Nummer 58 Zondag 22 Juli 1906 29e Jaargang- Derde Blad. l'ÏÏXv/AVvffiï Provinciaal Nieuws. s 4" Alle Boeken, Vacantie. Antoon Tielen, I" Gemengd Nieuws. h Vü0r WAALWIJK. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. m zoowel Fransche, Duitsche, mm um Engelsche als Hollandsche ■fi C Hoogere Burgerschool en ■J Gymnasia mm School- en Studieboeken mu "■worden stevig, netjes en billijk ingebonden bij Boekhandel. Boekbinderij. WAALWIJK, 21 Tuli 1906. Vakschool Naar wij vernemen zijn door de com missie voor de vakschool reeds een paar studie-reizen gemaakt. Eene naai de Handels- en Industrieschool te Enschede en eene naar de vakscholen te Utrecht en Amsterdam, waar de heeren met de meeste welwillendheid ontvangen en de uitgebreidste inlichtingen enz. werden verstrekt. Zijn we goed ingelicht, dan worden waarschijnlijk de volgende week eenige vakscholen in Duitschland bezocht- Langstr. Adminlstrutlcvc-vcrceniglng ln ons vorig nummer deelden we mede, dat bovengenoemde vereeniging en corps de tentoon stelling op administratief gebied zal beio. ken en dat er tevens eéa reisje raar den Haag en bche- veningen san zal worden verbonden. Naar wij nader vernemen, is van dit laat9te tot dusverre geen sprake, de regeling der reis naar Amsterdam is in handen eener commissie, be- stsnnde uit de beeren C. Meijer, burgemeester van Sprang, Be on van Heeckeren van WaliCn, burgemeester van Vrijhoeven-Cappel enJ.L.van Santen, secretaris van Sprong. Vakbeweging De secretaris van den Arbeid, de heer A- van Rijen zal alhier zitting houden op 28 en 29 Aug. a. s. bij den heer Jos. van de Werff van 12 2 uur. Morgen ten 4 uur zal er eene al- gemeene vergadering der looiersvakver- eeniging worden gehouden. Trouwe opkomst zeer gewenscht. AJg. Ned Dotid van ScüoeDfabrikuuten. Het volledig programma van de Al- gemeene Vergadering van den A. N. B. van Schoenfabrikanten, te houden te Tilburg op Zondag 5 Augustus 1906, luidt als volgt: 12,30. Ontvangst van het Hoofdbe stuur in het gebouw van de Ambachts- Industrieschool. Opening van de en Tentoonstelling van patronen en ge maakte schoenen, door den EdelAchtb. Heer W. P. A. Mutsaers, Burgemeester van Tilburg. 1.30. Vergadering van het Hoofdbe stuur in de zaal der Nieuwe Koninklijke Harmonie. 1. Notulen vorige Hoofdbestuursver gadering. 2. Aanwijzing der gemeente waar in 1907 de Hoofdbestuursvergadering zal plaats hebben. 3. Aanwijzing eener Commissie tot nazien der rekeningen over 1905/06. 4. Bespreking agenda der Algemeene Vergadering. 2 uur. Algemeene Vergadering in de zaal der Nieuwe Koninklijke Harmonie. Agenda 1. Opening; waarna direct eene kleine lezing over het Informatiewezen door den WelEdelen Heer P. v. d. Graaf, directeur van het Informatiebureau Van der Graaf en Co., Bureaux voor den Handel. 2. Voorlezing Notulen. 3. Verslag over het jaar 1905/06. 4. Rekening en verantwoording idem. 5. Begrooting voor 1906/1907. 6. Voorstel om de contributie van alle fabrikanten, die met kracht werktuigen werken, te brengen op f 2.50 en bespreking kosten maand blad. 7. Verkiezing 2 leden van het Hoofd bestuur. Periodieke aftreding der Heeren Groenen en Oosterholt Wiegerink. 8. Aanwijzing der gemeente waar in 1907 de algemeene vergadering zal gehouden worden. 9. Ingekomen stukken. 10. Bekendmaking uitslag van den ge houden wedstrijd. Ten 4.30. Feestmaaltijd in de zaal der Nieuwe Koninklijke Harmonie. 