Alleen wenschen wij hier nog bij te voegen, dat gelukkig geen werk volk ontslagen, noch de loonen vermin derd behoefden te worden, wat ook, afgaande op de belangrijke uitbreiding van enkele machinale schoenfabrieken en leerlooierijen, in de naaste toekomst, naar wij hopen, evenmin het geval zal zijn. De verhouding tusschen werkgever en arbeider getuigde over het algemeen van wederzijdsche sympathie en waar deering. In de bouwkundige vakken heerschte, schier het geheele jaar door nogal groote bedrijvigheid, terwijl ook in 1906 door den aangevangen bouw van arbeiders woningen, de uitbreiding van fabrieken, den bouw van het nieuwe Postkantoor, enz. wel geen gebrek aan werk bestaan zal. Overigens raakt onze gemeente zoo zachtjes aan vol gebouwd en lijkt uit breiding alleen nog mogelijk in de Sta tionsstraat ten zuiden van den spoorweg, in de nieuwe wijk of Antonius-Parochie, waar sedert den aanbouw der kerk de bevolking en de bedrijvigheid gestadig toenemen. De beweging op het Expeditiekantoor van Van Gend Loos, als factorij der staatsspoorwegen was niet minder dan verleden jaar. Alleen op het kantoor Waalwijk werden gedurende 1905 ver zonden en ontvangen p. m. 160.000 colli's. Gelijke toestand ongeveer valt op te merken bij het bedrijf der Maat schappij >Vicineaux Hollandais.Ook de omzet bij de financieele instellingen hier ter plaatse wijkt niet noemenswaar dig af van die gedurende 1904. Bij het Correspondentschap 1ste Klasse der Ne- derlandsche Bank o.a. was de omzet in verschillende afdeelingen weer belangrijk. Wij verwijzen daaromtrent naar de spe cifieke opgaaf in dit verslag. Een ver gelijking der verslagen over 1904 en 1905 van het Rijkspost- telegraaf- en telefoonkantoor toont aan, dat verschei dene rubrieken beduidend hoogere cijfers te aanschouwen geven. Van welk belang het met 20 Nov. j.l. geopend locaalnet der Rijkstelefoon voor onze gemeente is, blijkt mede genoeg zaam uit de cijfers in de desbetreffende rubriek. De scheepvaart in onze haven ging terug noch vooruit. De gasfabriek echter kan weer op grooter vooruitgang wijzen. Nog steeds neemt het aantal verbindingen toe. Ook de waterleiding kon meer verbindingen aansluiten, toch wordt van deze inrichting, welker nut en belang voor de volksge zondheid niet licht overschat kan worden, nog lang geen algemeen gebruikgemaakt, wat wel te bejammeren is. Over onze markten kunnen wij ook dit jaar geen juichtoon aan heffen. Dank zij het ingevoerde premiestelsel, was de aanvoer van vee ongeveer gelijk aan dien van het vorig jaar, doch de dagen, waarop 500 tot 800 stuks vee aan de lijn stonden, schijnen voor goed tot het verleden te behooren. Toch verdient het toejuiching, dat door de gemeente alles beproefd wordt, wat strekken kan om de markten tot haren vroegeren bloei en omvang weer op te voeren. Dat ook onze Kamer hiertoe gaarne medewerkt, blijkt uit de adressen, die zij verleden en dit jaar aan autoriteiten opzond. De toestand 'van den landbouw» liet in het afgeloopen jaar veel te wenschen over- Door de langdurige droogte en strenge nachtvorsten in de lente, en de vele regens in den zomer kwam van tal van gewasschen maar heel weinig terecht- De gezondheid van den veestapel was bevredigend, doch de uitvoer van vee naar België en elders weer minder dan in 1904. Ook thans kan de Kamer wederom niet nalaten een woord van lof te bren gen aan de Gezondsheidscommissie in onze streek, die hare moeilijke taak, getuige haar jongste omvangrijk, zaak kundig rapport, zoo breed mogelijk opvat en mee den meesten ijver en de grootste nauwgezetheid uitvoert. Gelijke erkenning en waardeering verdienen de St Paulusvereeniging, de Leo- en de Matigheidsbond, de Hanze enz., die ook in 1905 niets onbeproefd lieten, van wat strekken kan zoo