INumraer 50 Donderdag 21 Juni 1906 29e Jaargang Tweede Blad. Kraehtkèrels. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. FEUILLETON. 2) van Een roode aunval. Onder bovenstaand hoofdje lezen we in „het Centrum" 't onderstaande w-4 wij ook als waarschuwing voor onze plaats en stree* opnemen. In verhand hiermede, wijzen we dringend op de belangrijke lezing die de heer A. van Rijen in de propaganda-verga- deriug voor vakvereenigingeu l.l. Zondag heeft gehouden, en waarvan 't eerste gedeelte van 't verslag in dit nummer voorkomt Onze sociaal-democraten schijnen een nieuwen en algemeenen aauval voor te be reiden op de zuidelijke provinciën. Naar het Volk meedeelt is door het par tijbestuur in een Zaterdag gehouden verga dering besloten, «dut Spiek.nan en van Kuijkuof den len Juli een bijeenkomst zou den houden met eenige partijgenooten uit Brabant, teneinde daarna met definitieve plannen bij het Partijbestuur te komen." De zaak wordt dus breed opgezet, en het Zuiden weet zoo ongeveer, wat het eerlang te wachten heelt. Tot dusver was het resultaat der socialis tische pogingen in Brabant en Limburg niet bijster groot. Toch late men zich daardoor niet tot een onzalig niets doen verleiden. Er werden toch reeds teekenen waarge nomen, die erop wijzen, dat de revolution- naire ideeën ook in onze katholieke streken doordringen. Te Maastricht, te Eindhoven, te Breda zag men dingen gebeuren, die tot nadenken stemmer.. Nu behoeft men zich daarover niet bui tengemeen ongerust te maken. Het zou eenvoudig onbegrijpelijk zijn, wan neer op zooveel duizenden inenscheo de voortdurende agitatie der socialisten zonder eenig effect bleef. En bovendien, ontevredenen, wier booze nukken door de socialisten worden gevoed, zal men altijd en overal ontmoeten. Daartegen is weinig te doen. Maar wat toch wel zeer noodig heeteD, is de uitbreiding en vervolmaking van onze katholieke organisatie. En daaraan ontbreekt in het zuiden nog veel. Wat wij bedoelen is niet een anti-socia listische- organisatie, zouder meer. Neen, ons vereeuigingslcven moet niet zijn grondslag vinden in vrees, maar in de sociale eischen, neergelegd in de katholieke leer, in de pauselijke encyclieken. Wanneer men aldus handelt, kan men den socialistischen stormloop zonder pessimisme afwachten en wat het voornaamste is dient men de katholieke zaak en de belan gen van arbeider en patroon heiden. Het Hof. II. M. de koningin reed gisteren om diie uur in een open rijtuig uit, vergezeld vau eeu hofdame, li. M. begaf zich naar de Woeste Hoeve, halfweg Arnhem waar zij den prins, die ;iau het station te Arnhem was aangekomen brgroftte. De koningin en de prins reden in het open rijtuig, d>t de prins aan de Woeste Hoeve opwachtte, naar Het Loo terug, waar zij om ongeveer 6 uren aankwamen. Het tuinfeest bracht Maandag ongewone levendigheid op 't Loo. De genoodigd.-n kwamen per trein of rijtuig, vele in auio. Er was schittering van uniformen en dames toiletten. Genoodigd waren 100 militaire en burgerlijke autoriteiten uit de p-ovincie. lm het Koninklijk puk wuren een dertig buffetten aangericht. De siafmuziek uit Arnhem in een tent voor het paleis opgesteld begon tegen halfdrie te spelen, doch een hevige regen verstoorde het feest, dat nu in het paleis werd voortgezet. De Koningin en de Prins bewogen ziclt onder de gasten, om 5 uur rou de partij eindigen. In de omgeving van het paleis hielden zich vele nieuwsgierigen op. Eerste Uathpolder. De Tweede Kamer heeft gisteren het wets ontwerp betreffende den eersten BHhpolder aangenomen met 42 tegen 37 stemmen. Celebes. De correspondent van de „N. R. Ot." te Batavia s inde gisteren: „Het verzet van Mandhar en het vazal staatje Alloë blijkt ernstiger aanvankelijk geloofd. „Ook het rapport van den assistent-resi dent kleurt den politieken toestand donker. „De Siboga met troepen onder overste Lanzing is naar Mandhar. „De hoofden van Madjene en Pambaoe- gang zijn gevlucht." Men zal zich herrinneren dat een aanval op de woning van den controleur r.n het verbranden