6 uur. Concert in den tuin der Nieuwe Koninklijke Harmonie. Het Bestuur vertrouwt dat deze Al gemeene Vergadering zeer druk zal be zocht worden. Pror. Stuten van Noord—Brabant. De Staten hebben besloten op voor stel van den heer Mutsaers, tot subsi dieering der landbouwtentoonstelling te Tilburg te houden, met f 500. Verder, overeenkomstig de voorstel len van Gedeputeerde Staten, tot afwij zing van het verzoek der firma Kloos en Van Limburgh, Rotterdam, om ver goeding van schade, geleden bij den aanleg van den weg Steensel-Riethoven -Westerhoren tot het aanleggen van een kleiweg van SintWillebrord over Sprundel Schcrpenberg en het Schijf naar de Belgische grens, richting Esschen, en tot verbetering van den weg Maasdijk-Reek. Een ontwerp-besluit tot wijziging van het reglement tot toekenning vanwege de provincie van premien en bewarings- prijzen ter bevordering van de paar denfokkerij in de provincie Noord-Bra bant, is goedgekeurd en op verzoek van de gemeentebesturen van Beers, Beugen, c. a., Esscharen, Gassel, Haps, Oploo c. a, Wanroij, Zeeland en Mill c. a., ston den de Staten eene subsidie toe voer de verbetering van de rivier «De Raam» tot een maximum van f 8000 De wensch, door het lid jhr. mr. van Sasse van Ysselt uitgesproken, dat Ged Staten de oprichting van een water schap «De Raam» in overweging zullen nemen, zal bij dat college in gedachten worden gehouden. Nog werden ver schillende subsidies toegekend. Daarna behandelde de vergadering de begrooting der provincie voor het jaar 1907. Vóór daartoe werd overgegaan, vroeg en verkreeg het lid van Gedepu teerde Staten, de heer Bressers, het woord lezing gevende van een opstel, waarin de houding van de meerderheid der Tweede Kóimer-leden in zake de pro vinciale paardenbelasting werd gecriti seerd en gegispt en waardeering werd uitgesproken voor de wijze waarop deze aangelegenheid in het rapport was be handeld door de afdeelingen der Staten. Ook de heer Mutsaers had woorden van lof voor de commissie van rappor teurs. Niet alzoo het lid jhr. mr. van Sasse van Ysselt. Deze, alhoewel betreurende dat de paardenbelasting een lot was toe bedeeld als bekend, betreurde evenzeer de manier waarop het rapport uiting heeft gegeven aan de verklaarbare te leurstelling door de meerderheid der Tweede Kamer bij de Staten gewekt. Door gedeelten uit dat rapport voor te lezen, wees hij op onjuistheden, daarin medegedeeld, op verkeerde en onver diende beoordeeling van afgevaardigden ter Staten-Generaal en op het ongepaste van den in het rapport aangeslagen toon. Mr Smits, rapporteur en steller van het rapport, gaf te kennen, dat vergeleken bij de gesprekken in de af deelingen, opzichtens de onderhavige zaak gevoerd, het rapport welwillend mocht heeten. Hij handhaafde hen dat ook ten volle. De begrooting werd met kleine wij ziging aangenomen. De vergadering is gesloten. BAARDWIJK. Gedurende de a, s. kermisdagen zal op komisch gebied nog al te profiteeren zijn. Bij den Heer v. Cromvoirt zal Luciën en bij den Heer Mulders de Heer Abr. de Winter optre den wij wenschen heeren ondernemers veel succes. Bij het uit den tram stappen had C. H. alhier het ongeluk voorover op straat te vallen, waardoor hij een nog al ern stig kwetsuur aan het aangezicht bekwam. De hond van Jos. Sch. alhier werd gisteren door den tram overreden en was terstond dood De eigenaar kon het dier onlangs nog voor 2 5 gulden ver- koopen. BESOIJEN. Naar wij vernemen heeft de Liedertafel «Oefening baart Kunst* alhier dezer dagen haar verplicht koor voor het a. s. concours te Utrecht, ont vangen, nl. «Als d'avond daalt» van Kee- reweer. Het is slechts een klein koor, dat, hoewel geen groote moeielijkheden be vattende, toch veel studie zal vorderen om het goed uit te voeren. Het koor naar keuze «Nimmer Nacht* van Andriesse, is ook door een paar andere concurreerende