Derde Blad. 0 Provinciaal Nieuws. ~ÏÏbrTENl,AND. België. Frankrijk. \V - N KN LAN Spanje. Italië. 29e Jaargang. Zondag Nummer 4d. De officieele uitslag der verkiezingen is, dat de liberalen drie zetels winnen te' Brussel, Antwerpen en Dinantde socialisten 2 te Namen en Kortrijk. De winst der oppositie is echter slechts 4 zetels (waardoor de regeeringsmeerder- heid in de Kamer daalt van 20 op 21) daar Daens te Brussel niet herkozen werd. De Kamer telt thans 89 Katholie ken, 46 liberalen, 30 socialisten en 1 Christen-democraat. Over den uitslag van de Belgische Kamerverkiezingen maakt Hbl. van Antw, de volgende berekening. De katholieken hebben in 1902 en in 1906 in 't geheel verkregen 538,362, respect. 636,426 stemmen; de oppositie 453,780, resp. 503,988 stemmen. >De katholieken alleen gingen dus 49.094 stemmen vooruit en de oppositie ondanks het cartel, ondanks de fameuse liberale strooming, 50205 stemmen, dus nagenoeg hetzelfde aantal. De begrooting voor 1907, gelijk deze in den ministerraad wordt behandeld, toont een tekort van 230 millioen francs aan, waarvoor een drietal oorzaken wor den aangegeven lo. 70 millioen voor nieuwe uitgaven voor leger en marine, (40 millioen voor marine, 30 millioen voor oorlog), 2o. 70 millioen frs. benoo- digd voor de wet op den ouderdoms- bijstand, welke op 1 Jan. 1907 in wer king treedt, 30. 90 millioen om het te kort te dekken der vorige begrooting. Tot de belangrijke onderwerpen, in den ministerraad ter sprake gekomen, behooren die over den aankoop door den Staat van het Westerspoorwegnet, benevens het vraagstuk der algemeene amnestie. Wat de amnestie betreft, zal de regeering, naar verzekerd wordt, binnenkort een wetsontwerp aan de Kamer voorleggen. De vergadering van Fransche bis schoppen is met haar werk gereed ge komen. Men gelooft, dat zich van de 74 die een stem uitgebracht hebben 48 zich verklaard hebben voor onderwerping aan de wet tot scheiding van kerk en staat en ten gunste van de oprichting van vereenigingen voor den eeredienst. Geronimo el Real was zeerindrukwekkend. Het gebouw was behangen met Go belin tapestriën, terwijl kronen electrische gloeilampen 't schitterende van het schouwspel nog verhoogde. Aan den ingang der kerk werd het koninklijk bruidspaar door de geestelijk heid ontvangen. De huwelijksplechtigheden werden ver richt door kardinaal Sancha, Primaat van Spanje en den Aartsbisschop van Toledo Koning Alfonso gaf aan prinses Ena dertien gouden sieraden, die haar door den aartsbisschop van Toledo aan een witte satijnen band om den hals werden gehangen. Toen het jonge paar het hoogaltaar naderde en kardinaal Sancha de plech tigheid zou beginnen, keerde prinses Ena zich plotseling om, daalde de altaar- trappen af, omhelsde haar moeder zeer hartelijk en keerde daarna weer naar het altaar terug- Een koor van twee honderd personen vervulde het muzikale deel der plech tigheid. Bij 't verlaten der kerk werd Hunne Majesteiten een groote ovatie gebracht. Het kanon bulderde, de trompetten weerklonken overal, te midden van toe juichingen zonder einde. Zeer bewogen groette Spanje's Koningin voortdurend. Toen de stoet het Italiaansch gezant schap had bereikt, had een aanslag plaats. Een bijzonderheid, die den aanslag van Donderdag eenigszins onderscheidt van andere anarchistische aanslagen, is de treffend valsche wijze waarop het helsche werptuig was ingepakt. Aan het begrip ruiker verbindt men de gedachte aan iets liefs en teers, een bloemenhulde aan het jonge echtpaar. Aan alle kanten werden Alfonsus en Ena, het jonge paar, dat stralend van geluk uit de kerk kwam, gehuldigd met bloemen. De straten waarlangs de bruiloftsstoet kwam waren