u miner 53 Zondag 1 Juli 1906 29e Jaargang Tweede Blad. RÊINIGlHEÏANSCHOBLlOKALtN. LANDBOUW BINNF.NLANM. Reclame. Th. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Reiniging. Th. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De dankbaarheid van een inwoner van Zalt-Bommel. het Zuiden. Door de Gezondheidscommissie, ge zeteld te Waalwijk, is de navolgende circulaire verzonden: Aan de Gemeente- en Schoolbesturen in het district. Naar aanleiding van het door deGe zondheidscommissie gehouden school onderzoek, veroorlooft zij zich eenige opmerkingen in het midden te brengen omtrent het schoonhouden van school lokalen. u Nog onlangs werd door den Heer Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid de aandacht der Gezondheids-Commissien op deze zoo gewichtige aangelegenheid gCO.m.gschrijft ZHEdelgestr..Afgezien .nog van de opvoedkundige zijde der .quaestie, die doet vragen, wat er van >den zin voor reinheid en netheid der jeugd moet terechtkomen, indien zij in de school de keerzijde daarvan ziet. ligt itoch in onvoldoende zindelijkheid der >school een groot gevaar voor de gezond heid der kinderen. Wanneer de statistieken en gegevens >omtrent het voorkomen van roodvonk, >diphtheritis, influenza, mazelen enz. worden geraadpleegd, dan moet worden erkend, dat in onzen hygiënischen tijd, >die er zich op beroemen kan aan de cholera en de pest hare overgroote verschrikking te hebben ontnomen, eerst genoemde ziekten ontzettend vele, ja >de meeste slachtoffers maken. Tee- >kenend voor de wijze, waarop deze ziekten zich uitbreiden is dan ook de >naam „schoolziekten", die haar wordt gegeven.> Wij behoeven er zeker niet op wijzen dat de voortdurende strijd tegen onreinheid en onvoldoende schoolreini- ging een voorwerp van ernstige zorg behoort te zijn voor de Gemeente- en Schoolbesturen, Hierbij vestigen wij nog uwe aandacht op een ernstig gezondheidsgevaar, dat de kinderen bedreigt door het gebruik van leermiddelen, die in vele scholen telkens aan andere leerlingen in handen worden gegeven. Dit gebruik is zeer af te keuren en het verdient aanbeveling, dat aan elk kind zijne eigene leermiddelen worden verstrekt, zoodat het met kan voorkomen, dat aan een kind b.v. een boek of lei wordt uitgereikt, die voordien door een aan ziekte lijdend kind zijn gebruikt. In 't algemeen achten wij, uit een oog punt van besmetting, het gebruik van leien, die meestal worden schoongemaakt door middel van het speeksel, nu van dezen dan van een anderen leerling, een groot gevaar. Het zoude daarom aanbeveling ver dienen de leien geheel of ten deele op de scholen te weren. Op grond van vorenstaande heeft cle Gezondheids-Commissie voornoemd, ge meend den te volgen weg ter bevorde ring eener behoorlijke schoolreinigingte moeten aangeven, door U eene naleving van het hierbij gaande stel voorschriften in overweging te geven. De Gezondheids-Commissie, welke haar zetel heeft te Waalwijk. De Voorzitter. P. J. M. SWEENS- De Secretaris VOORSCHRIFTEN, betreffende reiniging, ver warming en ventilatie van schoollokalen, gangen en privaten, vastgesteld door de Gezondheids Commissie, gezeteldteWaal wijk, in hare vergadering van 7 Juni 1906 1. Eenmaal per week wordt de geheele vloer met water besprenkeld of met vochtig run of zaagsel bestrooid, en daarna met vegers het stof onder de banken en uit de gangpaden verwijderd vervolgens wordt het stof met een drogen zachten borstel van hangende kaarten en platen afgeborsteld en eindelijk met vochtige doeken van banken, lessenaars, kasten en vensterbanken opgenomen. 2. Eenmaal per week worden de gangen of portalen geschrobd en gedweild. 3. Eenmaal per twee maanden worden de lokalen geschrobd en gedweild welke reiniging die dan onder 1 vervangt, voor zoover deze den vloer betreft en met vochtige doeken het stof van de bovenkanten van kasten en borden opgenomen. 4. Eenmaal per twee maanden worden de vensterruiten afgewasschen. 