gezelschappen in die afdeeling gekozen. Als een bewijs van gehechtheid aan hare oude staanplaats moge dienen, dat eene koe van den heer K. alhier deze week uit de weide liep, en zich over den dijk door den tuin heen, naar de juiste plaats begaf waar ze vroeger gestald was geweest, in een schuur die thans afgebroken was. Met veel moeite slechts was ze er weg te krijgen. SPRANG- Burgemeester en Wethou ders maken bekend, dat de rekening van inkomsten en uitgave, dier gemeen te over het dienstjaar 1905 den Raad is aangeboden. Dat zij ter secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage is neergelegd en in druk tegen betaling der kosten ver krijgbaar is. VRIJHOEVEN-CAPPEL, Toen Don derdag morgen de knecht van H. Oer- lemans een wagen met steen wou gaan halen verschrok zijn paard, liep teiug en kwam in de haven terecht. Wonder boven wonder dat er noch aan paéfrd of kar eenig letsel was te bespeuren daar het van de schoeiing die ongeveer 2 meter hoog is in het water neer tuimelde. Paard en kar werden spoedig weer op het droge gebracht. CAPELLE. De Christelijke Zangver- eeniging »De Lofstem* op den Loon- schendijk, heeft Donderdag 11. een uit stapje gemaakt naar 's-Gravenhage- Ook werd tevens het schoone Scheveningen bezocht. Reeds met den eersten trein begaf het vroolijke gezelschap zich begun stigd door mooi weder, op reis. Dien zelfden avond keerde het terug, na een zeer genotvolle dag. Door een gelukkig toeval is I'. S. op den Loonschendijk aan een groot gevaar ontsnapt. De kar van den molen- naar geladen met meel, sloeg doordat de grootste zwaarte zich achter den as van het voertuig bevond, achterover, juist op 't moment, dat P. S- in gebo gen houding daarachter stond. Het gevaar ziende, springt hij bliksemsnel vooruit, zoodat de kar op den grond terecht kwam, waarom genoemde persoon zich mag verheugen in een goeden afloop van dit voorval. In deze week werd het zevenjarig dochtertje van den Heer G. V. in de Kom van het dorp door een mo torfiets aangereden. Het kind viel ach terover op de keien en bekwam daardoor een ernstige wonde aan het achterhoofd. Men vreesde in 't eerst voor 't ergste, doch op 't oogenblik is die vrees onge grond, daar het kind in beterschap toe neemt. waarvoor de 11. Martelaren van Gorcuru hun bloed en leven hebben gegeven. Aangrijpend was het toen de Eerw spreker den geloovige aanspoorde om, hier neergeknield op den doodenakker van den verborgen boil onzer altaren, voor de dierbare overledenen de eeuwige rust af te smeeken, en in het bijzonder voor den eersten Herder Pastoor Sweens, om wiens graf, zij waren neergeknield. Tranen van aandoening kwamen te voorschijn, toen bij er aan herinnerde, hoe hun over leden Pastoor er steeds opuit was, den Eeren- dienst van God te bevorderen en uit te brei den. Na den zegen met het Allerheiligste werd de tocht naar de kerk aanvaard in de zelfde stichtelijke orde als waarmee men was uitgegaan. Maandagmorgen om half negen kondigde het plechtig klokgelui den geloovigon opnieuw aan, dat de tijd daar was, om op te gaan naar het prachtige versierde Godshuis, om ten negen uur tegenwoordig te kunnen zijn bij de solemneel» H. Mis en installatie van hun nieuwen Pastoor, den Zeereerw heer M. Eras. Als iets zeldzaams kan hier worden bij vermeld, dat de H- Mis werd opgedragen door drie broers, üe nieuwe Pastoor Eras celo— breerde en den Pastoor Eras van Breukeleu gem. Boxtel, met Kapelaau Eras van Raams— donksveer assisteerden. Hot zangkoor voerde de driestemmige Mis uit naar wij vernemen, van Arnlelser. «Regiua Coeli." Na de H. Mis had de instnllatio plaats door den