met bloemen gesierd en waar de men- schen hun Koning en de jonge Koningin zagen aankomen, viel uit dat beruchte huis een ruiker neer voor Alfonsus en Ena. De moordenaar had het oogenblik sier op den bok met een omfloerste zweep. In 20 minuten dus met sneltreinvaart, reed men doer den 19,730 K M langen tunnel, op iederen K M. afstand schitter de een electrischen lamp Men had niet den minsten last van rook. («encruitl ticrg.insius. Men meldt uit den llasg Me» groot leed.vf-zen «trd heden in de stad het bericht vernomen, dat de minister van staat, luitenant-genera»! Bergansius, lid van den Raad van State, gisteren te zijnen huize plotseling door een ongesteldheid is goed gekozen. Was de bom op de straat i getroffen, die aanvankelijk zijn toestand zeer Het huwelijk van het Spaanseüe'Koningspaar. Over het huwelijk van den Spaanschen Koning met Prinses Ena wordt het vol gende uit Madrid geseind: Donderdag had het huwelijk plaats van Koning Alfonso en Prinses Ena. De plechtigheid gaat alle verbeelding te boven. De lucht was onbewolkt en de warme, rijke zonneschijn overstroomde de schil derachtige straten, die één massa bloe men, draperiën en vlaggen waren- Langs den weg stonden soldaten, schouder aan schouder, om allen die passeeren zouden een besliste veiligheid te verzekeren. Er waren twee stoeten. Die van den Koning vertrok van het Paleis. De sta- tiekoetsen, ten getale van 21, waren wondervolle kunststukken die schitterden als juweelen. Hierin zaten de grandes van Spanje gekleed in schitterende cos- tuums. De stoet ging stapvoets door de volgepropte straten. De Koning zat in een koets, die de andere in pracht overtrof en door acht paarden met witte pluimen getrokken werd. Hij stond herhaaldelijk op om de verschillende regiments-vaandels te sa- lueeren en lachte vriendelijk tot het volk, dat hem met buitengewoon enthousiasme toejuichte. De stoet van de bruid, die van het ministerie van marine vertrok, was kort. Prinses Ena zat met prinses Beatrice en de Koningin-Moeder in dezelfde koets. De menigte was dol van opgewonden heid en enthousiasme. Met zakdoeken en hoeden werd gewuifd en het gejuich was oorverdoovend. Op de Plaza de Oriente vereenigde zich beide stoeten en gingen zij door de Calle del Arenal, over Puerta del Sol en de San Geronimo-kade naar de kerk. De stoet van den koning ging voorop geleid door een aide-de-camp te paard gevolgd door een afdeeling bereden trompetters, trommelslagers, vóórrijders en stalmeesters en zestien troepenafdee- lingen in de uitrustingen der Spaansche en vreemde regimenten, waarvan koning Alfonso kolonel is. De koning was in zijn rijtuig vergezeld door den infante Carlos de Bourbon en den infante Alfonso, den vermoedelijken troonopvolger. De plechtigheid in de kerk van San Moordaanslag op het Spaansche koningspaar. Koning Alphonsus XII van Spanje is Donderdag met prinses Ena van Batten- burg getrouwd. Alles was in de beste orde afgeloopen tijdens de huwelijks plechtigheden, toen op den terugweg naar het paleis een bom geworpen werd uit een huis, waar de stoet langs trok. Onmenschen toch, die anarchisten. Een jong paar, dat de sympathie had van heel de wereld, de eenigst overge bleven zoon van het Spaansche vorsten geslacht, pas in het huwelijk getreden met een schoone, sympathieke bruid, zou daar plotseling vermoord worden, aan stukken gescheurd door een bom De aanslag is gelukkig mislukt. Dat wil zeggen, het koninklijk echt paar is niet getroffen. Maar de misdaad heeft slachtoffers genoeg gemaakt. De Koninklijke stoet keerde door de Calle Mayor onder toejuichingen naar het paleis terug De koets met den Ko ning en Koningin Victoria hield een oogenblik stil