5. Eenmaal per half jaar wordt het stof van de binneniijden der muren af geborsteld, terwijl elk jaar of minstens om de twee jaar de binnenzijden der muren en plafonds der lokalen, gangen, portalen en privaten gewit worden. 6. Voor eiken ingang wordt boven een put van 1 Va Va Vs M.3 een rooster van ijzeren staven gelegd, met scherpe kanten naar boven. Deze put wordt op tijd geledigd. De privaten en waterplaatsen worden eenmaal per week geschrobt- Bij eventueele bevuiling zorgt men voor onmiddellijke reiniging. Na ge bruikmaking van den privaat wordt de opening telkens behoorlijk door een deksel gesloten. De privaatputten worden op tijd geledigd. 8. Voor zoover de schoonmaak van lokalen enz. niet plaats heeft in den vacantietijd, moet de reiniging steeds ge schieden op zulk een tijdstip van den dag, dat het onderwijs na dit tijdstip op dien dag niet meer behoeft voortgezet te worden. Verwarming en ventileering- 9. Het aansteken der kachels geschiedt minstens één uur vóór den aanvang der lessen. Terwijl men hiermede bezig is, wordt door het openzetten van ramén of deuren of van beide sterk geventileerd. Deze worden eerst gesloten, nadat alle kachels goed branden, zoodat daarna alleen de aanwezige schoollucht wordt verwarmd. 10. Bij den aanvang der lessen dient er een warmtegraad van minstens 0l Celsius te heerschen die onder de lessen langzamerhand tot plm. 15° klimt. 11. Na eiken schooltijd word, zoo mo gelijk door het openzetten van venster ramen, sterk geventileerd. Onder de lessen geschiedt de ventilatie op de ge wone wijze. Waalwijk, 7 Juni 1906. De Gezondheids-Commissie, welke haar zetel heeft te Waalwijk. De Voorzitter P. J M. SWEENS. De Secretaris, nog het volgende onderzoek inIn bei de lokalen werden vier even groote glazen bakjes neergezet, gevuld met een yier groote vraagstukken relatinemassa, waaraan elke bacterie of|_____ nnpelostIe hater n wolf- rlarlfliik hliift gelatinemassa, waaraan elke bacterie of I. Platteland opgelost! Ie h'o schimmel, die er op valt, dadelijk blijft Heetelucht-Pompmotoren, geruischloo», kleven. In het lokaal, waar geen pero-1 rMwratiB. gevaarloos, pompen v line was gebruikt, waren in 32 minuten op elk bakje gemiddeld 4930 bacteriën gevallen, per minuut dus 154; in het ^V'Vouuii) per lokaal waar met peroline was geveegd, in 25 minuten 780 bacteriën, per minuut dus slechts 31. Verder werd in elk lo kaal een lange glazen buis horizontaal opgesteldzeer langzaam werd door deze buizen 10 L- lucht gezogen, terwijl de bacteriën en schimmels, die deze lucht bevatte, gevangen werden door de kle verige gelatinemassa, waarmede de bin nenzijde der buizen was bestreken. 1 en bewijze, dat men alle micro-organismen uit de 10 L. lucht heeft gevangen, moet men na de proef het laatste gedeelte van de gelatine geheel vrij daarvan vin den. Dit was bij deze proeven het ge val- Telling en onderzoek van het neer slag op de gelatine leerde met een eenvoudige berekening, dat de lucht in het lokaal, waar geen peroline was ge bruikt, tijdens het vegen 12,400 bac*®" riën en 5100 schimmels per kub. M bevatte, terwijl in het andere lokaal per kub. M 7100 bacteriën en 4100 schim mels werden gevonden. Er is practische bacteriologische ervaring noodig om de waarde van deze cijfers te schatten. De leek zal allicht geneigd zijn een stofwe- rend middel eerst dan goed te noemen, wanneer daardoor de 12,400 bacteriën per kub. M. lucht tot ongeveer geene worden teruggebracht. Volgens ons des kundig medelid, den heer Alex Klein, echter, beteekenen in de bacteriologie de genoemde cijfers »zeer goed«, om niet te zeggen »uitstekend'. Het peroline bestaat volgens een voorloopig chemisch onderzoek uit een mengsel van zaagsei tactuur als bewijsmiddel. De minister zag er geen bewijsmiddel in, maar wel een onontbeerlijk hulpmiddel voor de waardebepaling. In dien geest bracht d" minister eeli wijziging aan. Lustrum feesten. De Lustrum-leesten der Utrechtsche uni versiteit zijn schitterend geslaagden werden door een enorme mensrhenmassa bijgewoond. Vooral de optocht 1.1. Dinsdag en de Ro- meiusche wagenrennen Woensdag en giste ren waren overweldigend. Het is voor ons U... gas. Xpmtusutoemcru,^ natuurlijk ondoenlijk van deze feesten eene Luiol-lamp brandt 20 uur zonder^bijvulTolledige beschrijving te geven, ons 100 N. K. licht voor U cent P'r y Zondagsblad van heden geeft eenige mooie Looplamp, Staanlamp, Hanglamp, oe h()ofd rsoon Qeimamcus en ding: h'ech's Stermlator tot verschbewaren r, a L/O cj geen reperatie, gevaarloos, pompen water voor 't huishouden, besproeiingen en bad, bewegen naaimachine en snijboonmolen. 