Hoog Eerw. Heer Deken Wijnen van Waspik. De verschillende handelingen hierbij verricht o. a- het voorlezen van het Bisschop pelijk besluit, het overhandigen dor tober— nakelsleutels en der kerk, het aauuemeu van kelk en Misgewaad, geleiden naar den Biecht stoel, Doopkapel, Sacristie enz. enz. werden met line d belangstelling door de geloovigen gevolgd. Omtrent half elf was deze plechtigheid afge— ek ik die burgemeester wat ouderwetscher gezien. Dat had er een beetje beter Ingegaau. Van de pauze die ruim een half uurtje duurde, werd druk gebruik gemaakt om bet zij thuis, hetzij bij familie of kennis den in woudigen mensch wat te gaan versterken. Wij voor ons maakten van deie gelegenheid gebruik om nnar de zaal van den beer Alph. Snoeren—Mombers te gaar. alwaar de harmonie Apollo ook een matinee vocale en instrumentale haren leden met hunne dames aanbood. De taal was ook hier tut in alle hoeken met belangstel lenden gevuld. Al aanstonds werden wij vergast op het heerlijk Czardas de l'opéra der lïeist des Woiwoden van L. Grossraann. Wat hebben de directeuren, de heeren A. Aart» en A. A. Groot het er in weten te brengen, hoe heerlijk rollen die nootjes uit do instrumenten. Vooral kwsm het ons voor dat er onder de clarinetten goede klachten schuilen, al had de solo-clarinettist in et begin een kleiu heel klein ongelukje, dat het instrument niet goed aansprak. De conische scène voor vier heeren solo IDuo 1 Trio III Quartet 11 11 die nu ten gehoore werd gebracht gaf blijk van degelijke studie evenals no. 9 van het programma Poolsch jodenquartel, voorgedragen door reu le tecor, 2e tenor, lebas en 2e bas. Te ver zou het ous voeren elk der acteurs, die in het welslageu zoo'u groot aandeel hadden, afsonderlijk te vermelden. Zang en spel Wal geheel onverbeterlijk en uil de stoi machtige toejuichingen van het publiek, waaraan schier geen einde scheen te komen, konden de execu- lautcn genoegzaam opmaken, hoezeer het ge testeerde, de vrucht van kolossale studie en oorbereiding, door allen op hooge prijs werd gesteld. Drick met z'n Wie z'n hoed is dit, heeft er slag van de lachspieren van het publiek in be- wegiug te doen brecgeu. Hij is een echte komiek Potpourri populaire, iets zeer geschikts voor kermis, alsmede HunkijDorij, marsch, werden magnifiek uitgevoerd en waren een w.ardigslot van het in alle deelen zoo uitstekend geslaagde als Pastoor vau in worden door ondergeteekendc tegeu J;denzeifden prijs geleverd, als "B i door de Uitgevers zelf. KAATSHEUVEL, 21 Juli 190Ö. Dubbel feest. Omtrent het dubbel feest dat de Par. Berk dijk j.l. Zondag en Maandag vietde, kunnen wij nog het volgende melden. Zondag 1.1 was het de Zondag onder het octaaf der H. H. Martelaren van Gorcum. Reeds 's morgens vroeg was de prachtig versierde kerk gevuld met vreemdelingen en inwoners, om bijtijds in de H. Mis van 7 uur tegenwoordig te zijn, en te naderen tot de H. Tafel, onder welke voorwaarde een volle allaat was te verdienen. Om tien uur was de kerk weer gevuld met geloovigeu en 's namiddags ten drie uur was zij te klein om alle bezoekers te bevatten, die in het Lof wilden zijn en deelnemen aan de plechtige processie, die buiten de kerk zou worden gehouden. Deze processie maakte evenals vorige jaren, op alle geloovigen esn plechtigen indruk, eu niet het minst ook op de vele audersdenkeudeo uit den omtrek, die gekomeu waren om van verre deze indruk wekkende plechtigheid gade te slaan. Toen de processie op het kerkhof was aangekomen, alwaar eon rustaltaar was opgeslagen, werd door een Eerw. Pater Cspucijn predikatie ge houden. In gevoelvolle woorden schetste de