voor het huis nummer 88. Op dit oogenblik wierp een anarchist een bom uit de bovenste verdieping van dit huis. De bom viel ter rechterzijde van de koets tusschen het achtspan en de voorraderen van het rijtuig. De bom ontplofte, waardoor twee paar den en een palfrenier gedood werden de markies Sotomayor, stalmeester, die zich te paard aan de rechterzijde van de koets bevond, werd licht gekwetst. Vier soldaten die in het gelid stonden zijn gedood, een officier is doodelijk ge wond een hoornblazer van de politie werd de hals doorgesneden twee vrou wen, die zich in de nabijheid van de koets bevonden zijn eveneens gedood. Een groot aantal menschen is gekwetst. Toen de Koning en de Koningin de trappen van het Koninklijk paleis beste gen, waren zij diep bewogen. De vorste lijke personen uit den vreemde omring den hen en wenschten hen hartelijk geluk. Een ambtelijk bericht meldt Men weet nog niet of er een of twee bommen ontploft zijn tot nu toe is het onmogelijk dit uit te maken. De bedrij ver van den aanslag is bekend, hij heet Manuel Duran en is Kataloniër. Hij huurde 25 Mei het vertrek, van waar hij de bom wierp, voor 25 peseta's per dag. Hij betaalde vooruit met een biljet van 500 peseta's. Hij doet zich goed voor, is zorgvuldig gekleed en legde een groote voorliefde voor bloe men aan den dag. Voor de tweedemaal in zijn leven van nauwelijks 20 jaar is de jonge monarch, wiens jeugd omringd was van talrijke bezwaren van veler aard, ternauwernood aan een bomaanslag ontkomen. En met 'n wonderlijke overeenstemming met dien eersten in de rue du Rohan, bij de rue Rivoli te Parijs, vandaag juist een jaar geleden, is ook deze tweede gekomen midden in volop feestgetij. Toen als nu, was het de jonge koning in den jongen zomer, die gevierd en toegejuicht, van zijn populariteit met volle teugen genietend, zich door zijn inne mend optreden aller harten veroverde. En de koning met zijn gemalin Beiden waren natuurlijk hevig ontsteld. De her tog van Cornachuclos snelde naar het rijtuig en tilde beiden er uit. Toen zij de trappen van het koninklijk paleis be stegen weenden zij. »Ik betreur slechts die onschuldige slachtoffers en mijn brave soldaten" zeide de koning. De vreemde vorsten drongen om hen heen om hen geluk te wenschen met hun behoud. gesprongen, dan zou naar menschelijke berekening het jonge echtpaar er niet zoo goed af zijn gekomen. Maar de bom is niet terecht gekomen op de straat. Hij is tegen een electrischen geleidraad aangekomen en in de lucht ontpolft. I Iet echtpaar, in het rijtuig, zat beschut, maar de menschen op straat en die voor de ramen van de huizen kregen de bom scherven uit de eerste hand. De Koning, de leden van de regee ring en van de Cortes zullen deelnemen aan de begrafenis van de slachtofters van den aanslag. De zoon van generaal Weyler is ernstig gewond. De Koningin is ongesteld. De stad was gisterenavond slechts gedeeltelijk geillumineerd. Er zijn meer dan vijftig gewonden, van wie vijf zijn gestorven- De correspondent van de Daily Mail seint, dat toen de aanslag op den koning en de koningin van Spanje gepleegd was, er eene groote paniek ontstond, maar de koning hernam aanstonds zijne koelbloedigheid, vroeg naar de aange richte verwoesting en zond iemand om de Koningin-moeder en prinses Beatrice gerust te stellen. Hij beval daarna den weg voort te zetten. De jonge koningin was doodsbleek. Eenige minuten later waren zij in het paleis. Een andere cor respondent zegt dat men, dadelijk na de ontploffing, den koning in zijn rijtuig zag staan, beschermend over de koningin ge bogen, en dat hij het verschrikte volk- toewuifde, om te toonen dat hij onge deerd was. De koning, de