2e Lichthet Benoid-Gasapporaat werkt auto matisch, geen resideren, geheel gevaarloos, goedkoop in gebruik, geen onderhoud. Draag baar gas. Spiritus Gloeilicht zonder pit UI U wwrw ----- van vruchten, groenten en sappen j hygiënisch zuiver, wijdmond» glazen, automatische slui ting, eigen recepten, merk Frischhaltung, alléén echt. 4e Brand Minimax apparaat handbluschapparaat, werkelijke spuit, geen fakkel of granaat, bluscht onfeilbaar eiken beginbrand. Steeds gereed, kan door oen kind bediend, spuit 12 M. ver. Vraagt in lichtingen Technisch Bureau D. de Clercq Bloemeodaal. [N. 72.) Opgevtsohte Hollaindsche kanonnen. De Correspondent van de N. Crt. te Kaapstad schrijft d. d. 6 dezer In de Saldanha-baai is een HolLndsch kanon opgevischt, thans in het Oude Stad huis-museum te Kaapstad te zien 8 voet lang, kaliber 4 duim, dat naar er boven gedrukt staat in 1714 door een Hollandsch schip overboord werd geworpen uit vrees voor de Britsche vloot. Het «tuk is door en door verroest en van buiten met tak- vormige aangroeisels, vol schelpen, gedeel telijk verateend. Verder is in dezelfde baai het wrak ont dekt van de „Middelburg', een schip der UC&V '«II I/""O I I 0 Ooat-Indische Cie.„ dat in Juli 1 7H1 bij hei onderzoek uit een mengsel van zaagse» I ,ergchjjnen eener Britsche vloot (onder George met petroleumafval en zal dus wel te-1 j0hn8tone) in die baai door den kapitein in eren perinffen prijs te bereiden of te brand werd gestoken. De overlevering ver gen geringen prijs te bereiden of te verkrijgen zijn. De subcommissie hoopt, dat de autoriteiten hare aandacht aan dit artikel zullen schenken. Van geachte zijde zend men ons in verpand met bovenstaande 't volgende ontleend Aan het »Verslag van de subcommis sie voor de Schoolhygiëne uit de Schoolcommissie te Amsterdam. Het gemis aan algemeene instemming met de stofwerende olie deed de sub commissie omzien naar andere middelen van dien aard en reeds in het vorige jaarverslag kon zij proeven met westru- mite toezeggen, daar een firma hier ter stede hare medewerking daartoe belan geloos had aangeboden. Ondanks deze hulp echter heeft de subcommissie hare plannen moeten laten varen, omdat de wethouder bezwaar maakte tegen het nemen der proeven het westrumite toch, zoo schreef hij aan de subcommissie, maakt vlekken in de kleeren der kinde ren, die er niet meer uit te verwijderen zijn. Met meer resultaat kan de sub commissie gewagen van proeven met peroline, een poeder, dat men gebruikt om de stofopwerping tijdens het vegen der lokalen te beteugelen. Met dit poe der, eveneens door den fabrikant kos teloos ter beschikking gesteld, werden de volgende proeven genomen: Twee gelijke- en gelijkvormige schoollokalen, die op dezelfde wijze waren bewoond en gebruikt, werden voor de proef aan gewezen. Men begon gelijktijdig in beide lokalen te vegen, in het eene op de gewone manier en in het andere met gebruik van peroline. Terwijl het stuiven in het eerstgenoemde lokaal weldra zoo hevig werd, dat het verre van aanlok kelijk was, daar ook maar een oogenblik te vertoeven, ondervonden de leden van de subcommissie, die met het hoofd der school de proeven tot het eind toe bijwoonden, niet het minste bezwaar om voortdurend in het tweede lokaal te ver blijven. Het peroline wordt eenvoudig zoo gebruikt, dat men een kleine hoe veelheid van dit poeder op den grond strooit, en het nu met den bezem voor zich uit veegt het peroline bindt dan dadelijk het stof aan zich, vóór