van woningen van aanzienlijke inlanders te Madjene het zenden van troepen noodzakelijk maakte. Uit bovenstaand tele gram blijkt dat de luitenant-kolonel W. J R. LaDzing met bevel over die excursie is belast. Madjene en Pamboewang vormen met Binoewong, Balanipa, Tjenraua, Tappalang r.n Manoedjoe de Mandharsche staten. De Siboga is een schip van de Indische militaire marine. heer J. J. van der Sluijs. Genoemde heeren onze beste geluk- wenschen. De Landweermannen. Maandagmorgen cene drukte aan 't station, zoo ongeveer half tien, eene drukte van belang. Mannen, vaders zelfs van een talrijk kroost gezakt en gepakt. Allemaal in splinternieuw uniform met eenc groote L. W. op den kraag van den jas, hetgeen moet beteekenen Land weer en op welke initialen al heel aardige fantasieën gemaakt zijn. Oud gedienden stonden er te wachten op den trein, die hen zou brengen naar den Bosch, om zich vervolgens op de Vuchtsche hei te gaan oefenen in den wapenhandel, ingeval ons vrij gevochten land eens den oorlog mocht worden verklaard. Er waren er bij, die voor pleizier de herhalingsoefeningen gingen maken, maar ook zekei evenveel huisvaders, die wel gewenscht zouden hebben, dat de maker van de Landweerwet zelf op de Vuchter- hei zat. Al puffende, belast en beladen met een wel te versmaden vrachtje, stonden die menschen daar, in afwachting van de dingen die komen zouden. De een neuriede Dat gaat naar den Bosch toe De andere zong: Vrouw en kind verlaten, Alles voor het Vaderland. Terwijl er een derde aan toevoegde Daar gaat ie weer voor niks. In ieder geval, de wet gebiedt en daarmee basta. Onze Waalwijksche mannen in het kamp te Vucht de beste wenschen ge bracht. A. Processie Brlelle, Maandagmorgen half vijf vertrok van die vrij veel belangstelling trok, eindig de met 4—3 in 't voordeel van Tilburg. Tentoonstelling. Op Musis Sacrum had Zondag de tentoonstelling plaats van de verschillende bekroonde inzendingen in den wedstrijd in 't patronen maken uitgeschreven door de Alg. Noordbr.- Coupersvereeniging. Vooral 's morgens, maar verder den geheelen dag door, werden deze proef stukken door belangstellenden bekeken. Naar wij van vakmenschen vernamen was er goed werk geleverd en zijn de inzenders wier werk werd bekroond, werkelijk jongelui die hun vak verstaan, of zeker die voor de toekomst veel beloven. De coupeursbond mag met genoegen op dezen eersten wedstrijd terugzien, hij is goed geslaagd te noe men. Zuinigheid. De heer H. de Biuin vau 't Veer werd dezer dagen op 82 jarigen leeftijd met algemtene stemmen benoemd lot voorzitter van den Sando'elschen Polder. Zeker is de heer De Bruin in rijn jeu^d zuinig op zijn body geweest. Pa hij, waar dig praeses, nog lange jaren den hamer te midden der Stemger-Ingelanden hanteetel Bij het draaien op een smallen weg in het Dombosch, tuimelde J. Broeder» met zijn brouwerskar in een sluot. Geholpen door eer.ige welwillende mannen wist B. den wa gen op den kant te brengen. Door een en ander was nogal veel schade veroorzaakt. Kennismaking. Gisteren maakte de heer A. van Rijn, tuinier in het Do p, ie Capelle kenris met een grooten karnl-o d, die h m zeer onaangenaam in den rechterpols beet. Dr Köhler moest de wond naaien en verbiuden1 BAARDWIJK. Iu den nacht van Zondag op Maandag j-1. is door een paar Druneuiche jongelui die waarschijnlijk te veel aan Schiedam hadden geofferd, bij den Heer G J. alhier baldadigheid aan zijn huis gepleegd. Zij werden door onzen ijverigeu politieman Leijtens op heeterdaad betrapt. Van een en ander i8 proces verbaal opgemaakt wegens Btraat schenderij. Gisteren zijn twee monsters van melk ter onderzoek opgezonden van boeren uit deze gemeente. Zij werden in hun bijzijn in daartoe noodige ffesschen gedaan en verzegeld. Eerstdaags zal ook voor de Heeren üebr. Pulles alhier de aanbesteding plaats hebben voor de uitbreidiug der fabriek. Er zullen ook verschillende machines bijgeplaatst worden die door een motor zullen worden gedreven. Den ondernemers onze beste wen schen. Gisterenmiddag gingen de oude