gewijde spreker, de liefde die Jezus ons ge~ tooud heeft "door de instelling vau het H. loopeu. Moge het Pastoor Eras gegeven zyu om een reeks van jaren, Berkdijk werkzaam te zijn. Kermis. Kouden wij op den vooravond schrijven van een echt prachtig zomersch weer, Donderdag hoewel het zich 's morgens goed liet aanzien betrok in den middag de lucht zich zoo zeer dat men onder de parapluie kennis moest gaan houden, maar weldra begon het zoo te stroomen. dat men een goed heenkomen moest zoeken. Nu daarover behoefde raeu zich uiet te beklagen, want de clou vau de kermis zullen wel blijven, de verschillende matinee s Deze, met de meeBt mogelijke zorg samen gesteld, zijn dan ook altijd zeer gewild en worden druk bezocht. Om 10 uur begou de harmonie „Euphoma haar matinee en opende dit met de thans een ieder bekende marsch Uuter dem siegesbauner van Blom. Deze marsch zit er zoo goed in bij Euphonia en wordt zoo juist uitgevoerd, dat uiet een corps, ook beroepscorpseu, haar zal verbetereu, zelden ziet men, dat de p.p. en ff. zoo goed uitkomen wat toch het oor,vooral wanneer in een zaal wordt gespeeld, zoo aan genaam aandoet. Ook het trio was kort en goed geaccentueerd. Het bleek, dat dc muzi kanten bizonder goed op dreef waren daarom hunkerden de ware muziekliefhebbers naar het oogenblik waarop de bekende Ouverture Festival van Leutuer zou worden zou worden uitgevoerd. Nog een oogenblik en boem 1 daar zet Euphonia de ouverture, onder de bekwame leiding van haren directeur de hear W, vau Beurden, in. Wat een mooi ensemble 1 Wat een heerlijk zuivere stemming Hoe frisch is die opvatting 1 Hoe vliegen de tonen door da lucht en snijden die dissoneerende accoorden door de ziel- Wat weet de heer van Beurden uit zijn mannetjeB toch goed te halen, wat er in zit. Niet een nootje al zijn het zes- tiendjes wordt er gesmokkeld 1 Vooral de fluit kwam hier zeor dikwijls tot zijn recht en streelde zacht het gehoor. Geen wonder dan ook dat uit het aaudach- »ig, zich geheel aan de muziek overgevend publiek, een krachtig en dankbaar applaus PVoor variatie was uitstekend gezorgd. Van alles wat stond op het programma aangegeven en zoo kregen wij na deze twee zoo uitstekend uitgevoerde harmonieuummers, thans de lie- dertafel te hooien met het Vlaggeleid van Gaarne hadden wij van de liedertafel willen zeggen wat wij van de harmonie moeten en kun nen doen, doch helaas het mag zoo met zijn. Alhoewel groot genoeg in aantal klinkt de zang over het algemeen niet vol genoeg, de verschillende partijen smelten niet ineen, blijven als het ware geheel op zich zelve staan, harmonieereu niet genoog. Ook mochtwel met n beetje meer geestdrift worden gezongen, voor al immers bij een vlaggelied. Doch dit alles zal, wanneer de zangers onder de verdienste lijke leiding van hun directeur, de heer P. van Boxtel, g*ed blijven repeteeren, wel komen. Hierna kregen wij de wals Toreador. Hoe wel deze wals uitstekend werd uitgevoerd, beviel hij ons niet zoo goed. Over het alge meen lijkt hij ons en zooals ik ook uit de mond van bekende musici hoorde, te eentonig Hannes de Kalverkoopman, komische scène, dat nu opgevoerd werd, was reeds, vooral door de talrijke dames die aanwezig waren en in hun keurige toiletten zooveel gezellig heid bijbrengen, lang verwacht. En geen won der 1 Ze wisten dat, wanneer van R. op de plan ken komt, ze iets extra's, iets van de bovenste plank krijgen. Nu het moet worden gezegd, de verwachting is niet beschaamd geworden, integendeel, is verre overtrofien. Goede voor dracht en uitstekende mimiek. 