koningin bij de hand leidend, verscheen op het balkon en groette de dichte menigte, die ze met ontroering en geestdriftig toejuichte. Men zegt nu ook, dat de bom gewor pen is door een Italiaan, die daarna zelf moord heeft gepleegd. Zijn vier mede plichtigen zouden aangehouden zijn. Het koninklijk rijtuig met het doode paard en met bloed bevlekte zitplaatsen bleef in de Calle Mayor staan, omringd door soldaten, 't Is een wonder dat het niet heelemaal vernield werd. Overal bemerkt men de sporen van de bom. Men weet nog niets met zekerheid van de samenstelling van het moordtuig, maar de reuk deed aan kwikfulminaat denken- Toen de koning en de koningin ui1 het rijtuig stapten, waren hunne kleeren met bloed bevlekt. Aan een tweeden bommen aanslag heeft de koning van Spanje gisteren blootgestaan, en ditmaal onder veel dra matischer omstandigheden nog dan bij zijn bezoek aan Parijs. De dag der huwelijksvoltrekking was door de misdadigers uitgekozen, om den jeugdigen souverein om het leven te brengen en met hem de nieuwe koningin en de vorstelijke gasten. Satanischer kan het wel niet. Een dag van vreugde, een dag van geluk en blijde toekomstklanken hebben de ellendelingen willen maken tot een dag van moord en rouw. En moge hun afschuwelijk oogmerk niet bereikt zijn, wat de hoofdpersonen van dezer feestdag betreft, toch hebben zij op God-tergende wijze dood en ver derf gezaaid en vele personen doen val len afs slachtoffers van hun bloeddorstig bedrijf. Onwillekeurig denkt men hier terug aan een woord van de Maistre de Re volutie heeft iets duivelsch in haar wezen en in haar uitspattingen. Duivelsch is deze aanslag in zijn opzet. Duivelsch in de keuze van zijn uur. Duivelsch in zijn moorddadige gevolgen Er is geen excuus denkbaar voor den bandiet, die op verraderlijke wijze een bom slingert tusschen een dichte menigte, waar zij dooden moet. Hier worden alle wetten der mensche- lijkheid met voeten getreden en blijft niets anders over dan het dierlijk instinct. ^„r, De Simplonfeesten duren voortzoo wel de Italiaansche als de Zwitsersche regeering de grens loopt juist over den tunnel heen geven feesten en natuurlijk moeten de gasten ook den tunnel zeiven zien. Te Brig, het laatste station op Zwitser- schen bodem, was aan de passagiers van den trein een feestelijke ontvangst bereid; een eigen aardigen indruk maakte daarbij een postwagen die het opschrift droeg >Morituri te salutant* en met een koet- ern»tig deed inzien. Volgen» ingewonnen inlichtingen bestoi d er lieden echter volgens den dokter, geeu onmiddellijk levensgevaar. De generaal was daags te voren nog g'- zond en wel en maakte zijne gewone wande ling. De uanshg te Madrid. Men meldt uit den [laag H. M. do Koningin heeft heden door den grootmeester, baron Sirtema van Groves- tin* den Spaanschen gezant, den heer De Baguer, haar gelakwenscheu laten overbren gen met het gelukkige, feit, dat de Koning en de Koningin van Spanje gisteren aan een zoo groot gevaar ontkomen zijn en te gelijkertijd haar deelneming laten betuigen met de slachtoffers van den aanslag. De minister van buitenlandsche zaken, jlir. van Tets, bracht de belangstelling der regeering hedenmiddag aan den gezant over bij een bezoek te zijnen huize. Ziekteverzekering en Ongevallenwet. Bij den Raad van State zijn wetsontwer pen aanhangig tot wettelijke regeling der ziekteverzekering en tot wijziging der Onge vallenwet, met invoeging daarin van een aantal nieuwe artikelen Agitatie. Het zwaar geschut der sociaal-democraten is gisteren tegen het ontwerp-arbeidscontract geopend. Bij de algemeene beschouwingen over de vijfde afdeeling van het ontwerp, regelende de verschillende wijze, waarop