luidjes, Jos van Hnlten en zijne echtgenoote, die kort geleden de gonden bruiloft vierden, naar den akker om op de felste hitte van den dag de boekweit te zuiveren. De krnBse oudjes schijnen het nog niet op te geven. BESOIJEN. Bij de politie is door tucj. Huikmans alhier aangilte gedaan, dat zij op Romau van de Zee door JOS. SCHELLEKENS. I. Nog één golfgezwaip en tnet donderend geraas, terwijl kalkstofwolken hoog opstuiven, valt de gevel in de wil-kokende branding. In dollen waterdans speelt de zee met haren buit. Als dartele reuzeukindereu werpen de terugrollende golven de drijvende deuren en ven ters naai de aankomeude, welke op hun beurt deze weer een goed eind terugkaatsen. Komen de wrakstukken in de hoofdlijn der branding dan draaien ze als een tol iu het rond tot ze weer opgestuwd worden en...... 't vorige spelletje begint weer. „Kom jongens, laten we die dingen even opvisscheuDe zee heeft er nu lang genoeg mee gespeeld." En Koen neemt een touw, waaraan een flinke haak. Hij werpt het met een krach- tigen zwaai naar een der drijvende vensters. De haak pakt en ja wel, de zee wordt grootendeels haar buit weer ontrukt. De inensch beheerscht haar domme kracht ook hier weer met zijn oordeel en verstand. Het wordt echter hoog tijd, dat allen zich een goed eind van 't bedreigde gebouw ver wijderen De zee blijft toch met groote kracht haar verwoestingswerk voortzetten. Daar valt reeds een brokstuk van een der zijmuren af. Het verdwijnt in de branding, die in haar bruisenden schoot met reuzen- WAALWIJK, 20 Juni 1906. Benoeming. Bij besluit van ZEx den gouverneur van Ned.-Indië, is benoemd tot Adjunct- Inspecteur bij het Inlandsch Onderwijs in Oost-Indië, ter standplaats Batavia de heerjohan van Eupen, thans directeur der Hoofdenschool te Magelang. Examen. Aan de universiteit te Utrecht zijn ge slaagd voor het theoretisch geneeskun dig examen 2e gedeelte de heer W. van der Sluijs en voor het doctoraal examen in de geneeskunde >cum laude», de huppelingen ronddraagt verschillende meubels en licht vaatwerk, dat zij met haar water grijparmen uit 't open interieur der villa heeft weggekaapt. Eén oogeublik ziet men boven op een kuitgolf wanhopig rondspartelen eenige jonge katjes, dan zijn deze plotseling in de ziedende watermassa verdwenen. „Och God, die arme diertjes 1* hoort men eenige vrouwenstemmen roepen. „De mannen hebben ze zeker niet gezien, anders, hadden ze haar wel meegenomen", merkt een andere wijsgeerig op. Steeds heviger rammelt de geweldige be legeraarster de zwakke veste. Het schijnt, dat de onmeedoogende al haar kracht op dit ééne pont samengetrokken heeft. Daar nijgen de muren strijdensmoede voorover en.... als juichte de orkaan mede onder hooggestemd windgefluit en bulderend watergcruisch storten zij in het woest- zegevierende golfgezwaip, dat ze in eene reuienomhelziug vastgrijpt en naar de diepte drukt. „Een schip! Een schip 1" schreeuwt plot seling een der mannen, die voor een oogeu blik zijne aandacht meer aan de zee dan aan de vallende villa geschonken heeft. „Waar? Waar?" roepen een twintigtal stemmen tegelijk. „Daar, in 't N. N. W. Ik geloof, dat het op de kust afkomt." „Dan is 't onherroepelijk verloren," zegt Koea Goedmoed met zijn zwaar stemgeluid. Hij vestigt zijn geoefend zeemansoog op genoemd punt en ja wel, ook hij ontwaart, nog bijna in de horizonlijn, een vaartuig dat 't eene oogen'olik hoog op een golf zweeft, om in 't volgende weer geheel te verdwijnen. Koen neemt zijn kijker en richt dezen op 't met het bloote oog slecht waarneem- het Drongelsche Veer de bedevaart de» weg Putsteeg-sioomgemaal, over den Kaatsheuvel—Waalwijk naar Brielle, waar- Kanaaldijk tot aan de pont, 1.1. Zondag heeft aan door een groot aantal pelgrims werd deelgenomen. De tocht geschiedde met de prachtige salonboot Johan van Arckel. Des avonds ten omstreeks 7 uur keerde men wederom in onze gemeente terug. It. K. Kantoor en Handelsbedienden. De vereeniging van R. K. Kantoor- en Handelsbedienden heeft een goed besluit genomen, nl. om in het