'Niet minder in de smaak viel het blij pel in één bedrijf «Groote lui«. De rollen waren allen in goede handen, wat bleek uit het goed spel dat een ieder gaf. Vooral Dorus en ^hr>"— tiaan gaven bizouder goed spel te zien. at hebben zij het publiek aanhoudend doen matinee. Bij Euphonia was het inturschen nog niet af- geloopen. Daar kregen wij nog te hooren, een komisch duet, de bruiloft vau neef Jauui, een duet dat op 'i oogenblik door alle »beroepsko* mieken' wordt opgevoerd. En indien wij niet beter hadden geweten, dan zouden we gedacht hebben ook een paar beroeps-komieken' voor ons gezien te hebben, zoo onberispelijk werd het voorgedragen. Wat eveneens gezegd kan worden van De automaa', komisch terzet. De verstokste pessimist zal door het goede, komische »pel dat ons de heer van N. gaf te hebben van lachen. gaf te zien, bet uitgegierd Hiermede was het programma afgeweikt en gingen allen uiterst voldaan huiswaarts om zich aan een heerlijk diner te goed te doen om dac, althans de jongeren, zich te gaan verlustigen n n den dans. Oveial wuar men maar kwam waren de paartjes luslig aan hel dansen. De Café's waren dan ook, vooral rondom het kermis terrein eivol. Het terrein zelf was als uitgestorven. Niemand waagde zich toch builen wuar de regen aldoor bij stioomen bleet neervallen. Ondanks djl naargeestige weer bleef de st> raming uit stekend en daargelaten een enkel dronkeiuans- partijije, waaraan door de marechau-'óes spoedig een einde werd gemaakt en waarover wij dan ook het stilzwijgen maar zallen bewaren, liep alles in de beste orde at'. Tot laat in den avond bleef men geiellig bij een om eindelijk te gaan rusten en nieuwe krachten to verzame len voor den volgende» dag. Het verdere deelen wij in ons volgend num mer mede. Sacrament des AÏtaarg, er tevens op wijzende schokken van het lachen. Een ding k*»® dat het voornamelijk, dit H- Geloofspunt was ons een beetje onnatuurlijk voor. Liever ha Verdronken. Uit Wijk bij Heusdeu schreef uien ous Terwijl de, 18-jarigeu G. den lloet, kwee- keling bij het oj enbaar onderwijs alhier, he denmiddag bezig was met zwemmen, zonk hij plotseling naar de diepte zonder weder boven te komen. Onmiddelijk aangeweude hulp om hem te vinden was vruchteloos. Kerst na verscheidene uren is het lijk gedregd. Eeu drenkeling. In zeker dorp in Noord-Brabant deed zich dezer dagen een zeer aardig geval voor. Een landbouwer had een zijner vette varkens aan een slager verkocht en zou dat per kar gaan leveren. Heer knor liet al dadelijk merken, dat hij niet erg op reizen gesteld was en het kostte dan ook zeer veel moeite, eer men met al de huisgenooten en een zeer handige voerman het lieve vette dier uit zijn zoo - dierbaar kooitje verwijderd had. Men was blijde dat men reeds zoo ver gevorderd was, en na een oogenblik rusten, zou de grootste moeilijkheid beginnen, n.l. het tillen van het bijna 300 pond wegende varken op de thans gereed staande kar. Eenige bereidvaardige buurjongens, die op het steeds toenemend gekweel van mijnheer knor waren genaderd, zouden daartoe een handje helpen. Op het kommando één! twee! drie!jongens pak aanging knorbaas, of laat mij liever zeggen kwiekbaas de hoogte in. Evenwel bleek het, dat men niet in staat was, het dier op de kar te houden, want onder een oorverdoovend ge schreeuw, en een prachtige buitelsprong en in minder dan één minuut lag onze kranige gymnastschrik niet..... onder in den nabijzijnden put. Verschrikkelijk oogenblik! Menschen met een gezicht van een el! Menschen, die het uit schaterden van lachenGoede raad was duur wie zou onzen drenkeling redden, die men bijna een kwartier in den om-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9