de dienst betrekking eindigt, hield de heer Troelstra een uitvoerige rede, waarin hij de bezwaren zijner partij tegen den opzeggingstermijn en het staangeld ontwikkelde. De socialisten willen wel een arbeidscon tract maar een, dat voor den arbeider eigen lijk niet bindend is en waarvan hij door staking kan afwijken, wanneer het hem goed dunkt, wanneer hij meent daardoor zijn be lang te kunnen dienen. Nu zal ieder onbevooroordeeld mensch zeggen, dat er dan var. een behoorlijke ver bintenis feitelijk geen sprake is. Twee pai tijen gaan een overeenkomst am om wederzijds zekerheid te hebben, om te weten wcaraan zij zich over en weer hebben te houden. Beiden moeten zich dus daaraan houden. Neen, zegt de heer Troelstra, de arbeider mag niet gebonden zijn hij moet ten spijt van het contract den arbeid elk oogenblik kunnen neerleggen, want d»; werkstaking is zijn wapen en de. werkstaking is dikwijls noodig om de niet-georganiseerden onder de organisatie te brengen 1 Of zou men, wanneer de arbeider kan staken, wanneer hij wil, ook niet voor den patroon de gelegenheid moeten openstellen zijn werklieden uit te sluiten, zoodra hem dit goeddunkt? Maar wat rest er dan van de vastheid, de orde, de zekerheid in de arbeidswereld wat van het contractwat van dc trouw aan het eenmaal gegeven woord Onaangenaam. Zooals bekend is, aldus schrijft men aan de N. R. Ct. zijn met ingang van 1 Jan. de onderwijzers, indien zij niet vóór 1 April d. a. v. aan den minister var. Biunenland- sche zaken hun verlangen tot niet-deelne- ming hebben kenbaar gemaakt, opgenomen in het pensioen/onds voor weduwen en wee zen van burgerlijke ambtenaren. Reed» zijn bijna twee maanden na 1 April verstreken, en nog is de ministeriëele aanschrijving met de namen der deelgerechtigdeu niet bij de gemeentebesturen ingekomen. In liet bijzon der voor ouderwijzers op plautser., waar het salaris per maand wordt uitbetaald, heeft dit uitblijven eene zeer onaangenamejzijde. Wat toch is het geval Vele gemeente ontvangers, stipt willende handelen in overeenstemming met de voor schriften, weigeren de korting voor de 5 pet. premie te innen vóór de aanschrijving daartoe is ingekomen. Zoodoende, zal zich het geval binnenkort voordoen, dat hun van hun toch al niet groot maandelijkscli tr.-.c- tement 25 of 30 pet. voor premie wordt ingehouden. Velen ten plattelande ontvan gen dau deze inaal plm. 140 of minder, en moeten daarmee de maand rond komen. Arbeidscontract. Voortgezet werden de algemeene be schouwingen over de artikelen betreffende staangeld en opzeggingstermijnen. De heer J. v. d. Bergh bepleitte het trekken van een grenslijn tusschen ge rechtvaardigde en ongerechtvaardigde stakingen. Daarom behoorde men b. v- als regel aan te nemen, dat, indien de patroon zijn arbeiders, die staken, niet deswege onmiddellijk ontslaat, de tijd dat de staking duurt in mindering wordt gebracht van de opzeggingstermijnen. De Min. van Justitie wees er op, dat het staangeld in ons land sedert lang bekend is en geenszins door dit ontwerp geïntroduceerd wordt. Vervolgens stelde de Min. in het licht, dat ieder der par tijen gerechtigd is de dienstbetrekking te doen eindigen. De werkstaking is naar 's min. inziens niet per se beëindiging van de overeenkomst, maar waar geen opzeggingstermijn is in acht genomen, daar is in strijd met de overeenkomst gehandeld en heeft de werkgever recht op de beëindiging van de overeenkomst met vergoeding. De heer van Nispen tot Sevenaer zette uiteen, dat men hier niet de Fransche taktiek der vakbeweging moet volgen, waarbij maar gestaakt wordt zonder de opzeggingstermijnen in acht te nemen, maar dat de vakbeweging moet leeren zich Ie