het op stuift. Om den goeden indruk meer bewijskracht te geven stelde de lieer Alex. Klein, lid van de subcommissie, Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van zijne ondervinding, machtigt on« een inwoner van Zalt-Bom mel zijne verklaring te publiceeren. De heer C. van Osch, wonende Kerkstraat B 240 te Zalt-Bommel, meldt ons: Vanaf het oogenblik dat ik met Foster's Rugpijn Nieren pillen begonnen ben, is liet mij mo gen gelukken eeu groote verlichting te be komen in een nierziekte, waarvan ik reeds sedert drie jaren het «lachtoffer geweest ben. Ik had voortdurend een hevige pijn in den rug en in de lendenen eu in de liezen de urine bevatte veel bezinksel en was steeds troebel, de loozing geschiedde pijnlijk en branderig. Wat ik hier ook voor gedaan had, mijn ziekte werd steeds erger in plaats van minder, ik had ook veel last van dui zelingen en schemeriugen voor de ooge Vanwege de hevige pijn die zich van het benedengedeelte vau den rug tot in de schouderbladen uitstrekte, was het mij ms- nigmaal onmogelijk naar mijn werk te gaan en dit maakte mij zeer mismoedig. Ten slotte vestigde men mijn aandacht up Uw heilsame pillen en ik ben zeer tevreden, dat ik U kan melden dat twee doozen mij veel ver lichting geschonken hebben. Om echter zeker te zijn vbd een algeheele genezing zal ik nog eenigen tijd met de behandeling doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed- dunkt. Indi n gij op de een of andere wijze lijdt aan de nieren, loopt gij gevaar een ontste king aan de nieren te bekomen, steenen 111 de blaas, waterzucht, suikerziekte enz. want aangetaste nieren genezen nooit van zelfindien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die De Heer Van Osch gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopera er op attent, dat op iedere doos de handteekening rail James Foster voorkomt. Zij zijn te Vi aal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed.Orie-Do- uioulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor éen 0f fio.voor zes doozen. telt, dat er nog voor ongeveer 20.000 pond sterling aan baar geld en goud iu Jioet zijn verder een kostbare collectie vau Chi- neesch en Indisch porselein. Reeds heeft men eenige prachtige kopjes en schotels en vaasjes eruit gekregen. „De Saldanha-baai-Maatschappij hoopt, dat de bevolking in Nederland en de K K. belang zullen stellen in deze relequitën van den handel in den ouden tijd', zegt het rapport in de C. Times. Zaak Le Févre de Montigny en De Geer! De beëindiging van de instructie in de strafzaak-Le Fèvre De Montigny en de Geer, is gisteren aan de beide beklaagden betee- kend. De vordering van den officier van justitie strekt om de beide zaken (die ten opzichte van de Holl. Hypotheekhank en die ten op zichte van de Maatschappij lot Zekerheids stelling) samen te voegen, en dus als één enkele strafzaak te behandelen. Er zullen 50 getuigen in de zaak optreden. De datum van behandeling in openbare terechtzitting is nog niet vastgesteld. Ver moedelijk sal de zaak in het laatst van Sep tember dienen. W. v. d. D. Marine en Leger. Uit Nieuwediep meldt men Hr. Ms. pantserschip Friesland vertrekt vermoedelijk 12 Juli van Nieuwediep naar Spitsbergen, tot het in orde brengen der in verval zijnde graven van daar begraven liggende Nederlanders. Hr. Ma. pantserschip Tromp zal de inter nationale zeilwedstrijden te San Sebastian bijwonen en daartoe 13 Juli van Nieuwediep vertrekken, Diplomatieke betrekkingen met Serviö. Uit Den Haag meldt men Naar wij vernemen, zullen de diplomatieke betrekkingen tusschen Servië eu Nederland thans weer worden aangeknoopt. Mr. W. B. R. van Weideren baron Ren- geis, minister-resident te Boekarest, zal in diezelfde hoedanigheid mede te Belgrado worden benoemd terwijl de nieuwe Servische gezant te Londen, de heer Militchevitch, vroeger reeds Servisch gezant te 's-Gravenhage wederom bij het Nederlandscbe bof zal worden geaccrediteerd. Tweede kamer. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp op 't Arbeidscontract aangenomen met 79 tegen 9 stemmen, die der socialisten en den heer Idsinga. Verder werd eene interpellatie gehouden over de zeewaardigheid der visschersschepen. Daarna werd behandeld de herziening der wet omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde. De heer Plate bepleitte schrapping der van de fraaie coslumes, a. s. Zondag van het verder verloop der feesten. Men moet uiunr durven. Naar aanleiding van de aanmerkingen op de houding van autoriteiten bij het bezoek der „Friesland' te Athene schrijft men aau „De Nieuwe Courant.' „De heer W. H. Pieter-Van Dijke (juister Van IJ zen dijke,) directeur van het Hotel d'Angleterre, die schrijft, dat het hem pijnlijk heeft aangedaan, door de Nederlandsche autoriteiten voor het hoofd te zijn gestooten, is zeker den tijd vergeten, toen hij als directeur van het post- en telegraafkantoor te IJzendijke voor ongeveer 20 jaren op de i vlucht ging met een tamelijk groot bedrag, nadat liij op brutale wijze een op ouderzoek gezonden inspecteur der posterijen verschalkt had en bij aankomst te Athene den tr°urigen moed bezat den toenmaligen hoofddirecteur der posterijen te 's-Gravenhage zijn behouden aankomst te melden. De Nederlandsche autoriteiten werden toen door hem toch zeker wel voor het hoofd gestooien en zelfs nog erger. Daar destijds een bevel tot in hechtenisneming werd uitgevaardigd, maar zijo zaak niet voor de Rechtbank beslist werd, ware het niet onaardig geweest, indien de „Friesland' deze requestrant naar Neder land had kunnen medeneraen, om persoonlijk zijn request en tevens het andere gebeurde van 20 jaren terug te bepleiten.' Toch Rijksambtenaren. Het bestellen van telegrammen door jon gens geeft, volgens de Tel., te Amsterdam aanleiding tot veel klachten. Het blad ver telt o. a. het volgende: AU een staaltje van verregaande brutali teit van deze Rijksambtenaren vernemen wij, dat het volgende op een der bijkantoren gebeurde: Het liep tegen 12 uur; een der jongens wilde zijn boterham eten, maar daar het te druk wa9, werd gij vaak gestoord, hetgeen hem minder aanstond. Gestoord le worden in het genot van een boteiham eten ging niet. Hij moest rust hebben, en om die te verkrijgen sneed hij eenvoudigweg de draden van een telegraaf-toestel door. Dat hierdoor natuurlijk belangrijke ver- tragii g in den dienst ontstond hinderde hem niet, doch wie weet hoevelen op hun dépêche te lang hebben gewacht. Nog een kazerne. De minister van oorlog vraagt verschil lende sommen aan als verhooging van de begrooting voor 1906. Voor een gedeelte zijn dat de kleine bijdragen of sommeu, w;.s o.a. vergoedingen in gevolge art 15 bis der Laudweerwet tot eeu bedrag van f48,000. Maar voor het verbeteren van het militair hospitaal te Arnhem wordt f83.000 aange vraagd en voor een kazerne voor bereden wapen» te Ede als eerste termijn f 150.000. Het geheele kazemement voor de hier be doelde troepenafdeelingen zal volgens raming f950.000 moeten kosten IJdele toorn. Het Volk is niet voor de eerste maal trouwens boos op het kabinet. Daar zijn iu de laatste dagen een tweetal commissies beuoemd, zonder dat een lid der S. D. A. P. erin werd opgenomen. Noch in de commissie voor het tram personeel, noch in die voor den laudbouw- stand heeft een socialist zitting. Eu vroeger, bij de samenstelling der com missie voor de Grondwetsherziening, kwam ook al geen lid dier partij voor eeu be noeming in aanmerking. Het Volk tracht dan ook niet zijn mis noegen te verhelen. In de slotalinea's van zijn artikel komt dit het best uit Dat is de kapitalistische tigenwaau toch werkelijk te ver gedreveu, en een ernstig woord van protest zij daartegen verheven. Dat beschikken over ons, zonder ons, een redering met een greintje democratisch gevoel zou het vanzelf nalaten, maar het schijnt, dat het deze regeering zoo volslagen aan dat gevoel ontbreekt, dat het haar al heel hard in de ooren moet worden ge schreeuwd, voor ze er iets van begrijpt.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5