a. s. seizoen verschillende cursussen te geven, o- m- in het boekhouden en in't Fransch, Duitsch en Engelsch. Een mooi practisch werk voor deze vakvereeniging. Collecte. De 1.1. Maandag in onze gemeente gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f 15.54. Yoetbulsport. Zondag speelde de voetbalclub W.V. alhier een match tegen >01ympia« uit Tilburg op 't terrein alhier. Deze match bare schip. Na eenige oogenblikken, waarin zijn mannen zich om hem heen hebben ver zameld, zegt hij: „'t Is een bark; de be zaansmast is al half afgebroken en de groote ligt geheel op zij. De machine schijnt ook defect te zijn, ik zie tenminste de pijp in 't geheel niet meer rooken. Al» ik verder goed kijk, is het een Noorsch vaartuig; de Noorsche liandelsvlag wappert nog op den tweeden mast. Voor zoover ik op het oogeu blik kan nagaan, zakt het schip beslist naar lager wal af." Terwijl hij nu zijn kijker voor de oogen wegneemt, voegt hij hieraan toe „Dat geeft een schipbreuk, mannen! God geve, dat we de menschen kunnen helpen 't Is op 't oogenblik ruim vier uht, over een halt uur is het laag water; 't begint gelukkig nu al te zalckeu. We kunuen dan hoogstwaarschijnlijk met de reddingsboot in zee komen. En 't zal dan hoog tijd zijn ook, want de slorm heeft zijn hoogtepunt nog niet bereikt en 't schip zal dsn wel vastzitten." „Kijk," zoo onderbreekt hij zich zelf, „ze steken licht op. Zie de kast eens dansen Vooruit jongens, de paarden gehaald en de boot een halven paal benoorden opge trokken. Ik denk, dat de ongelukkigeu een paal bezuiden 't dorp zullen stranden. We zakken met den noordwesten dan wel naar hen toe." ls een schilderachtige groep die twaalf stoere kerels. De kapitein, Koen Goedmoed, is één stuk krachtmensch. Zijne hooge ge stalte steekt boven de anderen uit. Zijn breed gelaat, omlijst met een donkeren kin- baard, is sterk gebruind en teekent met zijn gezonden blos een ijzeren gezondheid. Zijn donkere oogen tintelen van levensmoed en verloren een zwaiten zak, waa'tn een rozen k'ans en een portemonaie met ongeveer 1 2 aan kleingeld. De eerlijke vinder kan op et ne belooning rekenen. SPRANG. Dezer dageu wisten eukele belhamels zich toegang naar den tuin van den landbouwer A. d. B. te verschaffeu. Toen zij dac den tuin bereikt hadden trokken zij de bloemen uit en wierpen ze o»er de heg. Het ware te wenschen da' zulke laffe stre ken niet dikwijls ten uitvoer worden gebracht. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Bij Com. van Peer, alhier is komen aanvliegen een post duif aan den rechter poot drnagt het beestje een ringetje waarop staat 6405865, en aan den linkerpoot een elsstiek bandje waarop staat A 148. De vleugels zijn ge stempeld, maar di'. is onleesbaar. RAAMSDONK 19 Juni. Met genoegen deelen wij mede, dat bet salaris van den heer P. Konings, brievengaarder telefoon houder aan het Dorp, is verhoogd met f 160. Hee-cn onderwijzers doen over zoo'n ver— hooging vijftien jaren I De 8 jarige Ca. Vlsseis van 't Veer viel deze week in een tobbe kokend sndawa'er, waardoor zij haar been'jes deerlijk brandde. D-. Quirijns mocht het genoegen smaken, door zijne spoedig verleende geneeskundige hulp het lijdtn der ongelukkige kleine aan merkelijk te verzachten. De groo'e salarismeetings van de ou derwijzers in Noordbrabant hebben Zondag j, 1. door omstandigheden niet plaa'.s gehad maar zullen thans definitiei gehoudeu wor» den op Zoudag 24 Juni a. s. 's nam. teu uur, te Roosendaal in de zaal van den heer. Van Gaaien en te Eindhoven in de zaal van Eindhovens Mannenkoor. "'MARIA-POLDER, 18 Juni Heden middag 12 uur zijn op den Korten Dijk alhier drie huizen afgebrand. Varkens, landbouwgereedschappen enz. werden een prooi der vlammen. De Poldersche spuit, zoowel als de spuiten der fabriek aan Keizersveer werkten zoodanig, dat grooter onheilen voorkomen werden. Het Bestuur van den Z.