tot moreele als finan cieele verheffing harer honderden leden- Aan het slot dezer beschouwing willen wij met nog enkele woorden gewagen over den nieuwen Maasmond. Het was wel een treurig verschijnsel, dat zoo kort na de opening van dit kolossale werk, de enorme was van het water in het voorjaar met de capaciteit van dit afvoeringskanaal den spot moest drijven en velen in een oogenblik van teleurstelling de meening deed uiten, dat de millioenen aan het werk besteed, grootendeels weggeworpen zouden zijn. Men bedenke echter wel, dat zulk een onvoorziene was tot de hooge zeldzaam- hede n behoort, zoodat men tot 1825 moet teruggaan om zijns gelijken aan te treffen. Hoe hoog het water zijn golven ook opstuwde, hoezeer de aanhoudende westenwinden het landwaarts indreven, toch leden de polders in en om den Biesbosch, waarvoor men zoo'n ontzet tende vrees koesterde, betrekkelijk wei nig, zoodat bij vele bewoners van het Noordwestelijk deel onzer Provincie de ongerustheid over de werking van den Nieuwen Maasmond wel grootendeels geweken zal zijn. Wij twijfelen echter niet of de Hooge Regeering zal met de jongst opgedane ondervindingen haar voordeel doen, en geleidelijk alles aan wenden, wat tot verbetering van het werk en tot voordeel der aangrenzende landerijen strekken kan. Door den sterken stroom in genoem den Maasmond werd dikwijls aan het Drongelsche Veer een moeielijke toestand geschapen. Herhaaldelijk heeft onze Kamer dan ook bij Provincie eti Regee ring op verbetering aldaar aangedrongen. Verkreeg de Kamer ook al niet alles, wat zij vroeg, toch werd van hare klach ten goede nota genomen. Reeds werden de kabels aanzienlijk versterkt en zal dit jaar, zoo door het plaatsen van nieuwe palen, als door hel aanbrengen van andere verbeteringen, het Veer zoo goed moge lijk in orde worden gebracht. Over het groote belang voor onze streek van een aan alle eischen des tijds voldoend veer te Drongelen, zal het wel niet noodig zijn nog verder uit te weiden. Ook op den grintweg van Baardwijk over Doeveren naar Heusden, die mede als een gevolg van den Nieuwen Maas mond in verval geraakte, doch die niet temin voor een goed deel der Lang straat de kortste verbinding met Heus den, zijne groote Rijksbrug en het land van Altena uitmaakt, alsmede op de brug bij Doeveren over het Oude Maasje, was voortdurend de attentie der Kamer ge vestigd. Hiermede meenen wij den belangstel lenden lezer naar de volgende hoofd stukken te mogen verwijzen. Fabrieks- Handwerksnijverheid. Schoenmakerijen. Wanneer wij den toestand der schoen makerijen gedurende 1905 met dien van zijn onmiddellijken voorganger vergelij ken, dan moeten wij, hoe noode ook, bekennen, dat in dien voor onze streek zoo voornamen tak van industrie, eer terug- dan vooruitgang te bespeuren is. De prijzen der grondstoffen, zoo van zool- er. overleder, als van alle andere benoodigde fournituren, die in het begin van 1905 reeds zeer hoog waren, te duur in betrekking tot de prijzen, die voor het schoeisel bedongen konden worden, gingen het geheele jaar door, zij het ook met kleine bedragen, geregeld om hoog, terwijl het de gefabriceerde waar niet gelukte in die opgaande beweging te deelen- Diensvolgens werden de reeds zoo bescheiden winsten nog minimer en en was voor de meeste fabrikanten het bedrijf niet loonend, hun batig saldo in lange niet geëvenredigd aan de vele moeite, zorg en inspanning, die voort durend van hen gevergd werden. Had de groote fabrikant", die over meerdere hulpbronnen, schier volmaakte machines en de bekwaamste werklieden beschikt, geen reden tot stuiten, dan zal de kleine baas", die onder zooveel ongunstiger omstandigheden werkt, wel allerminst over den gang van zijn bedrijf tevreden kunnen zijn. Die te kleine winsten