houden aan orde en wet. De heer Drucker bezag de werkstaking van de moreele, practische en juridische zijde en betoogde, dat nergens in het buitenland de opzeggingstermijnen ge mist worden en dat vele sociaal-demo craten in het buitenland die termijnen in het belang van den arbeider achten. De heer v. d- Zwaag bestreed de be palingen omtrent die opzeggingstermijn en het staangeld, want onder de arbei ders heerscht in den regel een nood toe stand De heer Troelstra ziet in bedoelde bepalingen een aanranding van de eco nomische kracht van den arbeider. De heer Locff oppert juridische be zwaren tegen art- 1639 p. Gisterenmorgen te 11 uur werd de interpellatie De Boer behandeld. "WAALWIJK, 2 Juni 1906. Raadsvergadering. Tot onze groote spijt zijn we genood zaakt het uitvoerig raadsverslag tot een volgend nummer te laten liggen. De besluiten die genomen zijn vermelden we in 't kort. Afwijzend is beschikt op het adres van heeren onderwijzers om de nieuwe salaris regeling te doen gelden vanaf I Januari. De datum van ingang is 1 Juli. Aan A. van Velthoven is verlof ge geven een warande voor zijn huis te houden. Besloten is de Hoofdelijke Omslag weer te brengen van f 7000 op f8000; na verwerping met algemeene stemmen yan een voorstel van den heer Timmer- mans van Turenhout om die op f7000 te houden. Besloten werd, dat indien de vakschool commissie meer dan f 200 noodig heeft, ze deze ook dit jaar kan aanvragen. R K. Kiesvcrecniging. 1.1. Zondag had eene algemeene ver gadering der R. K. Kiesvereeniging in 't district Waalwijk plaats in 't hotel Verwiel alhier. De rekening en verantwoording over 't afgeloopen dienstjaar werd nagezien en goedgekeurd en de contribution werden door de verschillende afdeelingen aan het hoofdbestuur afgedragen. Na bespreking van eenige huishoude lijke zaken, verkreeg de edelachtb. heer ridder de van der Schueren 't woord en gaf in overweging om tegen den a. s. winter onze afgevaardigde der Tweede Kamer mr. J. A. Loeff te verzoeken in 3 a 4 centrum-plaatsen van ons district eens voor zijne kiezers op te treden en zou b. v. indien de heer Loeff 't wen- schelijk acht, eene korte uiteenzetting van 't arbeidscontract een voor ied'^, zeer belangrijk onderwerp zijn. Te meer achtte spreker het wenschelijk mr. Loeff uit te noodigen* om dan ieder kiezer in de gelegenheid te stellen eens met den afgevaardigde te spreken en zoo noodig zijne belangen bij hem voor te dragen. Dit voorstel vond bij al de aanwezigen instemming en met algemeene stemmen werd besloten den voorzitter^ te verz ie ken te zijner tijd met r >eff deze zaak te bespreken, waan. n de voor zitter beloofde te zullen gc-vulg geven. Daarna werd de vergadering -esloum. Vakvereeniging Schot-mankers Met de Pinksterdagen zul geen ver gadering van de vakvereen- tng gebon den worden. Deze wordt dagen ui gesteld, om dan eene propaganda-ver- gadering te houden, waarbij een spreker zal optreden. Feestrcrgadcrlng der onderwijzers. Op 14 en 15 Juni a. s. zullen de onderwijzers uit het arrondissement Waal wijk een uitstapje maken naar het eiland Walcheren. Te oordeelen naar het pro gramma, dat op die reis gevolgd wordt, zal het tochtje bijzonder aangenaam en leerrijk zijn, wat ook indirect de jeugd zeer ten goede komt. Als plaatsen, die bezocht worden, zijn opgegeven Middelburg, Vlissingen, West- Kapelle, Domburg, enz. R. K. VcrreniKing van Kantoor cn Handelsbedienden. Donderdagavond ten half negen uur hield de R. K. Vereeniging van Kantoor en Handelsbedienden op de zaal Musis Sacrum eene algemeene vergadering, die slechts matig was bezocht. Nadat eerst eenige heeren met alge-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9