-Holl. Polder heeft in zijn vergadering v. j.'l. Vrijdag besloten, de kade om den Nieuwen Boeren verdriet te verhoogen en de Kaai aan Vierbansche Sluis te verbeteren en te vergrooten. Dit laatste heeft groote ontevredenheid onder de Poldersche boeren verwekt, daar de sedert jaren gewenschte verbeteringen aan de Kaai op den Hank - die van veel grooter algemeen belang zijn bij eerstgenoemde kaai zijn achter gesteld. DUSSEN, 19 Juni. Tot onderwijzer aan de school wijk C. alhier is benoemd de heer Leur van Sleeuwijk. Voor de afdeeling Eer en Deugd» der R. K. Mannenvereeniging «Ons Be lang» zijn respect, tot voorzitter en secretaris gekozen de heeren Jac. de Wit en J. Peterse. In den nacht van Zondag op Maan dag jl. zijn in de keet van den heer De Roon te Capelle aan de Bergsche Maas alhier spek en kaas ontvreemd. Gedurende het vrij hevig onweder van hedennacht zijn onder deze gemeente twee stuks vee door den weerlicht ge dood. doorboren zijn mannen, die hij op het oogen blik aankijkt, terwijl ze met hem staan te praten, als met kathodestralen. Er gaat van dien blik eeu hooge suggestieve kracht uit, die zijne helper* onweerstaanbaar medesleept. De stevige gestalte is gestoken in den oliejas, die de krachtfiguur nog meer doet uitkomen. De Zuidwester bedekt geheel de donkere, gekrulde haren en den stierennek. De beenen zijn in hooge waterlaarzen gestoken, welke bijna tot de heupen reiken. Zijn twaalf helpers dragen thans hetzelfde stormgewaad en, zij mogen dan naast hun kapitein niet zulke krachtfiguren lijken als deze, het zijn toch allen potige, Hollandsche joDgeus, die 'en verwoedsteu storm trot- seeren terwille van ongelukkige, schipbreuke lingen. lutusschen zijn er door een viertal voerlui eenige paarden voor de reddingsboot ge spannen. De voorste van deze zette zich onder luid geschreeuw en klinkend zweep geklap van den voerman iu beweging, de volgende worden mede luide aangevuurd en daar gaat de boot strand op, d«t reeds voor een gedeelte bloot ligt. De bemanning uiet een groote menigte toeschouwers volgen. De arme dieren hebben het kwaad te verantwoorden. Niet alleen toeh is de boot op zich zelve al een zware vracht, maar ook is het natte strand allerminst een asphalt- straat, de voerlui tieren en razen dan ook als bezetenen, pijnlijk komt soms de zweep op de strak gespannen ruggen. De zee blijft haar stormepas zingen. Wel re»dt zij langzamerhand terug, als door eene onzichtbare macht getrokken, doch haar golven behouden dezelfde verwoestingskracht en bereiken soms nog de reddingsboot, paarden en menschen, zoodat alles met schuim en tene zilte watermassa bespat wordt. Koen en zijn mannen houden voortdurend het ongelukkige schip in 't oog. Dit komt steeds nader. En daar het reeds donker wordt de naherfst kent geen lange dagen ziet men bijna niets meer dan het licht, dat als eeu dwaalster zichtbaar is, dan weer iu een reusachtig waterdal verdwijnt. Het ont redderde vaartuig, dat volgens Koen ook geen bestuurbaar roer meer heeft, zakt hoe langer hoe meer zuidwestwaarts af, aldus de bewering van den kapitein stavenden. De reddingsboot is inmiddels ter plaatse aangekomen. Koen en zes zijner mannen nemen thans afscheid van hunne vrouwen, die mede op 't strand zijn, sommigen zelfs met haar 10 of elf jarige kinderen. Het kan een afscheid voor 't leven zijn en daarom hangen de moediga vrouwen e=Jti oogenblik als verlamd aan de halzen hunner echtge- nooten. Nog een laatste kus wordt ge wisseld, de mannen rukken zich los, springen in de boot, de paarden trekken hem een eind door de branding, die daar niet al le sterk is de arme dieren bezwijken niette min bijna onder de hevige krachtsinspanning het bevel klink „losl" en daar danst't kleine vaartuig op de golven. Met een krachtgreep grijpt Koen htt roer, de zes mannen nemen de riemen tuiscben hunne ijzeren vuisten; de strijd tuspchen inensch eu natuurgeweld begiut. Het is hoog tijd. De bark is reeds raiddén in de branding Zij «tijgert hoog op, stort weer met een hevigrn zwalp neer, schijnt voor een oogenblik stil te staan, maakt daarna een wending, en zit op de zandbank „De Wanhoop" onwrikbaar vast. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5