waren echter niet de eenige ongustige omstan digheden, die zich in het afgeloopen jaar deden gelden- Behalve dat door faillis sementen in Holland en elders, vele fabrikanten beduidende schade leden, lieten ook de betalingen over het alge meen zeer te wenschen over en werd door tal van schoenwinkeliers op de meest willekeurige wijze met het crediet omge sprongen. Hierdoor brokkelden de ver diensten nog meer af. Gelukkig viel ook eene lichtzijde op te merken. Er was nog al geregeld en in voldoende hoeveelheid te werken. Vooral in het voorjaar was het overal zeer druk. en kwam men zelts handen te kort, om alle bestellingen op tijd te kunnen uitvoeren. De hoop echter, dat de drukte ook in den zomer bestendigd zou blijven, werd slechts gedeeltelijk verwezenlijkt. De invoer van het Belgische witte ot linnenschoeisel, dat al meer »en vogue" schijnt te komen, en waarmede zeer velen zij het ook voor een zomer pron ken, of wel zich behelpen, schijnt op dien slapperen gang van zaken wel eeni- gen invloed uitgeoefend te hebben. Ook het teit, dat in den laatsten tijt verschei dene buitenlandsche firma's hier in Hol land groote schoenmagazijnen hebben gevestigd waar zij hun overproductie, dank zij ons vrijhandelstelsel, tegen goed- koope prijzen, die met alle concurrentie spotten, aan den man kunnen brengen, werkt mede als een spraak in het wiel van den vooruitgang onzer schoenmake rijen. De Nederlanders, men kan het niet loochenen, zijn fel op alles wat van buiten komt, ook al kan dit vaak niet wedijveren met hetgeen op eigen bodem geproduceerd of gewonnen wordt. Is het geen treurig feit, dat onverbe terlijk Hollandsch of liever Noordbra- bantsch schoeisel, om gewild te zijn, eerst met een vreemd étiquet moet prij ken Bezorgd vraagt men zich zeiven af, wat de naaste toekomst de schoenenin dustrie brengen zal. Blijft de huidige toestand aanhouden, dan zal menigeen er ten slotte het bijltje bij moeten neer leggen, want zonder eenigszins voldoende winsten kan ook de beste op den duur zijn bedrijf niet handhaven. Met de vraag: Waaraan is het toe te schrijven, dat, toen in het najaar van 1905 de prij zen der grondstoffen belangrijk rezen, het schoeisel geen opslag kon bekomen zullen wij ons ditmaal niet lang bezig houden. Wij voor ons meenen nog altijd, dat in te groote concurrentie, ge brek aan onderling vertrouwen en een drachtige samenwerking, het antwoord ligt opgesloten. Intusschen doet het ons genoegen te kunnen vermelden, dat op het betrekkelijk slappe najaar thans weer een nieuw en drukker seizoen is gevolgd en onze fabrikanten, ondanks alles, wat den gang van hun bedrijf schijnt te be lemmeren, den moed niet verliezen. Bij al het nare, dat wij telkens moeten hooren over onze aloude industrie, die zooveel duizenden arbeiders in onze streek werk en brood verschaft, stemt toch ook het feit, dat de firma's A. H- van Schijndel, E. Klijberg-Pernot, alhier en Jos. Groenen te Besoijen, hunne inrichtingen belang rijk uitbreiden, en van de nieuwste ma chines zullen voQrzien, tot blijdschap en vertrouwen. Mede verheugen wij er ons in, dat ook op de andere gunstig be kende fabrieken, als op die der firma's Timmermans-van Turenhout, C. G. v. d. Heijden, Bernard v. d. Heijden alhier en J. P. van der Heijden te Besoijen, als mede op de andere bekende hand- schoenmakerijen alhier, te Baardwijk en j Nu zoo erg zou dat niet zijn, (was het TT"i._L.1 .1r, ti I mm 1...4J J 3 te Kaatsheuvel, aan de toekomst gewanhoopt wordt. Van alle kanten beijvert men zich, om het vak omhoog te werken. Hier streeft de Algen). Ned Bond van schoenfabrikanten naar alles, wat zijne industrie bevorderlijk kan zijn, daar tracht men door het houden van cursussen, zoo in het schoenteekcnen als in »patronenmaken» werklieden met vaardige hand en geoefend oog te kwee ken, elders stelt men den kundigen vak man in de gelegenheid, een diploma van bekwaamheid een uitmuntenden aanbevelingsbrief te verwerven, en »last not least», schijnt in Waalwijk de oprichting eener vakschool voor de schoenmakerij, bij voldoenden steun van rijk, provincie en gemeente, veel kans van slagen te hebben. Waar naast zoo veel goeden wil en inspanning, nog met voldoening gewezen mag worden op den zich telken jare uitbreidenden exsport, daar meenen wij, is de toekomst van het vak nog niet verloren, en kunnen wij misschien weer eens spoedig met een blijder hart en opgeruimderen zin ons tot het schrijven van ons jaarlijksch over zicht neerzetten. Ten slotte is het ons aangenaam te kunnen melden, dat aan het reform schoenwerk van de firma Klijberg, bo vengenoemd, op de reform-tentoonstel ling te Amsterdam, de gouden medaille werd toegekend. (Wordtvervolgd.) De jongen Robert Bouchard, is een kind waarvan de gezondheids toestand teel on rust veroorzaakt heeft. Het was moeielijk groot te brengen, maar even zooveel bezorgd heid als zijne gezondheid gegeven heelt, voor de behandeling met de Pink Pillen, even zooveel tevredenheid heeft dezelve gegeven s»dert het deze pillen genomen heeft. ,/Mijn zoon Robert, zoo zegt ons de Hper JFranjois Bouchard, zijn vader, is steeds lij- ilende geweest. Hij was bloedarmoedig en klaagde voortdurend. Nimmer had hij hon ger en dikwijls motst men hem met geweld doen eten. Hij klaagde dik wijls over maag krampen en de spijsvertering was slecht. Als hij met zijne kameraadjes wilde loopen moest hij terstond ophouden en wa^ hij be nauwd en had steken in de zijde. Als hij t,e huis op de trappen klom was hij terstond buiten adem. Dikwijls had hij verblindin gen en flauwten. Hij klaagde dikwijls over schele hoofdpijn. Hij was steeds bleek en was immer tenger. Des nachts sliep bij slecht. Wij hebben hem de behandeling met de Pink Pillen doen volgen die aan vele personen in onze omgeving goed ge daan hadden. Sedert mijn zoon de Pink Pillen genomen heeft is hij oneindig veel beter. Hij is zeer opgeruimd, eet mei graagte en klaagt niet meer over eene ongesteldheid en is zeer sterk geworden.r De Heer Francois Bouchard, woont te Parijs, rue Hégédppe-Moreau, N° 17. De Pink Pillen worden dikwijls beschouwd als een geneesmiddel dal uitsluitend voor groote personen bestemd is. Zulks een ver gissing. De Pink Pillen hebben merk waardige resultaten gegeven bij de kinde ren, vooral op het tijdstip der groei. De Pink Pillen, hernieuwer van hel bloed, ver aterker van het bloed. v.TS'erkcr van het zenuwgestel kunnen aan de kinderen slechts goed doen. Het is voldoende hun eeuvou- dig de dosis t« geven die voor hun leeftijd past wtlke op de prospectus, de zichoin iede re doos bevindt staat aangegeven. Zij zul len hun bloed, eetlust, krachten en schoon* kleuren geven. Zij zijn evenzoo goed voor de jongens als voor de meisjes. Zij genezen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwalen, zenuwaandoeningen. Zij heb ben hardnekkige gevallen van Sr. Vitus dans genezen. Prijs f 1.75 de doos; f9.per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. niet antwoord) nu het goedje zoo duur was wordt, zou het misschien wel eens got d wezen, als er verandering kwam We hebben onze Kr.lkstikstof nog en niet te *rrgele», onze groen bemesting. »Ja, onze groenbemesting, daarmede wou ik wel wat beter op de boogie zijn ik geloof zeker, dat wc daaraan te weinig doen. Het is zeker, dat bij de tegenwoordige prij zen van de stikstof, we heel wal zouden kunnen uitwinnen." Natuurlijk kunnen we dat, en het is een groote. dwaasheid, dat we niet wat meer lupine of serradella zaaien op liet zand en op de klei wikken en erwten. Eigenlijk doen we alleu wel eenigszins aan de stikstofver- raeerderiiig door vlinderbloemigen, doordat wr allen klaver zaaien, maar je bedoeling is natuurlijk het groen onderploegen. Eu dat is dan ook het wi.re. We zouden er dit jaar nog mede kunnen beginnen. Op de graansloppel moet het gebeuren. Zoodra de haver, de rogge, de tarwe of de gerst van bet land is, ol ook na het koolzaad, schillen we het land licht af, of ploegen het dunnet jes. Op het zand zaaien we lupine of ser- radella ongeveer 800 K O. lupine, ongeveer 50 K G. serradella per H. A. Hoe dichter de planten staan, hoe beter. En hoe hooger de vlinderblormigen gioeitn, dis te m^er stikstof verzamelen we. Eu daarom is het noodig, dat de lupine ot de serradetla be mest worden, /f c strooien daarom, alvorens de graanstoppels om te ploegen 800 a HOO K G Kainiet per Hectare uit. IVze kalibe- raestiag is absoluut noodig willen we een fatsoenlijk beschot hebben en daardoor het doel der groenbemesting bereiken, d. w. z. den grond verrijken met een groote hoe veelheid humus en stikstof. Het is zeer gord mogelijk lupine te verbouwen, vruch ten op de stoppels, maar het zoo dwaasheid ijn, niet alle mogelijke moeite te doen, om den oogst te vergrootAi, vooral ook, omdat de kali, dit? wr. aan de lupine of de serra- dclla geven, toch weer de volgende vrucht ten goede komt. Het kan ook zijn nut heb ben, eenig superphosphaat op de stoppels te zaaien. fMaar, zouden we ook op zwaarde gronden eeu stoppelvrucht kunnen verbouwen? Wel, waaroom niet Met eenig overleg zijn er altijd wel eenige blokken, die toch tot het voorjaar braak zouden liggen. Ik zal niet zeggen dat het soms moeilijk gaat. De peeën zijn te laat weg, het land voor het wintergraan moet natuurlijk gereed liggen enz., maar het land voor aardappels is er toch nog en het peeënlaud voor het volgend jaar, enz. Met een beetje goeden wil, kun nen we ook op zavel- en kleigrond wel vlin derbloemigen verbouwen om onder te ploegen. Zooals ik zei, is een mengsel van erwten en wikken voor deze gronden zeer geschikt en de behandeling is dezelfde als die der lupine. Het is ook hierbij wenschelijk, dat een be mesting en ditmaal van pho9phorzuur en kali, vooraf ga. Een paar zak super en de bovengenoemde hoeveelheid kaïniet is vol doende. Daarenboven denken we er aan, dat we voor de groenb'mesting de kalkrijkste bodems uitzoeken, want alle vlinderbloemigen louden veel van kalk. „•Sulvinebulsem" is uitstekend tegen zeere spenen, doch ook bij huidontvelling, veroorzaakt door branden, •tooien of vallen, doorliggen bij zieken, door- loopen der voeten of voor andere lichaams- deelenbij smetten en tepelklovcn open winterhanden en -voeten is dez- balsem voor treffelijk. T. Vlaskamp Jz. Rotterdam zendt 1 doos k f 0. 25'; 10 doozen it f2. met vrachtverhooging. In de omstreken van Breda komen de latere soorten aardappelen slechts boven den grond en staan geheele plekken kaal ten gevolge van de hevige plasreg-ns der laat ste weken. Zelfs zegt men, dat door het ingeloopen water de scheuten rotten. Zoo is het ook met de snijbooneu en prinses bcontjes, zoodot heel wat boeren en hove niers reedi bezig zijn andere te pooten. Tuinboonen, erwten en de vroegere soor ten aardappelen 9taan prachtig te velde De haver, die geleden had door den ha gelslag is goed bijgekomen. Gras is er overvloedig. ,Wat zal er toch moeten gebeuren, al er van zijn leven eens geen chilisalpeter meer is, want die lagen in chili raken toch ééns op, zoo begon w«er één uit hetgezelscb» het nooit eindigende vakpraatje. TILBURG Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste constructie. Reparatiën en levering van spoedig en tot de minste prijzen. Vraag ieekeningen en prijsopgaaf.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5